Головна Сервіси для юристів ... База рішень" Протокол " Постанова ВГСУ від 13.12.2016 року у справі №910/9080/16 Постанова ВГСУ від 13.12.2016 року у справі №910/9...
print
Друк
search Пошук
comment
КОМЕНТАР від ресурсу "ПРОТОКОЛ":

КОМЕНТАР від ресурсу "ПРОТОКОЛ":

Державний герб України

ВИЩИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД УКРАЇНИ

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

13 грудня 2016 року Справа № 910/9080/16

Вищий господарський суд України у складі колегії суддів:

головуючого - суддіГрека Б.М., - (доповідача у справі),суддів :Могил С.К.,Стратієнко Л.В.розглянувши у відкритому судовому засіданні матеріали касаційної скаргиТовариства з обмеженою відповідальністю "Альянс Ойл Україна"на постановуКиївського апеляційного господарського суду від 26.10.16у справі№910/9080/16господарського судуміста Києваза позовомТовариства з обмеженою відповідальністю "Інвестмент проперті Протектед"доТовариства з обмеженою відповідальністю "Альянс Ойл Україна"третя особаПриватне акціонерне товариство "Страхова компанія "Нова"простягнення суми за участю представників від:позивачаВасютіна А.Г. (дов. від 01.09.16),відповідачаАсауленка П.П. (дов. від 12.05.15),третя особане з'явилися, були належно повідомлені

В С Т А Н О В И В :

Товариство з обмеженою відповідальністю "Інвестмент Проперті Протектед" звернулося до господарського суду міста Києва з позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю "Альянс Ойл Україна" про стягнення суми страхового відшкодування у розмірі 49 161,54 грн.

Рішенням господарського суду міста Києва від 21.0716 (суддя Бондарчук В.В.) у позову відмовлено.

Постановою Київського апеляційного господарського суду від 26.10.16 (колегія суддів у складі: головуючий суддя Чорна Л.В., судді: Руденко М.А., Смірнова Л.Г.) рішення місцевого суду частково скасовано та прийнято нове рішення, яким позов задоволено.

Не погоджуючись із постановою апеляційного суду, відповідач звернувся до Вищого господарського суду України з касаційною скаргою, в якій просив її скасувати, залишивши рішення місцевого суду у силі.

Заслухавши суддю-доповідача, розглянувши та обговоривши доводи касаційної скарги, колегія суддів Вищого господарського суду України вважає, що касаційна скарга підлягає задоволенню з наступних підстав.

Як встановлено судами та вбачається з матеріалів справи, 14.02.14 між Приватним акціонерним товариством "Страхова компанія "Нова" та Товариством з обмеженою відповідальністю "Альянс Ойл Україна" укладено поліс №АС/6751725 обов'язкового страхування цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів, за яким застраховано майнові інтереси страхувальника, пов'язані з володінням, користуванням та розпорядженням транспортним засобом - "Mercedes Benz", державний номер НОМЕР_1.

Строк дії полісу з 16.03.14 по 03.08.14.

06.04.14 у місті Києві по вул. Героїв Дніпра, 6/1 сталася дорожньо-транспортна пригода за участю автомобіля "Mercedes Benz", державний номер НОМЕР_1, з напівпричепом марки , державний номер НОМЕР_2, під керуванням ОСОБА_7 та автомобіля "Mitsubishi", державний номер НОМЕР_3, під управлінням ОСОБА_8 (відомості про дорожньо-транспортну пригоду). (а.с. 12).

Внаслідок дорожньо-транспортної пригоди було пошкоджено автомобіль "Mitsubishi", державний номер НОМЕР_3.

Відповідно до постанови Оболонського районного суду міста Києва від 19.05.14 ОСОБА_7 визнано винним у скоєнні правопорушення, що сталося 06.04.14 у місті Києві по вул. Героїв Дніпра,6/1 за участю автомобіля "Mercedes Benz", державний номер НОМЕР_1, з напівпричепом марки "LAG", державний номер НОМЕР_2, та автомобіля "Mitsubishi", державний номер НОМЕР_3.

30.05.14 ОСОБА_8 звернувся до ПАТ "СК "Нова" із заявою про виплату страхового відшкодування.

Згідно звіту про оцінку вартості відновлювального ремонту автомобіля "Mitsubishi", державний номер НОМЕР_3, внаслідок пошкодження транспортного засобу у ДТП №14/04-АZ03 від 17.04.14, вартість відновлювального ремонту автомобіля "Mitsubishi", державний номер НОМЕР_3 становить 57 188,15 грн.

05.06.14 ПАТ "СК "Нова" складено страховий акт №547, за яким виплата страхового відшкодування складає 49 161,54 грн.

Платіжними дорученнями від 05.06.14 №17858, від 16.06.14 №17962 та від 19.06.14 №18126 третьою особою було здійснено страхове відшкодування згідно договору від 14.02.14 №АС/6751725 на суму 49 161,54 грн.

02.01.14 між ПАТ "СК "Нова" (продавець) та ТОВ "Інвестмент Проперті Протектед" (покупець) укладено договір купівлі-продажу боргових зобов'язань, за умовами якого продавець продає (переуступає) покупцю права на регресні вимоги, який включає у себе регресні справи (перелік яких міститься у додатку 1 до даного договору), а покупець приймає такі регресні вимоги та зобов'язується сплатити на користь продавця винагороду.

14.09.14 між ПАТ "СК "Нова" та ТОВ "Інвестмент Проперті Протектед" підписано акт приймання-передачі справи, відповідно до якого продавець передав, а покупець отримав регресні справи.

Звертаючись до суду з позовом, позивач зазначив, що відповідно до договору купівлі-продажу боргових зобов'язань від 02.01.14, укладеного між ПАТ "СК "Нова" та ТОВ "Інвестмент Проперті Протектед" до позивача перейшло право вимоги до ТОВ "Альянс Ойл Україна" на суму сплаченого страхового відшкодування, а саме у розмірі 49 161,54 грн.

Задовольняючи позовні вимоги, місцевий суд виходив з того, що відповідачем у передбачені чинним законодавства строки, було повідомлено страховика про настання ДТП відповідно до вимог ЗУ "Про обов'язкове страхування цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів".

Скасовуючи рішення суду першої інстанції, апеляційний господарський суд виходив з того, що наявне повідомлення про страховий випадок №1035 (вх.№8958 від 11.04.14), свідчить про порушенням строків, передбачених п.п.33.1.2. ст.33 ЗУ "Про обов'язкове страхування цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів", щодо повідомлення відповідачем третьої особи про ДТП.

Вищий господарський суд України вважає висновки суду апеляційної інстанції передчасними, необґрунтованими та таким, що призвели до неправомірного скасування рішення місцевого господарського, з огляду на наступне.

Згідно п.1 ст.352 ГК України, страхування - це діяльність спеціально уповноважених державних організацій та суб'єктів господарювання (страховиків), пов'язана з наданням страхових послуг юридичним особам або громадянам (страхувальникам) щодо захисту їх майнових інтересів у разі настання визначених законом чи договором страхування подій (страхових випадків), за рахунок грошових фондів, які формуються шляхом оплати страхувальниками страхових платежів.

У відповідності зі ст.979 ЦК України, за договором страхування одна сторона (страховик) зобов'язується у разі настання певної події (страхового випадку) виплатити другій стороні (страхувальникові) або іншій особі, визначеній у договорі, грошову суму (страхову виплату), а страхувальник зобов'язується сплачувати страхові платежі та виконувати інші умови договору.

Згідно з положеннями ст.980 ЦК України, предметом договору страхування можуть бути, зокрема, майнові інтереси, які не суперечать закону і пов'язані з володінням, користуванням і розпоряджанням майном (майнове страхування).

Частиною 1 ст.16 ЗУ "Про страхування" встановлено, що договір страхування - це письмова угода між страхувальником і страховиком, згідно з якою страховик бере на себе зобов'язання у разі настання страхового випадку здійснити страхову виплату страхувальнику або іншій особі, визначеній у договорі страхування страхувальником, на користь якої укладено договір страхування (подати допомогу, виконати послугу тощо), а страхувальник зобов'язується сплачувати страхові платежі у визначені строки та виконувати інші умови договору.

Страховим ризиком, відповідно до ч.1 ст.8 ЗУ "Про страхування" визначається певна подія, на випадок якої проводиться страхування і яка має ознаки ймовірності та випадковості настання.

Страховим випадком, у відповідності до ч.2 ст.8 ЗУ "Про страхування", є подія, передбачена договором страхування або законодавством, яка відбулася і з настанням якої виникає обов'язок страховика здійснити виплату страхової суми (страхового відшкодування) страхувальнику, застрахованій або іншій третій особі.

Частинами 1, 3, 5 ст.626 ЦК України встановлено, що договором є домовленість двох або більше сторін, спрямована на встановлення, зміну або припинення цивільних прав та обов'язків. Договір є двостороннім, якщо правами та обов'язками наділені обидві сторони договору. Договір є відплатним, якщо інше не встановлено договором, законом, або не випливає із суті договору.

Відповідно до ст.1 ЗУ "Про обов'язкове страхування цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів", страхувальники - юридичні особи та дієздатні громадяни, що уклали зі страховиками договори обов'язкового страхування цивільно-правової відповідальності за шкоду, заподіяну життю, здоров'ю, майну третіх осіб під час експлуатації наземного транспортного засобу; потерпілі - треті юридичні та фізичні особи, життю, здоров'ю та/або майну яких внаслідок ДТП транспортним засобом заподіяна шкода, цивільно-правову відповідальність за яку несе власник цього транспортного засобу; забезпечений транспортний засіб - наземний транспортний засіб, зазначений у чинному договорі обов'язкового страхування цивільно-правової відповідальності, або, залежно від умов договору обов'язкового страхування цивільно-правової відповідальності, будь-який наземний транспортний засіб, який експлуатується особою, цивільно-правова відповідальність якої застрахована, на законних підставах.

Обов'язкове страхування цивільно-правової відповідальності, відповідно до ст.3 ЗУ "Про обов'язкове страхування цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів", здійснюється з метою забезпечення відшкодування шкоди, заподіяної життю, здоров'ю та/або майну потерпілих внаслідок дорожньо-транспортної пригоди та захисту майнових інтересів страхувальників.

Згідно зі ст.6 ЗУ "Про обов'язкове страхування цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів", страховим випадком є подія, внаслідок якої заподіяна шкода третім особам під час ДТП, яка сталася за участю забезпеченого транспортного засобу і внаслідок якої настає цивільно-правова відповідальність особи, відповідальність якої застрахована за договором.

Частиною 2 ст.12 ЗУ "Про обов'язкове страхування цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів" передбачено, що страхове відшкодування завжди зменшується на суму франшизи.

Відповідно до ст.29 ЗУ "Про обов'язкове страхування цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів", у зв'язку з пошкодженням транспортного засобу відшкодовуються витрати, пов'язані з відновлювальним ремонтом транспортного засобу з урахуванням зносу, розрахованого у порядку, встановленому законодавством, включаючи витрати на усунення пошкоджень, зроблених навмисно з метою порятунку потерпілих внаслідок ДТП, з евакуацією транспортного засобу з місця ДТП до місця проживання того власника чи законного користувача транспортного засобу, який керував транспортним засобом у момент ДТП, чи до місця здійснення ремонту на території України. Якщо транспортний засіб необхідно, з поважних причин, помістити на стоянку, до розміру шкоди додаються також витрати на евакуацію транспортного засобу до стоянки та плата за послуги стоянки.

Судами встановлено, що 06.04.14 у місті Києві по вул. Героїв Дніпра,6/1 сталася ДТП за участю автомобіля "Mercedes Benz", державний номер НОМЕР_1, з напівпричепом марки "LAG", державний номер НОМЕР_2, під керуванням ОСОБА_7 та автомобіля "Mitsubishi", державний номер НОМЕР_3, під управлінням ОСОБА_8, внаслідок якої пошкоджено автомобіль "Mitsubishi", державний номер НОМЕР_3.

Статтею п.33.1 ст.33 ЗУ "Про обов'язкове страхування цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів" передбачено, що у разі настання дорожньо-транспортної пригоди, яка може бути підставою для здійснення страхового відшкодування (регламентної виплати), водій транспортного засобу, причетний до такої пригоди, зобов'язаний невідкладно, але не пізніше трьох робочих днів з дня настання ДТП, письмово надати страховику, з яким укладено договір обов'язкового страхування цивільно-правової відповідальності, повідомлення про дорожньо-транспортну пригоду встановленого МТСБУ зразка, а також відомості про місцезнаходження свого транспортного засобу та пошкодженого майна, контактний телефон та свою адресу. Якщо водій транспортного засобу з поважних причин не мав змоги виконати зазначений обов'язок, він має підтвердити це документально.

Відповідно до п.38.1.1 ст.38 ЗУ "Про обов'язкове страхування цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів", страховик після виплати страхового відшкодування має право подати регресний позов до страхувальника або водія забезпеченого транспортного засобу, який спричинив дорожньо-транспортну пригоду, якщо він не повідомив страховика у строки і за умов, визначених у п.33.1 ст.33 цього Закону.

Як стверджує позивач, страхувальник повідомив ПАТ "СК "Нова" про страховий випадок у строки, понад три робочі дні з моменту настання ДТП.

Однак, з матеріалів справи вбачається, що ТОВ "Альянс Ойл Україна" повідомлено ПАТ "СК "Нова" про страховий випадок, який стався 06.04.14, своєчасно, що підтверджується повідомленням про страховий випадок з ОСППВ від 09.04.14.

Тобто, водієм транспортного засобу "Mercedes Benz", державний номер НОМЕР_1 у 3-денний термін (09.04.16) з дня настання ДТП (06.04.14) було письмово повідомлено страховика про настання страхового випадку, при цьому, твердженням позивача, що останнім отримано таке повідомлення за вх.№8959 11.04.14, спростовуються наявними у матеріалах справи доказами, а саме: повідомленням про страховий випадок з ОСППВ, заповнене ТОВ "Альянс Ойл Україна" на фірмовому бланку ПАТ "СК "Нова" саме 09.04.14 та прийняте останнім без зауважень щодо дати заповнення.

За таких обставин, суд приходить до висновку, що відповідачем у передбачені чинним законодавства строки, було повідомлено страховика про настання ДТП відповідно до вимог ЗУ "Про обов'язкове страхування цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів".

З урахуванням наведеного, касаційна інстанція вважає, що суд апеляційної інстанції порушив норми матеріального та процесуального права, помилково частково скасував рішення суду першої інстанції, у зв'язку з чим постанова апеляційного господарського суду підлягає скасуванню, а рішення господарського суду - залишенню у силі.

На підставі наведеного, керуючись ст.ст. 1115, 1117, 1119, 11111 ГПК України Вищий господарський суд України,

ПОСТАНОВИВ:

Касаційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю "Альянс Ойл Україна" задовольнити.

Постанову Київського апеляційного господарського суду від 26.10.16 скасувати. Рішення господарського суду міста Києва від 21.07.16 у справі №910/9080/16 залишити у силі.

Головуючий - суддя Б. М. Грек

Судді С. К. Могил

Л. В. Стратієнко

logo

Юридичні застереження

Protocol.ua є власником авторських прав на інформацію, розміщену на веб - сторінках даного ресурсу, якщо не вказано інше. Під інформацією розуміються тексти, коментарі, статті, фотозображення, малюнки, ящик-шота, скани, відео, аудіо, інші матеріали. При використанні матеріалів, розміщених на веб - сторінках «Протокол» наявність гіперпосилання відкритого для індексації пошуковими системами на protocol.ua обов`язкове. Під використанням розуміється копіювання, адаптація, рерайтинг, модифікація тощо.

Повний текст