Головна Сервіси для юристів ... База рішень" Протокол " Постанова ВГСУ від 09.08.2016 року у справі №918/107/16 Постанова ВГСУ від 09.08.2016 року у справі №918/1...
print
Друк
search Пошук
comment
КОМЕНТАР від ресурсу "ПРОТОКОЛ":

КОМЕНТАР від ресурсу "ПРОТОКОЛ":

Державний герб України

ВИЩИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД УКРАЇНИ

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

09 серпня 2016 року Справа № 918/107/16

Вищий господарський суд України у складі колегії суддів:

головуючогоТатькова В.І. (доповідача),суддів :Картере В.І., Мележик Н.І.,розглянувши у відкритому судовому засіданні касаційну скаргу Національного університету "Острозька академія"на постановуРівненського апеляційного господарського суду від 14.06.2016 р.та на рішеннягосподарського суду Рівненської області від 13.04.2016 р.у справі№ 918/107/16 господарського суду Рівненської областіза позовом Національного університету "Острозька академія" (надалі - НУ "Острозька академія")до1) Комунального закладу "Острозький обласний ліцей-інтернат з посиленою військово-фізичною підготовкою" Рівненської обласної ради (надалі - КЗ "Острозький обласний ліцей-інтернат"); 2) Регіонального відділення Фонду державного майна України по Рівненській області (надалі - РВ ФДМУ по Рівненській області)третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача Рівненська обласна радапровизнання договору оренди державного майна № 280-2005 від 04.01.2005 р. припиненимза участю представників: від позивача- Волинчук Вікторія Олександрівнавід відповідача-1- Поліщук Дем'ян Васильовичвід відповідача-2- Грицькова Ірина Олександрівнавід третьої особи- Навроцький Едуард Анатолійович

В С Т А Н О В И В:

Рішенням господарського суду Рівненської області від 13.04.2016 р. (суддя Романюк Р.В.) у задоволенні позову відмовлено.

Постановою Рівненського апеляційного господарського суду від 14.06.2016 р. (головуючий суддя Тимошенко О.М., судді: Огороднік К.М., Саврій В.А.) рішення господарського суду Рівненської області від 13.04.2016 р. залишено без змін.

Не погоджуючись з прийнятими рішенням та постановою, НУ "Острозька академія" звернувся до Вищого господарського суду України з касаційною скаргою, в якій просить їх скасувати, прийняти нове рішення про задоволення позовних вимог повністю, мотивуючи скаргу порушенням і неправильним застосуванням судами попередніх інстанцій норм матеріального та процесуального права.

Ухвалою Вищого господарського суду України від 27.07.2016 р. (головуючий суддя Татьков В.І. (доповідач), судді: Мележик Н.І., Самусенко С.С.) касаційну скаргу НУ "Острозька академія" на постанову Рівненського апеляційного господарського суду від 14.06.2016 р. та на рішення господарського суду Рівненської області від 13.04.2016 р. прийнято до провадження, розгляд скарги призначено у судовому засіданні на 09.08.2016 р.

Розпорядженням керівника апарату Вищого господарського суду України від 03.08.2016 р. № 08.03-04/3122 у даній справі призначено проведення автоматичної зміни складу колегії суддів у зв'язку з відпусткою судді Самусенко С.С.

Протоколом автоматичної зміни складу колегії суддів від 03.08.2016 р. для розгляду касаційної скарги у справі № 918/107/16 визначено склад колегії суддів: Татьков В.І. - головуючий (доповідач), Картере В.І., Мележик Н.І.

05 серпня 2016 року від КЗ "Острозький обласний ліцей-інтернат" до Вищого господарського суду України надійшли заперечення, за змістом яких відповідач-1 просить суд залишити без задоволення касаційну скаргу НУ "Острозька академія", а прийняті у справі рішення та постанову - без змін.

До початку судового засідання, 09.08.2016 р. від Рівненської обласної ради надійшов відзив на касаційну скаргу, за змістом якого третя особа просить суд залишити без змін прийняті у даній справі судові акти, а подану позивачем касаційну скаргу - без задоволення.

Ухвалою Вищого господарського суду України від 09.08.2016 р. касаційну скаргу НУ "Острозька академія" колегією суддів у складі: Татьков В.І. - головуючий (доповідач), Картере В.І., Мележик Н.І. прийнято до свого провадження.

Розглянувши матеріали справи, заслухавши пояснення представників учасників процесу, оцінивши доводи касаційної скарги, взявши до уваги заперечення відповідача-1 та третьої особи, перевіривши правильність застосування судами норм матеріального та процесуального права, колегія суддів Вищого господарського суду України дійшла висновку, що подана касаційна скарга не підлягає задоволенню, з огляду на таке.

Як вбачається з матеріалів справи та встановлено судами, 04.01.2005 р. між РВ ФДМУ по Рівненській області (Орендодавець) та Острозьким обласним ліцеєм інтернатом з посиленою військово фізичною підготовкою (правонаступником якого є КЗ "Острозький обласний ліцей-інтернат) (Орендар) укладено Договір оренди державного майна № 280-2005 (надалі - Договір оренди), відповідно до умов якого, з урахуванням додаткової угоди до Договору оренди державного № 280-2005 від 04.01.2005 р. шляхом викладення в новій редакції від 07.06.2005 р., Орендодавець передає, а Орендар приймає в строкове платне володіння та користування 1-й поверх будівлі площею 1026,9 кв. м та прибудованої котельні 45 кв. м будівлі № 1 майнового комплексу "Військове містечко", що перебуває на балансі Національного університету "Острозька академія" і розташована за адресою Рівненська обл., м. Острог, пр-т Незалежності, 62.

Згідно з п. 2.1. Договору оренди Орендар вступає у строкове платне володіння та користування майном у термін, указаний у Договорі, але не раніше дати підписання Акта приймання-передачі вказаного майна (додаток № 1).

Відповідно до п. 10.1. Договору оренди договір діє з "04" січня 2005 року по "04" січня 2015 року включно.

За змістом п. 10.6. Договору оренди у разі відсутності заяви однієї із сторін про припинення або зміну Договору після закінчення його строку протягом одного місяця, він вважається продовженим на той самий термін і на тих самих умовах, які були передбачені Договором.

Судами було встановлено, що Договір оренди та додаткова угода до нього підписані уповноваженими представниками сторін та скріплені печатками цих суб'єктів господарювання.

Так, звертаючись до господарського суду Волинської області, позивач вважав, що його права порушені та просив суд визнати Договір оренди припиненим з 04.01.2015 р., вказуючи, що майно, яке є предметом Договору оренди, перебуває в його оперативному управлінні та у позивача є необхідність у використанні орендованих приміщень, обґрунтовуючи при цьому свої вимоги тим, що договір є припиненим, оскільки, сплинув строк на який його було укладено і орендодавець (регіональне відділення) заявив про відмову у його продовженні листом № 16-04-01198 від 28.04.2014 р.

З матеріалів справи вбачається, що у прийнятих рішенні та постанові місцевий та апеляційний господарські суди дійшли висновків про відсутність підстав для задоволення заявлених НУ "Острозька академія" позовних вимог, з чим погоджується і суд касаційної інстанції, з огляду на таке.

Так, частиною 1 статті 1 Закону України "Про оренду державного та комунального майна" врегульовано організаційні відносини, пов'язані з передачею в оренду майна державних підприємств, установ та організацій, підприємств, заснованих на майні, що належить Автономній Республіці Крим або перебуває у комунальній власності, їх структурних підрозділів, та іншого окремого індивідуально визначеного майна, що перебуває в державній та комунальній власності; майнові відносини між орендодавцями та орендарями щодо господарського використання державного майна, майна, що належить Автономній Республіці Крим або перебуває у комунальній власності.

Відповідно до ч. 1 ст. 2 Закону України "Про оренду державного та комунального майна" орендою є засноване на договорі строкове платне користування майном, необхідним орендареві для здійснення підприємницької та іншої діяльності.

Згідно зі ст. 17 Закону України "Про оренду державного та комунального майна" термін договору оренди визначається за погодженням сторін. Термін договору оренди не може бути меншим, ніж п'ять років, якщо орендар не пропонує менший термін.

У разі відсутності заяви однієї із сторін про припинення або зміну умов договору оренди протягом одного місяця після закінчення терміну дії договору він вважається продовженим на той самий термін і на тих самих умовах, які були передбачені договором.

При цьому, в силу ч. 1, 2 ст. 251 ЦК України строком є певний період у часі, зі спливом якого пов'язана дія чи подія, яка має юридичне значення. Терміном є певний момент у часі, з настанням якого пов'язана дія чи подія, яка має юридичне значення.

Статтями 252-254 ЦК України передбачено, що строк визначається роками, місяцями, тижнями, днями або годинами. Перебіг строку починається з наступного дня після відповідної календарної дати або настання події, з якою пов'язано його початок. Строк, що визначений місяцями, спливає у відповідне число останнього місяця строку.

Так, як вірно відзначено судами, пунктом 10.1. Договору оренди сторони погодили термін його дії з 04 січня 2005 року по 04 січня 2015 року, включно.

А отже, вірним є висновок місцевого та апеляційного господарських судів, що з урахуванням положень ч. 2 ст. 17 Закону України "Про оренду державного та комунального майна" та пункту 10.6. Договору, необхідною умовою для припинення або зміни умов договору мала бути заява однієї із сторін, зроблена протягом одного місяця після закінчення його строку - в період з 05.01.2015 року по 04.02.2015 року.

До того ж, оскільки вказаними нормами встановлено, за яких умов договір оренди вважається пролонгованим на строк, який був раніше встановлений, і на тих самих умовах, що були передбачені договором, то, відповідно, для продовження дії договору не вимагається обов'язкового укладення нового договору або внесення змін до нього.

З урахуванням викладеного та беручи до уваги те, що жодна із сторін за Договором оренди про зміну його умов чи про його припинення у зв'язку із спливом строку на який його укладено, в період з 05.01.2015 року до 04.02.2015 року не заявляла протягом одного місяця після закінчення терміну дії цієї угоди, отже, Договір продовжив свою дію на строк, який був раніше встановлений і на тих самих умовах, з огляду на що господарський суд Рівненської області та Рівненський апеляційний господарський суд дійшли правомірних та обгрунтованих висновків про відсутність підстав для задоволення позовних вимог НУ "Острозька академія" з огляду на їх безпідставність.

Відповідно до п. 1 ст. 1119 ГПК України касаційна інстанція за результатами розгляду касаційної скарги має право залишити постанову апеляційної інстанції без змін, а скаргу без задоволення.

Касаційна скарга залишається без задоволення, коли суд визнає, що оскаржуваний судовий акт прийнятий з дотриманням вимог матеріального та процесуального права.

Посилання оскаржувача на інші обставини не приймаються колегією суддів до уваги, з огляду на положення ст. 1117 ГПК України та з підстав їх суперечності матеріалам справи.

Твердження оскаржувача про порушення і неправильне застосування судами попередніх інстанцій норм матеріального та процесуального права при прийнятті оскаржуваних рішення та постанови не знайшли свого підтвердження, в зв'язку з чим підстав для зміни чи скасування законних та обґрунтованих судових рішень колегія суддів не вбачає.

Керуючись ст. ст. 1115, 1117, 1119 ГПК України, суд

ПОСТАНОВИВ:

Касаційну скаргу Національного університету "Острозька академія" залишити без задоволення.

Постанову Рівненського апеляційного господарського суду від 14.06.2016 р. та рішення господарського суду Рівненської області від 13.04.2016 р. у справі № 918/107/16 залишити без змін.

Головуючий суддя (доповідач) В.І. Татьков

Суддя В.І. Картере

Суддя Н.І. Мележик

logo

Юридичні застереження

Protocol.ua є власником авторських прав на інформацію, розміщену на веб - сторінках даного ресурсу, якщо не вказано інше. Під інформацією розуміються тексти, коментарі, статті, фотозображення, малюнки, ящик-шота, скани, відео, аудіо, інші матеріали. При використанні матеріалів, розміщених на веб - сторінках «Протокол» наявність гіперпосилання відкритого для індексації пошуковими системами на protocol.ua обов`язкове. Під використанням розуміється копіювання, адаптація, рерайтинг, модифікація тощо.

Повний текст