Головна Сервіси для юристів ... База рішень" Протокол " Постанова ВГСУ від 14.12.2016 року у справі №907/458/15 Постанова ВГСУ від 14.12.2016 року у справі №907/4...
print
Друк
search Пошук
comment
КОМЕНТАР від ресурсу "ПРОТОКОЛ":

КОМЕНТАР від ресурсу "ПРОТОКОЛ":

Державний герб України

ВИЩИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД УКРАЇНИ

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

14 грудня 2016 року Справа № 907/458/15

Вищий господарський суд України у складі колегії:

головуючого - судді Малетича М.М.,

суддів: Шевчук С.Р.,

Плюшка І.А.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні касаційну скаргу ОСОБА_2 на постанову Львівського апеляційного господарського суду від 05.10.2016 року у справі № 907/458/15 господарського суду Закарпатської області за позовом Березнівського "Райагробуд" до Рівненської обласної асоціації по сільському будівництву "Рівнеагробуд", третя особа: ОСОБА_2, про визнання недійсним рішення загальних зборів від 24.07.2009 року,

за участю представників:

Позивача: не з'явився,

Відповідача: Грабовський В.А., дов. б/н від 18.05.2015 року,

Третьої особи: ОСОБА_4, дов. № 826 від 26.11.2015 року,

ОСОБА_5, дов. б/н від 06.05.2014 року.

В с т а н о в и в :

Березнівський "Райагробуд" (далі - Позивач) звернувся до господарського суду Закарпатської області з позовом до Рівненської обласної асоціації по сільському будівництву "Рівнеагробуд" (далі - Асоціація "Рівнеагробуд", Відповідач) про визнання недійсним з моменту прийняття рішення загальних зборів учасників Рівненської обласної асоціації по сільському будівництву "Рівнеагробуд" від 24.07.2009 року в частині обрання до Правління асоціації ОСОБА_2 та ОСОБА_6, оформленого протоколом від 24.07.2009 року.

Ухвалою Львівського апеляційного господарського суду від 15.10.2015 року до участі у справі в якості третьої особи без самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача було залучено ОСОБА_2 (далі - ОСОБА_2, Третя особа).

Справа розглядалась неодноразово.

Після скасування прийнятих у справі судових рішень постановою Вищого господарського суду України від 10.02.2016 року справу було направлено на новий розгляд до суду першої інстанції.

За результатами нового судового розгляду, рішенням господарського суду Закарпатської області від 18.05.2016 року у задоволенні позову Березнівського "Райагробуд" відмовлено повністю.

Постановою Львівського апеляційного господарського суду від 05.10.2016 року рішення господарського суду Закарпатської області від 18.05.2016 року скасовано і прийнято нове рішення, яким позов задоволено: визнано недійсним рішення загальних зборів учасників Рівненської обласної асоціації по сільському будівництву "Рівнеагробуд" від 24.07.2009 року в частині обрання до Правління асоціації ОСОБА_2 і ОСОБА_6, оформленого протоколом № 1 від 24.07.2009 року.

У поданій касаційній скарзі, ОСОБА_2, посилаючись на порушення судом апеляційної інстанції норм матеріального та процесуального права, зокрема, ст.ст. 32, 34, 43, 82, 84 Господарського процесуального кодексу України, п.п. 6.3., 6.8., 6.15. Статуту Асоціації "Рівнеагробуд", просить скасувати постанову суду апеляційної інстанції та залишити без змін рішення суду першої інстанції.

Протоколом автоматичної зміни складу колегії суддів від 13.12.2016 року, у зв'язку з перебуванням судді Самусенко С.С. на лікарняному, здійснено зміну складу колегії суддів для розгляду вказаної касаційної скарги у складі: Малетича М.М. - головуючий (доповідач), Шевчук С.Р. та Плюшко І.А.

Березнівський "Райагробуд", у своїх письмових запереченнях на касаційну скаргу, посилаючись на безпідставність доводів та вимог, викладених ОСОБА_2 у його касаційній скарзі, просить відхилити таку скаргу і залишити без змін постанову суду апеляційної інстанції.

Заслухавши пояснення представників Відповідача і Третьої особи, вивчивши матеріали справи та обговоривши доводи касаційної скарги, проаналізувавши на підставі фактичних обставин справи застосування норм матеріального та процесуального права, колегія суддів вважає, що касаційна скарга підлягає задоволенню, з наступних підстав.

Вимогами Березнівський "Райагробуд" у даному спорі, з урахуванням уточнень до позовних вимог, є визнання недійсним з моменту прийняття рішення загальних зборів учасників Рівненської обласної асоціації по сільському будівництву "Рівнеагробуд" від 24.07.2009 року в частині обрання до Правління асоціації ОСОБА_2 та ОСОБА_6, оформленого протоколом від 24.07.2009 року, з посиланням на положення ст.ст. 8, 98 Цивільного кодексу України, ст. 122 Господарського кодексу України, ст.ст. 41, 43 Закону України "Про господарські товариства", а також на те, що спірне рішення було прийнято загальними зборами учасників Асоціації "Рівнеагробуд" з порушенням вимог діючого законодавства, оскільки про скликання таких зборів не було повідомлено інших учасників цієї Асоціації і такі збори були проведені за відсутності необхідного кворуму, передбаченого Статутом Відповідача.

Суд першої інстанції, з посиланням на положення ст.cт. 120-122 Господарського кодексу України, п.п. 2.2., 6.1., 6.13., 6.16., 6.17., 6.3. Статуту Асоціації "Рівнеагробуд", та представлені матеріали справи, встановивши, що термін виконання членами виконавчого органу Асоціації своїх повноважень, обраними за спірним рішенням, сплив станом на день звернення Позивача з даним позовом до суду, а тому визнання недійсним оспорюваного рішення не може привести до відновлення прав останнього на захист якого і було заявлено даний позов, тоді як рішенням господарського суду Рівненської області від 20.08.2014 року у іншій господарській справі - № 918/433/14, залишеним без змін постановою Вищого господарського суду України від 20.08.2014 року, було встановлено легітимність обраного 24.07.2009 року складу правління асоціації, як виконавчого органу, дійшов висновку про відсутність правових підстав для задоволення позовних вимог Березнівський "Райагробуд" та про відмову в даному позові.

Разом з тим, суд апеляційної інстанції, посилаючись на ст.ст. 120, 122 Господарського кодексу України, п.п. 6.1. - 6.12. Статуту Асоціації "Рівнеагробуд", вказував на те, що наявними у справі документами підтверджується те, що з 15 учасників - юридичних осіб Асоціації "Рівнеагробуд" уповноважені представники 7-ми підприємств-учасників, в тому числі - Березнівський "Райагробуд", участі в роботі загальних зборів Асоціації "Рівнеагробуд" 24.07.2009 року не брали і за питання порядку денного не голосували, а тому, згідно п. 6.8. Статуту цієї Асоціації в редакції, що діяла станом на 24.07.2009 року, відповідно до якої повноважними вважаються збори, в яких бере участь більше ніж 60% уповноважених представників учасників Асоціації, що становить не менше 9 підприємств-учасників, такі загальні збори не можна вважати повноважними, і є безумовною підставою для визнання рішень, прийнятих на цих загальних зборах, недійсними, а тому, з урахуванням встановленого та визначених законом меж розгляду і вирішення позовних вимог без поданого відповідного клопотання стороною, як це передбачено п. 2 ч. 1 ст. 83 Господарського процесуального кодексу України, дійшов висновку про наявність правових підстав для визнання недійсним вказаного рішення загальних зборів лише в частині заявлених позовних вимог щодо обрання до правління асоціації ОСОБА_2 і ОСОБА_6, у зв'язку з чим, скасувавши рішення суду першої інстанції, прийняв нове рішення - про задоволення позову.

Проте, з такими висновками суду апеляційної інстанції погодитись не можна, оскільки такі, в порушення вимог ст. 43 Господарського процесуального кодексу України, були прийняті при неповному встановлені обставин справи та з порушенням норм матеріального і процесуального права, з огляду на таке.

Згідно ст. 118 Господарського кодексу України, об'єднанням підприємств є господарська організація, утворена у складі двох або більше підприємств з метою координації їх виробничої, наукової та іншої діяльності для вирішення спільних економічних та соціальних завдань. Об'єднання підприємств утворюються підприємствами на добровільних засадах або за рішенням органів, які відповідно до цього Кодексу та інших законів мають право утворювати об'єднання підприємств. В об'єднання підприємств можуть входити підприємства, утворені за законодавством інших держав, а підприємства України можуть входити в об'єднання підприємств, утворені на території інших держав. Об'єднання підприємств утворюються на невизначений строк або як тимчасові об'єднання. Об'єднання підприємств є юридичною особою. Державна реєстрація об'єднання підприємств здійснюється відповідно до статті 58 цього Кодексу.

У відповідності з ч. 1 та ч. 2 ст. 120 Господарського кодексу України господарські об'єднання утворюються як асоціації, корпорації, консорціуми, концерни, інші об'єднання підприємств, передбачені законом. Асоціація - договірне об'єднання, створене з метою постійної координації господарської діяльності підприємств, що об'єдналися, шляхом централізації однієї або кількох виробничих та управлінських функцій, розвитку спеціалізації і кооперації виробництва, організації спільних виробництв на основі об'єднання учасниками фінансових та матеріальних ресурсів для задоволення переважно господарських потреб учасників асоціації. У статуті асоціації повинно бути зазначено, що вона є господарською асоціацією. Асоціація не має права втручатися у господарську діяльність підприємств - учасників асоціації. За рішенням учасників асоціація може бути уповноважена представляти їх інтереси у відносинах з органами влади, іншими підприємствами та організаціями.

Статтею 122 Господарського кодексу України визначено, що господарські об'єднання мають вищі органи управління (загальні збори учасників) та утворюють виконавчі органи, передбачені статутом господарського об'єднання. Вищий орган господарського об'єднання: затверджує статут господарського об'єднання та вносить зміни до нього; вирішує питання про прийняття в господарське об'єднання нових учасників та виключення учасників з його складу; утворює виконавчий орган господарського об'єднання відповідно до його статуту чи договору; вирішує фінансові та інші питання відповідно до установчих документів господарського об'єднання. Виконавчий орган господарського об'єднання (колегіальний чи одноособовий) вирішує питання поточної діяльності, які відповідно до статуту або договору віднесені до його компетенції.

Як встановлено судами, та вбачається з матеріалів справи, Березнівський "Райагробуд" є учасником Рівненської обласної асоціації по сільському будівництву "Рівнеагробуд", що підтверджується Статутом асоціації "Рівнеагробуд", затвердженим загальними зборами учасників асоціації "Рівнеагробуд" № 4 від 09.04.2009 року, зареєстр. державним реєстратором Виконавчого комітету Рівненської міської ради 05.06.2009 року за № 16081050011001867.

Відповідно до п. 2.2. Статуту Асоціації "Рівнеагробуд", асоціація є господарською організацією та об'єднанням підприємств - учасниць з метою координації їх виробничої, наукової та іншої діяльності для вирішення спільних економічних та соціальних завдань.

Відповідно до п. 6.13. Статуту Асоціації "Рівнеагробуд" виконавчим органом який здійснює оперативне керівництво поточною діяльністю Асоціації є правління яке складається з 5-ти чоловік, обраних загальними зборами учасників Асоціації терміном на 5 років. Правління підзвітне загальним зборам і забезпечує виконання прийнятих ними рішень. Вирішує всі питання діяльності Асоціації крім тих, які віднесені до виключної компетенції загальних зборів.

Згідно п. 6.9. Статуту Асоціації "Рівнеагробуд" до виключної компетенції загальних зборів належить: затвердження статуту асоціації та внесення змін до нього; прийняття до асоціації та виключення з асоціації учасника; обрання та звільнення з посади голови асоціації та членів правління строком на 5 років; обрання та звільнення членів ревізійної комісії та її голови строком на 5 років; визначення основних напрямків діяльності асоціації і затвердження її планів та звітів про їх виконання; встановлення розміру, форми і порядку внесення учасниками членських та цільових внесків; затвердження річних результатів діяльності асоціації, затвердження звітів і висновків ревізійної комісії, приймає рішення про використання прибутку та покриття можливих збитків асоціації; затвердження правил, положень та інших внутрішніх документів асоціації; створення, реорганізація та ліквідація філій, представництва, затвердження положень про них; прийняття рішення про припинення діяльності асоціації в результаті її реорганізації або ліквідації.

24.07.2009 року Асоціацією "Рівнеагробуд" було проведено загальні збори учасників цієї Асоціації. За результатами голосування по питанням, які були включені до порядку денного, загальними зборами учасників Асоціації "Рівнеагробуд" були прийняті рішення, оформлені протоколом загальних зборів №1 від 24.07.2009 року, про: обрання головою асоціації терміном на 5 років ОСОБА_9; обрання правління асоціації терміном на 5 років у складі 5-ти чоловік, а саме: ОСОБА_9, ОСОБА_2, ОСОБА_10, ОСОБА_11 ОСОБА_6; обрання ревізійної комісії асоціації терміном на 5 років у складі 3-х чоловік, а саме: ОСОБА_12, ОСОБА_13 та ОСОБА_14; обрання терміном на 5 років постійно діючим секретарем загальних зборів ОСОБА_2

Відповідно до протоколу № 1 від 24.07.2009 року на загальних зборах учасників Асоціації "Рівнеагробуд" були присутні 15 з 18 учасників Асоціації, а всі рішення з порядку денного прийняті одноголосно.

Березнівський "Райагробуд", не погоджуючись із прийнятим 24.07.2009 року на вказаних загальних зборах учасників Асоціації "Рівнеагробуд" рішенням щодо обрання членами Правління асоціації ОСОБА_2 і ОСОБА_6, звернувся до господарського суду з позовом у даній справі про визнання недійсним вказаного рішення, посилаючись на те, що він та ще 7 (сім) учасників Асоціації не були повідомлені про проведення 24.07.2009 року загальних зборів і такі збори були проведені з недотриманням процедури їх скликання, встановленої Статутом Асоціації, та за відсутності необхідного для цього кворуму.

При цьому, як встановлено судом першої інстанції та підтверджується представленими матеріалами, відповідно до протоколу загальних зборів № 1 від 24.07.2009 року на вказаних загальних зборах учасників асоціації були присутні 15 з 18 учасників асоціації, а всі рішення з порядку денного прийняті одноголосно.

При цьому, статтею 33 Господарського процесуального кодексу України передбачено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається, як на підставу своїх вимог і заперечень. Разом з тим, якщо подані сторонами та іншими учасниками судового процесу докази є недостатніми, господарський суд може за їх клопотанням чи за власною ініціативою витребувати необхідні для цього докази, при цьому не лише від учасників судового процесу, а й від інших підприємств, установ, організацій, державних органів.

Відповідно до ч. 1 ст. 43 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді в судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом.

З огляду на таке, скасовуючи рішення суду першої інстанції та приймаючи нове рішення, про задоволення позову, суд апеляційної інстанції, в порушення вимог ст.ст. 99 та 101 Господарського процесуального кодексу України, відповідно до яких суд апеляційної інстанції під час перегляду судових рішень в апеляційному порядку користується правами, наданими суду першої інстанції та здійснює за наявними у справі і додатково поданими доказами повторний розгляд справи, а також вимог ч. 1 ст. 47 та ч. 1 ст. 43 Господарського процесуального кодексу України, щодо прийняття судового рішення за результатами обговорення усіх обставин справи, та про всебічність, повну і об'єктивність розгляду в судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності, не приділив у повній мірі уваги, як вимогам вищезазначених нормам матеріального права та умовам Статуту Асоціації, так і обставинам справи, які мають значення для правильного вирішення даного спору.

Так, визнавши обґрунтованими і такими, що підлягають задоволенню позовні вимоги Березнівського "Райагробуд", суд апеляційної інстанції, в порушення вимог ст.ст. 34, 43 Господарського процесуального кодексу України, не надав належної правової оцінки Статуту Асоціації, яким, зокрема встановлено, що голова та члени Асоціації обираються строком на 5 років, тоді як Позивачем оскаржується рішення загальних зборів від 24.07.2009 року. При цьому, і в самому рішенні загальних зборів встановлено, що голова Асоціації та правління Асоціації обираються терміном на 5 років.

Тобто, суд апеляційний інстанції, ухвалюючи рішення про задоволення позову та визнаючи недійсним рішення загальних зборів від 24.07.2009 року, не врахував, що термін виконання своїх повноважень членами виконавчого органу Асоціації на час ухвалення судом апеляційної інстанції судового рішення уже сплив, у зв'язку з чим, суд не вказав - яким чином оскаржуване рішення загальних зборів впливає на права чи інтереси Позивача та чи призведе визнання недійсним такого рішення до захисту прав Березнівського "Райагробуд".

При цьому, судом апеляційної інстанції, на думку колегії суддів касаційної інстанції, безпідставно відхилив та не врахував і обставини, встановлені судовим рішенням у іншій господарській справі - № 918/433/14, зокрема - про легітимність загальних зборів Асоціації "Рівнеагробуд" від 24.07.2009 року, на що звертав увагу суддів попередніх інстанцій і Вищий господарський суд України у вищезгаданій постанові від 10.02.20016 року при направленні даної справи на новий судовий розгляд.

Разом з тим, згідно ч. 1 ст. 11110 Господарського процесуального кодексу України, підставами для скасування або зміни рішення місцевого або постанови апеляційного господарського суду є порушення або неправильне застосування норм матеріального чи процесуального права.

З огляду на таке, постанову суду апеляційної інстанції, якою було скасовано рішення суду першої інстанції про відмову у позові, не можна вважати законною та обґрунтованою, а тому, така підлягає скасуванню.

Водночас, рішення суду першої інстанції про відмову в позові Березнівському "Райагробуд", яке було прийнято у повній відповідності до вимог норм матеріального та процесуального права, є законним і обґрунтованим, а тому, підлягає залишенню його без змін.

З огляду на ухвалення судом першої інстанції законного та обґрунтованого рішення про відмову у позові Березнівського "Райагробуд", касаційна скарга ОСОБА_2 про скасування постанови суду апеляційної інстанції підлягає задоволенню, а судові витрати у справі, пов'язані з розглядом касаційної скарги, відповідно до положень ст. 49 Господарського процесуального кодексу України, покладаються на Березнівський "Райагробуд".

Керуючись ст.ст. 49, 1115, 1117, 1119 - 11112осподарського процесуального кодексу України, Вищий господарський суд України, -

П О С Т А Н О В И В :

1. Касаційну скаргу ОСОБА_2 задовольнити.

2. Постанову Львівського апеляційного господарського суду від 05.10.2016 року скасувати повністю, а рішення господарського суду Закарпатської області від 18.05.2016 року у справі № 907/458/15 залишити без змін.

3. Стягнути з Березнівського "Райагробуд" на користь ОСОБА_2 1461,00 (одну тисячу чотириста шістдесят одну) грн. 60 коп. судового збору, сплаченого за розгляд касаційної скарги.

Зобов'язати господарський суд Закарпатської області видати відповідний наказ.

Головуючий - суддя Малетич М.М.

Судді Шевчук С.Р.

Плюшко І.А.

logo

Юридичні застереження

Protocol.ua є власником авторських прав на інформацію, розміщену на веб - сторінках даного ресурсу, якщо не вказано інше. Під інформацією розуміються тексти, коментарі, статті, фотозображення, малюнки, ящик-шота, скани, відео, аудіо, інші матеріали. При використанні матеріалів, розміщених на веб - сторінках «Протокол» наявність гіперпосилання відкритого для індексації пошуковими системами на protocol.ua обов`язкове. Під використанням розуміється копіювання, адаптація, рерайтинг, модифікація тощо.

Повний текст