Головна Сервіси для юристів ... База рішень" Протокол " Постанова ВГСУ від 30.03.2016 року у справі №910/18673/15 Постанова ВГСУ від 30.03.2016 року у справі №910/1...
print
Друк
search Пошук
comment
КОМЕНТАР від ресурсу "ПРОТОКОЛ":

КОМЕНТАР від ресурсу "ПРОТОКОЛ":

Державний герб України

ВИЩИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД УКРАЇНИ

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

30 березня 2016 року Справа № 910/18673/15 Вищий господарський суд України у складі колегії суддів:

Головуючого Кочерової Н.О. (доповідач)суддівМележик Н.І., Саранюка В.І.,розглянувши касаційну скаргу публічного акціонерного товариства "Акціонерна компанія "Київводоканал"на постановуКиївського апеляційного господарського суду від 23.12.2015 у справі№ 910/18673/15 господарського суду міста Києваза позовомпублічного акціонерного товариства "Торговельно-підприємницький центр"до публічного акціонерного товариства "Акціонерна компанія "Київводоканал"провизнання договору укладенимза участю представників сторін:

від позивача: Даниленко О.В., дов. від 17.07.2015

від відповідача: Довгалюк А.В., дов. від 31.12.2015

ВСТАНОВИВ:

У липні 2015 року публічне акціонерне товариство "Торговельно-підприємницький центр" звернулося до господарського суду з позовом до публічного акціонерного товариства "Акціонерна компанія "Київводоканал", в якому, з урахуванням заяви про зміну предмету позову від 04.09.2015, яка була прийнята місцевим господарським судом до розгляду, просив зобов'язати відповідача укласти з позивачем договір на постачання та приймання стічних вод через приєднані мережі на об'єкті, який належить ПАТ "Торговельно-підприємницький центр" на праві власності по вул. Васильківській, 34 у місті Києві, в наведеній позивачем редакції.

В обґрунтування вимог позивач зазначав, що чинним законодавством України передбачено обов'язок відповідача, як підприємства питного водопостачання (виробника послуг), укласти з позивачем, як споживачем послуг, договір про надання послуг з центрального питного водопостачання та водовідведення. Однак відповідач ухиляється від його укладення на умовах, запропонованих позивачем в проекті договору, але продовжує надавати позивачу послуги з водопостачання і водовідведення без відповідного договору.

Рішенням господарського суду міста Києва від 28.09.2015 (суддя Пригунова А.Б.) у задоволенні позову відмовлено.

При цьому, місцевий господарський суд виходив з того, що відповідач обґрунтовано відмовляє позивачу в підписанні договору про надання послуг з водопостачання та приймання стічних вод через приєднані мережі, оскільки позивач в порушення вимог чинного законодавства не виконав вимог технічних умов, виданих йому відповідачем, не виготовив та не затвердив у встановленому порядку проект водопостачання об'єкту по вул. Васильківській, 34 у місті Києві, власником якого він є та на підставі якого здійснюється підключення до централізованих мереж водопостачання та водовідведення. Тобто, за висновком суду, позивач не дотримався передбаченого чинним законодавством порядку підключення об'єкту водопостачання до мережі комунального водопроводу, як передумови для оформлення між сторонами договірних відносин з приводу надання і споживання послуг з водопостачання і водовідведення.

Постановою Київського апеляційного господарського суду від 23.12.2015 (склад колегії суддів: Рябуха В.І.- головуючий, Ропій Л.М., Калатай Н.Ф.) апеляційну скаргу ПАТ "Торговельно-підприємницький центр" задоволено повністю. Рішення господарського суду міста Києва від 28.09.2015 скасовано та прийнято нове рішення, яким позов задоволено повністю. Визнано укладеним між сторонами у справі договір на водопостачання та приймання стічних вод через приєднані мережі на об'єкті по вул. Васильківській, 34 в місті Києві, який належить позивачу на праві власності, в редакції, запропонованій позивачем. Стягнуто з ПАТ "АК "Київводоканал" на користь ПАТ "Торговельно-промисловий центр" 1 218,00 грн судового збору за подання позовної заяви та 1 339,80 грн судового збору за подання апеляційної скарги.

Суд апеляційний інстанції виходив з того, що укладення між сторонами у справі договору про надання послуг з водопостачання та прийняття стічних вод є обов'язковим в силу вимог закону. За висновком суду, відповідно до вимог чинного законодавства проект водопостачання для укладення такого договору не вимагається, оскільки об'єкт по вул. Васильківській, 34 в місті Києві вже є підключеним до мережі комунального водопроводу, що про що свідчить надання відповідачем до вказаного об'єкту послуг водопостачання і водовідведення та споживання їх позивачем, а докази проведення реконструкції об'єкту відсутні в матеріалах справи. Суд також дійшов до висновку, що невиконання позивачем вимог технічних умов не є підставою для відмови в укладені договору, оскільки їх виконання є обов'язковими лише при приєднанні до систем централізованого водопостачання та водовідведення.

Крім того, за висновком суду, задоволення позовної вимоги про зобов'язання укласти договір не призведе до виникнення будь-яких наслідків, а відтак, позовна вимога підлягає задоволенню шляхом визнання договору укладеним, що не є виходом за межі позовних вимог.

В касаційній скарзі публічне акціонерне товариство "Акціонерна компанія "Київводоканал" просить постанову апеляційного господарського суду скасувати, а рішення місцевого господарського суду залишити без змін, посилаючись на порушення судом апеляційної інстанції норм матеріального та процесуального права.

Заслухавши пояснення представників сторін, перевіривши повноту встановлених судом обставин справи та їх юридичну оцінку, Вищий господарський суд України вважає, що касаційна скарга підлягає частковому задоволенню, виходячи з наступного.

Як встановлено господарськими судами та підтверджується матеріалами справи, 10.12.2013 між публічним акціонерним товариством "Торговельно-підприємницький центр" (абонент, позивач) та публічним акціонерним товариством "Акціонерна компанія "Київводоканал" (постачальник, відповідач) укладено договір на надання послуг з водопостачання та приймання стічних вод через приєднані мережі №11709/5-01 (далі за текстом - договір №11709/5-01 від 10.12.2013), за умовами якого постачальник зобов'язався надавати абоненту послуги з постачання питної води та приймання від нього стічних вод у систему каналізації м. Києва за адресами об'єктів водопостачання, зазначеними у дислокації об'єктів водоспоживання та водовідведення (яка є невід'ємною частиною цього договору), в т.ч. і об'єкту по вул. Васильківській, 34 в м. Києві, а абонент зобов'язався здійснювати своєчасну оплату наданих йому постачальником послуг на умовах цього договору та дотримуватись порядку користування питною водою з комунальних водопроводів і приймання стічних вод, а також норм, визначених іншими нормативними актами, що регулюють правовідносини, які виникають за цим договором.

Відповідно до п. 7.1. вказаного договору він набуває чинності з моменту його підписання сторонами та діє до 31.12.2014.

16.12.2014 публічне акціонерне товариство "Торговельно-підприємницький центр" звернулось до ПАТ "АК "Київводоканал" з листом №564 від 16.12.2014, в якому просило продовжити термін дії договору №11709/5-01 від 10.12.2013 або укласти такий договір на новий період у зв'язку з тим, що позивач вже приєднаний до систем централізованого водопостачання та водовідведення та здійснює своєчасну плату за використану воду відповідно до встановлених тарифів.

Листом №1181/08-13/30-15 від 30.01.2015 відповідач повідомив позивача, що продовження терміну дії вказаного вище правочину передбачає надання позивачем проектно-технічної документації на водопостачання та водовідведення об'єкта згідно з вимогами чинного законодавства, а саме: акту технічного приймання водопроводу та акту меж обслуговування зовнішніх водопровідних мереж з прив'язкою до місцевості.

12.02.2015 позивач звернувся до відповідача з пропозицією №071 укласти договір на надання послуг з водопостачання та приймання стічних вод через приєднані мережі та надав відповідачу для підписання свій проект договору.

В листі №2504/08-13/30-15 від 16.03.2015 ПАТ "АК "Київводоканал", повідомило позивача про те, що для укладення договору необхідно надати технічну документацію, передбачену п. 14.2. Правил користування системами централізованого комунального водопостачання та водовідведення в населених пунктах України, затверджених наказом Міністерства з питань житлово-комунального господарства України №190 від 27.06.2008, а саме: схеми або виконавчі креслення своїх мереж водопостачання та водовідведення, розміщених як у землі, так і всередині будинків із зазначенням діаметра труб, місць розміщення арматури, санітарних приладів, вузлів обліку та інших приладів (пристроїв) та запропонував для укладення договору направити уповноваженого представника до договірного відділу розрахункового департаменту ПАТ "АК "Київводоканал" з оформленими належним чином документами на водопостачання об'єкта.

02.04.2015 відповідач отримав від позивача доповнення №131 від 20.03.2015 до пропозиції укласти договір, в якому ПАТ "ТПЦ" вказувало на те, що п.14.2. Правил №190 містить лише обов'язок наявності у споживача витребуваних документів і не вказує, що не виконання цього обов'язку впливає на укладення відповідного договору або відноситься до обов'язкових умов укладення договору.

У зв'язку з тим, що договір про надання послуг з водопостачання та приймання стічних вод через приєднані мережі на новий термін не був підписаний між сторонами, позивач звернувся з позовом у даній справі, посилаючись на те, що відповідач неправомірно ухиляється від укладення вказаного договору, оскільки обов'язок укладення такого договору встановлено нормами чинного законодавства України, позивач надав повний перелік документів, необхідних для укладення договору, та відповідач продовжує надавати позивачу, а останній - споживати послуги з водопостачання і водовідведення без відповідного договору, що є порушенням чинного законодавства.

Статтею 626 Цивільного кодексу України передбачено, що договором є домовленість двох або більше сторін, спрямована на встановлення, зміну або припинення цивільних прав та обов'язків.

Відповідно до ч.ч. 3, 4, 7 ст. 179 Господарського кодексу України укладення господарського договору є обов'язковим для сторін, якщо він заснований на державному замовленні, виконання якого є обов'язком для суб'єкта господарювання у випадках, передбачених законом, або існує пряма вказівка закону щодо обов'язковості укладення договору для певних категорій суб'єктів господарювання чи органів державної влади або органів місцевого самоврядування.

При укладенні господарських договорів сторони можуть визначати зміст договору на основі типового договору, затвердженого Кабінетом Міністрів України, чи у випадках, передбачених законом, іншим органом державної влади, коли сторони не можуть відступати від змісту типового договору, але мають право конкретизувати його умови.

Господарські договори укладаються за правилами, встановленими Цивільний кодексом України з урахуванням особливостей, передбачених цим Кодексом, іншими нормативно-правовими актами щодо окремих видів договорів.

Основні засади організаційних, господарських відносин, що виникають у сфері надання та споживання житлово-комунальних послуг між їхніми виробниками, виконавцями і споживачами, а також їхні права та обов'язки визначаються Законом України "Про житлово-комунальні послуги".

Відповідно до ст.1 вказаного Закону комунальні послуги - результат господарської діяльності, спрямованої на задоволення потреби фізичної чи юридичної особи у забезпеченні холодною та гарячою водою, водовідведенням, газо- та електропостачанням, опаленням, а також вивезення побутових відходів у порядку, встановленому законодавством.

Згідно з ч. 1 ст. 16 Закону України "Про житлово-комунальні послуги" порядок надання житлово-комунальних послуг, їх якісні та кількісні показники мають відповідати умовам договору та вимогам законодавства.

Відповідно до ст. 19 вказаного Закону відносини між учасниками договірних відносин у сфері житлово-комунальних послуг здійснюються виключно на договірних засадах.

Згідно зі ст. 19 Закону України "Про питну воду та питне водопостачання" послуги з питного водопостачання надаються споживачам підприємством питного водопостачання на підставі договору з підприємствами, установами, організаціями, що безпосередньо користуються централізованим питним водопостачанням. Договір про надання послуг з питного водопостачання укладається безпосередньо між підприємством питного водопостачання або уповноваженою ним юридичною чи фізичною особою і споживачем, визначеним у частині першій цієї статті.

Відповідно до п.п. 2.1. та 2.2. Правил користування системами централізованого комунального водопостачання та водовідведення в населених пунктах України, затверджених наказом Міністерства з питань житлово-комунального господарства України №190 від 27.06.2008, (далі за текстом - Правила) договірні відносини щодо користування системами централізованого комунального водопостачання та водовідведення здійснюються виключно на договірних засадах відповідно до Закону України "Про питну воду та питне водопостачання" та "Про житлово-комунальні послуги".

З огляду на викладене, обов'язок укладення між сторонами у справі, як споживачем і виробником послуг, договору про надання послуг з водопостачання та водовідведення встановлено нормами чинного законодавства України, про що вірно зазначили суди попередніх інстанцій.

Передумовою для надання послуг з водопостачання та водовідведення на підставі договору є технічне приєднання об'єктів споживачів до систем комунального водопроводу.

Пунктом 4.1. Правил передбачено, що для приєднання до систем централізованого водопостачання та водовідведення замовнику таких послуг за його завою надаються технічні умови, які мають містити графічний матеріал із нанесенням відповідних інженерних мереж та місць приєднання до них об'єкта будівництва.

Технічні умови згідно зі ст. 1 Закону України "Про питну воду та питне водопостачання" - це комплекс умов і вимог до інженерного забезпечення систем питного водопостачання, які мають відповідати його розрахунковим параметрам.

Видача дозволів і технічних умов на приєднання до систем водопостачання і каналізації житлових і громадських будинків, промислових і комунально-побутових підприємств, погодження проектів водопостачання і каналізації окремих об'єктів, технічне приймання в експлуатацію нових і реконструйованих споруд належить до функцій виробника послуг централізованого водопостачання та водовідведення. (п. 2.1.9. Правил технічної експлуатації систем водопостачання та водовідведення населених пунктів України, затверджених наказом Державного комітету України по житлово-комунальному господарству № 30 від 05.07.1995).

Як встановлено судами попередніх інстанцій, 29.02.2012 відповідачем було видано позивачу технічні умови № 8026 на водопостачання об'єкта по вул. Васильківській, 34 у місті Києві (далі за текстом - ТУ).

За твердженням відповідача, вказані ТУ були розроблені та видані ним за заявою позивача № 059 від 14.02.2012, поданою до відділу документального забезпечення ПАТ "АК "Київводоканал" 16.02.2012. (т.2, а.с. 40)

Однак, суди попередніх інстанцій не надали належну оцінку вказаній заяві та не з'ясували чим було обумовлено звернення позивача до відповідача з такою заявою і у зв'язку з чим позивач отримав такі ТУ.

Відповідач посилається на те, що технічні умови позивач отримав для розроблення проекту реконструкції об'єкту по вул. Васильківській, 34 в м. Києві.

Згідно з п. 4.4. Правил виконання технічних умов є обов'язковим при розробленні проектів на об'єкти будівництва

Відповідно до п. 1 Порядку розроблення проектної документації на будівництво об'єктів, затвердженого наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України № 45 від 15.05.2011, будівництво - нове будівництво, реконструкція, технічне переоснащення діючих підприємств, реставрація та капітальний ремонт об'єктів будівництва.

Таким чином, реконструкція об'єкту будівництва є різновидом будівництва.

Суди попередніх інстанцій дійшли висновку про те, що обставини проведення позивачем реконструкції вказаного об'єкту є недоведеними наявними в матеріалах справи доказами. При цьому, суди правильно зазначили про те, що обставини, встановлені в постанові Окружного адміністративного суду міста Києві від 14.02.2014 у справі № 826/19853/13-а, не є преюдиційними для даної справі з огляду на те, що ПАТ "ТПЦ" не був стороною у вказаній адміністративній справі.

Однак, суди не врахували, що встановлені адміністративним судом в зазначеній постанові обставини стосовно проведення ПАТ "ТПЦ" будівельних робіт на об'єкті по вул. Васильківській, 34 в м. Києві, хоча і не є преюдиційними для даної справи, проте є доказами у справі, на які відповідач посилається в обґрунтування своїх заперечень проти позовних вимог, які також підлягають оцінці, чого не було здійснено судами попередніх інстанцій.

Таким чином, суди з достовірністю не з'ясували, чи була проведена позивачем реконструкція об'єкту по вул. Васильківській, 34 у місті Києві, чи була розроблена та затверджена в установленому порядку проектна та дозвільна документація на проведення реконструкції об'єкту, чи передбачала проектна документація реконструкцію існуючих мереж водопостачання об'єкту та чи були виконані позивачем ТУ на водопостачання № 8026 від 29.02.2012, видані відповідачем, як передумова для укладення між сторонами договору по надання послуг з водопостачання та водовідведення.

Відповідно до ст. 20 Закону України "Про питну воду та питне водопостачання" істотними умовами договору про надання послуг з питного водопостачання є: режим надання послуг; обсяги питного водопостачання за нормативами питного водопостачання; порядок надання послуг з водовідведення; розмір та порядок оплати послуг централізованого водопостачання і водовідведення; права та обов'язки сторін договору; відповідальність сторін договору. У договорі про надання послуг з питного водопостачання повинні бути зроблені посилання на нормативні документи, на підставі яких здійснюватиметься питне водопостачання. За згодою сторін договору про надання послуг з питного водопостачання у ньому можуть бути зазначені інші умови.

Порядок оплати вказаних послуг є однією з істотних умов договору про надання послуг з питного водопостачання.

Розрахунки за спожиту питну воду та скид стічних вод здійснюються на основі показів засобів обліку. (п. 3.1. Правил користування системами централізованого комунального водопостачання та водовідведення в населених пунктах України, затверджених наказом Міністерства з питань житлово-комунального господарства України №190 від 27.06.2008).

Відповідно до п. 5.1., 5.5. - 5.7. вказаних Правил облік відпущеної питної води та прийнятих стоків здійснюється виробником і споживачами засобами вимірювальної техніки, які занесені до Державного реєстру або пройшли державну метрологічну атестацію. Проектування, монтаж та експлуатація вузлів обліку виконуються відповідно до вимог державних будівельних норм. Приймання в експлуатацію вузла обліку та реєстрація засобів обліку здійснюються за участю представника виробника. До початку розробки технічної документації вузла обліку споживач повинен отримати від виробника вихідні дані, а також рекомендації щодо типу засобів обліку. Вихідні дані видаються за заявкою споживача в 15-денний термін. Вибір засобів обліку здійснює споживач, виходячи з отриманих вихідних даних, одержаних від виробника. Установка засобів обліку здійснюється відповідно до проекту, погодженого виробником.

Таким чином, наявність у споживача засобів обліку водопостачання та водовідведення, встановлених та прийнятих в експлуатацію у відповідності до вказаних вимог, передбачених Правилами, є обставинами, які безпосередньо стосуються істотних умов договору про надання послуг з питного водопостачання та підлягають дослідженню судами.

Пунктами 9, 11 Технічних умов № 8026 від 29.02.2012, виданих відповідачем позивачу, передбачено, що підключення на відпуск води споживачу ПАТ "АК "Київводоканал" можливо тільки після установки водолічильника та укладення договору з Розрахунковим департаментом.

Місце установки водолічильника, його тип та розмір підлягають погодженню з Розрахунковим департаментом.

Однак, суди попередніх інстанцій не врахували вказані вимоги Технічних умов, не з'ясували чи були виконані позивачем такі вимоги ТУ по монтажу та введенню в експлуатацію засобів обліку на об'єкті по вул. Васильківській, 34 в м. Києві, за якими проводяться розрахунки за спожиту питну воду та скид стічних вод.

Статтею 20 Закону України "Про житлово-комунальні послуги" до обов'язків споживача віднесено в тому числі укладення договору на надання житлово-комунальних послуг, підготовлений виконавцем на основі типового договору.

Однак, суд апеляційної інстанції не дослідив чи відповідає запропонований позивачем проект договору на водопостачання та приймання стічних вод типовому договору, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 630 від 21.07.2005.

Передбачені процесуальним законом межі перегляду справи в касаційній інстанції не дають їй права встановлювати або вважати доведеними обставини, що не були встановлені в рішеннях судів чи відхилені ними, вирішувати питання про достовірність того чи іншого доказу, про перевагу одних доказів над іншими, збирати нові докази або додатково перевіряти докази (ч.2 ст.1117 ГПК України).

Встановлення зазначених вище обставин виходить за межі перегляду справи в порядку касації та є підставою для скасування рішення місцевого та постанови апеляційного господарських судів з передачею справи на новий розгляд до суду першої інстанції у зв'язку з неповним встановленням та з'ясуванням обставин справи, які мають істотне значення для правильного вирішення спору.

При новому розгляді справи суду необхідно врахувати викладене, всебічно і повно з'ясувати обставини справи, дійсні права та обов'язки сторін у справі, перевірити доводи, на яких ґрунтуються вимоги та заперечення сторін, вжити заходів щодо всебічного, повного та об'єктивного розгляду справи та прийняття відповідного рішення у відповідності з нормами процесуального та матеріального права, що підлягають застосуванню до даних правовідносин.

Керуючись ст.ст. 1115, 1117, 1119 - 11112 Господарського процесуального кодексу України, Вищий господарський суд України,

ПОСТАНОВИВ:

Касаційну скаргу публічного акціонерного товариства "Акціонерна компанія "Київводоканал" задовольнити частково.

Рішення господарського суду міста Києва від 28.09.2015 та постанову Київського апеляційного господарського суду від 23.12.2015 у справі № 910/18673/15 скасувати, а справу передати на новий розгляд до суду першої інстанції.

Головуючий Н. Кочерова

Судді Н. Мележик

В. Саранюк

logo

Юридичні застереження

Protocol.ua є власником авторських прав на інформацію, розміщену на веб - сторінках даного ресурсу, якщо не вказано інше. Під інформацією розуміються тексти, коментарі, статті, фотозображення, малюнки, ящик-шота, скани, відео, аудіо, інші матеріали. При використанні матеріалів, розміщених на веб - сторінках «Протокол» наявність гіперпосилання відкритого для індексації пошуковими системами на protocol.ua обов`язкове. Під використанням розуміється копіювання, адаптація, рерайтинг, модифікація тощо.

Повний текст