Головна Сервіси для юристів ... База рішень" Протокол " Постанова ВГСУ від 19.11.2015 року у справі №902/471/15 Постанова ВГСУ від 19.11.2015 року у справі №902/4...
print
Друк
search Пошук
comment
КОМЕНТАР від ресурсу "ПРОТОКОЛ":

КОМЕНТАР від ресурсу "ПРОТОКОЛ":

Державний герб України

ВИЩИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД УКРАЇНИ

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

19 листопада 2015 року Справа № 902/471/15 Колегія суддів Вищого господарського суду України у складі :

головуючого суддіХодаківської І.П.,суддівДанилової Т.Б., Фролової Г.М.,розглянувши касаційну скаргуПублічного акціонерного товариства "Укртрансгаз"на постанову від 22.09.2015 Рівненського апеляційного господарського судуу справі№902/471/15 господарського суду Вінницької областіза позовомПублічного акціонерного товариства "Укртрансгаз"доДержавного підприємства "Вінницький науково-дослідний та проектний інститут землеустрою"простягнення 125702 грн. 28 коп. За участю представників сторін:

Від позивача - Дороніна О.М. (дов. від 18.09.15)

Від відповідача - Герасимчук О.О. (дов. від 15.01.15)

ВСТАНОВИЛА:

Публічне акціонерне товариство "Укртрансгаз" звернулось до господарського суду Вінницької області з позовом до Державного підприємства "Вінницький науково-дослідний та проектний інститут землеустрою" з позовом про стягнення (з урахуванням збільшення позовних вимог) 125 702,28грн., в тому числі 17 196, 89 грн. пені за невиконання договірних зобов'язань за період 01.02.2014 по 13.05.2015 та 49 516 грн. штрафу за прострочення зобов'язання понад 30 днів у розмірі 7% від вартості невиконаного зобов'язання .

Рішенням господарського суду Вінницької області від 22.06.2015 (суддя Говор Н.Д.) позов задоволено частково, стягнуто з відповідача на користь позивача 504грн. 17коп. пені та 7грн. 33коп. судового збору, в позові в частині стягнення пені у сумі 75682грн. 11коп. та штрафу у сумі 49516грн. 00коп. відмовлено.

Постановою колегії суддів Рівненського апеляційного господарського суду від 22.09.2015 у складі: Гулової А.Г., Маціщук А.В., Петухова М.Г. рішення господарського суду першої інстанції залишено без змін.

ПАТ "Укртрансгаз" у касаційній скарзі просить рішення та постанову попередніх судових інстанцій скасувати, прийняти нове рішення, яким позов задовольнити в повному обсязі. Скарга мотивована неправильним застосуванням та порушенням судами норм чинного законодавства, зокрема, ст.ст.256, 257, 261, 629, 631 Цивільного кодексу України, ст.193 Господарського кодексу України.

Розглянувши матеріали справи та касаційної скарги, проаналізувавши на підставі встановлених фактичних обставин справи правильність застосування судом норм матеріального і процесуального права, колегія суддів зазначає наступне.

Господарськими судами попередніх інстанцій встановлено, що 21.04.2011 Дочірньою компанією "Укртрансгаз" НАК "Нафтогаз України" (замовник) та Державним підприємством "Вінницький науково-дослідний та проектний інститут землеустрою (виконавець) укладено договір про закупівлю послуг за державні кошти №110401660, згідно з п.1.1 якого виконавець зобов'язується у 2011 - 2012 роках за завданням замовника надати послуги, зазначені в пункті 1.2 цього договору, а замовник - прийняти і оплатити такі послуги.

Найменування послуги: Послуги в галузі архітектури (Проектно-вишукувальні роботи з розробки землевпорядної документації та складання документів, які посвідчують право постійного користування земельними ділянками). По Лоту № 2: Послуги в галузі архітектури інші (Складання землевпорядної документації та оформлення державних актів на право постійного користування земельними ділянками під об'єктами трубопровідного транспорту ДК "Укртрансгаз" МАК "Нафтогаз України", які знаходяться на території Донецької області та фактично використовуються філією УМГ "Донбастрансгаз")" (п.1.2. договору).

Згідно з п.1.3 договору вимоги до послуг, що є предметом цього договору, визначаються у технічному завданні (додаток №1, який є невід'ємною частиною цього договору).

Відповідно до п.1.4 договору виконавець надає послуги замовнику у відповідності до узгодженого виконавцем і замовником графіку надання послуг (календарного плану) (додаток №2, який є невід'ємною частиною цього договору), а також на підставі узгодженого кошторису (додаток № 4, який є невід'ємною частиною цього договору) і калькуляції вартості послуг (додаток №5, який є невід'ємною частиною цього договору).

У п.3.1 договору сторони узгодили ціну останнього, яка складає 931 391,59 грн., в тому числі ПДВ -155 231,93 грн.

Оплата наданих послуг здійснюється поетапно, за кожен етап конкретно, протягом 30 календарних днів з дати підписання сторонами акту здачі - приймання послуг, шляхом перерахування грошових коштів на поточний рахунок відповідача. Вартість етапів послуг зазначена в графіку надання послуг (календарному плані) (п.4.1. договору).

Пунктом 5.1 договору встановлено строк надання послуг: з моменту укладання цього договору до 15.04.2012. Строки виконання окремих етапів послуг визначені графіком надання послуг (календарним планом).

У п.5.2 договору сторони узгодили місце надання послуг: за місцем знаходження виконавця та земельних ділянок (згідно переліку земельних ділянок, що наведений у додатку № 3 до цього договору, який є його невід'ємною частиною.

Згідно з п.5.4 договору по завершенню кожного з етапів послуг, виконавець передає замовнику акт здачі-приймання послуг у двох примірниках з доданням до нього супроводжувального листа, документів, податкової накладної, звіту про виконання цього договору.

Відповідно до п.5.5 договору приймання та оцінка послуг здійснюється замовником відповідно з вимогами технічного завдання, календарного плану та чинного законодавства.

Пунктом 5.6 договору передбачено, що виконавець зобов'язаний в п'ятиденний строк з моменту готовності послуг (етапів послуг) до здачі повідомляти замовника про готовність послуг (етапів послуг) до їх здачі.

Якщо в процесі надання послуг виявляється неможливість досягнення результату внаслідок обставин, що не залежать від виконавця, останній повинен призупинити надання послуг та в трьохденний строк після їх призупинення зобов'язаний письмово повідомити про це замовника. У цьому випадку замовник зобов'язаний протягом 15-ти (п'ятнадцяти) календарних днів з моменту отримання відповідного повідомлення виконавця розглянути питання про доцільність та напрямки продовження надання послуг або їх припинення (п.5.9 договору).

Згідно з п.6.1.3 договору замовник зобов'язаний надати виконавцю вихідні дані по земельних ділянках, які оформлюються по цьому договору правовстановлюючими документами, передбачені у технічному завданні.

У п.6.3.5 договору встановлено, що виконавець зобов`язаний письмово попередити замовника про наявності обставин, що не залежать від виконавця та впливають на якість послуг чи ведуть до відхилення від норм та вимог зазначених в технічному завданні протягом трьох днів з моменту виникнення таких обставин.

Згідно з п.7.2 договору виконавець забезпечує виконання цього договору неустойкою у вигляді пені та штрафу. За безпідставне прострочення надання послуг за етапом, надання меншої кількості послуг, ніж передбачено цим договором, безпідставну відмову від надання послуг за етапом в обсягах та за ціною, що вказані в цьому договорі, виконавець виплачує замовникові пеню у розмірі 0,1% від вартості прострочених цих обсягів (послуг) за кожний день прострочення, але не більше подвійної облікової ставки Національного банку України, а за прострочення понад тридцять днів додатково стягується штраф у розмірі семи відсотків вартості прострочених обсягів (послуг). Крім того, замовник має право в таких випадках затримати розрахунки за цим договором. Сплата пені, штрафів не звільняє виконавця від надання послуг передбачених цим договором.

Сторони звільняються від відповідальності за невиконання або неналежне виконання зобов`язань за цим договором у разі виникнення обставин непереборної сили, які не існували на час укладання договору та виникли поза волею сторін (аварія, катастрофа, стихійне лихо, епідемія, епізоотія, війна, терористичні акти, пожежі, повені, оповзні, інші стихійні лиха чи природні явища тощо) (п.8.1. договору).

Пунктом 8.2 договору передбачено, сторона, що не може виконувати зобов'язання за цим договором унаслідок дії обставин непереборної сили, повинна не пізніше ніж протягом 5-ти днів з моменту їх виникнення повідомити про це іншу сторону у письмовій формі.

Доказом виникнення обставин непереборної сили та строку їх дії є відповідні документи, які видаються компетентним органом, зокрема, довідка Торгово-промислової палати України (8.3 договору).

Згідно з п.8.4 договору у разі коли строк дії обставин непереборної сили продовжується більше ніж 30-ть днів, кожна із сторін в установленому порядку має право розірвати цей договір.

Цей договір набирає чинності з моменту підписання його сторонами і діє до 15 липня 2012 року, а в частині проведення розрахунків - до їх повного здійснення (п.10.1. договору).

У розділі ХІІ договору сторони домовилися, що невід`ємною частиною цього договору є: додаток №1 Технічне забезпечення; додаток №2 Графік надання послуг (календарний план); додаток №3 Перелік земельних ділянок; додаток №4 Кошторис; додаток №5 Калькуляція вартості послуг (п.п.12.1. - 12.1.5. договору).

21.04.2011сторонами укладено додаткову угоду №1 до договору, на підставі якої виклали у новій редакції Календарний план, Кошторис та Калькуляцію до договору.

11.07.2012 сторонами укладено додаткову угоду №2 до договору, відповідно до якої внесли зміни до договору в частині його ціни, строку надання послуг, кількості земельних ділянок та змінили додатки №2, 3, 4, 5.

Додатковою угодою №3 від 26.12.2012 внесено зміни до договору у частині строку надання послуг.

На підставі укладеної сторонами Додаткової угоди №4 до договору від 15.08.2013 внесено зміни до договору у частині реквізитів замовника, змінено додаток №1 (Технічне завдання) та Додаток №2 (Графік надання послуг (Календарний план), зокрема, строк виконання підготовчого, проектного та погоджувального етапу встановлений до 31.01.2014 вартістю 353885,50грн., а етапу затвердження документації із землеустрою та оформлення правовстановлюючих документів - до 31.12.2014 вартістю 353485,89грн.

Всі наведені додатки до договору №110401660 про закупівлю послуг за державні кошти від 21.04.2011містять підписи уповноважених представників сторін, які скріплені відтисками печаток останніх.

Судами встановлено, що ДП "Вінницький науково-дослідний та проектний інститут землеустрою" у строки, передбачені Календарним планом, а саме до 31.01.2014 робіт підготовчого, проектного та погоджувального етапу не виконало. У зв`язку з чим, відповідно, не були виконані, у строк до 31.12.2014, роботи щодо затвердження документації із землеустрою та оформлення правовстановлюючих документів.

В зв'язку з викладеним, ПАТ "Укртрансгаз" звернулося до господарського суду з позовом про стягнення з ДП "Вінницький науково-дослідний та проектний інститут землеустрою" 66712,89грн., з яких: 17196,89грн. - пеня за невиконання договірних зобов'язань та 49516,00грн. - штраф за прострочення зобов'язання понад 30 днів у розмірі 7% від вартості невиконаного зобов'язання.

14.05.2015 позивач збільшив позовні вимоги та просив стягнути з відповідача 125702,28грн., з яких: 76186,28грн. - пеня за невиконання договірних зобов'язань та 49516,00грн. - штраф за прострочення зобов'язання понад 30 днів у розмірі 7% від вартості невиконаного зобов'язання.

Судами встановлено, що правовідносини між сторонами у справі виникли на підставі укладеного ними договору від 21.04.2011 за №110401660 про закупівлю послуг за державні кошти, який за своєю правовою природою є змішаним договором (ч.2 ст.628 ЦК України).

Сторони мають право укласти договір, в якому містяться елементи різних договорів (змішаний договір). До відносин сторін у змішаному договорі застосовуються у відповідних частинах положення актів цивільного законодавства про договори, елементи яких містяться у змішаному договорі, якщо інше не встановлено договором або не випливає із суті змішаного договору (ч.2 ст. 628 ЦК України).

Відповідно до норм ст.ст.887-889 ЦК України, які регулюють правовідносини за договором підряду на проведення проектних та пошукових робіт, передбачено, що предмет вказаного договору становить розробка підрядником за завданням замовника проектної або іншої технічної документації (проектно-кошторисної документації) або виконання пошукових робіт.

Згідно зі ст.901 ЦК України за договором про надання послуг одна сторона (виконавець) зобов'язується за завданням другої сторони (замовника) надати послугу, яка споживається в процесі вчинення певної дії або здійснення певної діяльності, а замовник зобов'язується оплатити виконавцеві зазначену послугу, якщо інше не встановлено договором.

Відповідно до ст.629 ЦК України договір є обов'язковим для виконання сторонами.

Відповідно до ч.1 ст.612 ЦК України боржник вважається таким, що прострочив, якщо він не приступив до виконання зобов'язання або не виконав його у строк, встановлений договором або законом.

Судами встановлено, що відповідачем не виконані договірні зобов'язання щодо робіт підготовчого, проектного та погоджувального етапу у строк до 31.01.2014 на суму 353885,50грн. та робіт з затвердження документації із землеустрою та оформлення правоустановлюючих документів - до 31.12.2014 на суму 353485,89грн.

Згідно з п.3 ст.611 Цивільного кодексу України у разі порушення зобов'язання настають правові наслідки, встановлені договором або законом, зокрема, сплата неустойки.

Відповідно до пункту 7.2 договору виконавець забезпечує виконання цього договору неустойкою у вигляді пені та штрафу. За безпідставне прострочення надання послуг за етапом, надання меншої кількості послуг, ніж передбачено цим договором, безпідставну відмову від надання послуг за етапом в обсягах та за ціною, що вказані в цьому договорі, виконавець виплачує замовникові пеню в розмірі 0,1% від вартості прострочених цих обсягів (послуг) за кожний день прострочення, але не більше подвійної облікової ставки Національного банку України, а за прострочення понад тридцять днів додатково стягується штраф у розмірі семи відсотків вартості прострочених обсягів (послуг). Крім того, замовник має право в таких випадках затримати розрахунки за цим договором. Сплата пені, штрафів не звільняє виконавця від надання послуг передбачених цим договором.

У зв`язку з невиконанням першого етапу робіт до 31.01.2014, позивач нарахував пеню за період з 01.02.2014 по 03.08.2014 у сумі 15347,97грн. та штраф - у розмірі 24771,99грн.

Статтею 256 Цивільного кодексу України встановлено, що позовна давність це строк, у межах якого особа може звернутися до суду з вимогою про захист свого цивільного права та інтересу.

Позовна давність в один рік застосовується, зокрема, до вимоги про стягнення неустойки (штрафу, пені) (п.1 ч.2 ст.258 ЦК України).

Статтею 261 Цивільного кодексу України передбачено, що перебіг позовної давності починається від дня, коли особа довідалася або могла довідатись про порушення свого права або про особу, яка його порушила(ч.1); за зобов"язаннями з визначеним строком виконання перебіг позовної давності починається зі спливом строку виконання (ч.5).

Позовна давність застосовується судом лише за заявою сторони у спорі, зробленою до винесення ним рішення; сплив позовної давності, про застосування якої заявлено стороною у спорі, є підставою для відмови у позові; якщо суд визнає поважними причини пропущення позовної давності, порушене право підлягає захисту (ч.ч. 3, 4, 5 ст. 267 ЦК України).

Судами попередніх інстанцій встановлено, що перебіг позовної давності щодо стягнення пені по першому етапу виконання робіт розпочався з 31.01.2014, а штрафу - 03.03.2014.

Таким чином, у межах позовної давності позивач мав звернутись до суду із позовом про стягнення пені за період з 01.02.2014 по 02.04.2014, не пізніше року з кожного дня, за який нарахована пеня (до 02.04.2015), а щодо стягнення штрафу за прострочення першого етапу робіт не пізніше року з моменту виникнення права на стягнення штрафу - до 03.03.2015. Позивач звернувся з позовом 02.04.2015.

В зв'язку з викладеним, суди дійшли висновку, що вимоги про стягнення пені за період з 01.02.2014 по 02.04.2014 та штрафу за прострочення першого етапу робіт заявлені позивачем поза межами позовної давності, та відмовили у стягненні пені та штрафу, заявлених до стягнення у вказаний період.

Відповідно до п.8.2. договору сторона, що не може виконувати зобов'язання за цим договором унаслідок дії обставин непереборної сили, повинна не пізніше ніж протягом 5-ти днів з моменту їх виникнення повідомити про це іншу сторону у письмовій формі.

Відповідно до п.8.3 договору доказом виникнення обставин непереборної сили та строку їх дії є відповідні документи, які видаються компетентним органом, зокрема довідка Торгово-промислової палати України.

Згідно з п.8.4 договору у разі коли строк дії обставин непереборної сили продовжується більше ніж 30 днів, кожна із сторін в установленому порядку має право розірвати цей договір.

За загальним правилом форс-мажорні обставини - це надзвичайна і непереборна за наявних умов сила, захист від дії якої не передбачено умовами договору, дію якої неможливо попередити застосуванням високопрофесійної практики персоналу, дія якої може бути викликана: винятковими погодними умовами і стихійним лихом (ураган, буря, повінь, нагромадження снігу, ожеледь, землетрус, пожежа, просідання і зсув ґрунту); а також непередбаченими ситуаціями, викликаними діями сторони, що не є стороною відповідного договору (страйк, локаут, дія суспільного ворога, оголошена та неоголошена війна, загроза війни, терористичний акт, блокада, революція, заколот, повстання, масові заворушення, громадська демонстрація, протиправні дії третіх осіб, пожежа, вибух); умовами, регламентованими відповідними органами виконавчої влади, а також пов'язаними з ліквідацією наслідків, викликаних винятковими погодними умовами і непередбаченими ситуаціями.

Відповідно до ст.14 Закону України "Про торгово-промислові палати в Україні" торгово-промислова палата в Україні засвідчує обставини форс-мажору.

В сертифікаті Торгово-промислової палати України №4481 про форс-мажорні обставини (обставини непереборної сили) визначено, що акти тероризму та території Шахтарського, Амвросіївського, та Волноваського районів Донецької області є форс-мажорними обставинами (обставинами непереборної сили) щодо Договору про закупівлю послуг за державні кошти № 110401660 від 21.04.2011 , які діяли з 07.04.2014 і тривають станом на 15.06.2015.

Факт існування обставин, які відображені у вказаному вище сертифікаті №4481 є загальновідомими.

Таким чином, сертифікатом, підтверджується факт неможливості виконання відповідачем своїх зобов`язань за договором у зв`язку з наявністю обставин непереборної сили, виникнення яких не залежало від волі останнього.

З огляду на викладене, висновок судів попередніх інстанцій про стягнення з відповідача на користь позивача пені, нарахованої в межах визначеного позивачем періоду та до настання форс-мажорних обставин - з 03.04.2014 по 06.04.2014 в сумі 504,17грн., та про відмову у стягненні пені, нарахованої за період з 07.04.2014р. по 13.05.2015р. у сумі 67993,58грн. та 49516 грн. штрафу є обгрунтованим.

Відповідно до приписів статті 1117 Господарського процесуального кодексу України, касаційна інстанція не має права встановлювати або вважати доведеними обставини, що не були встановлені у рішенні або постанові господарського суду чи відхилені ним, вирішувати питання про достовірність того чи іншого доказу, про перевагу одних доказів над іншими, збирати нові докази або додатково перевіряти їх. Переглядаючи у касаційному порядку судові рішення, касаційна інстанція на підставі встановлених фактичних обставин справи перевіряє застосування судом першої чи апеляційної інстанції норм матеріального і процесуального права.

Колегія суддів вважає, що судом апеляційної інстанції вірно застосовані норми матеріального та процесуального права.

Доводи, викладені у касаційній скарзі не спростовують зазначених вище висновків та пов'язані з вирішенням питання про достовірність того чи іншого доказу, про перевагу одних доказів над іншими, що виходить за межі повноважень суду касаційної інстанції.

Керуючись, ст.ст. 111-5, 111-7, 111-9, 111-11 Господарського процесуального кодексу України, колегія суддів Вищого господарського суду України

ПОСТАНОВИЛА:

Касаційну скаргу Публічного акціонерного товариства "Укртрансгаз" залишити без задоволення.

Постанову від 22.09.2015 Рівненського апеляційного господарського суду у справі №902/471/15 господарського суду Вінницької області залишити без змін.

Головуючий суддя І. Ходаківська

Судді Т. Данилова

Г. Фролова

logo

Юридичні застереження

Protocol.ua є власником авторських прав на інформацію, розміщену на веб - сторінках даного ресурсу, якщо не вказано інше. Під інформацією розуміються тексти, коментарі, статті, фотозображення, малюнки, ящик-шота, скани, відео, аудіо, інші матеріали. При використанні матеріалів, розміщених на веб - сторінках «Протокол» наявність гіперпосилання відкритого для індексації пошуковими системами на protocol.ua обов`язкове. Під використанням розуміється копіювання, адаптація, рерайтинг, модифікація тощо.

Повний текст