Головна Блог ... Аналітична стаття Статті Правова пам’ятка про поведінку батьків у випадку захворювання дитини на ентеровірус під час відпочинку за кордоном. Правова пам’ятка про поведінку батьків у випадку з...

Правова пам’ятка про поведінку батьків у випадку захворювання дитини на ентеровірус під час відпочинку за кордоном.

Відключити рекламу
 - 41ef70203fe742320dd3e31b226b62b0jpg

За результатами участі адвоката з медичного права Ганни Гаро в програмі «У центрі уваги» на ТРК-Київ, надаємо правову пам’ятку про поведінку батьків у випадку захворювання дитини на ентеровірус під час відпочинку за кордоном.

Дуже часто під час відпочинку діти підхоплюють так звану ентеровірусну інфекцію - інфекційне захворювання, що викликається кишковими вірусами, патології при якій можуть вражати головний мозок, шлунок, кишечник, серце, печінку та інші органи. Основними шляхами передачі цієї інфекції вважається фекально-оральний, контактно-побутовий, повітряно-крапельний, через предмети побуту, купання в заражених водоймах, забруднені руки, при недотриманні особистої гігієни.

Для того щоб сімейний відпочинок пройшов без неприємних несподіванок, варто завчасно подбати про ряд питань, зокрема:

- вибрати перевіреного та надійного туроператора з хорошою репутацією.

Обов'язково потрібно просити показати ліцензію на право здійснення туристичної діяльності та записати координати представника туроператора в країні відпочинку. У цьому разі можна розраховувати на оперативну допомогу та сприяння працівників туроператора у разі виявлення у дитини ознак ентеровірусного захворювання.

  • дізнатись про епідеміологічну ситуацію, стан медичного обслуговування у країні, в яку ви прямуєте. Цей момент можна уточнити у туроператора, в дипломатичному представництві України закордоном, або ж поцікавитись у людей, які вже відвідали дану країну. Якщо епідеміологічний поріг перевищений, або ж є ризики неякісного медичного обслуговування, варто замислитись над доцільністю вибору саме цього місця для відпочинку разом із дитиною. Якщо ви їдете до Туреччини, де згідно останніх повідомлень, виявлено випадки захворювань українських громадян вірусом Коксакі, варто детальніше дізнатись про причини, прояви та симптоми даної хвороби. Також не зайвим буде уточнити назви медикаментів, які можуть знадобитись для боротьби з інфекцією та взяти з дому власну аптечку.
  • взяти контактні дані українського посольства чи консульства в іноземній країні.

- укласти договір страхування.

Згідно законодавства, з метою створення умов, що гарантують відшкодування витрат, пов'язаних з надзвичайними обставинами під час перебування за кордоном, громадянин України повинен бути застрахованим (ст. 9 Закону України «Про порядок виїзду з України і в'їзду в Україну громадян України). Страхування туристів (медичне та від нещасного випадку) є обов'язковим і забезпечується суб'єктами туристичної діяльності на основі угод із страховиками (ст. 16 Закону України «Про туризм»).

Більшість іноземних держав, в тому числі Євросоюз, не дає права в'їзду на свою територію без наявності обов'язкової медичної страховки. Коли поїздка організовується на основі договору на туристичне обслуговування, то стандартну медичну страховку для дитини надасть туроператор. Якщо ви їдете закордон окремо, оформленням страховки повинні займатись самостійно. Для країн Євросоюзу мінімальне страхове покриття повинне становити від 30 000 євро, а для США, Канади, Австралії, Японії - не менше 50 000 доларів. Варто зазначити, що деякі страхові компанії не страхують дітей до одного-трьох років, оскільки імовірність настання страхового випадку та тяжкість наслідків для дітей вища, ніж для дорослих.

Оформлюючи договір страхування перед поїздкою за кордон, обов'язково потрібно :

  • звернути увагу на які хвороби і непередбачені ситуації буде поширюватися його дія. Слід мати на увазі, що до стандартного договору включений мінімальний перелік страхових випадків, при настанні яких компанія буде зобов'язана відшкодувати витрати. Зазвичай це виклик лікаря швидкої допомоги, встановлення діагнозу, госпіталізація, вартість лікарських препаратів, транспортування. Однак, у кожної компанії є свій перелік таких страхових випадків та виключень, тому варто уважно вивчити це питання перед оформленням договору. Турист має законне право відмовитися від страховки, включеної в турпакет, і застрахувати дитину самостійно, розширивши перелік страхових випадків залежно від конкретної ситуації. Єдина вимога у цьому випадку полягає у необхідності передати туроператору інформацію про новий договір страхування до моменту оформлення візи в країну відвідування (ст. 16 Закону України «Про туризм»). Для максимального захисту від можливих неприємностей на відпочинку, у страхове покриття потрібно включити чим побільше різних страхових випадків, наприклад наслідки акліматизації, харчові отруєння, а якщо передбачається активний відпочинок вказати і про травми під час заняття спортом, їзди на велосипеді, заняття скалелазінням, дайвінгом і т.д.
  • перевірити чи зазначені в договорі всі країни відвідування і пункти пересадки. Це важливо, оскільки якщо яка-небудь країна не буде вказана, дія договору на цю територію не поширюватиметься. При цьому, щоб отримати відшкодування страхова подія має відбутись тільки в місцях, передбачених турпутівкою, i при проведенні заходів, зазначених у туристичному маршруті. Наприклад, страховою подією буде вважатись отруєння, отримане тільки у кафе, барах передбачених турпутівкою, а не у випадкових закладах харчування.
  • надати страхувальнику правдиву інформацію про стан здоров’я дитини (страхувальник зобов’язаний при укладенні договору страхування надати страховикові інформацію про всі відомі йому обставини, що мають істотне значення для оцінки страхового ризику, і надалі інформувати його про будь-які зміни страхового ризику ст. 989 ЦК України).
  • дізнатись про представника страхувальника в країні в яку ви прямуєте, записати його адресу та контактні дані.

Таким чином укладаючи договір страхування, варто ретельно підібрати максимально відповідний вашим вимогам і реаліям регіону варіант.

Якщо на відпочинку ви виявите у своєї дитини ознаки ентеровірусного захворювання (підвищення температури тіла до 39-40, шкірний висип специфічного характеру: згущення на долонях, стопах, сідницях та навколо рота, нудота, розлади шлунку, тощо) та ваша страховка передбачає настання такого страхового випадку, потрібно:

  • скористатися послугами місцевої компанії-assistance страховика (якщо ваш страховий поліс надає таку можливість), зокрема зателефонувати за вказаними в договорі телефонами і повідомити свою ситуацію, вказати місцезнаходження, номер і телефон для зв'язку. Черговий центр передає виклик у найближчу організацію, що займається безпосередньою організацією послуги, i підтверджує, що усі витрати буде оплачено. Залежно від країни відпочинку, можливий виклик лікаря в готельний номер або ж прийдеться їхати безпосередньо в медичний заклад. Оглянувши дитину, лікар призначить лікування і видасть ліки або запропонує госпіталізацію для детального обстеження та подальшого лікування. У цьому випадку вся допомога, включаючи транспортування, лікарські препарати для дитини вам буде надана безкоштовно та усі витрати покриє страхова компанія.

- у випадку коли компанії-посередника немає, то для надання першої допомоги можна звернутися до лікаря, який є практично у кожному готелі.

При цьому, повідомлення страховика про настання страхового випадку у строк та у спосіб, встановлений договором є обов’язковим, адже у протилежному випадку це може стати причиною відмови у відшкодуванні понесених вами витрат.

Якщо стан дитини погіршується, варто негайно звертатись до найближчих лікарських установ. Для того щоб не виникло зволікань, рекомендовано в поїздці завжди мати при собі документи, що посвідчують особу, а також договір страхування - це дозволить медикам відразу приступити до надання допомоги, не витрачаючи час на з'ясування вашої особистості і платоспроможності.

У вищезазначеному випадку все лікування дитини оплачується батьками з власних коштів, а після повернення додому ви отримуєте компенсацію витрат від страхової компанії. Оригінали всіх медичних висновків та документів про оплату слід зібрати і привезти додому, щоб пред'явити в свою страхову. Такими документами може бути амбулаторна картка з клініки, довідка про результати проведених лабораторних досліджень, чеки про оплату медичних послуг та купівлю лікарських засобів, операційний висновок з переліком виконаних дій під час операції, протокол (акт) про нещасний випадок, тощо.

У разі відсутності страховки забезпечити лікування дитини потрібно буде з власної кишені. У критичному випадку, варто звернутись за допомогою до посольства чи консульства України в державі вашого перебування, які зобов’язані допомогти. Так, згідно ст.14 Закону України «Про туризм», держава гарантує захист законних прав та інтересів громадян України, які здійснюють туристичні подорожі за кордон. У разі виникнення надзвичайних ситуацій держава вживає заходів щодо захисту інтересів українських туристів за межами України.

Після повернення додому, в порядку передбаченому договором, потрібно написати та подати страховій компанії заяву на здійснення страхової виплати та усі необхідні докази. Зазвичай до такої заяви додається оригінал договору страхування; копія закордонного паспорту (з обов’язковим наданням оригіналу) з відмітками про перетин кордону країни перебування; копія паспорту громадянина України (свідоцтво про народження); копія довідки про присвоєння ідентифікаційного коду; квитанції, що підтверджують витрати за телефонні розмови із cтраховиком та/або асистантом; складений закордоном офіційний протокол або довідка (акт) про нещасний випадок (хворобу), переклади всіх документів з іноземної мови, засвідчені у встановленому діючим законодавством порядку.

Слід пам’ятати, що страхові компанії зазвичай не відшкодовують витрати у випадку якщо подорож була здійснена з метою одержання лікування; страховий випадок відбувся в результаті прямого або непрямого впливу радіоактивного опромінення; витрати пов’язані із хронічними та онкологічними захворюваннями, витрати пов’язані з вагітністю на пізніх термінах або абортами (за винятком змушеного переривання вагітності, що стало наслідком нещасного випадку) та родами; витрати пов’язані з інтоксикацією після вживання алкоголю або наркотиків; витрати пов’язані з будь-яким протезуванням, включаючи стоматологічне й офтальмологічне; витрати пов’язані з косметичною або пластичною хірургією, якщо тільки вона не обумовлена травмою, отриманою в результаті нещасного випадку в період страхування, тощо.

У разі якщо страхова компанія неправомірно відмовляє у здійсненні страхового відшкодування, або затягує у виплаті, відповідно до чинного законодавства України, можна звернутися з відповідною скаргою до уповноваженого державою органу, створеного з метою нагляду за дотриманням вимог законодавства України у страхуванні. Таким органом на сьогоднішній день є Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг (скорочено – Нацкомфінпослуг). Якщо звернення до Нацкомфінпослуг не привело до бажаних результатів, слід звернутися до суду із позовною заявою про відшкодування страхових виплат (стягнення страхового відшкодування), стягнення моральної шкоди.

У випадку коли захворювання дитини виникло внаслідок саме доведеного недотримання адміністрацією готелю санітарних норм, через неякісне харчування, продукти що були зіпсовані, або ж якщо надане лікування було неякісним та лише погіршило стан дитини, батьки мають право звернутись з відповідними позовними заявами про відшкодування майнової та матеріальної шкоди до туроператора, медичного закладу чи готелю залежно від конкретної ситуації. Разом з тим, такі дії вимагають клопіткої роботи із збору доказової бази та зазвичай вимагають залучення місцевого юриста.

Так, згідно ст.42 Конвенції про правову допомогу і правові відносини у цивільних, сімейних і кримінальних справах від 22 січня 1993 р., зобов'язання про відшкодування шкоди, крім тих, що випливають з договорів та інших правомірних дій, визначаються за законодавством Договірної Сторони, на території якої мали місце дія або інша обставина, що стала підставою для вимоги про відшкодування шкоди. По зазначених справах компетентним є суд Договірної Сторони, на території якої мало місце дія або інша обставина, що стала підставою для вимоги про відшкодування шкоди. Потерпілий може висунути позов також у суді Договірної Сторони, на території якої має місце проживання відповідач. Аналогічне положення містить ст. 49 Закону України «Про міжнародне приватне право».

Разом з тим, згідно ст. 50 даного закону, до вимоги про відшкодування шкоди, завданої внаслідок недоліків товарів, робіт (послуг), на вибір потерпілого застосовується: право держави, у якій знаходиться місце проживання, місцезнаходження або основне місце діяльності потерпілого; право держави, у якій знаходиться місце проживання або місцезнаходження виготовлювача товару або виконавця роботи (послуги), право держави, в якій потерпілий придбав товар або в якій для нього була виконана робота (надана послуга). Таким чином, з приводу неякісного надання медичних, туристичних послуг можна пред’явити також і за місцем проживання потерпілої особи. Від імені та в інтересах дитини такий позов може бути пред’явлений батьками дитини, як її законними представниками.

Варто зазначити, що оскільки ентеровірусна інфекція є інфекційним захворюванням, довести те, що дитина заразилась нею саме через недбалість персоналу готелю, а не, до прикладу, через контакт з іншими переносниками вірусу, або ще на території України, майже нереально. В будь-якому разі, для того, щоб в майбутньому мати можливість звернутись до суду із позовними заявами до туроператора чи страхової компанії про відшкодування майнової та (або) моральної шкоди, виплати страхової виплати, варто ретельно збирати усі докази: лікарські висновки та рекомендації, виписані лікарські засоби, чеки про їх купівлю, фотографії, відео, покази свідків, тощо.

Дана пам’ятка може бути корисною і при інших захворюваннях, що виникли в українських туристів під час відпочинку за кордоном.

Автор статті: ТОВ ЮРИДИЧНЕ АГЕНТСТВО ГАННИ ГАРО

  • 2937

    Переглядів

  • 0

    Коментарі

  • 2937

    Переглядів

  • 0

    Коментарі


  • Подякувати Відключити рекламу

    Залиште Ваш коментар:

    Додати

    КОРИСТУЙТЕСЯ НАШИМИ СЕРВІСАМИ ДЛЯ ОТРИМАННЯ ЮРИДИЧНИХ ПОСЛУГ та КОНСУЛЬТАЦІЙ

    • Безкоштовна консультація

      Отримайте швидку відповідь на юридичне питання у нашому месенджері, яка допоможе Вам зорієнтуватися у подальших діях

    • ВІДЕОДЗВІНОК ЮРИСТУ

      Ви бачите свого юриста та консультуєтесь з ним через екран , щоб отримати послугу Вам не потрібно йти до юриста в офіс

    • ОГОЛОСІТЬ ВЛАСНИЙ ТЕНДЕР

      Про надання юридичної послуги та отримайте найвигіднішу пропозицію

    • КАТАЛОГ ЮРИСТІВ

      Пошук виконавця для вирішення Вашої проблеми за фильтрами, показниками та рейтингом

    Популярні аналітичні статті

    Дивитись усі статті
    Дивитись усі статті
    logo

    Юридичні застереження

    Protocol.ua є власником авторських прав на інформацію, розміщену на веб - сторінках даного ресурсу, якщо не вказано інше. Під інформацією розуміються тексти, коментарі, статті, фотозображення, малюнки, ящик-шота, скани, відео, аудіо, інші матеріали. При використанні матеріалів, розміщених на веб - сторінках «Протокол» наявність гіперпосилання відкритого для індексації пошуковими системами на protocol.ua обов`язкове. Під використанням розуміється копіювання, адаптація, рерайтинг, модифікація тощо.

    Повний текст