Головна Блог ... Консультації від юристів Виправляємо у трудовій книжці неправильні або неточні записи Виправляємо у трудовій книжці неправильні або нето...

Виправляємо у трудовій книжці неправильні або неточні записи

  • Автор: 

    Автор не вказаний

  • 33

  • 0

  • 79710

Відключити рекламу
 - tn1_0_08040900_1514671848_5a480ee813af7.jpg

Попри усі заяви нормотворців про скасування трудової книжки, зараз вона, як і раніше, залишається важливим трудовим документом про трудовий шлях працівника. А тому роботодавець має не допустити «ляпи» у цьому трудолітописі. Ви або ваш працівник виявили помилку після внесення запису до трудової книжки? Не засмучуйтеся. Це справа виправна. У цій статті ми розповімо вам, як саме виправляють неправильні або неточні записи у трудовій книжці. Читайте уважно!

Записи у трудовій книжці беруть до уваги при призначенні пенсії, здійсненні виплат за вислугу років, а також при призначенні інших «трудових» пільг. Тому неправильних або неточних записів у трудовій книжці бути не повинно. А якщо раптом помилка все ж таки закралася в записи цього важливого документа? Як її виправити в умовах, коли про такі коригуючі ситуації так мало сказано в Інструкції про порядок ведення трудових книжок працівників, затвердженій спільним наказом Мінпраці, Мін’юсту і Мінсоцзахисту населення від 29.07.93 р. № 58 (далі — Інструкція № 58)? Із цим і розберемося!

ХТО І ЯК МОЖЕ ВИПРАВИТИ ПОМИЛКУ?

Насамперед запам’ятайте: виправляти помилки, зроблені в записах у трудових книжках працівників, можуть тільки роботодавці, які власне такі неточні записи допустили.

Про це попереджає п. 2.6 Інструкції № 58.

Новий роботодавець зобов’язаний тільки посприяти працівнику вирішити проблему, що виникла.

Виправлені відомості повинні повністю відповідати оригіналу наказу або розпорядження. Не можете знайти цей наказ/розпорядження? Тоді пошукайте інші документи, що підтверджують виконання робіт, не зазначених у трудовій книжці. А ось на показання свідків не розраховуйте — вони не можуть бути підставою для виправлення раніше внесених записів (п. 2.9 Інструкції № 58).

Користуйтеся консультацією: Підтвердження стажу роботи за відсутності записів в трудовій книжці

Увага! Забороняється закреслювати раніше внесені неточні або неправильні записи в розділах «Відомості про роботу», «Відомості про нагородження» і «Відомості про заохочення» трудової книжки.

Спосіб виправлення даних у трудовій книжці шляхом закреслювання припустимо використовувати (у разі необхідності) тільки при коригуванні відомостей, наведених на титульному аркуші.

А ось для виправлення записів у внутрішньому блоці трудової книжки п. 2.10 Інструкції № 58передбачено свою спеціальну процедуру. Давайте детально на прикладах розберемося, у чому саме вона полягає.


ПОРЯДОК ВИПРАВЛЕННЯ НЕТОЧНОСТЕЙ У ЗАПИСАХ ТРУДОВОЇ КНИЖКИ

Приклад 1. У графі 3 розділу «Відомості про роботу» трудової книжки запис не відповідає змісту наказу про прийняття на роботу (припустилися помилки при внесенні запису).

Як виправити? Для виправлення неточного (неправильною) запису в розділі «Відомості про роботу» трудової книжки зазначте:

у графі 1 — черговий номер, наступний за порядком за номером останнього запису;

у графі 2 — дату внесення змін;

у графі 3 — номер запису, який є недійсним, а потім — текст правильного запису. Тобто графу 3 почніть фразою: «Запис за № таким-то недійсний», а продовжте коректним варіантом запису:«Прийнятий за такою-то професією (посадою)»;

у графі 4 — дату і номер наказу (розпорядження) роботодавця про прийняття на роботу, запис з якого неправильно внесено до трудової книжки

Картинки по запросу трудові книжки

Утім, на практиці інколи зустрічаються випадки, коли раніше внесений неточний або неправильний запис у трудовій книжці виправляють двома окремими рядками під окремими порядковими номерами. Тобто спочатку в першому рядку під одним порядковим номером зазначають: «Запис за № таким-то недійсний», а в наступному окремому рядку під наступним порядковим номером наводять правильний запис. Проте такий підхід неприйнятний.

Користуйтеся консультацією:Порядок пересилання трудової книжки поштою

Річ у тому, що норми Інструкції № 58 приписують виправляти помилкові записи в розділі «Відомості про роботу» трудової книжки за допомогою саме одного запису під одним порядковим номером. Тобто графу 3 розпочинають фразою: «Запис за № таким-то недійсний», а потім після крапки запис продовжують правильним формулюванням.

Іншого способу виправлення Інструкція № 58 не передбачає.

Наведемо зразок заповнення трудової книжки в цьому випадку (рис. 1).

Рис. 1. Порядок виправлення некоректного запису в розділі «Відомості про роботу» трудової книжки

Приклад 2. У наказі про прийняття на роботу (від 11.08.2017 р. № 70-ос) найменування посади не відповідає штатному розпису. Помилку виявлено після внесення відомостей про прийняття на роботу до трудової книжки працівника. Видано наказ (від 17.08.2017 р. № 71-ос) про внесення змін до пункту наказу, у якому неправильно зазначено назву посади або професії працівника. Уносимо зміни до трудової книжки працівника.

Читайте статтю: Пенсии работающим пенсионерам
Як виправити? У цьому випадку виправлення запису у трудовій книжці здійснюють так. Зазначте:

у графі 1 — черговий номер, наступний за порядком за номером останнього запису;

у графі 2 — дату внесення змін;

у графі 3 — зазначають «Запис за № таким-то недійсний», а продовжують коректним варіантом запису: «Прийнятий за такою-то професією (посадою)», де й зазначають правильне найменування посади;

у графі 4 — дату і номер уточнюючого наказу (розпорядження) роботодавця.

Наведемо зразок заповнення трудової книжки в цьому випадку (рис. 2).

Рис. 2. Порядок виправлення неправильного запису у трудовій книжці при неправильному найменуванні посади

Приклад 3. У графі 1 розділу «Відомості про роботу» трудової книжки порушено нумерацію записів. Після запису № 8 від 22.02.2017 р. йде інший запис з тим же № 8, але вже від 14.08.2017 р.

Користуйтесь консультацією: Підтвердження стажу роботи за відсутності записів в трудовій книжці

Як виправити? Почнемо з того, що порядок виправлення таких помилок Інструкцією № 58 не встановлено. На нашу думку, потрібно діяти так. Зазначте:

у графі 1 — правильний порядковий номер (у цій ситуації — № 9);

у графі 2 — дату внесення виправлень;

у графі 3 — номер запису, який є недійсним (у цій ситуації — № 8 від 14.08.2017 р.), а потім — текст правильного запису;

у графі 4 повторіть дату і номер наказу (розпорядження) роботодавця.
Наведемо зразок заповнення трудової книжки в цьому випадку (рис. 3).

Рис. 3. Порядок виправлення запису у трудовій книжці при їх помилковій нумерації

Приклад 4. У графі 2 розділу «Відомості про роботу» трудової книжки проставлено неправильну дату прийняття на роботу (переведення, звільнення).

Як виправити? На жаль, і в цьому випадку Інструкція № 58 не дає відповіді кадровикам, як виправити таку помилку. На нашу думку, слід діяти так. Зазначте:

у графі 1 — черговий номер, наступний за порядком за номером останнього запису;

у графі 2 — дату внесення виправлень;

у графі 3 — спочатку напишіть: «Запис за № таким-то недійсний», а потім повторіть запис про прийняття на роботу із зазначенням тут же в тексті правильної дати прийняття;

у графі 4 — дату і номер наказу (розпорядження) роботодавця, на підставі якого спочатку у трудовій книжці було зроблено запис. Тобто повторіть тут реквізити наказу з неправильного запису.

Користуйтесь консультацією: Список № 2 или как воспользоваться своим правом выйти на пенсию раньше

Наведемо зразок заповнення трудової книжки в цьому випадку (рис. 4).

Рис. 4. Порядок виправлення запису у трудовій книжці при виправленні дати прийняття на роботу

Приклад 5. У графі 4 розділу «Відомості про роботу» трудової книжки зазначено неправильні реквізити наказу про прийняття на роботу (переведення, звільнення). Як виправити? Порядок виправлення такої помилки не прописано в Інструкції № 58. На наш погляд, слід діяти так. Зазначте:

у графі 1 — черговий номер, наступний за порядком за номером останнього запису;

у графі 2 — дату внесення виправлень;

у графі 3 — номер запису, який є недійсним, потім — текст правильного запису. Тобто у графі 3 напишіть: «Запис за № таким-то недійсний. Прийнятий за такою-то професією (посадою)»;

у графі 4 — правильні реквізити наказу.
Наведемо зразок заповнення трудової книжки в цьому випадку (див. рис. 5).

Рис. 5. Порядок виправлення запису у трудовій книжці при коригуванні реквізитів «кадрового» наказу

Приклад 6. Неправильний запис у трудовій книжці виявлено після оформлення звільнення працівника, тобто коли запис про звільнення вже засвідчено підписом керівника установи / спеціаліста кадрової служби і печаткою установи / кадрової служби.

Як виправити? Почнемо з того, що виправний запис повинне буде зробити той роботодавець, яким унесено до трудової книжки працівника неправильний запис (див. п. 2.6 Інструкції № 58). Тому якщо на момент виявлення неправильного запису працівник уже працює в нового роботодавця, такий виправний запис може бути внесено до трудової книжки працівника тільки після його звільнення від цього роботодавця, коли книжка опиниться на руках у працівника. У цьому випадку дійте так:

1) знову впишіть до трудової книжки у вигляді заголовка найменування установи-роботодавця;

2) унесіть виправляючий запис у порядку, передбаченому п. 2.10 Інструкції № 58 (див. вище);

3) засвідчіть виправляючий запис підписом керівника установи / фахівця кадрової служби і печаткою установи / кадрової служби, тобто в такому ж порядку, як ви засвідчили запис про звільнення працівника.

Користуйтесь консультацією: Види відповідальності за порушення трудового законодавства та оплати праці

Наведемо ще один зразок заповнення трудової книжки за умови, що помилку у записі про звільнення виявлено одразу роботодавцем, який здійснив цей запис (рис. 6).

Рис. 6. Порядок виправлення запису у трудовій книжці після запису про звільнення

Також зазначимо про виправлення записів у трудових книжках у разі поновлення працівника на колишній роботі за рішенням суду та зміну формулювання причини звільнення. Так, у разі поновлення працівника на колишній роботі в судовому порядку після запису про незаконне звільнення необхідно зробити такий запис: «Запис за № таким-то є недійсним. Поновлений на попередній роботі». А ось при зміні формулювання причини звільнення зазначають: «Запис за № таким-то є недійсним. Звільнений…» і наводять нове формулювання (наприклад, «Запис за № 8 є недійсним. Звільнений за власним бажанням, ст. 38 КЗпП України»). У графі 4 у наведених випадках роблять посилання на наказ про поновлення працівника на роботі або про зміну формулювання причини звільнення, який видають на виконання рішення суду. Ще один випадок коригування запису про звільнення — затримка видачі працівнику трудової книжки з вини роботодавця. У цьому випадку згідно з п. 4.1 Інструкції № 58 днем звільнення вважається день видачі трудової книжки.

Користуйтесь консультацією: Поновлення на роботі незаконно звільненого працівника

Картинки по запросу трудові книжки

Що з цього випливає? А те, що про новий день звільнення роботодавцю доведеться видати наказ і внести запис до трудової книжки працівника. Раніше внесений запис про день звільнення потрібно визнати недійсним у порядку, установленому п. 2.10 Інструкції № 58. Слід також додати, що за наявності у трудовій книжці запису про звільнення або переведення на іншу роботу, надалі визнаного недійсним, на прохання працівника видається дублікат трудової книжки без унесення до неї запису, визнаного недійсним (п. 2.10 Інструкції № 58). Отже, з виправленням неточних записів у розділі «Відомості про роботу» трудової книжки розібралися. А як виправляють помилки в розділах «Відомості про нагородження» і «Відомості про заохочення»? Та в такому ж порядку, як і в розділі «Відомості про роботу», тобто за процедурою, передбаченою п. 2.10 Інструкції № 58. Це загалом випливає із зазначеної норми. Ну от, тепер ви добре знаєте, як виправити неточності у трудових книжках. Проте бажаємо вам якомога менше помилятися у своїй роботі!

Користуйтесь консультацією: Цивільно-правовий договір або трудовий договір: що вигідніше?

Висновки:

Помилки, яких припустилися в записах трудових книжок, виправляє той роботодавець, який припустив такі неточні записи.

Виправлення неправильних записів у розділах «Відомості про роботу», «Відомості про нагородження» і «Відомості про заохочення» трудової книжки недопустимо здійснювати шляхом закреслювання.

Спосіб виправлення записів у внутрішньому блоці трудової книжки залежить від характеру помилки, якої припустилися.

Автор консультації: Білова Наталя, експерт з питань оплати праці (e-mail: ot@id.factor.ua)

Джерело: buhgalter.com.ua

  • 79710

    Переглядів

  • 0

    Коментарі

  • 79710

    Переглядів

  • 0

    Коментарі


  • Відключити рекламу

    Залиште Ваш коментар:

    Додати

    КОРИСТУЙТЕСЯ НАШИМИ СЕРВІСАМИ ДЛЯ ОТРИМАННЯ ЮРИДИЧНИХ ПОСЛУГ та КОНСУЛЬТАЦІЙ

    • Безкоштовна консультація

      Отримайте швидку відповідь на юридичне питання у нашому месенджері, яка допоможе Вам зорієнтуватися у подальших діях

    • ВІДЕОДЗВІНОК ЮРИСТУ

      Ви бачите свого юриста та консультуєтесь з ним через екран , щоб отримати послугу Вам не потрібно йти до юриста в офіс

    • ОГОЛОСІТЬ ВЛАСНИЙ ТЕНДЕР

      Про надання юридичної послуги та отримайте найвигіднішу пропозицію

    • КАТАЛОГ ЮРИСТІВ

      Пошук виконавця для вирішення Вашої проблеми за фильтрами, показниками та рейтингом

    Популярні консультації

    Дивитись всі консультації
    Дивитись всі консультації
    logo

    Юридичні застереження

    Protocol.ua є власником авторських прав на інформацію, розміщену на веб - сторінках даного ресурсу, якщо не вказано інше. Під інформацією розуміються тексти, коментарі, статті, фотозображення, малюнки, ящик-шота, скани, відео, аудіо, інші матеріали. При використанні матеріалів, розміщених на веб - сторінках «Протокол» наявність гіперпосилання відкритого для індексації пошуковими системами на protocol.ua обов`язкове. Під використанням розуміється копіювання, адаптація, рерайтинг, модифікація тощо.

    Повний текст