Головна Сервіси для юристів ... База рішень" Протокол " Постанова ВГСУ від 06.10.2015 року у справі №910/3630/15-г Постанова ВГСУ від 06.10.2015 року у справі №910/3...
print
Друк
search Пошук
comment
КОМЕНТАР від ресурсу "ПРОТОКОЛ":

КОМЕНТАР від ресурсу "ПРОТОКОЛ":

Державний герб України

ВИЩИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД УКРАЇНИ

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

06 жовтня 2015 року Справа № 910/3630/15-г

Вищий господарський суд України у складі колегії суддів:

Плюшка І.А. - головуючого, Самусенко С.С. - доповідача,Татькова В.І.,

розглянувши касаційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю "Ум-LTD" на ухвалу та постанову господарського суду міста Києва від 19 лютого 2015 року Київського апеляційного господарського суду від 21 квітня 2015 рокуу справі№ 910/3630/15-ггосподарського судуміста Києваза позовомТовариства з обмеженою відповідальністю "Ум-LTD" доПублічного акціонерного товариства "УкрСиббанк"прозміну умов договору ВСТАНОВИВ:

Товариство з обмеженою відповідальністю "Ум-LTD" звернулося до господарського суду міста Києва із позовом до Публічного акціонерного товариства "УкрСиббанк" про внесення змін до умов кредитного договору №11169797000 від 15.06.2007.

Ухвалою господарського суду міста Києва від 19.02.2015, у справі №910/3630/15-г (суддя Якименко М.М.), залишеною без змін постановою Київського апеляційного господарського суду від 21.04.2015 (судді: Дикунська С.Я. - головуючий, Алданова С.О., Коршун Н.М.), позовну заяву Товариства з обмеженою відповідальністю "Ум-LTD" передано за територіальною підсудністю до господарського суду Харківської області. Судові рішення мотивовано, зокрема, посиланням на ч.ч.1, 2 ст.15, ст.17 Господарського процесуального кодексу України, п.20.3 постанови Пленуму Вищого господарського суду України від 24.10.2011 №10 "Про деякі питання підвідомчості і підсудності справ господарським судам", зі змінами і доповненнями.

Не погоджуючись із вказаними судовими рішеннями, Товариство з обмеженою відповідальністю "Ум-LTD" звернулося до Вищого господарського суду України із касаційною скаргою, в якій, посилаючись на порушення судами норм процесуального права, просить їх скасувати, а справу направити на новий розгляд до господарського суду міста Києва. На думку заявника господарськими судами попередніх інстанцій неправильно застосовано ч.2 ст.15 Господарського процесуального кодексу України, оскільки в цьому випадку потрібно було застосовувати ч.1 ст.15 Господарського процесуального кодексу України.

Ухвалою Вищого господарського суду України від 21.09.2015 поновлено Товариству з обмеженою відповідальністю "Ум-LTD" строк подання касаційної скарги та прийнято її до провадження.

Стаття 1117 Господарського процесуального кодексу України передбачає, що переглядаючи у касаційному порядку судові рішення, касаційна інстанція на підставі встановлених фактичних обставин справи перевіряє застосування судом першої чи апеляційної інстанції норм матеріального і процесуального права.

З дотриманням меж перегляду справи в касаційній інстанції, заслухавши суддю-доповідача, обговоривши доводи касаційної скарги та перевіривши правильність застосування норм матеріального та процесуального права господарськими судами попередніх інстанцій, колегія суддів Вищого господарського суду України дійшла висновку, що касаційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.

Предметом спору у справі є вимога ТОВ "Ум-LTD" про внесення змін до умов кредитного договору, укладеного між ТОВ "Ум-LTD" та ПАТ "УкрСиббанк".

Направляючи справу за територіальною підсудністю до господарського суду Харківської області, господарські суди попередніх інстанцій, зокрема, виходили із того, що відповідно до ч.ч.1, 2 ст. 15 Господарського процесуального кодексу України справи у спорах, що виникають при укладанні, зміні та розірванні господарських договорів, справи у спорах про визнання договорів недійсними розглядаються господарським судом за місцезнаходженням сторони, зобов'язаної за договором здійснити на користь другої сторони певні дії, такі як: передати майно, виконати роботу, надати послуги, сплатити гроші тощо. Справи у спорах, що виникають при виконанні господарських договорів та з інших підстав, а також справи про визнання недійсними актів розглядаються господарським судом за місцезнаходженням відповідача.

В пункті 20.3 постанови Пленуму Вищого господарського суду України від 24.10.2011 №10 "Про деякі питання підвідомчості і підсудності справ господарським судам", зі змінами і доповненнями, зазначено, що спори, пов'язані з укладанням, зміною умов, розірванням чи визнанням недійсними договорів, підлягають вирішенню господарським судом за місцем знаходження однієї з сторін, до якої звернувся заявник.

За ч.2 ст. 1117 Господарського процесуального кодексу України касаційна інстанція не має права встановлювати або вважати доведеними обставини, що не були встановлені у рішенні або постанові господарського суду чи відхилені ним, вирішувати питання про достовірність того чи іншого доказу, про перевагу одних доказів над іншими, збирати нові докази або додатково перевіряти докази.

Господарськими судами першої та апеляційної інстанції встановлено, що місцезнаходженням відповідача є: проспект Московський, 60, м. Харків, індекс 61001.

Колегія суддів Вищого господарського суду України вважає, що рішення господарських судів попередніх інстанцій є правильними та такими, що прийняті у відповідності до норм чинного законодавства.

Посилання заявника касаційної скарги на те, що Товариство з обмеженою відповідальністю "Ум-LTD" є зобов'язаною стороною за кредитним договором, не заслуговують на увагу.

Відповідно до ч.1 ст.509 Цивільного кодексу України зобов'язанням є правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов'язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити гроші тощо) або утриматися від певної дії, а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов'язку.

За кредитним договором кожна із сторін зобов'язана здійснити на користь другої сторони певні дії.

За наслідками касаційного провадження порушення господарськими судами попередніх інстанцій норм матеріального та процесуального права не встановлено.

Відповідно до ст.1119 Господарського процесуального кодексу України касаційна інстанція за результатами розгляду касаційної скарги має право, зокрема, залишити рішення першої інстанції або постанову апеляційної інстанції без змін, а скаргу без задоволення.

Керуючись ст.ст. 1115, 1117, 1119, 11111, 11113 Господарського процесуального кодексу України, Вищий господарський суд України

ПОСТАНОВИВ:

Касаційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю "Ум-LTD" залишити без задоволення.

Постанову Київського апеляційного господарського суду від 21.04.2015 у справі № 910/3630/15-г залишити без змін.

Головуючий суддя І. Плюшко

Судді: С. Самусенко

В. Татьков

logo

Юридичні застереження

Protocol.ua є власником авторських прав на інформацію, розміщену на веб - сторінках даного ресурсу, якщо не вказано інше. Під інформацією розуміються тексти, коментарі, статті, фотозображення, малюнки, ящик-шота, скани, відео, аудіо, інші матеріали. При використанні матеріалів, розміщених на веб - сторінках «Протокол» наявність гіперпосилання відкритого для індексації пошуковими системами на protocol.ua обов`язкове. Під використанням розуміється копіювання, адаптація, рерайтинг, модифікація тощо.

Повний текст