Стаття 1218. Склад спадщини

Цивільний кодекс України (ЗМІСТ) Інши кодекси
  • 4902

    Переглядів

  • 4902

    Переглядів

  • Додати в обране

    1. До складу спадщини входять усі права та обов'язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті.

    Попередня

    1250/1341

    Наступна
    Додати в обране
    КОМЕНТАР від ресурсу "ПРОТОКОЛ":

    Аналізуйте судовий акт: Якщо за життя спадкодавець не набув права власності на земельну ділянку, то спадкоємець також не набуває цього права у порядку спадкування (Рівненський апеляційний суд, справа № 570/2844/19 від 08.04.2021)

    Справа, з якої можна зробити чіткий висновок про необхідність вчасно реєструвати на своє ім’я все належне рухоме та нерухоме майно.

    Батько (спадкодавець) за своє життя не провів реєстрації права власності на земельну ділянку.

    Позивачі (його діти) звернулися до суду з вимогою скасувати рішення сільської ради про передачу у власність третій особі цієї земельної ділянки.

    Так, спірна земельна ділянка за життя знаходилася у користуванні їх батька, а після смерті, відповідно, не увійшла до спадкової маси та не була успадкована.

    Рішенням суду першої інстанції позов задоволено, виходячи з того, що до позивачів, як до спадкоємців, перейшли майнові права на земельну ділянку, яка була виділена на підставі рішення сільської ради та підтверджена записом земельно-кадастрової книги села.

    Апеляційним судом було скасовано рішення суду першої інстанції та зазначено, що до складу спадщини входять усі права та обов’язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті (ст. 1218 ЦК України).

    Отже, якщо за життя спадкодавець не набув права власності на земельну ділянку, то спадкоємець також не набуває цього права у порядку спадкування.

    Зважаючи на той факт, що згідно ч. 1 ст. 125 ЗК України право власності на земельну ділянку, а також право постійного користування та право оренди земельної ділянки виникають з моменту державної реєстрації цих прав - до складу спадщини входить лише те нерухоме майно, право на яке зареєстроване в органах, що здійснюють державну реєстрацію нерухомого майна.

    Особа, яка була спадкодавцем у даних правовідносинах, за своє життя не провела реєстрації права власності на спірну земельну ділянку, а тому його права стосовно неї не могли перейти до спадкоємців, якими є позивачі у справі.

    Таким чином, спірна ділянка не є об'єктом спадкування і не увійшла до спадкової маси, що свідчить про відсутність порушеного права у позивачів стосовно неї.

    Аналізуйте судовий акт: Об’єкти незавершеного будівництва зведені без дозвільних документів, тобто із порушенням закону – НЕ успадковуються (ВС/КЦС у справі № 347/2273/17 від 09 червня 2020р.)

    Загальна стаття 1218 ЦК України - «склад спадщини», цікаво ілюструється у спорі про спадкування об’єктів незавершеного будівництва. Так до складу спадщини входять усі права та обов’язки, що належали спадкодавцю на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті. При цьому спадкування це перехід прав і обов’язків від спадкодавця до спадкоємця ( ст. 1216 ЦК України). Проте як визначити право на недобудову, а головне на підставі чого таке право виникає?

    Спір у цій справі полягав у тому, що де-факто домоволодіння складалося із декількох будівель, проте не усі вони мали документи на право власності на спадкодавця, тобто деякі з них були самочинним будівництвом, і як з’ясувалося не змогли юридично бути успадкованими, оскільки нотаріус не зміг їх включити до складу спадщини.

    У суді спадкоємець наполягав на тому, що домоволодіння складається із житлового будинку, погребу, навісу, господарського комплексу (стайня, літня кухня, гараж, курник, криниця), огорожі (світлий метал), земельних ділянок від площі 0,2972 га та 0,3771 га.

    Суд апеляційної інстанції, з яким погодився суд касаційної інстанції не включив до складу спадщини частину будівель, зокрема стайні, літню кухню, гараж, оскільки на них не було у матеріалах справи жодних документів, окрім фототаблиць.

    У засіданні досліджувалася виписка з інвентаризаційних матеріалів, відповідно до якої стайні, літня кухня, гараж були лише запроектовані, проте не мали дозвільних документів на будівництво та не були введені в експлуатацію.

    Отже, за життя спадкодавця будівництво частини господарських будівель та їх експлуатація здійснювалися із порушенням закону.

    ВС підкреслив, що ЛИШЕ у випадку коли будівництво об`єкта нерухомого майна здійснювалося згідно із законом, у разі смерті забудовника до завершення будівництва, його права та і обов’язки як забудовника входять до складу спадщини та успадковуються. Якщо закон був порушений і дозвільних та технічних документів на будівництво не було, то таке нерухоме майно слід вважати самочинно збудованим, а легалізувати його через правову процедуру успадкування неможливо.

     

    logo

    Юридичні застереження

    Protocol.ua є власником авторських прав на інформацію, розміщену на веб - сторінках даного ресурсу, якщо не вказано інше. Під інформацією розуміються тексти, коментарі, статті, фотозображення, малюнки, ящик-шота, скани, відео, аудіо, інші матеріали. При використанні матеріалів, розміщених на веб - сторінках «Протокол» наявність гіперпосилання відкритого для індексації пошуковими системами на protocol.ua обов`язкове. Під використанням розуміється копіювання, адаптація, рерайтинг, модифікація тощо.

    Повний текст