Головна Сервіси для юристів ... База рішень" Протокол " Постанова ВГСУ від 27.07.2016 року у справі №17-7/355-10-3625 Постанова ВГСУ від 27.07.2016 року у справі №17-7/...
print
Друк
search Пошук
comment
КОМЕНТАР від ресурсу "ПРОТОКОЛ":

КОМЕНТАР від ресурсу "ПРОТОКОЛ":

Державний герб України

ВИЩИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД УКРАЇНИ

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

27 липня 2016 року Справа № 17-7/355-10-3625

Вищий господарський суд України у складі колегії суддів:

головуючого:Короткевича О.Є. (доповідач у справі), суддів:Коваленка В.М., Полякова Б.М.,розглянувши касаційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю "Блек сі шіппінг сервіс ЛТД"на постанову Одеського апеляційного господарського суду від 17.08.2015 року та ухвалуГосподарського суду Одеської області від 10.07.2015 року (в частині залучення ТОВ "Компанії "Капітал Інвест Групп" до участі в санації боржника)у справі№ 17-7/355-10-3625 за заявоюТовариства з обмеженою відповідальністю "Винконцерн"доВиробничого закритого акціонерного товариства "Великодальницький завод продовольчих товарів "Євдокія"пробанкрутство,

Представники сторін в судове засідання не з'явились.

ВСТАНОВИВ:

Ухвалою Господарського суду Одеської області від 10 липня 2015 року у справі № 17-7/355-10-3625 (суддя Зеленов Г.М.) з поміж іншого, залучено ТОВ "Компанія "Капітал Інвест Групп" до участі в санації боржника виробничого закритого акціонерного товариства "Великодальницький завод продовольчих товарів "Євдокія".

Постановою від 17 серпня 2015 року Одеський апеляційний господарський суд у справі № 17-7/355-10-3625 (судді: Богатир К.В. - головуючий, Аленін О.Ю., Величко Т.А.) ухвалу Господарського суду Одеської області від 10 липня 2015 року в частині залучення ТОВ "Компанії "Капітал Інвест Групп" до участі в санації боржника виробничого закритого акціонерного товариства "Великодальницький завод продовольчих товарів "Євдокія" залишено без змін.

Не погоджуючись з прийнятими у справі процесуальними документами, скаржник товариство з обмеженою відповідальністю "Блек сі шіппінг сервіс ЛТД" звернувся до Вищого господарського суду України з касаційною скаргою, якою просить скасувати постанову Одеського апеляційного господарського суду від 17 серпня 2015 року у справі № 17-7/355-10-3625, ухвалу місцевого суду від 10 липня 2015 року в частині залучення ТОВ "Компанії "Капітал Інвест Групп" до участі в санації боржника виробничого закритого акціонерного товариства "Великодальницький завод продовольчих товарів "Євдокія" змінити та відмовити у задоволенні заяви ТОВ "Компанії "Капітал Інвест Групп" про залучення до участі в санації боржника.

В обґрунтування своєї правової позиції скаржник посилається на порушення судами норм матеріального та процесуального права, зокрема, приписів ст.ст. 1, 14, 17, 18 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом".

Обговоривши доводи касаційної скарги, перевіривши наявні матеріали справи, проаналізувавши застосування судами норм матеріального та процесуального права, колегія суддів дійшла висновку, що касаційна скарга підлягає частковому задоволенню, виходячи з наступного.

Враховуючи приписи п. 1-1 Прикінцевих положень Закону "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" (далі по тексту Закону про банкрутство) в редакції Закону від 22.12.11 № 4212-VІ, який набрав чинності 19.01.13, до даних правовідносин застосовуються положення Закону в редакції, чинній до 19.01.13, так як провадження у справі про банкрутство ВЗАТ "Великодальницький завод продовольчих товарів "Євдокія" було порушено до набрання чинності нової редакції Закону про банкрутство, а саме 21.08.2010, а постанови про визнання боржника банкрутом і відкриття ліквідаційної процедури місцевим господарським судом не приймалося.

Як встановлено судами попередніх інстанцій, місцевий господарський суд ухвалою від 21.08.2010 року порушив провадження у справі про банкрутство ВЗАТ "Великодальницький завод продовольчих товарів "Євдокія".

Ухвалою місцевого суду від 18.06.2015 року введена процедура санації боржника та призначеного керуючим санації арбітражного керуючого Сніткіну І.А.

У липні 2015 року до місцевого суду звернулося товариство з обмеженою відповідальністю "Компанії "Капітал Інвест Групп" із заявою про залучення останнього до участі у санації боржника.

Місцевий господарський суд, висновки якого підтримав і суд апеляційної інстанції, ухвалою від 10 липня 2015 року, з поміж іншого, залучив ТОВ "Компанію "Капітал Інвест Групп" до участі в санації боржника виробничого закритого акціонерного товариства "Великодальницький завод продовольчих товарів "Євдокія".

Суд апеляційної інстанції встановив правомірність залучення місцевим судом ТОВ "Компанію "Капітал Інвест Групп" до участі у санації як потенційного інвестора, який в подальшому може набути статусу інвестора, а може і не набути. До того ж таке залучення ніяким чином не порушує права інших осіб. Разом з тим, апеляційний суд констатував факт використання комітетом кредиторів своїх прав щодо розгляду заяви останнього про залучення інвестором.

Однак, колегія суддів Вищого господарського суду України не погоджується з висновками апеляційного та місцевого господарських судів, з огляду на таке.

У відповідності до абз. 21 ст. 1 Закону про банкрутство учасниками провадження у справі про банкрутство визнано таких осіб: сторони, арбітражний керуючий (розпорядник майна, керуючий санацією, ліквідатор), власник майна (орган, уповноважений управляти майном) боржника, а також у випадках, передбачених цим Законом, інші особи, які беруть участь у провадженні у справі про банкрутство, Фонд державного майна України, державний орган з питань банкрутства, представник органу місцевого самоврядування, представник працівників боржника, уповноважена особа акціонерів або учасників товариств з обмеженою чи додатковою відповідальністю.

З огляду на зміст абз. 21 ст. 1 Закону про банкрутство залучення судом до участі у справі інших осіб, які відсутні у визначеному Законом про банкрутство переліку, може мати місце тільки у випадках, передбачених цим Законом.

Незважаючи на це, ухвалою Господарського суду Одеської області від 10.07.2015, з якою погодився і суд апеляційної інстанції, залучено ТОВ "Компанію "Капітал Інвест Групп" до участі у справі про банкрутство. Однак судом першої інстанції ні в резолютивній, ні в описовій частині ухвали не було вказано, в якому саме статусі вказану особу залучено до участі у справі, з посиланням на відповідну норму Закону про банкрутство, як це передбачено приписами ст. 1 цього Закону.

У той же час судом апеляційної інстанції не враховано, що ТОВ "Компанію "Капітал Інвест Групп" залучено до участі у справі без надання йому будь-якого конкретного статусу, а також без з'ясування обставин порушення його прав та інтересів у зв'язку із здійсненням провадження у справі про банкрутство ВЗАТ "Великодальницький завод продовольчих товарів "Євдокія".

При цьому ТОВ "Компанія "Капітал Інвест Групп" не являється ні кредитором, ні інвестором, ні іншою особою - учасником справи про банкрутство, безпосередній перелік яких наведено в Законі про банкрутство.

У зв'язку з чим колегія суддів зазначає, що безпідставне, без належного обґрунтування та надання відповідного статусу, залучення особи до участі у справі про банкрутство, що відбулося у даному випадку, призводить до порушення прав боржника, кредиторів, а також інших учасників справи про банкрутство. Це пов'язано з тим, що, набувши статусу учасника справи про банкрутство, відповідна особа згідно зі ст. 22 ГПК України отримує доступ до всіх матеріалів справи про банкрутство, у т.ч. документів, які можуть містити комерційну таємницю. Окрім іншого, така особа набуває процесуальне право на оскарження як дій інших учасників справи про банкрутство, так і прийнятих у справі процесуальних документів, що має наслідком істотне затягування розгляду справи про банкрутство.

Крім того, відповідно до ст. 17 Закону про банкрутство, право вибору інвестора, в першу чергу, належить комітету кредиторів. І тільки після прийняття рішення комітетом кредиторів щодо вибору інвестора, його як учасника у справі про банкрутство може бути залучено до участі у справі судом.

Таким чином, суди припустились порушення норм процесуального права, що призвело до неповного з'ясування обставин справи, в зв'язку з чим відсутні підстави вважати, що судами дана правильна юридична оцінка спірним правовідносинам та зроблені такі, що відповідають нормам чинного законодавства, висновки щодо зобов'язань сторін.

У силу встановлених меж перегляду справи в суді касаційної інстанції та повноважень останнього (ст.ст. 1115, 1117 ГПК України) суд касаційної інстанції позбавлений можливості усунути допущені порушення та прийняти рішення по суті заявлених вимог.

Враховуючи викладене, колегія суддів дійшла висновку про необхідність скасування ухвали місцевого суду в частині залучення ТОВ "Компанії "Капітал Інвест Групп" до участі в санації боржника та постанови Одеського апеляційного господарського суду, а справа щодо розгляду заяви ТОВ "Компанії "Капітал Інвест Групп" - передачі на новий розгляд до суду першої інстанції.

Керуючись ст.ст. 1115, 1117, 1119-11111 Господарського процесуального кодексу України, суд

ПОСТАНОВИВ:

1. Касаційну скаргу товариство з обмеженою відповідальністю "Блек сі шіппінг сервіс ЛТД" задовольнити частково.

2. Постанову Одеського апеляційного господарського суду від 17 серпня 2015 року та ухвалу Господарського суду Одеської області від 10 липня 2015 року в частині залучення ТОВ "Компанії "Капітал Інвест Групп" до участі в санації боржника у справі № 17-7/355-10-3625 скасувати, справу в цій частині направити на розгляд до Господарського суду Одеської області.

Головуючий О.Є. Короткевич

Судді В.М. Коваленко

Б.М. Поляков

logo

Юридичні застереження

Protocol.ua є власником авторських прав на інформацію, розміщену на веб - сторінках даного ресурсу, якщо не вказано інше. Під інформацією розуміються тексти, коментарі, статті, фотозображення, малюнки, ящик-шота, скани, відео, аудіо, інші матеріали. При використанні матеріалів, розміщених на веб - сторінках «Протокол» наявність гіперпосилання відкритого для індексації пошуковими системами на protocol.ua обов`язкове. Під використанням розуміється копіювання, адаптація, рерайтинг, модифікація тощо.

Повний текст