Головна Сервіси для юристів ... База рішень" Протокол " Постанова ВГСУ від 09.12.2015 року у справі №922/2402/15 Постанова ВГСУ від 09.12.2015 року у справі №922/2...
print
Друк
search Пошук
comment
КОМЕНТАР від ресурсу "ПРОТОКОЛ":

КОМЕНТАР від ресурсу "ПРОТОКОЛ":

Державний герб України

ВИЩИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД УКРАЇНИ

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

09 грудня 2015 року Справа № 922/2402/15 Вищий господарський суд України у складі колегії суддів:

головуючого Гончарука П.А.суддів Кондратової І.Д. Стратієнко Л.В. (доповідач)за участі представників: позивача: відповідача: не з'явився не з'явивсярозглянувши у відкритому судовому засіданні касаційну скаргу комунального підприємства "Нікопольське виробниче управління водопровідно - каналізаційного господарства" Нікопольської міської радина рішення та постановуГосподарського суду Харківської області від 14 липня 2015 року Харківського апеляційного господарського суду від 22 вересня 2015 рокуу справі№ 922/2402/15за позовомкомунального підприємства "Нікопольське виробниче управління водопровідно - каналізаційного господарства" Нікопольської міської радидотовариства з обмеженою відповідальністю "Дніпро - Україна"про стягнення 21 738,00 грн

ВСТАНОВИВ:

У квітні 2015 р. позивач звернувся до суду з позовом про стягнення з відповідача 21 738,00 грн майнової шкоди.

Рішенням Господарського суду Харківської області від 14.07.2015 (головуючий - Аріт К.В., судді - Лаврова Л.С., Ольшанченко В.І.), залишеним без змін постановою Харківського апеляційного господарського суду від 22.09.2015 (головуючий - Лакіза В.В., судді - Білоусова Я.О., Здоровко Л.М.), в задоволенні позову відмовлено.

В касаційній скарзі позивач, посилаючись на порушення норм матеріального і процесуального права, просить скасувати постановлені у справі судові рішення і прийняти нове рішення про задоволення позову.

Обговоривши доводи касаційної скарги, перевіривши матеріали справи, суд вважає, що касаційна скарга не підлягає задоволенню з таких підстав.

Як вбачається із матеріалів справи і встановлено судами, 01.08.2008 між товариством з обмеженою відповідальністю "Дніпро-Україна" (постачальник) та комунальним підприємством "Нікопольське виробниче управління водопровідно-каналізаційного господарства" (покупець) було укладено договорів поставки № П-01.08/2008, за умовами якого постачальник зобов'язувався передати у власність покупцю, а покупець - оплатити та прийняти продукцію виробниче-технічного призначення (товар), для використання його в господарській діяльності, на умовах дійсного договору.

Відповідно до п. 2.2. договору найменування, асортимент, номенклатура, кількість, якість та ціна для кожного окремого товару, з підключенням придбаного приладу обліку до місця комерційного обліку, або без нього, а також умови поставки товару, визначаються в наступних специфікаціях, що є невід'ємними частинами дійсного договору, які підписуються сторонами.

Згідно з п. 4.1. договору поставка товару за цим договором здійснюється постачальнику шляхом одноразової поставки всього об'єму товару, який зазначається у специфікації. Поставка товару може здійснюватись частинами при умові дотримання положень дійсного договору, та якщо конкретна специфікація до дійсного договору не передбачає іншого.

Товар постачається на умовах, що визначені у відповідних специфікаціях до договору (п. 4.2. договору).

Відповідно до п. 4.4. договору датою поставки товарів буде вважатися дата, визначена у відповідності зі строком в 14 банківських днів з моменту отримання постачальником платежу (сума якого визначена в специфікації) в повному обсязі на банківський рахунок, а також підписаного та засвідченого печаткою покупця, екземпляра договору поставки товару та "календарного плану поставки товару та його підключення".

За п. п. 4.6., 4.7. договору покупець зобов'язаний прийняти товар впродовж 3-х календарних днів з моменту повідомлення постачальника про готовність товару. Останній вважається переданим постачальником та прийнятим покупцем: за кількістю (якістю) комплектністю - згідно підписаної уповноваженими представниками сторін видаткової накладної, або оформленого акту приймання-передачі товару.

Пунктом 4.8. договору встановлено, що право власності на товар переходить до покупця з дня отримання постачальником підписаної видаткової накладної та оригінала довіреності на отримання товару, або з дня передачі товару постачальником перевізнику, що визначений покупцем, в залежності від вибраних сторонами умов поставки.

Відповідно до п. 5.2. договору загальна вартість договору складається із загальної вартості товару, що належить поставці з урахуванням всіх додатків (специфікацій) до дійсного договору, на момент підписання цього договору складає 15 498,00 грн, в тому числі 20% ПДВ - 2 583,00 грн. Вона є ціною цього договору.

Договір набирає чинності з моменту його підписання сторонами та діє до 31.12.2008 (п. 12.1. договору).

01.08.2008 між ТОВ "Дніпро-Україна" (підрядник) та КП "Нікопольське виробниче управління водопровідно-каналізаційного господарства" (замовник) укладено договір про проведення підрядних робіт № ПУ-01.08/2008, відповідно до п. 1.1 якого підрядник зобов'язувався в порядку та на умовах, визначених в цьому договорі, на свій ризик виконати роботи за завданням замовника з використанням матеріалів замовника, а замовник зобов'язувався в порядку та на умовах, визначених в цьому договорі, оплатити та прийняти: підключення придбаного приладу обліку до місця комерційного обліку згідно з технічним завданням замовника.

Згідно із п. 10.1. договору у випадку порушення правил гарантійної експлуатації, виконання ремонту обладнання не спеціалістами підрядника, а також у випадку вандалізму, антисанітарного стану, відсутності або пошкодження фірмових наклейок або меток, винних дій третіх осіб, заміна обладнання не здійснюється, а ремонт (при необхідності з виїздом спеціалістів підрядника) сплачується за рахунок замовника.

Пунктом 10.2. договору підрядник гарантує безперебійну роботу обладнання впродовж 1 року з моменту підключення та підписання акту виконаних робіт по підключенню приладу обліку до місяця обліку при умові дотримання правил гарантійної експлуатації (в обов'язковому порядку: джерело живлення напругою 220В, частотою 50,0 + 1,0 Гц з надійним заземленням). До експлуатації, технічному обслуговуванню та демонтажу повинні допускатись тільки спеціалісти, що вивчили технічний опис та керівництво по експлуатації приладів обліку, які пройшли інструктаж по техніці безпеки при роботі з електричним устаткуванням та радіоелектронною апаратурою.

Впродовж строку гарантійної експлуатації, у випадку недоліків в роботі обладнання, або виходу його з ладу з вини підрядника (або при наявності виробничого браку), його ремонт або заміна виконуються за рахунок підрядника (п. 10.3. договору підряду).

На виконання умов договорів, ТОВ "Дніпро-Україна" здійснено монтаж та наладку лічильника-витратоміра "Днепр-7", про що складено акт від 05.09.2008 (а.с. 15).

В межах гарантійного строку сторонами були встановлені недоліки в роботі поставленого товару, у зв'язку з чим лічильник-витротомір "Днепр-7" було направлено на гарантійне обслуговування, що підтверджується актом виконаних робіт від 21.11.2008.

04.04.2014 ТОВ "Дніпро-Україна" було проведено монтаж та пусконалагоджувальні роботи чотирьох комплексів витратоміра "Днепр-7" та надано гарантійний лист № 34 про надання гарантії належного функціонування приладів обліку стічних вод "Днепр-7" № 2014, 2020, 2021, 2022 протягом 12 місяців з моменту монтажу та введення приладів в експлуатацію, тобто з 04.04.2014.

Також було виявлено несправність в комплекті № 2021, у зв'язку з чим обчислювач було направлено виконавцю для здійснення заміни, про що було складено відповідний акт прийняття-передачі виконаних робіт від 04.04.2014.

20.06.2014 КП "Нікопольське виробниче управління водопровідно-каналізаційного господарства" Нікопольської міської ради було направлено ТОВ "Днепр-Україна" повний комплект приладів "Днепр-7", № № 2014, 2020, 2021, 2022.

Листом № 84 від 08.07.2014 ТОВ "Дніпро-Україна" повідомило КП "Нікопольське виробниче управління водопровідно-каналізаційного господарства" Нікопольської міської ради про виявлення пошкодження п'єзоперетоворювачів у зв'язку з бракованою партією хімічних матеріалів.

09.09.2014 позивачем було направлено відповідачу лист з проханням надати письмову відповідь стосовно стану приладу обліку, на яке ним не було отримано відповідь.

Обґрунтовуючи свої позовні вимоги, позивач посилається на те, що внаслідок поставки відповідачем позивачу товару неналежної якості, останньому завдано збитків в розмірі 21 738,00 грн.

За приписами ст. ст. 525, 526 ЦК України, ст. 193 ГК України зобов'язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутністю таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться. Одностороння відмова від зобов'язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом.

Статтею 629 ЦК України передбачено, що договір є обов'язковим для виконання сторонами.

Відповідно до вимог ст. 22 ЦК України особа, якій завдано збитків у результаті порушення її цивільного права, має право на їх відшкодування. Збитками є: втрати, яких особа зазнала у зв'язку зі знищенням або пошкодженням речі, а також витрати, які особа зробила або мусить зробити для відновлення свого порушеного права (реальні збитки); доходи, які особа могла б реально одержати за звичайних обставин, якби її право не було порушене (упущена вигода).

Частиною 2 ст. 224 ГК України встановлено, що під збитками розуміються витрати, зроблені управленою стороною, втрата або пошкодження її майна, а також не одержані нею доходи, які управнена сторона одержала б у разі належного виконання зобов'язання або додержання правил здійснення господарської діяльності другою стороною.

Відповідно до ст. 225 ГК України до складу збитків, що підлягають відшкодуванню особою, яка допустила господарське правопорушення, включається: вартість втраченого, пошкодженого або знищеного майна, визначена відповідно до вимог законодавства; додаткові витрати (штрафні санкції, сплачені іншим суб'єктам, вартість додаткових робіт, додатково витрачених матеріалів тощо), понесені стороною, яка зазнала збитків внаслідок порушення зобов'язання другою стороною, неодержаний прибуток (втрачена вигода), на який сторона, що зазнала збитків, мала право розраховувати у разі належного виконання зобов'язань другою стороною: матеріальна компенсація моральної шкоди у випадках, передбачених законом.

Для застосування такої міри відповідальності, як відшкодування збитків, потрібна наявність повного складу цивільного правопорушення, як-то: протиправна поведінка, дія чи бездіяльність особи; шкідливий результат такої поведінки (збитки); причинний зв'язок між протиправною поведінкою та збитками; вина правопорушника.

Місцевий господарський суд, з яким погодився і суд апеляційної інстанції, приймаючи до уваги, те що відповідачем було поставлено позивачу товар, якість якого підтверджено свідоцтвом про визнання серія Д№ 0010963 та що відповідачем виконувалися зобов'язання за договором поставки щодо проведення гарантійного обслуговування товару при виявлені недоліків в роботі приладу в межах гарантійного строку, а також те, що позивачем не було надано доказів щодо додатково витрачених ним грошових коштів, матеріалів, витрат на усунення недоліків товару, тобто не було доведено наявності в діях відповідача складу господарського правопорушення, обґрунтовано відмовили в задоволені позову.

Доводи касаційної скарги висновків господарських судів не спростовують і підстав для скасування рішення Господарського суду Харківської області від 14.07.2015 та постанови Харківського апеляційного господарського суду від 22.09.2015 не вбачається.

Відповідно до ст. 49 Господарського процесуального кодексу України витрати за подання касаційної скарги покладаються на позивача.

На підставі викладеного, керуючись статтями 1115, 1117, 1119 - 11111 ГПК України, Вищий господарський суд України

ПОСТАНОВИВ:

касаційну скаргу комунального підприємства "Нікопольське виробниче управління водопровідно - каналізаційного господарства" Нікопольської міської ради залишити без задоволення, а рішення Господарського суду Харківської області від 14 липня 2015 року та постанову Харківського апеляційного господарського суду від 22 вересня 2015 року у справі за 922/2402/15 - без змін.

Головуючий, суддя П. ГончарукСуддя І. КондратоваСуддяЛ. Стратієнко

logo

Юридичні застереження

Protocol.ua є власником авторських прав на інформацію, розміщену на веб - сторінках даного ресурсу, якщо не вказано інше. Під інформацією розуміються тексти, коментарі, статті, фотозображення, малюнки, ящик-шота, скани, відео, аудіо, інші матеріали. При використанні матеріалів, розміщених на веб - сторінках «Протокол» наявність гіперпосилання відкритого для індексації пошуковими системами на protocol.ua обов`язкове. Під використанням розуміється копіювання, адаптація, рерайтинг, модифікація тощо.

Повний текст