Головна Блог ... Цікаві судові рішення Відсутність перекладача згідно ст. 268 КУпАП та заява ймовірного правопорушника про нерозуміння української мови є порушенням прав цієї особи та підставою для закриття адмінсправи (Малиновський райсуд м. Одеси від 07.04.2017р., №521/2435/17) Відсутність перекладача згідно ст. 268 КУпАП та з...

Відсутність перекладача згідно ст. 268 КУпАП та заява ймовірного правопорушника про нерозуміння української мови є порушенням прав цієї особи та підставою для закриття адмінсправи (Малиновський райсуд м. Одеси від 07.04.2017р., №521/2435/17)

Відключити рекламу
- sud_vidsutnist_perekladacha_zgidno_st_268_kupap_ta_zayava_ymovirnogo_pravoporushnika_pro_nerozuminnya_ukrainskoi_movi_e_porushennyam_prav_tsiei_osobi_ta_pidstavoyu_dlya_zakrittya_adminspravi_59026dd98d3f6.png

Фабула судового акту (юридичний ресурс "Протокол"): Ось така дурня! Живу в Україні та їжджу п’яний за кермом вночі і при цьому забуваю включати сигнали повороту. Зупинили поліцейські, склали протокол за ст. 130 КУпАП та акт огляду на стан сп’яніння. Примусили все підписати. Проте, я не володію мовою, без перекладача всі права погані поліцейські порушили, протокол є недопустимим доказом та і про порядок застосування спеціального технічного засобу газоаналізатору «Alcotester 6810» мені не розповіли. Поняті в суд не з’явились. А же на вулиці було холодно. Тому, провадження у справі слід закрити, а права мені залишити. І суд погодився!

Так, дійсно ст. 268 КУпАП «права особи, яка притягається до адміністративної відповідальності» передбачає право особи на перекладача, якщо така особа не володіє мовою, якою ведеться провадження. Проте, яким чином поліції при порушенні ПДР забезпечити цю норму особливо, якщо це стосується не спілкування, а процесуальних документів. На нашу думку, це популізм, і ми давно вже при накладенні адмінстягнень «загрались» із питанням дотримання процесуальних прав. Будь хто, навіть чистокровний українець, який в принципі не вміє розмовляти іншою мовою, із такою практикою, коли поліція зупинить його п’яним за кермом, буде удавати, що не розуміє державної мови і вимагати перекладача. І це шлях в нікуди... Бо з іншого боку суспільство зацікавлено більше все ж таки у притягненні правопорушників до відповідальності, при цьому процедура притягнення не може бути коштовною у бідній державі.

Окремий коментар адвоката Вячеслава Аврамова, який вів цю справу:

Щодо обґрунтованості даного рішення та підстав для закриття справи у дані конкретній ситуації доцільно зазначити наступне:

Пунктами 4, 5 Інструкції про порядок виявлення у водіїв транспортних засобів ознак алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, затвердженої Наказом Міністерства охорони здоров'я, МВС від 09.11.2015 р. №1452/735, огляд на стан сп'яніння проводиться з дотриманням інструкції з експлуатації спеціального технічного засобу та фіксацією результатів на паперових та електронних носіях, якщо спеціальний технічний засіб має такі функції.

Перед проведенням огляду на стан сп'яніння поліцейський інформує особу, яка підлягає огляду на стан сп'яніння, про порядок застосування спеціального технічного засобу та на її вимогу надає сертифікат відповідності та свідоцтво про повірку робочого засобу вимірювальної техніки.

Як вбачається з протоколу №245541 та акту огляду на стан сп’яніння, огляд ОСОБА_1 проведено за допомогою газоаналізатору "Alcotest 6810", прилад №ARCD 0549.

Однак, представниками поліції не проінформовано ОСОБА_1 про порядок застосування спеціального технічного засобу газоаналізатору "Alcotest 6810".

Між тим, інструкцією з експлуатації газоаналізатору "Alcotest 6810" (арк. 13) встановлено, що після потрапляння алкоголю в ротову порожнину, перед проведенням вимірювання необхідно витримати інтервал не менше 15 хвилин. Залишки алкоголю в ротовій порожнині можуть призвести до неправильних показів газоаналізатору. Вони можуть залишатись після вживання ароматичних напоїв (наприклад, фруктових соків), аерозолів для освіження ротової порожнини на спиртовій основі, ліків або капель.

Представниками поліції наведені обставини перед проведенням вимірювання приладом "Alcotest 6810" з’ясовано не було, що могло призвести до неправильних показів газоаналізатору, оскільки 05.02.2017 р. перед зупиненням транспортного засобу ОСОБА_1 знаходився в кафе із друзями, де вживав безалкогольні напої, зокрема, фруктові соки, і після вживання фруктових соків та перед проведенням вимірювання газоаналізатором "Alcotest 6810" не пройшло 15 хвилин, що було підтверджено показами свідків.

Приписами ст. 8 Закону України "Про метрологію та метрологічну діяльність" встановлено, що експлуатація засобів вимірювальної техніки, які застосовуються у сфері законодавчо регульованої метрології, здійснюється з дотриманням правил застосування таких засобів, встановлених у нормативно-правових актах, і вимог щодо їх експлуатації, встановлених в експлуатаційних документах на такі засоби.

З наведеного вбачається, що газоаналізатор "Alcotest 6810" при огляді ОСОБА_1 05.02.2017 р. на стан сп’яніння використано без дотримання правил щодо експлуатації даного приладу.

Крім того, згідно з інструкцією з експлуатації газоаналізатору "Alcotest 6810" (арк. 29), розділ «Технічні дані», умови навколишнього середовища при експлуатації приладу становлять від – 5…50 °С.

Саме з метою використання технічного засобу у встановлених температурних режимах, газоаналізатор "Alcotest 6810" в автоматичному режимі фіксує температуру навколишнього середовища.

З роздрукованого газоаналізатором "Alcotest 6810" результату тестування вбачається, що температура навколишнього середовища 05.02.2017 р. о 3 годині ночі на вулиці при тестуванні ОСОБА_1 становила +13 °С.

Однак, у відповідь на адвокатський запит Гідрометеорологічний центр Чорного і Азовського морів вказав, що 05.02.2017 р. з 02 год. по 05 год. температура повітря складала 0,1 - мінус 0,2 °С.

Таким чином, результати тесту ОСОБА_1 на алкоголь, що проведені 05.02.2017 р. за допомогою газоаналізатору "Alcotest 6810", обґрунтовано не були використані в якості доказу, що встановлює наявність адміністративного правопорушення та винність ОСОБА_1 в його вчиненні.

Аналізуйте судовий акт: Нормами діючого КУпАП питання зміни територіальної підсудності справи на стадії судового розгляду не врегульоване (Апеляційний суд Київської області від 11 квітня 2017р.)

А все ж таки інспектор патрульної поліції МАЄ право на місці зупинки ТЗ виносити постанову про притягнення водія до адмін. відповідальності за ст. 122 КУпАП за порушення ПДР! (Одеський апеляційний адмінсуд у справі № 489/2363/16-а)

«Алкотест» або експрес тест смужки індикаторного типу не можуть бути використані для встановлення стану алкогольного сп’яніння водія, тому адмінпровадження за ст. 130 КУпАП підлягає закриттю (Апеляційний суд від 21.02. 2017р., № 149/3273/16-п)

Особа вважається невинуватою у вчиненні адмін. правопорушення, якщо співробітники поліції порушили процедури огляду на стан сп’яніння та складення протоколу про адмін. правопорушення (Апеляційний суд Житомирської області, 11 січня 2017 року)

Одного Протоколу замало для підтвердження стану алкогольного сп’яніння водія і без належних доказів суд закриває справу (Пост Деснянського районного суду м. Києва від 9 листопада 2016р., суддя Броновицька О.В )

Читайте статтю: Відмова пройти огляд на стан сп'яніння на вимогу поліцейського не є адміністративним правопорушенням

ТЕМА: ІНСТРУКЦІЯ про порядок виявлення у водіїв транспортних засобів ознак алкогольного, наркотичного чи іншого сп’яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції (МОЗ від 09.11.2015р.)

Справа №521/2435/17

Номер провадження 3/521/1568/17

ПОСТАНОВА

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

07.04.2017 року м. Одеса

Суддя Малиновського районного суду міста Одеси Журик С.В., за участю особи у відношенні якої складено адміністративний протокол ОСОБА_1, захисника ОСОБА_2, розглянувши у відкритому судовому засіданні справу, що надійшла з УПП міста Одеси, про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, громадянина ОСОБА_3 ОСОБА_4, проживаючого в ІНФОРМАЦІЯ_2, за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 130 КУпАП України,

ВСТАНОВИВ:

До суду надійшли матеріали адміністративної справи про притягнення до адміністративної відповідальності громадянина ОСОБА_1 за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 130 КУпАП.

В матенріалах справи, наявний протокол серії БР № 245541 від 05.02.2017 р., згідно якого, 05.02.2017 р. о 03 год. 00 хв. в м. Одесі по вул. Краснова, 9А, водій керував автомобілем НОМЕР_1 в стані алкогольного спяніння. Огляд на стан спяніння, зі згоди водія, у встановленому законом порядку, проводився із застосуванням приладу «Драгер» ARCD 0549 у присутності двох свідків, результат 0,42‰.

Від захисника ОСОБА_2 до суду надійшло заперечення на протокол у справі про адміністративне правопорушення, передбачене ч. 1 ст. 130 КУпАП України, в якому вказується, про невідповідність протоколу фактичним обставинам справи та вимогам Законку з наступних підстав.

При оформлені протоколу серії БР № 245541 громадянин ОСОБА_3 ОСОБА_4 неодноразово зазначив, що не володіє українською мовою та просив представників поліції залучити перекладача при складані протоколу. Однак, представниками поліції відмовлено громадянину ОСОБА_3 ОСОБА_4 в забезпеченні перекладу під час складання протоколу. Більш того, представники поліції фактично змусили громадянина ОСОБА_3 ОСОБА_4 підписати протокол про адміністративне правопорушення не знайомою йому мовою погрожуючи затриманням та доставленням транспортного засобу на спеціальний майданчик.

Наведені неправомірні дії представників поліції призвели до позбавлення ОСОБА_1 права надати свої заперечення на протокол про адміністративне правопорушення та фактично підписання протоколу та акту огляду на стан спяніння без ознайомлення з їх змістом, що виключає можливість визнання цього протоколу як допустимого та достовірного доказу в справі.

Як вбачається з протоколу № 245541 та акту оляду на стан спяніння, огляд ОСОБА_1 проведено за допомогою газоаналізатора «Alcotester 6810», прилід № ARCD 0549.

Однак, представниками поліції не проінформовано ОСОБА_1 про порядок застосування спеціального технічного засобу газоаналізатору «Alcotester 6810».

Між тим, інструкцією з експлуатації газоаналізатору «Alcotester 6810» встановлено, що після потрапляння алкоголю в ротову порожнину, перед проведенням вимірювання необхідно витримати інтервал не меньше 15 хвилин. Залишки алкоголю в ротовій порожнині можуть призвести до неправильних показів газоаналізатору. Вони можуть залишатися після вживання ароматичних напоїв (наприклад, фруктових соків), аерозолів для освіження ротової порожнини на спиртовій основі, ліків або капель.

Представниками поліції наведені обставини перед проведенням вимірювання приладом ««Alcotester 6810» зясовано не було, що могло призвести до неправильних показів газоаналізатору, оскільки 05.02.2017 р. перед зупиненням транспортного засобу ОСОБА_1 знаходився в кафе із друзями, де вживав безалкогольні напої, зокрема, фруктові соки, і після вживання фруктових соків та перед проведенняи вимірювання газоаналізатором «Alcotester 6810» не пройшло 15 хвилин, що може бути підтверджено, зокрема показами свідків.

Крім того, згідно з інструкцією з експлуатації газоаналізатору «Alcotester 6810», умови навколишнього середовища при експлуатації приладу становлять від -5...50 °С.

Однак, 05.02.2017 р. о 3 годині ночі температура навколишнього середовища приблизно становила -5 °С, що було зафіксовано показами бортового компютера автомобіля KIA RIO та додатково підтверджено повідомленням від гідрометеорологічного центру Чорного та Азовського морів від 27.03.2017 р., № 09-1/15289, згідно якого температура повітря 05.02.2017 р. (02 год. 05 год.) коливалась від плюс 1 до мінус 2 градусів.

Саме з метою використання технічного засобу у всановлених температурних режимах, газоаналізатор «Alcotester 6810» в автоматичному режимі фіксує температуру навколишнього середовища.

З роздрукованого газоаналізатором «Alcotester 6810» результату тестування вбачається, що температура навколишнього середовища 05.02.2017 р. о 3 годині ночі при тестуванні ОСОБА_1 становила +13 °С.

Наведені результати тестування газоаналізатором «Alcotester 6810» не можуть бути визнані достовірними, оскільки вимірювання проводилось вночі на вулиці, а температура навколишнього середовища в даній порі року фізично не може становити +13 ?С.

Таким чином, результати тесту ОСОБА_1 на алкоголь, що проведені 05.02.2017 р. за допомогою газоаналізатору «Alcotester 6810», не можуть бути використані в якості доказу, що встановлює наявність адміністративного правопорушення, винність ОСОБА_1 в його вчинення та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.

05.02.2017 р. о 3 годині ночі автомобіль Kia Rio під керуванням ОСОБА_1 був зупинений представниками поліції, нібито через не включення світлового сигналу повороту при перетині смуги руху по вул. Краснова. Відразу після зупинки транспортного засобу представники поліції почали вимагати від ОСОБА_1 проходження тесту на алкоголь, без наявності будь-яких ознак спяніння.

Одночасно з представниками поліції по вул. Краснова біля автомобіля Kia Rio зупинились також і інші особи, які вели себе агресивно та відразу, ще до проходження тестування газоаналізатором «Alcotester 6810», почали заявляти про знаходження ОСОБА_1 в стані спяніння.

На перший погляд вказані особи були добре знайомі з представниками поліції, оскільки вони вільно з ними спілкувались, називали один одного за іменами та координували свої дії, знімали все на камери мобільних телефонів та вели себе агресивно.

І саме ці особи, щодо неупередженості яких виникли обґрунтовані сумніви, були залучені представниками поліції в якості свідків огляду ОСОБА_1 на стан спяніння, хоча під час оформлення матеріалів про адміністративне правопорушення на місці зупинки автомобіля Kia Rio знаходились і інші свідки події.

З огляду на викладене, захисник вважає, що 05.02.2017 року огляд ОСОБА_1 на стан спяніння проведено без залучення неупереджених свідків.

ОСОБА_1 у судовому засіданні, висловив свою думку, щодо складеного відносно нього протоколу та заперечував проти його змісту, вказуючи на сам перед про не розуміння описаних в ньому обставинах.

Суддя, вислухавши ОСОБА_1, захисника ОСОБА_2, дослідивши його заперечення, зіставивши їх з матеріалами адміністративної справи, вбачає вагомі недоліки при складані протоколу про адміністративне правопорушення, та порушення норм чинного законодавства при проведенні огляду на стан спяніння представниками поліції.

Крім того, за клопотанням захисника ОСОБА_2, судом були викликані свідки ОСОБА_5 та ОСОБА_6 Муаммер, які були присутні при складанні 05.02.2017 р. протоколу про адміністративне правопорушення та акту огляду ОСОБА_1 на стан алкогольного спяніння.

Свідок ОСОБА_5, ІНФОРМАЦІЯ_3, яка знаходилась в автомобілі, разом з ОСОБА_1, коли їх зупинила поліція, пояснила: 05.02.2017 р. познайомилась з ОСОБА_1 на заході в ресторані «Гніздо». Після того як відїхали від ресторану, через 10-15 хв. зупинила поліція, попросили права та відразу почали вчиняти психологічний вплив. Разом з поліцією були присутні сторонні люди, які знімали на камери мобільних телефонів усе що відбувалось. Поліція запросила ОСОБА_1 пройти тест на стан алкогольного спяніння, подувши у трубочку прилада «Драгер». Тест, ОСОБА_1, проходив на вулиці, після проходження якого результат йому не показали та почали складати протокол. З її слів, на вулиці було дуже холодно, мінус точно. Після складання протоколу, працівники поліції, підійшли до ОСОБА_1 та вказали де потрібного його підписати, але ОСОБА_1 заперечував щодо його підпису, так як не розумів мову якою був складений протокол, попросивши перекладача, на що працівники поліції йому відмовили. ОСОБА_7 підписав протокол без перекладача, не розуміючи його склад. Також доповіла суду, що не бачила, вживав ОСОБА_1 алкогольні напої чи ні.

Свідок ОСОБА_6 Муаммер, ІНФОРМАЦІЯ_4, пояснив суду: 05.02.2017 святкував разом з ОСОБА_1 в ресторані «Гніздо», але поїхав з ресторану раніше ніж ОСОБА_1. За час його перебування з ОСОБА_1, останній алкоголю не вживав. Потім йому подзвонив ОСОБА_1 та сказав, що його зупинила поліція і складає протокол. Приїхавши на місце де зупинили ОСОБА_1, побачив 2 молодих чоловіків з камерами, котрі пояснили, що перевіряють роботу поліції. Поліція сказала, що ОСОБА_1 був у стані алкогольного спяніння. Після складання протоколу, працівники поліції сказали ОСОБА_1 підписати протокол, на що він відмовився, так як не розумів, що підписує. На вулиці було дуже холодно, був одягнутий в зимову куртку.

Суддя, вивчивши матеріали адміністративної справи, вислухавши пояснення свідків та заперечення захисника, приходить до висновку про відсутність в діях ОСОБА_1 складу адміністративного правопорушення та вважає, що провадження підлягає закриттю на підставі ст. 247 п. 1 КУпАП, виходячи з наступного.

Згідно ст. 268 КУпАП особа, яка притягується до адміністративної відповідальності, має право, зокрема, виступати рідною мовою і користуватися послугами перекладача, якщо не володіє мовою, якою ведеться провадження.

Згідно п. 12 розділу «II. Документування адміністративних правопорушень» Інструкції з оформлення матеріалів про адміністративні правопорушення в органах поліції, затвердженої Наказом МВС від 06.11.2015 р. № 1376, у разі якщо особа, стосовно якої складається протокол про адміністративне правопорушення, не володіє українською мовою, протокол про адміністративне правопорушення складається за участю перекладача.

Як вказав сам ОСОБА_1 та свідки які були присутні при складанні протоколу, що ОСОБА_1 неодноразово зазначав, що не володіє українською мовою, так як є громадянином ОСОБА_3 ОСОБА_4, та просив представників поліції залучити перекладача при складанні протоколу, на що йому було відмовлено. Тим самим, позбавили ОСОБА_1 права надавати свої заперечення на протокол про адміністративне правопорушення, акт огляду на стан алкогольного спяніння, без ознайомлення з їх змістом, що виключає можливість визнання цього протоколу як допустимого та достовірного доказу в справі.

Перед проведенням огляду на стан спяніння поліцейський інформує особу, яка підлягає огляду на стан спяніння, про порядок застосування спеціального технічного засобу та на її вимогу надає сертифікат відповідності та свідоцтво про повірку робочого засобу вимірювальної техніки.

Однак, представниками поліції не проінформовано ОСОБА_1 про порядок застосування спеціального технічного засобу газоаналізатору «Alcotest 6810», а саме, що після потрапляння алкоголю в ротову порожнину, перед проведенням вимірювання необхідно витримати інтервал 15 хв. Залишки алкоголю в ротовій порожнині можуть призвести до неправильних показів газоаналізатору. Вони можуть залишатися після вживання ароматичних напоїв (наприклад, фруктових соків), аерозолів для освіження ротової порожнини на спиртовій основі, ліків або капель. У випадку ОСОБА_1 це могли бути соки, котрі він вживав, приблизно за 10-15 хв. до зупинки представниками поліції.

Приписами п. 22 Інструкції про порядок виявлення у водіїв транспортних засобів ознак алкогольного, наркотичного чи іншого спяніння встановлено, що висновки щодо результатів медичного огляду осіб на стан спяніння, складені з порушенням вимог цієї Інструкції, вважаються недійсними.

Крім того, судом ставиться під сумнів і висновок прибору «Alcotest 6810», так як температура навколишнього середовища була від 1?С до мінус 2?С, а сам прилад показав +18?С, що не відповідає дійсності згідно листа гідрометеорологічного центру Чорного та Азовського морів від 27.03.2017 р., № 09-1/15289, температура повітря 05.02.2017 р. (02 год. - 05 год.) коливалась від плюс 1?С до мінус 2?С.

На неодноразові виклики до суду понятих, які були присутні при складанні протоколу в якості свідків, вони не зявились, причини не явки суду не відомі.

Відповідно до ст. 247 п. 1 КпАП України провадження у справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю за таких обставин як відсутність події і складу адміністративного правопорушення.

При відсутності складу адміністративного правопорушення, адміністративне стягнення не може бути накладене, а провадження у справі про адміністративне правопорушення підлягає закриттю.

Керуючись ст. 247 ч.1 п.1 КпАП України, суд

ПОСТАНОВИВ:

Провадження у справі відносно ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, про адміністративне правопорушення, передбачене ч. 1 ст. 130 КпАП України, закрити згідно до ст. 247 п. 1 КпАП України у зв'язку з відсутністю складу адміністративного правопорушення.

Постанова може бути оскаржена особою, яку притягнуто до адміністративної відповідальності, потерпілим до апеляційного суду Одеської області через суд, що її виніс, протягом десяти днів з моменту її винесення.

Суддя: Журик С.В.

  • 10585

    Переглядів

  • 2

    Коментарі

  • 10585

    Переглядів

  • 2

    Коментарі


  • Подякувати Відключити рекламу

    Цікаве твердження: "Залишки алкоголю в ротовій порожнині ....и можуть залишатись після вживання фруктових соків" Чомусь автор не надав посилання на джерело цієї інформації. Сподіваюся Карму ніхто не відміням. І гроші, за які "відмазали" звинуваченного в керувані автомобілем в стані алкогольного сп'яніння, будуть використанні отримувачами на лікування або поховання родичів загиблих під колесами п'яного водія(

    06.10.2023 15:14

    "...ми давно вже при накладенні адмінстягнень «загрались» із питанням дотримання процесуальних прав" - це цитата від прокурора Вишинського? Так можно і при розгл'ді кримінальних справ "не заграватися", а страчати на місці.

    06.10.2023 15:16

    Залиште Ваш коментар:

    Додати

    КОРИСТУЙТЕСЯ НАШИМИ СЕРВІСАМИ ДЛЯ ОТРИМАННЯ ЮРИДИЧНИХ ПОСЛУГ та КОНСУЛЬТАЦІЙ

    • Безкоштовна консультація

      Отримайте швидку відповідь на юридичне питання у нашому месенджері, яка допоможе Вам зорієнтуватися у подальших діях

    • ВІДЕОДЗВІНОК ЮРИСТУ

      Ви бачите свого юриста та консультуєтесь з ним через екран , щоб отримати послугу Вам не потрібно йти до юриста в офіс

    • ОГОЛОСІТЬ ВЛАСНИЙ ТЕНДЕР

      Про надання юридичної послуги та отримайте найвигіднішу пропозицію

    • КАТАЛОГ ЮРИСТІВ

      Пошук виконавця для вирішення Вашої проблеми за фильтрами, показниками та рейтингом

    Популярні судові рішення

    Дивитись всі судові рішення
    Дивитись всі судові рішення
    logo

    Юридичні застереження

    Protocol.ua є власником авторських прав на інформацію, розміщену на веб - сторінках даного ресурсу, якщо не вказано інше. Під інформацією розуміються тексти, коментарі, статті, фотозображення, малюнки, ящик-шота, скани, відео, аудіо, інші матеріали. При використанні матеріалів, розміщених на веб - сторінках «Протокол» наявність гіперпосилання відкритого для індексації пошуковими системами на protocol.ua обов`язкове. Під використанням розуміється копіювання, адаптація, рерайтинг, модифікація тощо.

    Повний текст