Головна Сервіси для юристів ... База рішень" Протокол " Постанова ВГСУ від 17.08.2016 року у справі №910/30381/15 Постанова ВГСУ від 17.08.2016 року у справі №910/3...
print
Друк
search Пошук
comment
КОМЕНТАР від ресурсу "ПРОТОКОЛ":

КОМЕНТАР від ресурсу "ПРОТОКОЛ":

Державний герб України

ВИЩИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД УКРАЇНИ

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

17 серпня 2016 року Справа № 910/30381/15

Вищий господарський суд України у складі колегії суддів:

суддів:Полянського А.Г. - головуючого (доповідача), Мачульського Г.М., Божок В.С., розглянувши касаційну скаргутовариства з обмеженою відповідальністю "Рекламне агентство "АІТІ"на постановувід 21.06.2016Київського апеляційного господарського судуу справі Господарського суду міста Києва № 910/30381/15 за позовомтовариства з обмеженою відповідальністю "Рекламне агентство "АІТІ"до товариства з обмеженою відповідальністю "Бізнес - центр "Брест - Литовський" простягнення 82 353,95 грн. та розірвання договору, за участю представників сторін:

позивача - Яковенко В.М, дов. від 01.08.2015 р.,

відповідача - Владимиров В.В. дов. від 24.05.2016 р.,

В С Т А Н О В И В:

Рішенням Господарського суду міста Києва від 05.02.2016 р. (суддя - Отрош І.М.) відмовлено у задоволенні позову.

Постановою Київського апеляційного господарського суду від 21.06.2016 р. (судді - Дикунська С.Я., Баранець О.М., Алданова С.О.) рішення Господарського суду міста Києва від 05.02.2016 р. залишено без змін.

Не погоджуючиcь з рішенням місцевого господарського суду та постановою апеляційного господарського суду, ТОВ "Рекламне агентство "АІТІ" звернулось до Вищого господарського суду України з касаційною скаргою, в якій просить їх скасувати, мотивуючи скаргу доводами про порушення судами норм матеріального та процесуального права.

Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши наявні матеріали справи на предмет правильності юридичної оцінки обставин справи та повноти їх встановлення в рішенні та постанові по даній справі, колегія суддів вважає, що касаційна скарга підлягає задоволенню частково з наступних підстав.

Як вбачається з матеріалів справи, 30.11.2015 року ТОВ "РА "АІТІ" звернулось до господарського суду міста Києва з позовом до ТОВ "БЦ "Брест-Литовський" про стягнення 82 353 грн. 95 коп. та розірвання договору.

01.10.2014 між ТОВ "БЦ "Брест-Литовський" (орендодавцем) та ТОВ "РА "АІТІ" (орендарем) укладено Договір, за умовами п. 2.1. якого орендодавець передав, а орендар прийняв в строкове платне користування (оренду) об'єкт оренди загальною площею 315,29 кв.м., що знаходиться на 3-му поверсі будівлі (об'єкт оренди).

За умовами п. 3.1 Договору оренди передача об'єкту оренди здійснюється уповноваженими представниками сторін в строк до 01.10.2014 року включно, але в будь-якому випадку не раніше отримання орендодавцем від орендаря гарантійного платежу, визначеного п. 4.4 Договору.

Орендар на підставі п. 4.4 Договору зобов'язується перерахувати на рахунок орендодавця платежі, зазначені у п.п. 4.1. та 4.2. статті 4, з розрахунку за один місяць з урахуванням ПДВ, сума яких встановлюється як Гарантійний платіж, до підписання сторонами акту прийому-передачі об'єкту оренди, але в будь-якому випадку не пізніше 5 (п'яти) календарних днів з дня підписання цього договору. Якщо після закінчення строку Договору або в разі його дострокового припинення сума сплачених орендних платежів, витрат по утриманню об'єкта оренди і Гарантійного платежу перевищать передбачені договором платежі за період фактичної оренди, то це перевищення розглядається як сума, що підлягає поверненню (якщо інше не передбачено цим договором та/або додатковими угодами до нього) орендодавцем на поточний рахунок орендаря після підписання сторонами акту прийому-передачі об'єкту оренди або зарахуванню до вартості ремонтних робіт, необхідних для приведення орендодавцем об'єкту оренди у стан згідно п. 7.3 Договору.

У разі порушення орендарем зобов'язання зі сплати орендної плати, витрат по утриманню об'єкта оренди та інших, передбачених Договором платежів, він зобов'язаний відшкодувати орендодавцю збитки та сплатити штрафні санкції за Договором в сумі, на яку вона перевищує розмір Гарантійного платежу.

У випадку дострокового розірвання Договору з вини орендаря кошти, перераховані ним в рахунок сплати Гарантійного платежу, не повертаються.

У випадку дострокового розірвання Договору з ініціативи орендаря кошти, перераховані ним в рахунок сплати Гарантійного платежу, повертаються в частині, що залишиться після виконання, у разі необхідності, орендарем зобов'язань зі сплати орендної плати, витрат по утриманню об'єкту оренди, компенсаційних виплат за пошкодження, псування об'єкту оренди та інших, передбачених Договором платежів (якщо інше не передбачено цим договором та/або додатковими угодами до нього).

Згідно п. 4.10. Договору оренди, орендар сплачує щомісячну орендну плату та щомісячні орендні витрати по утриманню об'єкта оренди, інші платежі за Договором, за весь строк оренди, включно по день повернення об'єкта оренди орендодавцю за актом прийому-передачі об'єкта оренди.

Договором передбачено, що він набуває чинності з моменту його підписання сторонами та діє протягом 1 (одного) року, а саме до 01.10.2015 року включно ( п. 10.1. Договору).

Договір може бути достроково розірваний на вимогу орендаря, якщо об'єкт оренди в силу обставин, за які орендар не відповідає, виявиться в стані, непридатному для використання за призначенням; в інших випадках, прямо передбачених чинним законодавством України та Договором (п.10.3 Договору).

Договір може бути достроково припинений з ініціативи орендаря (п. 10.4 Договору) за умови сплати орендарем всіх рахунків, виставлених орендодавцем, та всіх платежів згідно з умовами Договору. Орендар повідомляє про це іншу сторону за 2 (два) місяці до дати запланованого припинення строку дії Договору, якщо інше не передбачено цим договором. У випадку недотримання орендарем строків повідомлення орендодавця про дострокове припинення Договору з ініціативи орендаря, гарантійний платіж, сплачений орендарем на підставі п. 4.4, орендарю не повертається.

Відповідно до п. 10.6 Договору дія договору припиняється внаслідок, зокрема, дострокового розірвання на вимогу однієї з сторін у випадках, передбачених чинним законодавством та Договором.

Згідно акту прийому-передачі об'єкту оренди від 01.10.2014 року, ТОВ "БЦ "Брест-Литовський" передало, а ТОВ "РА "АІТІ" прийняло у строкове платне користування (оренду) об'єкт оренди.

Позивач 04.11.2014 року сплатив відповідачу Гарантійний платіж за Договором в розмірі 82 353 грн. 95 коп., що підтверджується платіжним дорученням № 370 від 04.11.2014 року.

30.06.2015 позивачем та іншими орендарями приміщень в будівлі за адресою: АДРЕСА_1 складено акт огляду об'єкту оренди та зазначено, що об'єкт оренди відповідає Плану згідно Додатку № 1 до Договору; знаходиться у первинному стані, тобто у стані, що відповідає акту прийому-передачі від 01.10.2014 року.

Уповноваженими представниками ТОВ "БЦ "Брест-Литовський" та незалежною особою ОСОБА_7 01.07.2015 року складено акт про звільнення об'єкту оренди на підставі Договору, відповідно до умов п. 7.7 Договору оренди № 218-10/2014 від 01.10.2014 комісія зафіксувала факт самовільного звільнення орендарем - ТОВ "РА "АІТІ" об'єкту оренди.

Позивач надіслав на адресу відповідача - ТОВ "БЦ "Брест-Литовський" повідомлення (вих. № 23-04-2015/АИ від 24.04.2015 року) про розірвання Договору на підставі п. 10.4 та просив вважати строк дії Договору оренди припиненим з 01.07.2015 року, прийняти об'єкт оренди згідно умов Договору та акту прийому-передачі об'єкту оренди.

Договір оренди згідно ч. 3 ст. 291 ГК України може бути розірваний за згодою сторін. На вимогу однієї із сторін договір оренди може бути достроково розірваний з підстав, передбачених Цивільним кодексом України для розірвання договору найму, в порядку, встановленому статтею 188 цього Кодексу.

Статтею 188 ГК України передбачено, що зміна та розірвання господарських договорів в односторонньому порядку не допускаються, якщо інше не передбачено законом або договором.

Попередні судові інстанції дійшли висновку, що орендарем дотримано порядок розірвання Договору, останній є розірваним в односторонньому порядку з 01.07.2015 року, а зобов'язання сторін припиненими.

На підставі п. 7.3 Договору оренди, повернення об'єкта оренди після закінчення строку оренди або у зв'язку з достроковим припиненням (розірванням) договору оформлюється актом прийому-передачі об'єкту оренди, що складається та підписується представниками сторін в день закінчення строку оренди або в день дострокового припинення договору, за умови виконання орендарем умов цього пункту щодо стану об'єкта оренди. Об'єкт оренди повинен бути повернений орендодавцю у первинному стані. При цьому сторони погоджуються та виходять з того, що документом, що підтверджує первинний стан об'єкта оренди, є відповідний акт прийому-передачі об'єкта оренди. Сторони зобов'язані за місяць до закінчення строку дії цього договору, при відсутності згоди сторін про продовження цього договору або при достроковому його розірванні, створити спільну комісію для огляду об'єкта оренди з метою його подальшого прийняття. За наслідками огляду об'єкта оренди сторони складають та підписують акт огляду, в якому зазначають стан об'єкта оренди, встановлене в ньому обладнання та враховують здійснені орендарем поліпшення об'єкта оренди (якщо такі мали місце), виявлені несправності та недоліки об'єкта оренди. У разі, якщо за результатами огляду та складання акту огляду виявиться, що об'єкт оренди не відповідає стану, зазначеному вище, орендодавець має право вимагати від орендаря, а орендар зобов'язується привести за власний рахунок об'єкт оренди до відповідного стану або компенсувати вартість ремонтних робіт (за ринковими цінами, що визначаються угодою сторін або незалежним оцінювачем), необхідних для приведення об'єкту оренди до відповідного стану.

За умовами п. 7.4 Договору, об'єкт оренди вважається фактично переданим (повернутим) орендодавцю з моменту підписання акту прийому-передачі об'єкту оренди. В будь-якому випадку дата складеного та підписаного сторонами акту прийому-передачі об'єкту оренди вважається останнім днем оренди.

У випадку самовільного звільнення орендарем об'єкту оренди без узгодження з орендодавцем або відмови орендаря підписати акт прийому-передачі об'єкта оренди факт самовільного звільнення об'єкту оренди підтверджується актом про звільнення об'єкту оренди, складеним комісією у складі представників орендодавця та незалежної особи. У такому випадку, Гарантійний платіж внесений орендарем, згідно умов даного договору, не повертається (п. 7.7 Договору).

Суди дійшли висновку, що станом на 01.07.2015 року позивач самовільно звільнив об'єкт оренди без передачі його за актом прийому-передачі, в зв'язку з чим позовні вимоги ТОВ "РА "АІТІ" до ТОВ "БЦ "Брест-Литовський" про стягнення 82 353, 95 грн. не підлягають задоволенню.

Відповідно до приписів ст. ст. 45, 47, 43 ГПК України судові рішення приймаються судом за результатами обговорення усіх обставин справи та за умови здійснення за своїм внутрішнім переконанням оцінки доказів, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом.

Колегія суддів вважає передчасними висновки судів стосовно відмови у задоволенні позову в частині стягнення 82 353, 95 грн., оскільки судами не з'ясовано які дії орендодавець вчиняв які б свідчили про виконання ним вимог пункту 7.3. договору щодо створення за місяць до закінчення строку дії цього договору спільної комісії для огляду об'єкта оренди з метою його подальшого прийняття, так і прибуття на об'єкт оренди в день дострокового припинення договору з метою оглянути приміщення та скласти і підписати відповідний акт приймання-передачі майна з оренди.

Крім того, судами не надано оцінку тому факту, що складаючи акт про звільнення об'єкту оренди 01.07.2015 відповідач не повідомив позивача про проведення огляду об'єкту оренди.

З огляду на зазначене вище, колегія суддів Вищого господарського суду України вважає, що оскаржувані рішення та постанова у порушення вимог ст. 43 Господарського процесуального кодексу України прийняті без всебічного, повного і об'єктивного розгляду всіх обставин справи в їх сукупності, що є підставою для скасування прийнятих судових актів та передачі справи на новий розгляд до суду першої інстанції.

При новому розгляді справи суду необхідно врахувати наведене, всебічно, повно, об'єктивно з'ясувати всі обставини справи, надати об'єктивну оцінку доказам, які мають юридичне значення для її розгляду.

В судовому засіданні оголошена вступна та резолютивна частини постанови.

Керуючись ст. ст. 1115, 1117, 1119, 11110, 11111, 11112 ГПК України, суд

ПОСТАНОВИВ:

Касаційну скаргу товариства з обмеженою відповідальністю "Рекламне агентство "АІТІ" задовольнити частково.

Рішення Господарського суду міста Києва від 05.02.2016 та постанову Київського апеляційного господарського суду від 21.06.2016 у справі № 910/3-381/15 скасувати, а справу передати на новий розгляд до Господарського суду міста Києва.

Головуючий суддя А.Г. Полянський

Судді Г.М. Мачульський

В.С. Божок

logo

Юридичні застереження

Protocol.ua є власником авторських прав на інформацію, розміщену на веб - сторінках даного ресурсу, якщо не вказано інше. Під інформацією розуміються тексти, коментарі, статті, фотозображення, малюнки, ящик-шота, скани, відео, аудіо, інші матеріали. При використанні матеріалів, розміщених на веб - сторінках «Протокол» наявність гіперпосилання відкритого для індексації пошуковими системами на protocol.ua обов`язкове. Під використанням розуміється копіювання, адаптація, рерайтинг, модифікація тощо.

Повний текст