Главная Блог ... Интересные судебные решения За шантаж з вимаганням грошей, суд засудив активіста до 3,6 років позбавлення волі (Корольовський районний суд м. Житомира, справа № 296/11605/19 від 28.06.2023 р.) За шантаж з вимаганням грошей, суд засудив активіс...

За шантаж з вимаганням грошей, суд засудив активіста до 3,6 років позбавлення волі (Корольовський районний суд м. Житомира, справа № 296/11605/19 від 28.06.2023 р.)

Отключить рекламу
- 5d6c197e9080786b73915bf5e58957f3.png

Фабула судового акту: У цій справі, засновник та керівник громадської організації «Захист та справедливість» відшукав компрометуючу інформацію щодо керівника місцевого лісгоспу та вимагав у нього гроші за нерозголошення таких відомостей.

Суд кваліфікував дії активіста-журналіста за ч.2 ст.189 КК України та призначив покарання у виді 3 (трьох) років шести місяців позбавлення волі.

В ході судового розгляду було встановлено, що протягом декількох особистих зустрічей та переписки в месенджерах з керівником лісгоспу, обвинувачений висловлював протиправну вимогу про передачу грошових коштів в розмірі 30 000 доларів США плюс 5 тис. щомісячно, при цьому повідомив, що у разі ненадання вказаних грошей, він розголосить відомості, пов`язані з діяльністю підпорядкованого керівнику лісового господарства, які можуть призвести до фактичного блокування його діяльності та подальшого звільнення його із займаної ним посади. Згодом, були відповідні публікації в мережі «Фейсбук», де обвинувачений розмістив пост з фотографією директора лісгоспу та текстом про викриття нібито злочинних дій, щоправда пост був в подальшому видалений.

Керівник лісгоспу звернувся із відповідною заявою до правоохоронних органів, повідомивши про ситуацію з вимаганням та прохав вжити заходів реагування. Погодився на конфіденційне співробітництво.

В ході НСРД, згідно протоколів відповідних негласних слідчих дій «аудіо, -відеоконтроль особи щодо розмов цієї особи, звуків, рухів, дій, пов`язаних з її діяльністю, місць перебування у публічно доступних місцях» було здійснено аудіозаписи особистих розмов, за змістом яких судом були встановлено безпосередні, завуальовані, активні, наполегливі вислови активіста, звернені до керівника лісгоспу, які акцентують увагу останнього на тому, що в подальшому виникнуть проблеми в роботі, оскільки обвинувачений володіє достатнім обсягом негативної щодо потерпілого інформації. Обвинувачений пояснював, що додатково зробив необхідні запити, сплатив певну суму за компроментуючі потерпілого документи. Згодом, в порядку “контролю за вчиненням злочину”, керівник лісгоспу заздалегідь отримавши від слідчого мічені купюри, передав їх активісту, який їх взяв та сховав за пазуху. При затриманні вони і були вилучені у активіста (500 доларів справжніх і 5 тис. імітаційних), також були допитані свідки подій.

За таких обставин, суд констатував що внаслідок вимагання майна з погрозою розголошення відомостей, які потерпілий бажав зберегти в таємниці, передано грошових коштів на загальну суму 150 771,75 грн, у зв`язку з чим потерпілому завдано збитки на вказану суму, що у відповідності до п. 2 Примітки до ст.185 КК України є значною шкодою, отже кваліфікував дії обвинуваченого - за ч.3 ст.189 КК України.

Обвинувачений у судовому засіданні все заперечував, пояснював що вони приятелюють з керівником лісгоспу, що гроші не вимагав, а ті що були передані - то можливо “на цукерки дітям”, щодо 5500 доларів США вказував що йому підкинули. В рамках судового засідання захисник пояснював, що керівник лісгоспу діє виключно з метою помсти за минулі вислови ГО активіста. Проте доводи захисту судом були визнані надуманими. Посилання на “підкидання” грошей, на погляд суду були розвінчені показаннями понятих та безперервним відеозаписом слідчої дії.

На формальні помилки (щодо помилкового часу в протоколі проведення затримання активіста після отримання 5500 доларів США), суд уваги не звернув, вказавши, що не будь-яке формальне недотримання вимог кримінального процесуального закону при отриманні доказу автоматично тягне необхідність визнання його недопустимим, і за наявності процесуальних порушень порядку отримання доказів визнавати їх недопустимими слід лише тоді, коли вони: прямо та істотно порушують права і свободи людини; та/або надають підстави для сумнівів у достовірності отриманих фактичних даних, які не видалося за можливе усунути в ході судового розгляду.

Отже, у цій справі: Оцінивши зміст зафіксованих протоколами за результатами НСРД переговорів, який діяв під контролем правоохоронних органів, та обвинуваченим між собою, час та місце зустрічей, зміст розмов із потерпілим, а також факт передачі активісту (на картку тестя) 12400 грн та 5500 доларів США (особисто), суд констатував, що обвинувачений вимагав у керівника лісгоспу грошові кошти, погрожуючи йому викриттям, неправдивим висвітленням службової діяльності в негативному світлі, а також поширенням іншої неправдивої інформації, що в майбутньому могло б призвести до звільнення його із займаної посади, тобто до розголошення відомостей, які потерпілий бажав зберегти в таємниці.

Шантажиста було визнано винуватим у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч.2 ст.189 КК України, та призначено покарання у виді 3 (трьох) років шести місяців позбавлення волі.

Аналізуйте судовий акт: За завідомо неправдиве повідомлення про мінування суд призначив покарання у вигляді 4 років і 6 місяців позбавлення волі (а враховуючи що особа вже мала іспитовий строк остаточно на 5 років) (ВС ККС, справа №678/527/22 від 23.02.2023 р.);

Суд оштрафував водія мопеду на 40 тис. гривень та позбавив права керування ТЗ на 5 років, за водіння без прав. (Малиновський районний суд міста Одеси, справа № 521/9798/23 від 21.04.2023 р.);

ВС визначив поняття “підривної діяльності” в контексті ст.111 КК України та засудив суддю АРК, яка працювала в судових органах окупаційної влади до 12 років позбавлення волі (ВС ККС, справа №759/5737/17 від 21.12.2022 р.);

Готував вибух та передавав дані про військові частини. Суд засудив диверсанта-зрадника до 13 років позбавлення волі з конфіскацією (Гощанський районний суд Рівненської області справа № 557/60/21 від 31.03.2022 р.).

Справа № 296/11605/19

1-кп/296/377/23

Вирок

Іменем України

28 червня 2023 року м.Житомир

Корольовський районний суд м. Житомира в складі

головуючої судді ОСОБА_1

при секретарях ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , ОСОБА_4 ,

ОСОБА_5 , ОСОБА_6 , ОСОБА_7 ,

за участі прокурорів ОСОБА_8 , ОСОБА_9 , ОСОБА_10 ,

захисників ОСОБА_11 , ОСОБА_12 , ОСОБА_13 ,

обвинуваченого ОСОБА_14 ,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду кримінальне провадження № 12019060000000245 від 16.07.2019р. відносно

ОСОБА_14 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця м. Житомира, громадянина України, одруженого, на утриманні має неповнолітніх дітей, з вищою освітою, не працюючого, зареєстрований за адресою в АДРЕСА_1 , проживає в АДРЕСА_2 , раніше не судимого,

по обвинуваченню у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч.2 ст. 189 КК України,

В С Т А Н О В И В:

У достовірно невстановлений слідством день та час, але не пізніше 14.06.2019 року, у засновника та керівника громадської організації «Захист та справедливість» ОСОБА_14 виник злочинний умисел, направлений на протиправне збагачення шляхом вимагання грошових коштів. З цією метою ОСОБА_14 у невстановлений досудовим розслідуванням спосіб вжив необхідних заходів, направлених на підшукування компрометуючої інформації щодо осіб, відносно яких міг реалізувати свої злочинні наміри.

Так, ОСОБА_14 , будучи керівником громадської організації та здійснюючи у зв`язку з цим громадський контроль за роботою лісових господарств Житомирської області, вирішивши, що зібраної інформації відносно керівника ДП «Олевський ЛГ» ОСОБА_15 достатньо для реалізації свого злочинного умислу, керуючись корисливим мотивом, перебуваючи по вул. Ольжича в м. Житомирі, 04.07.2019 року зустрівся з ОСОБА_15 , де у ході розмови, маючи намір на незаконне заволодіння чужим майном, в рішучій формі висловив ОСОБА_15 протиправну вимогу про передачу грошових коштів в розмірі 30 000 доларів США, при цьому повідомив, що у разі ненадання вказаних грошових коштів, він умисно розголосить відомості, пов`язані з діяльністю підпорядкованого ОСОБА_15 лісового господарства, які можуть призвести до фактичного блокування його діяльності та подальшого звільнення ОСОБА_15 із займаної ним посади - директора ДП «Олевський ЛГ».

З метою надання висловленим погрозам реального характеру, а також примушування ОСОБА_15 до виконання висловленої ним вимоги, 15.07.2019 р. ОСОБА_14 в мережі «Фейсбук» на своїй сторінці розмістив пост з фотографією ОСОБА_15 та текстом про викриття нібито злочинних дій одного з керівників лісогосподарств Житомирської області, який в подальшому зі своєї сторінки видалив.

Продовжуючи реалізацію злочинного умислу, 06.08.2019р. близько 11 години, перебуваючи на площі Перемоги в м. Житомирі, ОСОБА_14 зустрівся з ОСОБА_15 , де з метою створення у потерпілого розуміння про реальність та дійсність висловлених йому погроз та можливість їх втілення в життя, повідомив про входження до громадської ради при Житомирській обласній державній адміністрації, до відання якої належить контроль за діяльністю державних органів, у тому числі державних підприємств лісового господарства області. Крім того, вказав, що за необхідності представники очолюваної ним громадської організації «Захист та справедливість» підготують компрометуючий матеріал, який він у подальшому висвітлить в засобах масової інформації. При цьому, ОСОБА_14 знову наголосив на необхідності сплати грошових коштів, одночасно зменшивши розмір протиправної вимоги до 20 000 доларів США, написавши вказану суму на одному з аркушів блокноту, який приніс із собою, таким чином спонукаючи та надаючи можливість потерпілому виконати висловлені ним вимоги у повному обсязі за нерозголошення відомостей, які він бажає зберегти у таємниці.

У подальшому, усвідомлюючи протиправність своїх дій, керуючись корисливим мотивом, ОСОБА_14 11.08.2019р. о 21 год 03 хв написав ОСОБА_15 текстове повідомлення в месенджері «Телеграм», в якому висловив протиправну вимогу щодо невідкладного перерахунку частини грошових коштів на відповідний картковий банківський рахунок, правильний номер якого, а саме НОМЕР_1 , уточнив у подальшому 12.08.2019р. близько 16 год 55 хв у телефонній розмові з ОСОБА_15 через месенджер «WhatsApp».

Усвідомлюючи реальну можливість вчинення активних дій зі сторони ОСОБА_14 , направлених на неправдиве висвітлення його службової діяльності в негативному світлі, а також поширення іншої неправдивої інформації, що в майбутньому могло б призвести до звільнення його із займаної посади, тобто до розголошення відомостей, які потерпілий бажав зберегти в таємниці, діючи відповідно до вказівок ОСОБА_14 , ОСОБА_15 перерахував на визначений ним банківський рахунок грошові кошти в розмірі 12 400 грн.

Продовжуючи реалізацію свого злочинного умислу, маючи намір довести злочин до кінця, 13.08.2019р. ОСОБА_14 домовився про зустріч з ОСОБА_15 в приміщенні літньої тераси кафе «Гайки», що за адресою у м. Житомирі, вул. Новий бульвар, 6.

З метою доведення злочину до кінця, ОСОБА_14 , діючи в межах злочинного умислу, направленого на отримання чужого майна шляхом вимагання, прибув на зустріч в обумовлене місце, де в черговий раз повідомив про необхідність передачі грошових коштів з метою невжиття заходів, направлених на негативне висвітлення діяльності потерпілого ОСОБА_15 , тобто за нерозголошення відомостей, які потерпілий бажав зберегти в таємниці. У свою чергу, ОСОБА_15 , усвідомлюючи та сприймаючи пред`явлені погрози як реальні, передав ОСОБА_14 грошові кошти в сумі 5500 доларів США, що з урахуванням курсу НБУ за дол. США станом на 13.08.2019р. становить 138 371,75 грн.

За таких обставин, потерпілим ОСОБА_15 внаслідок вимагання у нього майна з погрозою розголошення відомостей, які він бажав зберегти в таємниці, передано ОСОБА_14 грошових коштів на загальну суму 150 771, 75 грн, у зв`язку з чим потерпілому завдано збитки на вказану суму, що у відповідності до п.2 Примітки до ст. 185 КК України є значною шкодою.

В судовому засіданні обвинувачений ОСОБА_14 вину у вчиненні ним кримінального правопорушення за обставин, викладених в обвинувальному акті, не визнав повністю, надав суду наступні показання. З ОСОБА_15 познайомилися у 2018 році, нормальні відносини, були один в одного вдома, нормальна комунікація, і це дозволило вибудувати господарські стосунки. ОСОБА_15 та його господарська діяльність були об`єктом досліджень громадської організації, ОСОБА_15 був директором Олевського лісгоспу, а він - ОСОБА_14 - був заступником ГО «Захист та Справедливість» та представником організації «Стоп корупція». У ОСОБА_15 були скриті, мстиві мотиви через наявність неприязних відносин, а правоохоронні органи той використав для помсти. Перший візит до Олевського лісгоспу відбувся до знайомства. Було редакційне завдання з Києва для оцінки ситуацій з керівництвом Олевської ОТГ. В подальшому, поїхали взяти інтерв`ю у ОСОБА_15 , випустили сюжет «Стоп корупція». До приятельських стосунків приїздів було разів два, потім частіше. Неприязні відносини виникли після затримання. Єдина версія неприязні з боку ОСОБА_15 - якась образа з його сторони, оскільки відносно нього у 2018 році подавав заяви до правоохоронних органів ( ОСОБА_16 дав вказівку), у Грабовського проводилися обшуки, слідчий виявив 600 м деревини, це стало предметом наклепу, хоча факти в подальшому не були підтверджені. Обвинувачений поспішив з висновками щодо надання оцінки правомірності дій - ОСОБА_15 не було повідомлено про підозру. Після цього були приязні відносини між ними, навіть співпрацювали і планували подальшу співпрацю, більше заяв відносно ОСОБА_15 в правоохоронні органи не подавав. Він, ОСОБА_14 , представляв ПП «Торгівельно-логістична гільдія» на підставі довіреності, був головою ініціативної групи, яка створила громадську раду при облдержадміністрації. Громадська рада - це був один із додаткових моментів для побудови політичної діяльності, розглядав участь в ній як можливість допомагати людям та бути обраним до обласної ради. У нього був офіс на вул. Ольжича, 9, де він орендував приміщення та займався громадською діяльністю. ОСОБА_15 неодноразово приїжджав до нього, коли був в м. Житомирі, старався зустрітися. Зустрічей з ОСОБА_15 було багато. При зустрічах спілкувалися на різні теми, про сім`ю, дітей, про діяльність, недоліки в роботі Олевського лісгоспу. Він, ОСОБА_14 , будь - якої інформації щодо діяльності не збирав, лише оцінював ситуацію, завжди пропонував ОСОБА_15 свою підтримку та дружнє плече. Кошти від ОСОБА_15 не вимагав, не пропонував, жодних сум ніколи не озвучував. ОСОБА_15 сам озвучив суму в 5 тис (пропонував), на що він, ОСОБА_14 , запитав «за що?», той відповів «за роботу». Станом на 06.08.2019р. були дружні відносини. Суть повідомлення 14.06.2019р. - це цитата оцінки ситуації, зміст повідомлення не пам`ятає, припускає, що зміст «вирвано» з контексту. Зустрічі в липні він не ініціював, їх було багато, в день затримання ініціатором їх зустірічі був ОСОБА_15 . Причину розміщення ним посту з фотознімком ОСОБА_17 та статті у «Фейсбуці» не пам`ятає, в липні її було видалено. Будь-якої мети у розміщенні посту не було, це був загальний пост (публікація на сторінці), загальна ситуація з емоційних моментів. Періодично видаляє пости коли вони втрачають актуальність. Факт зустрічі 06.08.2019р. з ОСОБА_15 в кафе «Автобус» на площі Перемоги в м. Житомирі не заперечує, ініціатором даної зустрічі був ОСОБА_15 . Мету зустрічі не пам`ятає, було загальне спілкування, цифру «20» на аркуші не малював. Смс-повідомлення 11.08.2019р. було відправлене помилково, оскільки повідомлення було не ОСОБА_15 , а іншій особі (одному із агрономів). Коли відправляв смс, то номер телефону ОСОБА_15 ще не був записаний в телефон. Особисто знімав гроші близько 12500 грн з картки, оформленої на тестя. Він, ОСОБА_14 , є користувачем даної картки, використовував її у форматі господарської діяльності. Про те, що 12.08.2019р. перераховані кошти на картку, дізнався від ОСОБА_15 особисто. Це було, мабуть, на церкву, дітям на цукерки. Наступного дня, 13.08.2019р., була зустріч із ОСОБА_15 , без конкретної мети - обговорювали щодо співпраці, господарської діяльності. 13.08.2019р. нічого у ОСОБА_15 не брав при зустрічі, стверджує, що гроші йому «підкинули». До грошей торкнувся пальцями, коли їх виклали на стіл. На запитання захисника пояснив, що з потерпілим були приятельські та господарські стосунки, зустрічалися з ОСОБА_17 коли той приїздив до м. Житомира, пили каву, вели загальні розмови (часто ні про що, звичайне спілкування), цивільно-правові відносили були близько року, на момент затримання проводилась господарська діяльність. У нього не було інформації щодо ОСОБА_15 , розкриттям будь-якої інформації щодо ОСОБА_15 він не погрожував, жодних погроз ніколи не було, впливу на здійснення звільнення ОСОБА_15 з посади він не мав, доступ до документів був в рамках запиту. Чому ОСОБА_15 звернувся до правоохоронних органів - припускає, що ним хтось маніпулював для погіршення стосунків, так як ОСОБА_17 мав специфіку потрапляти під вплив інших. ОСОБА_15 є слабким, лякливим, була образа на ОСОБА_14 з приводу матеріалів, розміщених ним у «Фейсбуці», так як іноді він згадував за ту публікацію. Затримання відбувалося без участі адвоката, обшукували його два рази. Коли сидів на стільці, хтось постійно його шарпав ззаду. Кошти з`явилися після першого обшуку. На запитання сторони обвинувачення пояснив, що з ОСОБА_18 лісгоспом працював офіційно, на момент затримання діяв договір, були ТТН, оформлялися платіжні доручення. Стверджує, що гроші 13.08.2019р. «підкинуті». Після перегляду в судовому засіданні диску до протоколу за результатами проведення негласного розшукового заходу з приводу зафіксованої на ньому розмови підтвердив свої слова про розмову із ОСОБА_15 про господарські відносини. Згортка не бачив, категорично заперечив те, що ОСОБА_15 передав йому 5000 доларів. На запитання прокурора пояснив, що гроші йому «підкинули», згорток не бачив, руками поправляв одяг позаду себе так як це стандартна процедура.

Потерпілий ОСОБА_15 надав суду наступні показання. До події з обвинуваченим ОСОБА_14 були різні стосунки: як нормальні, так і неприязні. Почалося все з того як перший раз ОСОБА_14 зі своєю компанією заїхав в лісгосп в футболках «Стоп корупція», ОСОБА_14 представився що він з ГО «Захист та справедливість». Приїхали з камерами, чоловік 5-6, раніше йому незнайомих, забігли до нього в кабінет (на той час працював керівником ДП «Олевський ЛГ», звільнений з посади 25.02.2020р.), ОСОБА_14 почав розмахувати перед ним якимись папірцями, розповідав, що відносно ОСОБА_17 відкрите кримінальне провадження, погрожував, казав про те, що його виженуть з роботи, посадять, на що він відповів: якщо є докази, то нехай звертаються до правоохоронних органів. Після цього приїзду було затишшя. Через деякий час стало зрозуміло, що ОСОБА_14 приїжджав не просто так, а приїхав відпрацьовувати чиюсь замовну пропозицію. Були бажаючі «зняти» його з роботи, просили ОСОБА_14 це зробити. Через певний період ОСОБА_14 , звернувся до начальника управління Житомирського лісгоспу ОСОБА_20 , щоб заробляти гроші, та запитав де йому можна купувати ліс, на що той запропонував йому ОСОБА_18 лісгосп. Після цього приїхав до ОСОБА_15 в лісгосп. ОСОБА_14 купував ліс, йому офіційно було виписано лісоматеріали, він працював, ніяких питань не виникало. Їх стосунки були врегульовані завдяки ОСОБА_20 , який був безпосереднім керівником на той час. Через певний період ОСОБА_14 почав «набивати» до нього зустріч. Перша зустріч відбулася біля офісу ОСОБА_14 , приїхав туди на автомобілі з водієм, ОСОБА_14 вийшов до нього, малював йому цифри в блокноті, які ОСОБА_21 повинен йому сплатити - 30 тис доларів за те, щоб не було ніяких питань, і кожного місяця він мав платити йому по 5 тис доларів. На це відповів ОСОБА_14 , що треба подумати та поїхав, був у шоці. Суму він писав в блокноті, не називав її, проте в усній формі озвучував, і як зрозумів потерпілий це щоб не було подальших наїздів. З цього моменту їх стосунки погіршилися, при цьому ОСОБА_14 набирав по телефону багато разів, визванював, казав, «давайте щось вирішим, бо у вас будуть проблеми». Сприймаючи погрози (загрозу) ОСОБА_14 як реальні (побоювання з боку ОСОБА_14 щодо висвітлення діяльності в негативному світлі, поширення неправдивої інформації, із загрозою звільнення з роботи), вирішив звернутися до правоохоронних органів з приводу даної ситуації, звернувся до УСБУ в Житомирській області, пішов до чергового та повідомив, що має бажання написати заяву, написав заяву, давав пояснення, через 2-3 дні знову приїжджав, надавав більш розширене пояснення, допитувався слідчим. ОСОБА_14 набирав його (дзвонив) 2-3 рази, проте у ОСОБА_17 не виходило приїхати. Після цього між ними була зустріч у кафе «Вагончик» біля танку, ініціатором зустрічі був ОСОБА_14 , розмовляли. Там же ж ОСОБА_14 намалював суму коштів (писав в блокноті), але вже не 30 тис. дол, а 20, тобто як зрозумів пішов потерпілому на «скидку». На той час він вже співпрацював зі слідством, розмова записувалася, на ньому були технічні носії. Перед приїздом Президента України в м. Олевськ ОСОБА_14 сказав про те, що потрібно щось вирішувати, інакше будуть проблеми, надіслав йому смс з чужою карткою (не ОСОБА_14 , а іншої особи) аби на цю картку скинути гроші, десь 500 доларів, які надав для проведення слідчих дій. З відправкою грошей на картку були проблеми, так як ОСОБА_14 невірно було вказано в смс повідомленні цифру картки. Подзвонив ОСОБА_14 , сказав про це, той відправив правильний картковий рахунок. Після відправки грошей через апарат самообслуговування квитанцію надав слідчому. Після того як відправив на картку гроші, дзвонив ОСОБА_14 , той питав коли буде решта грошей і домовились з ним про наступну зустріч.

Наступна (остання) зустріч була в ресторані «Гайки» при безпосередній передачі ОСОБА_14 коштів в сумі 5500 доларів. Перед зустріччю із ОСОБА_14 він приїхав до м. Житомира, зустрівся із слідчим, працівники СБУ на нього одягнули спец обладнання, йому вручалася камера. В ході зустрічі ОСОБА_14 запитав за гроші, на що він відповів, що привіз лише частину грошей, іншу частину треба почекати. 500 доларів з переданих ОСОБА_14 в кафе «Гайки» була його, а 5000 доларів - імітаційні. Попередньо ці гроші було сфотографовано, оглянуто слідчим, при їх врученні був присутній слідчий, хтось із працівників СБУ. Гроші помічалися спец речовиною, зразок речовини поміщався в спец пакет, опечатувався, було зроблено копії купюр. Передача грошей ОСОБА_14 відбувалася зверху через стіл, за яким вони сиділи в кафе. Гроші ОСОБА_14 передав в руки, він їх взяв в руки, поклав назад - чи за спину, чи в задній карман. На запитання обвинуваченого пояснив, що зрозумів про вимагання грошей коли були написані цифри в блокнотах. Цифри 2 та 0 сприйняв як 20 тис. доларів, так як йому відомі випадки про те, що ОСОБА_14 раніше писав так само щодо інших осіб. Не пам`ятає чи обговорював з ОСОБА_20 момент вимагання ОСОБА_14 грошей. Одразу не звернувся до правоохоронних органів та як мав надію на те, що ОСОБА_14 одумається і буде заробляти так як всі люди роблять, не хотів щоб ОСОБА_14 писав неправдиву інформацію аби заробити гроші, вимагав за те, щоб не було наїздів, дисбалансу, щоб не писав «гадості». Погрози сприймав всерйоз. Остання зустріч з ОСОБА_14 перед його затриманням тривала пів години. При призначенні покарання обвинуваченому ОСОБА_14 поклався на розсуду суду.

Допитаний в судовому засіданні свідок ОСОБА_22 пояснив, що з потерпілим ОСОБА_15 не знайомий, обвинувачений ОСОБА_14 є його зятем, проживають окремо і не пов`язані спільним побутом. Свідок має відкритий картковий рахунок в «ПриватБанку». Дана картка перебувала в розпорядженні доньки та сина, відкрита була на їх прохання, пін-код та номер картки він не знає, даною карткою не користується. З приводу передачі коштів ОСОБА_14 йому нічого не відомо.

Свідок ОСОБА_23 , допитаний за клопотанням сторони захисту, в судовому засіданні пояснив, що не знайомий з учасниками процесу. З товаришем ОСОБА_24 вийшли за територію військової частини НОМЕР_2 , є військовослужбовцями за контрактом, поряд проїжджати працівники з СБУ, підійшли до них та запитали з приводу можливості бути свідками, на що вони погодилися, зателефонували командиру частини та повідомили його про це. Отримавши згоду командира, разом з працівниками СБУ поїхали в автомобілі в сторону м. ОСОБА_18 , з`їхали в бік на обочину, під`їхав ОСОБА_15 на автомобілі марки Фольксваген, вони пересіли до нього в автомобіль та поїхали в центр ОСОБА_18 , біля церкви. В машині були присутні слідчий, людина з СБУ, потерпілий ОСОБА_15 та він з ОСОБА_24 . Він та ОСОБА_24 не були у формі військовослужбовців. ОСОБА_15 казав про те, що з нього вимагають гроші, мабуть йому потрібно було обміняти на гривні, так як їх необхідно перевести через термінал. ОСОБА_15 надавав гроші, з них робили копії. Їм пред`являли документ з копіями грошових коштів (протокол), ставили свої підписи, оригінали грошей бачили, звіряли з копіями, копії відповідали оригіналам. Яка саме сума грошей була не пам`ятає, було багато купюр. В подальшому, після здійснення переказу, відзвонилися тій особі, якій переказували гроші та запитали чи отримано кошти, у відповідь почули «так, получив, завтра зустрінемось в м. Житомирі». Вони сіли в автомобіль, приїхали знову, пересіли в службову машину. Їм попросили бути понятими і на наступний день, про що необхідно доповісти командиру, обмінялися номерами телефонів. По приїзду до військової частини повідомили про це командира частини, отримали згоду. Наступного дня, 13.08.2019р. зранку прийшли на службу, за ними приїхали працівники СБУ, їх забрали, куди їдуть їм не повідомили, поїхали до вул. Фещенка - Чопівського, де у дворі стояв бус біля Агроуніверситету, присутні були працівники СБУ та ОСОБА_15 . Сиділи на лавці, чекали поки готують підслуховуючий апарат, який в подальшому одягли на ОСОБА_15 . Показали ксерокопії грошей, які забиралися, були оброблені ультрафіолетом та відсвічувалися. Загальну суму не пам`ятає, були 100 доларові купюри. На документах із копіями грошових коштів із зазначеними на них номерами поставили свої підписи, ставив підпис в протоколі огляду про вручення, зрівнювали з оригіналами, вони відповідали за номерами. Їм пояснили, що поїдуть в кафе, де буде проходити зустріч та передача цих коштів, їм необхідно було засвідчити цей факт. Бачили ці гроші, оброблені спец засобом, бачили як їх вручили ОСОБА_15 , він їх скрутив та поклав до карману. Поїхали до парку разом з працівниками СБУ, були на місці та спостерігали ситуацію. Їм подзвонили та сказали прибігти на місце. Підбіг до столу, у людини руки були попереду, навколо нього стояли працівники СБУ. Цій особі зачитувалися права, підійшов експерт, одягнув перчатки, провів обшук та витягнув гроші, запитав як вони там опинилися, на що чоловік відповів, що не знає. Гроші витягнули, руки особи світилися ультрафіолетом, оброблені тією речовиною що і були оброблені гроші. Ці гроші розклали, їм пред`явили, звірили з копіями, вони як поняті перевірили. На запитання сторони захисту пояснив, що ОСОБА_14 обшукували один раз, він сидів за столом, експерт одягнув перчатки, почав обшук, ретельно, не поспішаючи, через 1-2 хв гроші знайшли, перемотані резинкою. В протоколі від 12.08.2019р. про вручення коштів зазначено, що кошти були оглянуті в кабінеті, проте він не пам`ятає щоб фізично там перебував. На запитання обвинуваченого пояснив, що особу, яка проводила обшук 13.08.2019р., не знає, раніше її не бачив, запитав «а що у вас там?», отримав відповідь «а я не знаю, що там», на запитання «витягніть» відповідь «а я не можу». На місце викликалась швидка допомога так як обвинувачений казав про те, що йому погано, він не розуміє всієї ситуації, по приїзду швидкої ОСОБА_14 стало легше. Проводили поверхневий огляд, оглянули його сумку, в ній були картки, мобільні телефони, документи, гроші, надали можливість зателефонувати матері. Під час проведення слідчих дій були присутні працівники СБУ, сторонніх цивільних осіб не було, адвокат приїхав пізніше. Коли світили руки обвинуваченого, бачив фарбу на його обох долонях. Після вилучення грошей обвинувачений не торкався їх. На запитання суду пояснив, що 13.08.2019р. проводилася відео зйомка від початку до кінця, камеру не відключали. Гроші були у чоловіка за спиною нижче пояса, бачив, як їх виймали. Предмети, що були вилучені, упакували, опечатали як речові докази.

Свідок ОСОБА_25 , допитаний за клопотанням сторони захисту, в судовому засіданні пояснив, що близько двох років тому з товаришем виконував господарські роботи біля військової частини. До них підійшли співробітники СБУ та запропонували бути понятими. Вони порадились із командиром, той надав дозвіл, в подальшому поїхали в сторону м. Олевська. Не доїжджаючи до м. Олевська, близько 15 години зустрілись із потерпілим, пересіли в його автомобіль. В м. Олевську потерпілий разом з працівниками СБУ перевели кошти, все фіксувалося. Перед ОСОБА_18 їм показали гроші - бачив гривні, доларів не було, копії купюр звірили. Купюри були номіналом по 200 та 500 грн, всього було близько 12000 грн. ОСОБА_17 перевів кошти в банку, їм показали квитанцію (чек з терміналу обслуговування), після чого була телефонна розмова з обвинуваченим, розмова фіксувалась на пристрій, схожий на флешку. ОСОБА_17 сказав про те, що гроші переведено, домовились про зустріч на завтра. Наступного дня, 13.08.2019р., їх забрали працівники СБУ, пред`явили їм кошти, які мали передаватися - купюри побризкали фосфорною речовиною, показали, що у потерпілого є аудіо запис. Рушили до кафе «Гайки», де і відбулося затримання. 500 доларів були справжніми, а 5000 - копії, гроші бризкали рідиною, скрутили, скріпили резинкою, гроші передали ОСОБА_17 , йому підібрали одяг. В кафе ОСОБА_14 сидів напроти ОСОБА_17 , була слідча, багато людей. У ОСОБА_14 знайшли грошові кошти за ременем брюк зі спини. Та особа, яка оглядала, була в полі зору свідка. Виключає можливість «підкидання» грошей ОСОБА_14 . Дані гроші викладали на стіл, фіксували, слідча роз`яснила права. Гроші були запаковані так само як і передавалися ОСОБА_17 напередодні зустрічі з ОСОБА_14 . Гроші світили УФ - лампою, також світили руки ОСОБА_14 , були люмінесцентні плями. Обшук 13.08.2019р. проводився один раз. Після перегляду чеку (з терміналу самообслуговування), наданого для огляду свідку ОСОБА_25 в судовому засідання, останній підтвердив його відповідність тому чеку, що показували йому 12.08.2019р., як понятому.

Свідок ОСОБА_27 в судовому засіданні в режимі відеоконференції пояснила, що працює слідчим ГУНП в Житомирській області, у 2019 році влітку здійснювала розслідування кримінального провадження за ст. 189 КК України. Була ініціатором перед прокурором на проведення НСРД контроль за вчиненням злочину, оскільки така дія передбачена лише з дозволу прокурора. Була заява від потерпілого, стало зрозумілим, що буде зустріч. Зустрічі, які проходили із ОСОБА_14 , далі проводилися НСРД, при якій мала відбуватися зустріч передачі коштів, після чого нею було скеровано клопотання прокурору про проведення даної слідчо - розшукової дії. (точну дату не пам`ятає, липень - серпень 2019р, кінець тижня ). Після скеровування клопотання прокурору, пізно ввечері (субота чи неділя) оперативним працівником повідомлено про надходження нової інформації з приводу зміни обставин, яка взагалі змінювала плани щодо слідчих дій, вранці необхідно було зустрітись та провести оперативну нараду. Заявнику надійшло смс - повідомлення - терміново до обіду потрібно було передати кошти, зранку (в понеділок) відбулася оперативна нарада, після чого вона допитувала заявника, оглядала гроші, які заявник надав для проведення слідчої дії (для проведення контролю за вчиненням злочину), відкопіювала їх, готувала документи на сам виїзд, після чого разом з оперативниками виїхали в бік ОСОБА_18 . Поблизу ОСОБА_18 (назву села не пам`ятає) з`їхали з основної дороги, заявнику було вручено грошові кошти, після чого відправились в ОСОБА_18 . Приїхали до відділення «ПриватБанку», заявник перерахував грошові кошти на картку, яка була йому вказана в смс - повідомленні. Заявник передзвонював ОСОБА_14 так як виникли проблеми з карткою (зазначено неправильний номер картки, не ті цифри). Після завершення слідчої дії, поїхали. Чому виникли невідповідності із коштами - заявник спочатку був залучений до конфіденційного співробітництва, коли вона писала клопотання до прокурора ще не було смс - повідомлення з вимогою терміново до обіду надіслати кошти. Коли зустрілись в понеділок, то заявник надав грошові кошти, які зазначені в протоколі. Допит заявника та огляд коштів проводився зранку в службовому кабінеті, зазначений час в протоколі як 14 год є допущеною нею опискою, через поспіх добратися до м. Олевська. Можливо, це час фактичного підпису в с. Кам`янка. ОСОБА_15 зазначав про те, що має 1000 доларів, а надав 500 доларів та 12500 грн. На той час ця сума в гривнях була еквівалентом 500 доларів, тому можливо, ОСОБА_17 мав на увазі еквівалент 1000 доларів. Ксерокопії грошей пред`являлися понятим, поняті на вказаних копіях поставили свої підписи. Постанова про контроль була, без постанови прокурора вона б не змогла проводити вказану слідчу дію. В квитанції вказаний відправник ОСОБА_28 , так як водій надав ОСОБА_17 свою картку, бо не міг відправити гроші через банкомат без картки. Був телефонний дзвінок ОСОБА_17 до ОСОБА_14 - 1-ий: для уточнення цифр картки, 2-й - про здійснення переказу грошей на картку, між собою домовились про зустріч на завтра. Наступного дня, 13.08.2019р., також був контроль за вчиненням злочину, ОСОБА_14 було затримано. Були імітаційні гроші, сховані ззаду за спиною, проводили обшук ОСОБА_14 . Крім грошей, знайшли мобільний телефон, банківську картку, на яку перераховувалися гроші, записник. На запитання сторони захисту пояснила, що якби коштів не було, то прокурор би не надав дозвіл (постанову) на проведення слідчої дії. 100 доларів, з яких було виготовлено імітаційні засоби, надавалися оперативним блоком. Справжність грошей, наданих потерпілим, в сумі 500 доларів, перевірили візуально. Протокол допиту потерпілого був складений в м. Житомирі, а підписаний, скоріше за все, в с. Кам`янка. Кваліфікація дій ОСОБА_14 за ч. 2 ст. 189 КК України була на підставі зібраних під час досудового розслідування матеріалів, проводились гласні, негласні слідчі розшукові дії. На запитання обвинуваченого пояснила, що з ОСОБА_29 не знайома, скоріше за все, це водій ОСОБА_15 , проведення допиту ОСОБА_29 не вважала за необхідне. При затриманні 13.08.2019р., залучався адвокат, вона телефонувала до центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги для залучення захисника, який приїхав. Перед цим зачитала права, почався обшук.

Незважаючи на невизнання вини, вина ОСОБА_14 підтверджується також і наступними дослідженими безпосередньо в судовому засіданні письмовими доказами, що надані стороною обвинувачення, які суд вважає належними та допустимими.

Згідно Витягу з Єдиного реєстру досудових розслідувань від 17.07.2019 року, за номером кримінального провадження 12021906000000245 від 16.07.2019р. внесено відомості до ЄРДР за ч.4 ст.189 КК України про факт висловлення особою на початку липня 2019 року в м. Житомирі громадянину протиправної вимоги про передачу чужого майна, а саме грошових коштів в розмірі 30 000 доларів США, при цьому погрожуючи обмеженням прав, свобод та інтересів останнього.

Згідно витягів з Єдиного реєстру досудових розслідувань від 14.08.2019р., від 06.11.2019 року, за номером кримінального провадження 12021906000000245 від 16.07.2019р. внесено відомості до ЄРДР про те, що 13.08.2019р. ОСОБА_14 , діючи в межах злочинного умислу, направленого на отримання чужого майна шляхом вимагання, перебуваючи в м. Житомирі, де в черговий раз повідомив про необхідність передачі грошових коштів з метою невжиття заходів, направлених на негативне висвітлення діяльності потерпілого ОСОБА_15 , тобто за нерозголошення відомостей, які потерпілий бажав зберегти в таємниці. У свою чергу, ОСОБА_15 , усвідомлюючи та сприймаючи пред`явлені погрози як реальні, передав ОСОБА_14 грошові кошти в сумі 5500 доларів США, що з урахуванням курсу НБУ за дол. США станом на 13.08.2019р. становить 138 372,75 грн. За таких обставин, потерпілим ОСОБА_15 внаслідок вимагання у нього майна з погрозою розголошення відомостей, які він бажав зберегти в таємниці, передано ОСОБА_14 грошових коштів на загальну суму 150 771,75 грн, у зв`язку з чим потерпілому завдано збитки на вказану суму, що у відповідності до п. 2 Примітки до ст.185 КК України є значною шкодою, кваліфікація - ч.3 ст.189 КК України. Зміни внесені на підставі постанови старшого слідчого про зміну кваліфікації кримінального правопорушення від 14.08.2019р.

Постановою заступника начальника слідчого управління Головного управління Національної поліції в Житомирській області від 19.07.2019р., визначено слідчого, який здійснюватиме досудове розслідування у кримінальному провадженні №12019060000000245 від 16.07.2019р., а саме старшого слідчого СУ ГУНП в Житомирській області майора поліції ОСОБА_27 .

Постановою заступника начальника слідчого управління ГУНП в Житомирській області від 16.07.2019р. призначено групу слідчих у кримінальному провадженні 12019060000000245 від 16.07.2019р., внесеному до ЄРДР за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 4 ст. 189 КК України у складі ст. слідчого СУ ГУНП в Житомирській області майора поліції ОСОБА_27 , слідчого СУ ГУНП в Житомирській області ст. лейтенанта поліції ОСОБА_30 , ст. слідчого СУ ГУНП в Житомирській області майора поліції ОСОБА_31 . Старшим групи призначено ст. слідчого СУ ГУНП в Житомирській області майора поліції ОСОБА_27 .

Постановою заступника прокурора Житомирської області від 16.07.2019р. визначено групу прокурорів, які здійснюватимуть повноваження прокурорів у кримінальному провадженні №12019060000000245 у складі прокурорів відділу процесуального керівництва при провадженні досудового розслідування територіальними органами поліції та підтримання державного обвинувачення управління нагляду у кримінальному провадженні прокуратури Житомирської області ОСОБА_32 , ОСОБА_33 , ОСОБА_34 , ОСОБА_8 .

Постановою першого заступника прокурора Житомирської області від 12.09.2019р. визначено групу прокурорів, які здійснюватимуть повноваження прокурорів у кримінальному провадженні №12019060000000245 у складі прокурорів відділу процесуального керівництва при провадженні досудового розслідування територіальними органами поліції та підтримання державного обвинувачення прокуратури Житомирської області ОСОБА_8 , ОСОБА_33 , ОСОБА_35 , ОСОБА_36 , ОСОБА_37 . Старшим групи прокурорів визначено прокурора відділу процесуального керівництва при провадженні досудового розслідування територіальними органами поліції та підтримання державного обвинувачення прокуратури Житомирської області ОСОБА_8 .

Згідно письмової заяви ОСОБА_15 від 15.07.2019р., адресованої т.в.о. начальника ВБКОЗ УСБУ в Житомирській області підполковнику ОСОБА_38 і зареєстрованої 15.07.2019р., ОСОБА_15 зазначає про те, що він перебуває на посаді директора ДП «Олевське ЛГ» Житомирської області, м. Олевськ. Звертається з приводу вжиття заходів відповідного реагування, оскільки вважає, що відносно нього вчиняються протиправні дії, пов`язані з вимаганням грошових коштів керівником громадської організації «Захист та справедливість» ОСОБА_14 . Так, 04.07.2019р. за ініціативи ОСОБА_14 відбулася зустріч в м. Житомирі біля офісу ОСОБА_14 , в ході якої під час бесіди на різні теми ОСОБА_14 висловив йому свою вимогу у сплаті 30 тис. доларів США разово, та 5 тис. доларів США помісячно за невжиття заходів громадського впливу та подальшого не створення штучних перешкод діяльності підприємства. Таким чином вважає, що ОСОБА_14 вчиняє протиправні дії, пов`язані з вимаганням грошових коштів. Просить вжити заходів відповідно до вимог чинного законодавства.

Згідно протоколу прийняття заяви про вчинене кримінальне правопорушення від 16.07.2019р., отримано заяву від ОСОБА_15 з приводу того, що на початку липня 2019р. особа, перебуваючи в м. Житомирі, висловила ОСОБА_15 протиправну вимогу про передачу чужого майна, а саме грошових коштів, які належать останньому, в розмірі 30 000 дол., при цьому погрожуючи обмеженням прав, свобод та інтересів останнього. Права заявника роз`яснено, попереджено про кримінальну відповідальність за завідомо неправдиве повідомлення про вчинення злочину.

В цей же день згідно письмової заяви ОСОБА_15 від 16.07.2019р., адресованої старшому слідчому СУ ГУНП в Житомирській області майору поліції ОСОБА_27 , останній просить залучити його як потерпілого до кримінального провадження, внесеного до ЄРДР за №12019060000000245, в зв`язку з тим, що на початку липня 2019р. особа, перебуваючи в м. Житомирі, висловила йому протиправну вимогу про передачу чужого майна, а саме грошових коштів в розмірі 30 000 дол., при цьому погрожуючи обмеженням його прав, свобод та інтересів.

Письмовою згодою ОСОБА_15 від 16.07.2019р. на залучення до конфіденційного співробітництва та проведення негласних слідчих (розшукових) дій останнім підтверджено дійсність його намірів про залучення його до конфіденційного співробітництва та проведення негласних слідчих (розшукових) дій у кримінальному провадженні №12019060000000245 за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч.4 ст.189 КК України, за фактом вимагання грошових коштів.

Згідно протоколу за результатами проведення негласного розшукового заходу від 07.08.2019р., старшим о\у 1-го сектору відділу по боротьбі з корупцією та організованою злочинністю УСБУ в Житомирській області майором ОСОБА_39 , у службовому кабінеті №11 адміністративного приміщення УСБУ в Житомирській області, в ході досудового розслідування по кримінальному провадженні, внесеному до ЄРДР за №12019060000000245 від 16.07.2019р., на виконання доручення старшого слідчого СУ ГУНП в Житомирській області ОСОБА_27 №1593т\24 від 17.07.2019р. та на підставі ухвали Житомирського апеляційного суду №2052т від 17.07.2019р., у взаємодії із відділом ОД Управління, 06.08.2019р. проводились негласні розшукові дії: «аудіо, -відеоконтроль особи щодо розмов цієї особи, звуків, рухів, дій, пов`язаних з її діяльністю, місць перебування у публічно доступних місцях» стосовно громадянина України ОСОБА_14 , а саме його особистої зустрічі із громадянином України ОСОБА_15 за адресою в м. Житомирі, Майдан Перемоги. Матеріали негласного розшукового заходу надійшли з ВОД Управління СБУ в Житомирській області та знаходяться на оптичному носії DVD-R №3\42-490 таємно від 06.08.2019р. За змістом інформації, отриманої в ході проведення заходу, ОСОБА_14 « вирішує проблему те, що я можу помогти вам», ОСОБА_14 «я вам просто намалюю штуку. А ви з нею можете погодитись», ОСОБА_15 «ні, ОСОБА_14 . Це як на сьогоднішній день, великі «бабки», ОСОБА_14 « а я для чого говорю? Тому що ви просто як бізнесмен можете порахувати іншу історію. Да? Мені від не того нічого не прийде, а в мене є отут. Я все одно себе цим планом перестрахую і медійно створю імідж», ОСОБА_15 «Понятно. ОСОБА_14, давай підійдемо нормально. Двадцятка - це до х…. Я готов п`ять, ОСОБА_14 . Ну, немає у мене дєнєг просто. Просто немає! ОСОБА_41 , як хочеш», ОСОБА_14 «Я кажу, ми м`яко говоримо тому що ми не можемо говорити конкретно, системно, різко, але є те, що є», ОСОБА_15 « ОСОБА_42 пропоную те, що я можу сьогодні. Я ж тобі кажу: пятьорочку я могу… Но поки в мене другого варіанту ніякого немає. Для мене це велика сума», ОСОБА_14 «Ну, я кажу, що ну от ця пропозиція - вона просто… Не в тому плані, що там знущатися, чи якісь речі. Вона просто не цікава своєю системністю, безсистемністю.. Ну, своїм самим моментом. Ну, от так - і все. Подумай. Є зовсім інший другий принцип, і порядок потреб, порядок використання. Мене хапок не цікавить. Можу зафіксувати цю тему в розрізі діяльності громадської ради. Ну як я скажу, що я за документи, котрі були, я віддав дві з половиною. Дві з половиною за ті документи я дав. Ну, зрозуміло, що ви зараз не сприймаєте всерйоз там. «Це блеф, там ця історія». Но, скажу, я їх по факту буду потихеньку використовувати. Козирі існують. Їх, звичайно, я буду конвертувати. Можливо, я їх передам. Можливо, я частину їх використ…Ну, фотокопію звичайно для себе збережу», «Вже після того як ми зустрічались ми домовились що отримуємо відповідь у середу. Ви не виходете. Ви не телефонуєте. Я думав буде якийсь системний рух, і кажу ОСОБА_43 - тут не обійдеться без озвучки імен». Флеш карти із записами відео, аудіо файлами безпосередньо оглянуто та досліджено в судовому засіданні за участі спеціаліста з технічних питань СБУ ОСОБА_44 .

На переконання суду зміст даної розмови, безпосередні, завуальовані, активні, наполегливі вислови ОСОБА_14 , звернені до ОСОБА_15 , які акцентують увагу останнього на тому, що в подальшому виникнуть проблеми в роботі, оскільки обвинувачений володіє достатнім обсягом негативної щодо потерпілого інформації, додатково зробив необхідні запити, сплатив певну суму за компроментуючі потерпілого документи, хоча той і не сприймає слова про подальше їх використання, додатково свідчать про наявність в діях обвинуваченого ОСОБА_14 ознак об`єктивної сторони ст.189 КК України.

Постановою прокурора відділу процесуального керівництва при провадженні досудового розслідування територіальними органами поліції та підтримання державного обвинувачення управління нагляду у кримінальному провадженні прокуратури Житомирської області ОСОБА_8 від 12.08.2019р., за результатами розгляду клопотання старшого слідчого СУ ГУНП в Житомирській області ОСОБА_27 про надання дозволу на проведення негласної слідчої (розшукової) дії від 09.08.2019р., для отримання фактичних даних про злочинну діяльність ОСОБА_14 вирішено провести у кримінальному провадженні негласну слідчу (розшукову) дію - контроль за вчиненням злочину у формі спеціального слідчого експерименту для перевірки достовірності фактів, з метою подальшого викриття злочину та здобуття речей та документів, які будуть використані у кримінальному провадженні як докази; у ході проведення спеціального слідчого експерименту для передачі ОСОБА_15 неправомірної вигоди ОСОБА_14 застосувати грошові кошти у сумі 500 дол. США та 12400 грн, які були добровільно надані заявником ОСОБА_15 для проведення слідчих та негласних слідчих (розшукових) дій наступними купюрами: номіналом по 200 грн наступних серій та номерів: УХ6843877, ХД0659940, СА9247373, ТД8860594, ЄЯ8144816, СБ7642966, ТЕ4942885, УЛ5412650, УП9597773, ЗД3240236, УИ7112013, ТЄ4051572; номіналом по 500 грн наступних серій та номерів: СБ3551207, ФГ2282641, УЖ1654914, СЗ5145164, ХЕ6733290, ВЕ3922130, ХЄ5245510, СЖ9807906, ЗЗ2206874, СЗ4331107, МА7856023, УБ7169188, ВХ3712786, ХА7705705, ЗД7354206, ЗД3056529, ЛИ2690789, ХГ4612496, ХЖ7654909, УЖ1093241; номіналом по 100 доларів США наступних серій та номерів: KJ56747255 A, HL12294331F, HB28156508 I, KF00757245 C, KB14739238 L. Доручено старшому слідчому ОСОБА_27 виготовити несправжні (імітаційні) засоби у вигляді грошових коштів номіналом по 100 дол. США у сумі 5000 доларів США. Залучено до проведення вказаної негласної слідчої (розшукової) дії ОСОБА_15 , з метою викриття злочинної діяльності ОСОБА_14 . Негласну слідчу (розшукову) дію розпочати з 12.08.2019р. Проведення негласної слідчої (розшукової) дії - контроль за вчиненням злочину у формі спеціального слідчого експерименту доручено ст. слідчому ОСОБА_27 , співробітникам СУ ГУНП в Житомирській області та працівникам ВБКОЗ УСБУ в Житомирській області.

Відповідно до письмової заяви ОСОБА_15 від 12.08.2019р., останній для проведення слідчих дій та негласних слідчих дій по кримінальному провадженню №12019060000000245 надає 1000 доларів США, а саме грошові кошти в сумі 500 доларів США та 12 400 грн, які належать йому. Надає дозвіл на зберігання вказаних грошових коштів, в якості речових доказів, до вирішення питання судом про їх повернення.

Згідно протоколу огляду речей та документів від 12.08.2019р., старшим слідчим СУ ГУНП в Житомирській області майором поліції ОСОБА_27 , за участі ОСОБА_15 , в приміщенні СУ ГУНП в Житомирській області, з метою виявлення та фіксації відомостей щодо обставин вчинення кримінального правопорушення, внесеного до ЄРДР за №12019060000000245 від 16.07.2019р., за ознаками ч. 4 ст. 189 КК України, проведено огляд речей та документів, а саме грошових коштів в сумі 500 доларів США та 12 400 грн, що були надані ОСОБА_15 , для проведення слідчих дій, а саме купюри номіналом 100 (сто) доларів США: KJ56747255 A, HL12294331F, HB28156508 I, KF00757245 C, KB14739238 L, номіналом 200 (двісті) гривень: ТЄ4051572, УИ7112013, ЗД3240236, УП9597773, СБ7642966, ЄЯ8144816, ТЕ4942885, УЛ5412650, ТД8860594, СА9247373, ХД0659940, УХ6843877. Купюри номіналом 500 (п`ятсот) гривень: СБ3551207, УЖ1654914, ФГ2282641, СЗ5145164, УЖ1093241, ХЖ7654909, ХГ4612496, ЛИ2690789, ВХ3712786, ХА7705705, ЗД7354206, ЗД3056529, ЗЗ2206874, СЗ4331107, УБ7169188, МА7856023, ХЕ6733290, ВЕ3922130, ХЄ5245510, СЖ9807906. Видані та оглянуті за вище вказаних обставин грошові кошти упаковані згідно правил упакування та опечатування речових доказів.

Згідно протоколу огляду, позначення та вручення грошових коштів від 12.08.2019р., старшим слідчим СУ ГУНП в Житомирській області майором поліції ОСОБА_27 , розглянувши матеріали досудового розслідування, відомості щодо якого внесено до ЄРДР за 312019060000000245 від 16.07.2019р., за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 4 ст. 189 КК України, на підставі постанови про контроль за вчиненням злочину від 12.08.2019р., в с. Кам`янка Олевського району Житомирської області, в присутності понятих ОСОБА_25 , ОСОБА_23 , за участю ОСОБА_15 , з метою виконання постанови про контроль за вчиненням злочину, раніше в приміщенні каб. №19 СУ ГУНП в Житомирській області за адресою у м. Житомирі, вул. Старий Бульвар, 5\37, оглянуто грошові кошти в сумі 12 400 грн, купюри номіналом 200 (двісті) гривень: ТЄ4051572, УИ7112013, ЗД3240236, УП9597773, СБ7642966, ЄЯ8144816, ТЕ4942885, УЛ5412650, ТД8860594, СА9247373, ХД0659940, УХ6843877. Купюри номіналом 500 (п`ятсот) гривень: СБ3551207, УЖ1654914, ФГ2282641, СЗ5145164, УЖ1093241, ХЖ7654909, ХГ4612496, ЛИ2690789, ВХ3712786, ХА7705705, ЗД7354206, ЗД3056529, ЗЗ2206874, СЗ4331107, УБ7169188, МА7856023, ХЕ6733290, ВЕ3922130, ХЄ5245510, СЖ9807906. Для забезпечення повноти огляду дані купюри відкопійовано за допомогою копіювального апарату принтера - ксерокса на 8 арк паперу формату А-4, які оглянули поняті та засвідчили факт відповідності виготовлених ксерокопій вище описаним грошовим коштам, при цьому поставили свої підписи на вказаних аркушах. В подальшому, ст. о\у ВБКОЗ УСБУ в Житомирській області майор ОСОБА_45 провів особистий огляд ОСОБА_15 , який надав на це добровільну згоду. При огляді ОСОБА_15 в його одязі і взутті нічого, щоб становило слідчий інтерес, виявлено не було. В подальшому, ОСОБА_15 видано для проведення слідчих дій грошові кошти в сумі 12 400 грн, а саме купюри номіналом 200 (двісті) гривень: ТЄ4051572, УИ7112013, ЗД3240236, УП9597773, СБ7642966, ЄЯ8144816, ТЕ4942885, УЛ5412650, ТД8860594, СА9247373, ХД0659940, УХ6843877. Купюри номіналом 500 (п`ятсот) гривень: СБ3551207, УЖ1654914, ФГ2282641, СЗ5145164, УЖ1093241, ХЖ7654909, ХГ4612496, ЛИ2690789, ВХ3712786, ХА7705705, ЗД7354206, ЗД3056529, ЗЗ2206874, СЗ4331107, УБ7169188, МА7856023, ХЕ6733290, ВЕ3922130, ХЄ5245510, СЖ9807906, які оглянуто та відкопійовано раніше. В присутності учасників слідчої дії ОСОБА_15 перерахував гроші, які одержав для проведення слідчих дій, і поклав їх до карману верхнього одягу, у який одягнений. Вище вказані грошові кошти вручено ОСОБА_15 для подальшого використання під час проведення слідчих дій та негласних слідчих дій по кримінальному провадженню. До протоколу, в якості додатку, додано 8 аркушів паперу із відображенням копій грошових коштів, що виготовлені за вище вказаних обставин з відповідними підписами.

За письмовим дорученням старшого слідчого СУ ГУНП в Житомирській області майора поліції ОСОБА_46 від 12.08.2019р. №19-к/24-2019, адресованого заступнику начальника управління - начальнику відділу БКОЗ УСБ України в Житомирській області полковнику ОСОБА_47 , остання просить доручити працівникам ВБКОЗ УСБ України в Житомирській області проведення заходів та слідчих (розшукових) дій у кримінальному провадженні 12019060000000245 від 16.07.2019р. за ч. 4 ст. 189 КК України, а саме провести огляд ОСОБА_15 після перерахування на картковий рахунок ним наданих раніше працівниками поліції грошових коштів неправомірної вигоди ОСОБА_14 .

Згідно протоколу огляду від 12.08.2019р. з додатком, старшим оперуповноваженим ВБКОЗ УСБ України в Житомирській області майором ОСОБА_45 , на виконання доручення слідчого, на початку с. Кам`янка Олевського району Житомирської області, проведено огляд, за участю заявника ОСОБА_15 . Присутній заявник ОСОБА_15 одягнений у наступний одяг: теніска білого кольору, брюки сірого кольору, туфлі чорного кольору. Під час огляду ОСОБА_15 повідомив, що при ньому наявні його особисті документи, а грошові кошти, раніше надані йому слідчим, відсутні. Пояснив, що грошові кошти в сумі 12 400 гривень, які йому 12.08.2019р. були передані працівниками поліції, він цього ж дня перерахував на картковий рахунок № НОМЕР_1 , отримувач ОСОБА_22 , рахунок йому вказав ОСОБА_14 , в терміналі TS208511 ПрАТ «ПриватБанк», що за адресою в м. Олевськ, вул. Кооперативна, 1, та в підтвердження своїх слів надав копію квитанції TS208511 від 12.08.2019р., за часом 17 год 03 хв 30 сек, яку долучено до протоколу огляду. Судом оглянуто оригінал квитанції: сума 12400грн, вдало, платник ОСОБА_48 , 12.08.2019р. 17:03:30, отримувач - ОСОБА_22 , призначення платежу - «платник ОСОБА_15 ».

З наданої стороною захисту виписки по картковому рахунку ОСОБА_49 підтверджено надходження на його рахунок грошових коштів 12400грн з термінала самообслуговування в м.Олевськ вул.Кооперативна 1 відділення банку, платник ОСОБА_48 12.08.2019р.

Відповідно до протоколу про результати контролю за вчиненням злочину від 13.08.2019р., ст. слідчим СУ ГУНП в Житомирській області ОСОБА_27 , на підставі постанови прокурора ОСОБА_8 про контроль за вчиненням злочину у формі спеціального слідчого експерименту від 12.08.2019р., складено даний протокол про те, що з метою викриття злочинної діяльності ОСОБА_14 , а саме відповідно до протоколу огляду та вручення грошових коштів від 12.08.2019р. в період часу з 15 год 05 хв до 15 год 35 хв на початку села Кам`янка Олевського району Житомирської області, оглянуто та передано ОСОБА_15 грошові кошти в сумі 12400 грн, які останній помістив до кишені верхнього огляду. Отримавши грошові кошти, ОСОБА_15 відправився до терміналу ПрАТ «ПриватБанк», що за адресою в м. Олевськ, вул. Кооперативна, 1, по дорозі на мобільний номер ОСОБА_15 в меседжері «Телеграм» з номеру НОМЕР_3 надійшло смс повідомлення, наступного тексту: «Перепрошую видно випадково вам відправив. Номер не записаний». Після чого о 15 год 31 хв ОСОБА_15 здійснив дзвінок через меседжер «WhatsApp» на телефон ОСОБА_14 та перепитав за повідомлення, сказавши, що як раз їхав скидати грошові кошти за попередньою домовленістю, на що ОСОБА_14 відповів: «Хорошо. Тоді я сьогодні чекаю, бо я чесно кажучи тоді, завтра в мякій формі. Мене на ранок викликали, до… я тоді в м`якій формі обійду це питання». Після чого, приїхавши до терміналу за вищевказаною адресою, ОСОБА_15 спробував скинути грошові кошти на картковий рахунок, який йому надав ОСОБА_14 , а саме НОМЕР_4 , та здійснити операцію не зміг. О 16 год 55 хв ОСОБА_14 здійснив дзвінок через меседжер «WhatsApp» на телефон ОСОБА_15 та повідомив, що помилився в одній цифрі карткового рахунку, а саме вказав «Нє нє, от перші цифри да, там перші цифри 4148 написано, а там 4149, а все інше правильно». Після чого ОСОБА_15 перерахував грошові кошти на картковий рахунок № НОМЕР_1 , отримувач ОСОБА_22 , в сумі 12400 грн, про що отримав квитанцію №208511 12.08.2019р. 17:03:30. О 17 год 08 хв ОСОБА_15 здійснив дзвінок через меседжер «WhatsApp» на телефон ОСОБА_14 та повідомив, що гроші перерахував на картковий рахунок та останні домовилися про зустріч 13.08.2019р. в м. Житомирі.

Як вбачається з протоколу виготовлення несправжніх (імітаційних) засобів від 12.08.2019р. та додатку до нього, старшим слідчим СУ ГУНП в Житомирській області майором поліції ОСОБА_27 , на підставі постанови про контроль за вчиненням злочину від 12.08.2019р., в порядку ст. 41 252 КПК України, з дотриманням вимог ст. 273 КПК України, здійснено виготовлення несправжніх (імітаційних) засобів, а саме несправжні (імітаційні) засоби, несправжні грошові кошти, які імітують купюри по 100 доларів США кожна в загальній кількості 51 купюра, загальною сумою 5100 доларів США. Друк несправжніх грошових купюр відбувався із зняттям копій з однієї купюри номіналом 100 (сто) доларів США наступної серії та номеру: купюра номіналом 100 (сто) доларів США HJ53435509 A. Віддруковано наступну кількість несправжніх грошових купюр: номіналом 100 (сто) доларів США серії HJ53435509 A кожна - 50 штук, загальна сума 5100 доларів США. Вказані несправжні грошові купюри поміщено до паперового конверту, який опечатано згідно правил пакування (додано до протоколу). Відібрано взірець вищевказаних несправжніх грошових купюр в кількості 1 (одна) купюра - HJ53435509 A. Даний взірець поміщений в паперовий конверт з вкладеним аркушем з написом: «Взірець несправжніх грошових купюр в кількості 1 (одна) купюра HJ53435509 A» (додано до протоколу).

Згідно протоколу огляду, позначення та вручення грошових коштів від 13.08.2019р. з додатками, старшим слідчим СУ ГУНП в Житомирській області майором поліції ОСОБА_27 на підставі постанови про контроль за вчиненням злочину від 12.08.2019р., в автомобілі марки «Reno», який припаркований біля будинку 29 по вул. Фещенка - Чопівського в м. Житомирі, в присутності понятих ОСОБА_23 , ОСОБА_25 , за участю ОСОБА_15 , з метою виконання постанови про контроль за вчиненням злочину, раніше в приміщенні каб. №19 СУ ГУНП в Житомирській області за адресою у м. Житомирі, вул. Старий Бульвар, 5\37, оглянуто грошові кошти в сумі 500 доларів США, а саме купюри номіналом 100 доларів США KJ56747255 A, HL12294331F, HB28156508 I, KF00757245 C, KB14739238 L, та оглянуто 5000 доларів США імітаційних грошових коштів купюри номіналом 100 доларів США HJ53435509 A (для забезпечення повноти огляду дані купюри відкопійовано за допомогою копіювального апарату принтера - ксерокса на 15 аркушах паперу формату А-4, які оглянули поняті та засвідчили факт відповідності виготовлених ксерокопій вище описаним грошовим коштам, при цьому поставили свої підписи на вказаних аркушах). Вказані грошові кошти та імітаційні грошові кошти з обох боків оброблено спецхімпрепаратом «Промінь-1», внаслідок чого вказані купюри, освітлені спеціальною лампою та світяться світло - зеленим кольором та при дотику до них залишають сліди аналогічного кольору на контактуючій поверхні. Зазначені грошові кошти та імітаційні грошові кошти після їх огляду, ідентифікації та оброблення передано ОСОБА_15 для подальшого використання їх під час проведення заходів з підтвердження фактичних даних про вимагання та одержання грошових коштів ОСОБА_14 . В подальшому, ст. о\у ВБКОЗ УСБУ в Житомирській області майор ОСОБА_45 провів особистий огляд ОСОБА_15 , який надав на це добровільну згоду. При огляді ОСОБА_15 в його одязі і взутті нічого, щоб становило слідчий інтерес, виявлено не було. В подальшому, ОСОБА_15 видано для проведення слідчих дій грошові кошти в сумі 500 доларів США, а саме купюри номіналом 100 доларів США KJ56747255 A, HL12294331F, HB28156508 I, KF00757245 C, KB14739238 L, та 5000 доларів США імітаційних грошових коштів купюри номіналом 100 доларів США HJ53435509 A, які оглянуто та відкопійовано раніше. В присутності учасників слідчої дії ОСОБА_15 перерахував гроші, які одержав для проведення слідчих дій та поклав їх до карману верхнього одягу, у який одягнений. Вище вказані грошові кошти вручено ОСОБА_15 для подальшого використання під час проведення слідчих дій та негласних слідчих дій по кримінальному провадженні. До протоколу, в якості додатку, додано 15 аркушів паперу із відображенням копій грошових коштів, що виготовлені за вище вказаних обставин.

За письмовим дорученням старшого слідчого СУ ГУНП в Житомирській області майора поліції ОСОБА_46 від 13.08.2019р. №19-к/2/24-2019, адресованого заступнику начальника управління - начальнику відділу БКОЗ УСБ України в Житомирській області полковнику ОСОБА_47 , остання просить доручити працівникам ВБКОЗ УСБ України в Житомирській області проведення заходів та слідчих (розшукових) дій у кримінальному провадженні 12019060000000245 від 16.07.2019р. за ч. 4 ст. 189 КК України, а саме провести огляд ОСОБА_15 після передачі ним наданих раніше працівниками поліції грошових коштів неправомірної вигоди ОСОБА_14 .

Згідно протоколу огляду від 13.08.2019р., старшим оперуповноваженим ВБКОЗ УСБ України в Житомирській області майором ОСОБА_45 , на виконання доручення слідчого, проведено огляд, за участю заявника ОСОБА_15 . Присутній заявник ОСОБА_15 одягнений у наступний одяг: теніска біло - блакитного кольору, брюки сірого кольору, туфлі чорного кольору. Під час огляду ОСОБА_15 повідомив, що при ньому наявні його особисті документи, а грошові кошти, раніше надані йому слідчим, відсутні. Пояснив, що грошові кошти в сумі 500 доларів США та 5000 доларів США імітаційних грошових коштів купюри номіналом 100 доларів США, які були надані йому 13.08.2019р. слідчим, перебуваючи в приміщенні літньої тераси кафе «Гайки» в м. Житомирі по вул. Новий Бульвар, 6 передав ОСОБА_14 в якості грошових коштів, які останній у нього вимагав. Після чого добровільно показав вміст своїх кишень.

Згідно протоколу за результатами проведення негласного розшукового заходу від 14.08.2019р. з додатком, старшим о\у 1-го сектору відділу по боротьбі з корупцією та організованою злочинністю УСБУ в Житомирській області майором ОСОБА_39 , на виконання доручення старшого слідчого СУ ГУНП в Житомирській області ОСОБА_27 №1593т\24 від 17.07.2019р. та на підставі ухвали Житомирського апеляційного суду №2052т від 17.07.2019р., у взаємодії із відділом ОД Управління, проводились негласні розшукові дії: «аудіо, -відеоконтроль особи щодо розмов цієї особи, звуків, рухів, дій, пов`язаних з її діяльністю, місць перебування у публічно доступних місцях» стосовно громадянина України ОСОБА_14 , а саме його особистої зустрічі із громадянином України ОСОБА_15 в приміщенні готельного комплексу «Гайки» за адресою в м. Житомирі, вул. Новий Бульвар, 6. Матеріали негласного розшукового заходу надійшли з ВОД Управління СБУ в Житомирській області та знаходяться на оптичних носіях DVD-R №3\42-495 таємно від 13.08.2019р. та DVD-R №3\42-496 таємно від 13.08.2019р. За змістом інформації, отриманої в ході проведення заходу, відбувається розмова між ОСОБА_14 та ОСОБА_17 . Слова ОСОБА_15 : «…там я вчора те що зміг, і сейчас трошки привіз, а так вже доб`ємо наші питання». Слова ОСОБА_14 «яка штука сьогодні (пише в блокноті і показує ОСОБА_50 ), запитання ОСОБА_15 «сьогодні скільки?», на що ОСОБА_14 киває головою, відповідь ОСОБА_15 - «п`ять з половиною і вчора п`ятсот». ОСОБА_14 « А ті? Приблизно плюс мінус оцей останок?», ОСОБА_15 «на слідуючій неділі, ОСОБА_14 … я не витягну просто». В цей час ОСОБА_17 передає ОСОБА_14 згорток, зовні схожий на грошові кошти - долари США. Обвинувачений простягає руку в бік ОСОБА_17 , який через стіл передає згорток, бере його в руку та ховає за спиною. Після чого ОСОБА_15 : «ОСОБА_14, ну я надіюсь що вже не буде в нас з цим інцидентів. Що ти вже не будеш там мене п…чити (нецензурна лайка)». ОСОБА_14 «я не з цієї категорії, я навпаки, я кажу, що тут ж навіть опція не в тому щоб дибільно нахерачити, да, а в тому щоб іще навіть допомогти. Тому що я вам відкрито сказав, що просто отако хапок, воно навіть і не цікаво. А щоб системно нормально спрацювати і налагодити комунікацію, ну кажу так трапилося, що у нас воно в цих моментах багато здувається, у вас…(не договорив). Після чого відбулось затримання ОСОБА_14 співробітниками УСБУ в Житомирській області. Диск із записом безпосередньо оглянуто та детально досліджено в судовому засіданні.

Згідно протоколу про результати контролю за вчиненням злочину від 13.08.2019р., ст. слідчим СУ ГУНП в Житомирській області ОСОБА_27 , на підставі постанови прокурора ОСОБА_8 про контроль за вчиненням злочину у формі спеціального слідчого експерименту від 12.08.2019р., складено даний протокол про те, що з метою викриття злочинної діяльності керівника ГО «Захист та справедливість» ОСОБА_14 , а саме відповідно до протоколу огляду, позначення та вручення грошових коштів та несправжніх (імітаційних) купюр від 12.08.2019р. в період часу з 09 год 50 хв до 10 год 20 хв. В службовому кабінеті №19 СУ ГУНП в Житомирській області за адресою в м. Житомирі, Старий Бульвар, 5\37 оглянуто, позначено та передано ОСОБА_15 грошові кошти в сумі 500 доларів США та 5000 доларів США імітаційних грошових коштів купюри номіналом 100 доларів США HJ53435509 A, які останній помістив до правої кишені своїх брюк. Отримавши грошові кошти та несправжні (імітаційні) грошові купюри, ОСОБА_15 згідно попередньої домовленості поїхав на зустріч до ОСОБА_14 до літньої тераси кафе «Гайки», що за адресою в м. Житомирі, вул. Новий бульвар, 6. Близько 11 год 10 хв ОСОБА_15 зайшов до приміщення літньої тераси кафе «Гайки», після чого пройшов до столику, за яким сидів ОСОБА_14 . В ході зустрічі ОСОБА_15 об 11 год 15 хв передав ОСОБА_14 раніше надані йому для проведення слідчих дій грошові кошти та несправжні (імітаційні) грошові купюри, що вказані вище. Після цього ОСОБА_14 взяв до рук вказані грошові кошти та імітаційні грошові купюри та поклав їх собі за пояс брюк за спиною. Об 11 год 25 хв 13.08.2019р. ОСОБА_14 у вказаному вище приміщенні літньої тераси кафе «Гайки» затримано в порядку ст. 208 КПК України за підозрою у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 4 ст. 189 КК України.

Згідно протоколу затримання особи, підозрюваної у вчиненні кримінального правопорушення від 13.08.2019р., старшим слідчим СУ ГУНП в Житомирській області майором поліції ОСОБА_27 13.08.2019р. об 11 год 28 хв на літній терасі кафе «Гайки» за адресою у м. Житомирі, вул. Новий Бульвар, 6, в присутності понятих ОСОБА_23 , ОСОБА_25 , в присутності ст. о\у ВБКОЗ УСБУ в Житомирській області ОСОБА_45 , ст. о\у ВБКОЗ УСБУ в Житомирській області ОСОБА_52 , ст. о\у ВБКОЗ УСБУ в Житомирській області ОСОБА_53 , в присутності адвоката ОСОБА_54 , складено протокол про те, що 13.08.2019р. об 11 год 28 хв на літній терасі кафе «Гайки» затримано ОСОБА_14 , підозрюваного у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 4 ст. 189 КК України. У присутності понятих проведено обшук затриманої особи - ОСОБА_14 , під час якого виявлено та вилучено наступні речі, а саме із задньої сторони брюк, в білизні, між сідницями було виявлено та вилучено грошові кошти, перев`язані резинкою, а саме 500 доларів США номіналом по 100 доларів США, з номерами: KJ56747255 A, HL12294331F, HB28156508 I, KF00757245 C, KB14739238 L, та грошові кошти в сумі 5000 доларів США номіналом по 100 доларів США серії та номер HJ53435509 A. Під час світіння на вказані грошові кошти люмінесцентною лампою було виявлено світіння салатового кольору. Вказані грошові кошти в сумі 5500 доларів США поміщено до спецпакету №4399181. ОСОБА_14 надав добровільну згоду на змиви з його долонь. За допомогою спиртової серветки було зроблено змиви з лівої долоні ОСОБА_14 , яку попередньо було просвічено люмінесцентною лампою, та під час світіння якої було встановлено світло - зелене світіння. Вказану спиртову серветку упаковано до спецпакету №4399180. За допомогою іншої спиртової серветки було зроблено змиви з правої долоні ОСОБА_14 , яку попередньо було просвічено люмінесцентною лампою, та під час світіння якої було встановлено світло - зелене світіння. Вказану спиртову серветку упаковано до спецпакету №4399179. До спецпакету №INZ1027085 було упаковано зразок чистої паперової спиртової серветки. У ОСОБА_14 вилучено мобільні телефони марки: Xiomi mi8 Life IMEI 1: НОМЕР_5 , IMEI 2: НОМЕР_6 , з сім картою НОМЕР_7 , Xiomi Redmi Note 4 IMEI 1: НОМЕР_8 , IMEI 2: НОМЕР_9 , Nokia IMEI: НОМЕР_10 з номером телефону з сім картою з серійним номером НОМЕР_11 , та телефон Huawei чорного кольору, вимкнений. Вказані мобільні телефони поміщено до паперового пакету з відповідними підписами, з вилученням до СУ ГУНП в Житомирській області. ОСОБА_55 вилучено грошові кошти в сумі 1631 грн (3 купюри по 500 грн, 1 купюра по 100 грн, 1 купюра - 10 грн, 3 купюри по 5 грн, 2купюри по 2 грн, 2 купюри по 1 грн), банківські картки з номерами: НОМЕР_12 , НОМЕР_13 , НОМЕР_1 , НОМЕР_14 , які поміщені до паперового пакету з відповідними підписами, з вилученням до СУ ГУНП в Житомирській області. У ОСОБА_14 вилучено 3 (три) аркуші паперу з чорновими записами та блокнот на 45 аркушів, з яких 19 аркушів мають чорнові записи, та три флешкарти: Cteam на 2 Gb micro SD, Apacer на 4 Gb micro SD HC, Kingston на 32 Gb, які упаковано до паперового пакету з відповідними підписами, з вилученням до СУ ГУНП в Житомирській області. Про затримання повідомлено дружину. ОСОБА_14 в протоколі виклав свої зауваження, зазначивши, що під час обшуку знайдені кошти йому були підкинуті, а під час того, як кошти було розкладено, він несвідомо торкнувся до них. Інших зауважень від учасників не надійшло. Захисник ОСОБА_56 діяв на підставі доручення центру надання правової допомоги від 13.08.2019р. за повідомленням слідчого ОСОБА_27 .

Ухвалою слідчого судді Корольовського районного суду м. Житомира від 14.08.2019р., накладено арешт на документи та предмети, вилучені 13.08.2019р. в ході проведення особистого обшуку затриманого на підставі ч.3 ст.208 КПК України ОСОБА_14 : грошові кошти в сумі 500 доларів США, а саме купюри номіналом 100 доларів США KJ 56747255 A, HL 12294331 F; HB 28156508 I; KF 00757245 C; KB14739238 L, та 5000 доларів США імітаційних грошових коштів купюри номіналом 100 доларів США HJ 53435509 A, упаковані до спец пакету №4399181; змиви з лівої руки ОСОБА_14 зі спиртовою серветкою, з допомогою якої проводилася слідча дія, поміщені до спец пакету №4399180; змиви з правої руки ОСОБА_14 зі спиртовою серветкою, з допомогою якої проводилася слідча дія, поміщені до спец пакету №4399179; зразок контрольної спиртової серветки, з допомогою якої проводилася слідча дія, поміщені до спец пакету №INZ1027085, мобільний телефон моделі «Xiomi mi s liТe», ІМЕІ (1): НОМЕР_5 , ІМЕІ (2): НОМЕР_6 з сім-карткою оператора мобільного зв`язку «Київстар» з номером НОМЕР_7 ; мобільний телефон моделі «Xiomi Redmi Note 4», ІМЕІ (1): НОМЕР_8 , ІМЕІ (2): НОМЕР_9 ; мобільний телефон моделі «Nokia», ІМЕІ: НОМЕР_10 з сім-карткою з номером НОМЕР_15 ; мобільний телефон моделі «Huawei» в корпусі чорного кольору, вимкнений; грошові кошти в сумі 1631 гривня; банківські картки № НОМЕР_12 , № НОМЕР_13 , № НОМЕР_1 , № НОМЕР_14 ; 3 аркуша паперу з чорновими записами; блокнот на 45 аркушів з чорновими записами; 3 флеш-карти: Сteam на 2Gb micro SD, Apacer на 4 Gb micro SD HC, Kingston на 32 Gb.

Речові докази безпосередньо оглянуто та досліджено в судовому засіданні. Проведено огляд вмісту запакованого конверту, наданого прокурором, при розкритті якого наявні паспорт на ім`я ОСОБА_14 , блокнот, чорнові записи, копія паспорту 1 сторінки ОСОБА_14 , спеціальний сейф пакет, запаковані 3 файли, фото, вилучені під час огляду з Інтернет ресурсу Фейсбук, сторінка з відповідним посиланням, DVD-R диск з фото терміналом, флеш карта Kingston з відео файлом затримання ОСОБА_14 . Проведено огляд речових доказів, наданих прокурором в спеціальному пакеті, спецпакет з печатками, дата пакування 13.08.2019р.: смартфон чорного кольору Xiomi, смартфон чорного кольору Xiomi Redmi Note 4, смартфон чорного кольору Huawei, мобільний телефон блакитного кольору Nokia.

Постановою про освідування особи від 13.08.2019р., прокурором відділу процесуального керівництва при провадженні досудового розслідування територіальними органами поліції та підтримання державного обвинувачення управління нагляду у кримінальному провадженні прокуратури Житомирської області ОСОБА_8 ухвалено проведення освідування ОСОБА_14 , із зафіксуванням та вилученням в останнього у передбаченому кримінальним процесуальним законодавством порядку у разі наявності на його тілі слідів кримінального правопорушення, із пред`явленням ОСОБА_14 перед початком освідування постанови, з роз`ясненням йому, що у разі відмови пройти освідування добровільно, останнє проводиться примусово. Виконання постанови доручено старшому слідчому СУ ГУНП в Житомирській області ОСОБА_27 . З постановою ОСОБА_14 ознайомлений.

Згідно висновку судової експертизи №10/90 від 08.10.2019р., проведеної на підставі ухвали слідчого судді Корольовського районного суду м. Житомира від 30.08.2019р., на поверхнях представлених на експертизу банкнотах по 100 доларів кожна, в кількості 5 штук, наступних серій та номерів: KJ56747255 A J10, KB14739238 L B2, KF00757245 C F6, HL12294331 L12, HB28156508 I B2 та банкноти номіналом по 100 доларів в кількості 50 штук з серією на номером HJ53435509 A J19, загальна сума яких 5500 доларів, які вилучені в ході затримання 13.08.2019р. ОСОБА_14 , що упаковані до спецпакету №4399181, встановлено наявність нашарування спеціальної хімічної речовини із люмінесценцією жовто-зеленого кольору. На поверхні представленої на експертизу серветки, якою зроблено змиви з правої руки ОСОБА_14 , яка вилучена в ході затримання 13.08.2019р. ОСОБА_14 , що упакована до спецпакету №4399179, встановлено незначне нашарування спеціальної хімічної речовини із люмінесценцією жовто-зеленого кольору. На поверхні представленої на експертизу серветки, якою зроблено змиви з лівої руки ОСОБА_14 , яка вилучена в ході затримання 13.08.2019р. ОСОБА_14 , що упакована до спецпакету №4399180, встановлено незначне нашарування спеціальної хімічної речовини із люмінесценцією жовто-зеленого кольору. Нашарування спеціальної хімічної речовини із люмінесценцією жовто - зеленого кольору, виявлені на поверхнях представлених на експертизу банкнотах в сумі 5500 доларів, на поверхнях серветок, якими зроблено змив з правої і лівої руки ОСОБА_14 та на поверхні наданого на експертизу аркуша паперу формату А-4 із зразка спеціальної хімічної речовини, якою було помічено грошові купюри, що упакований до спецпакету №INZ 1027089, мають спільну родову належність.

Згідно висновку судової експертизи №1/3-326 від 11.10.2019р., проведеної на підставі ухвали слідчого судді Корольовського районного суду м. Житомира від 30.08.2019р., надані п`ять банкнот номіналом по 100 доларів США кожна із серійними номерами: KJ56747255 A, HL12294331 F, HB28156508 I, KF00757245 C, KB14739238 L, які вилучені 13.08.2019р. разом з імітаційними коштами в ході затримання ОСОБА_14 , відповідають за своїми характеристиками аналогічним банкнотам, що знаходяться в офіційному обігу; мають на своїй поверхні додаткові маркування, які спостерігаються в ультрафіолетових променях, у вигляді нашарування речовини, що флуоресціює зелено-жовтим кольором.

Згідно висновку судової комп`ютерно-технічної експертизи за №14/63 від 15.10.2019р., проведеної на підставі ухвали слідчого судді Корольовського районного суду м. Житомира від 29.08.2019р., у внутрішній пам`яті смартфона виробництва «Xiaomi» модель МІ 8 Life (М1808D2ТG), серійний номер НОМЕР_27, ІМЕІ 1: НОМЕР_5, ІМЕІ 2: НОМЕР_6 , виявлено 1984 контакти телефонної книги, НОМЕР_16 записи у журналі дзвінків, 5254 sms повідомлення, виявлено інформацію з мобільних застосунків для миттєвого обміну повідомленнями «Telegram», «Facebook Messenger», «Viber» та «WhatsApp», яка включає в себе інформацію про профіль користувача, історію листування та журнал дзвінків. У внутрішній пам`яті смартфона виробництва «Xiaomi» модель Redmi Note 4, серійний номер НОМЕР_28, ІМЕІ 1: НОМЕР_8 , ІМЕІ 2: НОМЕР_9 , виявлено 2453 контакти телефонної книги, НОМЕР_17 записи у журналі дзвінків, 3616 sms повідомлень, виявлено інформацію з мобільних застосунків для миттєвого обміну повідомленнями « Skype», «Telegram», «Viber» та «WhatsApp», яка включає в себе інформацію про профіль користувача, історію листування та журнал дзвінків. У внутрішній пам`яті смартфона виробництва «Huawei» модель Y5 2018 (DRA- L21), серійний номер НОМЕР_29, ІМЕІ 1: НОМЕР_18 , ІМЕІ 2: НОМЕР_19 , виявлено 380 контактів телефонної книги, 500 записів у журналі дзвінків, 2 sms повідомлення, виявлено інформацію з мобільних застосунків для миттєвого обміну повідомленнями « Skype», «Viber» та «WhatsApp», яка включає в себе інформацію про профіль користувача, історію листування та журнал дзвінків. Вся вищезазначена інформація поміщена до звітів, що записані на DVD-R диски, які додаються до висновку експерта. У внутрішній пам`яті смартфона виробництва «Nokia» модель 105 (ТА-1010), серійний номер 059Z1К6, ІМЕІ: НОМЕР_10 , виявлено 5 контактів телефонної книги, 35 записів у журналі дзвінків, 13 вхідних sms повідомлень, відсутні будь - які програми для обміну миттєвими повідомленнями.

Згідно протоколу огляду предметів від 11.11.2019р. та додатків до нього, старшим слідчим СУ ГУНП в Житомирській області майором поліції ОСОБА_27 в приміщенні службового кабінету СУ ГУНП в Житомирській області проведено огляд DVD-R дисків, які додані до висновку експерта №14/63 від 15.10.2019р., за результатами проведення судової комп`ютерно-технічної експертизи. Проведено огляд чотирьох DVD-R дисків, з наявними файлами (скриншоти). При відкритті документу типу Chrome HTML з назвою «Telegram» встановлено наступну інформацію: аккаунт в меседжері «Telegram», встановлений на мобільному телефоні Xiaomi МІ 8 Life, вилучений в ході затримання в порядку ст. 208 КПК України у ОСОБА_14 , має ім`я та прізвище користувача ОСОБА_57 з абонентським номером НОМЕР_3 , вказаний аккаунт має 2015 контактів та 55 історій листувань. При відкритті історії листування встановлено, що з переліку листувань вказаного аккаунта знаходиться історія листування з абонентським номером під назвою « ОСОБА_15 », яка вміщає в собі 24 повідомлення (за датами 11.08.2019р., 12.08.2019р., 13.08.2019р.). Так, зокрема, повідомлення 11.08.2019р. наступного змісту: «здравствуйте ОСОБА_58 . 4148439008697793 ціхорський ОСОБА_59 . Если вы готовы купить 10 то 2 завтра до обеда надо передать? А остальное решим до среды». На що абонент, підписаний як « ОСОБА_15 » відповідає - завтра розберемся. Наступного дня - 12.08.2019р. з додатку «Telegram» користувач телефону, вилученого у ОСОБА_14 , пише: «перепрошую, видно помилково вам відправим. Номер не записаний». За десять хвилин о 15:31 між абонентами відбувається розмова тривалістю 66 секунд. О 16:47 абонент ОСОБА_60 направив повідомлення наступного змісту: карточка невірна, передзвони я в банку. Після чого відбуваються з`єднання між абонентами, тривалі вихідний та вхідний абоненту ОСОБА_60 дзвінки.

Ухвалою слідчого судді Корольовського районного суду м. Житомира від 29.08.2019р., за результатами розгляду клопотання старшого слідчого СУ ГУНП в Житомирській області ОСОБА_27 , надано тимчасовий доступ до інформації, що містить банківську таємницю, з вилученням у філії «Житомирське регіональне управління АТ КБ «Приватбанк» оригіналів документів (у разі відсутності оригіналів - завірених установою банку їх копій та документів, що підтверджують причину їх відсутності), що містять банківську таємницю, а саме виписки по картковому рахунку № НОМЕР_1 (українська гривня), із обов`язковим вказуванням дат, сум, валюти, призначення платежу, контрагентів, їх кодів, місцезнаходження, номерів рахунків у банківських установах, МФО банківських установ контрагентів, з 01.09.2018р. по час надання інформації; документи, на підставі яких відкривався даний картковий рахунок. Згідно протоколу тимчасового доступу до речей і документів від 02.10.2019р., ст. о\у ВБКОЗ УСБУ в Житомирській області майором ОСОБА_45 , в присутності керівника відділу по охороні об`єктів АТ КБ «Приватбанк» Житомирського РУ ОСОБА_61 , отримано в АТ КБ «Приватбанк» Житомирське регіональне управління документи в електронному вигляді, згідно ухвали Корольовського районного суду м. Житомира від 29.08.2019р., які знаходяться на оптичному носію інформації CD-R тмVerbatim серійний номер Njj3Waj0D3232003B1, підтверджено описом речей і документів, які були вилучені на підставі ухвали суду.

Згідно протоколу огляду від 06.11.2019р. з додатками, старшим слідчим СУ ГУНП в Житомирській області майором поліції ОСОБА_27 , у службовому приміщенні №19 СУ ГУНП в Житомирській області, проведено огляд оптичного носія інформації - оптичного диску Verbatim CD-R № Njj3Waj0D3232003B1, вилученого 02.10.2019р. на підставі ухвали слідчого судді Корольовського районного суду м. Житомира від 29.08.2019р. про надання тимчасового доступу до речей і документів, який знаходився у володіння АТ КБ «Приватбанк». Оглядом встановлено наявність на оптичному диску одного документу із назвою «0000001626003362.1.0» та файл із назвою «.checksum.md5», який є системним файлом. Оглядом вмісту файлу «0000001626003362.1.0» встановлено, що він містить 5 файлів формату «.pdf» - містяться скан копії анкети - заяви про приєднання до Умов та Правил надання банківських послуг у ПриватБанку від ОСОБА_22 , ІНФОРМАЦІЯ_2 на 3 арк, копії паспорта громадянина України на ім`я ОСОБА_22 серії та номеру НОМЕР_20 на 3 арк., документ xls з інформацією про рух коштів по картковому рахунку НОМЕР_1 , відкритому на ОСОБА_22 , документ pdf з фото ОСОБА_22 під час отримання ним картки АТ КБ «ПриватБанк» з НОМЕР_1 ). Здійснено роздрукування додатків, що додано до протоколу огляду. За інформацією про рух коштів по картковому рахунку НОМЕР_1 , відкритому на ОСОБА_22 , 12.08.2019р. о 17 год 03 хв 29 сек на вказаний картковий рахунок надійшло 12400 грн. 12.08.2019р. о 18 год 25 хв 38 сек зняття готівки з банкомату (м. Житомир, вул. В. Бердичівська, 5) в сумі 8000 грн (комісія 80 грн), 12.08.2019р. о 18 год 26 хв 56 сек зняття готівки з банкомату в сумі 4000 грн (комісія 40 грн). Начальником Управління безпеки в Житомирському РУ АТ КБ «ПриватБанк» ОСОБА_62 , старшому слідчому СУ ГУНП в Житомирській області майору поліції ОСОБА_27 , на виконання запиту від 03.10.2019р. №10811\24-2019, надано диск з фотоматеріалами із платіжного банківського терміналу №CAZH 4663, розташованого за адресою в м. Житомирі, вул. В. Бердичівська, 5, ТВБВ №10, на який зафіксовано проведення транзакцій по зняттю готівки 12.08.2019р.

Згідно протоколу огляду предметів від 04.10.2019р., старшим слідчим СУ ГУНП в Житомирській області майором поліції ОСОБА_27 в приміщенні службового кабінету №19 СУ ГУНП в Житомирській області проведено огляд Інтернет ресурсу «Facebook», а саме https//www.facebook.com/ alexandr.gromov.1654. Користувач під іменем ОСОБА_63 , в розділі «Інформація» на зазначеній сторінці вказано «голова ГО МО «Молода опозиція» та голова ГО «Захист та справедливість». Розділ «Світлини» містить світлини різного змісту. Частина світлин (11) скопійована на DVD диск, який додається до вказаного протоколу.

Згідно висновку комплексної судової портретно-фототехнічної експертизи за №15/25 від 24.10.2019р., проведеної на підставі ухвали слідчого судді Корольовського районного суду м. Житомира від 11.10.2019р., на наданих для проведення судової експертизи зображеннях, в яких зафіксовано проведення транзакцій по знятті готівки 12.08.2019р., а саме грошових коштів в загальній сумі 12000 грн з карткового рахунку № НОМЕР_1 о 18 год 25 хв 38 сек та о 18 год 26 хв 56 сек, та фото, які було отримано в ході огляду Інтернет ресурсу «Facebook», а саме сторінки за посиланням ІНФОРМАЦІЯ_3 , а саме фото, на яких зображено ОСОБА_14 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , а також з фото з паспорта громадянина України для виїзду за кордон № НОМЕР_21 на ім`я ОСОБА_14 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , та на фото з копії паспорта громадянина України на ім`я ОСОБА_14 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , № НОМЕР_22 , виданий Богунським РВ УМВС України в Житомирській області, та у відеозаписах затримання ОСОБА_14 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , які містяться на картці флеш - пам`яті «Micro SD» марки «Kingston», об`ємом 16 Гб, SDCS\16GB 97175-E04.A00LF з адаптером, зображена одна й та ж сама особа.

Ухвалою Житомирського апеляційного суду №2052т від 17.07.2019р., за результатами розгляду клопотання старшого слідчого СУ ГУНП в Житомирській області майора поліції ОСОБА_27 про надання дозволу на проведення негласних слідчих (розшукових) дій, надано дозвіл на проведення негласних слідчих дій, тобто втручання у приватне спілкування, без відома особи, ОСОБА_14 , а саме: зняття інформації з транспортних телекомунікаційних мереж, із застосуванням відповідних технічних засобів відбору та фіксації змісту інформації, яка передається особою каналами зв`язку та має значення для досудового розслідування, по мобільному телефону, яким користується ОСОБА_14 , за наступними ідентифікуючими ознаками кінцевого обладнання та транспортної телекомунікаційної мережі: SIM-картки № НОМЕР_23 , НОМЕР_24 та НОМЕР_25 ; аудіо, -відеоконтроль особи, щодо розмов цієї особи, або інших звуків, рухів, дій, пов`язаних з її діяльністю, або місцем перебування тощо, які можуть містити відомості, що мають значення для досудового розслідування, у всіх публічно доступних місцях; спостереження за особою у публічно доступних місцях, шляхом візуального спостереження з використанням відеозапису, фотографування, спеціальних технічних засобів для спостереження.

Дорученням старшого слідчого ОСОБА_46 про проведення негласних слідчих (розшукових) дій у порядку ст. 246 КПК України, адресованого т.в.о. начальника відділу БКОЗ УСБ України в Житомирській області підполковнику ОСОБА_64 за №1593т\24 від 17.07.2019р., доручено організацію проведення по кримінальному провадженню №12019060000000245 негласних слідчих (розшукових) дій відносно ОСОБА_14 , на підставі ухвали Житомирського апеляційного суду №2052т від 17.07.2019р.

Листом заступника начальника УСБУ в Житомирській області - начальника спецпідрозділу ОСОБА_65 від 27.08.2019р. №57\3-5151 з додатками, на виконання доручення старшого слідчого ОСОБА_27 , направлено на адресу останньої розсекречені матеріали, для їх використання під час досудового розслідування у даному кримінальному провадженні. Листом заступника начальника УСБУ в Житомирській області - начальника спецпідрозділу ОСОБА_66 від 29.11.2019р. №57\3-7407 з додатками, на виконання доручення старшого слідчого ОСОБА_27 , направлено на адресу останньої розсекречені матеріали, для їх використання під час досудового розслідування у даному кримінальному провадженні (дві карти пам`яті №3\42-491т, №3\42-492т від 06.08.2019р.).

В ході судового слідства прокурором надано протокол допиту потерпілого ОСОБА_15 із скріншотами від 16.07.2019р., які він особисто надав в ході свого допиту на підтвердження вимагання грошових коштів ОСОБА_14 . Отримані від потерпілого під час допиту відомості і стали підставою для реєстрації кримінального провадження по факту вимагання. З наданих роздруківок вбачається, що 14 червня потерпілим отримано повідомлення про те, що питань буде багато, тому красти буде важкувато, бо відправник все знає. В подальшому неодноразово домовляються про зустрічі. Досліджено судом також скріншот сторінки мережі Фейсбук, де розміщено публікацію ОСОБА_63 , відмічено особи інших користувачів мережі, автор публікації констатує два роки громадянського розслідування, оперативної роботи під прикриттям та нічні вилазки у ліси для викриття одного хитрого ділка, який зміг обдурити майже всіх. Звертається увага, що незабаром суспільство стане свідком однієї показної історії, де злодій, що грабує народ, державу, знищує природу понесе покарання, яке стане гарним уроком для його колег. Під даним текстом розміщене фото чоловіка, зовні схожого на ОСОБА_15 .

В судовому засіданні прокурором на виконання клопотання сторони захисту надано протокол допиту потерпілого ОСОБА_15 від 12.08.2019р. Під час допиту потерпілий надав відповідний скріншот повідомлення, де ОСОБА_67 зазначено номер картки та прізвище ім`я по-батькові ОСОБА_22 .

Дані документи досліджені із врахуванням вимог ст.23 КПК України після отримання усних показань потерпілого безпосередньо в суді.

На підтвердження наявності існування цивільно - правових (господарських) відносин між ОСОБА_14 та ОСОБА_15 , стороною захисту до матеріалів кримінального провадження додано: довіреність ПП «Торгівельно-логістична гільдія» від 21.10.2018р., на уповноваження ОСОБА_14 представляти інтереси ПП у взаємовідносинах з будь - якими органами, установами, підприємствами, організаціями, незалежно від їх організаційно - правової форми та підпорядкованості, а також фізичними особами з питань, пов`язаних із проведенням з ними як контрагентами переговорів в інтересах довірителя, які будуть стосуватися виробничої діяльності ПП «Торгівельно - логістична гільдія». Строк дії до 30.01.2018р.; довіреність ПП «Торгівельно - логістична гільдія» від 20.03.2019р., на уповноваження ОСОБА_14 представляти інтереси ПП у взаємовідносинах з будь - якими органами, установами, підприємствами, організаціями, незалежно від їх організаційно - правової форми та підпорядкованості, а також фізичними особами з питань, пов`язаних із проведенням з ними як контрагентами переговорів в інтересах довірителя, які будуть стосуватися виробничої діяльності ПП «Торгівельно - логістична гільдія». Строк дії до 30.01.2019р.; виписку з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань ПП «Торгівельно - логістична гільдія» від 18.10.2018р., дані про основний вид економічної діяльності - оптова торгівля деревиною, будівельними матеріалами та санітарно - технічним обладнанням; копію договору купівлі - продажу лісопродукції за №110 від 01.11.2018р., укладеного в м. Олевськ між ДП «Олевське лісове господарство» в особі директора ОСОБА_15 та ПП «Торгівельно - логістична гільдія»; копію протоколу №331 погодження вільної оптової ціни на лісопродукцію (додаток №1 до договору №110 від 01.11.2018р.); заявку №112 від 05.11.2018р. на придбання лісопродукції, постачальник - ДП «Олевське лісове господарство», замовник - ПП «Торгівельно - логістична гільдія»; претензію ДП «Олевське лісове господарство» до ПП «Торгівельно - логістична гільдія» про повернення заборгованості від 22.01.2019р. №64; акту прийому - передачі послуг за №143 від 29.11.2018р.: заключні виписки за періоди з 01.01.2018р. по 31.12.2018р.: з 01.01.2019р. по 31.12.2019р., на підтвердження операцій між ПП «Торгівельно - логістична гільдія» та Олевським лісовим господарством.

Разом з тим, суд звертає увагу, що строки дії довіреностей, по яким ПП уповноважувала ОСОБА_14 виключно на представництво інтересів підприємства в межах виключно проведення переговорів без права юридичного оформлення їх результатів, є взаємовиключними. Так, строк дії довіреності від 21.10.2018р. закінчується 30.01.2018р., а довіреності від 12.03.2019р. - 30.01.2019р., що очевидно унеможливлює виконання в майбутньому довірених обов`язків ще в момент видачі таких довіреностей. Крім того, події, які ставляться у провину обвинуваченому, мали місце не раніше 14.06.2019р. Господарські відносини, які виникли між ПП «Торгівельно-логістична гільдія» та ДП «Олевське лісове господарство» на підставі договору №110 від 01.11.2018р. не є предметом даного кримінального провадження. ОСОБА_14 не є стороною даних відносин, представниками вказаних юридичних осіб є виключно директор ПП ОСОБА_68 та директор ДП ОСОБА_15 . Не надано доказів уповноваження обвинуваченого з боку директора ОСОБА_68 отримувати будь-які грошові кошти від імені підприємства, отже доводи ОСОБА_14 та його захисників про існування між ним та ОСОБА_15 цивільно-правових чи господарських відносин є безпідставними. Надані стороною захисту скріншоти переписки між ОСОБА_14 та ОСОБА_15 з приводу купівлі-продажу деревини в 2018-2019 роках висновків суду не спростовують.

Стороною захисту також надано копію заочного рішення Богунського районного суду м. Житомира від 05.04.2018р., яким задоволено позов ОСОБА_15 до ГО «Захист та справедливість» про захист честі, гідності та ділової репутації, що, за твердженням захисту, може свідчити про неприязні відносини ОСОБА_15 до ОСОБА_14 , та відповідно могло стати ймовірною підставою звернення із заявою до правоохоронних органів щодо нібито вимагання ОСОБА_14 грошових коштів. Проте, такі доводи захисту на переконання суду є надуманими. Як вбачається з відповідного рішення, яке нікім з можливих апелянтів не оскаржувалось, ОСОБА_15 звернувся з позовом не до конкретно ОСОБА_14 , а до Громадської організації «Захист та справедливість», від імені якої і на персональній сторінці якої в мережі Фейсбук ще 04.09.2017р. (тобто задовго до інкримінуємих подій) і було розміщено інформацію, яку судом визнано недостовірною і зобов`язано саме громадську організацію спростувати вказану інформацію. Рішення суду ухвалено на користь ОСОБА_15 , оскільки його позовні вимоги до ГО задоволено в повному обсязі, що спростовує доводи обвинуваченого.

Не підлягають задоволенню клопотання захисників ОСОБА_12 та ОСОБА_13 про визнання доказів недопустимими та очевидно недопустимими. Суд приходить до висновку про відсутність доказів фальсифікування постанови про контроль за вчиненням злочину від 12.08.2019р., протоколу огляду речей та документів від 12.08.2019р., протоколу огляду позначення та вручення грошових коштів від 12.08.2019р., протоколу огляду від 12.08.2019р., протоколу виготовлення несправжніх засобів від 12.08.2019р. З метою перевірки доводів захисту досліджено лист першого заступника керівника Житомирської обласної прокуратури ОСОБА_69 , адресованого заступнику начальника ГУНП в Житомирській області - начальнику ОСОБА_70 за №09\2-2017-19 від 02.06.2022р., з проханням забезпечення надання РСЧ СУ ГУНП в Житомирській області інформації щодо дати та часу надходження на її адресу постанови про проведення негласної слідчої (розшукової) дії - контроль за вчиненням злочину у формі спеціального слідчого експерименту від 12.08.2019р. №20-1399т-19, з наданням копії примірника відповідного супровідного листа з проставленим штемпелем вхідної кореспонденції; лист - відповідь на запит Житомирської обласної прокуратури від 08.06.2022р. №4416/105/02/24-2022 про надання інформації, копію супровідного листа прокурора ОСОБА_71 про надсилання матеріалів на адресу старшого слідчого СУ ГУНП в Житомирській області майору поліції ОСОБА_27 (постанова від 12.08.2019р. №20-1399т-19, таємно, клопотання від 09.08.2019р. №1802т\24, таємно) та перевірено перелічені докази на предмет належності, допустимості та проведення у відповідності до належної правової процедури. Не спростовує таких висновків і надана захистом відповідь в.о. начальника Служби автомобільних доріг у Житомирській області Державне агентство автомобільних доріг України «Укравтодор» від 07.07.2021р. стосовно надання інформації про перелік маршрутів пересування легковими транспортними засобами від межі м. Житомир до межі м. Олевськ та від межі м. Житомир до межі с. Кам`янка Олевської ОТГ Коростенського району Житомирської області про те, що маршрут від м. Житомир до м. Олевськ по автомобільним дорогам загального користування державного значення може проходити: а\д М-21 Виступовичі - Житомир - М. Подільський, загальна протяжність маршруту по дорогам державного значення складає 155,7 км; а\д М-06 Київ - Чоп, загальна протяжність маршруту по дорогам державного значення складає 176,5 км. Маршрут від м. Житомир до с. Кам`янка по автомобільним дорогам загального користування державного значення може проходити: а\д М-21 Виступовичі - Житомир - М. Подільський, загальна протяжність маршруту по дорогам державного значення складає 163,3 км; а\д М-06 Київ - Чоп, загальна протяжність маршруту по дорогам державного значення складає 184, 1 км.

Твердження сторони захисту про те, що грошові кошти в сумі 12400грн з`явились у ОСОБА_15 в м.Олевську під час обміну в банку доларів США, що унеможливлює наявність у слідчого постанови про контроль за вчиненням злочину під час проведення огляду, позначення та вручення грошових коштів, спростовуються письмовими доказами, показаннями свідків та потерпілого. Так, зі змісту заяви від 12.08.2019р. потерпілий надає належні йому грошові кошти в сумі 500 доларів США та 12400грн. Зі змісту постанови про огляд від 12.08.2019р. потерпілий при собі грошові кошти в сумі 1000 доларів США, при цьому добровільно надав вказані грошові кошти 500 доларів США та 12400грн відповідними купюрами. Після чого в с.Кам`янка в присутності понятих потерпілому було вручено грошові кошти 12400грн, які попередньо оглянуті, відкопійовані і їх ідентичність підтверджена як підписами понятих, так і особистими показаннями в судовому засіданні. Суд вважає, що постанова про контроль винесена прокурором ОСОБА_8 з дотриманням вимог ст.246 251 271 КПК України, у чіткій взаємодії з слідчим підрозділом з урахуванням заяви потерпілого про згоду на залучення до конфіденційного співробітництва, з оперативним урахуванням отриманої потерпілим напередодні - 11.08.2019р. вимоги від ОСОБА_14 у месенджері Телеграм.

Чинним процесуальним законом передбачено право слідчого під час проведення негласних слідчих (розшукових) дій використовувати інформацію, отриману внаслідок конфіденційного співробітництва з іншими особами, або залучати їх до проведення НСРД у випадках, передбачених КПК України (ст.275 КПК України). Водночас відповідно до ч.2 ст.256 КПК України особи, які проводили негласні слідчі (розшукові) дії або були залучені до їх проведення, можуть бути допитані як свідки.

Як неодноразово зазначав Верховний Суд, не будь-яке формальне недотримання вимог кримінального процесуального закону при отриманні доказу автоматично тягне необхідність визнання його недопустимим. Натомість закон зобов`язує суд дати оцінку доказу з точки зору його допустимості з урахуванням того, чи було допущене порушення КПК істотним та яким чином воно перешкоджало забезпеченню та реалізації прав і свобод особи.

За наявності процесуальних порушень порядку отримання доказів визнавати їх недопустимими слід лише тоді, коли вони: прямо та істотно порушують права і свободи людини; та/або надають підстави для сумнівів у достовірності отриманих фактичних даних, які не видалося за можливе усунути в ході судового розгляду.

Так, що якщо доказ визнається недопустимим з посиланням на частину 1 статті 87 КПК, суд має зазначити, наслідком порушення якого саме фундаментального права або свободи стало отримання цього доказу та хто саме зазнав такого порушення. З наведеного слідує, що імперативною законодавчою забороною використовувати результати процесуальних дій як докази охоплюються випадки, коли недотримання процедури їх проведення призвело до порушення конвенційних та/або конституційних прав і свобод людини - заборони катування й нелюдського поводження (ст. 3 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, ч.1 ст.28 Конституції України), прав підозрюваного, обвинуваченого на захист, у тому числі професійну правничу допомогу (п. «с» ч.3 ст.6 Конвенції, ст.59 Конституції України), на участь у допиті свідків (п. «d» ч.3 ст.6 Конвенції), права людини на повагу до свого приватного життя, недоторканність житла (ст.8 Конвенції), на відмову давати показання щодо себе, членів своєї сім`ї та близьких родичів (ч.1 ст.63 Конституції України). Відтак у кожному з вищезазначених випадків простежується чіткий зв`язок правил допустимості доказів з фундаментальними правами і свободами людини, гарантованими Конвенцією та/або Конституцією України.

Враховуючи викладене, допущені слідчою ОСОБА_27 порушення, а саме невірне зазначення часу проведення слідчих дій 12.08.2019р., суд не вважає порушенням фундаментального права або основоположної свободи ОСОБА_14 настільки істотним, щоб зумовити визнання здобутих доказів недопустимими, і порушення не є такими процедурними недоліками, що мали істотний суттєвий вплив конвенційні або конституційні права ОСОБА_14 .

Покликання сторони захисту про розголошення відомостей досудового розслідування громадянину ОСОБА_72 не підтверджено матеріалами провадження, а використання потерпілим ОСОБА_17 картки ОСОБА_73 для перерахування грошових коштів з м.Олевськ приміщення Приватбанку з терміналу самообслуговування на уточнений ОСОБА_14 рахунок тестя ОСОБА_22 не є безумовною підставою для визнання істотними процесуальних порушень з боку досудового розслідування. Вказана сума була зарахована на відповідний рахунок, в цей же день особисто знята ОСОБА_14 з картки в розмірі 12000грн, в призначенні платежу було зазначено прізвище та ім`я ОСОБА_15 , проте в подальшому ОСОБА_14 не ставив під сумнів помилковість перерахування потерпілим грошових коштів на використовуваний обвинуваченим рахунок тестя. Більше того, під час дачі показань уточнив, що можливо ОСОБА_17 перевів ці кошти для дітей на цукерки або на передачу для церкви.

Доводи захисту про те, що грошові кошти 13.08.2019р. були ОСОБА_14 підкинуті під час затримання та особистого обшуку спростовані в ході судового розгляду, і суд вважає їх надуманими. Про факт виявлення та вилучення особисто у обвинуваченого з-за спини з брюк, в які він був одягнений, згортку грошей підтвердили безпосередні очевидці події - поняті ОСОБА_74 та ОСОБА_75 , крім того судом неодноразово переглядався безперервний відеозапис слідчої дії, зміст і аналіз якої викладено вище. Поняті підтвердили, що гроші були запаковані у згорток так само як і передавалися ОСОБА_17 напередодні зустрічі з ОСОБА_14 . Підстав для визнання понятих зацікавленими особами суд не вбачає. Зафіксований умисний цілеспрямований факт торкання обвинуваченим купюр в ході затримання під час викладання їх на столі суд вважає намаганням обвинуваченого створити штучні перепони і вважає дані дії такими, що спрямовані на уникнення в подальшому відповідальності за вчинене.

Перевіряючи в ході судового розгляду версію подій обвинуваченого, надаючи оцінку вказаним доказам з точки зору їх належності, допустимості та взаємозв`язку, суд вважає, що покази потерпілого не викликають будь-якого сумніву у їх достовірності та у своїй сукупності вказують на пряму причетність ОСОБА_14 до інкримінуємого умисного злочину.

Так, Європейський суд з прав людини в рішенні у справі «Акбай та інші проти Німеччини» дослідив критерії провокації злочину, та звернув увагу, що шляхом провокації правоохоронці забезпечують собі можливість зафіксувати правопорушення, тобто отримати докази та розпочати переслідування. А от обґрунтування заборони провокації полягає в тому, що завданням поліції є запобігання та розслідування злочинів, а не підбурювання до їх учинення. Для того, щоб відрізнити підбурювання чи провокацію поліцією до злочину від використання законних прихованих прийомів під час кримінального розслідування, суд розробив наступні критерії.

Вирішуючи, чи було розслідування «пасивним» (тобто не спонукало до вчинення злочину), необхідно вивчить причини, що лежать в основі негласної операції та поведінки працівників органів, що її проводять. Тут слід покладатися на те, чи існували об`єктивні підозри в тому, що особа була причетна до злочинної діяльності або була схильна до вчинення кримінального правопорушення. Йдеться про наявність судимості чи кримінальних проваджень у минулому, чи могла вона брати участь у вчиненні злочинів до того, як у процес утрутилася поліція.

Проводячи межу між законним розслідуванням поліцією та підбурюванням до вчинення правопорушення, додатково вивчається питання про те, чи чинився на особу вплив для вчинення правопорушення. Особа може бути спровокована і в тому випадку, коли до негласних дій залучаються негласні помічники, які стають співучасниками і спонукають до вчинення злочину. За таких обставин також має місце підбурювання, яке не є правомірною негласною дією. Застосовуючи вищезазначені критерії, суди мають покладати тягар доказування на правоохоронні органи. Саме сторона обвинувачення повинна довести, що підбурювання не було, а твердження обвинуваченого про провокацію є малоймовірними. Тобто будь-яка інформація, що стосується існуючого наміру вчинити злочин або вчинюваного злочину, має бути такою, що може бути перевіреною, та державне обвинувачення повинно мати змогу продемонструвати на будь-якій стадії, що в його розпорядженні наявні достатні підстави для проведення оперативного заходу.

Дослідивши твердження захисту, докази в їх сукупності, доводи прокурора, суд приходить до висновку про відсутність провокації щодо ОСОБА_14 в кримінальному провадженні.

Відповідно до положень ст.94 КПК України суд за своїм внутрішнім переконанням, яке ґрунтується на всебічному, повному й неупередженому дослідженні всіх обставин кримінального провадження, керуючись законом, оцінює кожний доказ з точки зору належності, допустимості, достовірності, а сукупність зібраних доказів - з точки зору достатності та взаємозв`язку для прийняття відповідного процесуального рішення.

Досліджені в ході судового розгляду процесуальні документи лише надали можливість суду переконатися, що докази здобуті у законний спосіб, з дотриманням норм КПК по їх збиранню, а самі процесуальні документи та докази відповідають вимогам КПК України і не містять істотних суперечностей.

Зміст зафіксованих протоколами за результатами НСРД переговорів ОСОБА_15 , який діяв під контролем правоохоронних органів, та ОСОБА_14 між собою, час та місце зустрічей, зміст розмов із потерпілим, а також факт передачі ОСОБА_15 . ОСОБА_14 12400грн 12.08.2019р. та 5500 доларів США 13.08.2019р., що детально вивчено судом і викладено у вироку вище, доводить, що обвинувачений вимагав у ОСОБА_15 грошові кошти, погрожуючи йому викриттям, неправдивим висвітленням службової діяльності в негативному світлі, а також поширенням іншої неправдивої інформації, що в майбутньому могло б призвести до звільнення ОСОБА_17 із займаної посади, тобто до розголошення відомостей, які потерпілий бажав зберегти в таємниці.

Суд критично відноситься до показань обвинуваченого, вважає їх надуманими, непереконливими, і такими, що спрямовані на уникнення покарання за вчинене. Обрану обвинуваченим версію подій суд вважає реалізацією обвинуваченим свого конституційного права на захист.

На підставі викладеного, установивши в порядку статті 91 КПК України обставини, які підлягають доказуванню в кримінальному провадженні, належність та допустимість доказів, з точки зору їх достатності та взаємозв`язку, суд приходить до висновку про доведеність поза розумним сумнівом вини обвинуваченого ОСОБА_14 у вчиненні даного кримінального правопорушення, і ці умисні дії кваліфікує за ч.2 ст.189 КК України, як вимога передачі чужого майна, з погрозою розголошення відомостей, які потерпілий бажає зберегти в таємниці (вимагання), що завдало значної шкоди потерпілому.

Обираючи вид та міру покарання, суд враховує ступінь тяжкості вчиненого кримінального правопорушення, що відноситься до категорії тяжкого злочину, особу обвинуваченого та обставини, що пом`якшують і обтяжують його покарання.

Так, обтяжуючих покарання обвинуваченого обставин судом не встановлено. Пом`якшуючих покарання обставин судом не встановлено.

Крім того, суд також враховує і те, що ОСОБА_14 є раніше не судимим, на обліку в лікарів нарколога та психіатра не перебуває, його соціальні зв`язки - одружений, має міцні соціальні зв`язки, займається вихованням дітей, враховуючи також думку прокурора, потерпілого, сторони захисту, висновок органу пробації про середній рівень небезпеки та середній рівень ризику вчинення повторного правопорушення, в зв`язку з чим суд приходить до висновку про те, що виправлення та перевиховання обвинуваченого можливе із призначенням покарання в межах санкції статті обвинувачення у виді позбавлення волі, що належить відбувати виключно реально. Підстав для застосування положень ст.69, ст.75 КК України суд не вбачає.

При цьому судом також враховуються приписи закону про те, що покарання має на меті не тільки кару, а й виправлення засуджених та попередження вчинення нових кримінальних правопорушень, а також те, що призначене судом покарання буде необхідне й достатнє для виправлення ОСОБА_14 та запобігання нових кримінальних правопорушень.

Долю речових доказів вирішити на підставі ст.100 КПК України.

Судові витрати за проведення судових експертиз на загальну суму 19783,26 гривень підлягають стягненню з обвинуваченого.

Запобіжний захід у виді застави до вступу вироку в законну силу не

скасовувати. Враховуючи процесуальну поведінку обвинуваченого, міцні соціальні зв`язки, клопотання прокурора про взяття обвинуваченого ОСОБА_14 під варту в залі суду до набрання вироком законної сили задоволенню не підлягає.

Керуючись ст.ст.368 369 374 КПК України, суд,-

УХВАЛИВ:

Визнати ОСОБА_14 винуватим у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч.2 ст.189 КК України, та призначити покарання у виді 3 (трьох) років шести місяців позбавлення волі.

Запобіжний захід у виді застави до приведення вироку до виконання не скасовувати.

Після приведення вироку до виконання повернути заставодавцю ОСОБА_76 внесену суму застави за обвинуваченого ОСОБА_14 в розмірі 200700 (двісті тисяч сімсот) грн, внесену нею згідно квитанції від 16.08.2019р.

Початок строку відбування покарання ОСОБА_14 рахувати з моменту приведення вироку до виконання.

Зарахувати ОСОБА_14 в строк відбуття покарання час перебування під вартою з дня затримання, тобто з 13.08.2019р. по 16.08.2019р. (включно), відповідно до вимог ст.72 КК України.

Речові докази: грошові кошти в сумі 500 доларів США, а саме купюри номіналом 100 доларів США KJ 56747255 A, HL 12294331 F; HB 28156508 I; KF 00757245 C; KB14739238 L повернути потерпілому ОСОБА_15 , несправжні грошові купюри 50 штук на суму 5000 доларів США номіналом 100 доларів США HJ 53435509 A - знищити; квитанцію №TS208511 від 12.08.2019р., взірець купюри номіналом 100 доларів США HJ 53435509 A зберігати в матеріалах провадження; змиви з лівої, правої рук ОСОБА_14 зі спиртовою серветкою, з допомогою якої проводилася слідча дія, зразок контрольної спиртової серветки знищити; мобільний телефон моделі «Xiomi mi s liТe», ІМЕІ (1): НОМЕР_5 , ІМЕІ (2): НОМЕР_6 з сім-карткою оператора мобільного зв`язку «Київстар» з номером НОМЕР_7 ; мобільний телефон моделі «Xiomi Redmi Note 4», ІМЕІ (1): НОМЕР_8 , ІМЕІ (2): НОМЕР_9 ; мобільний телефон моделі «Nokia», ІМЕІ: НОМЕР_10 з сім-карткою з номером НОМЕР_15 ; мобільний телефон моделі «Huawei» в корпусі чорного кольору, - повернути засудженому ОСОБА_14 ; грошові кошти в сумі 1631 грн повернути засудженому ОСОБА_14 ; банківські картки № НОМЕР_12 , № НОМЕР_13 , № НОМЕР_1 , № НОМЕР_14 ; 3 флеш-карти: Сteam на 2Gb micro SD, Apacer на 4 Gb micro SD HC, Kingston на 32 Gb - повернути засудженому ОСОБА_14 ; 3 аркуша паперу з чорновими записами; блокнот на 45 аркушів з чорновими записами; диски із записами проведення слідчих дій залишити при матеріалах кримінального провадження; паспорт громадянина України для виїзду за кордон № НОМЕР_26 на ім`я ОСОБА_14 повернути засудженому.

Стягнути з ОСОБА_14 на користь держави судові витрати за проведення судових експертиз в сумі 19783 (дев`ятнадцять тисяч сімсот вісімдесят три) грн 26 коп.

Арешт на майно скасувати.

Вирок може бути оскаржений до Житомирського апеляційного суду через Корольовський районний суд м. Житомира протягом 30 днів, починаючи з дня його проголошення.

Копію вироку негайно вручити обвинуваченому, прокурору, захиснику, направити потерпілому.

Головуючий суддя ОСОБА_1

  • 1516

    Просмотров

  • 0

    Коментарии

  • 1516

    Просмотров

  • 0

    Коментарии


  • Поблагодарить Отключить рекламу

    Оставьте Ваш комментарий:

    Добавить

    Другие наши сервисы:

    • Бесплатная консультация

      Получите быстрый ответ на юридический вопрос в нашем мессенджере , который поможет Вам сориентироваться в дальнейших действиях

    • ВИДЕОЗВОНОК ЮРИСТУ

      Вы видите своего юриста и консультируетесь с ним через экран, чтобы получить услугу, Вам не нужно идти к юристу в офис

    • ОБЪЯВИТЕ СОБСТВЕННЫЙ ТЕНДЕР

      На выполнение юридической услуги и получите самое выгодное предложение

    • КАТАЛОГ ЮРИСТОВ

      Поиск исполнителя для решения Вашей проблемы по фильтрам, показателям и рейтингу

    Популярные судебные решения

    Смотреть все судебные решения
    Смотреть все судебные решения
    logo

    Юридические оговорки

    Protocol.ua обладает авторскими правами на информацию, размещенную на веб - страницах данного ресурса, если не указано иное. Под информацией понимаются тексты, комментарии, статьи, фотоизображения, рисунки, ящик-шота, сканы, видео, аудио, другие материалы. При использовании материалов, размещенных на веб - страницах «Протокол» наличие гиперссылки открытого для индексации поисковыми системами на protocol.ua обязательна. Под использованием понимается копирования, адаптация, рерайтинг, модификация и тому подобное.

    Полный текст