Головна Сервіси для юристів ... База рішень" Протокол " Постанова ВГСУ від 29.11.2016 року у справі №916/2606/14 Постанова ВГСУ від 29.11.2016 року у справі №916/2...
print
Друк
search Пошук
comment
КОМЕНТАР від ресурсу "ПРОТОКОЛ":

КОМЕНТАР від ресурсу "ПРОТОКОЛ":

Державний герб України

ВИЩИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД УКРАЇНИ

ПОСТАНОВА

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

29 листопада 2016 року Справа № 916/2606/14

Вищий господарський суд України у складі колегії суддів:

Головуючого - Ткаченко Н.Г.

Суддів - Катеринчук Л.Й.

Куровського С.В.

За участю: кредитора ОСОБА_2, представників: ПАТ "Агропромисловий плодоовочевий комбінат "Одеса" - Мінчева В.А., ТОВ "Експерт Партнер" - Брильова О.С.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Києві касаційні скарги кредитора ОСОБА_2

на постанову Одеського апеляційного господарського суду від 22.09.2016 та ухвалу Господарського суду Одеської області від 23.02.2016 про припинення провадження по справі № 916/2606/14 за заявою ФОП ОСОБА_5 до ПАТ "Агропромисловий плодоовочевий комбінат "Одеса" про визнання банкрутом,-

В С Т А Н О В И В:

Ухвалою Господарського суду Одеської області від 27.11.2014 порушено провадження у справі № 916/2606/14 про банкрутство Відкритого акціонерного товариства "Агропромисловий плодоовочевий комбінат "Одеса" та призначено розпорядника майна, про що оприлюднено на офіційному веб-сайті Вищого господарського суду України / в редакції закону, чинній з 19.01.2013 /.

Ухвалою господарського суду Одеської області від 05.03.2015 по справі № 916/2606/14 введено процедуру санації Публічного акціонерного товариства "Агропромисловий плодоовочевий комбінат "Одеса" строком

Доповідач - суддя Ткаченко Н.Г.

на шість місяців до 05.11.2015р., керуючим санацією боржника призначено арбітражного керуючого Ільєнок Л.С., припинено процедуру розпорядження майном боржника та повноваження розпорядника майна ПАТ "Агропромисловий плодоовочевий комбінат "Одеса" .

Ухвалою господарського суду Одеської області від 23.06.2015 по справі № 916/2606/14 затверджено план санації боржника, припинено повноваження керуючого санацією - арбітражного керуючого Ільєнок Л.С. та призначено керуючим санацією ПАТ "АПК " Одеса"- арбітражного керуючого Селезньова О.В.

Ухвалою господарського суду Одеської області від 23.02.2016 по справі № 916/2606/14 затверджено мирову угоду від 15.01.2016, укладену між комітетом кредиторів ПАТ "Агропромисловий плодоовочевий комбінат "Одеса" в особі голови комітету кредиторів ТОВ "Експерт Партнер", боржником в особі керуючого санацією - арбітражного керуючого Селезньова О.В. та інвестором - ТОВ "Аккерман - Консалтинг 2015", затверджену протоколом № 2 зборів комітету кредиторів від 15.01.2016, провадження по справі № 916/2606/14 про банкрутство ПАТ "АПК " Одеса" припинено.

Постановою Одеського апеляційного господарського суду від 22.09.2016 по справі № 916/2606/14 ухвалу Господарського суду Одеської області від 23.02.2016 залишено без змін.

В касаційних скаргах /ідентичних за змістом/ кредитор ОСОБА_2 просить скасувати постанову Одеського апеляційного господарського суду від 22.09.2016 та ухвалу Господарського суду Одеської області від 23.02.2016 про припинення провадження по справі № 916/2606/14 у зв'язку із затвердженням мирової угоди посилаючись на те, що вони постановлені із порушенням норм матеріального та процесуального права, прийнявши нове рішення, яким визнати недійсною укладену мирову угоду від 15.01.2016.

У відзивах ТОВ "Експерт Партнер" та ПАТ "Агропромисловий плодоовочевий комбінат "Одеса" проти поданої касаційної скарги заперечують, просять оскаржувані судові рішення залишити без змін.

Заслухавши доповідь судді Ткаченко Н.Г., пояснення кредитора ОСОБА_2, який підтримав свої касаційні скарги, представників ТОВ "Експерт Партнер" та ПАТ "Агропромисловий плодоовочевий комбінат "Одеса", які заперечували проти них, перевіривши матеріали справи та обговоривши доводи касаційної скарги, колегія суддів дійшла висновку, що касаційні скарги підлягає частковому задоволенню з наступних підстав.

Ухвала суду першої інстанції від 23.02.2016, з якою погодився Одеський апеляційний господарський суд, про затвердження мирової угоди від 15.01.2016, укладеної між комітетом кредиторів ПАТ "Агропромисловий плодоовочевий комбінат " Одеса " в особі голови комітету кредиторів ТОВ " Експерт Партнер ", боржником в особі керуючого санацією - арбітражного керуючого Селезньова О.В. та інвестором - ТОВ "Аккерман - Консалтинг 2015", обґрунтована тим, що умови мирової угоди від 15.01.2016 не суперечать вимогам Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" та не порушують права боржника, кредиторів та інших осіб, таким чином наявні правові підстави для затвердження зазначеної мирової угоди та внаслідок чого і припинення провадження по справі про банкрутство ПАТ "Агропромисловий плодоовочевий комбінат "Одеса".

Але з такими висновками судів попередніх інстанцій, повністю погодитись не можна.

Згідно ст. 43 ГПК України господарський суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді в судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом.

Відповідно до чинного законодавства рішення суду є законним тоді, коли суд, виконавши всі вимоги процесуального законодавства і всебічно перевіривши обставини, вирішив справу у відповідності з нормами матеріального права, що підлягають застосуванню до даних правовідносин, а за їх відсутності - на підставі закону, що регулює подібні відносини, або виходячи із загальних засад і змісту законодавства України.

Оскаржувані судові рішення першої та апеляційної інстанції зазначеним вище вимогам не відповідають.

Відповідно до ст. 41 ГПК України господарські суди розглядають справи про банкрутство у порядку провадження, передбаченому цим Кодексом, з урахуванням особливостей, встановлених Законом України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом".

Провадження по даній справі про банкрутство ПАТ "Агропромисловий плодоовочевий комбінат "Одеса" здійснюється за Законом України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом", в редакції чинній після 19.01.2013.

Згідно ч.1 ст.7 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" до боржника застосовуються такі судові процедури банкрутства: розпорядження майном боржника; мирова угода; санація (відновлення платоспроможності) боржника та ліквідація банкрута.

Відповідно до ст. 77 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом", під мировою угодою у справі про банкрутство розуміється домовленість між боржником і кредиторами стосовно відстрочки та/або розстрочки, а також прощення (списання) кредиторами боргів боржника, яка оформляється шляхом укладення угоди між сторонами.

Мирова угода може бути укладена на будь-якій стадії провадження у справі про банкрутство.

Рішення про укладення мирової угоди від імені кредиторів приймається комітетом кредиторів більшістю голосів кредиторів - членів комітету та вважається прийнятим за умови, що всі кредитори, вимоги яких забезпечені заставою майна боржника, висловили письмову згоду на укладення мирової угоди.

Рішення про укладення мирової угоди приймається від імені боржника керівником боржника чи арбітражним керуючим (керуючим санацією, ліквідатором), які виконують повноваження органів управління та керівника боржника і підписують її.

Від імені кредиторів мирову угоду підписує голова комітету кредиторів.

Власник майна (орган, уповноважений управляти майном) боржника має право брати участь в обговоренні умов мирової угоди в процедурах санації та ліквідації.

З прийняттям рішення про укладення мирової угоди припиняється дія процедур розпорядження майном боржника, санації та ліквідації.

Якщо мирова угода містить умови про виконання зобов'язань боржника третьою особою, то така мирова угода має бути підписана керівником третьої особи (якщо нею є юридична особа) чи суб'єктом підприємницької діяльності - фізичною особою.

За вимогами ст. 78 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом", мирова угода може бути укладена тільки щодо вимог, забезпечених заставою, вимог другої та наступних черг задоволення вимог кредиторів, визначених цим Законом.

У разі якщо умови мирової угоди передбачають розстрочку чи відстрочку або прощення (списання) боргів чи їх частини, орган стягнення зобов'язаний погодитися із задоволенням частини вимог з податків, зборів (обов'язкових платежів) на умовах такої мирової угоди з метою забезпечення відновлення платоспроможності підприємства. При цьому податковий борг, який виник у строк, що передував трьом повним календарним рокам до дня подання заяви про порушення справи про банкрутство до господарського суду, визнається безнадійним та списується, а податкові зобов'язання чи податковий борг, які виникли у строк протягом трьох останніх перед днем подання заяви про порушення справи про банкрутство до господарського суду календарних років, розстрочується (відстрочується) або списується на умовах мирової угоди. Зазначену мирову угоду підписує керівник відповідного органу державної податкової служби за місцезнаходженням боржника.

Не підлягає прощенню (списанню), відстрочці та/або розстрочці за умовами мирової угоди заборгованість із заробітної плати перед працюючими та звільненими працівниками банкрута, грошові компенсації за невикористані дні щорічної відпустки та додаткової відпустки працівникам, які мають дітей, інші кошти, належні працівникам у зв'язку з оплачуваною відсутністю на роботі (оплата часу простою не з вини працівника, гарантії на час виконання державних або громадських обов'язків, гарантії і компенсації при службових відрядженнях, гарантії для працівників, що направляються для підвищення кваліфікації, гарантії для донорів, гарантії для працівників, що направляються на обстеження до медичного закладу, соціальні виплати у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності за рахунок коштів підприємства тощо), а також вихідної допомоги, належної працівникам у зв'язку з припиненням трудових відносин.

Не підлягає прощенню (списанню) за умовами мирової угоди заборгованість із сплати страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування та інше соціальне страхування, невикористаних та своєчасно не повернутих коштів Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності.

Погашення вимог кредиторів за умовами мирової угоди здійснюється з дотриманням черговості, встановленої цим Законом.

Для кредиторів, які не брали участі в голосуванні або проголосували проти укладення мирової угоди, не можуть бути встановлені умови гірші, ніж для кредиторів, які висловили згоду на укладення мирової угоди, вимоги яких віднесені до однієї черги.

Згідно ч. 1 ст. 79 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом", мирова угода укладається у письмовій формі та підлягає затвердженню господарським судом, про що зазначається в ухвалі господарського суду про припинення провадження у справі про банкрутство.

Як вбачається із матеріалів справи та встановлено судами обох інстанцій, 15.01.2016 на зборах комітету кредиторів ПАТ "Агропромисловий плодоовочевий комбінат "Одеса", більшістю голосів членів комітету кредиторів, прийнято рішення про укладення мирової угоди по справі № 916/2606/14 про банкрутство ПАТ "Агропромисловий плодоовочевий комбінат "Одеса" та передати до господарського суду першої інстанції для її затвердження.

В подальшому, між боржником - ПАТ "АПК "Одеса", в особі керуючого санацією - арбітражного керуючого Селезньова О.В., кредиторами та інвестором - ТОВ "Акерман - Консалтинг 2015", укладено мирову угоду від 15.01.2016, за умовами якої сторони погодили відстрочення, розстрочення та виконання інвестором зобов'язань з виплати заборгованості боржника перед кожним кредитором на загальну суму 2404269 грн. 30 коп., що заявлені кредиторами в межах справи № 916/2606/14 про банкрутство ПАТ "АПК "Одеса" та метою укладення якої зазначено відновлення платоспроможності боржника (відновлення роботи товариства, виплата заробітної плати працівникам, погашення кредиторських вимог, тощо) і припинення справи про банкрутство (.п. 1.1., 1.4. мирової угоди).

Загальна заборгованість боржника перед кредиторами кожної черги , станом на 15 січня 2016, складає 2 404 269, 30 грн. (п. 1.2. мирової угоди).

Відповідно до п. 3.1.1.2 мирової угоди від 15.01.2016 вимоги кредиторів першої черги на суму 817225 грн.52 коп. погашаються пропорційно рівними платежами протягом 30 днів з дня надходження на рахунок боржника передбачених даною мировою угодою коштів.

За п. 3.1.1.3. мирової угоди від 15.01.2016, вимоги 2 черги - Управління пенсійного фонду України в Приморському районі м. Одеси на суму 107 660 грн. 72 коп. погашаються протягом 30 днів з дня надходження на рахунок Боржника передбачених даною мировою угодою коштів.

Пунктом 3.1.1.4. мирової угоди від 15.01.2016 передбачено, що 3 черга - вимоги Державної податкової інспекції у Малиновському районі м. Одеси Головного управління Міндоходів в Одеській області на суму 646 093 грн. 87 коп. погашаються протягом 60 дня, з дня надходження на рахунок боржника передбачених даною мировою угодою коштів.

Вимоги 4 черги - ТОВ „Експерт Партнер" на суму 667 860 грн. 34 коп. погашаються протягом 60 днів, з дня надходження на рахунок Боржника передбачених даною мировою угодою коштів.

Згідно п. 3.1.1.6. вимоги 6 черги - Державної податкової інспекції у Малиновському районі м. Одеси Головного управління Міндоходів в Одеській області у сумі 165428 грн. 85 коп. погашається протягом 60 днів, з дня надходження на рахунок Боржника передбачених даною мировою угодою коштів.

Згідно умов мирової угоди, інвестор забезпечує оплату послуг арбітражного керуючого (розпорядника майна, керуючого санацією) Селезньова О.В. протягом 60 днів з дня надходження коштів від Інвестора на рахунок Боржника (за умовами даної мирової угоди) у розмірі 40 313 грн. 10 коп., відшкодування витрат понесених керуючим під час виконання своїх повноважень.

Крім того, за умовами мирової угоди від 15.01.2016, інвестор протягом 30 днів з дня затвердження мирової угоди господарським судом Одеської області перераховує на рахунок боржника кошти в сумі 2 404 269, 30 грн. на задоволення вимог всіх кредиторів у даній справі, а боржник зобов'язується передати у власність інвестору належне йому нерухоме майно, а саме: будівлю контори загальною площею 758,3 кв. м., за адресою: АДРЕСА_1; рампу криту загальною площею 561,2 кв.м., за адресою: АДРЕСА_2; склад солі загальною площею 278,1 кв. м., за адресою: АДРЕСА_3; будівлю засолювального цеху загальною площею виробничі та невиробничі будівлі загальною площею 4125,97 кв. м., за адресою: АДРЕСА_4 (п. 1.6 мирової угоди).

Пунктом 1.7 зазначеної мирової угоди передбачено, що інвестор, після перерахування боржнику коштів у сумі 2 404 269,30 грн. набуває право власності на вказане вище майно боржника, та має право на підставі даної мирової угоди провести державну реєстрацію прав власності на зазначене нерухоме майно.

Відтак, як вбачається із умов мирової угоди, з моменту затвердження господарським судом умов мирової угоди, право власності на частину нерухомого майна боржника - ПАТ "АПК "Одеса", без визначення вартості конкретного майна, переходить до інвестора - ТОВ "Акерман - Консалтинг 2015".

Разом з тим, укладення мирової угоди, її зміст та набрання нею чинності передбачено ст.79 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом".

Законом України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" не передбачено можливості переходу права власності на майно боржника до інвестора за умовами мирової угоди.

Крім того, матеріали справи не містять даних про те, що зазначена мирова угода була погоджена та підписана керівником відповідного органу доходів і зборів за місцезнаходженням боржника у відповідності до ст. 78 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом".

Разом з тим, Законом України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" передбачено, що під час процедури санації, заходами щодо відновлення платоспроможності боржника, які містить план санації, що затверджений судом, можуть бути, зокрема, і відчуження майна боржника (ч. 2 ст. 29 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом").

Згідно ч. 6 ст. 28 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" керуючий санацією зобов'язаний забезпечувати визначення початкової вартості майна шляхом проведення незалежної оцінки в разі відчуження майна у процедурі санації в порядку, установленому законодавством про оцінку майна, майнові права та професійну оціночну діяльність.

Відтак, суди попередніх інстанцій належним чином не перевірили відповідність умов мирової угоди вимогам Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" укладеної по справі про банкрутство ПАТ "АПК" Одеса" , не перевірили чи не порушують умови даної мирової угоди інтереси боржника, кредиторів, інших осіб та дійшли передчасних висновків щодо наявності підстав для її затвердження.

Відповідно до ст. 1117 ГПК України переглядаючи у касаційному порядку судові рішення, касаційна інстанція на підставі встановлених фактичних обставин справи перевіряє застосування судом першої чи апеляційної інстанції норм матеріального і процесуального права.

Касаційна інстанція не має права встановлювати або вважати доведеними обставини, що не були встановлені у рішенні або постанові господарського суду чи відхилені ним, вирішувати питання про достовірність того чи іншого доказу, про перевагу одних доказів над іншими, збирати нові докази або додатково перевіряти докази.

За таких обставин, постанову Одеського апеляційного господарського суду від 22.09.2016 та ухвалу Господарського суду Одеської області від 23.02.2016 про затвердження мирової угоди та припинення провадження по справі № 916/2606/14, не можна визнати як такі, що відповідають фактичним обставинам справи і вимогам закону і вони підлягають скасуванню, а направленню на новий судовий розгляд до суду першої інстанції.

При новому розгляді справи суду слід врахувати вище викладене, більш повно та всебічно перевірити дійсні обставини справи, дати належну оцінку зібраним по справі доказам, доводам та запереченням сторін і в залежності від встановленого та вимог закону постановити законне та обґрунтоване рішення.

На підставі викладеного та керуючись ст.ст. 1115, 1117- 1119, 11110 - 11113 ГПК України, Вищий господарський суд України, -

П О С Т А Н О В И В:

Касаційні скарги кредитора ОСОБА_2 задовольнити частково.

Постанову Одеського апеляційного господарського суду від 22.09.2016 та ухвалу Господарського суду Одеської області від 23.02.2016 по справі № 916/2606/14 скасувати.

Справу № 916/2606/14 направити на новий судовий розгляд до Господарського суду Одеської області.

Головуючий - Ткаченко Н.Г.

Судді - Катеринчук Л.Й.

Куровський С.В.

logo

Юридичні застереження

Protocol.ua є власником авторських прав на інформацію, розміщену на веб - сторінках даного ресурсу, якщо не вказано інше. Під інформацією розуміються тексти, коментарі, статті, фотозображення, малюнки, ящик-шота, скани, відео, аудіо, інші матеріали. При використанні матеріалів, розміщених на веб - сторінках «Протокол» наявність гіперпосилання відкритого для індексації пошуковими системами на protocol.ua обов`язкове. Під використанням розуміється копіювання, адаптація, рерайтинг, модифікація тощо.

Повний текст