Головна Сервіси для юристів ... База рішень" Протокол " Рішення ВССУ від 04.11.2015 року у справі №6-25121св15 Рішення ВССУ від 04.11.2015 року у справі №6-25121...
print
Друк
search Пошук
comment
КОМЕНТАР від ресурсу "ПРОТОКОЛ":

КОМЕНТАР від ресурсу "ПРОТОКОЛ":

Державний герб України

Р І Ш Е Н Н Я

іменем україни

4 листопада 2015 рокум. КиївКолегія суддів cудової палати у цивільних справах Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ у складі:

головуючого Горелкіної Н.А.,

суддів: Євграфової Є.П., Євтушенко О.І.,

Маляренка А.В., Ситнік О.М.,

розглянувши в судовому засіданні справу за позовом публічного акціонерного товариства «Вінницяобленерго» в особі структурної одиниці «Вінницькі міські електричні мережі» до ОСОБА_3 про відшкодування збитків за касаційною скаргою публічного акціонерного товариства «Вінницяобленерго» в особі структурної одиниці «Вінницькі міські електричні мережі» на рішення Вінницького міського суду Вінницької області від 8 червня 2015 року та ухвалу апеляційного суду Вінницької області від 15 липня 2015 року,

в с т а н о в и л а :

У квітні 2015 року ПАТ «Вінницяобленерго» в особі структурної одиниці «Вінницькі міські електричні мережі» звернулося до суду із позовом, в обґрунтування якого зазначено, що 19 листопада 2014 року працівниками товариства при проведенні технічної перевірки обладнання, розташованого в помешканні споживача ОСОБА_3 - квартирі АДРЕСА_1, було виявлено самовільне підключення електропроводки до електричної мережі енергопостачальника з порушенням схеми обліку закритим способом (прихована електропроводка). Працівниками товариства було складено акт про порушення споживачем ОСОБА_3 правил користування електроенергією для населення №2769 від 19 листопада 2014 року.

Згідно з встановленою методикою по вказаному акту було визначено розмір збитків, який складає 5 202 грн. 10 коп., а тому позивач просив стягнути з відповідача вказану суму та судовий збір у розмірі 243 грн. 60 коп.

Рішенням Вінницького міського суду Вінницької області від 8 червня 2015 року, залишеним без змін ухвалою апеляційного суду Вінницької області від 15 липня 2015 року, позов задоволено частково.

Стягнуто з ОСОБА_3 на користь ПАТ «Вінницяобленерго» в особі структурної одиниці «Вінницькі міські електричні мережі» 2 601 грн. 05 коп. збитків, а також судовий збір у розмірі 243 грн. 60 коп.

У касаційній скарзі ПАТ «Вінницяобленерго» в особі структурної одиниці «Вінницькі міські електричні мережі» просить скасувати ухвалені у справі рішення, посилаючись на порушення судами норм матеріального і процесуального права, та ухвалити нове рішення про задоволення позову.

Касаційна скарга підлягає задоволенню з таких підстав.

Судом установлено, що ОСОБА_3, яка проживає за адресою: АДРЕСА_1, є споживачем послуг позивача, що підтверджується наявністю особового рахунку НОМЕР_1.

Підключення електричної енергії за заявою наймача (власника квартири) і відкриття особового рахунку слід вважати фактичним укладенням договору на умовах, передбачених Законом України «Про електроенергетику» від 16 жовтня 1997 року та Правилами користування електричною енергією для населення.

19 листопада 2014 року контролерами енергозбуту ОСОБА_4, ОСОБА_5, ОСОБА_6, за участю споживача ОСОБА_3, за адресою: АДРЕСА_1, було складено акт №2769, яким встановлено порушення Правил користування електричною енергією для населення, а саме: самовільне підключення електропроводки до електричної мережі енергопостачальника з порушенням схеми обліку закритим способом (прихована електропроводка). Дане порушення продемонстровано відповідачу, проведено фото- та відео- зйомку. За результатами проведення вимірів параметрів схеми електропостачання споживача на дату складання акта виявлено три самовільні точки підключення. Схема обліку електричної енергії станом на 19 листопада 2014 року не відновлена. За виявленим порушенням споживачеві рекомендовано протягом 10 днів демонтувати безоблікове підключення або підключити його до приладу обліку електричної енергії (а.с. 9).

Згідно з актом відповідач повідомлялась про те, що засідання комісії щодо розгляду акту відбудеться 09 грудня 2014 року, однак підписати акт відповідач відмовилася.

У додатку №1 до даного акта міститься фактична схема електропостачання споживача ОСОБА_3, який відповідач також відмовилась підписувати (а.с. 10).

Засідання комісії відбулося 13 січня 2015 року без участі останньої, яка листами від 11 грудня 2014 року та від 24 грудня 2014 року (а.с. 15, 16) належним чином повідомлялась про дату засідання комісії, про що був складений протокол №57 від 13 січня 2015 року.

Розрахунок збитків був проведений згідно з п. 3.1, п. 3.3 (б) Методики визначення обсягу та вартості електричної енергії, не облікованої внаслідок порушення споживачами правил користування електричною енергією, затвердженою постановою національної комісії регулювання електроенергетики України від 04 травня 2006 року №562, Методики визначення обсягу та вартості електричної енергії за один рік - з 20 листопада 2013 року по 19 листопада 2014 року - 5202 грн.10 коп. (а.с. 17).

Дана сума відповідачем не сплачена.

Задовольняючи частково позовні вимоги, суд першої інстанції, з висновком якого погодився апеляційний суд, виходив із доведеності позовних вимог, зменшивши розмір збитків з урахуванням матеріального становища відповідача на підставі ч. 4 ст. 1193 ЦК України,

Проте погодитися з таким висновком судів не можна.

Виходячи з положень ст. ст. 6, 526, 626-631 ЦК України укладений договір є обов'язковим для належного виконання сторонами відповідно до його умов вимог ЦК України та інших актів цивільного законодавства.

Відповідно до ст. 611 ЦК України в разі порушення зобов'язання настають правові наслідки, встановлені договором або законом.

Правильно встановивши обставини справи та характер правовідносин сторін, що виникали з договору, яким сторони визначили зміст своїх прав і обов'язків відповідно до Правил, суд безпідставно застосував до цих правовідносин норму ст. 1193 ЦК України <nau://ukr\435-15|st1193>, яка регулює зобов'язання, що виникають внаслідок заподіяння шкоди, підставою виникнення яких є неправомірна діяльність (позадоговірні зобов'язання), а не договір.

Оскільки обставини справи судом встановлені повно й правильно та у справі не вимагається додаткової перевірки доказів, а допущена судом помилка в застосуванні норм матеріального права не вплинула на правильність вирішення спору, а лише на розмір задоволених вимог, судові рішення підлягають зміні.

Відповідно до приписів ст. 341 ЦПК України суд касаційної інстанції має право скасувати судові рішення і ухвалити нове рішення або змінити рішення, якщо застосовано закон, який не поширюється на ці правовідносини, чи не застосовано закон, який підлягав застосуванню.

Керуючись ст. ст. 336, 341, 346 ЦПК України, колегія суддів судової палати у цивільних справах Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ

в и р і ш и л а:

Касаційну скаргу публічного акціонерного товариства «Вінницяобленерго» в особі структурної одиниці «Вінницькі міські електричні мережі» задовольнити.

Рішення Вінницького міського суду Вінницької області від 8 червня 2015 року та ухвалу апеляційного суду Вінницької області від 15 липня 2015 року змінити.

Позов публічного акціонерного товариства «Вінницяобленерго» в особі структурної одиниці «Вінницькі міські електричні мережі» до ОСОБА_3 про відшкодування збитків задовольнити.

Стягнути з ОСОБА_3 на користь публічного акціонерного товариства «Вінницяобленерго» в особі структурної одиниці «Вінницькі міські електричні мережі» збитки в сумі 5 202 грн. 10 коп. (п'ять тисяч двісті дві гривні десять копійок).

В іншій частині рішення суду залишити без змін.

Рішення оскарженню не підлягає.

Головуючий Н.А. Горелкіна

Судді: Є.П. Євграфова

О.І. Євтушенко

А.В. Маляренко

О.М. Ситнік

logo

Юридичні застереження

Protocol.ua є власником авторських прав на інформацію, розміщену на веб - сторінках даного ресурсу, якщо не вказано інше. Під інформацією розуміються тексти, коментарі, статті, фотозображення, малюнки, ящик-шота, скани, відео, аудіо, інші матеріали. При використанні матеріалів, розміщених на веб - сторінках «Протокол» наявність гіперпосилання відкритого для індексації пошуковими системами на protocol.ua обов`язкове. Під використанням розуміється копіювання, адаптація, рерайтинг, модифікація тощо.

Повний текст