Головна Сервіси для юристів ... База рішень" Протокол " Постанова ВГСУ від 24.03.2016 року у справі №925/996/15 Постанова ВГСУ від 24.03.2016 року у справі №925/9...
print
Друк
search Пошук
comment
КОМЕНТАР від ресурсу "ПРОТОКОЛ":

КОМЕНТАР від ресурсу "ПРОТОКОЛ":

Державний герб України

ВИЩИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД УКРАЇНИ

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

24 березня 2016 року Справа № 925/996/15 Колегія суддів Вищого господарського суду України у складі :

головуючого суддіХодаківської І.П.,суддівФролової Г.М., Яценко О.В.,розглянувши касаційну скаргу Фермерського господарства "Зернятко плюс"на постанову від 26.01.2016 Київського апеляційного господарського судуу справі№925/996/15 господарського суду Черкаської областіза позовомСелянського (фермерського) господарства "Дем'ян"до за участю 3-х осіб без самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідачаГоловного управління Держгеокадастру у Черкаській області 1. Фермерського господарства "Зернятко плюс", 2. гр.ОСОБА_4провизнання недійсним наказу, договорів та визнання укладеною додаткової угоди За участю представників сторін:

Від позивача - Шамов О.А. (дов. від 04.06.15)

Лещинський О.Й. (дов. від 04.06.15)

Від відповідача - не з'явились

Від касатора - ОСОБА_7 (дов. від 17.03.16)

ВСТАНОВИЛА:

Cелянське (фермерське) господарство "Дем'ян" звернулось до господарського суду Черкаської області з позовом до Головного управління Держгеокадастру у Черкаській області про визнання недійсним наказу Головного управління Держземагентства у Черкаській області від 24.12.2014 за №23-6387/14-14-СТ, визнання недійсним договору оренди від 24.12.2014, укладеного між головним управлінням Держземагенства у Черкаській області та ОСОБА_4 щодо земельної ділянки площею 16,0458 гектар з кадастровим номером НОМЕР_1, визнання недійсним договору суборенди від 24.03.2015, укладений між ОСОБА_4 та фермерським господарством "Зернятко плюс" щодо земельної ділянки площею 16,0458 гектар з кадастровим номером НОМЕР_1, визнання укладеною додаткову угоду до договору оренди землі від 11.05.2004, зареєстрованого у Звенигородському районному відділі Черкаської регіональної філії "Центр державного земельного кадастру" 15.05.2004 за №307, між Головним управлінням Держземагентства у Черкаській області та Селянським (фермерським) господарством "Дем'ян".

Позивач заявою від 30.07.2015 просив припинити провадження у справі в частині вимог про визнання недійсним договору оренди від 24.12.2014, укладеного між головним управлінням Держземагенства у Черкаській області та ОСОБА_4 щодо земельної ділянки площею 16,0458 гектар з кадастровим номером НОМЕР_1 та договору суборенди від 24.03.2015, укладеного між ОСОБА_4 та ФГ "Зернятко плюс" щодо земельної ділянки площею 16,0458 гектар з кадастровим номером НОМЕР_1, на підставі п.1 ч.1 ст. 80 ГПК України.

Ухвалою суду від 30.07.2015 провадження в цій частині припинено в порядку п.1 ч.1 ст. 80 ГПК України.

В ході розгляду справи за заявою відповідача було замінено відповідача у справі - Головне управління державного земельного агентства у Черкаській області на його правонаступника - Головне управління Держгеокадастру у Черкаській області.

Рішенням господарського суду Черкаської області від 01.10.2015 (суддя Довгань К.І.) позов задоволено частково, визнано укладеною додаткову угоду до договору оренди землі від 11.05.2004, зареєстрованого у Звенигородському районному відділі Черкаської регіональної філії "Центр державного земельного кадастру" 15.05.2004 за №307, між Головним управлінням Держгеокадастру у Черкаській області та Селянським (фермерським) господарством "Дем'ян" у відповідній редакції, в решті позову відмовлено.

ФГ "Зернятко плюс" у касаційній скарзі просить рішення та постанову попередніх судових інстанцій скасувати, прийняти нове рішення, яким в позові відмовити в повному обсязі. Скарга мотивована неправильним застосуванням та порушенням судами норм чинного законодавства, зокрема, ст.33 Закону України "Про оренду землі".

Розглянувши матеріали справи та касаційної скарги, проаналізувавши на підставі встановлених фактичних обставин справи правильність застосування судом норм матеріального та процесуального права, колегія суддів зазначає наступне.

Господарськими судами попередніх інстанцій встановлено, що 11.05.2004 між селянським (фермерським) господарством "Дем'ян" та Звенигородською районною державною адміністрацією укладено договір оренди землі, який зареєстрований у Звенигородському районному відділі Черкаської регіональної філії "Центр державного земельного кадастру" 15.05.2004 за №307. Початкова площа орендованих земель складала 102,9 га.

Угодою від 17.11.2005 сторони внесли зміни до договору оренди, зменшивши площу орендованих земель до 20 га.

Договір оренди укладений на 10 років та діяв до 15.05.2014.

Орендна плата позивачем сплачувалась щомісячно в повному обсязі, заборгованість відсутня, про що свідчить довідка Звенигородської ОДПІ від 08.06.2015 за №4487/23-12-15-041.

Відповідно до п.8 договору, після закінчення строку договору орендар має переважне право поновлення його на новий строк. У цьому разі орендар повинен не пізніше ніж за 30 днів до закінчення строку дії договору повідомити письмово орендодавця про намір продовжити його дію.

Орендар 17.03.2014 звернувся до головного управління Держземагентства у Черкаській області з клопотанням про поновлення договору оренди від 11.05.2004. Відповідач у передбачений п. 6 ст. 33 ЗУ "Про оренду землі" листа-відповіді позивачу не направив.

Строк дії договору закінчився 15.05.2014, орендар продовжує користуватись земельною ділянкою та вчасно сплачує орендну плату.

Вищенаведене стало підставою для звернення селянського (фермерського) господарства "Дем'ян" з даним позовом.

Колегія суддів зазначає, що, відповідно до ст.123, 124 Земельного кодексу України, сільські, селищні, міські ради передають земельні ділянки у власність або у користування із земель комунальної власності відповідних територіальних громад для всіх потреб. Передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування згідно з їх повноваженнями, визначеними статтею 122 цього Кодексу, чи договору купівлі-продажу права оренди земельної ділянки (у разі продажу права оренди) шляхом укладення договору оренди земельної ділянки чи договору купівлі-продажу права оренди земельної ділянки.

Згідно із ст. 16 Закону України "Про оренду землі" укладення договору оренди земельної ділянки із земель комунальної власності здійснюється на підставі рішення органу місцевого самоврядування - орендодавця.

Право на поновлення договору оренди землі передбачене у ст. 33 Закону України "Про оренду землі", яка визначає відповідний порядок звернення орендаря до орендодавця. Так, змістом вказаної статті визначено, що по закінченню строку, на який було укладено договір оренди землі, орендар, який належно виконував обов'язки за умовами договору, має переважне право перед іншими особами на укладення договору оренди землі на новий строк (поновлення договору оренди землі). Орендар, який має намір скористатися переважним правом на укладення договору оренди землі на новий строк, зобов'язаний повідомити про це орендодавця до спливу строку договору оренди землі у строк, встановлений цим договором, але не пізніше ніж за місяць до спливу строку договору оренди землі. До листа-повідомлення про поновлення договору оренди землі орендар додає проект додаткової угоди. При поновленні договору оренди землі його умови можуть бути змінені за згодою сторін. У разі недосягнення домовленості щодо орендної плати та інших істотних умов договору переважне право орендаря на укладення договору оренди землі припиняється.

Орендодавець у місячний термін розглядає надісланий орендарем лист-повідомлення з проектом додаткової угоди, перевіряє його на відповідність вимогам закону, узгоджує з орендарем (за необхідності) істотні умови договору і, за відсутності заперечень, приймає рішення про поновлення договору оренди землі (щодо земель державної та комунальної власності), укладає з орендарем додаткову угоду про поновлення договору оренди землі. За наявності заперечень орендодавця щодо поновлення договору оренди землі орендарю направляється лист-повідомлення про прийняте орендодавцем рішення.

У разі якщо орендар продовжує користуватися земельною ділянкою після закінчення строку договору оренди і за відсутності протягом одного місяця після закінчення строку договору листа-повідомлення орендодавця про заперечення у поновленні договору оренди землі такий договір вважається поновленим на той самий строк і на тих самих умовах, які були передбачені договором. У цьому випадку укладання додаткової угоди про поновлення договору оренди землі здійснюється із уповноваженим керівником органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування без прийняття рішення органом виконавчої влади або органом місцевого самоврядування про поновлення договору оренди землі (щодо земель державної або комунальної власності).

Додаткова угода до договору оренди землі про його поновлення має бути укладена сторонами у місячний строк в обов'язковому порядку.

Відмова, а також наявне зволікання в укладенні додаткової угоди до договору оренди землі може бути оскаржено в суді.

Законом України від 06.09.2012 за № 5245- VI "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо розмежування земель державної та комунальної власності", який набрав чинності 01.01.2013 внесено зміни до Земельного кодексу України, відповідно до частини четвертої статті 122 центральний орган виконавчої влади з питань земельних ресурсів у галузі земельних відносин та його територіальні органи передають земельні ділянки сільськогосподарського призначення державної власності, крім випадків, визначених частиною восьмою цієї статті, у власність або у користування для всіх потреб.

Наказом Мінагрополітики від 25.01.2013 за №40 затверджено зміни до Положення про Головні управління Держземагентства в областях, згідно п.4.32 якого, Головні управління Держземагентства в областях наділені повноваженнями передавати відповідно до закону земельні ділянки сільськогосподарського призначення державної власності у власність або в користування для всіх потреб в межах областей.

Як встановлено судами попередніх інстанцій, позивач скористався своїм правом на продовження строку дії договору, що передбачено п. 8 договору та ст.33 Закону України "Про оренду землі", направивши відповідачу 17.03.2014 заяву з проханням поновити договір оренди землі. Відповідач у передбачений п. 6 ст. 33 Закону України "Про оренду землі" листа-повідомлення про заперечення у поновленні договору позивачу не направив.

Для поновлення договору оренди землі з підстав, які передбачені частиною шостою статті 33 Закону України "Про оренду землі", необхідна наявність таких юридичних фактів: орендар продовжує користування виділеною земельною ділянкою, орендар належно виконує свої обов'язки за договором, дотримання орендарем процедури та строків повідомлення про намір реалізувати своє переважне право на поновлення договору оренди на новий строк, відсутнє письмове повідомлення орендодавця про відмову в поновленні договору оренди. Крім того, стаття 764 ЦК України передбачає таку правову конструкцію, як поновлення договору найму та автоматичного продовження попередніх договірних відносин на той самий строк без укладення нового договору за умови, що наймач продовжує користуватися майном після закінчення строку договору найму та відсутні заперечення наймодавця протягом одного місяця.

Аналіз правових норм дає підстави для висновку про те, що порушення переважного права орендаря, яке підлягає захисту, матиме місце, в тому числі, при укладенні договору оренди з новим орендарем при отриманні письмового повідомлення попереднього орендаря про намір реалізувати переважне право.

З огляду на викладене, суди обгрунтовано зазначили, що даний договір вважається поновленим на той самий строк і на тих самих умовах, які були передбачені договором. У цьому випадку укладання додаткової угоди про поновлення договору оренди землі здійснюється із уповноваженим керівником органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування без прийняття рішення органом виконавчої влади або органом місцевого самоврядування про поновлення договору оренди землі.

Твердження касатора про недотримання позивачем порядку реалізації переважного права спростовується матеріалами справи та встановленим судами попередніх інстанцій обставинами.

З огляду на викладене, колегія суддів вважає, що суди обгрунтовано дійшли висновку про задоволення позову.

Враховуючи наведене, постанова апеляційної інстанції, якою залишено без змін рішення господарського суду першої інстанції про задоволення позову, відповідає нормам чинного законодавства і має бути залишена без змін.

Керуючись, ст.ст. 111-5, 111-7, 111-9, 111-11 Господарського процесуального кодексу України, колегія суддів Вищого господарського суду України

ПОСТАНОВИЛА:

Касаційну скаргу Фермерського господарства " Зернятко плюс" залишити без задоволення.

Постанову від 26.01.2016 Київського апеляційного господарського суду у справі №925/996/15 господарського суду Черкаської області залишити без змін.

Головуючий суддя І. Ходаківська

Судді Г. Фролова

О. Яценко

logo

Юридичні застереження

Protocol.ua є власником авторських прав на інформацію, розміщену на веб - сторінках даного ресурсу, якщо не вказано інше. Під інформацією розуміються тексти, коментарі, статті, фотозображення, малюнки, ящик-шота, скани, відео, аудіо, інші матеріали. При використанні матеріалів, розміщених на веб - сторінках «Протокол» наявність гіперпосилання відкритого для індексації пошуковими системами на protocol.ua обов`язкове. Під використанням розуміється копіювання, адаптація, рерайтинг, модифікація тощо.

Повний текст