Головна Сервіси для юристів ... База рішень" Протокол " Постанова ВГСУ від 23.12.2015 року у справі №916/3693/15 Постанова ВГСУ від 23.12.2015 року у справі №916/3...
print
Друк
search Пошук
comment
КОМЕНТАР від ресурсу "ПРОТОКОЛ":

КОМЕНТАР від ресурсу "ПРОТОКОЛ":

Державний герб України

ВИЩИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД УКРАЇНИ

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

23 грудня 2015 року Справа № 916/3693/15 Вищий господарський суд України у складі колегії суддів:

головуючого суддівКочерової Н.О. (доповідач), Попікової О.В., Саранюка В.І.,розглянувши касаційну скаргу товариства з обмеженою відповідальністю "АКС-опт"на ухвалуОдеського апеляційного господарського суду від 02.11.2015у справі № 916/3693/15 господарського суду Одеської областіза позовомтовариства з обмеженою відповідальністю "АКС-опт"дотовариства з обмеженою відповідальністю "Таврія-В"простягнення 11 407,38 грнза участю представників:

від позивача: не з'явилися

від відповідача: не з'явилися

ВСТАНОВИВ:

Рішенням господарського суду Одеської області від 06.10.2015 (суддя Цісельський О.В.) у задоволенні позову відмовлено повністю. Стягнуто з відповідача на користь позивача 1 827,00 грн судового збору.

Не погоджуючись з вказаним рішенням, товариство з обмеженою відповідальністю "АКС-опт" звернулось до Одеського апеляційного господарського суду з апеляційною скаргою.

Ухвалою Одеського апеляційного господарського суду від 02.11.2015 (склад колегії суддів: Ярош А.І. - головуючий, Головей В.М., Шевченко В.В.), з урахуванням ухвали Одеського апеляційного господарського суду від 02.11.2015 про виправлення описки, апеляційну скаргу ТОВ "АКС-опт" та додані до неї документи повернуто скаржнику без розгляду на підставі п. 4 ч. 1 ст. 97 ГПК України, оскільки апеляційну скаргу подано після закінчення строку, встановленого для її подання та без клопотання про поновлення цього строку.

Не погоджуючись з винесеною апеляційним господарським судом ухвалою, товариство з обмеженою відповідальністю "АКС-опт" звернулось до Вищого господарського суду України з касаційною скаргою, в якій просить ухвалу Одеського апеляційного господарського суду від 02.11.2015 скасувати, посилаючись на неправильне застосування судом апеляційної інстанції норм процесуального права.

Перевіривши повноту встановлених судом обставин справи та їх юридичну оцінку, Вищий господарський суд України вважає, що касаційна скарга підлягає задоволенню, виходячи з наступного.

Відповідно до ч.1 ст. 91 ГПК України сторони у справі мають право подати апеляційну скаргу на рішення місцевого господарського суду, яке не набрало законної сили.

Згідно зі ст. 93 ГПК України апеляційна скарга подається на рішення місцевого господарського суду протягом десяти днів з дня його оголошення місцевим господарським судом. У разі, якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частину рішення, зазначений строк обчислюється з дня підписання рішення, оформленого відповідно до статті 84 цього Кодексу.

Частиною третьою статті 50 ГПК України встановлено, що перебіг процесуального строку, обчислюваного роками, місяцями або днями, починається з наступного дня після календарної дати або настання події, якими визначено його початок.

Як вірно встановлено судом апеляційної інстанції, оскаржуване позивачем рішення винесене господарським судом Одеської області 06.10.2015, повний текст рішення складено 12.10.2015, останнім днем для подачі апеляційної скарги було 22.10.2015.

Повертаючи скаржнику апеляційну скаргу без розгляду, апеляційний господарський суд виходив з того, що представник апелянта своєчасно отримав копію тексту оскаржуваного рішення місцевого господарського суду (на наступний день після його підписання), однак апеляційну скаргу на вказане рішення подав після закінчення строку, встановленого для її подання, та без клопотання про поновлення цього строку.

Однак, суд касаційної інстанції вважає такі висновки суду передчасними та такими, що не відповідають наявним в матеріалах справи доказам з огляду на наступне.

Відповідно до ст. 85 ГПК України, прийняте рішення оголошується господарським судом у судовому засіданні після закінчення розгляду справи. У разі проголошення у судовому засіданні тільки вступної та резолютивної частини рішення господарський суд повідомляє, коли буде складено повне рішення. При цьому, повне рішення повинно бути складено у строк не більше п'яти днів з дня проголошення вступної і резолютивної частини рішення.

Відповідно до ч. 3 ст. 51 ГПК України у випадках, коли останній день строку припадає на неробочий день, днем закінчення строку вважається перший наступний за ним робочий день.

Як вбачається з матеріалів справи, повний текст оскаржуваного в апеляційному порядку рішення господарського суду Одеської області від 06.10.2015 було складено 12.10.2015, тобто у передбачений законодавством строк (з урахуванням вимог ч.3 ст. 51 ГПК України щодо закінчення процесуальних строків).

Статтею 87 ГПК України передбачено, що повне рішення та ухвали надсилаються сторонам, прокурору, третім особам, які брали участь в судовому процесі, але не були присутні у судовому засіданні, рекомендованим листом з повідомленням про вручення не пізніше трьох днів з дня їх прийняття або за їх зверненням вручаються їм під розписку безпосередньо у суді.

Однак, місцевим господарським судом в порушення норми ст. 87 ГПК України прийняте у справі рішення від 06.10.2015 не було відправлено сторонам у справі у визначений вказаною нормою строк, тобто 15.10.2015 (про що свідчить штамп суду на зворотній стороні рішення).

Натомість, як свідчать матеріали справи, позивач отримав копію рішення господарського суду Одеської області від 06.10.2015 на підставі поданої ним заяви лише 19.10.2015 (а.с. 49), чого не було враховано судом апеляційної інстанції.

Суд апеляційної інстанції дійшов помилкового висновку щодо своєчасного отримання представником апелянта копії тексту оскаржуваного рішення місцевого господарського суду (на наступний день після його підписання), надавши при цьому оцінку заяві про видачу копії судового рішення, поданої до суду першої інстанції не апелянтом, а відповідачем. Заява позивача (апелянта) про видачу судового рішення апеляційним господарським судом не розглядалась.

Згідно зі ст. 129 Конституції України однією із основних засад судочинства є забезпечення апеляційного та касаційного оскарження рішення суду, крім випадків, встановлених законом. Право апеляційного оскарження стороною рішення господарського суду передбачено ст. ст. 22, 91 ГПК України. Необхідною умовою здійснення стороною цього права є її обізнаність зі змістом рішення господарського суду, що дає можливість стороні викласти свої вимоги та зазначити підстави, з яких порушено питання про перегляд рішення в апеляційному порядку, як це передбачено п. 3 ч. 1 ст. 94 ГПК України.

Проте, апеляційний господарський суд, всупереч ст. 43 ГПК України не надав належної оцінки наведеним обставинам на предмет існування у апелянта поважних причин пропуску строку на апеляційне оскарження, а саме тому, що місцевий господарський суд не надіслав рішення сторонам у справі, а у позивача була відсутня точна інформація про день складання рішення в повному обсязі, не звернув суд увагу і на порушення господарським судом першої інстанції норм процесуального права щодо надсилання рішення сторонам у справі.

За таких обставин, колегія суддів касаційної інстанції дійшла висновку про необхідність скасування оскаржуваної ухвали господарського суду апеляційної інстанції від 02.11.2015 та направлення справи № 916/3693/15 до Одеського апеляційного господарського суду для вирішення питання про прийняття апеляційної скарги.

З огляду на викладене та керуючись ст. ст. 1115, 1117, 1119 - 11113 Господарського процесуального кодексу України, Вищий господарський суд України

ПОСТАНОВИВ:

Касаційну скаргу товариства з обмеженою відповідальністю "АКС-опт" задовольнити.

Ухвалу Одеського апеляційного господарського суду від 02.11.2015 у справі № 916/3693/15 скасувати.

Справу передати до Одеського апеляційного господарського суду для вирішення питання про прийняття апеляційної скарги.

Головуючий Н. Кочерова

Судді О. Попікова

В. Саранюк

logo

Юридичні застереження

Protocol.ua є власником авторських прав на інформацію, розміщену на веб - сторінках даного ресурсу, якщо не вказано інше. Під інформацією розуміються тексти, коментарі, статті, фотозображення, малюнки, ящик-шота, скани, відео, аудіо, інші матеріали. При використанні матеріалів, розміщених на веб - сторінках «Протокол» наявність гіперпосилання відкритого для індексації пошуковими системами на protocol.ua обов`язкове. Під використанням розуміється копіювання, адаптація, рерайтинг, модифікація тощо.

Повний текст