Головна Сервіси для юристів ... База рішень" Протокол " Постанова ВГСУ від 26.01.2016 року у справі №918/585/15 Постанова ВГСУ від 26.01.2016 року у справі №918/5...
print
Друк
search Пошук
comment
КОМЕНТАР від ресурсу "ПРОТОКОЛ":

КОМЕНТАР від ресурсу "ПРОТОКОЛ":

Державний герб України

ВИЩИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД УКРАЇНИ

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

26 січня 2016 року Справа № 918/585/15 Вищий господарський суд України у складі колегії суддів:

головуючого суддів:Є.Борденюк Д.Кривди, С.Могил, розглянувши у відкритому судовому засіданнікасаційні скаргиРелігійної громади Успіння Пресвятої Богородиці парафії Рівненської Єпархії Української Православної Церкви - Київський Патріархат та Рівненської обласної державної адміністрації на постановувід 02.12.2015Київського апеляційного господарського судуу справі№ 918/585/15за позовомРелігійної громади Успіння Пресвятої Богородиці парафії Рівненської Єпархії Української Православної Церкви - Київський ПатріархатдоРелігійної громади Свято-Успенської парафії Рівненської Єпархії Української Православної Церкви, Рівненської обласної державної адміністрації, Рівненського обласного бюро технічної інвентаризаціїпровизнання недійсним рішення виконавчого комітету та визнання недійсним реєстраційного посвідчення Рівненського обласного бюро технічної інвентаризаціїу судове засідання прибули представники:позивачаКучинський В.М. (дов. 06.09.2015), Гордійчук М.А. (дов. від 25.01.2016),відповідача-1Іванюк К.П. (дов. від 02.06.2015),відповідача-2Ганов О.О. (дов. від 21.01.2016),заслухавши суддю-доповідача - Є. Борденюк, пояснення представників сторін та перевіривши матеріали справи, Вищий господарський суд України

ВСТАНОВИВ:

Релігійна громада Успіння Пресвятої Богородиці парафії Рівненської Єпархії Української Православної Церкви - Київський Патріархат звернулась до господарського суду з позовом до Релігійної громади Свято - Успенської парафії Рівненської Єпархії Української Православної Церкви, Рівненської обласної державної адміністрації та Рівненського обласного бюро технічної інвентаризації про:

визнання недійсним рішення Виконавчого комітету Рівненської обласної ради народних депутатів від 25.09.1991 № 173 у частині передання Релігійній громаді УПЦ Св. Успенської церкви у власність культової будівлі, приміщення церкви, що розташована в с. Птича, вул. Львівська, 27-а, Дубенського району Рівненської області;

визнання недійсним реєстраційного посвідчення Рівненського обласного бюро технічної інвентаризації від 03.09.1996.

Рішенням Господарського суду міста Києва від 02.09.2015 (суддя О. Чинчин), залишеним без зміни постановою Київського апеляційного господарського суду від 02.12.2015 (колегія суддів: О. Тищенко, І. Іоннікова, К. Тарасенко), у задоволені позову відмовлено.

Судові рішення мотивовані наступним.

Рішенням Виконавчого комітету Рівненської обласної ради №173 від 25.09.1991 будівля церкви у с. Птича передана на праві власності Релігійній громаді УПЦ Свято - Успенської церкви, що зареєстровано Рівненським обласним бюро технічної інвентаризації в реєстровій книзі №1-3 за реєстровим №7 та підтверджується реєстраційним посвідченням від 03.09.1996.

12.01.2015 зареєстрована Релігійна громада Успіння Пресвятої Богородиці парафії Рівненської Єпархії Української Православної Церкви - Київський Патріархат с. Птича Дубенського району, що підтверджується Випискою з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців.

Відповідно до ст. 7 Закону України "Про свободу совісті і релігійні організації" (далі - Закон), релігійні організації в Україні утворюються з метою задоволення релігійних потреб громадян сповідувати і поширювати віру і діють відповідно до своєї ієрархічної та інституційної структури, обирають, призначають і замінюють персонал згідно із своїми статутами (положеннями). Одним із видів релігійних організацій в Україні є релігійні громади.

Згідно зі ст. 8 Закону, релігійна громада є місцевою релігійною організацією віруючих громадян одного й того ж культу, віросповідання, напряму, течії або толку, які добровільно об'єдналися з метою спільного задоволення релігійних потреб.

Відповідно до статей 13 і 14 Закону релігійні громади одержують правоздатність юридичної особи з моменту реєстрації їх статуту (положення) у обласній, Київській і Севастопольській міських державних адміністраціях, а в Автономній Республіці Крим - в Уряді цієї Республіки.

25.09.1991 зареєстрований Статут Української православної церкви, діяльність якої поширюється на с. Птича Дубнівського району, що підтверджується свідоцтвом про реєстрацію статуту релігійної громади №114, виданим Виконавчим комітетом Рівненської обласної Ради народних депутатів, за адресою парафії - 265020, с. Птича Дубнівського району, Рівненської області, Свято - Успенський храм.

Згідно з пунктом 1 Статуту с. Птича Свято - Успенська парафія є релігійне об'єднання (релігійна спілка), первинний структурний підрозділ Української Православної Церкви, який безпосередньо входить до складу Рівненської єпархії.

Отже, вказана релігійна громада є окремою юридичною особою, яка зареєстрована рішенням Виконавчого комітету Рівненської обласної Ради народних депутатів від 25.09.1991 №173. У подальшому, зазначена юридична особа на підставі розпорядження голови Рівненської обласної державної адміністрації від 25.02.2013 № 89 перереєстровувала свої установчі документи та змінила юридичну назву - Релігійна громада Свято Успенської парафії Рівненської Єпархії Української Православної Церкви с. Птича Дубенського району.

Відповідно до ст. 17 Закону України "Про свободу совісті та релігійні організації" культові будівлі і майно, які складають державну власність, передаються організаціями, на балансі яких вони знаходяться, у безоплатне користування або повертаються у власність релігійних організацій безоплатно за рішенням обласних, Київської та Севастопольської міських держадміністрацій, Уряду АР Крим.

Згідно з п.6 Постанови № 988-ХІІ від 23.04.1991 Верховної Ради України "Про порядок введення в дію Закону України "Про свободу совісті та релігійні організації" вказано Кабінету Міністрів України, Уряду Республіки Крим, обласним, Київській та Севастопольській міським державним адміністраціям забезпечити відповідно до Закону України "Про свободу совісті та релігійні організації" повернення у власність чи передачу у безоплатне користування релігійним громадам культових будівель і майна з урахуванням: прав релігійних громад, яким належали ці будівлі і майно на момент їх переходу у власність держави; прав релігійних громад, які користуються цими будівлями і майном у встановленому законом порядку; вкладення коштів релігійними громадами у спорядження, переобладнання культової будівлі і тривалості користування нею; наявності у даному населеному пункті (місцевості) інших культових будівель та їх використання релігійними громадами відповідних віровизнань; інших суттєвих обставин у їх сукупності.

У роз'ясненні Президії Вищого арбітражного суду України від 29.02.1996 № 02-5/109 зазначено, що передача культових будівель у власність релігійних громад, які не були їх власниками, можлива за умови, якщо в населеному пункті немає законного претендента на ці будівлі, тобто релігійної громади тієї конфесії (віросповідної приналежності), якій належала будівля на момент переходу у власність держави.

За відомостями 1912 року церква - дерев'яна на кам'яному фундаменті з такими же колонами, 15 серпня 1912 року здійснена закладка нового кам'яного храму.

Протоколом №5 від 02.12.1945 зборів прихожан Св. Успенської церкви с. Птича Вербського району Рівненської області постановили вибрати членів церковної ради та затвердили акт ревізійної комісії від 27.11.1945.

12.12.1945 між громадянами села Птича та Виконавчим комітетом Вербської ради депутатів трудящих укладений Типовий договір про передачу у користування приходу православної церкви церковної будівлі і культового майна, відповідно до умов якого громадяни села Птича прийняли від Вербського виконкому Ради депутатів трудівників у безстрокове безоплатне користування одноповерхову кам'яну церкву зі сторожкою й предметами культу, що знаходиться в с. Птича.

На підставі рішення Ради у справах російської православної церкви при СНК СРСР від 05.05.1946 Уповноваженим Радою зареєстрована за №43 приходська православна община Св. Успенської церкви у с. Птича Вербського району Рівненської області з наданням общині у користування церковної будівлі і культового майна, що підтверджується довідкою № 43-19 від 05.05.1946.

За реєстровим №43-21 від 05.05.1946 зареєстрований список Церковної ради церкви с. Птича Вербського району, що також підтверджується довідкою про реєстрацію церковної ради №43-21 від 05.05.1946.

24.12.1968 за №43 зареєстрований виконавчий орган та ревізійна комісія релігійного товариства с. Птича Дубенського району Рівненської області.

На підставі рішення обласної районної ради від 25.09.1991 культова будівля у с. Птича Дубенського району Рівненської області належить УПЦ св. Успенської церкви, про що зареєстровано Рівненським обласним бюро технічної інвентаризації в реєстрову книгу №1-3 за реєстровим №7 та підтверджується реєстраційним посвідченням від 03.09.1996.

На дату проведення державної реєстрації 03.09.1996 рішення Виконкому Рівненської обласної ради №173 від 25.09.1991 включене до переліку правовстановлюючих документів, на підставі яких проводиться державна реєстрація прав власності на нерухоме майно. При реєстрації об'єктів нерухомого майна за юридичними особами видавалось реєстраційне посвідчення, що підтверджується довідкою №19 від 23.07.2015, виданою Рівненським обласним бюро технічної інвентаризації.

25.09.1996 Релігійній громаді Української православної церкви с. Птича Дубенського району видано Птицькою сільською Радою народних депутатів Дубенського району Рівненської області України державний акт на право постійного користування землею площею 0,25 га для розміщення культових споруд, житлових та громадських будівель відповідно до рішення Птицької сільської Ради народних депутатів від 13.09.1996 №19, що підтверджується Державним актом на право постійного користування землею серії РВ 00097.

З посиланням на вказане вище, суди попередніх інстанцій дійшли висновку про те, що передача у власність відповідачу - 1 культової будівлі у с. Птича Дубенського району Рівненської області на підставі рішення Виконкому Рівненської обласної ради №173 від 25.09.1991 є законною, оскільки здійснена з урахуванням прав єдиної релігійної громади на території с. Птича, яка існувала станом на день передачі будівлі у власність та користувалась культовою будівлею до введення в дію Закону України "Про свободу совісті та релігійні організації", тобто оскаржене рішення винесене у межах наданих виконавчому комітету повноважень та в межах норм чинного законодавства України.

Крім того, судами попередніх інстанцій зазначено, що на час передачі культової будівлі у с. Птича Дубенського району Рівненської області, права та охоронювані законом інтереси позивача не могли бути порушені, оскільки лише 12.01.2015 зареєстрована Релігійна громада Успіння Пресвятої Богородиці парафії Рівненської Єпархії Української Православної Церкви - Київський Патріархат с. Птича Дубенського району, що підтверджується Випискою з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців.

Враховуючи вказане, суди відмовили у задоволенні позовної вимоги про визнання недійсним рішення виконкому Рівненської обласної ради народних депутатів №173 від 25.09.1991 у частині передачі відповідачу - 1 у власність культової будівлі, а також у задоволенні позовної вимоги про визнання недійсним реєстраційного посвідчення Рівненського обласного БТІ від 03.09.1996, як такої, що є похідною від першої вимоги.

Звертаючись до суду з касаційною скаргою, Релігійна громада Успіння Пресвятої Богородиці парафії Рівненської Єпархії Української Православної Церкви - Київський Патріархат посилається на неправильне застосування судами попередніх інстанцій норм права, просить рішення та постанову скасувати, а справу передати на новий розгляд до місцевого господарського суду.

Звертаючись до суду з касаційною скаргою, Рівненська обласна державна адміністрація посилається на непідвідомчість даного спору господарському суду, просить рішення та постанову скасувати, а провадження у справі припинити.

У процесі касаційного розгляду, позивачем подане клопотання про зупинення провадження у справі до вирішення справи Рівненським окружним адміністративним судом справи № 817/3087/15 про скасування державної реєстрації права власності на нерухоме майно за відповідачем -1.

Розглянувши дане клопотання, колегія суддів Вищого господарського суду України дійшла висновку про відсутність передбачених ч. 2 ст. 79 ГПК України підстав для його задоволення з огляду на межі перегляду справи у касаційній інстанції, що визначені ст. 1117 ГПК України.

Перевіряючи юридичну оцінку встановлених судом фактичних обставин справи та їх повноту, Вищий господарський суд України дійшов висновку, що касаційні скарги не підлягають до задоволення з огляду на наступне.

Відповідно до ч. 10 ст. 17 Закону України "Про свободу совісті та релігійні організації" рішення державних органів з питань володіння та користування культовими будівлями і майном можуть бути оскаржені до суду в порядку, передбаченому Цивільним процесуальним кодексом України.

Вказане законодавче положення визначає підвідомчість спорів про оскарження рішень державних органів з питань володіння та користування культовими будівлями, зокрема тих, що приймаються на підставі ч. 3 ст. 17 Закону (передавача культової будівлі у почергове користування двом або більше релігійним громадам або визначення порядку користування нею).

Водночас, предметом оскарження у даній справі є рішення про передачу культової будівлі у власність, а не про визначення компетентним державним органом порядку користування культовою будівлею, з огляду на що, відповідний спір є підвідомчим господарському суду.

Законом України "Про свободу совісті та релігійні організації" (у редакції, що діяла на момент винесення оскарженого рішення виконавчого комітету) передбачене повноваження виконавчих комітетів обласних Рад народних депутатів передавати релігійним організаціям культові будівлі у безоплатне користування або повертати їх у власність таких організацій безоплатно.

Постановою Верховною Ради України № 988-ХІІ від 23.04.1991 визначено, що культові будівлі передаються у безоплатне користування або у власність релігійним організаціям з урахуванням: прав релігійних громад, які користуються цими будівлями і майном у встановленому законом порядку; вкладення коштів релігійними громадами у спорядження, переобладнання культової будівлі і тривалості користування нею; наявності у даному населеному пункті (місцевості) інших культових будівель та їх використання релігійними громадами відповідних віросповідань.

Пунктом 1.2 рішення Виконавчого комітету Рівненської обласної ради народних депутатів від 25.09.1991 № 173 постановлено організації на балансі якої знаходяться культові будівлі і майно, повернути їх у власність релігійної громади УПЦ, зокрема, у с. Птича.

Водночас, п. 1.1 вказаного рішення, зареєстрований статут Релігійної громади Української православної церкви у селі Птича.

Отже, оскарженим рішенням виконавчого комітету Рівненської обласної ради вирішено передати культову будівлю у селі Птича у власність Релігійної громади Української православної церкви села Птича, статут якої зареєстрований тим же рішенням виконавчого комітету, як такій, що користувалась відповідною культовою будівлею.

Враховуючи вказане, колегія суддів Вищого господарського суду України підтримує висновок судів попередніх інстанцій про відсутність правових підстав для визнання недійсним рішення від 25.09.1991 № 173 у оскарженій позивачем частині, та, відповідно визнання недійсним реєстраційного посвідчення Рівненського обласного БТІ від 03.09.1996, виданого на підставі вказаного рішення виконавчого комітету обласної ради.

За таких обставин, підстав для зміни або скасування оскаржених судових рішень не вбачається.

Разом з тим, колегія суддів Вищого господарського суду України зазначає, що відповідно до ч.1 ст. 8 Закону України "Про свободу совісті та релігійні організації" релігійною громадою є місцева релігійна організація віруючих громадян одного й того ж культу, віросповідання, напряму, течії або толку, які добровільно об'єдналися з метою спільного задоволення релігійних потреб.

Частиною 3 статті 8 Закону встановлено, що держава визнає право релігійної громади на її підлеглість у канонічних і організаційних питаннях будь-яким діючим в Україні та за її межами релігійним центрам (управлінням) і вільну зміну цієї підлеглості.

Керуючись ст.ст. 1115, 1117, 1119-11111 Господарського процесуального кодексу України, Вищий господарський суд України

ПОСТАНОВИВ:

Касаційні скарги Релігійної громади Успіння Пресвятої Богородиці парафії Рівненської Єпархії Української Православної Церкви - Київський Патріархат та Рівненської обласної державної адміністрації залишити без задоволення.

Постанову Київського апеляційного господарського суду від 02.12.2015 у справі № 918/585/15 залишити без зміни.

Судді: Є. Борденюк

Д. Кривда

С. Могил

logo

Юридичні застереження

Protocol.ua є власником авторських прав на інформацію, розміщену на веб - сторінках даного ресурсу, якщо не вказано інше. Під інформацією розуміються тексти, коментарі, статті, фотозображення, малюнки, ящик-шота, скани, відео, аудіо, інші матеріали. При використанні матеріалів, розміщених на веб - сторінках «Протокол» наявність гіперпосилання відкритого для індексації пошуковими системами на protocol.ua обов`язкове. Під використанням розуміється копіювання, адаптація, рерайтинг, модифікація тощо.

Повний текст