Головна Сервіси для юристів ... База рішень" Протокол " Постанова ВГСУ від 11.05.2016 року у справі №910/15892/15 Постанова ВГСУ від 11.05.2016 року у справі №910/1...
print
Друк
search Пошук
comment
КОМЕНТАР від ресурсу "ПРОТОКОЛ":

КОМЕНТАР від ресурсу "ПРОТОКОЛ":

Державний герб України

ВИЩИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД УКРАЇНИ

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

11 травня 2016 року Справа № 910/15892/15

Вищий господарський суд України у складі колегії суддів:

головуючого суддіСибіги О.М.,суддівКоробенка Г.П., Мачульського Г.М.розглянувши матеріали касаційної скаргиОб'єднання співвласників багатоквартирного будинку "Ювілейний-750", м. Львівна постановуКиївського апеляційного господарського суду від 03.03.2016 рокуу справі господарського суду міста Києваза позовомОб'єднання співвласників багатоквартирного будинку "Ювілейний-750", м. ЛьвівдоІноземного підприємства "Памір-Інвест", м. Київпростягнення 44 172, 58 грн.

за участю представників

позивача: не з'явився,

відповідача: Богатих Д.С.

В С Т А Н О В И В:

Об'єднання співвласників багатоквартирного будинку "Ювілейний-750" (далі за текстом - ОСББ "Ювілейний-750") звернулось до господарського суду міста Києва з позовом до іноземного підприємства "Памір-Інвест" (далі за текстом - ІП "Памір-Інвест") про стягнення 25 310, 46 грн. суми заборгованості, 1 732, 19 грн. 3 % річних та 17 129, 93 грн. інфляційних нарахувань.

Рішенням господарського суду міста Києва від 16.09.2015 року позовні вимоги задоволено: присуджено до стягнення з ІП "Памір-Інвест" на користь ОСББ "Ювілейний-750" 25 310, 46 грн. суми заборгованості, 1 732, 19 грн. 3 % річних та 17 129, 93 грн. інфляційних нарахувань.

Рішення місцевого господарського суду мотивовано тим, що ІП "Памір-Інвест" ухиляється від укладання договорів на утримання майна з ОСББ "Ювілейний-750" та від сплати належних внесків, а тому наявні правові підстави для стягнення заборгованості по оплаті внесків за утримання будинку та прибудинкової території, а також 3 % річних та інфляційних нарахувань.

Постановою Київського апеляційного господарського суду від 03.03.2016 року рішення господарського суду міста Києва від 16.09.2015 року було скасовано та прийнято нове рішення, яким в задоволенні позову ОСББ "Ювілейний-750" до ІП "Памір-Інвест" про стягнення 44 172, 58 грн. відмовлено.

Постанову суду апеляційної інстанції мотивовано тим, що позивачем не доведено належними та допустимими доказами факту відмови відповідача, як власника приміщень багатоквартирного будинку № 20 по вулиці Мечникова у місті Львові, укласти з позивачем договір на обслуговування та оплату комунальних послуг з управителем або відмови сплачувати обов'язкові платежі, як і не доведено факту припинення сплати відповідачем таких платежів.

Не погоджуючись з постановою суду апеляційної інстанції, ОСББ "Ювілейний-750" звернулось до Вищого господарського суду України з касаційною скаргою, в якій просить скасувати постанову Київського апеляційного господарського суду від 03.03.2016 року і направити справу на новий розгляд до суду апеляційної інстанції.

ІП "Памір-Інвест" до Вищого господарського суду України було подано відзив на касаційну скаргу, в якому відповідач проти доводів касаційної скарги заперечує та просить залишити її без задоволення, а постанову суду апеляційної інстанції - без змін.

В судовому засіданні представник відповідача проти доводів касаційної скарги заперечував та просив залишити її без задоволення, а постанову суду апеляційної інстанції - без змін.

Позивача згідно з приписами ст. 1114 ГПК України було належним чином повідомлено про день, час і місце розгляду касаційної скарги, однак він не скористався передбаченим законом процесуальним правом на участь в розгляді справи касаційною інстанцією.

Заслухавши пояснення представника відповідача, приймаючи до уваги межі перегляду справи в суді касаційної інстанції, перевіривши повноту встановлення господарськими судами обставин справи та правильність застосування судами норм матеріального та процесуального права, колегія суддів Вищого господарського суду України дійшла висновку, що касаційна скарга задоволенню не підлягає з огляду на наступне.

Господарськими судами попередніх інстанцій встановлено, що 03.07.2009 року Управлінням державної реєстрації Львівської міської ради зареєстровано статут ОСББ "Ювілейний-750", згідно п. 1.1 якого його створено власниками квартир та/або приміщень багатоквартирного будинку № 20 по вулиці Мечникова у місті Львові на підставі Закону України "Про об'єднання співвласників багатоквартирного будинку".

Власники квартир, житлових і нежитлових приміщень зобов'язані виконувати вимоги чинного законодавства та статуту об'єднання (п. 1.3 статуту ОСББ "Ювілейний-750").

Члени об'єднання згідно п. п. 3.2.2, 3.3.4 статуту ОСББ "Ювілейний-750" приймають рішення про управління неподільним майном будинку. Частка в загальному обсязі обов'язкових платежів на утримання і ремонт неподільного майна будинку встановлюється пропорційно до загальної площі житлових та нежитлових приміщень, які перебувають у власності фізичних та юридичних осіб.

Вищим органом управління об'єднання є загальні збори. До виключної компетенції загальних зборів, зокрема, належить визначення розмірів внесків та платежів членів об'єднання (п. п. 4.2, 4.5 статуту ОСББ "Ювілейний-750").

Положеннями ст. 8 статуту ОСББ "Ювілейний-750" визначено порядок та умови укладення договорів між об'єднанням та кожним власником квартири, приміщення.

Так, на підставі п. 8.1 статуту у разі прийняття на власний баланс об'єднання всього житлового комплексу та вибору форми управління неподільним та загальним майном через статутні органи об'єднання між об'єднанням та кожним власником житлового чи нежитлового приміщення укладається договір на основі Типового договору, затвердженого спеціально уповноваженим центральним органом виконавчої влади з питань житлово-комунального господарства. У разі відмови власника приміщення укладати договір або сплачувати обов'язкові платежі на утримання та ремонт неподільного майна та відповідної частки загального майна об'єднання, об'єднання має право звернутися до суду для стягнення нарахованих платежів в судовому порядку. Право на звернення до суду виникає у об'єднання через шістдесят днів з дня припинення платежів або відмови в укладенні договору (п. п. 8.2, 8.3 статуту ОСББ "Ювілейний-750").

Власники житлових чи нежитлових приміщень, розташованих в межах одного житлового комплексу, які не є членами об'єднання, та орендарі можуть укладати з об'єднанням договір про участь у витратах на утримання будинку та прибудинкової території та надання послуг (п. 10.5 статуту ОСББ "Ювілейний-750").

Член об'єднання зобов'язаний, зокрема, додержуватися Правил користування приміщеннями житлових будинків і прибудинковими територіями, затвердженими постановою Кабінету Міністрів України від 08.10.1992 року № 572 "Про механізм впровадження Закону України "Про приватизацію державного житлового фонду", своєчасно і в повному обсязі сплачувати належні платежі, виконувати згідно укладеного з об'єднанням договору власні договірні зобов'язання перед об'єднанням (п. 11.3 статуту ОСББ "Ювілейний-750").

Згідно листа Департаменту житлового господарства та інфраструктури від 20.12.2013 року вих. № 25-881 житловий комплекс за адресою: м. Львів, вул. Мечникова, 20 перебуває на балансі ОСББ "Ювілейний-750", яке самостійно здійснює його управління, утримання та обслуговування. Крім того, при затвердженні виконавчим комітетом Львівської міської ради тарифів на утримання будинку та прибудинкових територій для населення у місті Львові гранично допустимої величини тарифу не встановлено.

Господарськими судами попередніх інстанцій встановлено, що власником квартир № 19 та № 55 в будинку № 20 по вулиці Мечникова в місті Львові з вересня 2009 року, а квартири № 3 - з грудня 2009 року було підприємство із 100 % іноземною інвестицією "Монблан". Починаючи з липня 2012 року вказані квартири не належать зазначеному підприємству, право власності на них перейшло до ІП "Памір-Інвест", що підтверджується копіями свідоцтв про право власності на дані квартири від 26.06.2012 року, інформаційними довідками з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об'єктів нерухомого майна щодо об'єкта нерухомого майна.

Так, основним законом, який регулює діяльність ОСББ є Закон України "Про об'єднання співвласників багатоквартирного будинку" від 29.11.2001 року № 2866-ІІІ, згідно зі ст. 4 якого (в редакції, що діяла на момент утворення ОСББ "Ювілейний-750") об'єднання є юридичною особою, основна діяльність якого полягає у здійсненні функцій, що забезпечують реалізацію прав власників приміщень на володіння та користування спільним майном членів об'єднання, належне утримання будинку та прибудинкової території, сприяння членам об'єднання в отриманні житлово-комунальних та інших послуг належної якості за обґрунтованими цінами та виконання ними своїх зобов'язань, пов'язаних з діяльністю об'єднання.

Відповідно до ст. 322 Цивільного кодексу України власник зобов'язаний утримувати майно, що йому належить, якщо інше не встановлено договором або законом.

Приписами ч. 3 ст. 20 Закону України "Про житлово-комунальні послуги" передбачено обов'язок споживача, зокрема, оплачувати житлово-комунальні послуги у строки, встановлені договором або законом.

На підставі положень ч. ч. 7 - 9 ст. 22 Закону України "Про об'єднання співвласників багатоквартирного будинку" (в редакції, що діяла на момент утворення ОСББ "Ювілейний-750") власники квартир, приміщень, що не обладнані приладами обліку, зобов'язані укласти договір про обслуговування та оплату комунальних послуг з управителем незалежно від членства в об'єднанні. Відмова від укладення договору, від оплати рахунків або несплата рахунків не допускається. Такі дії є порушенням прав інших членів об'єднання і підставою для звернення до суду про стягнення заборгованості із плати по відповідних рахунках у примусовому порядку. Власники несуть відповідальність за своєчасність здійснення платежів на рахунок управителя незалежно від використання приміщень особисто чи надання належних їм приміщень в оренду, якщо інше не передбачено договором.

Відповідно до ч. ч. 1, 5 - 7 ст. 13 Закону України "Про об'єднання співвласників багатоквартирного будинку" (в редакції, що діяла на момент утворення ОСББ "Ювілейний-750") відносини власників приміщень і управителя регулюються договором між ними, який укладається на основі Типового договору, форму якого затверджує центральний орган виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері містобудування. Укладення договору між власником окремого приміщення у житловому комплексі та управителем є обов'язковим і не залежить від членства в об'єднанні, за винятком випадку, коли власник і управитель є однією особою. У разі відмови власника приміщення укладати договір або сплачувати обов'язкові платежі на утримання та ремонт неподільного майна та відповідної частки загального майна об'єднання має право звернення до суду для стягнення нарахованих платежів у судовому порядку. Право на звернення до суду виникає у об'єднання через шістдесят днів з дня припинення платежів або відмови в укладенні договору.

Як відзначено судом апеляційної інстанції, матеріалами справи не підтверджено ухиляння (ігнорування) підприємства із 100 % іноземною інвестицією "Монблан" та відповідача від пропозиції позивача укласти договір, тобто відсутні докази, які б свідчили про відмову відповідача від укладення будь-яких договорів з ОСББ "Ювілейний-750", як і докази надсилання позивачем рахунків на оплату послуг з утримання будинку та прибудинкової території відповідачу.

Крім того, враховуючи вищезазначені правові приписи, право на звернення до суду з підстав відмови власника приміщення укладати договір або сплачувати обов'язкові платежі згідно ст. 13 Закону України "Про об'єднання співвласників багатоквартирного будинку" виникає у об'єднання через шістдесят днів з дня припинення платежів або відмови в укладенні договору.

З урахуванням викладеного, колегія суддів Вищого господарського суду України погоджується з висновками суду апеляційної інстанції про необхідність відмови у задоволенні позовних вимог, з огляду на те, що позивачем не доведено належними та допустимими доказами факту відмови відповідача, як власника приміщень багатоквартирного будинку, укласти з позивачем відповідний договір або сплачувати обов'язкові платежі, як і не доведено факту припинення сплати відповідачем таких платежів.

За таких обставин, колегія суддів Вищого господарського суду України приходить до висновку, що під час розгляду справи судом апеляційної інстанції фактичні обставини справи встановлено на основі повного, всебічного і об'єктивного дослідження поданих доказів, висновки суду відповідають цим обставинам і їм надана вірна юридична оцінка з правильним застосуванням норм матеріального і процесуального права.

Також, колегія суддів Вищого господарського суду України вважає за необхідне відзначити, що доводи ОСББ "Ювілейний-750", викладені у касаційній скарзі, грунтуються на невірному тлумаченні скаржником правових норм та не спростовують законних і обгрунтованих висновків суду апеляційної інстанції.

При цьому, відповідно до ч. 2 ст. 1117 ГПК України касаційна інстанція не має права встановлювати або вважати доведеними обставини, що не були встановлені у рішенні або постанові господарського суду чи відхилені ним, вирішувати питання про достовірність того чи іншого доказу, про перевагу одних доказів над іншими, збирати нові докази або додатково перевіряти докази.

Відповідно до п. 1 ст. 1119 ГПК України касаційна інстанція за результатами розгляду касаційної скарги має право залишити рішення першої інстанції або постанову апеляційної інстанції без змін, а скаргу - без задоволення.

Касаційна скарга залишається без задоволення, коли суд визнає, що рішення місцевого та постанова апеляційного господарських судів прийняті з дотриманням вимог матеріального та процесуального права, з'ясуванням всіх обставин, які мають значення для правильного вирішення спору.

Таким чином, колегія суддів Вищого господарського суду України погоджується з висновками суду апеляційної інстанції, які відповідають матеріалам справи та чинному законодавству, у зв'язку з чим підстав для скасування чи зміни оскаржуваного судового акту не вбачається.

Враховуючи викладене, керуючись ст. ст. 1115, 1117, 1119, 11111 Господарського процесуального кодексу України, Вищий господарський суд України,

ПОСТАНОВИВ:

1. Касаційну скаргу залишити без задоволення.

2. Постанову Київського апеляційного господарського суду від 03.03.2016 року у справі № 910/15892/15 - залишити без змін.

Головуючий суддяО.М. Сибіга СуддіГ.П. Коробенко Г.М. Мачульський

logo

Юридичні застереження

Protocol.ua є власником авторських прав на інформацію, розміщену на веб - сторінках даного ресурсу, якщо не вказано інше. Під інформацією розуміються тексти, коментарі, статті, фотозображення, малюнки, ящик-шота, скани, відео, аудіо, інші матеріали. При використанні матеріалів, розміщених на веб - сторінках «Протокол» наявність гіперпосилання відкритого для індексації пошуковими системами на protocol.ua обов`язкове. Під використанням розуміється копіювання, адаптація, рерайтинг, модифікація тощо.

Повний текст