Головна Сервіси для юристів ... База рішень" Протокол " Постанова ВГСУ від 30.03.2016 року у справі №921/293/15-г/6 Постанова ВГСУ від 30.03.2016 року у справі №921/2...
print
Друк
search Пошук
comment
КОМЕНТАР від ресурсу "ПРОТОКОЛ":

КОМЕНТАР від ресурсу "ПРОТОКОЛ":

Державний герб України

ВИЩИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД УКРАЇНИ

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

30 березня 2016 року Справа № 921/293/15-г/6 Вищий господарський суд України у складі колегії суддів:

Костенко Т.Ф. - головуючого,

Божок В.С.,

Сибіги О.М.,

розглянувши матеріали касаційної скарги Виконавчого комітету Тернопільської міської ради на постановуЛьвівського апеляційного господарського суду від 09.09.2015у справігосподарського суду Тернопільської областіза позовом Заступника прокурора м. Тернополя в інтересах держави в особі Тернопільської міської радидо Виконавчого комітету Тернопільської міської ради КП "Підприємство матеріально-технічного забезпечення" Тернопільської міської ради ПП "Околиця Тернопіль"3-тя особаПП "Лідер Сервіс Груп"провизнання недійсним договору,в судовому засіданні взяли участь представники:

позивача: не з'явились,

відповідача-1: Гірняк В.М. (дов. від 16.03.11 № 1239/01),

відповідач-2: не з'явились,

відповідача-3: не з'явились,

3-тьої особи: не з'явились,

Генпрокуратури: Клюге Л.М. (посв. № 014652),

ВСТАНОВИВ:

Рішенням від 23.04.2015 господарського суду Тернопільської області в задоволенні позову про визнання недійсним інвестиційного договору від 22.01.2014 № 5 щодо будівництва торгового комплексу по вул. Б.Хмельницького у м. Тернополі відмовлено.

Постановою від 09.09.2015 Львівського апеляційного господарського суду вказане вище рішення скасовано, позов задоволено.

Не погоджуючись з постановою Львівського апеляційного господарського суду, Виконавчий комітет Тернопільської міської ради звернувся до Вищого господарського суду України з касаційною скаргою і просить її скасувати як прийняту з порушенням норм матеріального та процесуального права, рішення місцевого господарського суду - залишити без змін.

Колегія суддів, приймаючи до уваги межі перегляду справи в касаційній інстанції, проаналізувавши на підставі фактичних обставин справи застосування норм матеріального та процесуального права при винесенні оспорюваних судових актів знаходить необхідним касаційну скаргу залишити без задоволення.

Як було встановлено судами попередніх інстанцій, за результатами інвестиційного конкурсу на будівництво торгового комплексу за адресою: м. Тернопіль, вул. Б.Хмельницького переможцем оголошено ПП "Околиця Тернопіль", у зв'язку з чим між останнім, виконавчим комітетом Тернопільської міської ради та КП "Підприємство матеріально-технічного забезпечення" укладено інвестиційний договір від 22.012014 року № 5, п. 1.2. якого передбачено, що об'єкт інвестування - торговий комплекс за адресою: м. Тернопіль, вул. Б.Хмельницького, який буде будуватися на земельній ділянці площею 0,0271 га кадастровий номер 6110100000:02:026:0040 у м. Тернополі по вул. Б.Хмельницького, яке належить комунальному підприємству "Підприємство матеріально-технічного забезпечення" Тернопільської міської ради на праві постійного користування. Після завершення будівельних робіт і введення торгового комплексу в експлуатацію приватне підприємство "Околиця Тернопіль" отримує названий об'єкт інвестування у власність.

Відповідно до п.п. 2.1., 2.2., 2.3., 2.4. договору ПП "Околиця Тернопіль" на підставі рішення виконавчого комітету Тернопільської міської ради № 1400 від 25 грудня 2013 року за сприяння виконавчого комітету Тернопільської міської ради та комунального підприємства "Підприємство матеріально-технічного забезпечення" Тернопільської міської ради зобов'язується власними та/або залученими силами та засобами виконати будівництво комплексу. Приватне підприємство "Околиця Тернопіль", за умови виконання договірних зобов'язань, отримує у власність об'єкт інвестування. Комунальне підприємство "Підприємство матеріально-технічного забезпечення" Тернопільської міської ради після введення в експлуатацію об'єкту інвестування зобов'язується передати його у власність приватному підприємству "Околиця Тернопіль".

Положення щодо отримання у власність ПП "Околиця Тернопіль" об'єкта інвестування після завершення будівництва та прийняття його в експлуатацію містить і п. 3.3. договору.

Пунктом 3.4 договору встановлено обов'язок ПП "Околиця Тернопіль" здійснювати плату за проведення технічного нагляду, оплатити проектну документацію, технічні умови, погодження і дозвільні документи; від власного імені вчиняти всі необхідні правочини, пов'язані з організацією та проведенням будівництва Об'єкту; фінансувати організацію та проведення будівельних робіт; власними та/або залученими силами та коштами виконати будівельні роботи з будівництва торгового комплексу за адресою: м. Тернопіль вул. Б.Хмельницького; виконати роботи з благоустрою території міста Тернополя, поточний або капітальний ремонт об'єктів комунальної власності, визначених виконкомом Тернопільської міської ради та КП "Підприємство матеріально-технічного забезпечення" Тернопільської міської ради в загальному на суму, що становить 6 (шість) відсотків від розміру проектно-кошторисної документації будівництва; сплатити суму коштів пайової участі у розвитку соціальної та інженерно-транспортної інфраструктури міста в розмірі, що становить 6 (шість) відсотків від суми проектно-кошторисної документації будівництва.

Умовами п. 3.6 договору передбачено обов'язок КП "Підприємство матеріально-технічного забезпечення" Тернопільської міської ради за сприяння та фінансування ПП "Околиця Тернопіль" провести весь комплекс будівельних робіт, що визначений в проектній документації із будівництва об'єкту у м. Тернопіль, по вул. Б.Хмельницького; отримати у встановленому порядку містобудівні умови та обмеження забудови земельної ділянки, документи, що дають право на виконання будівельних робіт; вчиняти необхідні правочини, пов'язані з організацією та будівництвом об'єкту; ввести в експлуатацію об'єкт та сприяти в оформленні права власності за ПП "Околиця Тернопіль" та за учасниками його будівництва на засадах дольової участі; передати ПП "Околиця Тернопіль" у власність об'єкт інвестування не пізніше одного місяця після завершення будівництва та прийняття об'єкта в експлуатацію.

25 грудня 2014 року Державною архітектурно-будівельною інспекцією України замовнику - КП "Підприємство матеріально-технічного забезпечення" Тернопільської міської ради та генеральному підряднику (підряднику) - ПП "ЛІДЕР СЕРВІС ГРУП" надано дозвіл на виконання будівельних робіт №ІУ 114143600431 з будівництва торгового комплексу на вул. Б.Хмельницького у м. Тернополі.

Окрім того, КП "Підприємство матеріально-технічного забезпечення" отримано проектну документацію, експертний звіт щодо розгляду проектної документації, містобудівні умови та обмеження, технічні умови на підключення торгового комплексу до мереж водопостачання та водовідведення, на облаштування прохідного колектора спеціального призначення, на радіофікацію та підключення до міської радіотрансляційної мережі, на приєднання до електричних мереж електроустановок та інш.

Звертаючись з позовом у даній справі, заступник прокурора міста Тернополя послався на ст.ст. 10, 12 Закону "Про місцеве самоврядування в Україні", ст.ст. 1, 2, 4, 9 Закону України "Про інвестиційну діяльність", ст.ст. 34. 40 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності", ст.ст. 1, 15, 16 Закону України "Про оренду землі", ст.ст. 116, 124, 134 Земельного кодексу України, ст.ст. 6, 16, 203, 215, 235, 236, 759 Цивільного кодексу України, ст.ст. 207, 287 Господарського кодексу України, ст.ст. 3, 4 Європейської хартії місцевого самоврядування, а також те, що інвестиційний договір №5 від 22 січня 2014 року укладений з метою приховати інший правочин, зокрема договір оренди землі.

Колегія суддів Вищого господарського суду України вважає, що судом апеляційної інстанції в даному випадку правомірно зазначено, що спірний договір не має ознак удаваності, оскільки сторонами вчиняються дії, спрямовані на його виконання - отримувались дозвіл на будівництво, технічні умови на виконання будівельних робіт, виготовлено відповідний проект тощо. До того ж, умовами договору не врегульовувались правовідносини щодо землекористування земельною ділянкою площею 0,0271 га кадастровий номер 6110100000:02:026:0040 у м. Тернополі по вул. Б.Хмельницького.

Апеляційним господарським судом з'ясовано, що згідно інформаційної довідки з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно, щодо об'єкта нерухомого майна № 34845777 від 13 березня 2015 року земельна ділянка площею 0,0271 га кадастровий номер 6110100000:02:026:0040 у м. Тернополі по вул. Б.Хмельницького (на якій згідно інвестиційного договору передбачено будівництво торгового комплексу) є комунальною власністю територіальної громади міста Тернополя на підставі свідоцтва про право власності №4954025 виданого17 червня 2013 року та знаходиться у постійному користуванні комунального підприємства "Підприємство матеріально-технічного забезпечення" Тернопільської міської ради.

Згідно ст. 1 Закону України "Про інвестиційну діяльність" інвестиціями є всі види майнових та інтелектуальних цінностей, що вкладаються в об'єкти підприємницької та інших видів діяльності, в результаті якої створюється прибуток (доход) або досягається соціальний ефект.

Відповідно до ч. 4 ст. 26 закону України "Про регулювання містобудівної діяльності" право на забудову земельної ділянки реалізується її власником або користувачем за умови використання земельної ділянки відповідно до вимог містобудівної документації.

Частиною 5 згаданої вище норми встановлено, що проектування та будівництво об'єктів здійснюється власниками або користувачами земельних ділянок у такому порядку: 1) отримання замовником або проектувальником вихідних даних; 2) розроблення проектної документації та проведення у випадках, передбачених статтею 31 цього Закону, її експертизи; 3) затвердження проектної документації; 4) виконання підготовчих та будівельних робіт; 5) прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об'єктів; 6) реєстрація права власності на об'єкт містобудування.

При цьому, як вірно враховано судом апеляційної інстанції, умови спірного договору спрямовані лише на набуття приватним підприємством "Околиця Тернопіль" права на будівництво торгового комплексу за адресою: м. Тернопіль, вул. Б.Хмельницького на земельній ділянці площею 0,0271 га, яка є комунальною власністю територіальної громади міста Тернополя і на праві постійного користування належить комунальному підприємству "Підприємство матеріально-технічного забезпечення" та подальше набуття права власності на об'єкт інвестування останнім, а не землекористувачем.

Результатів інвестиційної діяльності (в результаті якої створюється прибуток (доход) або досягається соціальний ефект) для інших сторін договору - виконавчого комітету Тернопільської міської ради та для комунального підприємства "Підприємство матеріально-технічного забезпечення" Тернопільської міської ради договір не передбачає.

Відповідно до п. 3.1. Положення про порядок проведення інвестиційних конкурсів для будівництва, реконструкції, реставрації тощо об'єктів житлового та нежитлового призначення, незавершеного будівництва, інженерно-транспортної інфраструктури міста, затвердженого рішенням від 03 жовтня 2012 року за №1586 Виконавчого комітету Тернопільської міської ради, з метою залучення інвестицій до економіки міста набуття права на землю може вирішуватись шляхом надання інвестиційно привабливої земельної ділянки у користування переможцеві інвестиційного конкурсу; у випадках, передбачених ст. 134 Земельного кодексу України або шляхом викупу земельної ділянки на загальних підставах.

Земельні ділянки, щодо яких міською радою не було прийнято рішення відносно їх передачі у власність або користування за результатами інвестиційного конкурсу, надаються переможцеві інвестиційного конкурсу на загальних засадах, встановлених Конституцією України, Земельним кодексом України (п.п.3.3.1. положення).

В той же час, як встановлено судом попередньої інстанції, ні спірний інвестиційний договір, ні матеріали справи не містять будь-яких посилань на те, що ПП "Околиця Тернопіль" як переможець інвестиційного конкурсу на будівництво торгового комплексу, отримувало на конкурентних засадах (земельних торгах) визначену для будівництва земельну ділянку або право оренди на неї.

За таких обставин, вмотивованим є висновок апеляційного господарського суду про те, що інвестиційний договір № від 22.01.2014 укладений з порушенням приписів ст.ст. 1, 2 Закону України "Про інвестиційну діяльність", ст. 26 закону України "Про регулювання містобудівної діяльності", ст.ст. 124, 134 Земельного кодексу України, ст.ст. 203, 215 Цивільного кодексу України, ст. 207 Господарського кодексу України, що є підставою недійсності названого правочину.

З огляду на викладене судові рішення прийнято при правильному застосуванні норм матеріального та процесуального права і підстави для їх скасування відсутні.

Враховуючи викладене, керуючись ст.ст. 1115, 1117, 1119, 11111 ГПК України, Вищий господарський суд України

ПОСТАНОВИВ :

Касаційну скаргу залишити без задоволення.

Постанову від 09.09.2015 Львівського апеляційного господарського суду у справі № 921/293/15-г/6 залишити без змін.

Головуючий Костенко Т.Ф.

Судді Божок В.С.

Сибіга О.М.

logo

Юридичні застереження

Protocol.ua є власником авторських прав на інформацію, розміщену на веб - сторінках даного ресурсу, якщо не вказано інше. Під інформацією розуміються тексти, коментарі, статті, фотозображення, малюнки, ящик-шота, скани, відео, аудіо, інші матеріали. При використанні матеріалів, розміщених на веб - сторінках «Протокол» наявність гіперпосилання відкритого для індексації пошуковими системами на protocol.ua обов`язкове. Під використанням розуміється копіювання, адаптація, рерайтинг, модифікація тощо.

Повний текст