Головна Сервіси для юристів ... База рішень" Протокол " Постанова ВГСУ від 14.12.2015 року у справі №914/4399/14 Постанова ВГСУ від 14.12.2015 року у справі №914/4...
print
Друк
search Пошук
comment
КОМЕНТАР від ресурсу "ПРОТОКОЛ":

КОМЕНТАР від ресурсу "ПРОТОКОЛ":

Державний герб України

ВИЩИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД УКРАЇНИ

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

14 грудня 2015 року Справа № 914/4399/14

Вищий господарський суд України у складі колегії суддів:

Головуючого судді Карабаня В.Я.,

суддів Ємельянова А.С. (доповідач у справі),

Ковтонюк Л.В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні касаційну скаргуТовариства з обмеженою відповідальністю "Декада-2000"на рішеннягосподарського суду Львівської області від 20.07.2015 р. (суддя Щигельська О.І.)та на постановуЛьвівського апеляційного господарського суду від 03.09.2015 р. (судді: Кордюк Г.Т., Давид Л.Л., Данко Л.С.)у справі№914/4399/14 господарського суду Львівської областіза позовомТовариства з обмеженою відповідальністю "Декада-2000"доРегіонального відділення Фонду державного майна України по Львівській областіза участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідачаТовариства з обмеженою відповідальністю фірма "Гетьман"провизнання незаконним рішення комісії в частині недопущення позивача до конкурсу та скасування результатів конкурсу на право оренди нежитлового приміщення загальною площею 18, 0 кв.м. за адресою м. Львів, вул. Повітряна, 99. за участю представників: від позивача не з'явилисьвід відповідача не з'явилисьвід третьої особине з'явились

В С Т А Н О В И В:

Рішенням господарського суду Львівської області від 20.07.2015 р. у справі №914/4399/15, залишеним без змін постановою Львівського апеляційного господарського суду від 03.09.2015 р., відмовлено в задоволенні позову Товариства з обмеженою відповідальністю "Декада-2000" до Регіонального відділення Фонду державного майна України по Львівській області, за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідача Товариства з обмеженою відповідальністю фірма "Гетьман" про визнання незаконним рішення комісії в частині недопущення позивача до конкурсу та скасування результатів конкурсу на право оренди нежитлового приміщення загальною площею 18, 0 кв.м. за адресою м. Львів, вул. Повітряна, 99, що перебуває на балансі ДЗ "Дорожня поліклініка" ДТГО "Львівська залізниця".

Вказані судові акти мотивовано недоведеністю заявлених позовних вимог, а саме тим, що позивач не довів факту порушення відповідачем Порядку проведення конкурсу на право оренди державного майна, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №906 від 31.08.2011 р.

Не погоджуючись з прийнятими судовими актами Товариство з обмеженою відповідальністю "Декада-2000" звернулось до Вищого господарського суду України з касаційною скаргою, в якій просить скасувати оскаржувані судові рішення та прийняти нове рішення про задоволення позову.

Обґрунтовуючи підстави звернення до Вищого господарського суду України з касаційною скаргою, позивач посилається на те, що в результаті неповного з'ясування всіх фактичних обставин справи, господарськими судами попередніх інстанцій не вірно застосовано до спірних правовідносин норми матеріального та процесуального права.

Ухвалою Вищого господарського суду України від 07.12.2015 р. касаційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю "Декада-2000" прийнято до провадження. Розгляд скарги призначено на 14.12.2015 р.

В судове засідання 14.12.2015 р. представники позивача, відповідача та третьої особи не з'явились, причини неявки суду не повідомили.

Відповідно до ст. 22 Господарського процесуального кодексу України, сторони зобов'язані добросовісно користуватись належними їм процесуальними правами. Оскільки явка в судове засідання представників сторін - це право, а не обов'язок, справа може розглядатись без їх участі, якщо нез'явлення цих представників не перешкоджає вирішенню спору.

З врахуванням вищенаведеного, судова колегія приходить до висновку про можливість розгляду касаційної скарги без участі представників сторін та третьої особи.

Одночасно, колегія суддів, вивчивши матеріали справи, дослідивши правильність застосування господарськими судами попередніх інстанцій норм матеріального та процесуального права, вважає, що касаційна скарга не підлягає задоволенню, з огляду на наступне.

Відповідно до п. 3 ст. 1 Закону України "Про оренду державного та комунального майна" цей закон регулює організаційні відносини, пов'язані з передачею в оренду майна державних підприємств, установ та організацій, підприємств, заснованих на майні, що належить Автономній Республіці Крим або перебуває у комунальній власності (далі - підприємства), їх структурних підрозділів, та іншого окремого індивідуально визначеного майна, що перебуває в державній та комунальній власності; майнові відносини між орендодавцями та орендарями щодо господарського використання державного майна, майна, що належить Автономній Республіці Крим або перебуває у комунальній власності.

Статтею 5 вказаного закону визначено осіб, що виступають орендодавцями в даних правовідносинах.

Так, Фонд державного майна України, його регіональні відділення та представництва є орендодавцями щодо цілісних майнових комплексів підприємств, їх структурних підрозділів та нерухомого майна, а також майна, що не увійшло до статутного (складеного) капіталу господарських товариств, створених у процесі приватизації (корпоратизації), що є державною власністю, крім майна, що належить до майнового комплексу Національної академії наук України та галузевих академій наук, а також майна, що належить вищим навчальним закладам та/або науковим установам, що надається в оренду науковим паркам та їхнім партнерам.

При цьому, ст. 9 Закону України "Про оренду державного та комунального майна" передбачено, що у разі надходження двох і більше заяв орендодавцем оголошується конкурс на право оренди. Порядок проведення конкурсу для об'єктів, що перебувають у державній власності визначається Кабінетом Міністрів України.

З матеріалів справи вбачається, що 05.11.2014 р. Регіональним відділенням Фонду державного майна України по Львівській області в газеті "Відомості приватизації" №44 (841) опубліковано інформаційне повідомлення про проведення конкурсу на право оренди державного нерухомого майна: частини вбудованого нежитлового приміщення загальною площею 18,0 кв.м. на першому поверсі будівлі поліклініки, за адресою: м. Львів, вул. Повітряна, 99, що перебуває на балансі ДЗ "Дорожня поліклініка" ДТГО "Львівська залізниця".

У вказаному повідомленні визначено такі основні умови конкурсу:

1) використання орендованого майна: розміщення аптечного пункту, що реалізує готові ліки;

2) початковий розмір орендної плати за базовий місяць оренди - вересень 2014 року становить 1 197 грн. 32 коп. без ПДВ, виходячи із вартості майна 173 151 грн. 00 коп. без ПДВ, визначеної у звіті про незалежну оцінку майна на 31.07.2014 р.;

3) найбільший запропонований розмір місячної орендної плати за базовий місяць оренди - вересень 2014 року;

4) об'єкт оренди не підлягає приватизації;

5) об'єкт оренди не підлягає передачі в суборенду;

6) строк оренди - 1 рік;

7) укладення договору страхування орендованого майна;

8) укладення з балансоутримувачем орендованого майна договору про відшкодування витрат балансоутримувача на утримання орендованого майна, плати податку на землю та надання комунальних послуг орендарю;

9) оплата платником коштів за виготовлення звіту про незалежну оцінку згідно з умовами договорів на проведення оцінки майна №99/14 від 11.04.2014 р. та №259/14 від 02.09.2014 р. У випадку, якщо ініціатор укладення договору оренди державного майна не став переможцем конкурсу - компенсація платнику (ініціатору укладення договору) витрат переможцем конкурсу у тридцяти денний термін від дати укладення договору оренди (за умови надання підтверджуючих документів).

За таких обставин, Товариством з обмеженою відповідальністю "Декада-2000" подано Фонду державного майна України по Львівській області заяву №295 від 18.11.2014 р. (з доданими документами) про допуск до участі в конкурсі на право укладення договору оренди зазначеного нерухомого майна, яке перебуває у державній власності.

Разом з цим, Товариством з обмеженою відповідальністю "Декада - 2000" надано пропозицію №296 від 18.11.2014 р. щодо виконання умов конкурсу, згідно якої останній гарантував, що у випадку перемоги у конкурсі зобов'язується укласти договір оренди, укласти договір на страхування орендованого майна, укласти з балансоутримувачем орендованого майна договір про відшкодування витрат балансоутримувача на утримання орендованого майна, плати податку на землю та надання комунальних послуг орендарю, оплатити кошти за виготовлення звіту про незалежну оцінку згідно з умовами договорів про проведення оцінки майна №99/14 від 11.04.2014 р. та №259/14 від 02.09.2014 р., використовувати орендоване приміщення як аптечний пункт, що реалізує готові ліки, провести ремонт орендованого приміщення, дотримуватися пожежних та санітарних норм, вчасно здійснювати оплату по договору оренди, провести телефонну лінію та iнтернет лінію до орендованого приміщення.

Як встановлено господарськими судами попередніх інстанцій, 24.11.2014 р. на засіданні комісії з питань проведення конкурсу на право оренди державного нерухомого майна - частини вбудованого нежитлового приміщення загальною площею 18,0 кв. м. на першому поверсі будівлі поліклініки за адресою: м. Львів, вул. Повітряна, 99, що перебуває на балансі ДЗ "Дорожня поліклініка" ДТГО "Львівська залізниця" вирішено визнати документи Товариства з обмеженою відповідальністю "Декада -2000" такими, що не відповідають вимогам порядку проведення конкурсу, та не допустити позивача до участі в конкурсі на право оренди державного нерухомого майна. Вказане рішення оформлено протоколом №2, затвердженим наказом Регіональним відділенням Фонду державного майна України по Львівській області від 25.11.2014 р.

У зв'язку з цим, листом (телефонограмою) №03-11-491 від 25.11.2014 р. відповідач повідомив позивача про те, що Товариство з обмеженою відповідальністю "Декада -2000" не допущено до подання конкурсних пропозицій розміру орендної плати на право оренди державного нерухомого майна - частини вбудованого нежитлового приміщення загальною площею 18,0 кв. м. на першому поверсі будівлі поліклініки за адресою: м. Львів, вул. Повітряна, 99, що перебуває на балансі ДЗ "Дорожня поліклініка" ДТГО "Львівська залізниця" через невідповідність поданих ним пропозицій умовам конкурсу, а саме: не надання пропозицій щодо виконання умов конкурсу №№ 2, 3, 4, 5, 6 та 9 частково, опублікованих в газеті "Відомості приватизації" №44 (841) від 05.11.2014 р.

Непогоджуючись з наведеним позивач звернувся до відповідача з листом, в якому просив допустити його до участі у конкурсі, оскільки подана ним заява сама по собі підтверджує згоду Товариства з обмеженою відповідальністю "Декада - 2000" з умовами конкурсу.

Як вбачається з протоколу №3 від 26.11.2014 р. засідання конкурсної комісії з питань проведення конкурсу з використання відкритості пропонування розміру орендної плати за принципом аукціону на право укладення договору оренди державного нерухомого майна - частини вбудованого нежитлового приміщення загальною площею 18,0 кв. м. на першому поверсі будівлі поліклініки за адресою: м. Львів, вул. Повітряна, 99, затвердженого 27.11.2014 р. начальником Регіонального відділення Фонду державного майна України по Львівській області, переможцем конкурсу на право оренди державного нерухомого майна визнано - Товариство з обмеженою відповідальністю фірму "Гетьман".

При цьому, Товариство з обмеженою відповідальністю "Декада - 2000" не було визначено, як учасник даного конкурсу.

Надалі, за результатами проведеного конкурсу 03.12.2014 р. між Регіональним відділенням Фонду державного майна України по Львівській області та Товариством з обмеженою відповідальністю фірма "Гетьман" укладено договір оренди нерухомого державного майна №160, відповідно до умов якого орендодавець передає, а орендар приймає в строкове платне користування державне нерухоме майно - частина вбудованого нежитлового приміщення загальною площею 18,0 кв. м. на першому поверсі будівлі поліклініки за адресою: м. Львів, вул. Повітряна, 99, що перебуває на балансі ДЗ "Дорожня поліклініка" ДТГО "Львівська залізниця".

Дані обставини стали підставою для звернення Товариством з обмеженою відповідальністю "Декада - 2000" з позовом, що розглядається в межах даної судової справи.

На думку позивача, подаючи заяву про участь у конкурсі, особа позбавлена можливості змінити його умови, тому зобов'язана погодитись з ними, а, отже, подання такої заяви свідчить про згоду особи з усіма умовами конкурсу та не вимагає додаткового погодження кожної з них, чи надання пропозиції щодо кожної з них.

З огляду на це, позивач просить суд визнати незаконним рішення комісії в частині недопущення позивача до конкурсу та скасування результатів конкурсу на право оренди нежитлового приміщення загальною площею 18, 0 кв. м. за адресою м. Львів, вул. Повітряна, 99, що перебуває на балансі ДЗ "Дорожня поліклініка" ДТГО "Львівська залізниця".

Відповідно до п. 2 та п. 3 Порядку проведення конкурсу на право оренди державного майна, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №906 від 31.08.2011 р., (в редакції чинній на момент проведення конкурсу) конкурс на право оренди об'єкта оголошується орендодавцем. Конкурс проводить конкурсна комісія, що утворюється орендодавцем.

Згідно з п. 5 вказаного порядку умовами конкурсу є: стартовий розмір орендної плати; ефективне використання об'єкта оренди за цільовим призначенням (у разі оренди цілісного майнового комплексу - відповідно до напряму виробничої діяльності підприємства); дотримання вимог щодо експлуатації об'єкта; компенсація переможцем конкурсу витрат, пов'язаних з проведенням незалежної оцінки об'єкта оренди, опублікуванням оголошення про конкурс у відповідних засобах масової інформації (у разі відсутності бюджетного фінансування таких витрат). Умови конкурсу можуть також передбачати зобов'язання щодо: виконання певних видів ремонтних робіт; виконання встановлених для підприємства мобілізаційних завдань; виготовлення продукції в обсягах, необхідних для задоволення потреб регіону; збереження (створення) нових робочих місць; вжиття заходів для захисту навколишнього природного середовища з метою дотримання екологічних норм експлуатації об'єкта; створення безпечних умов праці; дотримання умов належного утримання об'єктів соціально-культурного призначення. Інші умови включаються до умов конкурсу з урахуванням пропозицій органу, уповноваженого управляти відповідним державним майном.

Отже, вказаний перелік не є вичерпним, тому орган, уповноважений управляти відповідним державним майном, може включити й інші умови до умов конкурсу.

Разом з цим, для участі в конкурсі претендент подає на розгляд комісії такі матеріали як заяву про участь у конкурсі. Якщо претендент вже подавав заяву про оренду, яка стала підставою для оголошення конкурсу, після оголошення конкурсу він подає нові пропозиції відповідно до умов конкурсу; документи, зазначені в оголошенні про конкурс, пропозиції щодо виконання умов конкурсу, крім розміру орендної плати, пропозиція стосовно якого вноситься учасником конкурсу в день проведення конкурсу; інформацію про засоби зв'язку з ним. Вказане передбачено п.п. 1 п. 7 Порядок проведення конкурсу на право оренди державного майна у відповідній редакції.

В п. 18 зазначеного порядку передбачено, що подані претендентами документи розглядаються на засіданнях комісії до проведення конкурсу з метою формування списку його учасників. Зазначений список затверджується наказом орендодавця. Орендодавець протягом одного робочого дня після затвердження списку повідомляє учасникам конкурсу з використанням тих засобів зв'язку, які вони обрали, про їх допущення або недопущення (із зазначенням підстав) до подання конкурсних пропозицій щодо орендної плати.

Одночасно, п. 6 Порядку проведення конкурсу на право оренди державного майна (в редакції чинній на момент проведення конкурсу) визначає, що основним критерієм визначення переможця є найбільший розмір орендної плати у разі обов'язкового забезпечення виконання інших умов конкурсу.

Керуючись наведеними положеннями Порядку проведення конкурсу на право оренди державного майна, місцевий господарський суд, з яким погодився господарський суд апеляційної інстанції, прийшов до висновку, що конкурсна комісія з питань проведення конкурсу на право оренди державного нерухомого майна - частини вбудованого нежитлового приміщення загальною площею 18,0 кв. м. на першому поверсі будівлі поліклініки за адресою: м. Львів, вул. Повітряна, 99, що перебуває на балансі ДЗ "Дорожня поліклініка" ДТГО "Львівська залізниця", діяла в межах своїх повноважень, встановлених чинним законодавством, і з огляду на ненадання позивачем пропозицій щодо виконання умов конкурсу №№ 2, 3, 4, 5, 6 та 9 частково, опублікованих в газеті "Відомості приватизації" №44(841) вд 05.11.2014 р., правомірно не допустила Товариство з обмеженою відповідальністю "Декада-2000" до участі у конкурсі на право оренди державного нерухомого майна.

Здійснюючи касаційний перегляд прийнятих господарськими судами попередніх інстанцій судових рішень, в межах своїх повноважень, встановлених ст. 1117 Господарського процесуального кодексу України, колегія суддів Вищого господарського суду України вбачає за необхідне зазначити наступне.

Відповідно до ч. 1 ст. 33 Господарського процесуального кодексу України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень.

Вимоги щодо належності та допустимості доказів закріплені в ст. 34 Господарського процесуального кодексу України.

Господарський суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді в судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом, що закріплено в ч. 1 ст. 43 Господарського процесуального кодексу України

Пунктом 4 постанови пленуму Вищого господарського суду України "Про судове рішення" №6 від 23.03.2012 р. передбачено, що господарським судам слід виходити з того, що рішення може ґрунтуватись лише на тих доказах, які були предметом дослідження і оцінки судом. При цьому, необхідно мати на увазі, що згідно зі ст. 43 Господарського процесуального кодексу України наявні докази підлягають оцінці у їх сукупності і жодний доказ не має для господарського суду заздалегідь встановленої сили.

В процесі дослідження доказів, наявних в матеріалах справи №914/4399/14 місцевим та апеляційним господарськими судами встановлено факт невідповідності пропозицій, наданих позивачем умовам конкурсу, опублікованим в газеті "Відомості приватизації" №44(841) від 05.11.2014 р.

У зв'язку з цим, господарські суди попередніх інстанцій прийшли до висновку про безпідставність заявлених позовних вимог та відмовили в їх задоволенні.

Враховуючи вищевикладені обставини справи, перевіривши у відповідності до ч. 2 ст. 1115 Господарського процесуального кодексу України юридичну оцінку обставин справи та повноту їх встановлення у рішенні місцевого та постанові апеляційного господарських судів, колегія суддів Вищого господарського суду України вважає, що господарськими судами попередніх інстанцій повно, всебічно, та об'єктивно встановлено у судовому процесі всі обставини справи в їх сукупності; досліджено подані сторонами в обґрунтування своїх вимог та заперечень докази; належним чином проаналізовано правовідносини, що виникли між сторонами, а, отже, прийняті ними судові акти є законними та не підлягає зміні або скасуванню.

Крім того, судова колегія суду касаційної інстанції погоджується з твердженнями господарських судів першої та апеляційної інстанцій про те, що позивачем в своїй позовній заяві взагалі не наведено будь-яких підстав заявлення позовної вимоги про скасування результатів конкурсу на право оренди нежитлового приміщення загальною площею 18, 0 кв.м. за адресою м. Львів, вул. Повітряна, 99, що перебуває на балансі ДЗ "Дорожня поліклініка" ДТГО "Львівська залізниця".

Одночасно, доводи викладені в касаційній скарзі не спростовують правомірності застосування господарськими судами першої та апеляційної інстанцій чинних правових норм, а стосуються виключно встановлення фактичних обставин справи, що виходить за межі повноважень господарського суду касаційної інстанції, встановлених ст. 1117 Господарського процесуального кодексу України.

Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 1119 Господарського процесуального кодексу України касаційна інстанція за результатами розгляду касаційної скарги має право залишити рішення першої інстанції або постанову апеляційної інстанції без змін, а скаргу без задоволення.

Згідно з ст. 49 Господарського процесуального кодексу України з позивача підлягає стягненню судовий збір за розгляд поданої ним касаційної скарги.

Керуючись ст.ст. 1115, 1117, 1119, 11111 Господарського процесуального кодексу України, Вищий господарський суд України,

П О С Т А Н О В И В :

Касаційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю "Декада-2000" залишити без задоволення.

Постанову Львівського апеляційного господарського суду від 03.09.2015 р. та рішення господарського суду Львівської області від 20.07.2015 р. у справі №914/4399/14 залишити без змін.

Головуючий суддя В.Я. Карабань

Судді: А.С. Ємельянов

Л.В. Ковтонюк

logo

Юридичні застереження

Protocol.ua є власником авторських прав на інформацію, розміщену на веб - сторінках даного ресурсу, якщо не вказано інше. Під інформацією розуміються тексти, коментарі, статті, фотозображення, малюнки, ящик-шота, скани, відео, аудіо, інші матеріали. При використанні матеріалів, розміщених на веб - сторінках «Протокол» наявність гіперпосилання відкритого для індексації пошуковими системами на protocol.ua обов`язкове. Під використанням розуміється копіювання, адаптація, рерайтинг, модифікація тощо.

Повний текст