Головна Сервіси для юристів ... База рішень" Протокол " Постанова ВГСУ від 07.10.2015 року у справі №910/1701/15-г Постанова ВГСУ від 07.10.2015 року у справі №910/1...
print
Друк
search Пошук
comment
КОМЕНТАР від ресурсу "ПРОТОКОЛ":

КОМЕНТАР від ресурсу "ПРОТОКОЛ":

Державний герб України

ВИЩИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД УКРАЇНИ

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

07 жовтня 2015 року Справа № 910/1701/15-г

Вищий господарський суд України у складі колегії суддів:

головуючий суддя : Корсак В.А.

судді: Данилова М.В., Данилова Т.Б. (доповідач)

розглянувши матеріали касаційної скаргитовариства з обмеженою відповідальністю "РМ-Інвест"на постановуКиївського апеляційного господарського суду від 02.06.2015р. у справі господарського суду№910/1701/15-г міста Києва за позовом ТОВ "РМ-Інвест"до1) ТОВ "ПГВ-Сервіс" 2) державної ветеринарної служби України 3) державної фітосанітарної інспекції Чернігівської областітретя особаATEM USA LLCпро за участю представників сторін: позивача - відповідача 1- відповідача 2- відповідача 3- третьої особи - стягнення 5 803 950,01 грн. Куркова А.В. дов. б/н від 31.12.2014 Ясинчук І.Г. дов. № 1/0 від 15.01.2015 30.09.2015 Євтушик В.О. дов. № 15-2-2-4/37 від 05.02.2015, 07.10.2015 - не з'явився Ворох В.М. дов. № 24/1164/01-12 від 15.09.2015 Дмитренко Н.І. дов.№24/1165/01-12 від 15.09.2015 30.09.2015 Коваленко Н.В. дов. б/н від 02.12.2014, 07.10.2015 - не з'явиласьВ С Т А Н О В И В:

У січні 2015 року товариство з обмеженою відповідальністю "РМ-Інвест" звернулось до господарського суду міста Києва з позовом до товариства з обмеженою відповідальністю "ПГВ-Сервіс", Державної ветеринарної служби України та державної фітосанітарної інспекції Чернігівської області (з урахуванням заяв про збільшення позовних вимог) про стягнення солідарно з відповідачів на користь позивача 5803950,01грн. збитків за неналежне виконання зобов'язань на підставі договору поставки №0108 від 01.08.2013р.

Позовні вимоги ґрунтувались на тому, що позивач ТОВ "РМ-Інвест" одержав від відповідача ТОВ "ПГВ-Сервіс" дерев'яні піддони із карантинними сертифікатами Державної ветеринарної та фітосанітарної служби України в Чернігівській області, на яких ТОВ "РМ-Інвест" відвантажило продукцію -керамічну плитку за кордон, яка не пройшла вхідний контроль США із причин знайдення у піддонах, на яких стояв товар, комах. Всі контейнери із товаром позивача не були допущені до ввезення на територію США, що спричинило збитки у сумі витрат на транспортування товару до США, витрат на оплату додаткових перевірок та штрафні санкції суднохідної компанії за простій контейнерів, вартості завантаженої в контейнери керамічної плитки, які позивач просив стягнути з відповідачів солідарно.

Ухвалою господарського суду міста Києва від 16.03.2015 до участі у справі в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні позивача залучено ATEM USA LLC.

Рішенням господарського суду міста Києва від 25.03.2015р. (суддя Літвінова М.Є.), залишеним без змін постановою Київського апеляційного господарського суду від 02.06.2015р. (судді Власов Ю.Л., Хрипун О.О., Станік С.Р.) у задоволенні позовних вимог відмовлено, посилаючись на те, що позивачем не доведено належними та допустимими доказами наявності всіх елементів складу цивільного правопорушення, зокрема протиправної поведінки та вини відповідачів.

Не погоджуючись з рішеннями судів попередніх інстанцій, ТОВ "РМ-Інвест" звернулось до Вищого господарського суду України з касаційною скаргою, в якій посилаючись на порушення судами норм матеріального і процесуального права, просить скасувати оскаржувані рішення і постанову та прийняти нове рішення, яким позовні вимоги задовольнити у повному обсязі.

Касаційна скарга вмотивована неналежним здійсненням постачальником ТОВ "ПГВ-Сервіс" термічної обробки піддонів, неналежними і недостатніми заходами контролю за діяльністю постачальника з боку Державної ветеринарної та фітосанітарної служби України та державної фітосанітарної інспекції Чернігівської області, що призвело до збитків, які позивач вважає доведеними належними доказами, які суди попередніх інстанцій не врахували.

У відзиві на касаційну скаргу ТОВ "ПГВ-Сервіс" проти доводів касаційної скарги заперечує, вважає судові рішення законними та обґрунтованими, просить залишити їх в силі, а касаційну скаргу без задоволення.

ТОВ "ПГВ-Сервіс" вважає, що посилання ТОВ "РМ-Інвест" на лист Інституту зоології ім. Шмальгаузена про можливість зараження деревини відповідними комахами у лісі під час життя дерева як на доказ протизаконної діяльності відповідачів не заслуговує на увагу, оскільки не несе доказової сили, а зводиться лише до наукової трактовки та опису життя комах в лісі.

Державна фітосанітарна інспекція Чернігівської області у відзиві на касаційну скаргу проти доводів касаційної скарги заперечує, вважає судові рішення законними та обґрунтованими, просить залишити їх в силі, а касаційну скаргу без задоволення, оскільки піддони дерев'яні були термічно оброблені, не були заражені шкідниками на території Чернігівської області та відповідали фітосантарним вимогам. Карантинні сертифікати не супроводжувати піддони при експорті плитки у США, а лише засвідчували їх фітосанітарний стан на період дії сертифікатів протягом 14 днів і на момент проведення експорту та виявлення службою фітосанітарного контролю США зараженості піддонів термін дії карантинних сертифікатів закінчився.

Розгляд касаційної скарги Вищим господарським судом України неодноразово відкладався.

Заслухавши представників сторін та третьої особи, перевіривши наявні матеріали справи на предмет правильності юридичної оцінки обставин справи та повноти їх встановлення в рішенні і постанові та доводи касаційної скарги, колегія суддів вважає, що касаційна скарга не підлягає задоволенню.

Переглядаючи у касаційному порядку судові рішення, касаційна інстанція на підставі встановлених фактичних обставин перевіряє застосування судом першої чи апеляційної інстанцій норм матеріального та процесуального права.

Як встановлено судами попередніх інстанцій та вбачається з матеріалів справи, 01.07.2014 між ТОВ "РМ-Інвест" та ATEM USA LLC (третьою особою) був укладений договір №ЕХ010714, за яким позивач зобов'язався продати, а ATEM USA LLC придбати на умовах CIF Long Beach, керамічну плитку, кількість, асортимент, ціна і найменування зазначається в Специфікації до договору.

Відповідно до п.4.3.3 договору №ЕХ010714 в редакції додаткової угоди №3 від 04.08.2014, якщо з вини позивача виникла затримка з проходженням товару митного контролю, що тягне додаткові витрати третьої особи з транспортування та зберігання товару, то такі витрати повністю покриваються позивачем, відповідно до виставлених ATEM USA LLC рахунків. Виною позивача вважається неналежна упаковка товару та/або відсутність в комплектності товару належних для проходження митного контролю документів.

01.08.2014 між ТОВ "Джетік Консалтинг" та ТОВ "ПГВ-Сервіс" був укладений договір купівлі-продажу №010814, за умовами якого ТОВ "Джетік Консалтинг" зобов'язався поставити товариству "ПГВ-Сервіс" з узгодженими партіями продукцію: піддони дерев'яні, зазначені у додатках: додаткових угодах, видаткових накладних та рахунках - фактурах на кожну партію товару, які є його невід'ємною частиною, а ТОВ "ПГВ-Сервіс" зобов'язалося прийняти і оплатити кожну партію товару. На виконання умов договору ТОВ "Джетік Консалтинг" поставило ТОВ "ПГВ-Сервіс" протягом серпня-вересня 2014 року партії дерев'яних піддонів згідно видаткових накладних та рахунків-фактур.

01.08.2013. між ТОВ "ПГВ-Сервіс" та позивачем - ТОВ "РМ-Інвест" був укладений договір поставки №0108, за умовами якого ТОВ "ПГВ-Сервіс" зобов'язався поставити дошку перетином 150х50мм та піддони дерев'яні розміром 800х1200мм, а позивач прийняти та вчасно сплатити за товар.

Відповідно до п.3.1 договору поставки №0108 від 01.08.2013 ( надалі -Договір поставки) якість товару повинна відповідати вимогам ГОСТ 8486-86 "Пиломатеріали хвойних порід. Технічні умови"; ГОСТ 2695-83 "Пиломатеріали листяних порід. Технічні умови"; ГОСТ 9557-87 "Піддон плоский дерев'яний розміром 800х1200. Технічні умови" і засвідчуватись сертифікатом продавця.

Ціна товару, що поставляється, зазначається у специфікаціях до договору, які є невід'ємною частиною договору. Датою поставки вважається дата підписання прибуткової накладної на товар.

Згідно із п.10.1 Договору поставки право власності, всі ризики загибелі, пошкодження товару переходять від ТОВ "ПГВ-Сервіс" до ТОВ "РМ-Інвест" в момент передачі товару на складі покупця ТОВ "РМ-Інвест" та підписання сторонами прибуткових накладних відповідно до чинного законодавства України.

Відповідно до п.12.1 Договору поставки товар приймається на підставі видаткової накладної та у відповідності з сертифікатом якості, виписаним продавцем ТОВ "ПГВ-Сервіс".

Пунктом 12.2 Договору поставки передбачено, що строк для пред'явлення претензій щодо асортименту, кількості та якості товару становить 20 календарних днів з дня поставки. Днем поставки вважати день підписання покупцем прибуткових накладних. По закінченню даного строку товар вважається прийнятим покупцем.

Відповідно до п.12.3 Договору поставки товар вважається зданим та продавцем ТОВ "ПГВ-Сервіс" та прийнятим ТОВ "РМ-Інвест" за якістю - згідно з сертифікатом якості, виданим продавцем; за кількістю - згідно з рахунком-фактурою та видатковою накладною.

Згідно із п.12.4 Договору поставки приймання товару за якістю проводиться покупцем ТОВ "РМ-Інвест" відповідно до Інструкцій №№П-6 і П-7, затверджених постановами Держарбітражу від 15.06.1965р. і 25.04.1966р.

Пунктом 12.5 Договору поставки встановлено, що у разі поставки товару невідповідної якості і кількості, покупець зобов'язаний скласти рекламаційний акт та направити на адресу продавця відповідну претензію.

Відповідно до п.12.6 Договору поставки при визнанні обґрунтованості претензій продавець зобов'язаний усунути всі наявні недоліки протягом 10 робочих днів з моменту отримання претензій по якості (кількості) на умовах і порядку, погодженому сторонами.

Судами встановлено, що на виконання вимог Закону України "Про карантинні рослини" щодо засвідчення фітосанітарного стану об'єктів регулювання, що переміщуються територією України, постачальник ТОВ "ПГВ-Сервіс" на термічно оброблені піддони отримав у державної фітосанітарної інспекції Чернігівської області карантинні сертифікати: №75/24-062/ВК-719871 від 22.08.2014 дійсний до 04.09.2014 про дозвіл на вивезення автомобільним транспортом до покупця ТОВ "РМ-Інвест" дерев'яних піддонів, термічно оброблених, маркованих IPPC UA 24021-HT загальною кількістю 750 шт.; №75/24-062/ВК-719870 від 22.08.2014 дійсний до 04.09.2014 про дозвіл на вивезення автомобільним транспортом до покупця ТОВ "РМ-Інвест" дерев'яних піддонів, маркованих IPPC UA 24021-HT загальною кількістю 750 шт.; №75/24-062/ВК-719889 від 08.09.2014, дійсний до 21.09.2014 про дозвіл на вивезення автомобільним транспортом до покупця ТОВ "РМ-Інвест" дерев'яних піддонів, маркованих IPPC UA 24021-HT загальною кількістю 750 шт.; №75/24-066/ВК-724409 від 11.09.2014, дійсний до 24.09.2014 про дозвіл на вивезення автомобільним транспортом до покупця ТОВ "РМ-Інвест" дерев'яних піддонів, маркованих IPPC UA 24021-HT загальною кількістю 750 шт.; №75/24-066/ВК-724426 від 16.09.2014, дійсний до 29.09.2014 про дозвіл на вивезення автомобільним транспортом до покупця ТОВ "РМ-Інвест" дерев'яних піддонів, маркованих IPPC UA 24021-HT загальною кількістю 750 шт.; №75/24-062/ВК-719878 від 01.09.2014, дійсний до 14.09.2014, про дозвіл на вивезення автомобільним транспортом до покупця ТОВ "РМ-Інвест" м. Київ, вул. Жилянська, 19 дерев'яних піддонів, маркованих IPPC UA 24021-HT загальною кількістю 750 шт.; №75/24-058/ВК-725386 від 18.09.2014, дійсний до 01.10.2014, про дозвіл на вивезення автомобільним транспортом до покупця ТОВ "РМ-Інвест" дерев'яних піддонів, маркованих IPPC UA 24021-HT загальною кількістю 750 шт.

Вказані сертифікати містять інформацію про те, що піддони дерев'яні термічно оброблені марковані IPPC UA 24021-HT вільні від ентомологічних регульованих та інших шкідливих організмів. Кора, пошкодження, ураження мікозами відсутні. Сертифікати видані на підставі Закону України "Про карантин рослин".

Протягом серпня-вересня 2014 року ТОВ "ПГВ-Сервіс" здійснив поставку покупцю ТОВ "РМ-Інвест" дерев'яних піддонів згідно видаткових накладних: №РН-00058 від 22.08.2014р. на суму 33030,00грн., №РН-00061 від 03.09.2014р. на суму 33030,00грн., №РН-00062 від 09.09.2014р. на суму 33030,00грн., №РН-00063 від 12.09.2014р. на суму 33030,00грн., №РН-00064 від 16.09.2014р. на суму 33030,00грн., №РН-00065 від 19.09.2014р. на суму 38409,00грн., які підписані та скріплені печатками сторін договору без заперечень та зауважень.

При завантаженні контейнерів керамічною плиткою ТОВ "РМ-Інвест" було складено експортні протоколи від 26.08.2014. на контейнер №XINU1306090, 09.09.2014. на контейнер №CMAU0649735, 09.09.2014 на контейнер №CMAU0087896, 09.09.2014 на контейнер №TGHU0120148, 10.09.2014 на контейнер №CLHU3371347, 10.09.2014 на контейнер №CMAU1121320, 17.09.2014 на контейнер №DRYU2929013, 25.09.2014 на контейнер №CMAU1872300, 29.09.2014 на контейнер №TGHU1360246, 30.09.2014 на контейнер №FSCU3421358, 30.09.2014 на контейнер №TEMU2751330, які містять інформацію про завантаження контейнерів піддонами із маркуванням UA-24021-HT.

ТОВ "РМ-Інвест" зазначив, що при завантаженні контейнерів за коносаментами ODS001429. ODS001432, ODS001384, ODS001381, ODS001433, ODS001417, ODS001382, ODS001412, ODS001426, було використано піддони із маркуванням UA-24021-HT.

Судами встановлено, що в грудні 2014 року - лютому 2015 року відділом захисту та карантину рослин Інспекції з охорони тварин та рослин Міністерства сільського господарства США булі видані позивачеві - ТОВ "РМ-Інвест" повідомлення про екстрені заходи, відповідно до яких дерев'яний пакувальний матеріал для вантажу не відповідає нормативно-технічній документації. Дерев'яний пакувальний матеріал повинен бути реекспортований. Для отримання додаткової пояснюючої інформації слід звернутись до службовця сільськогосподарського відомства. Всередині маркованої дерев'яної паллети виявлено шкідники, ідентифіковані ентомологом Міністерства сільського господарства США.

При цьому, згідно із повідомленням про екстрені заходи відділу захисту та карантину рослин Інспекції з охорони тварин та рослин Міністерства сільського господарства США в контейнерах №XINU1306090, №FSCU3421358, №CMAU0649735, №CMAU1121320, крім піддонів з маркуванням UA-24021-HT, знаходились піддони з іншим маркуванням, а саме UA-23012-HT, UA-04026-HT, UA-23027-HT, UA-2400-HT, UA-04025-HT, UA-01020-HT.

05.01.2015 між ТОВ "РМ-Інвест" та ATEM USA LLC (США) був підписаний акт, відповідно до якого позивачем ТОВ "РМ-Інвест" у період до 05.01.2015р. було поставлено 34 контейнери з товаром. Вказаний товар був реекспортований із причин наявності шкідників у піддонах.

Позивачем сплачені суми за додаткові перевірки аграрної служби США та штрафні санкції власника контейнерів за вказані контейнери в сумі 83722,96 доларів США. ATEM USA LLC (США) 20.02.2015р. направила ТОВ "РМ-Інвест" інвойси для сплати штрафних санкцій за простій контейнерів із товаром, які не були допущені до ввезення на митну територію США.

Судами попередніх інстанцій встановлено, що спірні піддони до України повернуті не були та їх місцезнаходження позивачу ТОВ "РМ-Інвест" не відомо.

Як на один із доказів вини відповідачів ТОВ "РМ-Інвест" посилається на лист Інституту Зоології ім. І. Шмальгаузена НАН України.

Судами попередніх інстанцій з листа Інституту Зоології ім. І. Шмальгаузена НАН України від 03.02.2015р. встановлено, що шкідниками звичайно заражаються стовбури та колоди, рідше брус та дошка. Обтесана та позбавлена кори деревина заражається не так часто і небагатьма видами з цих шкідників. Зараження златками та короїдами дерев'яних виробів без залишків кори малоймовірне. Проте, зараження може відбутися і під час перебування деревини на складі, а деякі види шкідників можуть заражати деревину у закритих приміщеннях.

Розглядаючи справу по суті, суди виходили з того, що відповідно до ст.1 Закону України "Про карантин рослин" вантаж - певна кількість об'єктів регулювання, які транспортуються з однієї країни до іншої або в межах України і на які поширюється єдиний міжнародний фітосанітарний або карантинний сертифікат (вантаж може складатися з однієї або більше партій); карантинний сертифікат - документ, який видається центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері карантину рослин, та засвідчує фітосанітарний стан об'єктів регулювання, що вивозяться та/або ввозяться у карантинну зону, транспортуються територією України.

Згідно із п.25 Порядку проведення огляду, обстеження, аналізу, фумігації (знезараження) та інспектування (оформлення фітосанітарного та карантинного сертифікатів) об'єктів регулювання у сфері карантину рослин, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12.05.2007р. №705 (в редакції, діючій на момент поставки піддонів товариством "ПГВ-Сервіс" позивачеві) карантинний сертифікат супроводжує кожну партію об'єктів регулювання, що перевозиться у транспортному засобі.

Строк дії карантинного сертифіката - 14 діб.

Вирішуючи справу по суті, суди попередніх інстанцій керувались приписами ст.22 Цивільного кодексу України, відповідно до якої особа, якій завдано збитків у результаті порушення її цивільного права, має право на їх відшкодування. Збитками є: втрати, яких особа зазнала у зв'язку зі знищенням або пошкодженням речі, а також витрати, які особа зробила або мусить зробити для відновлення свого порушеного права (реальні збитки); доходи, які особа могла б реально одержати за звичайних обставин, якби її право не було порушене (упущена вигода). Збитки відшкодовуються у повному обсязі, якщо договором або законом не передбачено відшкодування у меншому або більшому розмірі.

Статтею 611 Цивільного кодексу України встановлено, що у разі порушення зобов'язання настають правові наслідки, встановлені договором або законом, зокрема, відшкодування збитків та моральної шкоди.

Згідно із ст.614 Цивільного кодексу України відповідальність за невиконання або неналежне виконання зобов'язань покладається при наявності вини (умислу або необережності). Особа є невинуватою, якщо вона доведе, що вжила усіх залежних від неї заходів щодо належного виконання зобов'язання. Відсутність своєї вини доводить особа, яка порушила зобов'язання.

Відповідно до ст.712 ЦК України за договором поставки продавець (постачальник), який здійснює підприємницьку діяльність, зобов'язується передати у встановлений строк (строки) товар у власність покупця для використання його у підприємницькій діяльності або в інших цілях, не пов'язаних з особистим, сімейним, домашнім або іншим подібним використанням, а покупець зобов'язується прийняти товар і сплатити за нього певну грошову суму. До договору поставки застосовуються загальні положення про купівлю-продаж, якщо інше не встановлено договором, законом або не випливає з характеру відносин сторін.

Згідно із ст.224 ГК України учасник господарських відносин, який порушив господарське зобов'язання або установлені вимоги щодо здійснення господарської діяльності, повинен відшкодувати завдані цим збитки суб'єкту, права або законні інтереси якого порушено. Під збитками розуміються витрати, зроблені управненою стороною, втрата або пошкодження її майна, а також не одержані нею доходи, які управнена сторона одержала б у разі належного виконання зобов'язання або додержання правил здійснення господарської діяльності другою стороною.

Відповідно до ст.225 ГК України до складу збитків, що підлягають відшкодуванню особою, яка допустила господарське правопорушення, включаються: вартість втраченого, пошкодженого або знищеного майна, визначена відповідно до вимог законодавства; додаткові витрати (штрафні санкції, сплачені іншим суб'єктам, вартість додаткових робіт, додатково витрачених матеріалів тощо), понесені стороною, яка зазнала збитків внаслідок порушення зобов'язання другою стороною; неодержаний прибуток (втрачена вигода), на який сторона, яка зазнала збитків, мала право розраховувати у разі належного виконання зобов'язання другою стороною; матеріальна компенсація моральної шкоди у випадках, передбачених законом.

Як встановлено судами попередніх інстанцій, між ТОВ "ПГВ-Сервіс" та позивачем був укладений Договір поставки, за умовами якого товариство "ПГВ-Сервіс" зобов'язалося поставити піддони дерев'яні; якість товару повинна відповідати вимогам ГОСТ 8486-86 "Пиломатеріали хвойних порід. Технічні умови"; ГОСТ 2695-83 "Пиломатеріали листяних порід. Технічні умови"; ГОСТ 9557-87 "Піддон плоский дерев'яний розміром 800х1200. Технічні умови" і засвідчуватись сертифікатом продавця.

Згідно з п.12.4 Договору постачання приймання товару за якістю проводиться позивачем відповідно до Інструкцій №№П-6 і П-7, затверджених постановами Держарбітражу від 15.06.1965р. і 25.04.1966р. Відповідно до п.12.5 договору у разі поставки товару невідповідної якості і кількості покупець ТОВ "РМ-Інвест" зобов'язаний скласти рекламаційний акт та направити на адресу товариства "ПГВ-Сервіс" відповідну претензію протягом 20 календарних днів від дня поставки.

Судами встановлено та вбачається з матеріалів справи, що Актів про недоліки отриманого товару (піддонів) за якістю відповідно до Інструкції №П-7, затвердженої постановою Держарбітражу від 25.04.1966, ТОВ "РМ-Інвест" не складалось та рекламація товариству "ПГВ-Сервіс" не направлялась.

Поставлені у серпні-вересні 2014 року ТОВ"ПГВ-Сервіс" піддони з маркуванням UA-24021-HT разом із піддонами іншого маркування були використані ТОВ "РМ-Інвест" для експорту керамічної плитки до США. У грудні 2014 року - лютому 2015 року відділом захисту та карантину рослин Інспекції з охорони тварин та рослин Міністерства сільського господарства США було видано позивачеві повідомлення про екстрені заходи, відповідно до яких дерев'яний пакувальний матеріал для вантажу не відповідає нормативно-технічній документації, а саме виявлено шкідники, ідентифіковані ентомологом міністерства сільського господарства США. Дерев'яний пакувальний матеріал повинен бути реекспортований.

При цьому, карантинні сертифікати засвідчують фітосанітарний стан товару тільки протягом терміну його дії, а саме 14 діб з моменту їх видачі для перевезення автомобільним транспортом за маршрутом Чернігів-Київ від ТОВ "ПГВ-Сервіс" на базу ТОВ "РМ-Інвест". По завершенню терміну дії карантинного сертифіката Державна ветеринарна та фітосанітарна служба України не можуть засвідчити фітосанітарний стан товару без проведення повторної фітосанітарної сертифікації.

Також, судами попередніх інстанцій встановлено, що товар транспортувався разом з піддонами інших постачальників, які також могли викликати ураження шкідниками. З листа Інституту Зоології ім. І.І Шмальгаузена НАН України від 03.02.15р. вбачається, що обтесана та позбавлена кори деревина малоймовірно, але також може бути зараженою шкідниками навіть у закритих приміщеннях.

Інспекцією з охорони тварин та рослин Міністерства сільського господарства США було видано позивачеві повідомлення про екстрені заходи не тільки щодо спірних піддонів з маркуванням UA-24021-HT, а також на піддони з іншими маркуваннями, які знаходились в контейнерах, а фітосанітарний контроль піддонів з іншим маркуванням Державною фітосанітарною інспекцією Чернігівської області не здійснювався.

Крім того, судами встановлено, що позивачем не надано належні та допустимі докази на підтвердження належного зберігання спірних піддонів у ТОВ "РМ-Інвест" до їх завантаження в контейнери.

Колегія суддів Вищого господарського суду України зазначає, що у відповідності із ст.623 Цивільного кодексу України відшкодування збитків можливе лише за наявності умов відповідальності, передбачених законом, а саме: кредитор має довести факт порушення зобов'язання контрагентом, наявність і розмір понесених збитків, а також причинний зв'язок між правопорушенням і збитками, вину боржника.

Вказані обставини підлягають доведенню позивачем належними та допустимими у справі доказами.

Отже, суди попередніх інстанцій дійшли до висновку, що позивачем не доведено належними та допустимими доказами порушення відповідачами своїх обов'язків( вина), а саме, що на час передачі постачальником - товариством ПГВ-Сервіс" спірних піддонів покупцю ТОВ "РМ-Інвест" ці піддони, незважаючи на карантинні сертифікати, вже були уражені шкідниками, оскільки таке ураження могло відбутись у період 4-5 місяців, який минув від передачі цих піддонів позивачу до знаходження в них шкідників Інспекцією з охорони тварин та рослин Міністерства сільського господарства США.

Провести безпосереднє дослідження цих піддонів для встановлення видів шкідників, їх віку та часу перебування у піддонах судами попередніх інстанцій визнано за неможливе, оскільки ці піддони в Україну зворотно не завозились, та їх місцезнаходження сторонам та судам невідомо.

Також судами не встановлено причинний зв'язок між збитками позивача та діями відповідачів, не встановлено також і протиправність дій відповідачів.

Статтею 1117 Господарського процесуального кодексу України передбачено, що переглядаючи у касаційному порядку судові рішення, касаційна інстанція на підставі встановлених фактичних обставин справи перевіряє застосування судом першої чи апеляційної інстанції норм матеріального і процесуального права.

Касаційна інстанція не має права встановлювати або вважати доведеними обставини, що не були встановлені у рішенні або постанові господарського суду чи відхилені ним, вирішувати питання про достовірність того чи іншого доказу, про перевагу одних доказів над іншими, збирати нові докази або додатково перевіряти докази.

З огляду на викладене, колегія суддів Вищого господарського суду України дійшла висновку про відсутність підстав для задоволення касаційної скарги товариства з обмеженою відповідальністю "РМ-Інвест", оскільки доводи касаційної скарги зводяться до переоцінки доказів по справі, а судами було повно та всебічно з'ясовано обставини, що мають значення для даної справи, їм надано належну правову оцінку та прийнято рішення і постанову на підставі наданих сторонами доказів з дотриманням норм матеріального та процесуального права, що дає підстави залишити їх без змін.

Судові витрати, сплачені касатором до бюджету під час подання касаційної скарги, у зв'язку з відмовою в задоволенні касаційної скарги на підставі ст.49 ГПК України залишаються на касаторі.

Враховуючи наведене, та керуючись ст.ст.1115, 1117, 1119, 11111 Господарського процесуального кодексу України, Вищий господарський суд України, -

П О С Т А Н О В И В:

Касаційну скаргу товариства з обмеженою відповідальністю "РМ-Інвест" залишити без задоволення.

Постанову Київського апеляційного господарського суду від 02.06.2015р. у справі №910/1701/15-г господарського суду міста Києва залишити без змін.

Головуючий суддя В. Корсак

Судді М. Данилова

Т. Данилова

logo

Юридичні застереження

Protocol.ua є власником авторських прав на інформацію, розміщену на веб - сторінках даного ресурсу, якщо не вказано інше. Під інформацією розуміються тексти, коментарі, статті, фотозображення, малюнки, ящик-шота, скани, відео, аудіо, інші матеріали. При використанні матеріалів, розміщених на веб - сторінках «Протокол» наявність гіперпосилання відкритого для індексації пошуковими системами на protocol.ua обов`язкове. Під використанням розуміється копіювання, адаптація, рерайтинг, модифікація тощо.

Повний текст