Головна Сервіси для юристів ... База рішень" Протокол " Постанова ВГСУ від 12.01.2016 року у справі №926/914-б/14 Постанова ВГСУ від 12.01.2016 року у справі №926/9...
print
Друк
search Пошук
comment
КОМЕНТАР від ресурсу "ПРОТОКОЛ":

КОМЕНТАР від ресурсу "ПРОТОКОЛ":

Державний герб України

ВИЩИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД УКРАЇНИ

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

12 січня 2016 року Справа № 926/914-б/14

Вищий господарський суд України у складі колегії суддів:

Головуючого - Ткаченко Н.Г.

Суддів - Катеринчук Л.Й.

Куровського С.В.

За участю представників : ПАТ Акціонерний банк "Укргазбанк" - Кононенка Ю.О., ПАТ "Укрсоцбанк"- Гамана О.М.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Києві касаційну скаргу голови ліквідаційної комісії ТОВ "Боянівка Імпекс ЛТД" Бурми С.В.

на постанову Львівського апеляційного господарського суду від 19.10.2015 по справі № 926/914-б/14 про банкрутство ТОВ "Боянівка Імпекс ЛТД",-

В С Т А Н О В И В:

Ухвалою Господарського суду Чернівецької області від 18.06.2014 прийнято заяву ТОВ "Боянівка Імпекс ЛТД" про порушення справи про банкрутство за ст. 95 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом", призначено підготовче засідання на 26.06.2014 року.

Ухвалою підготовчого засідання Господарського суду Чернівецької області від 26.06.2014, яка залишена без змін постановою Львівського апеляційного господарського суду від 16.09.2014, порушено провадження по справі № 926/914-б/14 про банкрутство ТОВ "Боянівка Імпекс ЛТД" за ст. 95 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом", введено мораторій на задоволення вимог кредиторів.

Доповідач - суддя Ткаченко Н.Г.

Постановою Вищого господарського суду України від 11.11.2014 скасовано постанову Львівського апеляційного господарського суду від 16.09.2014 та ухвалу Господарського суду Чернівецької області від 26.06.2014, справу направлено на новий розгляд до господарського суду першої інстанції.

Переглядаючи справу повторно, ухвалою підготовчого засідання Господарського суду Чернівецької області від 16.12.2014 порушено провадження по справі № 926/914-б/14 про банкрутство ТОВ "Боянівка Імпекс ЛТД" за ст. 95 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом", введено мораторій на задоволення вимог кредиторів, яка залишена без змін постановою Львівського апеляційного господарського суду від 03.03.2015 по справі № 926/914-б/14.

Постановою Львівського апеляційного господарського суду від 03.03.2015 залишено без змін ухвалу Господарського суду Чернівецької області від 16.12.2014 по справі № 926/914-б/14.

Постановою Вищого господарського суду України від 02.06.2015 постанову Львівського апеляційного господарського суду від 03.03.2015 та ухвалу Господарського суду Чернівецької області від 16.12.2014 по справі № 926/914-б/14 залишено без змін

Постановою господарського суду Чернівецької області від 30.06.2015 по справі № 926/914-б/14 визнано ТзОВ "Боянівка Імпекс ЛТД" банкрутом. Відкрито ліквідаційну процедуру та призначено ліквідатором ТзОВ "Боянівка Імпекс ЛТД" голову ліквідаційної комісії Бурму С.В. Скасовано арешти, накладені на майно ТзОВ "Боянівка Імпекс ЛТД". Припинено повноваження засновників, власників (власника) майна ТзОВ "Боянівка Імпекс ЛТД" та припинено повноваження всіх органів управління банкрута щодо управління банкрутом та розпорядження його майном; звільнено керівника ТзОВ "Боянівка Імпекс ЛТД". Відповідне повідомлення оприлюднено на офіційному веб-сайті Вищого господарського суду України про визнання боржника банкрутом.

Постановою Львівського апеляційного господарського суду від 19.10.2015 по справі № 926/914-б/14 постанову Господарського суду Чернівецької області від 30.06.2015 по справі № 926/914-б/14 скасовано повністю. Справу направлено на новий розгляд до Господарського суду Чернівецької області.

В касаційній скарзі голова ліквідаційної комісії ТОВ "Боянівка Імпекс ЛТД" Бурма С.В., просить скасувати постанову Львівського апеляційного господарського суду від 19.10.2015 по справі № 926/914-б/14 посилаючись на те, що вона постановлена з порушенням норм матеріального та процесуального права, а постанову Господарського суду Чернівецької області від 30.06.2015 по справі № 926/914-б/14 залишити в силі.

Заслухавши доповідь судді Ткаченко Н.Г., пояснення представників ПАТ Акціонерний банк "Укргазбанк" та ПАТ "Укрсоцбанк", перевіривши матеріали справи та обговоривши доводи касаційної скарги, колегія суддів дійшла висновку, що касаційна скарга підлягає частковому задоволенню з наступних підстав.

Згідно ст. 41 ГПК України господарські суди розглядають справи про банкрутство у порядку провадження, передбаченому цим Кодексом, з урахуванням особливостей, встановлених Законом України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом".

Відповідно до ч. 2 ст. 95 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом", за результатами розгляду заяви про порушення справи про банкрутство юридичної особи, майна якої недостатньо для задоволення вимог кредиторів, господарський суд визнає боржника, який ліквідується, банкрутом, відкриває ліквідаційну процедуру, призначає ліквідатора в порядку, встановленому цим Законом для призначення розпорядника майна. Обов'язки ліквідатора можуть бути покладені на голову ліквідаційної комісії (ліквідатора) незалежно від наявності у нього статусу арбітражного керуючого.

Згідно з положеннями частини 1 статті 114 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом", кандидатура арбітражного керуючого для виконання повноважень розпорядника майна визначається судом самостійно із застосуванням автоматизованої системи з числа осіб, внесених до Єдиного реєстру арбітражних керуючих (розпорядників майна, керуючих санацією, ліквідаторів) України.

Пунктами 4.2., 4.3., 4.6., 4.8.2. Положення про автоматизовану систему з відбору кандидатів на призначення арбітражного керуючого у справах про банкрутство, затвердженого Постановою Пленуму Вищого господарського суду України №1 від 16.01.2013 року, передбачено, що у разі надходження заяви про порушення справи про банкрутство та прийняття суддею рішення про наявність підстав для її прийняття, до винесення відповідної ухвали суддя до дванадцятої години робочого дня в межах строку, встановленого частиною 1 статті 12 Закону про банкрутство, визначає коефіцієнт складності справи про банкрутство та вчиняє електронний запит на автоматичне визначення кандидатури арбітражного керуючого. Справи за коефіцієнтом складності поділяються на п'ять категорій, зокрема, до першої категорії відносять справи за спрощеним порядком провадження, передбаченим статтею 95 Закону про банкрутство. Електронний запит на автоматизований відбір кандидата арбітражного керуючого здійснюється за встановленою формою з обов'язковим зазначенням коефіцієнту складності справи і необхідної для розгляду конкретної справи спеціалізації арбітражного керуючого та є підставою для проведення автоматизованого відбору кандидата арбітражного керуючого. Автоматизований відбір кандидата арбітражного керуючого для призначення у справу про банкрутство першої категорії складності здійснюється з числа арбітражних керуючих, які відповідно до Реєстру відповідають першому і другому рівню кваліфікації та які взяті на облік у відповідному апеляційному господарському суді.

Відтак, законодавством про банкрутство не передбачено винятків щодо застосування електронного запиту на автоматичне визначення кандидатури арбітражного керуючого на призначення ліквідатором підприємства-боржника по справам про банкрутство порушеним за ст.95 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" .

Разом з тим, враховуючи особливості провадження по справам про банкрутство за статтею 95 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом", господарський суд не позбавлений можливості відхилити визначену автоматизованою системою відбору арбітражних керуючих кандидатуру арбітражного керуючого та призначити ліквідатором боржника, що ліквідується власником, особу, яка виконувала повноваження голови ліквідаційної комісії, виходячи з оцінки кожної кандидатури та фактичних обставин справи.

За таких обставин, призначивши ліквідатором банкрута голову ліквідаційної комісії Бурму С.В., без вчинення у даній справі електронного запиту на автоматичне визначення кандидатури арбітражного керуючого на призначення ліквідатором, суд першої інстанції порушив порядок призначення ліквідатора, а тому Львівський апеляційний господарський суд прийшов до обгрунтованого висновку щодо скасування постанови Господарського суду Чернівецької області в цій частині та направлення справи на новий судовий розгляд в частині призначення ліквідатора по справі про банкрутство ТОВ "Боянівка Імпекс ЛТД" у відповідності до вимог Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" .

Враховуючи вище наведене, колегія суддів приходить до висновку, що постанова Львівського апеляційного господарського суду від 19.10.2015 по справі № 926/914-б/14 в частині скасування постанови господарського суду Чернівецької області від 30.06.2015 щодо призначення ліквідатором ТОВ "Боянівка Імпекс ЛТД" голови ліквідаційної комісії ТОВ "Боянівка Імпекс ЛТД" Бурми С.В. прийнята у відповідності до фактичним обставин і вимог Закону і підстав для її зміни чи скасування у цій частині не вбачається.

Разом з тим, постанова суду апеляційної інстанції від 19.10.2015 по справі № 926/914-б/14 в частині скасування постанови суду першої інстанції про визнання ТзОВ "Боянівка Імпекс ЛТД" банкрутом та відкриття ліквідаційної процедури, підлягає зміні з огляду на наступне.

Відповідно до ч. 1 ст. 95 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом", якщо вартості майна боржника-юридичної особи, щодо якого прийнято рішення про ліквідацію, недостатньо для задоволення вимог кредиторів, така юридична особа ліквідується в порядку, передбаченому цим Законом. У разі виявлення зазначених обставин ліквідатор (ліквідаційна комісія) зобов'язаний звернутися до господарського суду із заявою про порушення справи про банкрутство такої юридичної особи. Обов'язковою умовою звернення до господарського суду із заявою про порушення справи про банкрутство є дотримання боржником порядку ліквідації юридичної особи відповідно до законодавства України.

Згідно з ч.ч. 1-3, 5 ст. 105 Цивільного кодексу України, учасники юридичної особи, суд або орган, що прийняв рішення про припинення юридичної особи, зобов'язані протягом трьох робочих днів з дати прийняття рішення письмово повідомити орган, що здійснює державну реєстрацію. Після внесення запису про прийняття рішення засновників (учасників) юридичної особи, суду або уповноваженого ними органу про припинення юридичної особи до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців повідомлення про внесення запису до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців щодо прийняття рішення засновників (учасників) юридичної особи, суду або уповноваженого ними органу про припинення юридичної особи публікується у спеціалізованому друкованому засобі масової інформації. Учасники юридичної особи, суд або орган, що прийняв рішення про припинення юридичної особи, відповідно до цього Кодексу призначають комісію з припинення юридичної особи (комісію з реорганізації, ліквідаційну комісію), голову комісії або ліквідатора та встановлюють порядок і строк заявлення кредиторами своїх вимог до юридичної особи, що припиняється. Виконання функцій комісії з припинення юридичної особи (комісії з реорганізації, ліквідаційної комісії) може бути покладено на орган управління юридичної особи. Строк заявлення кредиторами своїх вимог до юридичної особи, що припиняється, не може становити менше двох і більше шести місяців з дня опублікування повідомлення про рішення щодо припинення юридичної особи.

За п. 1 ч. 1 та ч. 3 ст. 110 ЦК України, юридична особа ліквідується за рішенням її учасників або органу юридичної особи, уповноваженого на це установчими документами, в тому числі, у зв'язку з закінченням строку, на який було створено юридичну особу, досягненням мети, для якої її створено, а також в інших випадках, передбачених установчими документами. Якщо вартість майна юридичної особи є недостатньою для задоволення вимог кредиторів, юридична особа здійснює всі необхідні дії, встановлені законом про відновлення платоспроможності або визнання банкрутом.

Згідно ч. 8 ст. 111 ЦК України, ліквідаційна комісія (ліквідатор) після закінчення строку для пред'явлення вимог кредиторами складає проміжний ліквідаційний баланс, що включає відомості про склад майна юридичної особи, що ліквідується, перелік пред'явлених кредиторами вимог та результат їх розгляду. Проміжний ліквідаційний баланс затверджується учасниками юридичної особи, судом або органом, що прийняв рішення про ліквідацію юридичної особи.

Як вбачається із матеріалів справи, 31.01.2014 року зборами учасників ТОВ "Боянівка Імпекс ЛТД" прийнято рішення про припинення товариства шляхом його ліквідації, утворено ліквідаційну комісію, встановлено 2 місячний строк пред'явлення претензій кредиторів з дня опублікування відповідного оголошення, вирішено повідомити всіх відомих кредиторів про припинення товариства. В Бюлетені державної реєстрації № 274 (4) за 2014 рік від 10.02.2014 та в газеті "Чернівці" № 6(1213) від 06.02.2014 опубліковано оголошення про припинення підприємства шляхом ліквідації та відомості про ліквідатора.

05.06.2014 року зборами учасників ТОВ "Боянівка Імпекс ЛТД" розглянутий проміжний баланс товариства та прийнято рішення щодо звернення голови ліквідаційної комісії боржника Бурми С.В. до господарського суду Чернівецької області із заявою про порушення справи про банкрутство ТОВ "Боянівка Імпекс ЛТД".

Борг боржника - ТОВ "Боянівка Імпекс ЛТД" становить 65 966 438,92 грн., тоді як балансова вартість активів боржника складає 14 698 672 грн., і це підтверджується належними та допустимими доказами.

Переглядаючи в апеляційному порядку постанову Господарського суду Чернівецької області від 30.06.2015 по справі № 926/914-б/14 суд апеляційної інстанції встановив , що справа про банкрутство боржника порушена обгрунтовано і боржник визнаний банкрутом та відносно нього відкрита ліквідаційна процедура у відповідності до вимог закону.

Відтак, апеляційний господарський суд, переглядаючи справу в апеляційному порядку дійшов суперечливих висновків, погодившись з висновком суду першої інстанції щодо наявності правових підстав для визнання боржника банкрутом та відкриття ліквідаційної процедури, але при цьому скасував постанову господарського суду Чернівецької області від 30.06.2015 в повному обсязі.

Відповідно до ст. 1117 ГПК України переглядаючи у касаційному порядку судові рішення, касаційна інстанція на підставі встановлених фактичних обставин справи перевіряє застосування судом першої чи апеляційної інстанції норм матеріального і процесуального права.

Касаційна інстанція не має права встановлювати або вважати доведеними обставини, що не були встановлені у рішенні або постанові господарського суду чи відхилені ним, вирішувати питання про достовірність того чи іншого доказу, про перевагу одних доказів над іншими, збирати нові докази або додатково перевіряти докази.

Статтею 1119 ГПК України передбачено, що касаційна інстанція за результатами розгляду касаційної скарги має право, зокрема, і змінити рішення першої інстанції або постанову апеляційної інстанції.

За таких обставин, колегія суддів приходить до висновку, що постанова Львівського апеляційного господарського суду від 19.10.2015 по справі № 926/914-б/14 підлягає частковій зміні.

На підставі викладеного та керуючись ст.ст. 1115, 1117- 11113 ГПК України, Вищий господарський суд України, -

П О С Т А Н О В И В:

Касаційну скаргу голови ліквідаційної комісії ТОВ "Боянівка Імпекс ЛТД" Бурми С.В. задовольнити частково.

Постанову Львівського апеляційного господарського суду від 19.10.2015 по справі № 926/914-б/14 змінити, виклавши її резолютивну частину в такій редакції :

"Апеляційну скаргу ПАТ "Укрсоцбанк" задовольнити частково.

Постанову господарського суду Чернівецької області від 30.06.2015 по справі № 926/914-б/14 в частині призначення ліквідатором ТОВ "Боянівка

Імпекс ЛТД" голову ліквідаційної комісії ТОВ "Боянівка Імпекс ЛТД" Бурму С.В.- скасувати.

Справу в частині призначення ліквідатора ТОВ "Боянівка Імпекс ЛТД" направити на новий розгляд господарського суду Чернівецької області.

Зобов'язати голову ліквідаційної комісії ТОВ "Боянівка Імпекс ЛТД" Бурму С.В. виконувати повноваження ліквідатора ТОВ "Боянівка Імпекс ЛТД" до призначення господарським судом Чернівецької області у встановленому законодавством порядку нового ліквідатора.

В решті постанову господарського суду Чернівецької області від 30.06.2015 по справі № 926/914-б/14 залишити без змін.

Головуючий - Ткаченко Н.Г.

Судді - Катеринчук Л.Й.

Куровський С.В.

logo

Юридичні застереження

Protocol.ua є власником авторських прав на інформацію, розміщену на веб - сторінках даного ресурсу, якщо не вказано інше. Під інформацією розуміються тексти, коментарі, статті, фотозображення, малюнки, ящик-шота, скани, відео, аудіо, інші матеріали. При використанні матеріалів, розміщених на веб - сторінках «Протокол» наявність гіперпосилання відкритого для індексації пошуковими системами на protocol.ua обов`язкове. Під використанням розуміється копіювання, адаптація, рерайтинг, модифікація тощо.

Повний текст