Головна Сервіси для юристів ... База рішень" Протокол " Постанова ВГСУ від 11.08.2015 року у справі №910/25520/13 Постанова ВГСУ від 11.08.2015 року у справі №910/2...
print
Друк
search Пошук
comment
КОМЕНТАР від ресурсу "ПРОТОКОЛ":

КОМЕНТАР від ресурсу "ПРОТОКОЛ":

Державний герб України

ВИЩИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД УКРАЇНИ

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

11 серпня 2015 року Справа № 910/25520/13

Вищий господарський суд України у складі колегії суддів:

Головуючого - Ткаченко Н.Г.

Суддів - Куровського С.В.

Поліщука В.Ю.

За участю представників : ПАТ "Державний експортно-імпортний банк України" - Липської Н.В. та Будниченка О.В.; ПАТ АКБ "Індустріалбанк" - Трохименко Н.С.; ДПІ у Голосіївському районі головного Управління ДФС у м. Києві - Пащенка В.А.; Ліквідатора ТОВ "Атем" арбітражного керуючого Ковези А.І. - Фадєєвої Н.І.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Києві касаційну скаргу ПАТ "Державний експортно-імпортний банк України"

на постанову Київського апеляційного господарського суду від 16.06.2015 та ухвалу Господарського суду м. Києва від 18.03.2015 по справі № 910/25520/13 про банкрутство ТОВ "Атем", -

В С Т А Н О В И В :

Ухвалою Господарського суду м.Києва від 10.02.2014 порушено провадження по справі № 910/25520/13 про банкрутство ТОВ "Атем", на підставі ст.ст.16, 95 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом", введено мораторій на задоволення вимог кредиторів.

Постановою Господарського суду м. Києва від 10.02.2014 по справі №910/25520/13 боржника - ТОВ "Атем" визнано банкрутом, відкрито ліквідаційну процедуру, призначено ліквідатором боржника голову ліквідаційної комісії Ковезу А.І.

Ухвалою господарського суду міста Києва від 18.03.2015 по справі № 910/25520/13 призначено судову економічну експертизу.

Ухвалою Господарського суду міста Києва від 18.03.2015 по справі № 910/25520/13 /суддя: Івченко А.М./ зупинено провадження по справі до надання висновків судової економічної експертизи, проведення якої доручено атестованим судовим експертам Київського науко-дослідного інституту судових експертиз Міністерства юстиції України.

Постановою Київського апеляційного господарського суду від 16.06.2015 /судді : Разіна Т.І., Пантелієнко В.О., Сотнікова С.В./ апеляційну скаргу ПАТ "Державний експортно-імпортний банк України" залишено без задоволення, а ухвалу господарського суду міста Києва від 18.03.2015 у справі № 910/25520/13 залишено без змін.

В касаційній скарзі та додаткових поясненнях до касаційної скарги ПАТ "Державний експортно-імпортний банк України" просить постанову Київського апеляційного господарського суду від 16.06.2015 та ухвалу Господарського суду м. Києва від 18.03.2015 скасувати, посилаючись на те, що вони постановлені з неправильним застосуванням норм процесуального права, справу передати на розгляд до суду першої інстанції.

У відзиві на касаційну скаргу ліквідатор ТОВ "Атем" арбітражний керуючий Ковеза А.І. просить залишити в силі оскаржувані ухвалу та постанову та вважає їх такими, що постановлені із додержанням вимог матеріального та процесуального права.

Заслухавши доповідь судді Ткаченко Н.Г., пояснення представників сторін, перевіривши матеріали справи та обговоривши доводи касаційної скарги, колегія суддів прийшла до висновку, що касаційна скарга підлягає задоволенню з наступних підстав.

Провадження по справі про банкрутство ТОВ "Атем", здійснюється за Законом України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом", на підставі ст.95 Закону / в редакції Закону, чинній після 19 січня 2013/.

Відповідно до ст. 79 ГПК України, суд наділений правом зупинити провадження у справі за клопотанням сторони у справі, прокурора, який бере участь у судовому процесі, або за власною ініціативою у випадках:

1) призначення господарським судом судової експертизи;

2) надсилання господарським судом матеріалів до слідчих органів;

3) заміни однієї сторони правонаступником.

Відповідно до ч. 1 ст. 41 ГПК України, для роз'яснення питань, що виникають при вирішенні господарського спору і потребують спеціальних знань, господарський суд призначає судову експертизу.

Як вбачається з матеріалів справи, ухвалою господарського суду міста Києва від 18.03.2015 по справі № 910/25520/13 призначено судову економічну експертизу, проведення якої доручено атестованим судовим експертам Київського науко-дослідного інституту судових експертиз Міністерства юстиції України та поставлено на вирішення експерту питання, яке стосується відповідності розрахунку заявлених у даній справі кредиторських вимог ПАТ "Державний експортно-імпортний банк України" умовам, договорів, що укладені між сторонами, розрахунковим документам та інше.

Ухвалою господарського суду м. Києва від 18.03.2015 зупинене провадження по справі № 910/25520/13 до надання висновків судової економічної експертизи.

Київський апеляційний господарський суд погодився з висновками суду першої інстанції та залишив ухвалу Господарського суду м. Києва від 18.03.2015 без змін, зазначивши, що зупинення провадження у справі є правом суду, яким він може скористатися при призначенні судової експертизи у справі для роз'яснення питань, що виникають під час розгляду справи і потребують спеціальних знань.

Але з такими висновками суду першої та апеляційної інстанції погодитись не можна.

Згідно із ст. 43 ГПК України господарський суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді в судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом.

Відповідно до чинного законодавства рішення суду є законним тоді, коли суд, виконавши всі вимоги процесуального законодавства і всебічно перевіривши обставини, вирішив справу у відповідності з нормами матеріального права, що підлягають застосуванню до даних правовідносин, а за їх відсутності - на підставі закону, що регулює подібні відносини, або виходячи із загальних засад і змісту законодавства України.

Оскаржувана ухвала суду першої інстанції та апеляційна постанова вимогам закону не відповідає.

Згідно ст.41 ГПК України господарські суди розглядають справи про банкрутство у порядку провадження, передбаченому цим Кодексом, з урахуванням особливостей, встановлених Законом України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом".

Відповідно до приписів ч. 1 ст. 37 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом "у випадках, передбачених цим Законом, господарський суд у судовому засіданні за участю сторін приймає постанову про визнання боржника банкрутом і відкриває ліквідаційну процедуру строком на дванадцять місяців.

Офіційне повідомлення про визнання ТОВ "Атем" банкрутом і відкриття ліквідаційної процедури опубліковано 17.02.2014 на офіційному веб-сайті Вищого господарського суду України в мережі Інтернет.

Відповідно до вимог Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" у справі про банкрутство процесуальні дії учасників справи та суду мають вчинятись чітко у строки, встановлені Законом про банкрутство.

Порушення строків, зокрема, проведення ліквідаційної процедури призводить до безпідставне затягування розгляду справи про банкрутство та порушенню прав кредиторів на своєчасне задоволення кредиторських вимог, збільшення витрат, безпосередньо пов'язаних із здійсненням ліквідаційної процедури, зростанню витрат щодо грошової винагороди ліквідатора у справі та інше.

Існування спору щодо заявлених грошових вимог одного кредитора не може бути підставою для зупинення провадження у справі про банкрутство, що призводить до безпідставного затягування провадження у справі та порушення строку введеної ліквідаційної процедури.

Крім того, призначення судової експертизи по кредиторським вимогам одного кредитора , не перешкоджає подальшому здійсненню ліквідаційної процедури та розгляду справи, зокрема, розгляд скарг, клопотань, розгляд інших кредиторських вимог, заявлених у ліквідаційній процедурі, крім затвердження звіту ліквідатора, ліквідаційного балансу та припинення провадження по справі.

Відтак, господарський суд першої інстанції помилково зупинив провадження по даній справі.

Відповідно до ст.99 ГПК України в апеляційній інстанції справи переглядаються за правилами розгляду цих справ у першій інстанції з урахуванням особливостей, передбачених у цьому розділі.

Апеляційний господарський суд, переглядаючи рішення в апеляційному порядку, користується правами, наданими суду першої інстанції.

Статтею 101 ГПК України встановлено, що у процесі перегляду справи апеляційний господарський суд за наявними у справі і додатково поданими доказами повторно розглядає справу. Додаткові докази приймаються судом, якщо заявник обґрунтував неможливість їх подання суду першої інстанції з причин, що не залежали від нього.

Апеляційний господарський суд не зв'язаний доводами апеляційної скарги і перевіряє законність і обґрунтованість рішення місцевого господарського суду у повному обсязі.

В апеляційній інстанції не приймаються і не розглядаються вимоги, що не були предметом розгляду в суді першої інстанції.

Переглядаючи справу в апеляційному порядку, в порушення вимог ст.99-101 ГПК України, господарський суд апеляційної інстанції, залишаючи без змін ухвалу Господарського суду м. Києва від 18.03.2015, на зазначені вище вимоги Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" та обставини справи уваги не звернув та не дав їм належної оцінки.

Відповідно до ст. 1117 ГПК України переглядаючи у касаційному порядку судові рішення, касаційна інстанція на підставі встановлених фактичних обставин справи перевіряє застосування судом першої чи апеляційної інстанції норм матеріального і процесуального права.

Касаційна інстанція не має права встановлювати або вважати доведеними обставини, що не були встановлені у рішенні або постанові господарського суду чи відхилені ним, вирішувати питання про достовірність того чи іншого доказу, про перевагу одних доказів над іншими, збирати нові докази або додатково перевіряти докази.

За таких обставин, постанову Київського апеляційного господарського суду від 16.06.2015 та ухвалу Господарського суду м. Києва від 18.03.2014 по аві про банкрутство ТОВ "Атем" не можна визнати як такі, що відповідають фактичним обставинам справи і вимогам закону і вони підлягають скасуванню, а справа направленню до суду першої інстанції для подальшого розгляду.

На підставі викладеного та керуючись ст.ст. 1115, 1117- 1119, 11110 - 11111 ГПК України, Вищий господарський суд України, -

П О С Т А Н О В И В:

Касаційну скаргу ПАТ "Державний експортно-імпортний банк України" задовольнити.

Постанову Київського апеляційного господарського суду від 16.06.2015 та ухвалу Господарського суду м. Києва від 18.03.2015 по справі № 910/25520/13 скасувати.

Справу № 910/25520/13 направити до Господарського суду м. Києва для подальшого розгляду.

Головуючий - Ткаченко Н.Г.

Судді - Куровський С.В.

Поліщук В.Ю.

logo

Юридичні застереження

Protocol.ua є власником авторських прав на інформацію, розміщену на веб - сторінках даного ресурсу, якщо не вказано інше. Під інформацією розуміються тексти, коментарі, статті, фотозображення, малюнки, ящик-шота, скани, відео, аудіо, інші матеріали. При використанні матеріалів, розміщених на веб - сторінках «Протокол» наявність гіперпосилання відкритого для індексації пошуковими системами на protocol.ua обов`язкове. Під використанням розуміється копіювання, адаптація, рерайтинг, модифікація тощо.

Повний текст