Головна Сервіси для юристів ... База рішень" Протокол " Постанова ВГСУ від 01.09.2015 року у справі №924/1722/14 Постанова ВГСУ від 01.09.2015 року у справі №924/1...
print
Друк
search Пошук
comment
КОМЕНТАР від ресурсу "ПРОТОКОЛ":

КОМЕНТАР від ресурсу "ПРОТОКОЛ":

Державний герб України

ВИЩИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД УКРАЇНИ

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

01 вересня 2015 року Справа №924/1722/14

Вищий господарський суд України у складі колегії суддів:

головуючого суддівАкулової Н.В.(доповідач), Владимиренко С.В., Татькова В.І.розглянувши касаційну скаргу Військової прокуратури Західного регіону Українина постановуЛьвівського апеляційного господарського суду від 18.05.2015 рокута рішення господарського суду Івано-Франківської області від 24.02.2015 рокуу справі№924/1722/14 господарського суду Івано-Франківської областіза позовом Військового прокурора Хмельницького гарнізону Західного регіону України м.Хмельницький в інтересах держави в особі Державної екологічної інспекції України м.Київ, Державної екологічної інспекції України у Хмельницькій області м.Хмельницькийдо відповідача Державного підприємства "Івано-Франківський військовий ліспромкомбінат" в особі відокремленого підрозділу Шепетівського військового лісгоспу державного підприємства "Івано-Франківський військовий ліспромкомбінат" м.Шепетівка Хмельницька областьпровідшкодування 259 086,73 грн. шкоди, заподіяної внаслідок незаконної порубки лісу

За участю представників:

від прокуратури: Грищенко М.А., посв. №031484 від 22.01.2015 року;

від позивача: не з'явився;

від відповідача: не з'явився;

ВСТАНОВИВ:

Рішенням господарського суду Івано-Франківської області від 24 лютого 2015 року у справі №924/1722/14 (суддя: Гриняк Б.П.) відмовлено в задоволені позову Військовому прокурору Хмельницького гарнізону Західного регіону України, в інтересах держави в особі Державної екологічної інспекції України, Державної екологічної інспекції у Хмельницькій області до відповідача Державного підприємства "Івано-Франківський військовий ліспромкомбінат" в особі відокремленого підрозділу Шепетівського військового лісгоспу державного підприємства "Івано-Франківський військовий ліспромкомбінат" про відшкодування 259 086,73 грн. шкоди заподіяної державі внаслідок незаконної порубки лісу.

Постановою Львівського апеляційного господарського суду від 18.05.2015 року у справі №924/1722/14 (судді: Марко Р.І., Желік М.Б., Костів Т.С.) у задоволенні вимог апеляційної скарги в.о. військового прокурора Хмельницького гарнізону Військової прокуратури західного регіону України відмовлено; рішення господарського суду Івано-Франківської області від 24.02.2015 року у справі № 924/1722/14 залишено без змін.

Прийняті судові акти мотивовані відсутністю правових підстав для задоволення позовних вимог, оскільки позивачем та прокурором не наведено належними та допустимими доказами існування елементів складу цивільного правопорушення у діях відповідача.

Не погоджуючись з прийнятими судовими актами, Військова прокуратура Західного регіону України звернулася з касаційною скаргою до Вищого господарського суду України, в якій просить суд скасувати постанову Львівського апеляційного господарського суду від 18.05.2015 року та рішення Господарського суду Івано-Франківської області від 24.02.2015 року у справі №924/1722/14, а справу передати на новий розгляд до господарського суду Івано-Франківської області.

В касаційній скарзі скаржник посилається на порушення та невірне застосування судами попередніх інстанцій норм матеріального та процесуального права.

У запереченнях на касаційну скаргу, відповідач просить відмовити у задоволенні касаційної скарги, а прийняті у справі судові акти залишити без змін, посилаючись на їх законність та обґрунтованість.

У судовому засіданні представник прокуратури підтримав вимоги та доводи касаційної скарги, просив її задовольнити.

Представник відповідача у судове засідання не з'явився, про дату та час судового засідання був повідомлений належним чином.

Заслухавши представників сторін, які з'явилися в судове засідання, обговоривши доводи касаційної скарги, перевіривши повноту встановлення обставин справи та правильність застосування судами попередніх інстанцій норм матеріального і процесуального права, колегія суддів Вищого господарського суду України вважає, що касаційна скарга не підлягає задоволенню.

Судами попередніх інстанцій встановлено, що 07.04.2014 року заступником Хмельницького прокурора з нагляду за додержанням законів у воєнній сфері винесено постанову про проведення перевірки у порядку нагляду за додержанням і застосуванням законів, відповідно до якої вирішено провести перевірку в порядку нагляду за додержанням і застосуванням природоохоронного законодавства України у Шепетівському військовому лісгоспі.

08.04.2014 року заступником Хмельницького прокурора з нагляду за додержанням законів у воєнній сфері на адресу Начальника Державної екологічної інспекції у Хмельницькій області скеровано лист вих. № 2/578вих14 з проханням виділити спеціаліста для проведення перевірки додержання вимог природоохоронного законодавства посадовими особами Шепетівського військового лісгоспу при проведенні рубки у кварталі 24 урочища "Деражня".

Згідно довідки Державної екологічної інспекції у Хмельницькій області скерованої у військову прокуратуру Хмельницького гарнізону супровідним листом від 10.04.2014 року за № 1511/03, кількість незаконно зрубаних дерев різних порід становить 44 одиниць та розмір заподіяної шкоди від незаконної рубки становить 259 086,73 грн., що підтверджується розрахунком шкоди, заподіяної незаконною рубкою дерев в лісовому масиві урочище "Деражня" кв. 24 вид. 8; 10.

18 квітня 2014 року військовою прокуратурою Хмельницького гарнізону, спільно із спеціалістом Державної екологічної інспекції у Хмельницькій області та начальником відділу лісового господарства Шепетівського військового лісгоспу здійснено огляд на території Требухівської сільської ради Летичівського району Хмельницької області (квартал 24), де виявлено та зафіксовано пні зрубаних дерев, що підтверджується протоколом огляду та фототаблицями.

Виявлення факту незаконної рубки дерев і стало підставою для звернення прокурора до суду з вимогою щодо відшкодування збитків, заподіяних державі внаслідок незаконної порубки лісу у розмірі 259 086,73 грн.

Відповідно до статті 107 Лісового кодексу України підприємства, установи, організації і громадяни зобов'язані відшкодувати шкоду, заподіяну ними лісу внаслідок порушення лісового законодавства, у розмірах і порядку, визначених законодавством України.

Згідно ст.69 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища" шкода, заподіяна внаслідок порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища, підлягає компенсації в повному обсязі.

Відповідно до ст.1166 ЦК України майнова шкода, завдана неправомірними рішеннями, діями чи бездіяльністю особистим немайновим правом фізичної або юридичної особи, а також шкода, завдана майну фізичної або юридичної особи, відшкодовується в повному обсязі особою, яка її завдала.

Для застосування такої міри відповідальності, як відшкодування шкоди, потрібна наявність усіх елементів складу цивільного правопорушення: 1) протиправної поведінки; 2) шкоди; 3) причинного зв'язку між протиправною поведінкою заподіювача та шкодою; 4) вини. За відсутності хоча б одного з цих елементів цивільна відповідальність не настає.

Судами попередніх інстанцій зазначено, що зі змісту протоколу огляду місця події від 18.04.2014 року вбачається, що розмір площ, на яких проведено вирубку дерев, у встановленому порядку не визначався; будь-які докази на підтвердження висновків, що пні зрубаних дерев знаходяться на території Шепетівського ВЛГ та відносяться до його лісового фонду, відсутні.

Відмовляючи у задоволенні позовних вимог, суди попередніх інстанцій виходили з того, що позивачем та прокурором не доведено належними та допустимими доказами існування елементів складу цивільного правопорушення у діях відповідача для застосування відповідальності у вигляді стягнення шкоди за незаконну порубку лісу.

Колегія суддів Вищого господарського суду України вважає висновки судів попередніх інстанцій такими, що відповідають фактичним обставинам та наявним матеріалам справи, нормам матеріального і процесуального права, оскільки суд першої інстанції та апеляційний господарський суд в порядку ст.ст.43, 47, 33, 34, 43, 101 Господарського процесуального кодексу України всебічно, повно і об'єктивно розглянули в судовому процесі всі обставини справи в їх сукупності; дослідили та належним чином оцінили подані сторонами в обґрунтування своїх вимог і заперечень докази; належним чином проаналізували відносини сторін. На підставі встановлених фактичних обставин з'ясували дійсні права і обов'язки сторін, правильно застосували матеріальний закон, що регулює спірні правовідносини.

Згідно ст.1117 Господарського процесуального кодексу України касаційна інстанція перевіряє на підставі вже встановлених судами першої та апеляційної інстанцій фактичних обставин справи лише застосування ними норм матеріального та процесуального права. Касаційна інстанція не має права встановлювати або вважати доведеними обставини, що не були встановлені у рішення або постанові господарського суду чи відхилені ним, вирішувати питання про достовірність того чи іншого доказу, про перевагу одних доказів над іншими, збирати нові докази або додатково їх перевіряти.

Твердження скаржника про порушення і неправильне застосування судами попередніх інстанції норм права при прийнятті оскаржуваних судових актів не знайшли свого підтвердження, в зв'язку з чим підстав для скасування рішення суду першої інстанції та постанови апеляційного господарського суду колегією суддів Вищого господарського суду України не вбачається.

Керуючись ст.ст.1115, 1117, 1119 ,11111 Господарського процесуального кодексу України, Вищий господарський суд України, -

ПОСТАНОВИВ:

1. Касаційну скаргу Військової прокуратури Західного регіону України залишити без задоволення.

2. Постанову Львівського апеляційного господарського суду від 18.05.2015 року та рішення Господарського суду Івано-Франківської області від 24.02.2015 року у справі №924/1722/14 залишити без змін.

Головуючий суддя Н.В. Акулова

Судді: С.В. Владимиренко

В.І. Татьков

logo

Юридичні застереження

Protocol.ua є власником авторських прав на інформацію, розміщену на веб - сторінках даного ресурсу, якщо не вказано інше. Під інформацією розуміються тексти, коментарі, статті, фотозображення, малюнки, ящик-шота, скани, відео, аудіо, інші матеріали. При використанні матеріалів, розміщених на веб - сторінках «Протокол» наявність гіперпосилання відкритого для індексації пошуковими системами на protocol.ua обов`язкове. Під використанням розуміється копіювання, адаптація, рерайтинг, модифікація тощо.

Повний текст