Головна Сервіси для юристів ... База рішень" Протокол " Постанова ВГСУ від 21.12.2016 року у справі №909/104/16 Постанова ВГСУ від 21.12.2016 року у справі №909/1...
print
Друк
search Пошук
comment
КОМЕНТАР від ресурсу "ПРОТОКОЛ":

КОМЕНТАР від ресурсу "ПРОТОКОЛ":

Державний герб України

ВИЩИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД УКРАЇНИ

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

21 грудня 2016 року Справа № 909/104/16

Вищий господарський суд України у складі колегії суддів:

Вовка І.В.(головуючого, доповідача), Кондратової І.Д., Стратієнко Л.В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні касаційну скаргу комунального підприємства Івано-Франківської обласної ради з експлуатації майна на постанову Львівського апеляційного господарського суду від 11.10.2016 року у справі № 909/104/16 за позовом публічного акціонерного товариства "Івано-Франківськгаз" в особі Івано-Франківського управління по експлуатації газового господарства до комунального підприємства Івано-Франківської обласної ради з експлуатації майна про стягнення заборгованості,

В С Т А Н О В И В:

Публічне акціонерне товариство "Івано-Франківськгаз" в особі Івано-Франківського управління по експлуатації газового господарства звернулось в суд із позовом до комунального підприємства Івано-Франківської обласної ради з експлуатації майна про стягнення за неналежним виконанням відповідачем зобов'язань згідно з укладеними договорами №2014/ТП-Б-ІФ-5739 від 31.03.2014 року та №2014/ТП-Б-ІФ-5739 від 18.06.2014 року на постачання природного газу за регульованим тарифом заборгованості у сумі 118736,00 грн. в тому числі: 109409,11 грн. - борг за спожитий природній газ, 8045,30 грн. - пеня за період з 06.10.2015 року по 05.12.2015 року, 548,55 грн. - 3%річних та 733,04 грн. - інфляційні втрати за період жовтень-листопад 2015 року.

Рішенням господарського суду Івано-Франківської області від 06.06.2016 року (суддя Максимів Т.В.) позовні вимоги задоволено повністю.

Постановою Львівського апеляційного господарського суду від 11.10.2016 року (судді: Мишкіна М.А., Будішевська Л.О., Таран С.В.) зазначене рішення суду першої інстанції залишено без змін.

У касаційній скарзі відповідач вважає, що судами попередніх інстанцій порушено і неправильно застосовано норми матеріального та процесуального права, і тому просить прийняті ними судові рішення скасувати, у позові відмовити.

У відзиві на касаційну скаргу позивач вважає, що рішення та постанова є законними та просить залишити їх без змін, а касаційну скаргу без задоволення.

Заслухавши пояснення представника позивача, дослідивши доводи касаційної скарги та відзиву на неї, перевіривши матеріали справи і прийняті в ній судові рішення, суд касаційної інстанції вважає, що касаційна скарга підлягає задоволенню частково з наступних підстав.

Як вбачається з матеріалів справи, що між позивачем (Постачальник) та відповідачем (Споживач) укладено договори № 2014/ТП-Б-ІФ-5739 від 31.03.2014 року на постачання природного газу за регульованим тарифом та №2014/ТП-Б-ІФ-5739 від 18.06.2014 року на постачання природного газу за регульованим тарифом.

Відповідно до п.1.1. даних договорів, постачальник протягом 2014 року здійснює споживачу постачання природного газу в обсягах і порядку, передбачених договором для забезпечення потреб споживача, а споживач оплачує постачальнику вартість газу і наданих послуг у розмірах, строках, порядку та на умовах, передбачених договором.

Розділом 2 вищезазначених договорів встановлено, що послуги з постачання газу документально оформлюються підписаними сторонами актом приймання-передачі газу, що оформлюється згідно з даними вузлів обліку, визначених у додатку 1 до договору. Постачальник до 05 числа, наступного за звітним місяцем, направляє споживачу два примірники акта приймання-передачі газу за звітний місяць, підписані уповноваженими представниками та скріплені печаткою постачальника. Споживач протягом двох днів з дати одержання акта приймання-передачі газу, зобов'язується повернути постачальнику один примірник оригіналу акта приймання-передачі газу, підписаний уповноваженим представником та скріплений печаткою споживача або надати в письмовій формі мотивовану відмову від підписання акта приймання-передачі газу. У випадку неповернення споживачем підписаного оригіналу акта приймання-передачі газу або ненадання письмової обґрунтованої відмови від підписання протягом двох робочих днів з дати одержання, такий акт вважається підписаним споживачем, а обсяг та вартість послуг з постачання газу встановлюються відповідно до даних постачальника (п.2.8.договорів).

Пунктом 4.6.1.договорів передбачено, що для промислових споживачів та інших суб'єктів господарювання авансові платежі сплачуються споживачем постачальнику на розрахунковий рахунок зі спеціальним режимом використання у розмірі 100% від вартості запланованого або погодженого постачальником обсягу газу на розрахунковий період за 5 (п'ять) календарних днів до початку місяця поставки газу.

Відповідно до п. 4.6.3. договорів передбачено, що у випадку недоплати вартості послуг з постачання газу за розрахунковий період споживач проводить остаточний розрахунок не пізніше 5 числа місяця, наступного за розрахунковим.

Підпунктом 3.2. пункту 3 Технічних угод, укладених між сторонами про технічні та організаційні особливості врегулювання відносин між сторонами, які є Додатками 3 до укладених договорів передбачено, що споживач несе відповідальність за роботу комерційного вузла обліку газу (сукупність засобів вимірювальної техніки (ЗВТ) та допоміжних засобів, що призначені для вимірювання, реєстрації результатів та розрахунків об'єму газу, зведеного до стандартних умов), цілісність пломб, достовірність програмування електронних обчислювачів (коректорів) результатів вимірювань, а також за своєчасну повірку ЗВТ, проведення технічних оглядів та ревізій всіх ЗВТ згідно з вимогами нормативних документів та експлуатаційної документації на дані ЗВТ.

Підпунктом 3.4. пункту 3 Технічних угод передбачено, що реєстрація витрат газу споживача, облікованих комерційним вузлом обліку газу, проводиться в журналах встановленого взірця, які повинні бути прошнуровані, з пронумерованими сторінками та скріплені печаткою постачальника.

Відповідно до п. 2.3. Технічних угод, споживач зобов'язаний з'явитися до постачальника з журналом обліку споживання газу, встановленого взірця та документами (роздруківки з електронних обчислювачів (коректорів), підписаними та скріпленими печаткою споживача, що підтверджують спожиті обсяги газу, бази даних на магнітних носіях з обчислювачів (коректорів), для підписання актів приймання-передачі газу.

Відповідно до підпункту 2 пункту 3.5 Технічних угод вказано, що на комерційних вузлах обліку газу з максимальною об'ємною витратою газу більше 65 куб.м./год з будь-яким надлишковим тиском та в діапазоні об'ємної витрати від 16 куб.м./год до 65 куб.м./год з надлишковим тиском більше 0,005 МПа вимірювання об'єму газу повинні проводитись тільки з використанням обчислювачів або коректорів об'єму газу.

Підпунктом 10 пункту 3.5. Технічних угод зазначено, що відповідальність за своєчасне (але не рідше ніж один раз за декаду) занесення параметрів газу в режим оперативного програмування обчислювача (коректора) несе споживач (значення параметрів газу споживач самостійно отримує у постачальника). При невиконанні цієї вимоги постачальник має право провести перерахунок спожитого газу згідно з "Правилами обліку природного газу під час його транспортування газорозподільними мережами, постачання та споживання".

Пунктом 3.11. Технічних угод передбачено, що при вводі в експлуатацію комерційного вузла обліку газу, покази лічильника газу відображені в електронному обчислювачі (коректорі) повинні співпадати з показами даного лічильника газу. При виявлені розбіжностей (по причині короткочасної відсутності живлення електронного обчислювача (коректора)) між показами лічильника газу та обчислювача (коректора) щодо об'єму газу в робочих умовах, за умови відсутності зауважень до роботи лічильника, представник постачальника має право проводити донарахування недооблікованого газу виходячи з різниці показів лічильника та обчислювача (коректора) з врахування максимального значення коефіцієнта корекції, який був зафіксований на протязі попередніх 12 місяців або часу останньої перевірки представниками постачальника.

Відповідач по модему, встановленому на вузлі обліку природного газу, автоматично зчитує інформацію про спожиті обсяги природного газу і заносить їх в базу даних, після чого за показниками коректора, газовим господарством здійснюються розрахунки вартості спожитих об'ємів природного газу.

На виконання умов договорів позивачем за період з березня 2014 по квітень 2015 року поставлено газу в обсягах, вказаних в актах приймання передачі природного газу та місячних звітах про газоспоживання (показники яких є аналогічними). Акти приймання-передачі за березень, квітень, листопад та грудень 2014 року та акти приймання-передачі за 2015 рік споживачем підписані без зауважень та частково оплачено. Акт приймання-передачі за жовтень 2014 року, який 13.11.14 направлено листом № 021-24/1177, споживачем не підписано та листом від 14.11.14 №202 не визнано, у зв'язку із відображенням, на думку відповідача, недостовірних показів приладів обліку.

Однак, відповідачем вартість спожитого природного газу згідно з актом за жовтень 2014 року частково оплачено, що підтверджується платіжними дорученнями №100 від 24 листопада 2014 року та №123 від 29 грудня 2014 року.

У період з 14 травня по 01 листопада 2014 року представниками ПАТ "Івано-Франківськгаз" за участі КП Івано-Франківської обласної ради з експлуатації майна проведено неодноразові перевірки технічного стану вузла обліку споживача, за результатами яких встановлено розбіжності у показах коректора та лічильника, однак коректор об'єму газу та лічильник споживача визнано технічно справними та придатними до експлуатації. У зв'язку із виявленням розбіжності в показниках лічильника та коректора постачальником на підставі п.3.11 Технічних угод проведено перерахунок на кінцевий зафіксований актом показник, де різниця в об'ємі споживання між приладами склала 23843 куб.м на загальну суму 154361,88 грн., про що складено акт приймання-передачі природного газу за жовтень 2014 року.

27.11.2014 року при проведенні експертизи промислового лічильника газу встановлено, що лічильник споживача не придатний до експлуатації. Протоколом затвердження технічних перерахунків обсягів спожитого природного газу від 04.12.2014 року ПАТ "Івано-Франківськгаз" затверджено здійснити технічний перерахунок обсягів спожитого газу КП "Івано-Франківської обласної ради з експлуатації майна" у зв'язку із непридатністю лічильника газу ТЕМП-G1OO DN 100 1/160 заводський номер 110740 до застосування, обсяг донарахованого газу за період з 01.11.2014 року до 07.11.2014 року та з 17.11.2014 року до 27.11.2014 становить 18155 тис.куб. м. Таким чином, за період з 01.11.2014р., тобто з моменту виявлення розбіжностей в показниках приладів та до моменту припинення газопостачання 07.11.2014 року, та за період з 17.11.2014 року до 27.11.2014 року, до моменту визнання лічильника непридатним до подальшої експлуатації проведено перерахунок спожитого природного газу в об'ємі 19866 куб. м. на суму 134109,82 грн., про що складено акти приймання-передачі природного газу за листопад 2014 року, які підписані та скріплені печатками сторін. Відповідачем частково проведено оплату спожитого газу.

На підставі чого позивач звернувся до суду про стягнення заборгованості за спожитий природний газ у сумі 109409,11 грн.

Предметом даного судового розгляду є вимоги постачальника до споживача про стягнення заборгованості з оплати за спожитий природний газ, пені, 3%річних, інфляційних втрат у зв'язку з неналежним виконанням відповідачем зобов'язань згідно з укладеними договорами на постачання природного газу за регульованим тарифом.

Висновок судів попередніх інстанцій про задоволення позову про стягнення заборгованості за договорами на постачання природного газу за регульованим тарифом обґрунтовано доведеністю позивачем обставин порушення відповідачем зобов'язання з оплати спожитого газу.

Однак, суд касаційної інстанції вважає такі висновки судів передчасними з огляду на таке.

Заперечуючи позовні вимоги відповідач посилався на те, що позивач з моменту укладення договору №2014/ТП-Б-ІФ-5739 від 31.03.14 вказував при оформленні комунальному підприємству актів приймання-передачі природного газу недостовірні покази лічильника ТЕМП G100 1/100 №110740. Підприємство прийняло адміністративну будівлю по вул. Грушевського, 21 на баланс із показом лічильника - 459700, в той час як початковим показником в акті приймання-передачі природного газу за березень позивачем вказано - 439966, тобто різниця між показниками становить 19734 м3, які були спожиті ще попереднім споживачем, до моменту передачі адміністративної будівлі комунальному підприємству, в підтвердження чого подав акт зняття показів лічильників від 05.03.2014 року, складений комісією обласної ради. Також вказав, що з моменту укладення між сторонами договору, працівниками ПАТ "Івано-Франківськгаз" неодноразово складалися акти перевірки технічного стану вузла обліку, в яких відображалися як показники лічильника, так і показники коректора та звернув увагу на невідповідність показників в акті приймання - передачі природного газу за жовтень 2014 року, який відповідачем не підписаний та не визнаний.

Суд касаційної інстанції погоджується з висновком судів попередніх інстанцій про те, що заперечення відповідача щодо неправильного зазначення позивачем початкового показника об'єму спожитого газу за березень 2014 року є безпідставним, оскільки Акт зняття показів лічильників від 05.03.2014 року, складений в односторонньому порядку та не направлений на адресу позивача.

Зазначена обставина може бути підставою для звернення з відповідним позовом до суду про стягнення за спожитий газ з попереднього споживача.

Проте, судами попередніх інстанцій не враховано те, що позивач ще з травня 2014 року актом технічної перевірки від 14.05.2014 року (т.1, а.с. 147), актом від 27.08.2014 року (т. 1, а.с. 151) встановив покази лічильника газу - 472866 (коректор- 456231), а актом від 15.10.2014 року (т.1, а.с. 154) - 472885.

У журналі споживання газу за жовтень 2014 року (т. 1, а.с. 156) також зазначено про початкові покази лічильника газу з 24.10.2014 року - 472868.

В спірному акті приймання-передачі природного газу за жовтень 2014 року №2014/ТП-Б-ІФ-5739 від 31.10.2014 року (т.1, а.с. 35) зазначено, що показники лічильника на початок періоду становлять - 456291, тобто значно менші ніж ті, які були зафіксовані актом від 27.08.2014 року, актом від 15.10.2014 року постачальника газу.

Згідно з умовами пункту 3.11. Технічних угод при виявлені розбіжностей (по причині короткочасної відсутності живлення електронного обчислювача (коректора)) між показами лічильника газу та обчислювача (коректора) щодо обсягу газу в робочих умовах, за умови відсутності зауважень до роботи лічильника, представник постачальника має право проводити донарахування недооблікованого газу виходячи з різниці показів лічильника та обчислювача (коректора) з врахування максимального значення коефіцієнта корекції, який був зафіксований на протязі попередніх 12 місяців або часу останньої перевірки представниками постачальника.

Зазначеним обставинам судами попередніх інстанцій не було надано належної правової оцінки та не було спростовано доводів відповідача про відсутність у нього спірної заборгованості.

До того ж, судами не було з'ясовано змісту заявленої до стягнення заборгованості та не наведено розрахунків, з яких виходили суди, задовольняючи позов про стягнення такої заборгованості.

Відповідно до статті 1117 ГПК України, переглядаючи у касаційному порядку судові рішення, касаційна інстанція на підставі встановлених фактичних обставин справи перевіряє застосування судом першої чи апеляційної інстанції норм матеріального і процесуального права. Касаційна інстанція не має права встановлювати або вважати доведеними обставини, що не були встановлені у рішенні або постанові господарського суду чи відхилені ним, вирішувати питання про достовірність того чи іншого доказу, про перевагу одних доказів над іншими, збирати нові докази або додатково перевіряти докази.

За таких обставин, прийняті судові рішення не можна визнати законними й обґрунтованими, і тому вони підлягають скасуванню з передачею справи на новий розгляд до суду першої інстанції.

Під час нового розгляду справи суду необхідно врахувати наведене і вирішити спір з дотриманням вимог закону.

Керуючись ст.ст. 1115, 1117, 1119 - 11112 Господарського процесуального кодексу України, Вищий господарський суд України

П О С Т А Н О В И В:

Касаційну скаргу комунального підприємства Івано-Франківської обласної ради з експлуатації майна задовольнити частково.

Постанову Львівської апеляційного господарського суду від 11.10.2016 року та рішення господарського суду Івано-Франківської області від 06.06.2016 року скасувати, і справу № 909/104/16 передати на новий розгляд до суду першої інстанції в іншому складі.

Головуючий суддя І.Вовк

Судді І.Кондратова

Л.Стратієнко

logo

Юридичні застереження

Protocol.ua є власником авторських прав на інформацію, розміщену на веб - сторінках даного ресурсу, якщо не вказано інше. Під інформацією розуміються тексти, коментарі, статті, фотозображення, малюнки, ящик-шота, скани, відео, аудіо, інші матеріали. При використанні матеріалів, розміщених на веб - сторінках «Протокол» наявність гіперпосилання відкритого для індексації пошуковими системами на protocol.ua обов`язкове. Під використанням розуміється копіювання, адаптація, рерайтинг, модифікація тощо.

Повний текст