Головна Сервіси для юристів ... База рішень" Протокол " Постанова ВГСУ від 17.09.2015 року у справі №904/2338/15 Постанова ВГСУ від 17.09.2015 року у справі №904/2...
print
Друк
search Пошук
comment
КОМЕНТАР від ресурсу "ПРОТОКОЛ":

КОМЕНТАР від ресурсу "ПРОТОКОЛ":

Державний герб України

ВИЩИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД УКРАЇНИ

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

17 вересня 2015 року Справа № 904/2338/15

Вищий господарський суд України у складі колегії суддів:

головуючого - суддіГрека Б.М., - (доповідача у справі),суддів :Бондар С.В., Кривди Д.С.розглянувши у відкритому судовому засіданні касаційну скаргуПублічного акціонерного товариства "ДТЕК Дніпрообленерго"на постановуДніпропетровського апеляційного господарського суду від 16.06.15у справі№904/2338/15господарського судуДніпропетровської областіза позовомКомунального підприємства "Сансервіс"доПублічного акціонерного товариства "ДТЕК Дніпрообленерго"проПриватне підприємство "Комфорт Сіті"за участю представників від:позивачане з'явилися, були належно повідомленівідповідачаКоптілов Ю.В. (дов. від 12.05.15)

В С Т А Н О В И В :

Комунальне підприємства "Сансервіс" звернулося до господарського суду Дніпропетровської області з позовом до Публічного акціонерного товариства "ДТЕК Дніпрообленерго" про скасування рішення, оформленого протоколом 16 від 13.02.15 про застосування оперативно-господарських санкцій у сумі 26 236,10 грн.

Рішенням господарського суду Дніпропетровської області від 13.05.15 (суддя

Дубінін І.Ю.), залишеним без змін постановою Дніпропетровського апеляційного господарського суду від 16.06.15 (колегія суддів у складі: головуючого-судді Бахмат Р.М., суддів: Євстигнеєва О.С., Вечірка І.О.), позов задоволено, скасовано оперативно-господарську санкцію Публічного акціонерного товариства "ДТЕК Дніпрообленерго", яка застосована до Комунального підприємства "Сансервіс" у вигляді донарахувань вартості електричної енергії у сумі 26236,10 грн., оформленого Протоколом № 16 від 13.02.15. Судові акти обґрунтовані тим, що будь-яких дій зі сторони КП "Сансервіс" щодо самовільного підключення струмоприймачів не відбувалось. З метою обліку спожитої електроенергії, на приміщення за адресою вул. Недєліна 49а було встановлено лічильник обліку електроенергії, який обліковував весь обсяг електроресурсу, спожитого на території даної будівлі, в тому числі, і КП "Сансервіс". КП "Сансервіс" займає лише одне приміщення вказаної будівлі площею 49,18 м2 (підстава - договір оренди), натомість іншу частину приміщення займає Приватне підприємство "Комфорт Сіті". Поряд з цим, лічильник обліковував обсяги електроенергії спожитої всіма споживачами, приміщення яких розташовані в будівлі. На початок користування КП "Сансервіс" орендованим приміщенням, лічильник вже було установлено, всі підключення здійснено, позивач самостійно не порушував схеми підключення і не втручався в роботу мережі. За період нарахованих оперативно-господарських санкцій (лютий 2014-січень 2015) ПП "Комфорт Сіті" самостійно сплачувало вартість спожитої електроенергії по будівлі вул. Недєліна 49а, в тому числі і ту, що спожита КП "Сансервіс".

Не погоджуючись із судовими актами у справі, відповідач звернувся до Вищого господарського суду України з касаційною скаргою, в якій просить їх скасувати, справу направити на новий розгляд. Скарга обґрунтована тим, що доводи судів не спростовують факт самовільного підключення позивача, а відтак, того, що він має нести відповідальність.

Заслухавши суддю-доповідача, розглянувши та обговоривши доводи касаційної скарги, колегія суддів Вищого господарського суду України вважає, що касаційна скарга підлягає задоволенню з наступних підстав.

Як встановлено судами та вбачається з матеріалів справи, 13.02.15 комісією Широківських районних електричних мереж ПАТ "ДТЕК Дніпрообленерго" прийняте рішення, оформлене протоколом №16, по розгляду акта про порушення правил користування електричною енергією, та здійснено нарахування КП "Сансервіс" недоврахованої електроенергії за період з 28.02.14 по 23.01.15 на суму 26 236,1 грн.

Підставою для нарахування оперативно-господарських санкцій став акт про порушення № 104532 від 23.01.15 (Акт). Згідно вказаного акту представниками відповідача встановлений факт самовільного підключення струмоприймачів до електричної мережі електропередавальної організації, з метою безоблікового споживання електроенергії. В акті представники відповідача вказали на порушення КП "Сансервіс" п.п. 1.3, 5.1, 6.40, 10.2 Правил користування електричною енергією затверджених Постановою НКРЕ № 28 від 31.07.96 та ст. 26, ст. 27 Закону України "Про електроенергетику".

Відповідно до договору оренди об'єктів нерухомості комунальної власності № 28/33 від 09.08.12, укладеного між Управлінням комунальної власності міста виконкому Криворізької міської ради та КП "Сансервіс", позивач орендує приміщення, розташоване за адресою: м. Кривий Ріг, вул. Недєліна, 49-А. Пунктом 4.3 договору № 28/33 від 09.08.12 передбачено, що у термін до 15 днів від укладання вказаного договору позивач окремо укладає договір на одержання комунальних послуг, енергопостачання, послуг зв'язку безпосередньо з їх постачальником.

Договір про постачання електричної енергії між Широківським РЕМ ПАТ "ДТЕК Дніпрообленерго" та позивачем не укладено (чим порушено пп. 1.3, 5.1 ПКЕЕ).

Згідно Договору оренди об'єктів нерухомості комунальної власності № 28/38 від 21.05.14, укладеного між Управлінням комунальної власності міста виконкому Криворізької міської ради та ПП "Комфорт сіті", останнім орендується частина приміщення за адресою: м. Кривий Ріг вул. Недєліна, 49-А, загальною площею 55,8 кв.м. Постачання електричної енергії до струмоприймачів ПП "Комфорт сіті" здійснюється згідно договору про технічне забезпечення постачання електричної енергії від 26.11.14, від укладеного між Широківським РЕМ ПАТ "ДТЕК Дніпрообленерго" та ПП "Комфорт сіті".

Електропостачання до струмоприймачів ПП "Комфорт сіті" відбувається по кабельній лінії напругою 0,4 кВ від Рб-8 РУ-0,4 кВ ТП-852 Інгулецьких РЕМ ПАТ "ПЕЕМ "Центральна енергетична компанія". Облік спожитої ПП "Комфорт сіті" електричної енергії здійснюється лічильником типу НІК-2102-02 зав. №6401439, встановленого в орендованому ПП "Комфорт сіті" приміщенні за адресою: м. Кривий Ріг вул. Недєліна, 49-А, в шафі обліку диспетчерського пункту. Згідно наданої схеми електричних з'єднань, підписаної керівниками ПП "Комфорт сіті" та позивача, споживання електричної енергії в приміщенні, що орендоване позивачем, здійснюється від розподільчого пристрою (РЩ диспетчерського пункту), встановленого в приміщенні, що орендоване ПП "Комфорт сіті".

Задовольняючи позовні вимоги, суди вказали на те, що приєднання позивача виконано після приладу обліку типу НІК-2102-02 зав. № 6401439, яким враховується електрична енергія, спожита ПП "Комфорт сіті". Тобто, електрична енергія, спожита позивачем без укладання договору про постачання, враховується споживачем електричної енергії - ПП "Комфорт сіті". На підставі вищевикладеного та враховуючи те, що крадіжка електроенергії позивачем відбувається у ПП "Комфорт сіті", а не у відповідача, судами позов задоволено, рішення відповідача, оформлене протоколом від 13.02.15 скасоване.

Втім, колегія суддів Вищого господарського суду України не може погодитися з такими висновками з огляду на наступне.

За змістом ст.27 Закону України "Про електроенергетику", правопорушення в електроенергетиці тягне за собою встановлену законодавством України відповідальність. Правопорушеннями в електроенергетиці є, зокрема, крадіжка електричної, самовільне підключення до об'єктів електроенергетики і споживання енергії без приладів обліку; пошкодження приладів обліку; порушення правил користування енергією.

Тобто, крадіжка електроенергії (як це має місце з боку позивача, встановлено судами та не заперечувалося позивачем), тягне відповідальність порушника, незалежно від того, хто є потерпілою особою (відповідач, чи ПП "Комфорт сіті").

Втім, вирішення питання, кому такими діями позивача завдано збитків має значення для відшкодування збитків, оскільки згідно з ч.1 ст.224 ГК України, учасник господарських відносин, який порушив встановлені вимоги щодо здійснення господарської діяльності, повинен відшкодувати завдані цим збитки суб'єкту, права або законні інтереси якого порушено.

Судами встановлено, що позивач фактично споживає електроенергію, але не має ніяких договорів на її споживання, нікому не сплачує її вартість. За таких обставин, висновок судів про необхідність звільнення його від відповідальності є незаконним, та таким, що провокуватиме позивача і надалі продовжувати користуватися краденою електроенергією, з огляду на безкарність.

Крім того, судами належним чином не перевірені посилання відповідача на те, що відповідно до акту про порушення (п.7) та акту про усунення порушення, самовільне підключення ліквідоване та електроустановка відключена (вирізано частину кабелю, зразок якого запаковано в сейф-пакет та вилучено). В разі підключення КП "Сансервіс" від мереж ПП "Комфорт сіті" це би призвело до відключення останнього. Але такого не сталося. Вказане, на думку відповідача, свідчить про те, що живлення ПП "Комфорт сіті" виконане окремим вводом, схеми живлення Позивача та третьої особи не співпадають, а електрична енергія, що споживається КП "Сансервіс" не обліковується ПП "Комфорт сіті".

Відповідно до абз. 2 п. 1 Постанови Пленуму Вищого господарського суду України "Про судове рішення" №6 від 23.03.12 рішення з господарського спору повинно прийматись у цілковитій відповідності з нормами матеріального і процесуального права та фактичними обставинами справи, з достовірністю встановленими господарським судом, тобто з'ясованими шляхом дослідження та оцінки судом належних і допустимих доказів у конкретній справі.

Рішення господарського суду має ґрунтуватись на повному з'ясуванні такого: чи мали місце обставини, на які посилаються особи, що беруть участь у процесі, та якими доказами вони підтверджуються; чи не виявлено у процесі розгляду справи інших фактичних обставин, що мають суттєве значення для правильного вирішення спору, і доказів на підтвердження цих обставин; яка правова кваліфікація відносин сторін, виходячи з фактів, установлених у процесі розгляду справи, та яка правова норма підлягає застосуванню для вирішення спору (п. 2 Постанови Пленуму Вищого господарського суду України №6 від 23.03.12).

Судові акти цим вимогам не відповідають, а тому, підлягають скасуванню з направленням справи на новий розгляд до господарського суду Дніпропетровської області.

На підставі наведеного, керуючись ст.ст. 1115, 1117, 1119, 11111 ГПК України Вищий господарський суд України,

ПОСТАНОВИВ:

Касаційну скаргу Публічного акціонерного товариства "ДТЕК Дніпрообленерго" задовольнити, рішення господарського суду Дніпропетровської області від 13.05.15 та постанову Дніпропетровського апеляційного господарського суду від 16.06.15 у справі №904/2338/15 скасувати, справу направити на новий розгляд до господарського суду Дніпропетровської області.

Головуючий - суддя Б. М. Грек

Судді С. В. Бондар

Д.С. Кривда

logo

Юридичні застереження

Protocol.ua є власником авторських прав на інформацію, розміщену на веб - сторінках даного ресурсу, якщо не вказано інше. Під інформацією розуміються тексти, коментарі, статті, фотозображення, малюнки, ящик-шота, скани, відео, аудіо, інші матеріали. При використанні матеріалів, розміщених на веб - сторінках «Протокол» наявність гіперпосилання відкритого для індексації пошуковими системами на protocol.ua обов`язкове. Під використанням розуміється копіювання, адаптація, рерайтинг, модифікація тощо.

Повний текст