Головна Сервіси для юристів ... База рішень" Протокол " Постанова ВГСУ від 11.10.2016 року у справі №918/1250/15 Постанова ВГСУ від 11.10.2016 року у справі №918/1...
print
Друк
search Пошук
comment
КОМЕНТАР від ресурсу "ПРОТОКОЛ":

КОМЕНТАР від ресурсу "ПРОТОКОЛ":

Державний герб України

ВИЩИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД УКРАЇНИ

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

11 жовтня 2016 року Справа № 918/1250/15 Вищий господарський суд України у складі колегії суддів:

Плюшка І.А. - головуючого,

Самусенко С.С.

Губенко Н.М.,

розглянувши

касаційну скаргу ОСОБА_4

на постанову Рівненського апеляційного господарського суду від 06 липня 2016 року

та на рішення господарського суду Рівненської області від 24 березня 2016 року

у справі № 918/1250/15

господарського суду Рівненської області

за позовом ОСОБА_4

до Товариства з обмеженою відповідальністю "Ринок",

треті особи, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору на стороні

позивача 1. ОСОБА_5,

2. ОСОБА_6,

3. ОСОБА_7,

4. ОСОБА_8,

третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні

відповідача ОСОБА_9,

про визнання недійсним рішення

за участю представників

позивача: ОСОБА_10

відповідача: ОСОБА_11

від третіх осіб на стороні позивача:

1) ОСОБА_5

2) ОСОБА_6, ОСОБА_10

3) не з'явилися

4) не з'явилися

від третьої особи на стороні відповідача: не з'явилися

ВСТАНОВИВ:

У листопаді 2015 року ОСОБА_4 звернувся до господарського суду Рівненської області з позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю "Ринок" про визнання недійсними рішень загальних зборів учасників Товариства з обмеженою відповідальністю "Ринок" по четвертому питанню порядку денного, оформлених протоколом № 21 від 25 лютого 2013 року.

Рішенням господарського суду Рівненської області від 24 березня 2016 року (суддя Качур А.М.), залишеним без змін постановою Рівненського апеляційного господарського суду від 06 липня 2016 року (Гудак А.В. - головуючий, Олексюк Г.Є., Маціщук А.В.), у задоволенні позову відмовлено.

Рішення судів попередніх інстанцій мотивовані тим, що загальні збори учасників Товариства з обмеженою відповідальністю "Ринок", на яких були прийняті спірні рішення, відбулись з дотриманням вимог закону та статуту відповідача під час їх скликання та проведення, оскільки учасники товариства, в т.ч. і позивач, були повідомлені про дату та час проведення зборів, були ознайомлені з порядком денним, а позивач був присутнім на загальних зборах 25 лютого 2013 року, про що свідчить його підпис в протоколі реєстрації присутніх учасників ТОВ "Ринок" без зауважень щодо порядку скликання та проведення зборів, на зборах було досягнуто необхідний кворум. За висновком судів спірні рішення не порушують права та інтереси позивача, оскільки були прийняті відповідно до статуту відповідача, в якому передбачено можливість поповнення статутного фонду товариства за рахунок прибутку, отриманого товариством від господарської діяльності, та за рахунок прийняття нових учасників; за результатами прийняття спірних рішень розмір статутного капіталу товариства не змінився, частка позивача в статутному капіталі збільшилась, а нова редакція статуту ТОВ "Ринок", затверджена на загальних зборах 25 лютого 2013 року, була підписана позивачем без зауважень.

Не погодившись із зазначеними рішенням та постановою, ОСОБА_4 звернувся до Вищого господарського суду України з касаційною скаргою, в якій просить рішення господарського суду Рівненської області від 24 березня 2016 року та постанову Рівненського апеляційного господарського суду від 06 липня 2016 року скасувати та прийняти нове рішення, яким позовні вимоги задовольнити повністю. В обґрунтування зазначених вимог заявник касаційної скарги посилається на порушення судами першої та апеляційної інстанцій норм матеріального та процесуального права.

Колегія суддів, обговоривши доводи касаційної скарги, перевіривши матеріали справи, юридичну оцінку обставин справи та повноту їх встановлення, дослідивши правильність застосування господарськими судами першої та апеляційної інстанцій норм матеріального та процесуального права вважає, що касаційна скарга не підлягає задоволенню з огляду на наступне.

Судами попередніх інстанцій встановлено, що 25 лютого 2013 року відбулися загальні збори учасників Товариства з обмеженою відповідальністю "Ринок" за наступним порядком денним:

1. Діяльність голови - директора Товариства "Ринок" ОСОБА_15 в період з 4 жовтня 2007 по 31 грудня 2012 р. Фінансово-господарська діяльність товариства в 2012 році.

2. Розгляд заяви учасника ОСОБА_16 щодо виходу з числа учасників Товариства.

3. Розгляд заяви учасника ОСОБА_17 щодо виключення учасників з Товариства.

4. Внесення відповідних змін до Статуту чи викладення його в новій редакції у зв'язку зі змінами до законодавства, прийнятими рішеннями та вирішення питання щодо розміру Статутного капіталу, складу учасників та часток.

Відповідно до протоколу реєстрації присутніх учасників зборів Товариства з обмеженою відповідальністю "Ринок" від 25 лютого 2013 року на вказаних загальних зборах були присутні учасники, частки яких складають 98,52 % голосів від загальної кількості учасників товариства.

За результатами голосування з питань, які були включені до порядку денного, загальними зборами учасників Товариства з обмеженою відповідальністю "Ринок" були прийняті наступні рішення, оформлені протоколом № 21 від 25 лютого 2013 року:

- по першому питанню: визнано задовільною діяльність ОСОБА_15 на посаді голови товариства - директора з 4 жовтня 2007 року по 31 грудня 2012 року та затверджено баланс і заключення ревізійної комісії товариства за 2012 рік;

- по другому питанню: затверджено вихід учасника ОСОБА_16 з числа учасників товариства та вирішено провести виплату в зв'язку з виходом згідно з вимогами чинного законодавства.

- по третьому питанню: вирішено виключити з числа учасників товариства ОСОБА_18 та ОСОБА_19 за перешкоджання ними своїми діями досягненню цілей товариства та провести з ними розрахунок згідно з вимогами чинного законодавства;

- по четвертому питанню:

1) постановлено з метою запобігання зменшення Статутного капіталу, довнести до статутного капіталу товариства суму 61 090,55 грн. на підставі прийнятого зборами рішення пропорційно вкладів учасників та поповнити статутний капітал грошима за рахунок отриманого товариством прибутку в період 2011-2012 року.

2) затверджено прийняття до складу учасників товариства нового учасника - ОСОБА_9 з сумою вкладу 3 % статутного капіталу, що становить 43 532,46 гривень.

3) затверджено новий розподіл часток учасників товариства в статутному капіталі товариства.

4) затверджено нову редакцію статуту товариства та постановлено здійснити його державну реєстрацію у встановлений законом термін.

Учасник товариства з обмеженою відповідальністю "Ринок" - ОСОБА_4 не погодився із прийнятими 25 лютого 2013 року на загальних зборах рішеннями по четвертому питанню порядку денного, оформленими протоколом № 21, та звернувся до господарського суду з позовом у даній справі про визнання недійсним зазначених рішень.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що спірні рішення прийняті з порушенням вимог закону та статуту відповідача під час скликання та проведення загальних зборів товариства і порушують права та законні інтереси позивача, як учасника товариства, оскільки були прийняті загальними зборами товариства з питань, не включених до порядку денного, учасників товариства було позбавлено можливості ознайомитися з такими питаннями і належним чином підготуватися до їх розгляду та внаслідок прийняття спірних рішень був порушений порядок перерозподілу часток виключених учасників товариства між позивачем та іншими учасниками товариства, що призвело до зменшення частки позивача в статутному капіталі товариства.

Відповідно до ст. 15 Цивільного кодексу України кожна особа має право на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання та свого інтересу, який не суперечить загальним засадам цивільного законодавства.

Згідно з ч.ч. 1, 5 ст. 98 ЦК України загальні збори учасників товариства мають право приймати рішення з усіх питань діяльності товариства, у тому числі і з тих, що передані загальними зборами до компетенції виконавчого органу. Рішення загальних зборів може бути оскаржене учасником товариства до суду.

Відповідно до п.п. 17, 18 Постанови Пленуму Верховного Суду України № 13 від 24.10.2008 "Про практику розгляду судами корпоративних спорів" підставами для визнання недійсними рішень загальних зборів акціонерів (учасників) господарського товариства можуть бути:

- порушення вимог закону та/або установчих документів під час скликання та проведення загальних зборів товариства;

- позбавлення акціонера (учасника) товариства можливості взяти участь у загальних зборах;

- порушення прав чи законних інтересів акціонера (учасника) товариства рішенням загальних зборів.

Безумовними підставами для визнання недійсними рішень загальних зборів в силу прямої вказівки закону є:

- прийняття загальними зборами рішення за відсутності кворуму для проведення загальних зборів чи прийняття рішення;

- прийняття загальними зборами рішень з питань, не включених до порядку денного загальних зборів товариства;

- прийняття загальними зборами рішення про зміну статутного капіталу товариства, якщо не дотримано процедури надання учасникам відповідної інформації.

Відповідно до ч. 5 ст. 61 Закону України "Про господарські товариства" про проведення загальних зборів товариства учасники повідомляються передбаченим статутом способом з зазначенням часу і місця проведення зборів та порядку денного. Повідомлення повинно бути зроблено не менш як за 30 днів до скликання загальних зборів. Будь-хто з учасників товариства вправі вимагати розгляду питання на загальних зборах учасників за умови, що воно було ним поставлено не пізніш як за 25 днів до початку зборів. Не пізніш як за 7 днів до скликання загальних зборів учасникам товариства повинна бути надана можливість ознайомитися з документами, внесеними до порядку денного зборів. З питань, не включених до порядку денного, рішення можуть прийматися тільки за згодою всіх учасників, присутніх на зборах.

Пунктом 8.14. Статуту товариства з обмеженою відповідальністю "Ринок" передбачено, що збори учасників вправі приймати рішення щодо питань, включених до порядку денного. З останнім учасники повинні бути ознайомлені не пізніше ніж за 30 днів до початку зборів. В іншому випадку розгляд питання на зборах здійснюється за згодою більшості присутніх учасників.

Як встановлено судами попередніх інстанцій, позивач, як учасник товариства з обмеженою відповідальністю "Ринок", 18.01.2013, тобто у визначений законом 30-денний строк до скликання зборів, та належним чином, через засоби поштового зв'язку, був повідомлений про дату, час і місце проведення загальних зборів учасників товариства, що підтверджується наявними в матеріалах справи копіями фіскального чеку УДППЗ "Укрпошта" ВПЗ Рівне-28 №3537 про надіслання документа позивачеві та описом вкладення у цінний лист.

Крім того, позивач був присутнім на загальних зборах учасників товариства 25 лютого 2013 року, що ним не заперечується. Присутність позивача на загальних зборах засвідчена в протоколі реєстрації присутніх учасників зборів Товариства з обмеженою відповідальністю "Ринок" від 25 лютого 2013 року, в якому передбачено, що підписанням протоколу учасник зборів підтверджує, що про час, місце, порядок денний загальних зборів повідомлений згідно з вимогами чинного законодавства. Заперечень з цих питань та персонально стосовно голови та секретаря зборів не має. Проти письмової фіксації персонального волевиявлення позивач не заперечував. Зауважень та заперечень щодо організаційної сторони зборів не мав.

Судами попередніх інстанцій встановлено, що протокол реєстрації присутніх учасників зборів підписано позивачем без зауважень і заперечень, у зв'язку з чим суди дійшли до вірного висновку про те, що позивач, підписавши протокол, підтвердив відсутність у нього будь-яких заперечень щодо порядку скликання, організації та проведення загальних зборів, а також засвідчив обізнаність з порядком денним загальних зборів та погодив його без жодних заперечень.

Колегія суддів погоджується з судами попередніх інстанцій про безпідставність посилань позивача на те, що до пункту четвертого порядку денного не були включені питання, з яких загальними зборами були прийняті спірні рішення.

Відповідно до п. 8.6. Статуту товариства з обмеженою відповідальністю "Ринок" збори можуть приймати рішення з будь-яких питань діяльності товариства.

Згідно з п. 4 ст. 145 ЦК України, ст. 59 Закону України "Про господарські товариства" та п. 8.6. статуту ТОВ "Ринок" до виключної компетенції загальних зборів учасників відносяться, зокрема, затвердження і внесення змін до статуту товариства, у тому числі зміна розміру його статутного капіталу, вирішення питань про придбання товариством частки учасника, виключення з учасників товариства.

Пунктом четвертим порядку денного загальних зборів, що відбулися 25 лютого 2013 року, передбачено розгляд: внесення відповідних змін до Статуту чи викладення його в новій редакції у зв'язку зі змінами до законодавства, прийнятими рішеннями та вирішення питання щодо розміру Статутного капіталу, складу учасників та часток.

Як вірно зазначено судами попередніх інстанцій, при розгляді питання "склад учасників" присутні на зборах учасники товариства мали право як приймати до складу нових учасників, так і виключати учасників товариства, а позивач, як учасник товариства, відповідно до ч. 5 ст. 61 Закону України "Про господарські товариства" мав право ознайомитися з документами, внесеними до порядку денного зборів. Однак, як встановлено судами, в матеріалах справи відсутні докази, які б свідчили про намагання позивача своєчасно, до початку загальних зборів, ознайомитись з порядком денним та документами, які мали розглядатись на загальних зборах товариства.

Разом з тим, прийняті по четвертому пункту порядку денного загальних зборів рішення про додаткове внесення учасниками товариства грошових коштів до статутного капіталу за рахунок отриманого товариством прибутку, про прийняття до складу учасників товариства нового учасника з сумою вкладу 3%, про затвердження розподілу часток учасників товариства в статутному капіталі та затвердження нової редакції статуту товариства повністю відповідали питанням, зазначеним в пункті чотири порядку денного.

Крім того, обставини щодо належного повідомлення позивача, як учасника товариства з обмеженою відповідальністю "Ринок", про проведення загальних зборів товариства, його обізнаності з порядком денним цих зборів, можливості ознайомлення з матеріалами порядку денного, його участі у зборах та дотримання процедури скликання загальних зборів були встановлені в рішенні господарського суду Рівненської області від 09 липня 2013 року у справі № 918/916/13 та в постанові Рівненського апеляційного господарського суду від 18 лютого 2014 року у справі № 918/747/13, залишеною без змін постановою Вищого господарського суду України від 23 червня 2014 року, і мають відповідно до ч. 3 ст. 35 ГПК України преюдиційне значення при вирішенні спору у даній справі.

Частиною першою статті 60 Закону України "Про господарські товариства" в редакції, яка діяла на момент виникнення спірних правовідносин, передбачено, що загальні збори учасників вважаються повноважними, якщо на них присутні учасники (представники учасників), що володіють у сукупності більш як 60 відсотками голосів.

Аналогічні положення містились і в пункті 8.8. Статуту товариства з обмеженою відповідальністю "Ринок" в редакції, яка діяла на момент прийняття спірних рішень.

Згідно з ч. 2, ст. 60 Закону України "Про господарські товариства" учасники зборів, які беруть участь у зборах, реєструються з зазначенням кількості голосів, яку має кожний учасник. Цей перелік підписується головою та секретарем зборів.

Судами попередніх інстанцій встановлено, що відповідно до протоколу реєстрації присутніх учасників товариства з обмеженою відповідальністю "Ринок" та протоколу №21 загальних зборів учасників товариства від 25 лютого 2013 року для участі у зборах зареєструвалось 26 учасників та їх представників, що склало 98,52% від загальної кількості голосів учасників, у зв'язку з чим суди дійшли вірного висновку про правомочність загальних зборів, які відбулись 25 лютого 2013 року.

При цьому, рішення з четвертого питання порядку денного були прийняті більшістю голосів (83,16% голосів від 98,52% присутніх на загальних зборах).

З огляду на викладене колегія суддів погоджується з висновками судів попередніх інстанцій про те, що загальні збори учасників товариства з обмеженою відповідальністю "Ринок", на яких були прийняті спірні рішення, відбулись з дотриманням вимог закону та статуту відповідача під час їх скликання та проведення, оскільки учасники товариства, в т.ч. і позивач, були своєчасно повідомлені про дату та час проведення зборів, були ознайомлені з порядком денним, а позивач був присутнім на загальних зборах 25 лютого 2013 року, про що свідчить його підпис в протоколі реєстрації присутніх учасників ТОВ "Ринок" від 25 лютого 2013 року без зауважень щодо порядку скликання та проведення зборів та на зборах було досягнуто необхідний кворум.

Крім того, суди дійшли до вірного висновку про те, що спірні рішення не порушують права та інтереси позивача з огляду на наступне.

Відповідно до ч. 1 ст. 144 ЦК України статутний капітал товариства з обмеженою відповідальністю складається із вкладів його учасників. Розмір статутного капіталу дорівнює сумі вартості таких вкладів.

Статутний капітал товариства визначає мінімальний розмір майна товариства, що гарантує інтереси його кредиторів.

Згідно з ч. 1 ст. 13 Закону України "Про господарські товариства" вкладом до статутного (складеного) капіталу господарського товариства можуть бути гроші, цінні папери, інші речі або майнові чи інші відчужувані права, що мають грошову оцінку, якщо інше не встановлено законом.

Статтею 143 ЦК України передбачено, що установчим документом товариства з обмеженою відповідальністю є статут, який, крім відомостей, передбачених статтею 88 цього кодексу, має містити відомості про: розмір статутного капіталу, з визначенням частки кожного учасника; склад та компетенцію органів управління і порядок прийняття ними рішень; розмір і порядок формування резервного фонду; порядок передання (переходу) часток у статутному капіталі.

Пунктами 5.4., 5.5., 5.7. Статуту товариства з обмеженою відповідальністю "Ринок" в редакції, чинній станом на момент прийняття загальними зборами учасників товариства спірних рішень, передбачено, що для забезпечення діяльності товариства за рахунок вкладів засновників товариства створено статутний капітал у розмірі 1 451 082,00 грн. Розмір вкладу кожного учасника визначається цим статутом. Статутний фонд товариства може поповнюватися за рахунок прибутку, отриманого товариством від господарської діяльності, прийняття нових учасників, а в разі необхідності - за рахунок додаткових внесків учасників.

Відповідно до п. 8.6. Статуту товариства з обмеженою відповідальністю "Ринок" в редакції, чинній станом на момент прийняття загальними зборами учасників товариства спірних рішень, збори можуть приймати рішення з будь-яких питань діяльності товариства. При цьому, затвердження Статуту товариства, внесення змін і доповнень до Статуту, зміна розміру статутного капіталу, вирішення питання про придбання товариством частки учасника, порядку розподілу прибутку та збитків товариства, встановлення розміру, порядку та форми внесення додаткових вкладів, виключення з учасників товариства та інші є питання є виключною компетенцією зборів.

Зазначеним пунктом Статуту також передбачено, що питання про визначення основних напрямків діяльності товариства, затвердження планів та звітів про їх виконання, рішення про внесення змін до Статуту та зміну розміру статутного капіталу, про виключення учасника з товариства вважається прийнятим, якщо за нього проголосують учасники, що володіють у сукупності більш як 50% загальної кількості голосів учасників; з решти питань рішення приймається простою більшістю голосів.

Як встановлено судами попередніх інстанцій згідно з рішеннями, прийнятими за результатами розгляду питання щодо розміру статутного капіталу товариства, включеного до пункту четвертого порядку денного зборів, загальний розмір статутного капіталу не змінився та склав 1 451 082,00 грн, тобто розмір статутного капіталу товариства не зменшувався і не збільшувався спірними рішенням загальних зборів.

Крім того, згідно зі спірними рішеннями прибуток товариства за період 2011-2012 року в сумі 61 090,55 грн. був розподілений між учасниками товариства, в т.ч. і позивачу, пропорційно їх вкладів, та внесений до Статутного фонду товариства з метою запобігання зменшення його розміру у зв'язку з виключенням трьох учасників товариства. Внаслідок такого розподілу частка позивача в статутному капіталі збільшилась як у процентному, так і у грошовому вимірах з 3,71% до 3,88%, тобто з 53 835,14 грн. до 56 277,71 грн., чим спростовуються безпідставні твердження позивача про зменшення його частки.

Разом з тим, рішення загальних зборів учасників ТОВ "Ринок" про прийняття до складу учасників товариства нового учасника з сумою вкладу 3%, що становить 43 532,46 грн, було прийнято більшістю голосів присутніх учасників товариства та не суперечить положенням Статуту товариства, пунктом 5.7. якого передбачено можливість поповнення Статутного фонду товариства за рахунок прийняття нових учасників.

При цьому, як вірно встановлено судами, затверджена 25 лютого2013 року на загальних зборах учасників ТОВ "Ринок" редакція статуту ТОВ "Ринок" була підписана позивачем без будь-яких зауважень.

З огляду на викладене колегія суддів погоджується з висновком судів попередніх інстанцій про те, що позивач не довів порушення його корпоративних прав спірними рішеннями.

Посилання позивача на те, що спірними рішеннями був порушений порядок перерозподілу часток виключених учасників товариства між учасниками товариства є безпідставним, оскільки відповідно до вимог ст.ст. 64, 54 Закону України "Про господарські товариства" при виключенні учасника з товариства йому виплачується вартість частини майна товариства, пропорційна його частці у статутному капіталі, про що на загальних зборах учасників 25 лютого 2013 року були прийняті відповідні рішення та у зв'язку з чим статутний капітал товариства підлягав би зменшенню.

Приймаючи оскаржуване рішення, місцевий господарський суд всебічно, повно і об'єктивно дослідив матеріали справи в їх сукупності, дав вірну юридичну оцінку обставинам справи та прийняв рішення, яке відповідає вимогам закону та обставинам справи.

Переглядаючи справу повторно, в порядку ст.101 ГПК України, господарський суд апеляційної інстанції правильно залишив прийняте рішення без змін. Постанова апеляційного господарського суду відповідає вимогам закону, а посилання скаржника на порушення норм матеріального та процесуального права при винесенні оскаржуваних рішення та постанови не знайшли свого підтвердження, у зв'язку з чим підстав для зміни чи скасування зазначених судових актів колегія суддів не вбачає.

З огляду на зазначене колегія суддів Вищого господарського суду України дійшла висновку, що постанову суду апеляційної інстанції слід залишити без змін, а касаційну скаргу - без задоволення.

Керуючись ст. ст. 1115, 1117, 1119, 11111 Господарського процесуального кодексу України Вищий господарський суд України, -

ПОСТАНОВИВ:

1. Касаційну скаргу ОСОБА_4 залишити без задоволення.

2. Постанову Рівненського апеляційного господарського суду від 06 липня 2016 року зі справи № 918/1250/15 залишити без змін.

Головуючий суддя І.А. Плюшко

Судді С.С. Самусенко

Н.М. Губенко

logo

Юридичні застереження

Protocol.ua є власником авторських прав на інформацію, розміщену на веб - сторінках даного ресурсу, якщо не вказано інше. Під інформацією розуміються тексти, коментарі, статті, фотозображення, малюнки, ящик-шота, скани, відео, аудіо, інші матеріали. При використанні матеріалів, розміщених на веб - сторінках «Протокол» наявність гіперпосилання відкритого для індексації пошуковими системами на protocol.ua обов`язкове. Під використанням розуміється копіювання, адаптація, рерайтинг, модифікація тощо.

Повний текст