Головна Сервіси для юристів ... База рішень" Протокол " Постанова ВГСУ від 16.01.2017 року у справі №922/1643/16 Постанова ВГСУ від 16.01.2017 року у справі №922/1...
print
Друк
search Пошук
comment
КОМЕНТАР від ресурсу "ПРОТОКОЛ":

КОМЕНТАР від ресурсу "ПРОТОКОЛ":

Державний герб України

ВИЩИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД УКРАЇНИ

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

16 січня 2017 року Справа № 922/1643/16 Вищий господарський суд України у складі колегії суддів:

Головуючого суддіШевчук С.Р. (доповідач) суддівВладимиренко С.В., Демидової А.М. розглянувши касаційну скаргуПриватного акціонерного товариства "Термолайф" на постанову Харківського апеляційного господарського суду від 26.10.2016 у справі№ 922/1643/16 господарського суду Харківської області за позовомТовариства з обмеженою відповідальністю "Менеджмент Логістік Компані" до1. Приватного акціонерного товариства "Термолайф", 2. Публічного акціонерного товариства "Національний депозитарій України" третя особа, яка не заявляє самостійні вимоги на предмет спору на стороні відповідача Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку третя особа з самостійними вимогами на предмет спору Публічне акціонерне товариство "Сбербанк" про зобов'язання вчинити дії за позовом третьої особи Публічного акціонерного товариства "Сбербанк"

до 1. Приватного акціонерного товариства "Термолайф", 2. Товариства з обмеженою відповідальністю "Менеджмент Логістік Компані" про зобов'язання припинити вчинення та заборони вчинення дій в судовому засіданні взяли участь представники:

- позивача: Дикий Ю.О., дов. б/н від 12.01.2017

- відповідача: Мецгер Ю.Ю., дов. б/н від 05.09.2016

- третьої особи: Лавренко О.А., дов. № 2736/09 від 21.12.2016

- третьої особи з самостійними вимогами: Гей В.Г., дов. б/н від 21.12.2016

В С Т А Н О В И В:

Рішенням господарського суду Харківської області від 18.07.2016 у справі № 922/1643/16 (суддя Шарко Л.В.) позов задоволено повністю, зобов'язано Приватне акціонерне товариство "Термолайф" вчинити необхідні дії для проведення конвертації частини акцій Приватного акціонерного товариства "Термолайф" в кількості 3600 шт. в акції створюваних в результаті виділу акціонерних товариств: Приватного акціонерного товариства "Терморок" в кількості 1 800 шт. простих іменних акцій номінальною вартістю 1 000,00 грн кожна та Приватного акціонерного товариства "Термоплита" в кількості 1 800 шт. простих іменних акцій номінальною вартістю 1 000,00 грн кожна, а саме:

- подати до Публічного акціонерного товариства "Національний депозитарій України" відповідні Розпорядження емітента, що реорганізується шляхом виділу про проведення конвертації акцій; Розпорядження емітентів, що створюються в результаті виділу, про проведення конвертації акцій; Розпорядження центральному депозитарію на виконання облікових операцій переказу цінних паперів; Розпорядження на зарахування цінних паперів на рахунки емітентів цінних паперів внаслідок депонування тимчасового глобального сертифікату випуску цінних паперів; Розпорядження про депонування тимчасових глобальних сертифікатів.

Зобов'язано ПАТ "Національний депозитарій України" вчинити необхідні дії для проведення конвертації частини акцій ПрАТ "Термолайф" в кількості 3 600 шт. в акції створюваних в результаті виділу акціонерних товариств: Приватного акціонерного товариства "Терморок" в кількості 1 800 шт. простих іменних акцій номінальною вартістю 1 000,00 грн кожна та Приватного акціонерного товариства "Термоплита" в кількості 1 800 шт. простих іменних акцій номінальною вартістю 1 000,00 грн кожна, а саме:

- виконати Розпорядження емітента, що реорганізується шляхом виділу про проведення конвертації акцій; Розпорядження емітентів, що створюються в результаті виділу, про проведення конвертації акцій; Розпорядження центральному депозитарію на виконання облікових операцій переказу цінних паперів; Розпорядження на зарахування цінних паперів на рахунки емітентів цінних паперів внаслідок депонування тимчасового глобального сертифікату випуску цінних паперів; Розпорядження про депонування тимчасових глобальних сертифікатів.

В задоволенні позову третьої особи з самостійними вимогами на предмет спору - ПАТ "Сбербанк" - відмовлено повністю.

Постановою Харківського апеляційного господарського суду від 26.10.2016 у справі № 922/1643/16 (у складі головуючого судді Шутенко І.А., суддів Здоровко Л.М., Плахова О.В.) рішення господарського суду Харківської області від 18.07.2016 у справі № 922/1643/16 в частині задоволення позовних вимог ТОВ "Менеджмент Логістік Компані" скасовано, прийнято в цій частині нове рішення, в задоволенні позовних вимог ТОВ "Менеджмент Логістік Компані" відмовлено. В іншій частині рішення залишено без змін.

Не погоджуючись з прийнятою у даній справі постановою апеляційного господарського суду, ПрАТ "Термолайф" звернулося до Вищого господарського суду України з касаційною скаргою, в якій, посилаючись на порушення та неправильне застосування норм матеріального та процесуального права, зокрема ст. 5-2 Закону України "Про цінні папери та фондовий ринок", ст. 86 Закону України "Про акціонерні товариства", ст.ст. 316, 317, 319 Цивільного кодексу України, ст. 9 Закону України "Про депозитарну систему", п. 12 гл. 3 розд. V Положення про провадження депозитарної діяльності, затвердженої рішенням НКЦПФР від 23.04.2013 № 735, ст. 43 Господарського процесуального кодексу України, просить скасувати постанову Харківського апеляційного господарського суду від 26.10.2016 у справі № 922/1643/16 та залишити в силі рішення господарського суду Харківської області від 18.07.2016 у справі № 922/1643/16.

Касаційна скарга обґрунтована тим, що ПрАТ "Термолайф" до Центрального депозитарію були подані належним чином оформлені відповідні документи та розпорядження для проведення конвертації частини акцій ПрАТ "Термолайф" в кількості 3600 шт., які в заставу нікому не передавалися, не обтяжені жодними зобов'язаннями та не заблоковані. Окрім того, скаржник зазначає, що конвертація частини акцій ПрАТ "Термолайф" в кількості 3600 шт. в акції створюваних в результаті виділу акціонерних товариств є складовою процедури виділу, що встановлена чинним законодавством для акціонерних товариств.

Позивач, відповідач-2 та третя особа без самостійних вимог не скористалися правом, наданим ст. 1112 Господарського процесуального кодексу України, не надали відзиви на касаційну скаргу, що в силу положень ст.1112 Господарського процесуального кодексу України не перешкоджає перегляду судового акту, що оскаржуються.

Третя особа з самостійними вимогами - ПАТ "Сбербанк", надало відзив на касаційну скаргу, вважає її доводи необґрунтованими, просить залишити касаційну скаргу без задоволення, а постанову апеляційної інстанції - без змін.

Перевіривши доводи касаційної скарги, юридичну оцінку встановлених фактичних обставин, проаналізувавши правильність застосування господарськими судами норм матеріального та процесуального права, колегія суддів Вищого господарського суду України вважає, що касаційна скарга не підлягає задоволенню, виходячи з наступного.

Судами першої та апеляційної інстанції встановлено, що Приватне Акціонерне товариство "Термолайф" здійснює свою діяльність на комерційній основі на території України та за її межами. У своїй діяльності керується чинним законодавством України, Статутом та рішеннями органів управління товариства.

Відповідно до Статуту (дата реєстрації 29.08.2011) статутний капітал товариства складає 500 000 грн та поділений на 500 (п'ятсот) штук простих іменних акцій номінальною вартістю 1 000 гривень кожна.

Засновниками ПрАТ "Термолайф" є ТОВ "Менеджмент Логістик Компані" та ФО ОСОБА_8, які є власниками акцій ПрАТ "Термолайф".

Статутний капітал товариства розподіляється між засновниками таким чином :

ОСОБА_8 має частку у статутному капіталі, яка дорівнює 50 акціям, або 50 000 грн, тобто 10 % статутного капіталу;

ТОВ "Менеджмент Логістик Компані" має частку у статутному капіталі, яка дорівнює 450 акцій, або 450 000, грн, тобто 90 % статутного капіталу.

Товариство має право змінювати (збільшувати або зменшувати) розмір статутного капіталу в порядку, передбаченому чинним законодавством України.

Рішення про збільшення або зменшення розміру статутного капіталу товариства приймається Загальними зборами акціонерів.

Розмір статутного капіталу може бути збільшено шляхом : - збільшення номінальної вартості акцій; - розміщення додаткових акцій існуючої номінальної вартості у порядку, встановленому Державною комісією з цінних паперів та фондового ринку.

Кожною простою акцією товариства її власнику - акціонеру надається однакова сукупність прав, включаючи права на: участь в управлінні товариством; участь в розподілі прибутку товариства та отримання дивідендів; отримання у разі ліквідації товариства частини його майна або вартості частини майна товариства; отримання інформації про господарську діяльність товариства; безпосередньо або в особі своїх уповноважених представників, відчуження акцій товариства, які належать їм та інші права.

Органами управління товариством є загальні збори акціонерів - вищий орган товариства; наглядова рада - наглядовий орган товариства; генеральний директор - виконавчий орган товариства; ревізійна комісія - контролюючий орган товариства.

До компетенції загальних зборів товариства, крім іншого, належить прийняття рішення про збільшення статутного капіталу товариства; прийняття рішення про дроблення або консолідацію акцій.

13.09.2012 між ФО ОСОБА_8 (заставодавець) та ПАТ "Сбербанк" (заставодержатель) укладено договір застави цінних паперів, відповідно до якого ФО ОСОБА_8 передав в заставу ПАТ "Сбербанк" 50 штук цінних паперів (акцій) ПрАТ "Термолайф", що складає 10% частки у статутному капіталі ПрАТ "Термолайф", та належать на праві власності заставодавцю, що підтверджується випискою про стан рахунку в цінних паперах б/н від 13.09.2012, виданою заставодержателем, як зберігачем. Номінальна вартість одного цінного паперу 1 000 грн.

13.09.2012 між ТОВ "Менеджмент Логістик Компані" (заставодавець) та ПАТ "Сбербанк" (заставодержатель) укладено договір застави цінних паперів, відповідно до якого ТОВ "Менеджмент Логістик Компані" передав у заставу ПАТ "Сбербанк" цінні папери (акції) ПрАТ "Термолайф" у кількості 450 штук, що складає 90% частки у статутному капіталі ПрАТ "Термолайф" та належать на праві власності заставодавцю, що підтверджується випискою про стан рахунку в цінних паперах б/н від 13.09.2012, виданою заставодержателем, як зберігачем. Номінальна вартість одного цінного паперу 1 000 грн.

Отже, за вказаними доворами застави ПАТ "Сбербанк" став заставодержателем 100 % акцій ПрАТ "Термолайф".

Договори застави забезпечують виконання кредитних зобов'язань ПрАТ "Термолайф" перед ПАТ "Сбербанк" за договорами кредиту від 04.09.2012.

Станом на 15.02.2016 загальна заборгованість ПрАТ "Термолайф" за кредитними договорами складає 129 653 111,17 грн.

Крім того, вищевказані договори застави забезпечують виконання кредитних зобов'язань за договорами, укладеними з ПрАТ "Харківський коксовий завод", ТОВ "Коксотрейд", які також мають значну заборгованість за кредитами.

Апеляційним господарським судом встановлено, що 04.09.2015 позачерговими загальними зборами ПрАТ "Термолайф" прийнято рішення про збільшення статутного капіталу товариства шляхом приватного розміщення простих іменних акцій за рахунок додаткових внесків.

Відповідно до витягу з ЄДР юридичних та фізичних осіб підприємців України (станом на час розгляду справи в суді першої інстанції) розмір статутного капіталу ПрАТ "Термолайф" складає 5 400 000,00 грн. Власниками є ОСОБА_8 (розмір внеску до статутного капіталу 540 000,00 грн) та ТОВ "Менеджмент Логістик Компані" (розмір внеску складає 4 860 000 грн).

30.11.2015 позачерговими загальними зборами ПрАТ "Термолайф" прийнято рішення про виділ з ПрАТ "Термолайф" двох приватних акціонерних товариств із передачею їм, у порядку правонаступництва, згідно з розподільчим балансом частини майна, прав та обов'язків ПрАТ "Термолайф" без припинення останнього (в порядку статті 86 Закону України "Про акціонерні товариства").

Створення двох приватних акціонерних товариств шляхом їх виділу з Товариства здійснюватиметься на таких запланованих умовах:

заплановане найменування першого приватного акціонерного товариства - Приватне акціонерне товариство "Терморок", запланований розмір його статутного капіталу - 1 800 000,00 грн, поділений на 1 800 простих іменних акцій, що планується випустити, номінальною вартістю 1 000,00 гривень та запланована частка товариства в статутному капіталі ТОВ -1 в розмірі, що становитиме 100% статутного капіталу ТОВ -1;

заплановане найменування другого приватного акціонерного товариства - Приватне акціонерне товариство "Термоплита", запланований розмір його статутного капіталу - 1 800 000,00 гривень, поділений на 1 800 штук простих іменних акцій, що планується випустити, номінальною вартістю 1 000,00 гривень та запланована частка товариства в статутному капіталі ТОВ-2 в розмірі, що становитиме 100% статутного капіталу ТОВ-2.

Засновником ПрАТ "Терморок" та ПрАТ "Термоплита" буде ПрАТ "Термолайф".

Прийнято рішення про здійснення конвертації частини акцій ПрАТ "Термолайф" в кількості 3 600 штук в акції ТОВ -1 в розмірі 1 800 штук простих іменних акцій, номінальною вартістю 1 000 гривень і в акції ТОВ -2 в розмірі 1 800 штук простих іменних акцій, номінальною вартістю 1 000 гривень.

Зазначені рішення акціонерів оформлені протоколом позачергових загальних зборів акціонерів ПрАТ "Термолайф" від 30.11.2015. Вказаним протоколом також було оформлене прийняте загальними зборами акціонерів рішення доручити голові комісії з виділу ПрАТ "Термоплита" виконати передбачені чинним законодавством дії щодо виділу з ПрАТ "Термолайф" вказаних акціонерних товариств.

Згідно статті 33 та статті 80 Закону України "Про акціонерні товариства" виділ здійснюється за рішенням загальних зборів акціонерів товариства.

Відповідно до ч.ч. 1, 3 статті 86 Закону України "Про акціонерні товариства" виділом акціонерного товариства визнається створення одного чи кількох акціонерних товариств із передачею йому (їм) згідно з розподільним балансом частини майна прав та обов'язків акціонерного товариства, з якого здійснюється виділ, без припинення такого акціонерного товариства. Загальні збори акціонерів товариства, з якого здійснюється виділ, ухвалюють рішення про виділ, порядок і умови виділу, створення нового товариства (товариств), конвертацію частини акцій товариства, з якого здійснюється виділ, в акції створюваного товариства (розподіл акцій створюваного товариства серед акціонерів товариства, з якого здійснюється виділ, та/або придбання акцій створюваного товариства товариством, з якого здійснюється виділ) і порядок такої конвертації (розподілу та/або придбання), затвердження розподільного балансу.

Судами попередніх інстанцій встановлено, що відповідач-1 (ПрАТ "Термолайф") подав відповідачу-2 (ПАТ "Національний депозитарій України") розпорядження емітента, що реорганізується шляхом виділу про проведення конвертації акцій № 279 від 20.04.2016, у виконанні якого відповідач-2 відмовив з посиланням на пункт 12 глави 3 розділу V Положення про провадження депозитарної діяльності, затвердженого рішенням НКЦПФР від 23.04.2013 №735, зазначивши, що вказані у розпорядженні цінні папери, які призначені для списання з рахунку в цінних паперах клієнта, депонента, заблоковані у зв'язку з обтяженням їх зобов'язаннями або іншим обмеженням в обігу.

Звертаючись з позовом, ТОВ "Менеджмент Логістик Компані" обґрунтовує свої позовні вимоги до ПрАТ "Термолайф" тим, що невиконання відповідачем-1 рішення загальних зборів акціонерів з питання 3 порядку денного протоколу позачергових загальних зборів акціонерів ПрАТ "Термолайф" від 30.11.2015, щодо здійснення конвертації частини акцій відповідача-1 в акції ТОВ -1 і ТОВ-2, свідчить про порушення корпоративних прав позивача щодо управління справами товариства та погіршення майнового стану підприємства, що впливає на права позивача, як учасника з часткою у статутному капіталі товариства в розмірі 90%.

Скасовуючи рішення суду першої інстанції, апеляційний господарський суд, на підставі ст. 16 Цивільного кодексу України (далі - ЦК України), ст. 20 Господарського кодексу України (далі - ГК України), дійшов висновку, що позивачем не доведено, які саме його права або інтереси порушив відповідач-1, оскільки ПрАТ "Термолайф" виконало всі обов'язки покладені на нього рішенням загальних зборів щодо здійснення дій направлених на конвертацію акцій та подало ПАТ "Національний депозитарій України" всі необхідні розпорядження.

Приймаючи рішення про задоволення позовних вимог ТОВ "Менеджмент Логістик Компані" до ПАТ "Національний депозитарій України", місцевий господарський суд виходив з того, що відповідачем-2 не доведено порушення діями позивача порядку конвертації, встановленого положенням про провадження депозитарної діяльності, затвердженого рішенням НКЦПФР від 23.04.2013 № 735.

Харківський апеляційний господарський суд не погодився з даним висновком місцевого господарського суду, з огляду на наступне.

03.11.2010 відповідачем-1 (ПрАТ "Термолайф") депоновано глобальний сертифікат, оформлений на випуск акцій ПрАТ "Термолайф" на загальну кількість 500 штук номінальною вартістю 1 000 гривень кожна (свідоцтво про реєстрацію випуску акцій реєстраційний номер 148/20/1/10). При цьому, 450 вказаних акцій передані ТОВ "Менеджмент Логістик Компані" (як власником) в заставу ПАТ "Сбербанк" на підставі договору Застави цінних паперів від 13.09.2012; 50 вказаних акцій передані ОСОБА_8 (як власником) в заставу ПАТ "Сбербанк" на підставі договору Застави цінних паперів від 13.09.2012.

Отже, 100 % акцій ПрАТ "Термолайф" знаходились у заставі ПАТ "Сбербанк".

При цьому умовами договорів застави, а саме, п. 3.1.1 передбачено, що у випадку, якщо після набуття чинності цим Договором емітентом буде проведено додаткову емісію пайових ЦП, які є предметом застави за цим Договором, з моменту набуття заставодавцем права власності на пайові цінні папери емітента додаткової емісії, всі такі пайові цінні папери стають предметом застави за цими договорами. Заставодавець зобов'язується протягом 5 (п'яти) робочих днів з моменту виникнення у нього права власності на пайові ЦП емітента додаткової емісії знерухоміти такі цінні папери на рахунку заставодавця в цінних паперах, відкритому у заставодержателя як зберігача, та надати останньому належним чином оформлене розпорядження застави таких ЦП для виконання операцій щодо їх обтяження зобов'язаннями.

24.09.2015 ПрАТ "Термолайф" депонував в Центральному депозитарії тимчасовий глобальний сертифікат, оформлений на випуск додаткової емісії акцій ПрАТ "Термолайф" на загальну кількість акцій 4 900 штук номінальною вартістю 1 000 гривень кожна акція (тимчасове свідоцтво про реєстрацію випуску акцій № 114/1/2015-Т).

Після реєстрації Національною комісією з цінних паперів та фондового ринку додаткової емісії акцій ПрАТ "Термолайф" та отримання свідоцтва про реєстрацію випуску акцій реєстраційний номер 114/1/2015, оформленого на всю кількість акцій ПрАТ "Термолайф" (з урахуванням додаткової емісії, тобто на загальну суму 5 400 акцій), ПрАТ "Термолайф" 07.12.2015 депонував в Центральному депозитарії глобальний сертифікат, оформлений на випуск акцій відповідача-1 на загальну кількість 5 400 штук номінальною вартістю 1 000 гривень кожна з одночасним погашенням раніше депонованого глобального сертифікату випуску акцій (на 500 акцій) та тимчасового глобального сертифікату (на 4900 акцій). Внаслідок проведення цієї операції в системі депозитарного обліку обліковуються 5 400 акцій ПрАТ "Термолайф" номінальною вартістю 1 000 гривень кожна з єдиним міжнародним ідентифікаційним номером (кодом ISIN) НОМЕР_1 на випуск яких оформлено єдине свідоцтво про реєстрацію випуску акцій номер 114/1/115 та один глобальний сертифікат.

Тобто, зазначена кількість акцій обліковується як єдиний існуючий випуск акцій ПрАТ "Термолайф".

Відповідно до п. 1 ч. 1, п. 4 ч. 2 ст. 80 Закону України "Про акціонерні товариства" злиття, приєднання, поділ, виділ та перетворення акціонерного товариства здійснюється за рішенням загальних зборів, а у випадках, передбачених законом, - за рішенням суду або відповідних органів влади. При виділі акції товариства, з якого здійснюється виділ, конвертуються в акції цього акціонерного товариства і акціонерного товариства, що виділилося, та розміщуються між акціонерами товариства, з якого здійснюється виділ.

Статтею 52 Закону України "Про цінні папери та фондовий ринок" передбачено, що конвертацією цінних паперів є обмін цінних паперів одного випуску на цінні папери іншого випуску цього ж емітента. При цьому, відповідно до п. 2 ч. 4 зазначеної статті порядок проведення конвертації встановлюється Національною комісією з цінних паперів та фондового ринку.

Відповідно до п. 14 розділу ІІІ Положення про провадження депозитарної діяльності, затвердженого Рішенням національної комісії з цінних паперів та фондового ринку від 23.04.2013 № 735 (далі - Положення № 735) при обслуговуванні корпоративних операцій емітента Центральний депозитарій, депозитарні установи виконують депозитарні операції на рахунках у цінних паперах клієнтів, депонентів за наслідками таких корпоративних операцій емітента: конвертація - обмін емітентом цінних паперів одного випуску на цінні папери іншого випуску згідно з умовами їх випуску.

Згідно з п. 19 ч. 5 розділу V Положення № 735 обслуговування корпоративних операцій акціонерного товариства - емітента внаслідок злиття, приєднання, поділу, виділу, перетворення здійснюється Центральним депозитарієм, депозитарними установами згідно з Правилами Центрального депозитарію та іншими внутрішніми документами Центрального депозитарію і депозитарних установ.

Крім того, відповідно до пункту 14 розділу ІІІ Положення № 735, операція з конвертації віднесена до корпоративних операцій емітента. При цьому, відповідно до пункту 15 розділу ІІІ Положення № 735 обслуговування корпоративних операцій емітента Центральний депозитарій здійснює згідно з вимогами законодавства, Правилами та іншими внутрішніми документами Центрального депозитарію відповідно до розпоряджень емітента цінних паперів / керуючого його рахунком та відповідних документів або їх копій, засвідчених в установленому законодавством порядку, які підтверджують наявність підстав для здійснення операцій з цінними паперами на рахунках у цінних паперах клієнтів.

Отже, Положення № 735 містить пряму вказівку на те, що обслуговування операцій з конвертації здійснюється Центральним депозитарієм у відповідності з Правилами Центрального депозитарію та іншими внутрішніми документами Центрального депозитарію.

Нормами частини 7 статті 9, частини 2 статті 12 Закону України "Про депозитарну систему України" та частини третьої статті 16 Закону України "Про цінні папери та фондовий ринок" встановлено, що Правила Центрального депозитарію в обов'язковому порядку реєструються Національною комісією з цінних паперів та фондового ринку (надалі Комісія) та визначають загальний порядок надання Центральним депозитарієм послуг, пов'язаних із провадженням депозитарної діяльності, проведенням ним операцій у системі депозитарного обліку.

Правила Центрального депозитарію зареєстровані Рішенням Комісії від 01.10.2013 № 2092 "Щодо реєстрації Правил Центрального депозитарію цінних паперів та надання статусу Центрального депозитарію цінних паперів".

Пунктом 1 розділу 1 Правил Центрального депозитарію (зареєстрованих Комісією) передбачено, що при провадженні депозитарної діяльності Центральний депозитарій керується законодавством про депозитарну систему України, в тому числі, але не обмежуючись, Цивільним кодексом України, Законом України "Про депозитарну систему України", Законом України "Про цінні папери та фондовий ринок", Законом України "Про запобігання та протидію легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, або фінансуванню тероризму", іншими законами України та нормативно-правовими актами Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку та Національного банку України, а також цими Правилами, Регламентом провадження депозитарної діяльності Центральним депозитарієм цінних паперів (далі - Регламент) та Положенням про інформаційно-телекомунікаційну систему обробки інформації Центрального депозитарію цінних паперів (далі - Положення про СОІ).

Згідно з пунктом 1.4 розділу ІІ Правил Центрального депозитарію обслуговування операцій щодо цінних паперів, у тому числі обслуговування обігу цінних паперів, проведення розрахунків у цінних паперах за правочинами щодо цінних паперів, здійснюється Центральним депозитарієм згідно з вимогами законодавства, Правил, Регламенту та Положення про СОІ шляхом проведення на рахунках у цінних паперах облікових операцій.

Враховуючи наведене, Правила Центрального депозитарію, які зареєстровані Комісією, є фактично одним з тих документів, якими відповідно до Положення № 735 Центральний депозитарій повинен керуватися при обслуговуванні корпоративних операцій емітентів, що відповідає вимогам Закону України "Про цінні папери та фондовий ринок".

Порядок проведення конвертації акцій внаслідок виділу, встановлений в п.п.2.11.4, п. 2 розділу ІІІ Правил Центрального депозитарію.

Так, відповідно до зазначеного порядку, передбачається списання з рахунків власників цінних паперів (депонентів), відкритих у депозитарних установах, прав на цінні папери ПрАТ "Термолайф" (того випуску, що підлягає конвертації) та переказ цінних паперів ПрАТ "Термолайф" (що підлягають конвертації) з рахунків в депозитарних установах на рахунок в цінних паперах ПрАТ "Термолайф". Отже, вказане списання та переказ є обов'язковим етапом з відображенням в системі депозитарного обліку операцій з конвертації цінних паперів акціонерного товариства, що реорганізується в результаті виділу. Без зазначеного етапу операція з конвертації цінних паперів не може бути проведена.

Відповідно до п. 12 глави 3 розділу V Положення № 735 підставою для відмови Центральним депозитрарієм або депозитарною установою у взяття до виконання розпорядження та/або у виконанні будь-якої депозитарної операції (в т.ч. корпоративної операції емітента), зокрема, є: вказані у розпорядженні цінні папери, права на цінні папери, які призначені для переказу або списання з рахунку в цінних паперах клієнта, депонента, заблоковані у зв'язку з обтяженням їх зобов'язаннями або іншим обмеженням в обігу (крім випадків, передбачених цим Положенням).

Отже, операція з конвертації акцій відповідача-1 відповідно до Правил Центрального депозитарію (зареєстрованих комісією) є комплексною операцією, яка складається з певного переліку дій, що є нерозривно пов'язаними. Під час конвертації акцій відповідача-1 внаслідок виділу в обов'язковому порядку повинно здійснюватися списання з рахунків депонента в депозитарних установах прав на цінні папери відповідача-1 (що підлягають конвертації) та переказ цінних паперів вдповідача-1. Таке списання прав та переказ цінних паперів є обов'язковою умовою конвертації цінних паперів відповідача-1.

Судом апеляційної інстанції встановлено, що прості іменні акції відповідача-1 частково обтяжені зобов'язаннями (в кількості 450 штук накладено арешт відповідно до ухвали господарського суду Дніпропетровської області від 01.03.2016 у справі № 904/43/16).

Надання розпорядження стосовно проведення облікової депозитарної операції, що призводить до зміни кількості цінних паперів, прав на цінні папери на рахунках у цінних паперах, у період дії обмежень на здійснення операцій із зазначеними в ньому цінними паперами, накладених судовим рішенням, рішенням Комісії, розпорядженням або постановою уповноваженої особи Комісії, прийнятими відповідно до встановлених законодавством повноважень є підставою для відмови Центральним депозитарієм або депозитарною установою у взятті до виконання розпорядження та/або у виконанні депозитарної операції (в т.ч. корпоративної операції емітента) відповідно до п. 12 глави 3 розділу V Положення № 735.

Розпорядження відповідача-1 № 279 від 20.04.2016 подане останнім разом з іншими документами, в т.ч. розпорядженнями, що подавалися відповідачем-1, ПрАТ "Терморок" та ПрАТ "Термоплита" для проведення операції з конвертації акцій відповідача-1, відповідно до Правил Центрального Депозитарію та були необхідні для проведення конвертації цінних паперів відповідача-1, з якого здійснюється виділ та відповідно до вищевикладеного не могло розглядатися та виконуватися окремо, а повинно було виконуватися в складі комплексної операції.

Враховуючи викладене вище, Харківський апеляційний господарський суд дійшов висновку, що відмова Центрального депозитарію у виконанні розпорядження правомірна та повністю узгоджується з нормами чинного законодавства України, Положенням, порядком конвертації, погодженим Комісією шляхом реєстрації Правил Центрального депозитарію.

Окрім того, апеляційний господарський суд погодився з висновком суду першої інстанції про відсутність правових підстав для задоволення позовних вимог третьої особи з самостійними вимогами на предмет спору - ПАТ "Сбербанк" про зобов'язання ТОВ "Менеджмент Логістік Крмпані" та ПрАТ "Термолайф" припинити вчиняти та заборонити вчинення дій, спрямованих на конвертацію акцій ПрАТ "Термолайф", з огляду на відсутність доказів на підтвердження порушення прав ПАТ "Сбербанк", як заставодержателя, та відчуження акцій, що є предметом договорів застави цінних паперів від 13.09.2012 на користь інших осіб.

Щодо доводів касаційної скарги, стосовно того, що конвертації підлягає частина акцій ПрАТ "Термолайф" в кількості 3 600 шт. в акції створюваних в результаті виділу акціонерних товариств, які в заставу нікому не передавалися, не обтяжені жодними зобов'язаннями та не заблоковані, то вони колегією суддів касаційної інстанції не приймаються до уваги, з огляду на те, що, як встановлено судом апеляційної інстанції, на випуск акцій ПрАТ "Термолайф" в кількості 5 400 шт. оформлено єдине свідоцтво про реєстрацію випуску акцій № 114/1/15 та один глобальний сертифікат, на які розповсюджується обмеження щодо здійснення облікових депозитарних операцій, у зв'язку з накладенням арешту за рішенням суду.

Також не приймаються до уваги посилання скаржника на безпідставність висновку суду апеляційної інстанції щодо комплексного характеру операції конвертації, що передбачає також проведення операції списання, з огляду на встановлений п.п. 2.11.4 п. 2 розділу ІІІ Правил Центрального депозитарія порядок проведення конвертації акцій внаслідок виділу.

Щодо інших доводів касаційної скарги, то вони не спростовують вказаних висновків суду, спростовуються вищенаведеним, та, крім того, пов'язані з переоцінкою доказів, що виходить за межі повноважень касаційної інстанції.

На підставі викладеного вище, враховуючи, що ПрАТ "Термолайф" вчинено всі необхідні дії щодо виконання рішення загальних зборів про проведення конвертації частини акцій, однак розпорядження надано стосовно проведення конвертації акцій у період дії обмежень на здійснення операцій із зазначеними в ньому цінними паперами, колегія суддів касаційної інстанції погоджується з висновком суду апеляційної інстанції про скасування рішення господарського суду Харківської області від 18.07.2016 у справі № 922/1643/16 в частині задоволення позовних вимог ТОВ "Менеджмент Логістік Компані".

З огляду на викладене та враховуючи, що скаржник в силу ст. 33 Господарського процесуального кодексу України не довів в установленому законом порядку тих обставин, на які він посилається як на підставу своїх вимог і заперечень та оскільки в силу вимог ч. 2 ст.1117 Господарського процесуального кодексу України касаційна інстанція не має права встановлювати або вважати доведеними обставини, що не були встановлені у рішенні або постанові господарського суду чи відхилені ним, вирішувати питання про достовірність того чи іншого доказу, про перевагу одних доказів над іншими, збирати нові докази або додатково перевіряти їх, колегія суддів не вбачає підстав для задоволення касаційної скарги та скасування оскаржуваної постанови апеляційного господарського суду у справі № 922/1643/16.

Керуючись ст.ст. 1115, 1117, 1119, 11111 Господарського процесуального кодексу України, Вищий господарський суд України

П О С Т А Н О В И В:

Касаційну скаргу Приватного акціонерного товариства "Термолайф" залишити без задоволення.

Постанову Харківського апеляційного господарського суду від 26.10.2016 у справі № 922/1643/16 залишити без змін.

Головуючий суддя С.Р. Шевчук

С у д д я С.В. Владимиренко

С у д д я А.М. Демидова

logo

Юридичні застереження

Protocol.ua є власником авторських прав на інформацію, розміщену на веб - сторінках даного ресурсу, якщо не вказано інше. Під інформацією розуміються тексти, коментарі, статті, фотозображення, малюнки, ящик-шота, скани, відео, аудіо, інші матеріали. При використанні матеріалів, розміщених на веб - сторінках «Протокол» наявність гіперпосилання відкритого для індексації пошуковими системами на protocol.ua обов`язкове. Під використанням розуміється копіювання, адаптація, рерайтинг, модифікація тощо.

Повний текст