Головна Сервіси для юристів ... База рішень" Протокол " Постанова ВГСУ від 15.06.2016 року у справі №902/1509/15 Постанова ВГСУ від 15.06.2016 року у справі №902/1...
print
Друк
search Пошук
comment
КОМЕНТАР від ресурсу "ПРОТОКОЛ":

КОМЕНТАР від ресурсу "ПРОТОКОЛ":

Державний герб України

ВИЩИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД УКРАЇНИ

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

15 червня 2016 року Справа № 902/1509/15 Вищий господарський суд України у складі колегії суддів:

Черкащенка М.М. - головуючого (доповідач), Вовка І.В., Мамонтової О.М.,розглянувши у відкритому судовому засіданні касаційну скаргуфізичної особи - підприємця ОСОБА_4на постанову та на рішенняРівненського апеляційного господарського суду від 23.03.2016 року господарського суду Вінницької області від 26.01.2016 рокуу справі господарського судуВінницької областіза позовомфізичної особи - підприємця ОСОБА_4допублічного акціонерного товариства "Вінницяобленерго" в особі структурної одиниці "Козятинські електричні мережі"третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні позивача - комунальне підприємство "Відродження" Козятинської міської ради провизнання рішення недійсним,за участю представників сторін:

позивача:ОСОБА_4,відповідача:не з"явився,третьої особи:не з"явився,

ВСТАНОВИВ:

У листопаді 2015 року фізична особа - підприємець ОСОБА_4 (далі - ФОП ОСОБА_4.) звернувся до господарського суду Вінницької області з позовом до публічного акціонерного товариства "Вінницяобленерго" в особі структурної одинці "Козятинські електричні мережі" (далі - ПАТ "Вінницяобленерго" в особі структурної одинці "Козятинські електричні мережі") про визнання недійсним рішення комісії ПАТ "Вінницяобленерго" в особі структурної одиниці "Козятинські електричні мережі" по розгляду актів про порушення Правил користування електричною енергією, оформленого протоколом №48 від 11 вересня 2015 року.

Рішенням господарського суду Вінницької області від 26.01.2016 року (суддя: Грабик В.В.) в задоволенні позову відмовлено повністю.

Постановою Рівненського апеляційного господарського суду від 23.03.2016 року (колегія суддів у складі: Олексюк Г.Є. - головуючого, суддів: Сініцина Л.М., Гудак А.В.) рішення місцевого господарського суду від 02.12.2015 року залишено без змін, а апеляційну скаргу - без задоволення.

Не погоджуючись з прийнятими судовими рішеннями, ФОП ОСОБА_4 подав касаційну скаргу, в якій просить постанову Рівненського апеляційного господарського суду від 23.03.2016 року та рішення господарського суду Вінницької області від 26.01.2016 року скасувати і прийняти нове рішення, яким позов задовольнити.

В обґрунтування своїх вимог, скаржник посилається на те, що судами неправильно застосовані норми матеріального та процесуального права, що призвело до прийняття незаконних судових рішень.

Колегія суддів, розглянувши наявні матеріали, обговоривши доводи касаційної скарги, перевіривши юридичну оцінку обставин справи та повноту їх встановлення, дослідивши правильність застосування судами норм матеріального та процесуального права вважає, що касаційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.

Взаємовідносини, які виникають в процесі продажу і купівлі електричної енергії між виробниками або постачальниками електричної енергії та споживачами (на роздрібному ринку електричної енергії) регулюються Законом України "Про електроенергетику", Правилами користування електричною енергією, затверджених постановою НКРЕ № 28 від 31.07.1996 року (у редакції постанови №910 від 17.10.2005 року (надалі - ПКЕЕ) та Методикою визначення обсягу та вартості електричної енергії, не облікованої внаслідок порушення споживачами правил користування електричною енергією, затв. постановою НКРЕ від 04.05.2006 р. №562 (далі-Методика).

Як вбачається з матеріалів справи та встановлено судами попередніх інстанцій, 10.12.2014 року між ПАТ "Вінницяобленерго" в особі СО "Козятинські ЕМ" (постачальник) та ФОП ОСОБА_4 (споживач) було укладено договір про постачання електричної енергії №КО-738300, відповідно до умов якого постачальник продає електричну енергію споживачу для забезпечення потреб електроустановок споживача із загальною дозволеною потужністю 5,5 кВт, що вказана для кожного об'єкту споживача у додатку "Відомості про об'єкти споживача", а споживач оплачує постачальнику вартість використаної (купленої) електричної енергії та здійснює інші платежі згідно з умовами цього договору та додатків до договору (далі - додатки), що є його невід'ємною частиною. Точка продажу електричної енергії знаходиться на межі балансової належності електромереж, що вказана у відповідних додатках до цього договору. Загальна приєднана потужність у точках підключення становить 5,5 кВт. Величини приєднаної потужності для кожного об'єкту споживача зазначені у додатку "Відомості про об'єкти споживача" (п.1 договору).

Додатком №2 до договору (акт розмежування балансової належності електромереж та експлуатаційної відповідальності сторін №1) сторони визначили, що межа балансової належності електричних мереж та електроустановок (далі - МБН) для об'єкта магазин АДРЕСА_1 між постачальником та споживачем встановлюється на наконечниках кабеля живлення приєднаних до збірних шин загальнобудинкового РЩ-0,4 кВ КП "Відродження" від ТП-55 (400 кВа), фідер-12, ПЛ-10кВ ПС "Сигнал" 110/35/10кВ (п.1.); електроустановки та мережі, які знаходяться на балансі: постачальника ввідний автомат, кабель живлення, опора-40, лінія-1, ПЛ-10кВ, ТП-6А (250 кВА), ПС "Сигнал" 110/35/10кВ; споживача - ЗКО, еколічильник (п.2.); межа експлуатаційної відповідальності за технічний стан і обслуговування електричних мереж та електроустановок (далі - МЕВ) між постачальником та споживачем встановлюються: на наконечниках кабеля живлення приєднаних до вихідних клем ввідного комутаційного апарату в ЗКО-0,23кВ, опора - 40, лінія - 1 від ТП -6А (250кВА), фідер - 22 ПЛ-10кВ ПС "Сигнал" 110/35/10кВ (п.3.); споживач несе відповідальність за технічний стан і обслуговування електричних мереж та електроустановок: кабель живлення ЗКО, ввідний автомат, електролічильник та інше електричне обладнання (п.5.); точка продажу електричної енергії (ТПЕЕ) споживачу встановлюється: на наконечниках кабеля живлення приєднаних до бірних шин загальнобудинкового РЩ-0,4кВ КП "Відродження" від ТП-55 (400кВА), фідер-12, ПЛ-10кВ ПС "Сигнал" 110/35/10кВ (п.11).

Продовженням додатку №2 (ПС) є однолінійна схема електропостачання №1 ПС "Сигнал" 110/35/10 кВ.

Додатком №10 до договору сторони визначили перелік місць встановлення електролічильників, за якими проводиться розрахунок за відпущену електроенергію, включаючи субспоживачів, серед яких, окрім іншого, зазначено магазин АДРЕСА_1, ТП-55 (400кВА), фідер -12 ПЛ-10кВ ПС "Сигнал" 110/35/10 кВ.

22.04.2015 року представниками відповідача за участю ФОП ОСОБА_4 було проведено перевірку дотримання споживачем за адресою: АДРЕСА_1, магазин ПКЕЕ та умов договору, за результатами якої складено акт про порушення ПКЕЕ № 0968 від 22.04.2015р.

В акті вказано на наступне порушення споживачем ПКЕЕ, а саме підключення безоблікової електропроводки споживача до електричної мережі КП "Відродження", що не є власністю СО "Козятинських ЕМ", шляхом підключення її в підвальному приміщенні будинку АДРЕСА_1 до магістральних мереж електропостачання КП "Відродження". Порушення продемонстровано фактично споживачу. Спожита таким чином електрична енергія розрахунковим приладом обліку ел. енергії не обліковувалась та її кількість не оплачувалась. Вказаний Акт підписаний споживачем без зауважень та застережень.

До акту про порушення ПКЕЕ додано додаток з виготовленою фактичною схемою електропостачання споживача на якій вказано місце та спосіб самовільного підключення розетки споживача до магістральних мереж КП "Відродження", який також підписаний споживачем без застережень та фото таблиця з фіксацією виявленого порушення.

За наслідками розгляду за участю споживача акту про порушення ПКЕЕ № 0968 від 22.04.2015р., комісією по розгляду актів про порушення ПКЕЕ СО Козятинських ЕМ прийнято рішення, оформлене протоколом №48 від 11.09.2015р., про застосування до споживача відповідальності за вчинене ним порушення, яке зафіксоване в Акті, у вигляді стягнення з нього вартості недоврахованої електричної енергії розрахунок, якої проведено на підставі п.2.9 Методики і становить 83 679,24грн. Рішення комісії та розрахунок ФОП ОСОБА_7 отримав без будь-яких зауважень до них.

Предметом позовних вимог є визнання недійсним рішення комісії, оформлене протоколом №48 від 11.09.2015 року про стягнення зі споживача вартості недовраховної електричної енергії у розмірі 83679,24 грн.

Відповідно до статті 27 Закону України "Про електроенергетику", правопорушення в електроенергетиці тягне за собою встановлену законодавством України цивільну, адміністративну і кримінальну відповідальність. Правопорушеннями в електроенергетиці є, зокрема, крадіжка електричної і теплової енергії, самовільне підключення до об'єктів електроенергетики і споживання енергії без приладів обліку, порушення правил охорони електричних мереж, порушення правил користування енергією.

За змістом статей 216, 217, 218, 235, 236, 237 ГК України рішення постачальника електричної енергії про нарахування вартості недоврахованої спожитої електроенергії є оперативно-господарською санкцією.

Недоврахована електрична енергія - це обсяг електричної енергії, використаний споживачем або переданий транзитом, але не врахований розрахунковими засобами обліку або врахований неправильно (пункт 1.2 Правил).

Пунктом 6.40 Правил визначено, що в разі виявлення представниками постачальника електричної енергії пошкоджень чи зриву пломб, установлених у місцях, указаних в акті про пломбування, або пошкоджень відбитків тавр на цих пломбах, пошкодження розрахункових засобів обліку, явних ознак втручання в параметри розрахункових засобів (систем) обліку з метою зміни їх показів, перерахунок обсягу електричної енергії, який підлягає оплаті, здійснюється відповідно до Методики.

В разі виявлення під час контрольного огляду або технічної перевірки уповноваженим представником постачальника електричної енергії, від якого споживач одержує електричну енергію, або електропередавальної організації порушень Правил або умов договору на місці виявлення порушення у присутності представника споживача оформляється акт про порушення (пункт 6.41 Правил).

На підставі акта про порушення уповноваженими представниками постачальника електричної енергії (електропередавальної організації) під час засідань комісії з розгляду актів про порушення визначаються обсяг недоврахованої електричної енергії та сума завданих споживачем збитків, розрахунок якої проводиться на підставі Методики. Рішення комісії оформляється протоколом і набирає чинності з дня вручення протоколу споживачеві. Разом з протоколом споживачу надаються розрахунок величини вартості та розрахункові документи для оплати недоврахованої електричної енергії та/або збитків (пункт 6.42 Правил).

Згідно з п.2.1 Методики, Методика застосовується на підставі акта про порушення, складеного в порядку, установленому цією Методикою, з урахуванням вимог ПКЕЕ та в разі виявлення таких порушень ПКЕЕ, зокрема підключення до електричної мережі, що не є власністю енергопостачальника, електроустановок, струмоприймачів або електропроводки поза розрахунковими приладами обліку електричної енергії без порушення схеми обліку (п.п.7).

Відповідно до п.2.9 Методики, у разі виявлення у споживача порушень, зазначених у підпункті 7 пункту 2.1 цієї Методики, розрахунковий добовий обсяг споживання електричної енергії через проводи (кабелі), якими здійснене самовільне підключення (W доб.с.п., кВт·год), розраховується за формулою (2.7) Методики. Кількість днів у періоді, за який здійснюється перерахунок, визначається за формулою (2.6) Методики.

Враховуючи зазначені вище положення нормативно-правових актів, суди попередніх інстанцій встановивши, що допущене споживачем порушення, а саме підключення безоблікової електропроводки споживача до електричної мережі КП "Відродження", внаслідок якого розрахунковим приладом обліку позивача електрична енергія не обліковувалась та її кількість не оплачувалась було належним чином зафіксовано в Акті про порушення ПКЕЕ, дійшов вірного висновку про відсутність правових підстав для визнання недійсним рішення комісії відповідача, оформлене протоколом №48 від 11.09.2015 року, яким до споживача було застосовано оперативно-господарську санкцію за вчинене ним правопорушення, розрахунок якої проведений у відповідності до вимог Методики.

Відповідно до ст. 1117 Господарського процесуального кодексу України, переглядаючи у касаційному порядку судові рішення, касаційна інстанція на підставі встановлених фактичних обставин справи перевіряє застосування судом першої чи апеляційної інстанції норм матеріального і процесуального права. Касаційна інстанція не має права встановлювати або вважати доведеними обставини, що не були встановлені у рішенні або постанові господарського суду чи відхилені ним, вирішувати питання про достовірність того чи іншого доказу, про перевагу одних доказів над іншими, збирати нові докази або додатково перевіряти докази. У касаційній інстанції не приймаються і не розглядаються вимоги, що не були предметом розгляду в суді першої інстанції.

Щодо доводів скаржника, то колегія суддів їх відхиляє, як такі що повторюють доводи апеляційної скарги, які належним чином спростовані судом, а також з огляду на те, що вони зводяться до переоцінки доказів.

На підставі вищевикладеного, оскаржувані судові рішення є повними, законними та обґрунтованими, винесеними з дослідженням всіх обставин справи в сукупності, при правильному застосуванні норм матеріального та процесуального права, а тому судова колегія не вбачає підстав для їх зміни чи скасування.

Керуючись ст.ст. 1115, 1117, 1119, 11111 Господарського процесуального кодексу України, Вищий господарський суд України,

ПОСТАНОВИВ:

Касаційну скаргу фізичної особи - підприємця ОСОБА_4 залишити без задоволення.

Постанову Рівненського апеляційного господарського суду від 23.03.2016 року та рішення господарського суду Вінницької області від 26.01.2016 року у справі №902/1509/15 залишити без змін.

Головуючий М.М.Черкащенко

Судді: І.В.Вовк

О.М.Мамонтова

logo

Юридичні застереження

Protocol.ua є власником авторських прав на інформацію, розміщену на веб - сторінках даного ресурсу, якщо не вказано інше. Під інформацією розуміються тексти, коментарі, статті, фотозображення, малюнки, ящик-шота, скани, відео, аудіо, інші матеріали. При використанні матеріалів, розміщених на веб - сторінках «Протокол» наявність гіперпосилання відкритого для індексації пошуковими системами на protocol.ua обов`язкове. Під використанням розуміється копіювання, адаптація, рерайтинг, модифікація тощо.

Повний текст