Головна Сервіси для юристів ... База рішень" Протокол " Постанова ВГСУ від 30.06.2016 року у справі №904/11249/15 Постанова ВГСУ від 30.06.2016 року у справі №904/1...
print
Друк
search Пошук
comment
КОМЕНТАР від ресурсу "ПРОТОКОЛ":

КОМЕНТАР від ресурсу "ПРОТОКОЛ":

Державний герб України

ВИЩИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД УКРАЇНИ

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

30 червня 2016 року Справа № 904/11249/15 Вищий господарський суд України у складі колегії суддів:

головуючого судді:Фролової Г.М. (доповідача)суддівХодаківської І.П., Яценко О.В.за участю представників:позивачане з'явились (про час та місце судового засідання повідомлені належним чином)відповідачаГесян А.Є., керівник Трофименко В.В., дов. від 09.06.16розглянувши у відкритому судовому засіданні касаційну скаргу Приватного підприємства "Андрій"на постановуДніпропетровського апеляційного господарського суду від 13.04.16у справі№904/11249/15 господарського суду Дніпропетровської областіза позовомНовомосковської міської ради Дніпропетровської областідоПриватного підприємства "Андрій"провнесення змін до договору оренди

ВСТАНОВИВ:

У грудні 2015 року Новомосковська міська рада звернулась до господарського суду Дніпропетровської області з позовом до Приватного підприємства "Андрій" про внесення змін до договору оренди, а саме, у пункті 5 договору оренди земельної ділянки від 29.03.2007 року №04:07:126:00043, цифри "1 930 290,01 грн." - (нормативна грошова оцінка земельної ділянки), змінити на "3 804 206,90 грн. (три мільйона вісімсот чотири тисячі двісті шість грн. 90 коп.) та зазначити: "згідно довідки витягу з технічної документації щодо нормативної грошової оцінки земель несільськогосподарського призначення на 2014 рік". Позов мотивовано, зокрема, тим, що Новомосковською міською радою прийнято рішення від 09.07.2013 №855 "Про затвердження технічної документації з нормативної грошової оцінки земель міста Новомосковська", відповідно до якого базова вартість одного м2 земель міста змінена; зміна грошової оцінки землі, яка перебуває в оренді, є підставою для внесення відповідних змін до договору оренди землі, оскільки впливає на розмір орендної плати.

Рішенням господарського суду Дніпропетровської області від 18.01.2016 у справі №904/11249/15 (суддя Мартинюк С.В.), залишеним без змін постановою Дніпропетровського апеляційного господарського суду від 13.04.2016 (судді: Пархоменко Н.В. - головуючий, Коваль Л.А., Чередко А.Є.) позов задоволено. Внесено зміни до пункту 5 договору оренди земельної ділянки №04:07:126:00043 від 29.03.2007, укладеного між Новомосковською міською радою та Приватним підприємством "Андрій", виклавши його в такій редакції: "Нормативна грошова оцінка земельної ділянки становить 3 804 206,90 грн. згідно витягу з технічної документації щодо нормативної грошової оцінки земель несільськогосподарського призначення на 2014 рік". Вирішено питання про розподіл судових витрат. Судові рішення мотивовані, зокрема, тим, що рішення Новомосковської міської ради, яким змінено нормативну грошову оцінку земель міста Новомосковськ, є чинним й у встановленому законом порядку незаконним не визнавалося, тому воно є обов'язковим для виконання всіма розташованими на відповідній території органами виконавчої влади, об'єднаннями громадян, підприємствами, установами та організаціями.

Не погоджуючись з судовими рішеннями, Приватне підприємство "Андрій" звернулося до Вищого господарського суду України з касаційною скаргою, в якій просить рішення та постанову у справі скасувати, прийняти нове рішення, яким у задоволенні позовних вимог відмовити, мотивуючи касаційну скаргу доводами про порушення судами норм матеріального та процесуального права. Обґрунтовуючи доводи касаційної скарги, скаржник вказує на неповне з'ясування судами попередніх інстанцій обставин справи, що, на думку заявника, призвело до помилкового висновку про задоволення позовних вимог. Зокрема, заявник зазначає, що позивач намагається застосувати нову грошову оцінку починаючи з 2014 року.

Відзив на касаційну скаргу не надано.

Заслухавши доповідь судді Фролової Г.М., пояснення представників відповідача, присутніх у судовому засіданні, перевіривши матеріали справи на предмет правильності застосування судами норм чинного законодавства та доводи касаційної скарги, колегія суддів відзначає наступне.

Відповідно до частини 1 статті 1117 Господарського процесуального кодексу України переглядаючи у касаційному порядку судові рішення, касаційна інстанція на підставі встановлених фактичних обставин справи перевіряє застосування судом першої чи апеляційної інстанції норм матеріального і процесуального права.

Як встановлено господарськими судами попередніх інстанцій, 29.03.2007 між Новомосковською міською радою (орендодавець) та Приватним підприємством "Андрій" (орендар) був укладений договір оренди земельної ділянки №04:07:126:00043, за умовами якого орендодавець на підставі 30 сесії 4 скликання, згідно рішення від 30.01.2006 №719 надає, а орендар приймає в строкове платне користування земельну ділянку, яка знаходиться за адресою: Дніпропетровська область, м. Новомосковськ, пл. Перемоги, 32. Відповідно до пункту 2 договору загальна площа земельної ділянки 0,9787 га, в тому числі 0,9787 га - забудовані землі. На земельній ділянці знаходиться: адміністративний корпус і цех. Земельна ділянка передається в оренду для промисловості. Відповідно до пункту 5 договору нормативна грошова оцінка земельної ділянки становить 1 930 290,01 грн. Договір укладається на термін 20 років (пункт 8 договору). Відповідно до пункту 9 договору орендна плата вноситься орендарем у грошовій формі, у розмірі 1,1% від нормативної грошової оцінки земель згідно з розрахунком розміру орендної плати, що є обов'язковим додатком до цього договору.

Розмір орендної плати щорічно переглядається у випадках і з моменту: зміни умов господарювання, передбачених договором; зміни розмірів ставки земельного податку, підвищення цін, тарифів; зміни коефіцієнтів індексації, визначених законодавством; погіршення стану орендованої земельної ділянки не з вини орендаря, що підтверджено документами; в інших випадках, передбачених законодавчими актами України (пункт 13 договору). Зміна умов договору можлива за взаємною згодою сторін. У разі недосягнення згоди щодо зміни умов Договору спір розглядається в судовому порядку (пункт 36 договору).

Судами установлено, що договір зареєстрований у Новомосковському міському відділі Дніпропетровської регіональної філії Центру ДЗК 29.03.2007 року за №04:07:126:00043; земельну ділянку, яка знаходиться за адресою: Дніпропетровська область, м. Новомосковськ, пл. Перемоги, 32 передано Приватному підприємству "Андрій" за актом приймання-передачі земельної ділянки по договору оренди.

Також установлено, що 09.07.2013 Новомосковською міською радою прийнято рішення №855 "Про затвердження технічної документації з нормативної грошової оцінки земель міста Новомосковська", яким затверджено технічну документацію з нормативної грошової оцінки земель міста Новомосковська, згідно з якою базова вартість одного м2 земель міста становить 104,03 грн./м2, а зональний коефіцієнт, який характеризує залежність рентного доходу від ступеню містобудівної цінності території (економіко-планувальної зони) - від 0,59 до 2,5. Пунктом 5 зазначеного рішення зобов'язано землекористувачів внести зміни в договори оренди землі в частині розрахунку орендної плати за земельні ділянки.

Згідно з Витягом з технічної документації щодо нормативної грошової оцінки земель несільськогосподарського призначення від 18.02.2014 року №578, видного Управлінням Держземагенства у Новомосковському районі Дніпропетровської області, нормативна грошова оцінка земельної ділянки за адресою: м. Новомосковськ, пл. Перемоги, 32, площею 9787 м2 складає 3 804 206,90 грн.

Як убачається з матеріалів справи, предметом судового розгляду є вимога Новомосковської міської ради до Приватного підприємства "Андрій" про внесення змін до договору оренди земельної ділянки від 29.03.2007 №04:07:126:00043. При цьому позивач посилається на рішення Новомосковської міської ради від 09.07.2013 №855 "Про затвердження технічної документації з нормативної грошової оцінки земель міста Новомосковська".

За приписами статті 11 Цивільного кодексу України цивільні права та обов'язки виникають із дій осіб, що передбачені актами цивільного законодавства, а також із дій осіб, що не передбачені цими актами, але за аналогією породжують цивільні права та обов'язки. Підставами виникнення цивільних прав та обов'язків, зокрема, є договори та інші правочини.

Згідно з частиною 1 статті 628 вказаного Кодексу зміст договору становлять умови (пункти), визначені на розсуд сторін і погоджені ними, та умови, які є обов'язковими відповідно до актів цивільного законодавства.

Відповідно до статті 651 Цивільного кодексу України зміна або розірвання договору допускається лише за згодою сторін, якщо інше не встановлено договором або законом. Договір може бути змінено або розірвано за рішенням суду на вимогу однієї із сторін у разі істотного порушення договору другою стороною та в інших випадках, встановлених договором або законом; а також у разі істотної зміни обставин, якими сторони керувалися при укладенні договору (стаття 652 цього Кодексу).

Статтею 632 Цивільного кодексу України передбачено застосування у встановлених законом випадках цін (тарифів, ставок тощо), які встановлюються або регулюються уповноваженими органами державної влади або органами місцевого самоврядування. При цьому зміна ціни після укладення договору допускається лише у випадках і на умовах, встановлених договором або законом.

Відповідно до статті 1 Закону України "Про оцінку земель" нормативна грошова оцінка земельних ділянок визначена як капіталізований рентний дохід із земельної ділянки, визначений за встановленими і затвердженими нормативами.

Статтею 13 цього Закону унормовано, що нормативна грошова оцінка земельних ділянок проводиться у разі визначення розміру орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності. Підставою проведення нормативної грошової оцінки земельних ділянок є рішення органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування (стаття 15 цього Закону).

Відповідно до статті 18 Закону України "Про оцінку земель" нормативна грошова оцінка земельних ділянок проводиться у межах населених пунктів незалежно від їх цільового призначення - не рідше ніж один раз на 5 - 7 років.

Приписами статті 23 цього Закону унормовано, що технічна документація з бонітування ґрунтів, економічної оцінки земель та нормативної грошової оцінки земельних ділянок у межах населених пунктів затверджується відповідною сільською, селищною, міською радою, а технічна документація з бонітування ґрунтів, економічної оцінки земель та нормативної грошової оцінки земельних ділянок, розташованих за межами населених пунктів, затверджується районними радами. Витяг з технічної документації про нормативну грошову оцінку окремої земельної ділянки видається центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин.

Статтею 289 Податкового кодексу України передбачено, що для визначення розміру податку та орендної плати використовується нормативна грошова оцінка земельних ділянок.

Відповідно до статті 2 Закону України "Про оренду землі" відносини, пов'язані з орендою землі, регулюються Земельним кодексом України, Цивільним кодексом України, цим Законом, законами України, іншими нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до них, а також договором оренди землі.

Статтею 30 Закону України "Про оренду землі" передбачено, що зміна умов договору оренди землі здійснюється за взаємною згодою сторін. У разі не досягнення згоди щодо зміни умов договору оренди землі спір вирішується в судовому порядку.

У відповідності до положень статті 144 Конституції України органи місцевого самоврядування в межах повноважень, визначених законом, приймають рішення, які є обов'язковими до виконання на відповідній території; згідно з частиною 1 статті 26 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" до виключної компетенції міської ради належить, зокрема, вирішення на пленарних засіданнях відповідно до закону питань регулювання земельних відносин.

Отже, чинним законодавством передбачено можливість зміни умов договору оренди землі за рішенням суду на вимогу однієї із сторін у випадках, встановлених договором або законом. Нормативна грошова оцінка земельних ділянок не залежить від волевиявлення сторін договору оренди землі, а є способом регулювання державою плати за користування землею при цьому, зміна нормативної грошової оцінки земельних ділянок є передумовою зміни розміру орендної плати.

Як установлено господарськими судами попередніх інстанцій і це підтверджується матеріалами справи, сторони в договорі оренди земельної ділянки передбачили можливість внесення змін до договору.

Враховуючи викладене, господарські суди попередніх інстанцій дійшли обґрунтованого висновку про наявність підстав для задоволення позовних вимог.

При цьому, як вірно ураховано судом апеляційної інстанції, надсилання відповідачеві пропозицій щодо внесення змін до договору оренди є правом, а не обов'язком позивача, тому недотримання останнім вимог частини другої статті 188 ГК України щодо надсилання іншій стороні пропозицій про зміну умов договору не позбавляє його права звернутися до господарського суду з позовом про зміну умов договору. При цьому згідно з частиною третьою статті 653 Цивільного кодексу України, якщо договір змінюється або розривається в судовому порядку, зобов'язання змінюється або припиняється з моменту набрання рішенням суду про зміну або розірвання договору законної сили. Зазначено судом і те, що ухвалою Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду від 03.03.2016 року у справі №804/5229/15 встановлено, що нова нормативно грошова оцінка, встановлена рішенням Новомосковської міської ради від 09.07.2013 №855 "Про затвердження технічної документації з нормативної грошової оцінки земель міста Новомосковська" може застосовуватись не раніше 2015 року.

Відтак, доводи та заперечення відповідача були розглянуті та обґрунтовано відхилені судами попередніх інстанцій. Інші доводи, викладені заявником у касаційній скарзі, не можуть бути підставою для скасування судових рішень, оскільки вказаних висновків не спростовують.

На підставі викладеного, колегія суддів Вищого господарського суду України вважає, що судами було повно та всебічно з'ясовано обставини, що мають значення для справи, надано їм належну правову оцінку та прийнято рішення та постанову з дотриманням норм матеріального та процесуального права, підстав для їх зміни чи скасування не вбачається.

Враховуючи викладене, керуючись статтями 1115, 1117 - 11111 Господарського процесуального кодексу України, Вищий господарський суд України,

ПОСТАНОВИВ:

Касаційну скаргу Приватного підприємства "Андрій" залишити без задоволення.

Постанову Дніпропетровського апеляційного господарського суду від 13.04.16 у справі №904/11249/15 господарського суду Дніпропетровської області залишити без змін.

Головуючий Г.Фролова

Судді І.Ходаківська

О.Яценко

logo

Юридичні застереження

Protocol.ua є власником авторських прав на інформацію, розміщену на веб - сторінках даного ресурсу, якщо не вказано інше. Під інформацією розуміються тексти, коментарі, статті, фотозображення, малюнки, ящик-шота, скани, відео, аудіо, інші матеріали. При використанні матеріалів, розміщених на веб - сторінках «Протокол» наявність гіперпосилання відкритого для індексації пошуковими системами на protocol.ua обов`язкове. Під використанням розуміється копіювання, адаптація, рерайтинг, модифікація тощо.

Повний текст