Головна Сервіси для юристів ... База рішень" Протокол " Постанова ВГСУ від 26.10.2016 року у справі №5015/6905/11 Постанова ВГСУ від 26.10.2016 року у справі №5015/...
print
Друк
search Пошук
comment
КОМЕНТАР від ресурсу "ПРОТОКОЛ":

КОМЕНТАР від ресурсу "ПРОТОКОЛ":

Державний герб України

ВИЩИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД УКРАЇНИ

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

26 жовтня 2016 року Справа № 5015/6905/11

Вищий господарський суд України у складі колегії суддів:

головуючого судді:Данилової М.В.,суддівБакуліної С.В., Сибіги О.М.за участю представників:позивача, відповідачане з'явились (про час та місце судового засідання повідомлено належним чином)розглянувши матеріали касаційної скаргиПриватного підприємства "Зіболки"на ухвалу Львівського апеляційного господарського суду від 21.07.2016 р.у справі№5015/6905/11 Господарського суду Львівської областіза позовомТовариства з обмеженою відповідальністю "Галрем"доТовариства з обмеженою відповідальністю "Спектр Сервіс Центр"пророзірвання договору

ВСТАНОВИВ:

Товариство з обмеженою відповідальністю "Галрем" звернулося до Господарського суду Львівської області з позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю "Спектр Сервіс Центр" про розірвання договору купівлі-продажу нерухомого майна від 23.10.2001 р. №1.

Рішенням Господарського суду Львівської області від 04.01.2012 р. (суддя Мазовіта А.Б.), позовні вимоги задоволено повністю. Розірвано договір купівлі-продажу нерухомого майна від 23.10.2001 р. №1, укладений між Дочірнім підприємством "Житлово-експлуатаційна контора" Відкритого акціонерного товариства "Промхімсантехмонтаж" (правонаступником якого є Товариство з обмеженою відповідальністю "Галрем") та Товариством з обмеженою відповідальністю "Спектр Сервіс Центр". Стягнуто з Товариства з обмеженою відповідальністю "Спектр Сервіс Центр" на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "Галрем" 941,00 грн. судового збору.

Приватне підприємство "Зіболки" дізнавшись про винесення Господарським судом Львівської області рішення, яке порушує його права та інтереси, звернулось до Львівського апеляційного господарського суду із апеляційною скаргою.

Ухвалою Львівського апеляційного господарського суду від 21.07.2016 р. (головуючий суддя - Кордюк Г.Т., судді Гриців В.М., Давид Л.Л.), було припинено провадження за апеляційною скаргою Приватного підприємства "Зіболки".

Свою ухвалу суд першої інстанції обґрунтував тим, що оскаржуване рішення суду ніяким чином не порушує права та інтереси Приватного підприємства "Зіболки" як іпотекодержателя за договором іпотеки, а тому є правові підстави для припинення провадження за апеляційною скаргою.

Не погоджуючись із вищевказаною ухвалою, Приватне підприємство "Зіболки" звернулося до Вищого господарського суду України із касаційною скаргою, в якій просить її скасувати, а справу направити на новий розгляд до суду апеляційної інстанції, посилаючись на неналежне дослідження всіх доказів в їх сукупності та встановлення всіх обставин, необхідних для правильного вирішення спору, що призвело, на думку скаржника, до порушення судом апеляційної інстанції норм матеріального та процесуального права.

Відповідно до протоколу автоматичного розподілу судової справи між суддями від 07.10.2016 р. справа повинна розглядатись у складі колегії суддів: головуючий суддя - Данилова М.В., судді Бакуліна С.В., Сибіга О.М.

Ухвалою Вищого господарського суду України від 11.10.2016 р. касаційну скаргу прийнято до провадження та призначено до розгляду у вищевказаному складі.

26.10.2016 р. від Приватного підприємства "Зіболки" до Вищого господарського суду України надійшла заява про розгляд справи за відсутності представника підприємства.

Заслухавши доповідь судді-доповідача, перевіривши наявні матеріали справи на предмет правильності застосування судами норм матеріального та процесуального права, колегія суддів вважає за необхідне касаційну скаргу задовольнити, з огляду на наступне.

Так, приписами статті 129 Конституції України передбачено, що одними з основних засад судочинства є рівність усіх учасників судового процесу перед законом і судом, а також змагальність сторін та свобода в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Стаття 15 Цивільного кодексу України передбачає, що кожна особа має право на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання. Кожна особа має право на захист свого інтересу, який не суперечить загальним засадам цивільного законодавства.

Відповідно до статті 16 Цивільного кодексу України кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу.

Як вже зазначалось, Приватне підприємство "Зіболки" звернулось до суду апеляційної інстанції зі скаргою на рішення господарського суду Львівської області від 04.01.2012 р. саме для захисту своїх порушених прав та інтересів.

Скарга Приватного підприємства "Зіболки" обґрунтована тим, що підприємство не було обізнане про існування спірного рішення суду, адже не залучалось до участі у справі як сторона, а оскільки вищевказане рішення прямо впливає на права та обов'язки Приватного підприємства "Зіболки" як іпотекодержателя нерухомого майна Публічного акціонерного товариства «Банк «Форум», просило суд апеляційної інстанції його переглянути.

В підтвердження свої доводів Приватним підприємством "Зіболки" було надано: копію ухвали Личаківського райсуду міста Львова від 12.02.2016 р. про заміну сторони правонаступником; копію договору іпотеки від 12.06.2007 р. №942; копію договору від 21.12.2015 р. №2209; копію договору від 25.12.2015 р. №2288; копію витягу про реєстрацію іпотеки за Приватним підприємством "Зіболки"; витяг з ЄДРПОУ №1000992249 відносно Приватного підприємства "Зіболки"; витяг з ЄДРПОУ №1001060595 відносно Товариства з обмеженою відповідальністю "Спектр Сервіс Центр" та витяг з ЄДРПОУ №1000992267 відносно Товариства з обмеженою відповідальністю "Галрем".

У відповідності до статті 4-3 Господарського процесуального кодексу України судочинство у господарських судах здійснюється на засадах змагальності. Сторони та інші особи, які беруть участь у справі, обгрунтовують свої вимоги і заперечення поданими суду доказами. Господарський суд створює сторонам та іншим особам, які беруть участь у справі, необхідні умови для встановлення фактичних обставин справи і правильного застосування законодавства.

Приписами статті 32 Господарського процесуального кодексу України передбачено, що доказами у справі є будь-які фактичні дані, на підставі яких господарський суд у визначеному законом порядку встановлює наявність чи відсутність обставин, на яких грунтуються вимоги і заперечення сторін, а також інші обставини, які мають значення для правильного вирішення господарського спору. Ці дані встановлюються такими засобами: письмовими і речовими доказами, висновками судових експертів; поясненнями представників сторін та інших осіб, які беруть участь в судовому процесі. В необхідних випадках на вимогу судді пояснення представників сторін та інших осіб, які беруть участь в судовому процесі, мають бути викладені письмово.

Згідно статті 43 Господарського процесуального кодексу України господарський суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що грунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді в судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом.

Разом з тим, суд апеляційної інстанції при вирішенні даного спору взагалі не досліджував всі обставинам даної справи, а також не надавав жодному доводу Приватного підприємства "Зіболки" належної оцінки.

Відповідно до пункту 5-2 постанови Пленуму Вищого господарського суду України від 17.05.2011 р. №7 «Про деякі питання практики застосування розділу ХІІ Господарського процесуального кодексу України» у розгляді апеляційної скарги, поданої особою, яка не брала участі в розгляді справи судом першої інстанції і яка вважала, що місцевим господарським судом вирішено питання про її права та обов'язки, апеляційний господарський суд, прийнявши апеляційну скаргу до провадження (якщо вона не підлягала поверненню з передбачених ГПК підстав), повинен з'ясувати наявність правового зв'язку між скаржником і сторонами у справі.

Колегія суддів касаційної інстанції зауважує, що перш ніж припинити провадження за апеляційною скаргою Приватного підприємства "Зіболки", суд апеляційної інстанції повинен був надати належну правову оцінку: укладеному 12.06.2007 р. між Акціонерним комерційним банком «Форум» (іпотекодержатель) та Товариством з обмеженою відповідальністю "Спектр Сервіс Центр" (іпотекодавець) договору іпотеки нерухомого майна - будинку загальною площею 6903,3 кв.м., який розташований у м. Львові по вул. Вологінна, 2, який є власністю іпотекодавця, згідно договору купівлі-продажу від 23.10.2001 р. №1; укладеному між Публічним акціонерним товариством «Банк «Форум» (первісний іпотекодержатель) та Товариством з обмеженою відповідальністю «Фінансова компанія «Фактор Плюс» (новий іпотекодержатель) 21.12.2015 р. договору відступлення права вимоги за вищевказаним іпотечним договором; укладеному між Товариством з обмеженою відповідальністю «Фінансова компанія «Фактор Плюс» (первісний іпотекодержатель) та Приватним підприємством "Зіболки" (новий іпотекодержатель) 25.12.2015 р. договору відступлення права вимоги за спірним іпотечним договором, а після - з'ясувати чи існує правовий зв'язок між Приватним підприємством "Зіболки" та сторонами у вищевказаній справі; а надалі - дослідити чи вплинуло оскаржуване рішення суду на обсяг прав та обов'язків Приватного підприємства "Зіболки" як іпотекодержателя нерухомого майна Публічного акціонерного товариства «Банк «Форум» та яким чином, а також те, які права та обов'язки перейшли до Приватного підприємства "Зіболки", адже встановлення вищевказаних обставин має важливе значення для даної справи.

Відповідно до статті 1117 Господарського процесуального кодексу України переглядаючи у касаційному порядку судові рішення, касаційна інстанція на підставі встановлених фактичних обставин справи перевіряє застосування судом першої чи апеляційної інстанції норм матеріального і процесуального права. Касаційна інстанція не має права встановлювати або вважати доведеними обставини, що не були встановлені у рішенні або постанові господарського суду чи відхилені ним, вирішувати питання про достовірність того чи іншого доказу, про перевагу одних доказів над іншими, збирати нові докази або додатково перевіряти докази.

Колегія суддів, розглянувши дану справу у касаційному порядку, встановила, що ухвала суду апеляційної інстанції прийнята при неналежному дослідженні всіх обставин справи всупереч норм процесуального права, що призвело до невідповідності висновків суду фактичним обставинам справи, що є підставою для її скасування.

З огляду на викладене, касаційна інстанція приймає до уваги доводи касаційної скарги та приходить до висновку про наявність підстав для її задоволення, в зв'язку з чим оскаржувана ухвала апеляційного господарського суду у даній справі підлягає скасуванню.

Враховуючи наведене, та керуючись ст.ст. 1115, 1117, 1119, 11111 Господарського процесуального кодексу України, Вищий господарський суд України

П О С Т А Н О В И В :

Касаційну скаргу Приватного підприємства "Зіболки" задовольнити.

Ухвалу Львівського апеляційного господарського суду від 21.07.2016 р. у справі № 5015/6905/11 скасувати, справу направити на новий розгляд до Львівського апеляційного господарського суду.

Головуючий суддя М.Данилова

Судді С. Бакуліна

О.Сибіга

logo

Юридичні застереження

Protocol.ua є власником авторських прав на інформацію, розміщену на веб - сторінках даного ресурсу, якщо не вказано інше. Під інформацією розуміються тексти, коментарі, статті, фотозображення, малюнки, ящик-шота, скани, відео, аудіо, інші матеріали. При використанні матеріалів, розміщених на веб - сторінках «Протокол» наявність гіперпосилання відкритого для індексації пошуковими системами на protocol.ua обов`язкове. Під використанням розуміється копіювання, адаптація, рерайтинг, модифікація тощо.

Повний текст