Стаття 423. Підстави перегляду

Цивільний процесуальний кодекс України (ЗМІСТ) Інши кодекси
  • 3561

    Переглядів

  • 3561

    Переглядів

  • Додати в обране

    1. Рішення, постанова або ухвала суду, якими закінчено розгляд справи, що набрали законної сили, можуть бути переглянуті за нововиявленими або виключними обставинами.

    2. Підставами для перегляду судового рішення за нововиявленими обставинами є:

    1) істотні для справи обставини, що не були встановлені судом та не були і не могли бути відомі особі, яка звертається із заявою, на час розгляду справи;

    2) встановлений вироком або ухвалою про закриття кримінального провадження та звільнення особи від кримінальної відповідальності, що набрали законної сили, факт надання завідомо неправильного висновку експерта, завідомо неправдивих показань свідка, завідомо неправильного перекладу, фальшивості письмових, речових чи електронних доказів, що призвели до ухвалення незаконного рішення у даній справі;

    3) скасування судового рішення, яке стало підставою для ухвалення судового рішення, що підлягає перегляду.

    3. Підставами для перегляду судових рішень у зв’язку з виключними обставинами є:

    1) встановлена Конституційним Судом України неконституційність (конституційність) закону, іншого правового акта чи їх окремого положення, застосованого (не застосованого) судом при вирішенні справи, якщо рішення суду ще не виконане;

    2) встановлення міжнародною судовою установою, юрисдикція якої визнана Україною, порушення Україною міжнародних зобов’язань при вирішенні даної справи судом;

    3) встановлення вироком суду, що набрав законної сили, вини судді у вчиненні кримінального правопорушення, внаслідок якого було ухвалено судове рішення.

    {Пункт 3 частини третьої статті 423 із змінами, внесеними згідно із Законом № 720-IX від 17.06.2020 }

    4. Не є підставою для перегляду рішення суду за нововиявленими обставинами:

    1) переоцінка доказів, оцінених судом у процесі розгляду справи;

    2) докази, які не оцінювалися судом, стосовно обставин, що були встановлені судом.

    5. При перегляді судового рішення за нововиявленими або виключними обставинами суд не може виходити за межі тих вимог, які були предметом розгляду при ухваленні судового рішення, яке переглядається, розглядати інші вимоги або інші підстави позову.

    Попередня

    437/516

    Наступна
    Додати в обране
    КОМЕНТАР від ресурсу "ПРОТОКОЛ":

    Аналізуйте судовий акт: Суд може скасувати судове рішення у зв`язку з нововиявленими обставинами лише за умови, якщо такі можуть вплинути на юридичну оцінку обставин, здійснену у цьому рішенні (ВС КЦС справа № 212/4585/17 від 28.07.2021 р.)
     ВС КЦС звернув увагу на підстави, за наявності яких судове рішення може бути переглянуте та скасоване у зв’язку з нововиявленими обставинами. При цьому заявлена у спорі обставина - не є нововиявленою, а тому безпідставне скасування судового рішення порушує принцип - res judicata - остаточності рішень суду.

    Особа подала позов про відшкодування моральної шкоди спричиненої смертю батька від професійного захворювання на 640 тис.грн. Судом було задоволено позов частково - відшкодовано особі 75 тис. грн. Через декілька років - позивач дізнався про те, що відповідач, з якого стягнуто моральну шкоду є правонаступником прав та обов'язків іншого роботодавця, де батько позивача працював біля 14 років до роботи у відповідача. Заявник вважав, що це не було враховано судом під час ухвалення оскаржуваного рішення, в зв’язку з чим, вважав, що наявні підстави для перегляду рішення суду за нововиявленими обставинами. Тому, позивач звернувся до суду із заявою про перегляд заочного рішення за нововиявленими обставинами, де доводив, що розмір моральної шкоди має бути збільшений до 640 тис. грн.

    Рішенням суду першої інстанції - заяву про перегляд задоволено, при цьому, стягнуто з відповідача вже 120 тис. грн. моральної шкоди. Апеляційний суд збільшив суму до 200 000,00 грн, мотивуючи тим, що судом першої інстанції не було враховано засади розумності, виваженості та справедливості.

    ВС КЦС не погодився з рішеннями судів попередніх інстанцій і задовольнив касаційну скаргу відповідача частково, в частині невизнання заявлених обставин нововиявленим  та безпідставності скасування найпершого рішення про 75 тис. моральної шкоди.  Читати повністю

    logo

    Юридичні застереження

    Protocol.ua є власником авторських прав на інформацію, розміщену на веб - сторінках даного ресурсу, якщо не вказано інше. Під інформацією розуміються тексти, коментарі, статті, фотозображення, малюнки, ящик-шота, скани, відео, аудіо, інші матеріали. При використанні матеріалів, розміщених на веб - сторінках «Протокол» наявність гіперпосилання відкритого для індексації пошуковими системами на protocol.ua обов`язкове. Під використанням розуміється копіювання, адаптація, рерайтинг, модифікація тощо.

    Повний текст