Головна Сервіси для юристів ... База рішень" Протокол " Постанова ВГСУ від 21.12.2016 року у справі №905/2017/16 Постанова ВГСУ від 21.12.2016 року у справі №905/2...
print
Друк
search Пошук
comment
КОМЕНТАР від ресурсу "ПРОТОКОЛ":

КОМЕНТАР від ресурсу "ПРОТОКОЛ":

Державний герб України

ВИЩИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД УКРАЇНИ

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

21 грудня 2016 року Справа № 905/2017/16

Вищий господарський суд України у складі колегії суддів:

головуючого Стратієнко Л.В. (доповідач)суддів Вовка І.В. Кондратової І.Д.за участі представників: позивача: відповідача: Печерний С.Л. Галичева О.М.розглянувши у відкритому судовому засіданні касаційну скаргу публічного акціонерного товариства "Укртрансгаз"на рішення та постановуГосподарського суду Донецької області від 01 вересня 2016 року Донецького апеляційного господарського суду від 19 жовтня 2016 рокуу справі№ 905/2017/16за позовомпублічного акціонерного товариства "Укртрансгаз"допублічного акціонерного товариства по газопостачанню та газифікації "Маріупольгаз"про стягнення 15 638 059,71 грнВСТАНОВИВ:

У червні 2016 р. позивач звернувся до суду з позовом (з урахуванням заяви про збільшення позовних вимог) про стягнення з відповідача 15 638 059,71 грн заборгованості за надані в грудні 2015 р. - червні 2016 р. послуги з балансування обсягів природного газу.

Рішенням Господарського суду Донецької області від 01.09.2016 (суддя - Ніколаєва Л.В.), залишеним без змін постановою Донецького апеляційного господарського суду від 19.10.2016 (головуючий - Колядко Т.М., судді - Татенко В.М., Ломцева Н.В.), в задоволенні позову відмовлено.

В касаційній скарзі позивач, посилаючись на порушення і неправильне застосування норм матеріального і процесуального права, просить скасувати постановлені у справі судові рішення та прийняти нове рішення, яким позов задовольнити.

У відзиві на касаційну скаргу відповідач просить залишити її без задоволення, а судові рішення - без змін.

Заслухавши пояснення представників сторін, обговоривши доводи касаційної скарги, перевіривши матеріали справи, суд вважає, що касаційна скарга не підлягає задоволенню з таких підстав.

Як вбачається із матеріалів справи і встановлено господарськими судами, 28.09.2011 між ПАТ "Укртрансгаз" (газотранспортне підприємство) та ПАТ "Маріупольгаз" (замовник) було укладено договір на транспортування природного газу магістральними трубопроводами № 1109011139/П11 (з урахуванням змін, внесених додатковими угодами), за умовами якого газотранспортне підприємство зобов'язувалось надати замовнику послуги з транспортування магістральними трубопроводами природного газу замовника від пунктів приймання - передачі газу в магістральні трубопроводи до пунктів призначення - газорозподільних станцій, а замовник внести плату за надані послуги з транспортування природного газу магістральними трубопроводами у розмірі, у строки та порядку, передбаченими умовами цього договору.

Договір набирає чинності з дня його підписання сторонами, умови договору застосовуються до відносин сторін, які виникли до його укладення, а саме з 01.10.2011. Договір діє в частині транспортування газу до 31.12.2014, а в частині проведення розрахунків за надані газотранспортним підприємством послуги - до повного виконання замовником своїх зобов'язань за цим договором. Договір вважається продовженим на кожний наступний календарний рік, якщо не менше ніж за місяць до закінчення терміну дії договору жодною із сторін не буде заявлено про припинення його дії або перегляд його умов (п. 11.1. договору в редакції додаткової угоди № 5 від 03.03.2014 до договору).

Основними видами діяльності ПАТ "Укртрансгаз" є здійснення господарської діяльності з транспортування природного газу магістральними трубопроводами та зі зберігання природного газу та на нього покладено функції оператора Єдиної газотранспортної системи України.

У зв'язку з неврегулюванням відповідачем негативного місячного небалансу, ПАТ "Укртрансгаз" надавало відповідачу послуги балансування, про що позивачем складені односторонні акти про надання послуг балансування обсягів природного газу на загальну суму 15 638 059, 71 грн.

ПАТ "Укртрансгаз" направляло відповідачу вказані акти разом з відповідними рахунками та розрахунками вартості послуг балансування.

Оскільки ПАТ "Маріупольгаз" не оплатило надані позивачем послуги балансування, ПАТ "Укртрансгаз" звернувся до суду з позовом про стягнення з відповідача 15 638 059, 71 грн заборгованості за надані в грудні 2015 р. - червні 2016 р. послуги з балансування обсягів природного газу (з урахуванням заяви про збільшення позовних вимог).

30.09.2015 постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг затверджено Кодекс газотранспортної системи.

Відповідно до пункту 1 глави 1 Розділу VIII Кодексу одержання доступу до потужності, надання послуг із транспортування, у тому числі послуг балансування системи, є складовими послуги транспортування природного газу та здійснюються виключно на підставі договору транспортування. Договір транспортування є документом, який регулює правовідносини між оператором газотранспортної системи і окремим замовником послуг транспортування.

Договір транспортування - договір, укладений між оператором газотранспортної системи та замовником послуг транспортування природного газу на основі типового договору транспортування природного газу, затвердженого регулятором, згідно з яким оператор газотранспортної системи надає замовнику одну чи декілька складових послуг транспортування природного газу (замовлення розподілу потужності, замовлення транспортування природного газу, послуга балансування) на період та умовах, визначених у такому договорі, а замовник послуг транспортування оплачує оператору газотранспортної системи вартість отриманих послуг (послуги).

У п. 5 глави І розділу І Кодексу газотранспортної системи визначено, що балансування системи - діяльність, яка здійснюється оператором газотранспортної системи в рамках надання послуг транспортування, що полягає у врівноваженні попиту та пропозиції природного газу у газотранспортній системі, що охоплює фізичне балансування та комерційне балансування.

Главою 4 розділу XIV Кодексу газотранспортної системи визначено порядок розрахунків за послуги балансування. Розрахунок вартості послуг балансування, що були надані замовнику послуг транспортування за місяць, проводиться оператором газотранспортної системи після закінчення газового місяця на підставі даних про місячний небаланс замовника послуг транспортування відповідно до договору транспортування природного газу.

Небаланс це - різниця між обсягами природного газу, поданими замовником послуг транспортування для транспортування на точці входу, та відібраними замовником послуг транспортування з газотранспортної системи на точці виходу, що визначається за процедурою алокації; алокація це - підтвердження поділу за певний розрахунковий період фактичного обсягу (об'єму) природного газу, поданого для транспортування в точку входу або відібраного з точки виходу, між замовниками послуги транспортування, у тому числі в розрізі їх контрагентів (споживачів), що здійснюється відповідно до вимог розділу XII цього Кодексу.

Згідно з п. 3 глави 1 розділу ХІV Кодексу газотранспортної системи перевищення обсягів відібраного природного газу з газотранспортної системи над обсягами переданого природного газу є негативним небалансом, а перевищення обсягів переданого природного газу над обсягами відібраного природного газу - позитивним небалансом.

Отже, правомірним є висновок судів, що балансування обсягів природного газу є послугою оператора газотранспортної системи, яка може бути замовлена окремим замовником послуг транспортування на підставі укладеного договору транспортування у випадку існування у такого замовника за результатами газового місяця встановленого оператором небалансу природного газу (тобто різниці між обсягом газу, який замовник передав на точку входу та отримав із точки виходу) і саме такий замовник послуг у порядку та на умовах, встановлених договором транспортування природного газу, здійснює оплату послуг балансування.

Господарські суди встановивши, що між сторонами договір на транспортування природного газу, який відповідає Типовому договору та який є єдиною підставою для надання послуг балансування обсягів природного газу та їх оплати, не укладався, а договором на транспортування природного газу магістральними трубопроводами № 1109011139/П11 від 28.09.2011 не врегульовано надання послуг балансування обсягів природного газу і їх оплати, то суди прийшли до правильного висновку про відсутність підстав для стягнення з відповідача 15 638 059, 71 грн заборгованості за послуги з балансування обсягів природного газу за спірний період.

Доводи касаційної скарги повторюють доводи апеляційної скарги, які були предметом дослідження суду апеляційної інстанції, та зводяться до переоцінки доказів, але не спростовують висновків апеляційного суду, якими ці доводи були відхилені.

Враховуючи викладене, підстав для скасування постановлених у справі судових рішень не вбачається.

Відповідно до ст. 49 ГПК України витрати за подання касаційної скарги покладаються на позивача.

На підставі викладеного, керуючись статтями 1115, 1117, 1119- 11111 ГПК України, Вищий господарський суд України

ПОСТАНОВИВ:

касаційну скаргу публічного акціонерного товариства "Укртрансгаз" залишити без задоволення, а рішення Господарського суду Донецької області від 01 вересня 2016 року та постанову Донецького апеляційного господарського суду від 19 жовтня 2016 року у справі за № 905/2017/16 - без змін.

Головуючий, суддя Л. Стратієнко Суддя І. Вовк Суддя І. Кондратова

logo

Юридичні застереження

Protocol.ua є власником авторських прав на інформацію, розміщену на веб - сторінках даного ресурсу, якщо не вказано інше. Під інформацією розуміються тексти, коментарі, статті, фотозображення, малюнки, ящик-шота, скани, відео, аудіо, інші матеріали. При використанні матеріалів, розміщених на веб - сторінках «Протокол» наявність гіперпосилання відкритого для індексації пошуковими системами на protocol.ua обов`язкове. Під використанням розуміється копіювання, адаптація, рерайтинг, модифікація тощо.

Повний текст