Головна Сервіси для юристів ... База рішень" Протокол " Постанова ВГСУ від 27.01.2016 року у справі №925/931/15 Постанова ВГСУ від 27.01.2016 року у справі №925/9...
print
Друк
search Пошук
comment
КОМЕНТАР від ресурсу "ПРОТОКОЛ":

КОМЕНТАР від ресурсу "ПРОТОКОЛ":

Державний герб України

ВИЩИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД УКРАЇНИ

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

27 січня 2016 року Справа № 925/931/15

Вищий господарський суд України у складі колегії суддів:

головуючий суддя : Корсак В.А.

судді: Данилова М.В., Данилова Т.Б. (доповідач)

розглянувши матеріали касаційної скарги Черкаської міської радина постановуКиївського апеляційного господарського суду від 03.12.2015р. у справі господарського суду№925/931/15 Черкаської областіза позовомЧеркаської міської радидофізичної особи-підприємця ОСОБА_1 про за участю представників сторін: позивача - відповідача - стягнення 44370,39грн. Житнікова Т.А. дов. №3722-01-21 від 31.12.2015 ОСОБА_3 дов.б/н від 10.06.2015, ордер серіяЧК №025543 від 26.01.2016 Розпорядженням №03-05/105 від 25.01.2016р. змінено склад колегії суддів у справі №925/931/15, призначеної до розгляду колегією у складі головуючого судді Алєєвої І.В., суддів Данилової М.В., Данилової Т.Б., утворено колегію суддів у складі головуючий суддя Корсак В.А., судді Данилова М.В, Данилова Т.Б.

В С Т А Н О В И В:

У травні 2015 року Черкаська міська рада звернулась до господарського суду Черкаської області з позовною заявою до фізичної особи - підприємця ОСОБА_1 про стягнення 44370,39 грн., у тому числі 40543,99 грн. заборгованості за договором оренди землі від 25.02.2009 та 3826,40 грн. пені.

Рішенням господарського суду Черкаської області від 03.08.2015 (суддя Довгань К.І.), залишеним без змін постановою Київського апеляційного господарського суду від 03.12.2015 (головуючого судді Мартюк А.І., суддів Зубець Л.П., Гаврилюка О.М.) в задоволенні позову відмовлено повністю на тих підставах, що орендар повністю сплачує орендну плату згідно з умовами Договору оренди земельної ділянки.

Не погоджуючись із рішеннями судів попередніх інстанцій, Черкаська міська рада звернулась до Вищого господарського суду України з касаційною скаргою, в якій посилається на порушення судами норм процесуального та матеріального права, просить Рішення господарського суду Черкаської області від 03.08.2015 і Постанову Київського апеляційного господарського суду від 03.12.2015 скасувати та прийняти нове рішення, яким позовні вимоги задовольнити повністю.

У відзиві на касаційну скаргу представник відповідача ФОП ОСОБА_1 проти доводів касаційної скарги заперечує, посилається на преюдиційність для даної справи Рішення господарського суду Черкаської області від 03.03.2015 у справі № 925/21/15, ставка орендної плати за земельну ділянку на період будівництва, яке не завершене, встановлена 3%, нарахування орендної плати в більшому розмірі визнано судами безпідставним, просить судові рішення залишити в силі, а касаційну скаргу - без задоволення, посилається на Постанови Вищого господарського суду України в аналогічних справах.

Заслухавши присутніх представників сторін, перевіривши наявні матеріали справи на предмет правильності юридичної оцінки обставин справи та повноти їх встановлення в рішенні і постанові та доводи касаційної скарги, колегія суддів вважає, що касаційна скарга не підлягає задоволенню.

Переглядаючи у касаційному порядку судові рішення, касаційна інстанція на підставі встановлених фактичних обставин перевіряє застосування судом першої чи апеляційної інстанцій норм матеріального та процесуального права.

Як встановлено судами попередніх інстанцій, Рішенням четвертої сесії Черкаської міської ради від 25.12.2008 №4-867 "Про надання приватному підприємцю ОСОБА_1 земельної ділянки в оренду по АДРЕСА_1" було затверджено проект відведення земельної ділянки приватному підприємцю ОСОБА_1 і надано земельну ділянку площею 4119 кв.м в оренду по АДРЕСА_1 на 49 років під розташування та подальшу експлуатацію підприємства з обробки граніту за рахунок земель Черкаської міської ради.

За функціональним використанням земельну ділянку віднесено: на період будівництва - до категорії земель, зайнятих поточним та відведених під майбутнє будівництво, після завершення будівництва - до категорії земель промисловості.

Вказане рішення Черкаської міської ради, яке має індивідуальну дію, відповідно до Земельного законодавства України є єдиним документом, який визначає цільове та функціональне використання переданої ФОП ОСОБА_1 земельної ділянки по АДРЕСА_1.

Даним рішенням Черкаська міська рада визначила, що на період будівництва ФОП ОСОБА_1 підприємства з обробки граніту земельна ділянка площею 4119 кв.м за адресою АДРЕСА_1, відноситься до земель зайнятих поточним та відведеним під майбутнє будівництво.

Будь-яких граничних строків чи періодів будівництва вказаного об'єкту цим рішенням Черкаської міської ради не визначено.

25.02.2009 між Черкаською міською радою як орендодавцем, та приватним підприємцем ОСОБА_1 як орендарем на підставі рішення четвертої сесії Черкаської міської ради від 25.12.2008 №4-867 було укладено договір оренди землі (далі - Договір), за умовами якого позивач зобов'язався передати, а відповідач прийняти в оренду терміном на 49 років земельну ділянку площею 4119 кв.м в м.Черкаси по АДРЕСА_1 під розташування та подальшу експлуатацію підприємства з обробки граніту. Договір зареєстрований у Черкаській регіональній філії ДП "Центр ДЗК" при Держкомземі України, про що у державному реєстрі земель вчинено запис від 18.03.2009 за №040977500027.

По акту приймання-передачі позивач передав, а відповідач прийняв земельну ділянку, яка є предметом договору оренди землі від 25.02.2009.

Пунктами 9, 11 Договору сторони погодили, що за оренду земельної ділянки орендар сплачує орендну плату в грошовій формі. Річна орендна плата за користування земельною ділянкою встановлюється: на нормативний термін будівництва, але не пізніше введення в експлуатацію (землі, зайняті поточним будівництвом), в розмірі 3% від її нормативної грошової оцінки і на час укладення цього договору складає 5149,0 грн.; після введення в експлуатацію (землі промисловості) - в розмірі 7% від її нормативної грошової оцінки і на час укладання цього договору складає 28833,00 грн. Орендна плата вноситься орендарем щомісячно до 30 числа місяця, наступного за звітним.

Пунктом 13 договору визначено, що в разі проведення щорічної індексації нормативної грошової оцінки землі, внесення інших змін на підставі вимог діючого законодавства, а також в разі будь-яких змін Черкаською міською радою розмірів орендної плати, що діють в м. Черкаси, розмір грошової оцінки земельної ділянки та розмір щорічної орендної плати змінюватиметься без внесення змін та доповнень до цього договору.

Згідно з пунктом 36 Договору зміна умов договору здійснюється у письмовій формі за взаємною згодою сторін, а у разі недосягнення згоди - спір розв'язується у судовому порядку.

Вирішуючи справу по суті, суди попередніх інстанцій врахували Рішення господарського суду Черкаської області від 03.03.2015 по справі № 925/21/15, яким відмовлено повністю у позові Черкаської міської ради до ФОП ОСОБА_1 про розірвання Договору від 25.02.2009 оренди земельної ділянки площею 4119 кв.м в м.Черкаси по АДРЕСА_1 під розташування та подальшу експлуатацію підприємства з обробки граніту, через систематичну недоплату орендної плати.

Господарським судом Черкаської області по справі №925/21/15 було встановлено, що відповідач своєчасно сплачує орендну плату за землю в розмірі, що складає 3% від нормативної грошової оцінки землі на період будівництва, як передбачено умовами Договору і згідно з нормативною грошовою оцінкою спірної земельної ділянки, змін до договору щодо зміни умов в частині визначення розміру орендної плати сторонами у встановленому порядку не вносилось.

Суди попередніх інстанцій виходили з ч. 3 ст. 35 ГПК України, відповідно до якої обставини, встановлені рішенням суду у господарській, цивільній або адміністративній справі, що набрало законної сили, крім встановлених рішенням третейського суду, не доказуються при розгляді інших справ, у яких беруть участь ті самі особи або особа, щодо якої встановлено ці обставини.

Суди також врахували рекомендації, викладені у п. 2.19 постанови Пленуму Вищого господарського суду України від 17 травня 2011 року №6 "Про деякі питання практики розгляду справ у спорах, що виникають із земельних відносин" в яких зазначено, що згідно зі статтею 632 ЦК України ціна в договорі встановлюється за домовленістю сторін. У визначених законом випадках застосовуються ціни (тарифи, ставки тощо), які встановлюються або регулюються уповноваженими органами державної влади або органами місцевого самоврядування. Судам слід враховувати, що розмір орендної плати за землю визначається сторонами у договорі, в тому числі може визначатися шляхом встановлення відсоткового відношення до нормативної грошової оцінки земельної ділянки, що відповідає чинному законодавству України, зокрема, приписам частини першої статті 15, статті 21 Закону України "Про оренду землі".

Статтею 30 Закону України "Про оренду землі" передбачено, що зміна умов договору оренди землі здійснюється за взаємною згодою сторін. У разі недосягнення згоди щодо зміни умов договору оренди землі спір вирішується в судовому порядку.

Оскільки орендна плата за земельні ділянки державної та комунальної власності є регульованою ціною, то законодавча зміна граничного розміру цієї плати може бути підставою для перегляду розміру орендної плати, встановленої умовами договору. При цьому надсилання відповідачеві пропозицій щодо внесення змін до договору оренди є правом, а не обов'язком позивача, тому недотримання останнім вимог частини другої статті 188 ГК України щодо надсилання іншій стороні пропозицій про зміну умов договору не позбавляє його права звернутися до господарського суду з позовом про зміну умов договору. Якщо зі зміною граничного розміру орендної плати таку ж зміну до договору оренди в установленому законом порядку не внесено, то застосуванню підлягає відповідна умова договору.

На цих підставах суди дійшли висновку, що оскільки сторонами ні в добровільному, ні в судовому порядку не було внесено зміни до Договору оренди землі від 25.02.2009 щодо розміру орендної плати, то нарахування позивачем орендної плати в більшому розмірі, ніж передбачено договором, є безпідставним.

Як в касаційній, так і в апеляційній скаргах Черкаська міська рада посилалась на те, що пунктом 1.12 "Порядку встановлення розмірів річної орендної плати за землю в місті Черкаси", затвердженим рішенням Черкаської міської ради від 13.05.2010 №5-657, визначено, що в разі надання земельної ділянки для розміщення нових(або реконструкції існуючих) об'єктів нерухомого майна земельна ділянка на нормативний термін будівництва, але не більше ніж на 3 роки відноситься до категорії земель, зайнятих поточним будівництвом.

По закінченню будівництва або максимального трирічного терміну будівництва віднесення земельної ділянки до певного виду функціонального використання здійснюється на загальних підставах.

Відтак, Черкаська міська рада вважає, що з 26 грудня 2011 року у зв'язку із закінченням максимального трирічного терміну будівництва та автоматичною зміною грошової оцінки земельної ділянки із земель, зайнятих поточним будівництвом, на землі промисловості ставка орендної плати повинна застосовуватись замість 3% на період будівництва на ставку 7% як для земель промисловості.

Проте, судами попередніх інстанцій встановлено, і з чим погоджується колегія суддів Вищого господарського суду України, що ані Рішенням четвертої сесії Черкаської міської ради від 25.12.2008 №4-867 "Про надання приватному підприємцю ОСОБА_1 земельної ділянки в оренду по АДРЕСА_1", ані Договором оренди земельної ділянки від 25.02.2009 будь-яких граничних строків чи періодів будівництва вказаного об'єкту не визначено.

Більш того, "Порядок встановлення розмірів річної орендної плати за землю в місті Черкаси" затверджений рішенням Черкаської міської ради від 13.05.2010 №5-657 значно пізніше, ніж ФОП ОСОБА_1 була виділена земельна ділянка та укладено Договір оренди, до якого зміни у встановленому порядку не вносились.

Як встановлено судами, на вказаній земельній ділянці розташоване незавершене будівництво підприємства з обробки граніту. Будівництво даного об'єкту ще не завершено, об'єкт не введено в експлуатацію, тому на даний час сплата орендної плати здійснюється ФОП ОСОБА_1 відповідно до умов пунктів 9, 11 Договору оренди землі, як за землі, зайняті поточним будівництвом.

На цих підставах суди попередніх інстанцій дійшли висновку, що нарахування орендної плати за земельну ділянку за ставкою 7% як за землі промисловості не відповідає умовам укладеного 25.02.2009 Договору, і на цих підставах відмовили Черкаській міській раді у стягненні нарахованої різниці орендної плати за землю.

Статтею 1117 ГПК України передбачено, що переглядаючи у касаційному порядку судові рішення, касаційна інстанція на підставі встановлених фактичних обставин справи перевіряє застосування судом першої чи апеляційної інстанції норм матеріального і процесуального права. Касаційна інстанція не має права встановлювати або вважати доведеними обставини, що не були встановлені у рішенні або постанові господарського суду чи відхилені ним, вирішувати питання про достовірність того чи іншого доказу, про перевагу одних доказів над іншими, збирати нові докази або додатково перевіряти докази.

З огляду на викладене, колегія суддів Вищого господарського суду України дійшла висновку про відсутність підстав для задоволення касаційної скарги Черкаської міської ради, оскільки доводи касаційної скарги зводяться до переоцінки доказів по справі, а судами було повно та всебічно з'ясовано обставини, що мають значення для даної справи, їм надано належну правову оцінку та прийнято рішення і постанову з дотриманням норм матеріального та процесуального права, що дає підстави залишити їх без змін.

Судові витрати, сплачені касатором до бюджету під час подання касаційної скарги, у зв'язку з відмовою в задоволенні касаційної скарги на підставі ст.49 ГПК України залишаються на касаторі.

Враховуючи наведене, та керуючись ст.ст.1115, 1117, 1119, 11111 Господарського процесуального кодексу України, Вищий господарський суд України, -

П О С Т А Н О В И В:

Касаційну скаргу Черкаської міської ради залишити без задоволення.

Постанову Київського апеляційного господарського суду від 03.12.2015р. у справі №925/931/15 господарського суду Черкаської області залишити без змін.

Головуючий суддя В. Корсак

Судді М. Данилова

Т. Данилова

logo

Юридичні застереження

Protocol.ua є власником авторських прав на інформацію, розміщену на веб - сторінках даного ресурсу, якщо не вказано інше. Під інформацією розуміються тексти, коментарі, статті, фотозображення, малюнки, ящик-шота, скани, відео, аудіо, інші матеріали. При використанні матеріалів, розміщених на веб - сторінках «Протокол» наявність гіперпосилання відкритого для індексації пошуковими системами на protocol.ua обов`язкове. Під використанням розуміється копіювання, адаптація, рерайтинг, модифікація тощо.

Повний текст