Головна Сервіси для юристів ... База рішень" Протокол " Постанова ВГСУ від 24.10.2016 року у справі №921/1160/15-г/14 Постанова ВГСУ від 24.10.2016 року у справі №921/1...
print
Друк
search Пошук
comment
КОМЕНТАР від ресурсу "ПРОТОКОЛ":

КОМЕНТАР від ресурсу "ПРОТОКОЛ":

Державний герб України

ВИЩИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД УКРАЇНИ

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

24 жовтня 2016 року Справа № 921/1160/15-г/14

Вищий господарський суд України у складі колегії суддів:

Карабаня В.Я. - головуючого, Ємельянова А.С., Нєсвєтової Н.М., розглянувши матеріали касаційноїскаргиАварійно-рятувального загону спеціального призначення у ДСНС України у Тернопільській області напостанову Львівського апеляційного господарського суду від 20.04.16 та рішення господарського суду Тернопільської області від 25.02.16у справігосподарського суду Тернопільської області №921/1160/15-г/14 за позовомАварійно-рятувального загону спеціального призначення у ДСНС України у Тернопільській області довідкритого акціонерного товариства "Тернопільобленерго" в особі Тернопільського міського району електричних мереж про визнання недійсним рішення комісії з розгляду актів про порушення

за участі представників сторін:

від позивача - не з'явилися,

від відповідача - Починок Г.О., Бойко Л.О.,

У С Т А Н О В И В:

22.07.2013 між сторонами у справі було укладено договір №1844 про постачання електричної енергії, відповідно до умов якого ВАТ "Тернопільобленерго" в особі Тернопільського міського району електричних мереж (постачальник) продає електричну енергію Аварійно-рятувальному загону спеціального призначення у ДСНС України у Тернопільській області (споживач) для забезпечення потреб електроустановок останнього з дозволеною потужністю згідно додатку №3 кВТ, а споживач сплачує постачальнику вартість використаної (купленої) електричної енергії та здійснює інші платежі згідно з умовами цього Договору.

Згідно з пунктом 3.1.5. договору №1844 постачальник має право доступу до належних споживачу засобів (систем) обліку електричної енергії, вимірювання потужності, контролю показників якості електричної енергії для контролю дотримання встановлених режимів споживання енергії.

Підпунктом 5 пункту 8.1. Правил користування електричною енергією, затверджених постановою НКРЕУ №910 від 17.10.2005 передбачено, що постачальник електричної енергії за регульованим тарифом має право на безперешкодний доступ (за пред'явленням службового посвідчення) до електричних установок споживача для проведення технічної перевірки засобів обліку, контролю за рівнем споживання електричної енергії, контрольного огляду електричних мереж від межі балансової належності до точки обліку та технічної перевірки засобів обліку споживача відповідно до умов укладених договорів, а також для виконання відключення та обмеження споживання відповідно до встановленого цими Правилами порядку та умов договору, виконання інших робіт відповідно до договору.

24.09.2015 комісією у складі представників ВАТ "Тернопільобленерго" проведено перевірку користування електричною енергією Аварійно-рятувального загону спеціального призначення у ДСНС України у Тернопільській області за адресою: м. Тернопіль, вул. Київська, 21, за результатами якої складено акт про порушення №003025. Цим актом зафіксовано, що споживач - Аварійно-рятувальний загін спеціального призначення у ДСНС України у Тернопільській області, при користуванні електричною енергією порушив п.3.2. та п.6.40 ПКЕЕ. Зокрема, контролерами виявлено втручання в роботу засобу розрахункового обліку шляхом встановлення неодимового магніту, який під впливом магнітного поля зупиняє роботу лічильника (лічильного механізму). Зазначений акт підписано уповноваженими представниками відповідача, у той час як представник позивача від підпису відмовився.

24.09.2015 складено акт про опломбування свинцевою пломбою ЕН-7 ВАТ ТОЕ 4714 АУ неодимового магніту в поліетиленовий пакет.

28.10.2015 за наслідками засідання комісії Тернопільського міського РЕМ по розгляду актів про порушення прийнято рішення про застосування до Аварійно-рятувального загону спеціального призначення у ДСНС України у Тернопільській області оперативно-господарської санкції у вигляді донарахування за 182 дні 252 909,13грн. вартості недоврахованої електричної енергії. Зазначене рішення оформлене протоколом №34 від 28.10.2015, та вручено представнику позивача разом із рахунком на оплату.

Не погодившись з рішенням комісії ВАТ "Тернопільобленерго" в особі Тернопільського міського району електричних мереж, оформленого протоколом №34 від 28.10.2015, Аварійно-рятувальний загін спеціального призначення у ДСНС України у Тернопільській області звернулися до суду з позовом про його скасування. В обгрунтування позовних вимог зазначали, що при здійсненні контрольного огляду засобу обліку та технічної перевірки розрахункових засобів обліку електричної енергії, виявлено порушення Тернопільським РЕМ пункту 3.33 Правил користування електричною енергією.

25.02.2016 рішенням господарського суду Тернопільської області (суддя Руденко О.В.), залишеним без змін 20.04.2016 постановою Львівського апеляційного господарського суду (судді Плотніцький Б.Д., Мельник Г.І., Михалюк О.В.) у позові відмовлено, мотивуючи безпідставністю його вимог.

У касаційній скарзі Аварійно-рятувальний загін спеціального призначення у ДСНС України у Тернопільській області посилалися на неправильне застосування попередніми судовими інстанціями норм матеріального та процесуального права, тому просили скасувати постанову та рішення, а справу скерувати для нового розгляду до суду першої інстанції.

Проаналізувавши касаційну скаргу на предмет її обґрунтованості у сукупності з іншими матеріалами справи, колегія суддів приходить до висновку про відхилення вимог скарги виходячи з наступного.

Відповідно до статті 26 Закону України "Про електроенергетику" споживання електроенергії можливе лише на підставі договору з енергопостачальником. Споживач енергії зобов'язаний додержуватися вимог нормативно-технічних документів та договору про постачання енергії. Споживач енергії несе відповідальність за порушення умов договору з енергопостачальником, правил користування електричною та тепловою енергією, виконання приписів державних інспекцій з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії згідно із законодавством України.

Згідно зі ст.27 зазначеного Закону правопорушення в електроенергетиці тягне за собою встановлену законодавством України цивільну, адміністративну і кримінальну відповідальність. Правопорушення в електроенергетиці є, зокрема, крадіжка електричної і теплової енергії, самовільне підключення до об'єктів електроенергетики і споживання енергії без приладів обліку, порушення правил користування електричною енергією.

Абзацом 27 пункту 10.2 ПКЕЕ передбачено обов'язок споживача електричної енергії не допускати безоблікового користування електричною енергією від технологічних електричних мереж споживача, а також відшкодовувати збитки, завдані постачальнику електричної енергії (електропередавальній організації), у разі виявлення безоблікового користування електричною енергією від технологічних електричних мереж споживача.

Пунктом 4.4. договору №1844 від 22.07.2013 встановлено, що у разі виявлення однією зі сторін порушень умов договору іншою стороною, за які законодавством передбачене застосування санкцій, які тягнуть за собою збитки, недоотриману продукцію або вигоду тощо, на місці оформляється двосторонній акт порушень. Акт складається у присутності представників обох сторін договору в двох примірниках. Сторона, дії або бездіяльність якої стала причиною складання акта, має право внести до акта свої зауваження. Сторона, яка виявила порушення своїх прав, зобов'язана попередити іншу сторону про необхідність складання акта. Інша сторона не може без поважних причин відмовитись від складання та підписання акта. У разі відмови відповідальної сторони від підписання акта, в ньому робиться запис про відмову; у цьому разі акт вважається дійсним, якщо його на місці складання підписали не менше трьої уповноважених представників сторони договору, що складала акт.

Згідно з пунктом 6.41 Правил користування електричною енергією у разі виявлення під час контрольного огляду або технічної перевірки уповноваженим представником постачальника електричної енергії, від якого споживач одержує електричну енергію, або електропередавальної організації порушень цих Правил або умов договору на місці виявлення порушення у присутності представника споживача оформляється акт порушень. Акт підписується представником постачальника електричної енергії (електропередавальної організації) та представником споживача. У разі відмови споживача підписати акт, в ньому робиться запис про відмову. У цьому разі акт вважається дійсним, якщо він підписаний не менше ніж трьома уповноваженими представниками постачальника електричної енергії.

Відхиляючи позовні вимоги, попередні судові інстанції, проаналізувавши положення Правил користування електричною енергією, виходили з того, що Акт про порушення №003025 від 24.09.2015 підписаний уповноваженими представниками ВАТ "Тернопільобленерго", водночас представник Аварійно-рятувального загону спеціального призначення у ДСНС України у Тернопільській області зазначений акт підписати відмовився, про що свідчить відповідна відмітка. Одночасно, позивачем не спростовано факту повідомлення його представником відповідача про складання акта про порушення та запрошення позивача бути присутнім при здійсненні перевірки та складанні акта. Зазначені обставини співпадають з показаннями свідка, які зафіксовані у протоколі допиту від 09.12.2015 у матеріалах досудового розслідування №12015210000000476.

Беручи до уваги викладене, обох інстанцій дійшли обгрунтованого висновку щодо дійсності акта про порушення №003025 від 24.09.2015. Доводи заявника на проведення контрольного огляду з порушенням законодавства, судами правомірно відхилено як такі, що спростовуються зібраними у справі доказами.

Відповідно до ст.4-3 ГПК України судочинство у господарських судах здійснюється на засадах змагальності. Сторони та інші особи, які беруть участь у справі, обгрунтовують свої вимоги і заперечення поданими суду доказами.

Згідно зі ст.ст.33 ГПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень; докази подаються сторонами та іншими учасниками судового процесу. Це стосується в першу чергу позивача, який повинен довести факти та обставини, якими він обгрунтовує позовні вимоги.

Статтею 43 ГПК України визначено, що господарський суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що грунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді в судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом.

Зважаючи на викладені положення процесуального закону, колегія суддів погоджується з висновком судів попередніх інстанцій про відсутність правових підстав для задоволення позовних вимог та скасування рішення комісії ВАТ "Тернопільобленерго" з розгляду актів про порушення ПКЕЕ про застосування оперативно-господарської санкції, оформленого протоколом №34 від 28.10.2015.

Достатніх обґрунтувань, які б спростовували висновки обох судових інстанцій, заявником не наведено, у зв'язку з чим колегія суддів не вбачає підстав для зміни чи скасування оскаржуваних рішень, при ухваленні яких здійснено всебічний, повний та об'єктивний розгляд у судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності, надано належну правову оцінку всім наявним у матеріалах справи доказам й твердженням сторін, правильно застосовано норми матеріального та процесуального права.

Доводи заявника, викладені у касаційній скарзі не заслуговують на увагу, зводяться до переоцінки доказів, що в силу положень ст. 111-7 ГПК України не відноситься до компетенції касаційної інстанції.

Керуючись ст.ст. 1115, 1117, 1119 -11111 Господарського процесуального кодексу України, Вищий господарський суд України

П О С Т А Н О В И В:

Касаційну скаргу Аварійно-рятувального загону спеціального призначення у ДСНС України у Тернопільській області залишити без задоволення, а постанову Львівського апеляційного господарського суду від 20.04.2016 та рішення господарського суду Тернопільської області у справі №921/1160/15-г/14 - без змін.

Головуючий суддяВ.Я. Карабань СуддяА.С. Ємельянов СуддяН.М. Нєсвєтова

logo

Юридичні застереження

Protocol.ua є власником авторських прав на інформацію, розміщену на веб - сторінках даного ресурсу, якщо не вказано інше. Під інформацією розуміються тексти, коментарі, статті, фотозображення, малюнки, ящик-шота, скани, відео, аудіо, інші матеріали. При використанні матеріалів, розміщених на веб - сторінках «Протокол» наявність гіперпосилання відкритого для індексації пошуковими системами на protocol.ua обов`язкове. Під використанням розуміється копіювання, адаптація, рерайтинг, модифікація тощо.

Повний текст