Головна Сервіси для юристів ... База рішень" Протокол " Постанова ВГСУ від 23.12.2015 року у справі №922/2256/15 Постанова ВГСУ від 23.12.2015 року у справі №922/2...
print
Друк
search Пошук
comment
КОМЕНТАР від ресурсу "ПРОТОКОЛ":

КОМЕНТАР від ресурсу "ПРОТОКОЛ":

Державний герб України

ВИЩИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД УКРАЇНИ

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

23 грудня 2015 року Справа № 922/2256/15

Вищий господарський суд України у складі колегії:

Головуючого:Грека Б.М.,суддів:Васищака І.М., Студенця В.І.,за участю представників сторін позивача 1 - Тищенко А.В.; позивача 2 - не з'явився; відповідача 1 - не з'явився; відповідача 2 - Гречана Т.А., Андрійчук І.Д.; прокурора - Клюге Л.М.;розглянувши касаційну скаргу Публічного акціонерного товариства "Державна продовольчо-зернова корпорація України"на постановуХарківського апеляційного господарського суду від28.09.2015у справі № 922/2256/15за позовомПрокурора Сахновщинського району Харківської областів інтересах держави в особіКабінету Міністрів України Міністерства аграрної політики та продовольства України доВиконавчого комітету Сахновщинської селищної ради Публічного акціонерного товариства "Державна продовольчо-зернова корпорація України"провизнання незаконним та скасування рішення, визнання недійсним свідоцтва

В С Т А Н О В И В:

Прокурор Сахновщинського району звернувся до Господарського суду Харківської області в інтересах держави в особі Кабінету Міністрів України і Міністерства аграрної політики та продовольства України з позовом до Виконавчого комітету Сахновщинської селищної ради та Публічного акціонерного товариства "Державна продовольчо-зернова корпорація України" (далі - ПАТ "Державна продовольчо-зернова корпорація України") про визнання незаконним та скасування рішення виконавчого комітету Сахновщинської селищної ради № 271 від 29.12.2012 "Про визнання права власності на цілісний майновий комплекс по вул. 17 Вересня, 70 в смт. Сахновщина за ПАТ "Державна продовольчо-зернова корпорація України"; визнання недійсним свідоцтва серії САЕ № 564648 від 03.04.2012 про право приватної власності на нерухоме майно, розташоване за адресою вул. 17 Вересня, 70 в смт. Сахновщина Сахновщинського району Харківської області ПАТ "Державна продовольчо-зернова корпорація України".

Ухвалою Господарського суду Харківської області від 09.04.2015 порушено провадження у справі № 922/2256/15 за позовом Прокурора Сахновщинського району в інтересах держави в особі Кабінету Міністрів України і Міністерства аграрної політики та продовольства України до Виконавчого комітету Сахновщинської селищної ради та ПАТ "Державна продовольчо-зернова корпорація України" про визнання незаконним та скасування рішення.

Рішенням Господарського суду Харківської області (суддя Ольшанченко В.І.) від 23.06.2015 провадження у справі за позовом прокурора Сахновщинського району Харківської області в інтересах держави, в особі Кабінету Міністрів України, до Виконавчого комітету Сахновщинської селищної ради, припинено повністю; провадження у справі за позовом прокурора Сахновщинського району Харківської області в інтересах держави, в особі Міністерства аграрної політики та продовольства України, до Виконавчого комітету Сахновщинської селищної ради, припинено повністю; провадження у справі за позовом прокурора Сахновщинського району Харківської області в інтересах держави, в особі Кабінету Міністрів України, до ПАТ "Державна продовольчо-зернова корпорація України" про визнання недійсним свідоцтва серії САЕ № 564648 від 03.04.2012 про визнання недійсним свідоцтва серії САЕ № 564648 від 03.04.2012 про право приватної власності на нерухоме майно, розташоване за адресою вул. 17 Вересня, 70 в смт. Сахновщина Сахновщинського району Харківської області ПАТ "Державна продовольчо-зернова корпорація України", припинено; провадження у справі за позовом прокурора Сахновщинського району Харківської області в інтересах держави, в особі Міністерства аграрної політики та продовольства України, до Виконавчого комітету Сахновщинської селищної ради, до ПАТ "Державна продовольчо-зернова корпорація України" про визнання недійсним свідоцтва серії САЕ № 564648 від 03.04.2012 про право приватної власності на нерухоме майно, розташоване за адресою вул. 17 Вересня, 70 в смт. Сахновщина Сахновщинського району Харківської області ПАТ "Державна продовольчо-зернова корпорація України", припинено; у позові прокурора Сахновщинського району Харківської області в інтересах держави, в особі Кабінету Міністрів України, до ПАТ "Державна продовольчо-зернова корпорація України" про визнання незаконним та скасування рішення виконавчого комітету Сахновщинської селищної ради № 271 від 29.12.2012 "Про визнання права власності на цілісний майновий комплекс по вул. 17 Вересня, 70 в смт. Сахновщина за ПАТ "Державна продовольчо-зернова корпорація України" відмовлено повністю; у позові прокурора Сахновщинського району Харківської області в інтересах держави, в особі Міністерства аграрної політики та продовольства України, до ПАТ "Державна продовольчо-зернова корпорація України" про визнання незаконним та скасування рішення виконавчого комітету Сахновщинської селищної ради № 271 від 29.12.2012 "Про визнання права власності на цілісний майновий комплекс по вул. 17 Вересня, 70 в смт. Сахновщина за ПАТ "Державна продовольчо-зернова корпорація України" відмовлено повністю.

Постановою Харківського апеляційного господарського суду (колегія суддів у складі: головуючий суддя Слободін М.М., судді Гончар Т.В., Гребенюк Н.В.) від 28.09.2015 рішення Господарського суду Харківської області від 23.06.2015 скасовано та прийнято нове рішення, яким позовні вимоги задоволено частково. Суд визнав незаконним та скасував рішення виконавчого комітету Сахновщинської селищної ради № 271 від 29.12.2012 "Про визнання права власності на цілісний майновий комплекс по вул. 17 Вересня, 70 в смт. Сахновщина за ПАТ "Державна продовольчо-зернова корпорація України". В решті позову відмовив.

Не погоджуючись з постановою Харківського апеляційного господарського суду від 28.09.2015, ПАТ "Державна продовольчо-зернова корпорація України" подало касаційну скаргу, в якій просить оскаржувану постанову суду скасувати та залишити в силі рішення Господарського суду Харківської області від 23.06.2015.

Касаційна скарга мотивована тим, що судом апеляційної інстанції порушено норми процесуального права, зокрема висновок суду, що матеріалами справи не підтверджено зміну форми власності комплексу з державної на приватну, не відповідає фактичним обставинам справи.

Окрім того, скаржник вказує на те, що судом апеляційної інстанції невірно застосовані ч. 5 ст. 5 ГК України, частини 1, 9 ст. 11 Закону України "Про управління об'єктами державної власності", п. 6 ст. 5 закону України "Про приватизацію державного майна", оскільки згідно з вимогами Закону України "Про перелік об'єктів права державної власності, що не підлягають приватизації" від 07.07.1999 саме Сахновщинський елеватор, а не ДП "Державна продовольчо-зернова корпорація України" не підлягає приватизації або корпоратизації.

Також ПАТ "Державна продовольчо-зернова корпорація України" посилається на те, що спірне свідоцтво про право власності на нерухоме майно не є правочином, а відтак спір про визнання його недійсним не має господарського характеру і тому провадження в цій частині підлягає припиненню, а не відмові у позові.

Ухвалою Вищого господарського суду України від 30.11.2015 касаційну скаргу ПАТ "Державна продовольчо-зернова корпорація України" прийнято до провадження та призначено до розгляду на 16.12.2015.

Ухвалою Вищого господарського суду України від 16.12.2015 розгляд касаційної скарги відкладено на 23.12.2015.

На адресу суду від Виконавчого комітету Сахновщинської селищної ради надійшло клопотання про розгляд справи без участі його представника.

Колегія суддів, розглянувши наявні матеріали, заслухавши пояснення представників сторін та прокурора, обговоривши доводи касаційної скарги, перевіривши юридичну оцінку обставин справи та повноту їх встановлення, дослідивши правильність застосування норм матеріального і процесуального права, вважає, що касаційна скарга не підлягає задоволенню з огляду на таке.

Як встановлено господарськими судами Державна акціонерна компанія "Хліб України" було утворено відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 22.08.1996 №1000 у формі відкритого акціонерного товариства.

Кабінетом Міністрів України 11.08.2010 прийнято постанову №764 "Про заходи з утворення державного підприємства "Державна продовольчо-зернова корпорація України", якою визначено організаційні дії, щодо Державної акціонерної компанії "Хліб України".

Статутний капітал Державного підприємства формувався відповідно до п. 5 Постанови №764 (із змінами, що до неї вносилися) шляхом передачі до нього цілісних майнових комплексів дочірніх підприємств Державної акціонерної компанії "Хліб України", що ліквідуються, у тому числі цілісного майнового комплексу Дочірнього підприємства Компанії "Сахновщинський елеватор", та нежитлових приміщень адміністративної будівлі за адресою: м. Київ, вул. Саксаганського, 1.

На виконання п. 3 Постанови №764 Державному підприємству було передано згідно Акту приймання-передачі № 26 від 20.01.2011 цілісний майновий комплекс Дочірнього підприємства Компанії"Сахновщинський елеватор".

Зазначений акт приймання-передачі цілісного майнового комплексу підписаний головою ліквідаційної комісії Дочірнього підприємства Компанії "Сахновщинський елеватор", генеральним директором Державного підприємства та затверджено Міністерством аграрної політики України на виконання Постанови №764.

Виконавчим комітетом Сахновщинської селищної ради Сахновщинського району Харківської області 28.04.2011 прийнято рішення №69 про визнання права власності на цілісний майновий комплекс, який розташований по вул. 17 вересня, 70 в смт. Сахновщина Сахновщинського району за філією ДП "Державна продовольчо-зернова корпорація України" Сахновщинський елеватор.

Згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 06.06.2011 №593 "Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 11.08.2010 №764 "Про заходи з утворення державного підприємства "Державна продовольчо-зернова корпорація України" погоджено пропозицію Міністерства і аграрної політики та продовольства України щодо перетворення державного підприємства "Державна продовольчо-зернова корпорація України" у державне публічне акціонерне товариство "Державна продовольчо-зернова корпорація України", повноваження з управління корпоративними правами якого здійснює зазначене Міністерство.

Установлено, що 100 відсотків акцій державного публічного акціонерного товариства "Державна продовольчо-зернова корпорація України", які випускаються на величину його статутного капіталу, залишаються у державній власності до прийняття окремого рішення Кабінету Міністрів України; державне публічне акціонерне товариство "Державна продовольчо-зернова корпорація України" не може вчиняти дії стосовно майна, переданого до його статутного капіталу, наслідком яких може бути відчуження майна, у тому числі передача його до статутного капіталу інших господарських організацій, передача в заставу тощо. Також, постановлено Міністерству аграрної політики та продовольства здійснити в установленому порядку заходи, пов'язані з перетворенням державного підприємства "Державна продовольчо-зернова корпорація України".

В подальшому, 07.07.2011 Міністерством аграрної політики та продовольства України видано наказ № 325 "Про реорганізацію шляхом перетворення державного підприємства "Державна продовольчо-зернова корпорація України" (надалі Наказ №325), яким реорганізовано державне підприємство "Державна продовольчо-зернова корпорація України" шляхом його перетворення у публічне акціонерне товариство "Державна продовольчо-зернова корпорація України". Згідно вищевказаного наказу установлено, що статутний капітал товариства формується на базі майна державного підприємства "Державна продовольчо-зернова корпорація України".

Міністерство аграрної політики та продовольства України 17.11.2011 видало наказ №634 "Про деякі питання діяльності публічного акціонерного товариства "Державна продовольчо-зернова корпорація України" та реєстрації емісії акцій ПАТ "Державна продовольчо-зернова корпорація України".

Згодом, 18.11.2011, проведено державну реєстрацію припинення Державного підприємства Державна продовольчо-зернова корпорація України.

На виконання Наказів № 325 і № 634 18.11.2011 затверджено та зареєстровано Статут ПАТ "Державна продовольчо-зернова корпорація України", відповідно до п. 1.1 якого Публічне акціонерне товариство "Державна продовольчо-зернова корпорація України" є юридичною особою згідно законодавства України, створено шляхом перетворення державного підприємства "Державна продовольчо-зернова корпорація України" відповідно до постанови КМУ від 06.06.2011 №593 "Про внесення зміни до постанови КМУ від 11.08.2010 №764 та наказу Міністерства аграрної політики та продовольства України від 07.07.2011 №325 "Про реорганізацію шляхом перетворення державного підприємства "Державна продовольчо-зернова корпорація України.

Пунктом 1.4 Статуту ПАТ "Державна продовольчо-зернова корпорація України" визначено, що засновником товариства є держава, в особі Кабінету Міністрів України. Повноваження з управління корпоративними правами товариства відповідно до постанови КМУ від 06.06.2011 №593 "Про внесення зміни до постанови КМУ від 11.08.2010 №764 здійснює Міністерство аграрної політики та продовольства України.

Згідно з п. 1.6 Статуту ПАТ "Державна продовольчо-зернова корпорація України" товариство є правонаступником всіх прав і обов'язків державного підприємства "Державна продовольчо-зернова корпорація України.

Наказом голови правління ПАТ "Державна продовольчо-зернова корпорація України" №182 від 18.11.2011 затверджено Положення про філію ПАТ "Державна продовольчо-зернова корпорація України" "Сахновщинський елеватор".

Передавальним актом № 26 від 22.11.2011 голова правління ПАТ "Державна продовольчо-зернова корпорація України" передав, а директор філії ПАТ "Державна продовольчо-зернова корпорація України" "Сахновщинський елеватор" прийняв необоротні, оборотні активи та зобов'язання.

Виконавчим комітетом Сахновщинської селищної ради Сахновщинського району Харківської області 29.12.2011 за зверненням директора філії "Сахновщинський елеватор" №1-2/223 від 28.11.2011 прийнято рішення №271 про визнання права власності на цілісний майновий комплекс по вул. 17 вересня, 70 в смт. Сахновщина за ПАТ "Державна продовольчо-зернова корпорація України".

Предметом спору у даній справі є матеріально-правова вимога Прокурора Сахновщинського району в інтересах держави в особі Кабінету Міністрів України і Міністерства аграрної політики та продовольства України до Виконавчого комітету Сахновщинської селищної ради та ПАТ "Державна продовольчо-зернова корпорація України" про визнання незаконним та скасування рішення виконавчого комітету Сахновщинської селищної ради № 271 від 29.12.2012 "Про визнання права власності на цілісний майновий комплекс по вул. 17 Вересня, 70 в смт. Сахновщина за ПАТ "Державна продовольчо-зернова корпорація України"; визнання недійсним свідоцтва серії САЕ № 564648 від 03.04.2012 про право приватної власності на нерухоме майно, розташоване за адресою вул. 17 Вересня, 70 в смт. Сахновщина Сахновщинського району Харківської області, ПАТ "Державна продовольчо-зернова корпорація України".

В обґрунтування позовних вимог прокурор посилається на те, що оспорювані рішення та свідоцтво про право власності видані за відсутності документів, що підтверджують змін форми власності зазначеного майнового комплексу з державної на приватну форму власності.

Окрім того, відповідно до положень Закону України "Про перелік об'єктів права державної власності, що не підлягають приватизації" від 07.07.1999 Сахновщинський елеватор, який розташований в смт. Сахновщина Харківської області, не підлягає приватизації, а у "Переліку об'єктів права державної власності, що не підлягають приватизації, але можуть бути корпоратизовані", зазначене підприємство відсутнє. Таким чином, майно вказаного підприємства не могло бути приватизоване або корпоратизоване.

Місцевий господарський суд, приймаючи рішення про відмову в позові щодо визнання незаконним та скасування рішення Виконавчого комітету Сахновщинської селищної ради № 271 від 29.12.2012 "Про визнання права власності на цілісний майновий комплекс по вул. 17 Вересня, 70 в смт. Сахновщина за ПАТ "Державна продовольчо-зернова корпорація України", виходив із того, що рішення виконавчого комітету Сахновщинської селищної ради № 271 від 29.12.2011 і свідоцтво серії САЕ № 564648 від 03.04.2012 про право приватної власності на нерухоме майно були прийняті у відповідності та на виконання постанов КМУ № 764 і № 593, наказів Міністерства аграрної політики та продовольства України від 17.11.2011 № 634 та від 07.07.2011 № 325, а також Статуту ПАТ "Державна продовольчо-зернова корпорація України", які на час прийняття судом рішення по даній справі є чинними, не скасовані та не визнані недійсними.

Позовні вимоги в частині визнання недійсним свідоцтва серії САЕ № 564648 від 03.04.2012 про право приватної власності на нерухоме майно, розташоване за адресою вул. 17 Вересня, 70 в смт. Сахновщина Сахновщинського району Харківської області ПАТ "Державна продовольчо-зернова корпорація України" місцевим господарським судом визнано такими, що не підлягають розгляду господарськими судами, оскільки свідоцтво про право приватної власності не є актом в розумінні ст. 12 ГПК України та ст. 21 ЦК України, а також не є правочином, а відтак провадження у справі в цій частині судом першої інстанції припинено.

Суд апеляційної інстанції, не погодившись з місцевим господарським судом щодо відсутності правових підстав для задоволення позовних вимог про визнання незаконним та скасування рішення виконавчого комітету Сахновщинської селищної ради № 271 від 29.12.2011, позовні вимоги в цій частині задовольнив, з огляду на те, що матеріали справи не містять, а відповідачем не доведено, що у даному разі наявне волевиявлення держави на зміну державної форми власності на іншу, а також малася на увазі на меті передача державного майна у статутний фонд господарського товариства у власність, а не на підставі інших речових прав (господарське відання, користування тощо).

При цьому, судом апеляційної інстанції встановлено, що оспорюваним рішенням порушено інтереси держави в особі Кабінету Міністрів України та Міністерства аграрної політики та продовольства України, яке полягає у неправомірному вибутті майнового комплексу Сахновщинського елеватору, що розташований в смт. Сахновищина Харківської області по вул. 17 Вересня, 70 з державної власності та передача його приватну власність.

Разом з тим, в частині позовних вимог про визнання недійсним свідоцтва про право власності суд апеляційної інстанції, встановивши, що таке свідоцтво не має характеристик акту ненормативного характеру, оскільки є лише документом, яким оформлюється відповідне право, але не є правочином, на підставі якого це право виникає, змінюється або припиняється, дійшов висновку про відмову в позові у зв'язку з невідповідністю даного предмету позову встановленим законом способам захисту порушено права.

Відповідно до ч. 1 ст. 392 ЦК України правовий акт органу державної влади, органу влади Автономної Республіки Крим або органу місцевого самоврядування, який не відповідає законові і порушує права власника, за позовом власника майна визнається судом незаконним та скасовується.

Виконавчим комітетом Сахновщинської селищної ради Сахновщинського району Харківської області 29.12.2011 за зверненням директора філії "Сахновщинський елеватор" №1-2/223 від 28.11.2011 прийнято рішення №271 про визнання права власності на цілісний майновий комплекс по вул. 17 вересня, 70 в смт. Сахновщина за ПАТ "Державна продовольчо-зернова корпорація України".

Згідно з ч. 1 ст. 319 ЦК України власник володіє, користується, розпоряджається своїм майном на власний розсуд.

Право власності є непорушним. Ніхто не може бути протиправно позбавлений цього права чи обмежений у його здійсненні (ч. 1 ст. 321 ЦК України).

Статтею 326 ЦК України передбачено, що у державній власності є майно, у тому числі грошові кошти, яке належить державі Україна.

Від імені та в інтересах держави Україна право власності здійснюють відповідно органи державної влади.

Управління майном, що є у державній власності, здійснюється державними органами, а у випадках, передбачених законом, може здійснюватися іншими суб'єктами.

Згідно з ч. 1 ст. 113 Конституції України Кабінет Міністрів України є вищим органом у системі органів виконавчої влади.

Кабінет Міністрів України, згідно з положеннями ст. 116 Конституції України, забезпечує рівні умови розвитку всіх форм власності; здійснює управління об'єктами державної власності відповідно до закону.

При цьому, відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Пунктом 1 ч. 1 ст. 115 ЦК України передбачено, що господарське товариство є власником майна, переданого йому учасниками товариства у власність як вклад до статутного (складеного) капіталу.

У п. 5.1 Статуту ДП "Державна продовольчо-зернова корпорація України", як встановлено судом апеляційної інстанції, було закріплено, що майно підприємства є державною власністю і закріплюється за ним на праві господарського відання.

Статутний капітал Державного підприємства формувався шляхом передачі до нього цілісних майнових комплексів дочірніх підприємств Державної акціонерної компанії "Хліб України", що ліквідувалися, у тому числі цілісного майнового комплексу Дочірнього підприємства Компанії "Сахновщинський елеватор", та нежитлових приміщень адміністративної будівлі за адресою: м. Київ, вул. Саксаганського, 1.

Публічне акціонерне товариство "Державна продовольчо-зернова корпорація України" створено шляхом перетворення державного підприємств "Державна продовольчо-зернова корпорація України", товариство є правонаступником всіх прав та обов'язків останнього.

Пунктом 1.4 Статуту ПАТ "Державна продовольчо-зернова корпорація України" визначено, що засновником товариства є держава, в особі Кабінету Міністрів України. Повноваження з управління корпоративними правами товариства відповідно до постанови КМУ від 06.06.2011 №593 "Про внесення зміни до постанови КМУ від 11.08.2010 №764 здійснює Міністерство аграрної політики та продовольства України.

Відповідно до ст. 1 Закону України "Про управління об'єктами державної власності" управління об'єктами державної власності - здійснення Кабінетом Міністрів України та уповноваженими ним органами, іншими суб'єктами, визначеними цим Законом, повноважень щодо реалізації прав держави як власника таких об'єктів, пов'язаних з володінням, користуванням і розпоряджанням ними, у межах, визначених законодавством України, з метою задоволення державних та суспільних потреб.

Згідно з п. 1.6 Статуту ПАТ "Державна продовольчо-зернова корпорація України" товариство є правонаступником всіх прав і обов'язків державного підприємства "Державна продовольчо-зернова корпорація України.

Згідно вимог Закону України "Про перелік об'єктів права державної власності, що не підлягають приватизації" від 07.07.1999, Сахновщинскьий елеватор, не підлягає приватизації, а у "Переліку об'єктів права державної власності, що не підлягають приватизації, але можуть бути корпоратизовані", зазначене підприємство відсутнє. Таким чином, майно вказаного підприємства не могло бути приватизоване або корпоратизоване.

Нерухоме майно об'єктів державної власності, що не підлягають приватизації, не може бути відчужене, вилучене, передане до статутного капіталу господарських організацій і щодо такого майна не можуть вчинятися дії, наслідком яких може бути їх відчуження (ч. 9 ст. 11 Закону України "Про управління об'єктами державної власності").

При цьому, Постановою Кабінету Міністрів України від 06.06.2011 №593 Про внесення зміни до постанови Кабінету Міністрів України від 11.08.2010 №764 також встановлено, що державне публічне акціонерне товариство "Державна продовольчо-зернова корпорація України" не може вчиняти дії стосовно майна, переданого до його статутного капіталу наслідком яких може бути відчуження майна, у тому числі передача його до статутного капіталу інших господарських організацій, передача в заставу тощо.

Відповідно до ч. 1 ст. 133 ГК України основу правового режиму майна суб'єктів господарювання, на якій базується їх господарська діяльність, становлять право власності та інші речові права - право господарського відання, право оперативного управління.

Згідно з ч. 1 ст. 136 ГК України право господарського відання є речовим правом суб'єкта підприємництва, який володіє, користується і розпоряджається майном, закріпленим за ним власником (уповноваженим ним органом), з обмеженням правомочності розпорядження щодо окремих видів майна за згодою власника у випадках, передбачених цим Кодексом та іншими законами.

Зміна правового режиму майна суб'єкта господарювання здійснюється за рішенням власника (власників) майна у спосіб, передбачений цим Кодексом та прийнятими відповідно до нього іншими законами, крім випадків, якщо така зміна забороняється законом (ч. 2 ст. 145 ГК України).

Частиною 3 ст. 145 ГК України передбачено, що правовий режим майна суб'єкта господарювання, заснованого на державній (комунальній) власності, може бути змінений шляхом приватизації майна державного (комунального) підприємства відповідно до закону.

Як встановлено судом апеляційної інстанції рішення про зміну режиму майна Кабінетом Міністрів України не приймалося. У зв'язку з чим матеріалами справи не підтверджено зміну форми власності з державної на приватну.

На підставі викладеного колегія суддів погоджується з висновком суду апеляційної інстанції, що оспорюване рішення Виконавчого комітету Сахновщинської селищної ради № 271 від 29.12.2012 "Про визнання права власності на цілісний майновий комплекс по вул. 17 Вересня, 70 в смт. Сахновщина за ПАТ "Державна продовольчо-зернова корпорація України", в розумінні норми ч. 1 ст. 393 ЦК України, порушує інтереси держави в особі Кабінету Міністрів України та Міністерства аграрної політики та продовольства України, а тому підлягає визнанню незаконним та скасуванню.

Щодо позовних вимог в частині визнання недійсним свідоцтва серії САЕ № 564648 від 03.04.2012 про право приватної власності на нерухоме майно, розташоване за адресою вул. 17 Вересня, 70 в смт. Сахновщина Сахновщинського району Харківської області ПАТ "Державна продовольчо-зернова корпорація України", колегія суддів зазначає таке.

Відповідно до ч. 1 ст. 15 ЦК України кожна особа має право на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорення. Таким чином, у розумінні закону, суб'єктивне право на захист - це юридично закріплена можливість особи використати заходи правоохоронного характеру для поновлення порушеного права і припинення дій, які порушують це право.

Законодавець у ч. 1 ст. 16 ЦК України установив, що кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу, а в ч. 2 цієї статті визначив способи здійснення захисту цивільних справ та інтересів судом, зокрема такий спосіб як відновлення становища, яке існувало до порушення.

Право вибору способу судового захисту належить виключно позивачеві.

Відновленням становища, яке існувало до порушення, є також визнання недійсними свідоцтв про право власності. Окрім того, свідоцтво про право власності є правовстановлюючим документом, на підставі якого здійснюється державна реєстрація права власності (п. 3 ч. 1 ст. 19 Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень"), а тому, як окремий спосіб захисту поновлення порушених прав у судовому порядку, може бути предметом розгляду в господарських судах.

Аналогічна правова позиція викладена у постанові Верховного Суду України від 30.09.2015 у справі № 911/3396/14.

Оскільки господарськими судами обґрунтовано скасовано оспорюване рішення Виконавчого комітету Сахновщинської селищної ради № 271 від 29.12.2012 "Про визнання права власності на цілісний майновий комплекс по вул. 17 Вересня, 70 в смт. Сахновщина за ПАТ "Державна продовольчо-зернова корпорація України", а позивачем заявлено також позовну вимогу про скасування свідоцтва серії САЕ № 564648 від 03.04.2012 про право приватної власності на нерухоме майно, розташоване за адресою вул. 17 Вересня, 70 в смт. Сахновщина Сахновщинського району Харківської області ПАТ "Державна продовольчо-зернова корпорація України", яке видане на підставі вказаного рішення, то колегія суддів, з мотивів наведених у даній постанові, дійшла висновку, що з метою відновлення становища, яке існувало до порушення, позов підлягає задоволенню повністю, в тому числі і щодо даної позовної вимоги.

При цьому, у абз. 3 п. 11 постанови Пленуму Вищого господарського суду України "Про деякі питання практики застосування розділу ХІІ1 Господаоського процесального кодексу України" від 24.10.2011 № 11 зазначено, що суд касаційної інстанції не зв'язаний доводами касаційної скарги щодо порушення чи неправильного застосування нижчими судовими інстанціями норм матеріального і процесуального права та може встановлювати порушення чи неправильне застосування відповідних норм, на які не було посилання в такій скарзі.

Відповідно до ст. 1117 ГПК України переглядаючи у касаційному порядку судові рішення, касаційна інстанція на підставі встановлених фактичних обставин справи перевіряє застосування судом першої чи апеляційної інстанції норм матеріального і процесуального права.

Касаційна інстанція не має права встановлювати або вважати доведеними обставини, що не були встановлені у рішенні або постанові господарського суду чи відхилені ним, вирішувати питання про достовірність того чи іншого доказу, про перевагу одних доказів над іншими, збирати нові докази або додатково перевіряти докази.

Доводи ПАТ "Державна продовольчо-зернова корпорація України", викладені у касаційній скарзі, колегія суддів вважає необґрунтованими та такими, що не спростовують висновків суду апеляційної інстанції та передусім зводяться до переоцінки доказів, а суд касаційної інстанції в силу положення ч. 2 ст. 1117 не має права додатково перевіряти докази.

Згідно з ч. 1 ст. 11110 ГПК України підставами для скасування або зміни рішення місцевого чи апеляційного господарського суду або постанови апеляційного господарського суду є порушення або неправильне застосування норм матеріального чи процесуального права.

На підставі викладеного, оскільки судами попередніх інстанцій неправильно застосовано норми матеріального та процесуального права в частині позовної вимоги про визнання недійсним свідоцтва про право власності, колегія суддів дійшла висновку про наявність правових підстав для їх скасування та прийняття в цій частині нового рішення про задоволення позову.

Щодо іншої позовної вимоги про визнання незаконним та скасування рішення, то з урахуванням меж перегляду справи в касаційній інстанції, колегія суддів вважає, що під час розгляду справи фактичні її обставини були встановлені судом апеляційної інстанцій на підставі всебічного, повного і об'єктивного дослідження поданих доказів в їх сукупності, висновки суду відповідають цим обставинам і їм дана належна юридична оцінка з правильним застосуванням норм матеріального і процесуального права, а тому відсутні підстави для зміни чи скасування оскаржуваної постанови суду в цій частині.

Керуючись ст.ст. 49, 1115, 1117, 1119 - 11111 Господарського процесуального кодексу України, Вищий господарський суд України, -

ПОСТАНОВИВ:

Касаційну скаргу Публічного акціонерного товариства "Державна продовольчо-зернова корпорація України" залишити без задоволення.

Постанову Харківського апеляційного господарського суду від 28.09.2015 у справі № 922/2256/15 в частині визнання незаконним та скасування рішення виконавчого комітету Сахновщинської селищної ради № 271 від 29.12.2012 "Про визнання права власності на цілісний майновий комплекс по вул. 17 Вересня, 70 в смт. Сахновщина за ПАТ "Державна продовольчо-зернова корпорація України" залишити без змін.

Постанову Харківського апеляційного господарського суду від 28.09.2015 та рішення Господарського суду Харківської області від 23.06.2015 у справі № 922/2256/15 в частині позовної вимоги про визнання недійсним свідоцтва скасувати та в цій частині прийняти нове рішення, яким вказану позовну вимогу задовольнити.

Визнати недійсним свідоцтво серії САЕ № 564648 від 03.04.2012 про право приватної власності на нерухоме майно, розташоване за адресою вул. 17 Вересня, 70 в смт. Сахновщина Сахновщинського району Харківської області ПАТ "Державна продовольчо-зернова корпорація України".

Стягнути з Виконавчого комітету Сахновщинської селищної ради в дохід Державного бюджету 609, 00 грн судового збору за подання позовної заяви

Стягнути з Публічного акціонерного товариства "Державна продовольчо-зернова корпорація України" в дохід Державного бюджету 609, 00 грн судового збору за подання позовної заяви.

Доручити Господарському суду Харківської області видати відповідні накази.

Головуючий - суддя Грек Б.М.

Судді: Васищак І.М.

Студенець В.І.

logo

Юридичні застереження

Protocol.ua є власником авторських прав на інформацію, розміщену на веб - сторінках даного ресурсу, якщо не вказано інше. Під інформацією розуміються тексти, коментарі, статті, фотозображення, малюнки, ящик-шота, скани, відео, аудіо, інші матеріали. При використанні матеріалів, розміщених на веб - сторінках «Протокол» наявність гіперпосилання відкритого для індексації пошуковими системами на protocol.ua обов`язкове. Під використанням розуміється копіювання, адаптація, рерайтинг, модифікація тощо.

Повний текст