Головна Сервіси для юристів ... База рішень" Протокол " Рішення ВССУ від 16.09.2015 року у справі №6-12822св15 Рішення ВССУ від 16.09.2015 року у справі №6-12822...
print
Друк
search Пошук
comment
КОМЕНТАР від ресурсу "ПРОТОКОЛ":

КОМЕНТАР від ресурсу "ПРОТОКОЛ":

Державний герб України

Р І Ш Е Н Н Я

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

16 вересня 2015 року м. Київ Колегія суддів судової палати у цивільних справах

Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ у складі:

головуючого Касьяна О. П.,

суддів: Гончара В. П., Дербенцевої Т. П.,

Остапчука Д. О., Савченко В. О.,

розглянувши в судовому засіданні справу за позовом ОСОБА_3 до прокуратури Одеської області, Головного управління Державної казначейської служби України в Одеській області про відшкодування шкоди, за касаційними скаргами Головного управління Державної казначейської служби України в Одеській області, заступника прокурора Одеської області та ОСОБА_3 на рішення Приморського районного суду м. Одеси від 02 грудня 2014 року та ухвалу апеляційного суду Одеської області від 20 березня 2015 року,

в с т а н о в и л а:

У вересні 2014 року ОСОБА_3 звернулась до суду з указаним позовом, у якому зазначала, що неправомірними діями та бездіяльністю працівників прокуратури Одеської області, які полягають у тому, що розгляд її заяви від 13 квітня 2012 року працівниками прокуратури тривалий час затягувався, їй завдано майнової шкоди у розмірі 549 грн 44 коп., яка складається із витрат, пов'язаних з прибуттям до суду, придбанням канцелярських товарів, ксерокопіюванням документів та інших витрат. Також їй завдано моральну шкоду, яку вона оцінила у 50 тис. грн.

Ураховуючи наведене, позивач просила стягнути з Державного бюджету України шляхом списання Державною казначейською службою України (далі - ДКС України) за рахунок коштів прокуратури Одеської області на її користь 549 грн 44 коп. майнової шкоди та 50 тис. грн на відшкодування моральної шкоди.

Рішенням Приморського районного суду м. Одеси від 02 грудня 2014 року, залишеним без змін ухвалою апеляційного суду Одеської області від 20 березня 2015 року, позов задоволено частково.

Стягнуто з ДКС України за рахунок коштів прокуратури Одеської області шляхом списання коштів з єдиного казначейського рахунку на користь ОСОБА_3 2 тис. грн на відшкодування моральної шкоди.

У задоволенні іншої частини позову відмовлено.

У поданих касаційних скаргах Головне управління ДКС України в Одеській області та заступник прокурора Одеської області, посилаючись на неправильне застосування судами норм матеріального права та порушення норм процесуального права, ухвалені у справі судові рішення просять скасувати та ухвалити нове рішення про відмову в задоволенні позову.

У поданій касаційній скарзі ОСОБА_3, посилаючись на неправильне застосування судами норм матеріального права та порушення норм процесуального права, ухвалені у справі судові рішення в частині відмови в задоволенні позову просить скасувати та ухвалити в цій частині нове рішення про задоволення позову.

Колегія суддів судової палати у цивільних справах Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ, обговоривши доводи касаційних скарг та перевіривши матеріали справи, дійшла висновку, що касаційні скарги Головного управління ДКС України в Одеській області та заступника прокурора Одеської області підлягають частковому задоволенню, а касаційна скарга ОСОБА_3 - відхиленню на таких підставах.

Ухвалюючи рішення про часткове задоволення позову, суд першої інстанції, з висновками якого погодився і апеляційний суд, виходив із того, що внаслідок затягування розгляду заяви ОСОБА_3 неправомірною бездіяльністю працівників прокуратури Одеської області останній була завдана моральна шкода.

Відмовляючи в задоволенні позову про відшкодування матеріальної шкоди, суд першої інстанції, з висновками якого погодився і апеляційний суд, виходив із того, що позивач не довела обставин, на які посилалась як на обґрунтування таких вимог.

Судами встановлено, що 13 квітня 2012 року ОСОБА_3 звернулася до Приморського районного суду м. Одеси зі скаргою на бездіяльність посадових осіб прокуратури Одеської області.

Постановою Приморського районного суду м. Одеси від 25 грудня 2013 року скаргу ОСОБА_3 задоволено. Зобов'язано посадових осіб прокуратури Одеської області розглянути заяву ОСОБА_3 від 13 квітня 2012 року та прийняти одне з рішень, передбачених ст. 97 ЦПК України, відповідно з чинним кримінально-процесуальним законодавством.

Ухвалою апеляційного суду Одеської області від 29 січня 2014 року постанову Приморського районного суду м. Одеси від 25 грудня 2013 року змінено, визнано неправомірними дії посадових осіб прокуратури Одеської області, які виразилися у неналежному розгляді заяви ОСОБА_3 від 13 квітня 2012 року.

Відповідно до ст. 56 Конституції України <nau://ukr/254к/96-ВР|st56> кожен має право на відшкодування за рахунок держави чи органів місцевого самоврядування матеріальної та моральної шкоди, завданої незаконними рішеннями, діями чи бездіяльністю органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їх посадових і службових осіб при здійсненні ними своїх повноважень.

Спірні правовідносини виникли у зв'язку з поданням ОСОБА_3 заяви до прокуратури Одеської області щодо порушення її прав посадовими особами прокуратури, а питання відшкодування шкоди, завданої фізичній особі через бездіяльність посадових осіб прокуратури, вирішується на підставі ч. 6 ст. 1176 та ст. 1173 ЦК України.

Відповідно до ст. 1173 ЦК України шкода, завдана фізичній або юридичній особі незаконними рішеннями, дією чи бездіяльністю органу державної влади, органу влади Автономної Республіки Крим або органу місцевого самоврядування при здійсненні ними своїх повноважень, відшкодовується державою, Автономною Республікою Крим або органами місцевого самоврядування незалежно від вини цих органів.

Відповідно до ч. 6 ст. 1176 ЦК України шкода, завдана фізичній або юридичній особі внаслідок іншої незаконної дії або бездіяльності чи незаконного рішення органу дізнання, попереднього (досудового) слідства, прокуратури або суду, відшкодовується на загальних підставах (ст. ст. 1166, 1167 ЦК України).

Встановивши, що неправомірними діями посадових осіб працівників прокуратури Одеської області, які виразилися у неналежному розгляді заяви ОСОБА_3 від 13 квітня 2012 року, остання зазнала моральних страждань та, правильно визначивши характер та ступінь її моральних страждань, суди дійшли правильного висновку про відшкодування на її користь 2 тис. грн моральної шкоди за рахунок коштів Державного бюджету України.

Доводи касаційної скарги ОСОБА_3 про безпідставну відмову в задоволенні її вимог про відшкодування матеріальної шкоди на законність та обґрунтованість ухвалених у справі судових рішень у цій частині вирішення спору не впливають.

У той же час судові рішення підлягають зміні з огляду на наступне.

Відповідно до ч. 2 ст. 25 Бюджетного кодексу України <nau://ukr/2456-17|st25> відшкодування відповідно до закону шкоди, завданої фізичній чи юридичній особі внаслідок незаконно прийнятих рішень, дій чи бездіяльності органів державної влади (органів влади Автономної Республіки Крим, органів місцевого самоврядування), а також їх посадових і службових осіб при здійсненні ними своїх повноважень, здійснюється державою (Автономною Республікою Крим, органами місцевого самоврядування) у порядку, визначеному законом.

Згідно зі ст. 2 ЦК України держава Україна є учасником цивільних відносин, а тому має бути відповідачем у справах про відшкодування шкоди за рахунок держави.

Її в таких випадках представляє орган, який здійснює функції держави у цих правовідносинах.

Відповідно до п. 4 Положення про Державну казначейську службу України, затвердженого Указом Президента України від 13 квітня 2011 року № 460/2011, центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, є Державна казначейська служба України (Казначейство України), яке, зокрема, здійснює безспірне списання коштів державного бюджету та місцевих бюджетів на підставі рішення суду.

Вирішуючи спір по суті, суди зазначених положень закону не врахували та ухвалили рішення про стягнення з ДКС України за рахунок коштів прокуратури Одеської області шляхом списання коштів з єдиного казначейського рахунку на користь ОСОБА_3 2 тис. грн на відшкодування моральної шкоди, при цьому не правильно зазначивши спосіб, у який таке стягнення має проводитись.

З огляду на зазначене ухвалені у справі судові рішення у цій частині підлягають зміні.

Керуючись ст. ст. 336, 341 ЦПК України, колегія суддів судової палати у цивільних справах Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ

в и р і ш и л а:

Касаційну скаргу ОСОБА_3 відхилити, а касаційні скарги Головного управління Державної казначейської служби України в Одеській області та заступника прокурора Одеської області задовольнити частково.

Рішення Приморського районного суду м. Одеси від 02 грудня 2014 року та ухвалу апеляційного суду Одеської області від 20 березня 2015 року в частині визначення способу відшкодування моральної шкоди на користь ОСОБА_3 змінити.

Стягнути на користь ОСОБА_3 2 тис. грн на відшкодування моральної шкоди за рахунок коштів Державного бюджету України шляхом списання коштів з єдиного казначейського рахунку Державної казначейської служби України.

Рішення оскарженню не підлягає.

Головуючий О. П. Касьян

Судді: В. П. Гончар

Т. П. Дербенцева

Д. О. Остапчук

В. О. Савченко

logo

Юридичні застереження

Protocol.ua є власником авторських прав на інформацію, розміщену на веб - сторінках даного ресурсу, якщо не вказано інше. Під інформацією розуміються тексти, коментарі, статті, фотозображення, малюнки, ящик-шота, скани, відео, аудіо, інші матеріали. При використанні матеріалів, розміщених на веб - сторінках «Протокол» наявність гіперпосилання відкритого для індексації пошуковими системами на protocol.ua обов`язкове. Під використанням розуміється копіювання, адаптація, рерайтинг, модифікація тощо.

Повний текст