Головна Сервіси для юристів ... База рішень" Протокол " Постанова ВСУ від 30.09.2015 року у справі №6-391цс15 Постанова ВСУ від 30.09.2015 року у справі №6-391ц...
print
Друк
search Пошук
comment
КОМЕНТАР від ресурсу "ПРОТОКОЛ":

КОМЕНТАР від ресурсу "ПРОТОКОЛ":

Державний герб України

П О С Т А Н О В А

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

30 вересня 2015 року м. Київ

Судові палати у цивільних та адміністративних

справах Верховного Суду України в складі:

головуючого Гуменюка В.І., суддів:Гриціва М.І.,Маринченка В.Л.,Самсіна І.Л., Коротких О.А., Кривенди О.В., Охрімчук Л.І., Панталієнка П.В.,Сеніна Ю.Л., Сімоненко В.М., Кривенка В.В., Лященко Н.П.,Прокопенка О.Б., Романюка Я.М.,Терлецького О.О., Яреми А.Г.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за позовом ОСОБА_17 до публічного акціонерного товариства «Часівоярський вогнетривкий комбінат», ОСОБА_18 про визнання незаконним та скасування рішення комісії із соціального страхування, стягнення допомоги по тимчасовій непрацездатності, за зустрічним позовом публічного акціонерного товариства «Часівоярський вогнетривкий комбінат» до ОСОБА_17 про відшкодування майнової шкоди за заявою ОСОБА_17 про перегляд ухвали Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ від 19 листопада 2014 року,

в с т а н о в и л и:

У жовтні 2013 року ОСОБА_17 звернувся до суду із зазначеним позовом, мотивуючи вимоги тим, що з 2005 року він перебуває у трудових відносинах з публічним акціонерним товариством «Часівоярський вогнетривкий комбінат» і займає посаду начальника охоронного сторожового відділу економічної безпеки. Позивач зазначав, що у період з 12 до 19 червня 2013 року він перебував на амбулаторному лікуванні, у зв'язку із чим Часівоярською міською лікарнею № 3 видано листок непрацездатності. Однак 4 липня 2013 року комісія із соціального страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності ПАТ «Часівоярський вогнетривкий комбінат» (далі - Комісія із соціального страхування) прийняла рішення про порушення ним лікарняного режиму у період із 17 до 18 червня 2013 року, тому допомога по тимчасовій непрацездатності за ці дні виплаті не підлягає.

Посилаючись на те, що рішення Комісії із соціального страхування є неправомірним, оскільки лікарняний режим не порушувався, ОСОБА_17 просив задовольнити його позовні вимоги і визнати незаконним та відмінити це рішення Комісії із соціального страхування, оформленого протоколом № 124 від 4 липня 2013 року, і стягнути допомогу по тимчасовій непрацездатності за період з 17 до 18 червня 2013 року.

ПАТ «Часівоярський вогнетривкий комбінат» звернулося до ОСОБА_17 із зустрічним позовом про відшкодування майнової шкоди, зазначивши, що ним та Артемівською дирекцією Донецького обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності виплачено ОСОБА_17 допомогу по тимчасовій непрацездатності, в тому числі й за період з 17 до 18 червня 2013 року. Оскільки в цей період ОСОБА_17 порушено лікарняний режим, то сплачені виплати підлягають поверненню.

Рішенням Артемівського міськрайонного суду Донецької області від 7 квітня 2014 року відмовлено в задоволенні позову ОСОБА_17 Зустрічні позовні вимоги ПАТ «Часівоярський вогнетривкий комбінат» задоволено частково: стягнуто з ОСОБА_17 на користь ПАТ «Часівоярський вогнетривкий комбінат» 569 грн 76 коп. виплаченої допомоги по тимчасовій непрацездатності, стягнуто з ОСОБА_17 на користь ПАТ «Часівоярський вогнетривкий комбінат» 229 грн 40 коп. у рахунок сплати судового збору; у решті зустрічних позовних вимог відмовлено.

Рішенням Апеляційного суду Донецької області від 19 червня 2014 року рішення Артемівського міськрайонного суду Донецької області від 7 квітня 2014 року в частині стягнення судового збору скасовано; у решті рішення суду першої інстанції залишено без змін.

Ухвалою Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ від 19 листопада 2014 року касаційні скарги ОСОБА_17 та його представника ОСОБА_19 задоволено частково: рішення Артемівського міськрайонного суду Донецької області від 7 квітня 2014 року та рішення Апеляційного суду Донецької області від 19 червня 2014 року в частині вирішення зустрічного позову скасовано, справу в цій частині направлено на новий розгляд до суду першої інстанції; у решті рішення Артемівського міськрайонного суду Донецької області від 7 квітня 2014 року та рішення Апеляційного суду Донецької області від 19 червня 2014 року залишено без змін.

У квітні 2015 року до Верховного Суду України звернувся ОСОБА_17 із заявою про перегляд ухвали Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ від 19 листопада 2014 року в частині залишення без змін судових рішень судів попередніх інстанцій про відмову в задоволенні його позову, посилаючись на неоднакове застосування судами касаційних інстанцій одних і тих самих норм матеріального права, а саме статті 255 Кодексу законів про працю України (далі ‒ КЗпП України) та статті 36 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням» (який був чинним на час виникнення спірних правовідносин), унаслідок чого ухвалено різні за змістом судові рішення в подібних правовідносинах.

У підтвердження неоднаковості застосування норм матеріального права заявник надав ухвалу Вищого адміністративного суду України від 5 березня 2013 року.

У зв'язку із цим ОСОБА_17 просить скасувати ухвалу Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ від 19 листопада 2014 року, рішення Апеляційного суду Донецької області від 19 червня 2014 року та рішення Артемівського міськрайонного суду Донецької області від 7 квітня 2014 року в частині відмови в задоволенні його позову та ухвалити в цій частині нове рішення, яким задовольнити позов.

Заслухавши суддю-доповідача, дослідивши доводи заявника, судові палати у цивільних та адміністративних справах Верховного Суду України вважають, що заява задоволенню не підлягає з таких підстав.

Відповідно до статті 353 Цивільного процесуального кодексу України (далі - ЦПК України) Верховний Суд України переглядає судові рішення у цивільних справах виключно з підстав і в порядку, встановлених цим Кодексом.

Відповідно до пункту 1 частини першої статті 355 ЦПК України заява про перегляд судових рішень у цивільних справах може бути подана з підстав неоднакового застосування судом (судами) касаційної інстанції одних і тих самих норм матеріального права, що спричинило ухвалення різних за змістом судових рішень у подібних правовідносинах.

Згідно зі статтею 3605 ЦПК України Верховний Суд України відмовляє у задоволенні заяви, якщо обставини, які стали підставою для перегляду справи, не підтвердилися, або норми права у рішенні, про перегляд якого подана заява, були застосовані правильно.

Судами під час розгляду справи встановлено, що на підставі наказу ПАТ «Часівоярський вогнетривкий комбінат» від 1 вересня 2005 року № 290-ок ОСОБА_17 прийнято на роботу на посаду начальника охоронного сторожового відділу економічної безпеки.

У період з 12 до 19 червня 2013 року ОСОБА_17 перебував на лікарняному.

Відповідно до рішення Комісії із соціального страхування, оформленого протоколом № 124 від 4 липня 2013 року, згідно з наданими відомостями листка непрацездатності АГБ № 784139 у період із 17 до 18 червня 2013 року ОСОБА_17 порушив лікарняний режим; допомога по тимчасовій непрацездатності за ці дні виплаті не підлягає.

Вирішуючи спір, судом першої інстанції також встановлено, що в період проходження амбулаторного лікування ОСОБА_17 перебував за межами України, при цьому доказів проходження амбулаторного лікування призначеного лікарем поза межами держави ним не надано. Свідок ОСОБА_20 (лікар, до якого звернувся ОСОБА_17.) пояснив, що на прохання ОСОБА_17 ним видано листок непрацездатності з 12 червня 2013 року на 5 днів, а з'явитися до лікаря на прийом він дозволив пізніше, навіщо це було потрібно ОСОБА_17 і його місце перебування під час проходження лікування йому не відомо; в судовому засіданні ОСОБА_17 не заперечував, що лікар не був обізнаний про його виїзд за кордон ані при виїзді, ані при закритті листка непрацездатності, з ним не узгоджувалося питання щодо проходження лікування за кордоном. Встановивши вказані обставини, суди дійшли висновку про порушення позивачем режиму лікування в період з 17 до 18 червня 2013 року, про що зазначила Комісія із соціального страхування відмовивши у виплаті допомоги по тимчасовій непрацездатності за ці дні.

ОСОБА_17 зазначає, що суд касаційної інстанції під час розгляду справи з подібним предметом спору, підставами позову, змістом позовних вимог та встановленими судом фактичними обставинами й однаковим матеріально-правововим регулюванням спірних правовідносин дійшов неоднакових правових висновків, покладених в основу цього судового рішення.

В ухвалі, наданій заявником для порівняння, суд зазначав, що проходження амбулаторного лікування поза межами держави та відсутність відмітки в листку непрацездатності про порушення хворим режиму лікування не може вважатися порушенням режиму лікування, тому встановивши наявність фактів на підтвердження цього висновку відмовив у задоволенні адміністративного позову про стягнення надмірно виплаченого матеріального забезпечення.

В ухвалі Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ від 19 листопада 2014 року та в ухвалі Вищого адміністративного суду України від 5 березня 2013 року встановлено різні фактичні обставини справи, що не є неоднаковим застосуванням судами касаційної інстанції одних і тих самих норм матеріального права.

Ураховуючи викладене підстав для задоволення заяви ОСОБА_17 та скасування ухвали Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ від 19 листопада 2014 року в частині залишення без змін судових рішень судів попередніх інстанцій про відмову в задоволенні його позову немає.

Керуючись статтями 355, 3603 , 3605 ЦПК України, cудові палати у цивільних та адміністративних справах Верховного Суду України

п о с т а н о в и л и:

У задоволенні заяви ОСОБА_17 про перегляд ухвали Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ від 19 листопада 2014 року в частині залишення без змін судових рішень судів попередніх інстанцій про відмову в задоволенні позову ОСОБА_17 відмовити.

Постанова Верховного Суду України є остаточною і може бути оскаржена тільки з підстави, передбаченої пунктом 3 частини першої статті

355 ЦПК України.

Головуючий В.І. Гуменюк

Судді: М.І. Гриців П.В. Панталієнко

О.А. Коротких О.Б. Прокопенко

О.В. Кривенда Я.М. Романюк

В.В. Кривенко І.Л. Самсін

Н.П. Лященко Ю.Л. Сенін

В.Л. Маринченко В.М. Сімоненко

Л.І. Охрімчук О.О. Терлецький

А.Г. Ярема

logo

Юридичні застереження

Protocol.ua є власником авторських прав на інформацію, розміщену на веб - сторінках даного ресурсу, якщо не вказано інше. Під інформацією розуміються тексти, коментарі, статті, фотозображення, малюнки, ящик-шота, скани, відео, аудіо, інші матеріали. При використанні матеріалів, розміщених на веб - сторінках «Протокол» наявність гіперпосилання відкритого для індексації пошуковими системами на protocol.ua обов`язкове. Під використанням розуміється копіювання, адаптація, рерайтинг, модифікація тощо.

Повний текст