Головна Сервіси для юристів ... База рішень" Протокол " Постанова ВГСУ від 27.01.2016 року у справі №922/4251/15 Постанова ВГСУ від 27.01.2016 року у справі №922/4...
print
Друк
search Пошук
comment
КОМЕНТАР від ресурсу "ПРОТОКОЛ":

КОМЕНТАР від ресурсу "ПРОТОКОЛ":

Державний герб України

ВИЩИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД УКРАЇНИ

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

27 січня 2016 року Справа № 922/4251/15 Вищий господарський суд України у складі колегії суддів:

Божок В.С.- головуючого, Костенко Т.Ф., Сибіги О.М.перевіривши матеріали касаційної скаргипублічного акціонерного товариства "Харківгаз"на постанову Харківського апеляційного господарського суду від 19.11.2015 у справігосподарського суду Харківської областіза позовомпублічного акціонерного товариства "Харківгаз"докомунальної установи Богодухівський дитячий будинок-інтернатпростягнення 793 211,32 грн. в судовому засіданні взяли участь представники:від позивача:Губарєв І.В. - дов. №497 від 25.01.2016; Юркова Т.С.- дов. №5505 від 30.12.2015;від відповідача:не з'явились;ВСТАНОВИВ:

Рішенням від 29.09.2015 господарського суду Харківської області (суддя: Добреля Н.С.) в задоволені позовних вимогах відмовлено.

Постановою від 19.11.2015 Харківського апеляційного господарського суду (судді: Фоміна В.О. - головуючий, Крестьянінов О.О., Шевель О.В.) рішення від 29.09.2015 господарського суду Харківської області залишено без змін.

Судові рішення мотивовані тим, що позивачем не доведено виникнення аварійної ситуації при обчисленні об`єму газу за спірний період, в матеріалах справи наявні докази справності засобів вимірювальної техніки встановленої на котельні будинку-інтернату, відповідачем належним чином виконано умови договору №03ПТ-БФ-45-2015Б від 30.01.2015 та оплачено в повному обсязі спожитий природний газ за спірний період.

Не погоджуючись з судовими рішеннями, ПАТ "Харківгаз" звернулось до Вищого господарського суду України з касаційною скаргою і просить їх скасувати, посилаючись на те, що господарськими судами порушено норми матеріального та процесуального права, зокрема, п.п. 3.1, 3.12.2, 3.12.11 Правил користування природним газом для юридичних осіб, п.п.3, 3.11, 5.13, 5.9, 8.1, 8.2 Правил обліку природного газу під час його транспортування газорозподільними мережами, постачання та споживання; ст.ст. 212, 629 Цивільного Кодексу України, ст.43 Господарського процесуального кодексу України.

Інші учасники судового процесу не скористались правом, наданим ст. 1112 Господарського процесуального кодексу України, відзиви на касаційну скаргу до Вищого господарського суду України на момент прийняття постанови у справі не надали.

Колегія суддів, приймаючи до уваги межі перегляду справи в касаційній інстанції, проаналізувавши на підставі фактичних обставин справи застосування норм матеріального та процесуального права при винесенні оспорюваних судових актів, знаходить необхідним у задоволенні касаційної скарги відмовити з наступних підстав.

Господарськими судами встановлено, що 30.01.2015 ПАТ "Харківгаз" (постачальник) та КУ Богодухівський дитячий будинок-інтернат (споживач) уклали договір №03ПТ-БФ-45-2015Б на постачання природного газу за регульованим тарифом (установам і організаціям, що фінансуються з державного та місцевого бюджетів), відповідно якого позивач зобов'язується поставити природний газ відповідачу в обсягах і порядку, передбачених договором для забезпечення потреб відповідача, а відповідач зобов`язується оплачувати позивачу вартість газу у розмірах, строках, порядку та на умовах, передбачених договором.

Відповідно п.2.6 договору, послуги з постачання документально оформляються підписаним сторонами актом приймання-передачі газу, який оформляється згідно з даними вузлів обліку, визначених у додатку 1 до договору. У переліку комерційних вузлів обліку газу та газоспоживаючого обладнання зазначено обчислювач об'єму газу "Гамма-Флоу 03 А" (додаток №1).

Пунктами 2.8 та 2.9. договору сторони передбачили, що споживач протягом двох робочих днів з дати одержання акту приймання-передачі газу зобов'язується повернути постачальнику один примірник оригіналу акта приймання-передачі газу, підписаний уповноваженим представником та скріплений печаткою споживача, або надати в письмовій формі мотивовану відмову від підписання акта приймання-передачі. Акти приймання-передачі газу є підставою для остаточних розрахунків споживача з постачальником.

Відповідно п.4.6 договору оплата вартості послуг з постачання газу здійснюється споживачем авансовими та/або плановими платежами з розрахунку договірного обсягу постачання протягом періоду оплати відповідно додатка 2 до договору. Споживач самостійно розраховує суму платежу, виходячи з ціни газу на наступний розрахунковий період та відповідної величини договірного обсягу газу, заявленого на наступний розрахунковий період. У разі відсутності інформації про ціну газу на наступний розрахунковий період до дати здійснення оплати споживач розраховує суму платежу за ціною, що діяла у попередньому. У випадку недоплати вартості послуг з постачання газу за розрахунковий період споживач проводить остаточний розрахунок не пізніше 10 числа місяця, наступного за розрахунковим.

Предметом даного позову є стягнення боргу за додаткові об'єми газу в сумі 793 211,32 грн. за січень, березень та квітень 2015 року у зв'язку з тим, що у роздруківках обчислювача комерційного вузла обліку газу, встановленого на котельній КУ Богодухівський дитячий будинок-інтернат, зафіксовані позаштатні ситуації, які впливають на результати вимірювання об'єму спожитого природного газу.

У відповідності ст. 526 Цивільного кодексу України, яка кореспондується зі ст. 193 Господарського кодексу України, суб'єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов'язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору, а за відсутності конкретних вимог щодо виконання зобов'язання - відповідно до вимог, що у певних умовах звичайно ставляться.

Стаття 629 Цивільного кодексу України передбачено, що договір є обов'язковим для виконання сторонами.

Згідно п. 1.3. Правил обліку природного газу: облік транспортованого та реалізованого споживачу газу здійснюється спільно газопостачальним підприємством, газорозподільним підприємством, трубопроводами якого здійснюється транспортування газу споживачу, та споживачем у порядку, установленому цими Правилами.

За пунктом 5.1. Правил обліку природного газу: постачання газу споживачу здійснюється за умови наявності комерційного вузла обліку газу.

Згідно пункту 5.7. Правил обліку природного газу засоби вимірювальної техніки (ЗВТ) мають бути повірені або атестовані в установленому порядку. Власник комерційного вузла обліку газу відповідає за збереження свідоцтв про повірку або метрологічну атестацію ЗВТ та паспортів до ЗВТ.

Відповідно п.п.5.12 та 5.13 Правил обліку природного газу під час його транспортування газорозподільними мережами постачання та споживання, затвердженими наказом Міністерства палива та енергетики України №618 від 27.12.2005, зареєстрованими у Міністерстві юстиції України №67/11941 від 26.01.2006, у разі виникнення між сторонами суперечливих питань щодо технічних, у тому числі метрологічних, характеристик ЗВТ, сторони договору мають право вимагати проведення позачергової або експертної повірки ЗВТ територіальними органами Держспоживстандарту України.

Перерахунки об'єму протранспортованого газу проводяться у випадках: тимчасової відсутності засобів вимірювальної техніки (далі - ЗВТ) - зняття ЗВТ на періодичну, позачергову, експертну повірки та ремонт; непридатності до застосування (несправності) ЗВТ за результатами перевірки технічного стану комерційного вузла обліку газу; наявності аварійних ситуацій, що зареєстровані у роздрукованих звітах обчислювачів та обчислювачів коректорів (несправність ЗВТ).

Господарські суди дійшли висновку, що пунктом 5.13 Правил обліку природного газу визначено вичерпний перелік випадків застосування Методики перерахунку об'єму протранспортованого газу за правилами, викладеними у пунктах 5.13.1.-5.13.3. Зокрема, таким випадком є наявність аварійних ситуацій, зареєстрованих у роздрукованих звітах обчислювачів та обчислювачів коректорів (несправність ЗВТ) - на що посилається апелянт.

Господарськими судами встановлено, що необхідною умовою для здійснення нарахування відповідачеві коштів за додаткові об'єми газу (понад ті, що були зафіксовані за допомогою ЗВТ) є наявність аварійної ситуації та її належна реєстрація у відповідних звітах. Відповідно роздруківок обчислювача комерційного вузла обліку газу, встановленого на котельні відповідача протягом січня - червня 2015 року аварійних ситуацій на котельні відповідача не виникало. Однак, за вказані періоди є наявні звіти про нештатні ситуації.

Як встановлено господарськими судами поняття "нештатна ситуація" та поняття "аварійна ситуація" не є тотожними. В даному випадку нештатна ситуація полягала в тому, що розрахункове значення вимірювання тиску (Р) вийшло за межі, встановлені Методикою виконання вимірювань, і за таких умов розрахунок коефіцієнту стислості газу, який враховується при обчисленні об'єму газу за стандартних умов, стає неможливим, при цьому коректор продовжує вимірювання обсягів спожитого газу за останніми дійсними значеннями тиску газу до виникнення нештатної ситуації - тобто переходить на константи.

Справність засобів вимірювальної техніки, встановленої на котельні будинку-інтернату, та придатність її до застосування підтверджена свідоцтвом Державного підприємства "Харківського регіонального науково-виробничого центру стандартизації, метрології та сертифікації" №U-089/14 від 07.07.2014 та №U-254 від 08.07.2014.

З урахуванням пояснень з виконання ГОСТУ 30319 коректором об`єму газу "Гамма-Флоу 03 А" (лист №03/02-15 від 03.02.2015 директора ПНВП "Софтсервіс", який є розробником і виробником коректору об'єму газу "Гамма-Флоу 03 А"), господарськими судами встановлено, що позаштатні ситуації по тиску газу фіксуються коректором об`єму газу "Гамма-Флоу 03 А" в інформаційних цілях при тиску газу не менше 0,1 МПа. Розрахунок коефіцієнту стислості є можливим і при тиску, що дорівнює 0,090 МПа, при цьому обчислювач об'єму газу "Гамма-Флоу ОЗА" не переходить на константи, а продовжує розрахунок коефіцієнту стислості газу.

Відповідно Керівництва по експлуатації обчислювача об'єму газу "Гамма- Флоу 03А" змінити розрахунок стислості об'єму газу на константи можливо лише шляхом втручання у роботу обчислювача оператора, про що обчислювачем буде складено протокол масиву даних про втручання оператора.

Отже, господарські суди дійшли висновку, що нештатна ситуація, зафіксована ЗВТ відповідача, не підпадає під визначення аварійної ситуації в розумінні п.8.2 Правил обліку природного газу, яким передбачено, що до аварійних ситуацій ЗВТ належать ситуації, за якими: поточні значення вимірюваних величин вийшли за границі встановлених діапазонів; розрахункові значення величин вийшли за границі, установлені методикою виконання вимірювань; вихідні сигнали вимірювальних перетворювачів вийшли за границі встановлених діапазонів; відсутнє електричне живлення, яке забезпечує функціонування вимірювального комплексу у штатному режимі; поточні значення вимірюваних величин замінено на константи без погодження з іншою стороною договору.

Відповідно Керівництва по експлуатації обчислювача об'єму газу "Гамма-флоу", у роздрукованих місячних звітах у разі виникнення аварійної ситуації передбачено окремий протокол для фіксації аварійної ситуації, а у разі виникнення позаштатної ситуації передбачено окремий протокол для фіксації позаштатної ситуації. Змінити розрахунок стислості об'єму газу на константи можливо лише шляхом втручання у роботу обчислювача оператора, про що обчислювачем буде складено протокол масиву даних про втручання оператора. Однак, як встановлено господарськими судами, відповідний протокол обчислювачем не складався.

Крім того, при фіксації аварійної ситуації обчислювач об'єму газу "Гамма-флоу" в обов'язковому порядку фіксує довжину паузи в обліку газу і під час паузи облік газу не веде. Довжина паузи в обліку газу при наявності аварійної ситуації в обов'язковому порядку фіксується у відомостях обліку споживання природного газу.

Відповідно відомості обліку споживання природного газу контролером "Гамма-Флоу 03 А" за період з 01.01.2015 по 30.06.2015 паузи в роботі контролера відсутні, а отже, були відсутні аварійні ситуації.

За п.3.12.11 Правил користування природним газом для юридичних осіб, у разі виявлення недоліків, що впливають на результати вимірювань об'єму газу (помилки в розрахунках об'єму розподіленого/протранспортованого газу, відсутність чи вихід з ладу вимірювальних перетворювачів параметрів газу і перепаду тиску, витоки газу в імпульсних лініях до перетворювачів тиску газу та перепаду тиску, виявлення факту несанкціонованого втручання в конструкцію чи в роботу вузла обліку, використання конфігурації обчислювача, яка не відповідає документації на комерційний вузол обліку газу тощо), представник сторони, яка здійснює перевірку комерційного вузла обліку газу, разом з відповідальною за його технічний стан особою складає двосторонній акт про порушення цих Правил. Акт, підписаний представниками сторін, є підставою для проведення перерахунків об'ємів прийнятого-переданого газу.

Вимоги щодо проведення перерахунку спожитого газу у разі виявлення недоліків, що впливають на результати вимірювання об'єму газу на підставі двостороннього акту про виявлені недоліки, встановлено також у п.3.3.11.12 Технічної угоди, укладеної сторонами 31.12.2014.

Господарськими судами встановлено, що фактична оплата за спожитий газ у період з січня по червень 2015 року включно здійснювалася відповідачем згідно з відомостями обліку споживання природного газу за відповідними платіжними дорученнями, в яких в якості підстав оплати зазначено рахунки-фактури позивача, а не акти приймання-передачі газу. Зазначені в рахунках-фактурах суми коштів сплачені відповідачем у повному обсязі.

В матеріалах справи відсутні докази про надіслання відповідачеві для підписання актів приймання-передачі природного газу від 31.01.2015, 28.02.2015, 31.03.2015, 30.04.2015, 31.05.2015, 30.06.2015, акти підписані ПАТ "Харківгаз" в односторонньому порядку.

Отже, доводи касаційної скарги щодо неправильного застосування судами першої та апеляційної інстанцій норм матеріального та процесуального права є безпідставними. Інші твердження позивача, зазначені в касаційній скарзі, дублюють доводи апеляційної скарги, яким суд апеляційної інстанції під час перегляду справи в апеляційному порядку надав відповідну правову оцінку, також вони зводяться до аналізу наявних у справі доказів, встановлення та їх переоцінку.

Відповідно ст. 1117 Господарського процесуального кодексу України, касаційна інстанція на підставі вже встановлених фактичних обставин справи перевіряє рішення місцевого господарського суду чи постанови апеляційного суду виключно на предмет правильності застосування згаданими судами норм матеріального чи процесуального права, тобто в межах юридичної оцінки фактичних обставин справи; касаційна інстанція не має права встановлювати або вважати доведеними обставини, що не були встановлені у рішенні або постанові господарського суду чи відхилені ним, вирішувати питання про достовірність того чи іншого доказу, про перевагу одних доказів над іншими, збирати нові докази або додатково перевіряти докази.

Зважаючи на викладене, колегія суддів вважає, що господарськими судами дана правильна юридична оцінка обставинам справи, тому судові рішення відповідають чинному законодавству України та обставинам справи і підстав для їх скасування немає.

На підставі викладеного, керуючись ст.1115, п.1 ст.1119, ст.11111 Господарського процесуального кодексу України, Вищий господарський суд України

ПОСТАНОВИВ:

В задоволенні касаційної скарги відмовити.

Постанову від 19.11.2015 Харківського апеляційного господарського суду зі справи №922/4251/15 залишити без змін.

Головуючий В.С.Божок

Судді Т.Ф. Костенко

О.М. Сибіга

logo

Юридичні застереження

Protocol.ua є власником авторських прав на інформацію, розміщену на веб - сторінках даного ресурсу, якщо не вказано інше. Під інформацією розуміються тексти, коментарі, статті, фотозображення, малюнки, ящик-шота, скани, відео, аудіо, інші матеріали. При використанні матеріалів, розміщених на веб - сторінках «Протокол» наявність гіперпосилання відкритого для індексації пошуковими системами на protocol.ua обов`язкове. Під використанням розуміється копіювання, адаптація, рерайтинг, модифікація тощо.

Повний текст