Головна Сервіси для юристів ... База рішень" Протокол " Постанова ВГСУ від 25.05.2016 року у справі №916/2199/15 Постанова ВГСУ від 25.05.2016 року у справі №916/2...
print
Друк
search Пошук
comment
КОМЕНТАР від ресурсу "ПРОТОКОЛ":

КОМЕНТАР від ресурсу "ПРОТОКОЛ":

Державний герб України

ВИЩИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД УКРАЇНИ

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

25 травня 2016 року Справа № 916/2199/15 Вищий господарський суд України у складі колегії суддів:

Костенко Т. Ф.- головуючого,

Фролової Г.М.,

Ходаківської І.П..

розглянувши матеріали касаційної скарги ТОВ "Одеське спеціалізоване управління екскавації"на постановуОдеського апеляційного господарського суду від 29.12.2015у справіГосподарського суду Одеської областіза позовом Прокурора Малиновського району м. Одеси в інтересах держави в особі Одеської міської радидо Товариства з обмеженою відповідальністю "Одеське спеціалізоване управління екскавації"простягнення 2 281 500,59 грн.в судовому засіданні взяли участь представники:

позивача: не з'явились,

відповідача Бут І.О. (дов. від 30.10.15 № 19),

Генпрокуратури: Клюге Л.М. (посв. № 014652 від 17.01.13),

ВСТАНОВИВ:

Рішенням від 06.08.2015 господарського суду Одеської області позов задоволено, з ТОВ "Одеське спеціалізоване управління екскавації" на користь позивача стягнуто 2281500,59 грн. збитків за використання землі без правовстановлюючих документів.

Постановою від 29.12.2015 Одеського апеляційного господарського суду вказане вище рішення залишено без змін.

Не погоджуючись з судовими рішеннями, ТОВ "Одеське спеціалізоване управління екскавації" звернулося до Вищого господарського суду України з касаційною скаргою і просить їх скасувати як прийняті з порушенням норм матеріального та процесуального права, справу направити на новий розгляд до місцевого господарського суду.

Колегія суддів, приймаючи до уваги межі перегляду справи в касаційній інстанції, проаналізувавши на підставі фактичних обставин справи застосування норм матеріального та процесуального права при винесенні оспорюваного судового акту знаходить необхідним касаційну скаргу залишити без задоволення.

Як було встановлено судами попередніх інстанцій, згідно свідоцтва про право власності на нежитлові будівлі та споруди серії ЯЯЯ №362339 від 02.04.2007 ТОВ "Одеське спеціалізоване управління екскавації" належать нежитлові будівлі по вул. Промислова, 26 у м. Одесі.

Відповідно до відомостей про наявність земельних ділянок Державної податкової інспекції у Малиновському районі м. Одеси ГУ ДФС в Одеській області, площа земельної ділянки за вказаною адресою, яку використовує ТОВ "Одеське спеціалізоване управління екскавації", становить 35412 м2.

Нормативна грошова оцінка 1 м2 наведеної земельної ділянки відповідно до довідки №941 від 02.02.2011 управління Держкомзему у м. Одесі, яка надана суб'єкту господарювання для визначення плати за землю при комерційному використанні, становить 988,65 грн.

Будь-які правовстановлюючі документи, які б підтверджували наявність у ТОВ "Одеське спеціалізоване управління екскавації" право власності, постійного користування або оренди вказаною вище земельною ділянкою відсутні, що визнається і відповідачем.

З метою реалізації наданих земельним законодавством повноважень, комісією з визначення розміру та відшкодування збитків власникам землі та землекористувачам 30.10.2014 складено акт, відповідно до якого розмір збитків, нанесених територіальній громаді м. Одеси в особі Одеської міської ради у вигляді неодержаного доходу, якій міг би одержати власник земельної ділянки, але не одержав внаслідок її зайняття ТОВ "Одеське спеціалізоване управління екскавації" та використання без правовстановлюючих документів, становить 2281500, 59 гривень.

Зазначені вище обставини стали підставою для звернення Прокурора Малиновського району м. Одеси в інтересах держави в особі Одеської міської ради з позовом у даній справі.

Колегія суддів Вищого господарського суду України вважає, що судами попередніх інстанцій в даному випадку правомірно враховано ст.ст. 125, 126 ЗК України, якими передбачено, що право постійного користування та право оренди земельної ділянки виникають з моменту державної реєстрації цих прав. Право оренди земельної ділянки посвідчується договором оренди землі.

Відповідно до ст.152 ЗК України землекористувач може вимагати усунення будь-яких порушень його прав на землю, навіть якщо ці порушення не пов'язані з позбавленням права володіння земельною ділянкою, і відшкодування завданих збитків. Захист прав громадян та юридичних осіб на земельні ділянки здійснюється, зокрема, шляхом відшкодування заподіяних збитків.

Згідно ст. 156 ЗК України власникам землі та землекористувачам відшкодовуються збитки, заподіяні, зокрема, внаслідок неодержання доходів за час тимчасового невикористання земельної ділянки.

Відшкодування збитків власникам землі та землекористувачам відповідно до ст.157 ЗК України здійснюють в тому числі, юридичні особи, які використовують земельні ділянки. Порядок визначення та відшкодування збитків власникам землі і землекористувачам встановлюється Кабінетом Міністрів України.

Пунктами 1, 3 Порядку визначення та відшкодування збитків власникам землі та землекористувачам, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №284 від 19.04.1993, встановлено, що власникам землі та землекористувачам відшкодовуються збитки, заподіяні, зокрема, неодержанням доходів у зв'язку з тимчасовим невикористанням земельних ділянок. Відшкодуванню підлягають, зокрема, збитки власників землі і землекористувачів, включаючи і неодержані доходи, якщо вони обґрунтовані. При цьому неодержаним доходом є дохід, який міг би одержати власник землі, землекористувач, із земельної ділянки і який він не одержав внаслідок її вилучення (викупу) або тимчасового зайняття.

Розміри збитків, у тому числі неодержані доходи згідно п. 2 Порядку, визначаються комісіями, створеними Київською та Севастопольською міськими, районними державними адміністраціями, виконавчими комітетами міських (міст обласного значення) рад.

Відповідно до п. 5 Порядку збитки відшкодовуються власникам землі і землекористувачам, у тому числі орендарям, підприємствами, установами, організаціями та громадянами, що їх заподіяли, за рахунок власних коштів не пізніше одного місяця після затвердження актів комісій.

Судами попередніх інстанцій з'ясовано, що зазначена в позові сума збитків підтверджується розрахунком, наданим Одеським міським управлінням земельних ресурсів Одеської міської ради, з урахуванням площі земельної ділянки її нормативно-грошової оцінки, за виключенням вже сплаченого упродовж 01.03.2012 - 30.09.2014 відповідачем земельного податку.

Згідно листа-повідомлення від 06.10.2014 № 01-1317699 рішенням виконавчого комітету Одеської міської ради від 11.08.2011 № 564 "Про створення комісії з визначення розміру та відшкодування збитків власникам землі та землекористувачам" затверджено Положення комісії з визначення розміру та відшкодування збитків власникам землі та землекористувачам.

У зв'язку з невнесенням ТОВ "Одеське спеціалізоване управління екскавації" в порядку та розмірах передбачених чинним законодавством плати за землю, питання щодо стягнення збитків, завданих Одеської міської ради як власнику земельної ділянки було винесено на розгляд вказаної комісії, а також запропоновано товариству з'явитися на її засідання, яке відбудеться 30.10.2014 о 14 годині у приміщенні Департаменту.

Рішенням від 26.02.2015 № 45 виконавчого комітету Одеської міської ради "Про затвердження актів комісії з визначення розміру та відшкодування збитків власникам землі та землекористувачам, заподіяних внаслідок незаконного використання земельних ділянок" затверджено акти комісії з визначення розміру та відшкодування збитків власникам земельних ділянок та землекористувачам, заподіяних внаслідок незаконного використання земельних ділянок. Зокрема, згідно акту комісії від 30.10.2014 розмір відшкодування збитків, заподіяних ТОВ "Одеське спеціалізоване управління екскавації" власнику земельної ділянки визначено в сумі 2281500,59 грн. за період з 01.03.2012 по 30.09.2014.

З врахуванням зазначеного вище, приписів ст.ст. 22, 1166 ЦК України, а також встановленого судами факту не доведення відповідачем належними і допустимими доказами того, що не укладання договору оренди виникло не з його вини, і що він прийняв всі передбачені чинним законодавством заходи для вирішення цього питання, вмотивованим є висновок судів про наявність у даному випадку усіх елементів складу цивільного правопорушення (протиправна поведінка, збитки, причинний зв'язок між протиправною поведінкою заподіювача шкоди та збитками, вина) для застосування до відповідача такої міри відповідальності як стягнення майнової шкоди (збитків).

Також правомірно, судами враховано правову позицію, викладену в постановах Верховного суду України від 28.01.2015 у справі №5023/3993/12 (5023/9057/11), від 03.06.2015 у справі № 904/4338/14, від 01.07.2015 у справі № 916/3311/14 щодо обґрунтованості стягнення збитків у вигляді упущеної вигоди на підставі ст.1166 ЦК України у разі відсутності у землекористувача договору оренди земельної ділянки.

З огляду на зазначене вище, судові рішення прийнято при правильному застосуванні норм матеріального та процесуального права і підстави для їх скасування відсутні.

Враховуючи викладене, керуючись ст.ст. 1115, 1117, 1119, 11111 ГПК України, Вищий господарський суд України

ПОСТАНОВИВ :

Касаційну скаргу залишити без задоволення.

Постанову від 29.12.2015 Одеського апеляційного господарського суду у справі № 916/2199/15 залишити без змін.

Головуючий Костенко Т.Ф.

Судді Фролова Г.М.

Ходаківська І.П.

logo

Юридичні застереження

Protocol.ua є власником авторських прав на інформацію, розміщену на веб - сторінках даного ресурсу, якщо не вказано інше. Під інформацією розуміються тексти, коментарі, статті, фотозображення, малюнки, ящик-шота, скани, відео, аудіо, інші матеріали. При використанні матеріалів, розміщених на веб - сторінках «Протокол» наявність гіперпосилання відкритого для індексації пошуковими системами на protocol.ua обов`язкове. Під використанням розуміється копіювання, адаптація, рерайтинг, модифікація тощо.

Повний текст