Головна Сервіси для юристів ... База рішень" Протокол " Постанова ВГСУ від 10.12.2015 року у справі №922/5167/13 Постанова ВГСУ від 10.12.2015 року у справі №922/5...
print
Друк
search Пошук
comment
КОМЕНТАР від ресурсу "ПРОТОКОЛ":

КОМЕНТАР від ресурсу "ПРОТОКОЛ":

Державний герб України

ВИЩИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД УКРАЇНИ

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

10 грудня 2015 року Справа № 922/5167/13 Вищий господарський суд України у складі колегії суддів:

головуючого:Удовиченка О.С.,суддів:Куровського С.В., Поліщука В.Ю.розглянувши касаційну скаргу Ліквідатора Товариства з обмеженою відповідальністю "Ветеринарна торгівельна мережа" арбітражного керуючого Бондаренка Василя Анатолійовичана постанову Харківського апеляційного господарського суду від 03.09.2015у справі№ 922/5167/13 господарського суду Харківського областіза заявоюТовариства з обмеженою відповідальністю "Ветеринарна торгівельна мережа"провизнання банкрутомв судовому засіданні взяли участь представники :

арбітражний керуючий Бондаренко В.А.В С Т А Н О В И В :

Ухвалою господарського суду Харківської області від 24.12.2013 порушено провадження у справі про банкрутство Товариства з обмеженою відповідальністю "Ветеринарна торгівельна мережа" (далі - ТОВ "Ветеринарна торгівельна мережа") в порядку, передбаченому ст.11, 16 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом", введено мораторій на задоволення вимог кредиторів, введено процедуру розпорядження майном боржника, призначено розпорядником майна боржника арбітражного керуючого Борових І.А.

Ухвалою господарського суду Харківської області від 29.01.2014 звільнено арбітражного керуючого Борових А.І. на підставі його заяви від виконання повноважень розпорядника майна боржника, призначено розпорядником майна боржника арбітражного керуючого Бондаренка В.А.

Ухвалою господарського суду Харківської області від 11.03.2014 в попередньому засіданні затверджено реєстр вимог кредиторів ТОВ "Ветеринарна торгівельна мережа".

Постановою господарського суду Харківської області від 21.05.2014 визнано ТОВ "Ветеринарна торгівельна мережа" банкрутом, відкрито ліквідаційну процедуру, ліквідатором банкрута призначено арбітражного керуючого Бондаренка В.А.

До господарського суду ліквідатором банкрута подано звіт ліквідатора про завершення ліквідаційної процедури ТОВ "Ветеринарна торгівельна мережа" від 30.06.2015 (т.5 а.с. 51-128).

Ухвалою господарського суду Харківської області від 05.08.2015 (суддя Кононова О.В.) затверджено звіт ліквідатора і ліквідаційний баланс, ліквідовано юридичну особу ТОВ "Ветеринарна торгівельна мережа", визнано вимоги кредиторів, що були задоволені за недостатністю майна банкрута ТОВ "Ветеринарна торгівельна мережа", а саме: ДПІ у Київському районі ГУ Міндоходів у Харківській області у розмірі 12 716 757,81 грн.; ФОП ОСОБА_7 у розмірі 5018,00 грн., ФОП ОСОБА_8 у розмірі 3718,00 грн. погашеними, провадження у справі припинено.

Постановою Харківського апеляційного господарського суду від 03.09.2015 (колегія суддів: Крестьянінов О.О., Здоровко Л.М., Лакіза В.В.) ухвалу господарського суду Харківської області від 05.08.2015 скасовано, справу передано на розгляд до господарського суду Харківської області на стадію ліквідаційної процедури.

Ліквідатор Товариства з обмеженою відповідальністю "Ветеринарна торгівельна мережа" арбітражний керуючий Бондаренко Василь Анатолійович звернувся до Вищого господарського суду України з касаційною скаргою, в якій просить скасувати постанову Харківського апеляційного господарського суду від 03.09.2015, ухвалу господарського суду Харківської області від 05.08.2015 залишити без змін.

В обґрунтування касаційної скарги заявник посилається на порушення судом апеляційної інстанції при винесенні оскаржуваної постанови норм матеріального права, зокрема: ст.46 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом".

Судова колегія, розглянувши наявні матеріали справи, заслухавши пояснення представників сторін, обговоривши доводи касаційної скарги, перевіривши юридичну оцінку обставин справи та повноту їх встановлення, дослідивши правильність застосування судом першої та апеляційної інстанції норм матеріального та процесуального права дійшла висновку, що касаційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.

Відповідно до ч.1 ст.46 Закону після завершення всіх розрахунків з кредиторами ліквідатор подає до господарського суду звіт та ліквідаційний баланс, до якого додаються: відомості за результатами інвентаризації майна боржника та перелік ліквідаційної маси; відомості про реалізацію об'єктів ліквідаційної маси з посиланням на укладені договори купівлі-продажу; копії договорів купівлі-продажу та акти приймання-передачі майна; реєстр вимог кредиторів з даними про розміри погашених вимог кредиторів; документи, які підтверджують погашення вимог кредиторів; довідка архівної установи про прийняття документів, які відповідно до закону підлягають довгостроковому зберіганню; для акціонерних товариств - копія розпорядження про скасування реєстрації випуску акцій, засвідчена Національною комісією з цінних паперів та фондового ринку; для емітентів цінних паперів - копія звіту про наслідки погашення цінних паперів, засвідчена Національною комісією з цінних паперів та фондового ринку.

Звіт ліквідатора має бути схвалений комітетом кредиторів, власником майна (органом, уповноваженим управляти майном) боржника (для державних підприємств або підприємств, у статутному капіталі яких частка державної власності перевищує 50 відсотків).

Господарський суд після заслуховування звіту ліквідатора та думки членів комітету кредиторів або окремих кредиторів виносить ухвалу про затвердження звіту ліквідатора та ліквідаційного балансу.

Частиною 2 ст.46 Закону передбачено, що якщо за результатами ліквідаційної процедури після задоволення вимог кредиторів не залишилося майна, господарський суд виносить ухвалу про ліквідацію юридичної особи - банкрута. Копія цієї ухвали надсилається органу, який здійснив державну реєстрацію юридичної особи - банкрута, та органам державної статистики для виключення юридичної особи з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців, а також власнику майна та органам доходів і зборів за місцезнаходженням банкрута.

Згідно ч.4 ст.46 Закону у разі якщо господарський суд дійшов висновку, що ліквідатор не виявив або не реалізував майнові активи банкрута у повному обсязі, суд виносить ухвалу про призначення нового ліквідатора в порядку, встановленому цим Законом, якщо інше не передбачено цим Законом.

Новий ліквідатор очолює ліквідаційну комісію і діє згідно з вимогами цього Закону.

Суд першої інстанції затверджуючи звіт ліквідатора ТОВ "Ветеринарна торгівельна мережа" арбітражного керуючого Бондаренка В.А. виходив з того, що на виконання вимог ст.41 Закону ліквідатором банкрута належним чином проведена ліквідаційна процедура, в результаті проведення ліквідаційних заходів встановлена відсутність майна банкрута, за рахунок якого могли б бути задоволені вимоги кредиторів, зазначені відомості відображені в акті інвентаризації майна банкрута.

Натомість, суд апеляційної інстанції встановив, що судом першої інстанції не в повній мірі досліджено питання виявлення активів банкрута у повному обсязі, зокрема, наявність дебіторської заборгованості за передання цінних паперів, що унеможливлює завершення ліквідаційної процедури.

Так, судом апеляційної інстанції встановлено, що 25.11.2013 між ТОВ "Ветеринарна торгівельна мережа" (кредитор) та ТОВ "Ветсинтез" (дебітор) укладено договори про реструктуризацію боргу №№2/1113-1, 3/1113-1, 4/1113-1, GMP-1, відповідно до яких розрахунки за цими договорами припиняють дію договорів, за якими виникла заборгованість; виконання зобов'язання за договорами має бути здійснено шляхом передачі векселів. На виконання умов договорів складено акти приймання - передачі у власність ТОВ "Ветеринарна торгівельна мережа" 189 простих векселів, емітованих ТОВ "Ветсинтез" 25.11.2013, загальною номінальною вартістю 38479999,96 грн.

З матеріалів справи вбачається, що 11.11.2013 між ТОВ "Хімтест України" (постачальник) та ТОВ "Ветеринарна торгівельна мережа" (покупець) укладено договір поставки №203. Згідно акту передачі простих векселів кредитору від 29.11.2013 у забезпечення заборгованості за поставлені товари ТОВ "Хімтест України" прийняв у ТОВ "Ветеринарна торгівельна мережа" прості векселі у кількості 12 одиниць на загальну суму 225292,20 грн.

Векселя у кількості 179 штук, емітовані ТОВ "Ветсинтез", загальною номінальною вартістю 38524283,01 грн., передані ТОВ "Комбі - проф" на підставі договору купівлі - продажу цінних паперів №БВ 77-6/13 від 26.11.2013, укладеного між ТОВ "Комбі - проф" (покупець) від імені якого діяло ТОВ "Альта- Брок" (повірений покупця) та ТОВ "Ветеринарна торгівельна мережа". Сума цього договору складала 1100000,00 грн. Відповідно до акту прийому - передачі цінних паперів від 26.11.2013 на виконання договору купівлі-продажу цінних паперів №БВ 77-6/13 від 26.11.2013 продавець передав, а покупець прийняв вказані векселя, внаслідок чого останній набув права власності на них.

Суд апеляційної інстанції, скасовуючи рішення суду першої інстанції, встановив, що висновки суду першої інстанції про направлення коштів у сумі 1100000,00 грн., прийнятих в рахунок оплати за договором купівлі-продажу цінних паперів №БВ 77-6/13 від 26.11.2013 на погашення заборгованості за міжнародним контрактом, ґрунтуються лише на усних пояснення ліквідатора банкрута у судовому засіданні.

Так, за загальними вимогами процесуального права, закріпленими у ст.ст. 32- 34, 43, 82, 84 ГПК, визначено обов'язковість встановлення судом під час вирішення спору обставин, що мають значення для справи, надання їм юридичної оцінки, а також оцінки всіх доказів, розрахунків, з яких суд виходив при розгляді справи.

Оскільки судом першої інстанції не встановлювались обставини направлення коштів у сумі 1100000,00 грн., прийнятих в рахунок оплати за договором купівлі-продажу цінних паперів №БВ 77-6/13 від 26.11.2013 на погашення заборгованості за міжнародним контрактом, ліквідатором банкрута обґрунтування направлення зазначених коштів надано лише до суду апеляційної інстанції, і при цьому не зазначено неможливості їх надання до суду першої інстанції, то суд апеляційної інстанції відповідно до вимог п.1, 2 ч.1 ст.104 ГПК України виніс законну та обґрунтовану постанову про скасування ухвали суду першої інстанції та направлення справи на розгляд до господарського суду.

Доводи заявника касаційної скарги щодо неврахування судом апеляційної інстанції первинних документів, наданих на підтвердження обставин погашення заборгованості за міжнародним контрактом, не приймаються до уваги судом касаційної інстанції, оскільки в силу ч.1, 2 ст.1117 ГПК України суд касаційної інстанції не може встановлювати обставини справи, збирати й перевіряти докази та надавати їм оцінку.

За таких обставин, постанова Харківського апеляційного господарського суду від 03.09.2015 є законною та обґрунтованою, підстави для її скасування відсутні.

Керуючись статтями 1115, 1117, 1119-11111 Господарського процесуального кодексу України, Вищий господарський суд України,

П О С Т А Н О В И В :

Касаційну скаргу Ліквідатора Товариства з обмеженою відповідальністю "Ветеринарна торгівельна мережа" арбітражного керуючого Бондаренка Василя Анатолійовича залишити без задоволення.

Постанову Харківського апеляційного господарського суду від 03.09.2015 у справі № 922/5167/13 залишити без змін.

Головуючий О.С. Удовиченко

Судді С.В. Куровський

В.Ю. Поліщук

logo

Юридичні застереження

Protocol.ua є власником авторських прав на інформацію, розміщену на веб - сторінках даного ресурсу, якщо не вказано інше. Під інформацією розуміються тексти, коментарі, статті, фотозображення, малюнки, ящик-шота, скани, відео, аудіо, інші матеріали. При використанні матеріалів, розміщених на веб - сторінках «Протокол» наявність гіперпосилання відкритого для індексації пошуковими системами на protocol.ua обов`язкове. Під використанням розуміється копіювання, адаптація, рерайтинг, модифікація тощо.

Повний текст