Головна Сервіси для юристів ... Закони Цивільний кодекс України Стаття 1254. Право заповідача на скасування та зміну заповіту Стаття 1254. Право заповідача на скасування та змі...

Стаття 1254. Право заповідача на скасування та зміну заповіту

Цивільний кодекс України (ЗМІСТ) Інши кодекси
  • 2547

    Переглядів

  • 2547

    Переглядів

  • Додати в обране

    1. Заповідач має право у будь-який час скасувати заповіт.

    2. Заповідач має право у будь-який час скласти новий заповіт. Заповіт, який було складено пізніше, скасовує попередній заповіт повністю або у тій частині, в якій він йому суперечить.

    3. Кожний новий заповіт скасовує попередній і не відновлює заповіту, який заповідач склав перед ним.

    4. Якщо новий заповіт, складений заповідачем, був визнаний недійсним, чинність попереднього заповіту не відновлюється, крім випадків, встановлених статтями 225 і 231 цього Кодексу.

    5. Заповідач має право у будь-який час внести до заповіту зміни.

    6. Скасування заповіту, внесення до нього змін провадяться заповідачем особисто.

    7. Скасування заповіту, внесення до нього змін провадяться у порядку, встановленому цим Кодексом для посвідчення заповіту і підлягають державній реєстрації у Спадковому реєстрі в порядку, затвердженому Кабінетом Міністрів України.

    {Частина сьома статті 1254 із змінами, внесеними згідно із Законом № 2527-VI від 21.09.2010 }

    Попередня

    1287/1341

    Наступна
    Додати в обране
    КОМЕНТАР від ресурсу "ПРОТОКОЛ":

    Аналізуйте судовий акт: Заповіт не може бути скасований судом, правильною позовною вимогою є визнання заповіту недійсним (ВС/КЦС у справі № 2-1201/2005 від 28 листопада 2018р.)

    Повчальна постанова ВС про правильність формулювання позовних вимог і оцінку останньої  волі померлого.  Цивільний кодекс України, зокрема його 85 глава, не передбачає скасування заповіту судом. Заповіт є одностороннім правочином, а будь-який правочин, наприклад договір, не може бути скасований судом. Правочин може бути визнаний судом недійсним, нікчемним, удаваним, фіктивним, тощо, правочин може бути розірвано чи укладено судом, проте суд не має права скасовувати правочин.  Відповідно до статті 1254 ЦК України скасувати заповіт має  право лише заповідач. За позовом заінтересованої особи згідно ст. 1257 ЦК України суд може визнати заповіт недійсним чи частково недійсним, якщо  буде встановлено , що волевиявлення заповідача не було вільним і не відповідало його волі.

    Цікаво, що така начебто очевидна річ, не стала на заваді судам першої та апеляційної  інстанції задовольнити позов про скасування заповіту. ВС скасував ці рішення та відмовив у задоволенні такої  позовної вимоги. 

    Справа також  цікава тим, що ВС на підставі ст. 174 ЦПК України не прийняв заяву представника одного із відповідачів про визнання  позову, оскільки така його дія суперечила інтересам малолітньої особи, яку він представляв.   

     

    logo

    Юридичні застереження

    Protocol.ua є власником авторських прав на інформацію, розміщену на веб - сторінках даного ресурсу, якщо не вказано інше. Під інформацією розуміються тексти, коментарі, статті, фотозображення, малюнки, ящик-шота, скани, відео, аудіо, інші матеріали. При використанні матеріалів, розміщених на веб - сторінках «Протокол» наявність гіперпосилання відкритого для індексації пошуковими системами на protocol.ua обов`язкове. Під використанням розуміється копіювання, адаптація, рерайтинг, модифікація тощо.

    Повний текст