Головна Сервіси для юристів ... База рішень" Протокол " Ухвала КЦС ВП від 11.12.2018 року у справі №525/1225/15-ц Ухвала КЦС ВП від 11.12.2018 року у справі №525/12...
print
Друк
search Пошук
comment
КОМЕНТАР від ресурсу "ПРОТОКОЛ":

КОМЕНТАР від ресурсу "ПРОТОКОЛ":

Ухвала

19 грудня 2018 року

м. Київ

справа № 525/1225/15-ц

провадження № 61-30082св18

Верховний Суд у складі колегії суддів Другої судової палати Касаційного цивільного суду:

головуючого - Червинської М. Є.,

суддів: Антоненко Н. О., Коротуна В. М., Крата В. І. (суддя-доповідач), Курило В.П.,

позивач - ОСОБА_2,

відповідачі: Головне управління Держгеокадастру у Полтавській області, ОСОБА_3,

розглянув у порядку письмового провадження без повідомлення учасників справи касаційну скаргу ОСОБА_2 на рішення апеляційного суду Полтавської області від 31 жовтня 2017 року у складі колегії суддів: Пилипчук Л. І., Бутенко С. Б., Прядкіної О. В.,

ВСТАНОВИВ:

У листопаді 2015 року ОСОБА_2 звернувся до суду з позовом до Головного управління Держгеокадастру у Полтавській області, ОСОБА_3 про визнання договору оренди землі недійсним, скасування його державної реєстрації та зобов'язання вчинити певні дії.

Позовні вимоги мотивовані тим, що 27 травня 2014 року за клопотанням позивача та згідно з наказом ГУ Держземагентство у Полтавській області від 09 липня 2014 року № 1509-СГ "Про надання дозволу на розроблення документації із землеустрою", відповідно до статей 15-1 122 123 124 ЗК України, ОСОБА_2 було надано дозвіл на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки в оренду, загальною площею 55,10 га, земель сільськогосподарського призначення державної власності із цільовим призначенням - для ведення фермерського господарства, розташованої в адміністративних межах Корнієнківської сільської ради Великобагачанського району Полтавської області; проти відведення йому даної земельної ділянки не заперечувала і Корнієнківська сільська рада, що підтверджується рішенням виконкому даної сільської ради від 14 листопада 2014 року № 43.

10 березня 2015 року ОСОБА_2 звернувся до ГУ Держземагентства у Полтавській області з клопотанням про затвердження проекту землеустрою щодо відведення вищевказаної земельної ділянки в оренду та про передачу цієї земельної ділянки йому в оренду терміном на 49 років. 13 березня 2015 року вказане управління в порушення чинного законодавства листом за підписом начальника управління Шила О.

Г. № 31-16-04-2815/2-15 повернув йому проект землеустрою для усунення недоліків.

Позивач вказував, що 24 березня 2015 року ним було усунуто зазначені у листі недоліки та подано повторне клопотання до ГУ Держземагентства у Полтавській області, проте в порушення частин 6 та 13 статті 123 ЗК України це управління без прийняття відповідного рішення (наказу, розпорядження), а лише листом від 21 квітня 2015 року повідомило його, що на вищевказану земельну ділянку укладено договір оренди землі із громадянином ОСОБА_3, який зареєстровано в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно про реєстрацію іншого речового права номер запису 9119793, тобто у ОСОБА_3 виникло право оренди даної земельної ділянки, відповідно, передача йому, ОСОБА_2, вказаної земельної ділянки в оренду є неможлива.

ОСОБА_2 вказував, що оскільки за його клопотанням було видано наказ ГУ Держземагентства у Полтавській області від 09 липня 2014 року № 1509-СГ "Про надання дозволу на розроблення документації із землеустрою", він має пріоритетне право на укладання договору оренди вищевказаної земельної ділянки.

При цьому Корнієнківська сільська рада Великобагачанського району у листі від 03 лютого 2015 року № 04-12/40 заперечувала щодо задоволення клопотання ОСОБА_3 про надання останньому спірної земельної ділянки в оренду, оскільки на дану земельну ділянку був наданий дозвіл на розробку проекту відведення земельної ділянки для ведення фермерського господарства на ім'я ОСОБА_2 згідно з наказом ГУ Держземагентства у Полтавській області від 09 липня 2014 року № 1509-СГ.

ГУ Держземагентства у Полтавській області неправомірно відмовило йому у затвердженні та поверненні проекту землеустрою щодо відведення спірної земельної ділянки в оренду, що встановлено в судовому порядку та визнано згідно з постановою Полтавського окружного адміністративного суду від 13 серпня 2015 року, тобто відповідач у справі - ГУ Держземагентство у Полтавській області, на момент звернення до нього ОСОБА_3 вже надав йому, ОСОБА_2, право на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення вищевказаної земельної ділянки в оренду, тим самим, як вважає позивач, надавши йому (ОСОБА_2 пріоритетне право на оренду земельної ділянки.

Винесення ГУ Держземагентством у Полтавській області наказу від 19 березня 2015 року № 1163-СГ, на підставі якого укладено договір оренди земельної ділянки з ОСОБА_3, є незаконним та таким, що порушує черговість отриманих клопотань про надання в оренду спірної земельної ділянки.

ОСОБА_2 просив:

визнати недійсним договір оренди землі від 19 березня 2015 року, укладений між ГУ Держземагентства у Полтавській області та ОСОБА_3, предметом якого є оренда земельної ділянки площею 55,10 га, що передана у строкове платне користування строком на 21 рік, кадастровий номер НОМЕР_2 для ведення фермерського господарства, яка знаходиться за межами населених пунктів на території Корнієнківської сільської ради Великобагачанського району Полтавської області;

скасувати державну реєстрацію договору оренди землі від 19 березня 2015 року у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно, про реєстрацію іншого речового права;

зобов'язати ГУ Держгеокадастру у Полтавської області прийняти та розглянути його клопотання про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки в оренду ОСОБА_2, загальною площею 55,10 га, земель сільськогосподарського призначення державної власності із цільовим призначенням - для ведення фермерського господарства, розташованої в адміністративних межах Корнієнківської сільської ради Великобагачанського району Полтавської області, та зобов'язання укласти з ним договір оренди землі.

Рішенням Великобагачанського районного суду Полтавської області від 29 червня 2016 року, залишеним без змін ухвалою апеляційного суду Полтавської області від 27 вересня 2016 року, в задоволенні позовних вимог відмовлено.

Рішення судів мотивовані тим, що видача заступником начальника ГУ Держземагентства у Полтавській області наказу № 1509-СГ про надання дозволу ОСОБА_2 на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки в оренду, орієнтовною площею 55,10 га, із земель сільськогосподарського призначення державної власності з цільовим призначенням - для ведення фермерського господарства, розташованої в адміністративних межах Корнієнківської сільської ради Великобагачанського району Полтавської області, не давала позивачеві ніякого пріоритету на першочергове оформлення договору оренди.

Ухвалою Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ від 08 лютого 2017 року касаційну скаргу ОСОБА_2 задоволено. Рішення Великобагачанського районного суду Полтавської області від 29 червня 2016 року та ухвалу апеляційного суду Полтавської області від 27 вересня 2016 року скасовані, справа направлена на новий розгляд до суду першої інстанції.

Ухвала суду мотивована тим, що ГУ Держземагентства у Полтавській області було неправомірно відмовлено позивачу у затвердженні та поверненні проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки в оренду.

Рішенням Великобагачанського районного суду Полтавської області від 04 серпня 2017 року позов ОСОБА_2 до Головного управління Держгеокадастру у Полтавській області (колишня назва Головне управління Держземагенства у Полтавській області), ОСОБА_3 про визнання договору оренди землі недійсним, скасування державної реєстрації договору оренди землі та зобов'язання вчинити дії, задоволено частково. Визнано договір оренди землі від 19 березня 2015 року, укладений між Головним управлінням Держземагенства у Полтавській області та ОСОБА_3, жителем АДРЕСА_1, ідентифікаційний номер НОМЕР_1, предметом якого є оренда земельної ділянки площею 55,1000 га, що передана у строкове платне користування, строк оренди 21 рік, для ведення фермерського господарства, кадастровий номер НОМЕР_2, яка знаходиться за межами населених пунктів на території Корнієнківської сільської ради Великобагачанського району Полтавської області, недійсним. Скасовано державну реєстрацію у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно договору оренди землі (кадастровий номер НОМЕР_2) від 19 березня 2015 року, укладений між Головним управлінням Держземагенства у Полтавській області та ОСОБА_3, земельної ділянки площею 55,1000 га, що передана у строкове платне користування, строк оренди 21 рік, ОСОБА_3 для ведення фермерського господарства, яка знаходиться за межами населених пунктів на території Корнієнківської сільської ради Великобагачанського району Полтавської області, договір оренди якої визнано недійсним. Зобов'язано Головне управління Держгеокадастру у Полтавській області прийняти та розглянути клопотання ОСОБА_2 про затвердження Проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки в оренду ОСОБА_2, загальною площею 55,1000 га земель сільськогосподарського призначення державної власності із цільовим призначенням для ведення фермерського господарства, розташованої в адміністративних межах Корнієнківської сільської ради Великобагачанського району Полтавської області. В інший частині позовних вимог відмовлено. Вирішено питання про розподіл судових витрат.

При частковому задоволенні позову та визнаючи недійсним договір оренди землі, укладений із ОСОБА_3, суд вважав, що ГУ Держземагенства у Полтавській області порушило пріоритетність розгляду клопотань щодо надання в оренду земельної ділянки та порушило конституційні права позивача, оскільки на момент звернення відповідача до ГУ Держземагенства в Полтавській області останнім вже був наданий дозвіл на розробку проекту відведення ОСОБА_2, а тому оспорюваний договір є таким, що порушує публічний порядок і є недійсним на підставі статті 228 ЦК України. У зв'язку з визнанням недійсним договору оренди районний суд задовольнив позовну вимогу про скасування державної реєстрації права оренди на земельну ділянку, передану ОСОБА_3 Також суд зробив висновок, що відновлення порушеного права позивача можливе шляхом зобов'язання ГУ Держегеокадастру в Полтавській області прийняття та розгляду клопотання ОСОБА_2 про затвердження проекту землеустрою щодо відведення йому земельної ділянки в оренду.

При відмові у задоволенні позовних вимог в частині зобов'язання ГУ Держгеокадастру у Полтавській області укласти з ОСОБА_2 договір оренди спірної земельної ділянки, місцевий суд виходив з того, що ця вимога порушує встановлений статтею 186-1, частиною 10 статті 123 ЗК України порядок розгляду клопотань про затвердження проекту землеустрою, а суд не наділений повноваженнями розгляду клопотання про затвердження проекту землеустрою, що є в свою чергу обов'язковим для укладення договору оренди землі.

Рішенням апеляційного суду Полтавської області від 31 жовтня 2017 року апеляційні скарги Головного управління Держеогадастру у Полтавській області, ОСОБА_3 задоволено частково. Рішення Великобагачанського районного суду Полтавської області від 04 серпня 2017 року в частині задоволення позовних вимог скасоване та ухвалено в цій частині нове рішення. У задоволенні позовних вимог ОСОБА_2 до Головного управління Держгеокадастру в Полтавській області, ОСОБА_3 про визнання недійсним договору оренди землі та скасування державної реєстрації відмовлено. Провадження у справі за позовом ОСОБА_2 до Головного управління Держгеокадастру в Полтавській області, ОСОБА_3 про зобов'язання вчинити певні дії закрито. Роз'яснено позивачу право звернутися з відповідним позовом в суд в порядку адміністративного судочинства. В іншій частині рішення суду першої інстанції залишено без змін.

Рішення апеляційного суду мотивоване тим, що на момент наказу ГУ Держземагенства у Полтавській області. останнього №1163-00 від 19 березня 2015 року позивача не виникло право на спірну земельну ділянку, а чинним законодавством не передбачена пріоритетність права особи у наданні їй конкретної земельної ділянки в залежності від черговості за часом звернення з відповідним клопотанням, тому затвердження проекту землеустрою та передача в оренду земельної ділянки відповідачу ОСОБА_3 здійснена з дотриманням норм чинного законодавства і не порушує права позивача. Крім того позивач не довів, що сторони оспорюваного правочину чи одна із сторін мали умисел на порушення публічного порядку при укладенні договору, зокрема, на порушення його прав і свобод.

Також апеляційний суд вказав, що спір в частині позовних вимог зобов'язання ГУ Держегеокадастру в Полтавській області прийняти та розглянути клопотання ОСОБА_2 про затвердження проекту щодо відведення земельної ділянки йому в оренду, не підлягає розгляду в порядку цивільного судочинства, оскільки такі вимоги підлягають розгляду в порядку адміністративного судочинства.

У листопаді 2017 року ОСОБА_2 подав касаційну скаргу на рішення апеляційного суду Полтавської області від 31 жовтня 2017 року, в якій просить скасувати оскаржене рішення апеляційного суду і залишити в силі рішення суду першої інстанції.

Касаційна скарга мотивована порушенням норм процесуального права та неправильним застосуванням норм матеріального та процесуального права. ОСОБА_2 зокрема, вказує, що відносини, пов'язані з набуттям та реалізацією громадянами, юридичними особами прав на земельні ділянки та з цивільним оборотом земельних ділянок ґрунтуються на засадах рівності сторін і є цивільно-правовими. Позивач правомірно очікував на розгляд клопотання про надання в оренду земельної ділянки та отримання позитивного рішення.

Ухвалою Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ від 27 листопада 2017 року відкрито касаційне провадження у справі.

У статті 388 Цивільного процесуального кодексу України (далі - ЦПК України), в редакції Закону України № 2147-VIII від 03 жовтня 2017 року "Про внесення змін до Господарського процесуального кодексу України Цивільного процесуального кодексу України Кодексу адміністративного судочинства України та інших законодавчих актів", який набрав чинності 15 грудня 2017 року, передбачено, що судом касаційної інстанції у цивільних справах є Верховний Суд.

На підставі підпункту 6 пункту 1 розділу XIII Перехідні положення ЦПК України справу передано до Касаційного цивільного суду.

Відповідно до підпункту 4 пункту 1 розділу XIII Перехідні положення ЦПК України касаційні скарги (подання) на судові рішення у цивільних справах, які подані і розгляд яких не закінчено до набрання чинності цією редакцією Кодексу, передаються до Касаційного цивільного суду та розглядаються спочатку за правилами, що діють після набрання чинності цією редакцією Кодексу.

Ухвалою Верховного Суду від 10 грудня 2018 року справу призначено до судового розгляду.

Відповідно до частини 6 статті 403 ЦПК України справа підлягає передачі на розгляд Великої Палати Верховного Суду у всіх випадках, коли учасник справи оскаржує судове рішення з підстав порушення правил предметної чи суб'єктної юрисдикції.

Згідно частини 1 статті 404 ЦПК України питання про передачу справи на розгляд палати, об'єднаної палати або Великої Палати Верховного Суду вирішується судом за власною ініціативою або за клопотанням учасника справи.

З урахуванням того, що ОСОБА_2 оскаржує рішення апеляційного суду Полтавської області від 31 жовтня 2017 року з підстав порушення правил предметної юрисдикції, то справу слід передати на розгляд Великої Палати Верховного Суду.

Керуючись статтями 260 403 404 ЦПК України, Верховний Суд у складі колегії суддів Другої судової палати Касаційного цивільного суду,

УХВАЛИВ:

Справу № 525/1225/15-ц за позовом ОСОБА_2 до Головного управління Держгеокадастру у Полтавській області, ОСОБА_3 про визнання договору оренди землі недійсним, скасування державної реєстрації договору оренди землі та зобов'язання вчинити певні дії передати на розгляд ВеликоїПалати Верховного Суду.

Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання та оскарженню не підлягає.

Головуючий М. Є. Червинська

Судді: Н. О. Антоненко

В. М. Коротун

В. І. Крат

В. П. Курило
logo

Юридичні застереження

Protocol.ua є власником авторських прав на інформацію, розміщену на веб - сторінках даного ресурсу, якщо не вказано інше. Під інформацією розуміються тексти, коментарі, статті, фотозображення, малюнки, ящик-шота, скани, відео, аудіо, інші матеріали. При використанні матеріалів, розміщених на веб - сторінках «Протокол» наявність гіперпосилання відкритого для індексації пошуковими системами на protocol.ua обов`язкове. Під використанням розуміється копіювання, адаптація, рерайтинг, модифікація тощо.

Повний текст