Головна Сервіси для юристів ... База рішень" Протокол " Постанова ВСУ від 08.07.2014 року у справі №21-262а14 Постанова ВСУ від 08.07.2014 року у справі №21-262...
print
Друк
search Пошук
comment
КОМЕНТАР від ресурсу "ПРОТОКОЛ":

КОМЕНТАР від ресурсу "ПРОТОКОЛ":

Державний герб України

П О С Т А Н О В А

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

8 липня 2014 року м. Київ

Колегія суддів Судової палати в адміністративних справах Верховного Суду України у складі:

головуючогоКривенка В.В.,суддів:Гриціва М.І., Гусака М.Б., Коротких О.А., Кривенди О.В., Маринченка В.Л., Панталієнка П.В., Прокопенка О.Б., Терлецького О.О., Тітова Ю.Г., - розглянувши в порядку письмового провадження справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області (далі - управління ПФУ), Вінницького обласного військового комісаріату (далі - військкомат) про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії,

в с т а н о в и л а:

У березні 2012 року ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом, у якому просив визнати неправомірними дії відповідачів щодо відмови у перерахунку його пенсії відповідно до статті 63 Закону України від 9 квітня 1992 року № 2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (у редакції, чинній на час виникнення спірних відносин; далі - Закон № 2262-ХІІ) з урахуванням щомісячної премії у розмірі 90 % посадового окладу, передбаченої наказом Міністра оборони України від 25 червня 2011 року № 355 «Про внесення змін до наказу Міністра оборони України від 28 січня 2011 року № 50» (далі - наказ № 355), та зобов'язати управління ПФУ, починаючи з 1 липня 2011 року, здійснити відповідний перерахунок пенсії та виплатити її недоотримані суми за період з 1 липня 2011 року по 25 червня 2012 року.

На обґрунтування позову ОСОБА_1 зазначив, що він полковник у відставці, був звільнений у 2004 році у зв'язку із скороченням штатів, на день звільнення займав посаду заступника начальника науково-дослідного відділу оперативного маскування та радіоелектронної боротьби, має статус інваліда війни 3 групи та отримує пенсію за вислугу років відповідно до Закону № 2262-ХІІ. Він звернувся до відповідачів із заявами про перерахунок пенсії на підставі наказу № 355, але управління ПФУ та військкомат протиправно відмовили в такому перерахунку, зазначивши, що наказ № 355 не є підставою для перерахунку пенсії.

Ленінський районний суд м. Вінниці постановою від 19 червня 2012 року, залишеною без змін ухвалою Вінницького апеляційного адміністративного суду від 4 вересня 2013 року, у задоволенні позову відмовив.

Вищий адміністративний суд України ухвалою від 19 лютого 2014 року рішення судів попередніх інстанцій залишив без змін і вказав на те, що відсутні підстави для перерахунку пенсії позивачу у зв'язку з виданням наказу № 355.

У заяві про перегляд судових рішень Верховним Судом України ОСОБА_1 з підстав неоднакового застосування статті 63 Закону № 2262-ХІІ і наказу № 355 просить скасувати ухвалу Вищого адміністративного суду України від 19 лютого 2014 року та прийняти нове рішення про задоволення позовних вимог. На обґрунтування заяви додано рішення Вищого адміністративного суду України від 27 березня, 2 липня, 19 вересня 2013 року (№№ К/9991/66864/12, К/9991/35995/12, К/800/12782/13 відповідно), ухвалюючи які суд касаційної інстанції дійшов висновку, що наказ № 355 є підставою для перерахунку пенсії відповідно до статті 63 Закону № 2262-ХІІ, тому що змінює розмір однієї зі складових грошового забезпечення зазначених осіб.

Усуваючи розбіжності в застосуванні касаційним судом зазначених вище норм матеріального права, колегія суддів Судової палати в адміністративних справах Верховного Суду України виходить із такого.

Відповідно до частини третьої статті 63 Закону № 2262-XII усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за вказаним Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, у строки, передбачені частиною другою статті 51 цього Закону.

Як убачається з наведеної норми права, підставою для проведення перерахунку пенсії є фактична зміна хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, проведена на підставі рішення суб'єкта владних повноважень, наділеного правом установлювати чи змінювати види грошового забезпечення військовослужбовців.

За правилами пункту 1 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45, перерахунок раніше призначених згідно із Законом № 2262-ХІІ пенсій проводиться в разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.

Постановою Кабінету Міністрів України від 7 листопада 2007 року № 1294 «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» Міністру оборони України дозволено здійснювати преміювання військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової служби), осіб рядового і начальницького складу відповідно до їх особистого вкладу в загальний результат служби в межах фонду преміювання, утвореного в розмірі не менш як 10 % посадових окладів та економії фонду грошового забезпечення (підпункт 2 пункту 5).

На виконання зазначеної постанови Міністр оборони України наказами №№ 50, 355 встановив розміри премії військовослужбовцям у межах видатків, передбачених для їх грошового забезпечення у 2011 році.

Аналіз наведених норм свідчить про те, що встановлені наказами №№ 50, 355 премії мають тимчасовий характер, їх виплата дозволена за наявності певних умов тільки в межах видатків, передбачених у кошторисі Міністерства оборони України для грошового забезпечення військовослужбовців у 2011 році. Отже, встановлення таких премій не є підставою для перерахунку пенсії відповідно до частини третьої статті 63 Закону № 2262-ХІІ.

Аналогічна правова позиція щодо застосування зазначених норм матеріального права вже була висловлена колегією суддів Судової палати в адміністративних справах Верховного Суду України у постановах від 14 травня та 18 червня 2013 року (№№ 21-109а13, 21-165а13 відповідно).

Таким чином, висновок касаційного суду у справі, яка розглядається, ґрунтується на правильному застосуванні норм матеріального права, тому в задоволенні заяви ОСОБА_1. слід відмовити.

Ураховуючи наведене та керуючись статтями 241, 242, 244 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів Судової палати в адміністративних справах Верховного Суду України

п о с т а н о в и л а:

У задоволенні заяви ОСОБА_1 відмовити.

Постанова є остаточною і оскарженню не підлягає, крім випадку, встановленого пунктом 2 частини першої статті 237 Кодексу адміністративного судочинства України.

Головуючий В.В. КривенкоСудді: М.І. Гриців М.Б. Гусак О.А. Коротких О.В. Кривенда В.Л. Маринченко П.В. Панталієнко О.Б. Прокопенко Ю.Г. Тітов О.О. Терлецький

logo

Юридичні застереження

Protocol.ua є власником авторських прав на інформацію, розміщену на веб - сторінках даного ресурсу, якщо не вказано інше. Під інформацією розуміються тексти, коментарі, статті, фотозображення, малюнки, ящик-шота, скани, відео, аудіо, інші матеріали. При використанні матеріалів, розміщених на веб - сторінках «Протокол» наявність гіперпосилання відкритого для індексації пошуковими системами на protocol.ua обов`язкове. Під використанням розуміється копіювання, адаптація, рерайтинг, модифікація тощо.

Повний текст