Головна Сервіси для юристів ... База рішень" Протокол " Постанова ВГСУ від 06.04.2016 року у справі №922/3961/15 Постанова ВГСУ від 06.04.2016 року у справі №922/3...
print
Друк
search Пошук
comment
КОМЕНТАР від ресурсу "ПРОТОКОЛ":

КОМЕНТАР від ресурсу "ПРОТОКОЛ":

Державний герб України

ВИЩИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД УКРАЇНИ

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

06 квітня 2016 року Справа № 922/3961/15

Вищий господарський суд України у складі колегії суддів:

головуючого суддіДанилової М.В.суддівДанилової Т.Б., Корсака В.А. за участю представників:позивачаГолубовський І.В. (дов. від 15.03.2016 р. №3/15.1)відповідачане з'явився (про час та місце судового засідання повідомлено належним чином)розглянувши у відкритому судовому засіданні касаційну скаргуПублічного акціонерного товариства "Харківміськгаз"на постановуХарківського апеляційного господарського суду від 05.11.2015 р.у справі № 922/3961/15 господарського суду Харківської областіза позовомТовариства з обмеженою відповідальністю "Техноком"доПублічного акціонерного товариства "Харківміськгаз"прозобов'язання виконати вимоги угоди

В С Т А Н О В И В :

Товариство з обмеженою відповідальністю "Техноком" звернулося до господарського суду Харківської області з позовною заявою до Публічного акціонерного товариства "Харківміськгаз" про зобов'язання виконати вимоги п. 3.2 Технічної угоди про порядок обліку природного газу при його транспортуванні газорозподільними мережами від 27.01.2014 р., з метою чого визнати кількість спожитого газу Товариством з обмеженою відповідальністю "Техноком" у травні та червні 2015 року за показами комерційного вузла обліку газу в обсязі 684523 кубічних метрів.

Рішенням господарського суду Харківської області від 04.08.2015 р. (суддя Добрелі Н.С.), позовні вимоги задоволено повністю.

Приймаючи рішення у даній справі, місцевий господарський суд встановивши факт придатності до застосування лічильника газу за результатами позачергової повірки та коректора обсягу газу за результатами експертної повірки вказував про те, що визначений позивачем об'єм спожитого газу за період травень-червень 2015 року в обсязі 725725 куб.м. підтверджено обґрунтованим розрахунком, він відповідає умовам договору, Технічної угоди, фактичним обставинам справи та не суперечить Правилам обліку № 618 та Правилам користування № 1181.

А тому, зобов'язання Публічного акціонерного товариства "Харківміськгаз" виконати вимоги пункту 3.2. Технічної угоди про порядок обліку природного газу при його транспортуванні газорозподільними мережами від 27.01.2014 р., породжує для позивача правові наслідки і відповідає встановленим законом способам захисту порушених прав і законних інтересів, адже визначення позивачем саме такої редакції позовної вимоги повністю узгоджується зі статтею 13 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод щодо ефективного засобу правового захисту, не забороненого законом.

Постановою Харківського апеляційного господарського суду від 05.11.2015 р. (колегія у складі суддів: головуючий суддя Барбашова С.В., судді Білецька А.М., Слободін М.М.), рішення господарського суду Харківської області від 04.08.2015 р. залишено без змін, з тих же підстав.

Не погоджуючись із прийнятими судовими рішеннями, Публічне акціонерне товариство "Харківміськгаз" звернулося до Вищого господарського суду України із касаційною скаргою, в якій просить їх скасувати, та прийняти нове рішення про відмову у позові, посилаючись на неналежне дослідження всіх доказів в їх сукупності та встановлення всіх обставин, необхідних для правильного вирішення спору, що призвело, на думку скаржника, до невідповідності висновків судів обставинам справи та порушення судами норм матеріального та процесуального права.

Ухвалою Вищого господарського суду України від 01.03.2016 р. касаційну скаргу прийнято до провадження та призначено до розгляду.

Заслухавши доповідь судді-доповідача, пояснення присутнього у судовому засіданні 06.04.2015 р. представника позивача, перевіривши наявні матеріали справи на предмет правильності застосування судами норм матеріального та процесуального права, колегія суддів вважає, що касаційна скарга підлягає частковому задоволенню, виходячи з наступних підстав.

Як вбачається з матеріалів справи, 17.12.2013 ро. між Публічним акціонерним товариством "Харківміськгаз" (постачальник) та Товариством з обмеженою відповідальністю "Техноком" (споживач) укладено договір №2014/ТП-ПР-195 на постачання природного газу за регульованим тарифом та низку додаткових угод до нього (т. 1 арк. 17-37), за яким постачальник зобов'язався здійснювати споживачу постачання природного газу в обсягах та порядку, передбачених договором для забезпечення потреб споживача, а останній в свою чергу зобов'язався оплачувати постачальнику вартість газу у розмірах, строках, порядку та на умовах, передбачених договором.

Згідно пункту 5.3.4. договору споживач зобов'язався: забезпечити збереження та цілісність вузлів обліку та пломб на них і на газовому обладнанні, у тому числі відключеному від систем газопостачання, що знаходяться на території об'єктів споживача, відповідність ЗВТ (засобів вимірювальної техніки), встановлених на комерційному вузлі обліку газу тим, які зазначені у проектній документації на вузол обліку, вчасне проведення державної повірки ЗВТ встановлених на комерційних вузлах обліку газу, не допускати прострочення терміну повірки ЗВТ, встановлених на вузлі обліку газу.

Пунктами 5.3.5., 5.3.6., 5.3.7. договору сторони передбачили, що споживач зобов'язується забезпечувати допуск уповноважених представників постачальника за пред'явленням службового посвідчення на власну територію для огляду вузлів обліку, газопроводів, газоспоживчого устаткування, у тому числі, але не виключно:

-для проведення перевірки, зняття показів, зчитування даних із ЗВТ;

-для огляду газових мереж від межі балансової належності до точки встановлення комерційного вузла обліку, огляду газових мереж, газоспоживчого обладнання, що знаходиться на території об'єктів споживача, а також для виконання заходів з відключення/підключення газового обладнання в порядку, визначеному законодавством.

Споживач зобов'язується також: повідомляти постачальника про недоліки в роботі ЗВТ (вихід з ладу, несправність, пошкодження, у тому числі пломб); здійснювати державну повірку ЗВТ, що знаходяться на балансі споживача, у строки, установлені державними стандартами та іншими нормативними документами.

27.01.2014 р. між сторонами укладено Технічну угоду про порядок обліку природного газу при його транспортуванні газорозподільними мережами.

Згідно пункту 3.2. Технічної угоди подача газу здійснюється за умови наявності комерційного вузла обліку газу, який відповідає Правилам обліку природного газу під час його транспортування газорозподільчими мережами, постачання та споживання, затверджених наказом Міністерства палива та енергетики України від 27.12.2005 р. № 618. Монтаж системи газопостачання, встановлені газові прилади та засоби вимірювальної техніки повинні відповідати погодженій проектній документації. Умови експлуатації ЗВТ повинні відповідати вимогам технічної документації на них та Правилам обліку і Правилам подачі газу. Вузол обліку, його проект повинен відповідати вимогам чинних нормативних документів центрального органу виконавчої влади з питань метрології, Правилам обліку, Правилам подачі та використання природного газу в народному господарстві України, затвердженими Наказом Держкомнафтогазу від 01.11.1994 р. № 355, в частині вимірювання та обліку газу, ДБН В.2.5.-20-2001 "Газопостачання" та іншим діючим нормативним документам та вимогам з монтажу та експлуатації виробника ЗВТ. Облік обсягів газу, що транспортується на умовах даної Технічної угоди, здійснюється згідно з Правилами обліку, Законом України "Про метрологію та метрологічну діяльність", ДБН В.2.5.-20-2001 "Газопостачання", та іншими діючими нормативними документами.

Згідно з пунктами 5.4., 5.10. Правил обліку природного газу під час його транспортування газорозподільчими мережами, постачання та споживання, затверджених наказом Міністерства палива та енергетики України від 27.12.2005 р. № 618, обстеження вузла обліку газу на можливість його використання як комерційного здійснюється представниками облікової організації та споживача. Власник вузла обліку газу має надати іншій стороні договору проектну та виконавчу документацію, свідоцтва про повірку або метрологічну атестацію ЗВТ, які встановлені на вузлі обліку газу. Під час обстеження перевіряється відповідність вузла обліку газу технічним умовам, проектній документації та вимогам цих Правил. Сторони договору мають право контролювати правильність експлуатації ЗВТ у будь-який час доби.

Матеріали справи свідчать про те, що 05.06.2015 р. відповідачем було складено Акт № 26878/15 перевірки технічного стану вузла обліку за спірним договором.

За результатами перевірки було виявлено, що коректор об'єму газу ВЕГА-1-01, який становить частину вузла обліку газу, пройшов останню повірку 24.05.2013 р., пошкоджень пломб не встановлено, коректор розпломбовано й замінено на аналогічний № 04794, повірений 04.02.2015 р.

Того ж дня, на підставі вищевказаного Акту № 26878/15 Публічним акціонерним товариством "Харківміськгаз" було виконано технічний розрахунок споживання природного газу, згідно з яким обсяг спожитого природного газу за період з 25.05.2015 р. о 10-00 год. по 01.06.2015 р. о 10-00 год. становить 228833,0 куб.м. (т. 1 арк. 49).

На підставі акту перевірки Публічне акціонерне товариство "Харківміськгаз" надало Товариствау з обмеженою відповідальністю "Техноком" для підписання акт приймання-передачі природного газу № ХРГ00016540 від 31.05.2015 р., з урахуванням технічного розрахунку споживання природного газу "Харківміськгаз" із зазначенням кількості природного газу 474,29 тис.куб.м. (т. 1 арк. 51).

Даний акт вручено позивачу 25.06.2015 р. разом із повідомленням про припинення (обмеження) газопостачання № 13/116 від 24.06.2015 р.

12.06.2015 р. відповідачем також було складено Акт перевірки технічного стану вузла обліку за вищевказаним договором.

В зазначеному Акті від 12.06.2015 р., зокрема, було зазначено, що термін повірки коректора об'єму газу ВЕГА-1-01, який становить частину вузла обліку газу, прострочено.

Того ж дня, на підставі вищевказаного Акту, Публічним акціонерним товариством "Харківміськгаз" було виконано технічний розрахунок споживання природного газу, згідно з яким обсяг спожитого газу за період з 01.06.2015 р. 10-00 год. по 05.06.2015 р. 11-35 год. становить 95271,2 куб.м.

Даний акт технічного розрахунку вручено позивачу 16.07.2015 р.

Зазначені технічні розрахунки здійснено відповідачем на підставі пункту 5.13. Правил обліку природного газу під час його транспортування газорозподільчими мережами, постачання та споживання, затверджених наказом Міністерства палива та енергетики України від 27.12.2005 р. № 618 та пункту 3.12.2. Правил користування природним газом для юридичних осіб, затверджених постановою НКРЕ від 13.09.2012 р. № 1181, за проектною номінальною потужністю неопломбованого газового обладнання з урахуванням кількості годин роботи газового обладнання споживача (позивача у справі).

Тільки 30.06.2015 р. у присутності представників сторін вищевказана повірка лічильника газу була проведена, про що Публічним акціонерним товариством "Харківміськгаз" було видано Свідоцтво про повірку засобу вимірювальної техніки.

Всього відповідачем донараховано за період з 25.05.2015 р. по 05.06.2015 р. 324104,2 куб.м. (228833,00 куб м. - за 7 днів травня 2015 року, 95271,2 куб.м. - за 5 днів червня 2015 року).

Вказані обсяги газу враховані відповідачем в актах приймання-передачі газу за спірним договором за травень та червень 2015 р. і становлять 902,109 тис. куб.м. на суму 8225845,34 грн.

Як вбачається з матеріалів справи, за даними місячних звітів приладів обліку природного газу підприємства позивача, зокрема коректора об'єму газу ВЕГА-1-01 та лічильника газу ЛГ-К-200-1600 (зав. номер 0006623), даних Журналу обліку природного газу за травень-червень 2015 року, який ведеться позивачем відповідно до Правил обліку № 618 і відображує добове споживання газу на об'єкті, обсяг спожитого позивачем газу становить: за травень 2015 року - 316428 куб.м.; за червень 2015 року - 368108 куб.м., всього - 684523 куб.м.

Таким чином, наявні у справі матеріали свідчать про те, що проведення відповідачем технічного донарахування об'єму природного газу в розмірі 324104,2 куб.м. за проектною номінальною потужністю неопломбованого газового обладнання з урахуванням кількості годин роботи газового обладнання споживача за період з 25.05.2015 р. по 05.06.2015 р. (за період прострочення терміну повірки спірного коректора об'єму газу ВЕГА-1-01) і стали підставою для виникнення спору між сторонами.

Колегія суддів касаційної інстанції перевіривши наявні матеріали справи на предмет правильності застосування судами норм матеріального та процесуального права зазначає про наступне.

За приписами процесуального законодавства, рішення господарського суду повинно прийматись у цілковитій відповідності з нормами матеріального і процесуального права та фактичними обставинами справи, з достовірністю встановленою господарським судом, тобто з'ясованими шляхом дослідження та оцінки судом належних і допустимих доказів у конкретній справі.

Рішення господарського суду має ґрунтуватись на повному з'ясуванні такого:чи мали місце обставини, на які посилаються особи, що беруть участь у процесі, та якими доказами вони підтверджуються; чи не виявлено у процесі розгляду справи інших фактичних обставин, що мають суттєве значення для правильного вирішення спору,і доказів на підтвердження цих обставин; яка правова кваліфікація відносин сторін, виходячи з фактів, установлених у процесі розгляду справи, та яка правова норма підлягає застосуванню для вирішення спору.

Обґрунтованим є рішення, в якому повно відображені обставини, які мають значення для даної справи, висновки суду про встановлені обставини і правові наслідки є вичерпними, відповідають дійсності та підтверджуються достовірними доказами, дослідженими в судовому засіданні.

Колегія суддів касаційної інстанції всебічно перевіривши обставини справи зазначає наступне.

Взаємовідносини між суб'єктами господарювання під час передачі з газорозподільних мереж споживачу природного газу, у тому числі видобутого з газових і газоконденсатних родовищ, та нафтового газу, отриманого з нафтових родовищ, регулюються Правилами обліку природного газу під час його транспортування газорозподільними мережами, постачання та споживання, затверджених Наказом Міністерство палива та енергетики від 27.12.2005 р. № 618.

Відповідно до п. 3 Правил обліку, засіб вимірювальної техніки (ЗВТ) - технічний засіб, який застосовується під час вимірювань і має нормовані метрологічні характеристики. Лічильник газу - засіб вимірювальної техніки, призначений для вимірювань об'єму газу, що протікає через перетин трубопроводу. Комерційний облік газу - визначення кількості протранспортованого газу розподільними мережами та обсягів його реалізації за актами звітності, підготовлених на підставі даних комерційних вузлів обліку газу.

Пунктом 5.1 Правил обліку визначено, що постачання газу споживачу здійснюється за умови наявності комерційного вузла обліку газу.

Згідно п. 5.7 Правил обліку, ЗВТ мають бути повірені або атестовані в установленому порядку. Власник комерційного вузла обліку газу відповідає за збереження свідоцтв про повірку або метрологічну атестацію ЗВТ та паспортів до ЗВТ.

Відповідно до п. 5.9 Правил обліку, власник комерційного вузла обліку газу відповідає за технічний стан комерційного вузла обліку газу та порушення правил його експлуатації, а також за використання ЗВТ з вичерпаним терміном повірки.

Пунктами 5.13, 5.13.1 Правил обліку визначено, що перерахунки об'єму протранспортованого газу проводяться у випадках: тимчасової відсутності ЗВТ (зняття ЗВТ на періодичну, позачергову, експертну повірки та ремонт); непридатності до застосування (несправності) ЗВТ за результатами перевірки технічного стану комерційного вузла обліку газу; наявності аварійних ситуацій, що зареєстровані у роздрукованих звітах обчислювачів та обчислювачів коректорів (несправність ЗВТ). Перерахунки об'єму протранспортованого газу проводяться за період відсутності (несправності) ЗВТ, починаючи з дати проведення останньої перевірки комерційного вузла обліку газу або з дати зняття ЗВТ до моменту встановлення повірених ЗВТ, з урахуванням кількості годин роботи газового обладнання споживача. У разі, якщо такі перевірки не проводились або немає актів про зняття ЗВТ, перерахунки проводяться за період, починаючи з контрактної доби поточного календарного місяця або з моменту пуску газу після планових та інших відключень у поточному місяці, які здійснювались спільно з обліковою організацією.

Відповідно до п. 5.13.2 Правил обліку, якщо власником комерційного вузла обліку газу є споживач, перерахунки об'єму протранспортованого газу за період відсутності (несправності) ЗВТ здійснюються обліковою організацією за проектною номінальною потужністю неопломбованого газового обладнання з урахуванням кількості годин роботи газового обладнання споживача.

З огляду на матеріали справи, позивач до 24.05.2015 р. (включно) повинен був пройти періодичну повірку коректора об'єму газу ВЕГА-1-01 у ДП "Харківстандартметрологія".

Разом з тим, як було зафіксовано матеріалами перевірок, ЗВТ позивача у міжповірочний інтервал повірений не був.

Відносини, які виникають між газопостачальними, газорозподільними, газотранспортними підприємствами та споживачами природного газу (крім населення), регулюються Правилами користування природним газом для юридичних осіб, затвердженими Постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері енергетики від 13.09.2012 N 1181 (діяли на момент виникнення спірних правовідносин).

Пунктами 3.12.2, 3.12.3, 3.12.4 Правил користування визначено, що перерахунки обсягу споживання/розподілу/транспортування природного газу проводяться у випадках: тимчасової відсутності ЗВТ (зняття ЗВТ на періодичну чи позачергову повірку, ремонт, експертизу); непридатності до застосування (несправності) ЗВТ за результатами експертизи, повірки та/або технічної перевірки вузла обліку; наявності аварійних ситуацій, що зареєстровані у роздрукованих звітах обчислювачів та обчислювачів коректорів, інші несправності ЗВТ, що впливають на облік газу; пропущення строків повірки ЗВТ. Після закінчення строку дії повірки ЗВТ вважаються непридатними до застосування і перерахунок обсягу спожитого газу проводиться відповідно до вимог нормативних документів, починаючи з дня, наступного після дати закінчення строку повірки. Перерахунки обсягу споживання/розподілу/транспортування природного газу проводяться за період відсутності (несправності) ЗВТ, починаючи з дати проведення останньої перевірки комерційного вузла обліку газу або з дати зняття ЗВТ до моменту встановлення повірених ЗВТ, з урахуванням кількості годин роботи газового обладнання споживача. Якщо власником комерційного вузла обліку газу є споживач, перерахунки обсягу споживання/розподілу/транспортування природного газу за період відсутності (несправності) ЗВТ здійснюються газорозподільним/газотранспортним підприємством за показами дублюючого вузла обліку, а у разі відсутності дублюючого вузла обліку - за проектною номінальною потужністю неопломбованого газового обладнання (до якого здійснюється газопостачання) з урахуванням кількості годин роботи газового обладнання споживача.

Однак, суди попередніх інстанцій вищевказане не врахували.

З огляду на матеріали справи, між сторонами 27.01.2014 р. було укладено Технічну угоду.

З п. 3.3.2 Технічної угоди вбачається, що ЗВТ мають бути повірені у порядку, встановленому Департаментом технічного регулювання Мінекономрозвитку і торгівлі України та опломбований в місцях, передбачених заводом -виробником, а в разі їх відсутності - в місцях, передбачених стороною - 1. При вимірюваннях кількості газу із застосуванням методу змінного перепаду тиску вимірювальні комплекси повинні відповідати вимогам ГОСТ 8.563.1-97. При реконструкції або введенні нового вузла обліку із застосуванням методу змінного перепаду тиску ЗВТ повинні відповідати вимогам ДСТУ ГОСТ 8.586.1 та ДСТУ ГОСТ 8.586.2. При тимчасовій відсутності ЗВТ (зняття ЗВТ на періодичну, позачергову, експертну повірки та ремонт); непридатності до застосування (несправності) ЗВТ за результатами перевірки технічного стану комерційного вузла обліку газу; наявність аварійних ситуацій, що зареєстровані у роздрукованих звітах обчислювачів та обчислювачів коректорів (несправність ЗВТ), при використанні ЗВТ з вичерпним терміном Держповірки, витків газу в імпульсних лініях до перетворювачів тиску газу та перепаду тиску комерційного вузла обліку, виявлення факту несанкціонованого втручання в конструкцію чи в роботу ЗВТ, порушення пломб на приладах комерційного вузла обліку пломб, встановлених представником сторони - 1, проводиться перерахунок об'єму протранспортованого газу. Відповідальність за належний та технічний (справний) стан комерційних вузлів обліку газу, за своєчасну повірку ЗВТ, а також за цілісність встановлених пломб несуть власники цих комерційних вузлів обліку газу згідно з чинним законодавством України.

Згідно із п.п. 3.3.9, 3.3.9.1, 3.3.9.4 Технічної угоди, визначений за допомогою вузла обліку газ об'єкм поданого Товариству з обмеженою відповідальністю "Техноком" газу вважається недійсним та перерахунки об'єму поданого газу проводиться Публічним акціонерним товариством "Харківміськгаз" у наступних випадках та за таких умов: за проектною номінальною потужністю неопломбованого газового обладнання, з урахуванням кількості годин роботи газового обладнання позивача, починаючи з дати проведення останньої перевірки вузла обліку газу або, якщо такі перевірки не проводилось, перерахунки проводяться за період, починаючи з контрактної доби поточного календарного місяця або з моменту пуску газу після планових та інших відключень у поточному місяці, які здійснювались спільно з відповідачем . Нарахування згідно вказаного пункту проводиться у випадках терміну дії свідоцтва про повірку або атестацію лічильника газу, коректора (обчислювача), звужуючого пристрою, перетворювачів тиску, різниці тиску та температури.

Відповідно до ст. 1 Закону України "Про метрологію та метрологічну діяльність" засіб вимірювальної техніки - технічний засіб, який застосовується під час вимірювань і має нормовані метрологічні характеристики, повірка засобів вимірювальної техніки - встановлення придатності засобів вимірювальної техніки, на які поширюється державний метрологічний нагляд, до застосування на підставі результатів контролю їх метрологічних характеристик.

Згідно ст. 11 Закону України "Про метрологію та метрологічну діяльність" засоби вимірювальної техніки можуть застосовуватися, якщо вони відповідають вимогам щодо точності, встановленим для цих засобів, у певних умовах їх експлуатації. Засоби вимірювальної техніки, на які поширюється державний метрологічний нагляд, дозволяється застосовувати, випускати з виробництва, ремонту та у продаж і видавати напрокат лише за умови, якщо вони пройшли повірку або державну метрологічну атестацію.

Приписами ст. 28 Закону України "Про метрологію та метрологічну діяльність" визначено, що Засоби вимірювальної техніки, що перебувають в експлуатації, підлягають періодичній повірці через міжповірочні інтервали, порядок встановлення яких визначається нормативно-правовим актом ЦОВМ. Підприємства, організації та фізичні особи зобов'язані своєчасно (з урахуванням установлених міжповірочних інтервалів) подавати засоби вимірювальної техніки на повірку. Повірка здійснюється посадовими особами територіальних органів і метрологічних центрів - державними повірниками, атестованими у порядку, встановленому нормативно-правовим актом ЦОВМ. За порушення умов і правил проведення повірки засобів вимірювальної техніки керівники та посадові особи відповідних підприємств і організацій несуть відповідальність згідно із законом.

Однак, ні суд першої, ні суд апеляційної інстанції вищевказаному належної правової оцінки не надав, а також не звернув увагу, що лише 30.06.2015 р. була проведена повірка лічильника газу, а 31.06.2015 р. - повірка коректора, тобто вже після закінчення міжповірочного інтервалу.

Таким чином, суди попередніх інстанцій повинні були належним чином дослідили, чи можуть бути використані покази неповіреного ЗВТ, як достовірні для обліку до проведення такої повірки.

Крім того, судам попередніх інстанцій необхідно перевірити розрахунки обсягу споживання природного газу починаючи з дати проведення останньої повірки комерційного вузла обліку газу, та встановити за якими Правилами обліку вони повинні здійснюватись, адже дослідження вищевказаних обставин справи має суттєве значення для вирішення даного спору.

До того ж, судам попередніх інстанцій необхідно встановити чи правильний спосіб захисту свого порушеного права обрав позивач.

Враховуючи, що в силу статті 1117 Господарського процесуального кодексу України у суду касаційної інстанції відсутнє право встановлювати або вважати доведеними обставини справи, які не були встановлені судами попередніх інстанцій, так само як і надавати їм власну юридичну оцінку, колегія суддів зазначає, що у розумінні статті 1119 названого Кодексу усі вищевикладені обставини є підставою для скасування судових рішень судів попередніх інстанцій у даній справі і передачі її на новий розгляд до місцевого господарського суду.

За таких обставин колегія суддів, беручи до уваги доводи, викладені в касаційній скарзі Публічного акціонерного товариства "Харківміськгаз", дійшла висновку, що касаційна скарга підлягає частковому задоволенню, а рішення суду першої та апеляційної інстанцій - скасуванню з передачею справи на новий розгляд до суду першої інстанції, під час здійснення якого суду необхідно врахувати вищезазначені обставини, які стали підставою для скасування оскаржуваних судових актів, і повністю встановивши фактичні обставини справи, підтверджені належними та допустимими доказами, з наданням їм обґрунтованої юридичної оцінки із застосуванням до спірних правовідносин відповідних норм матеріального права.

Керуючись статтями 1115, 1117, 1119 - 11111 Господарського процесуального кодексу України, Вищий господарський суд України

П О С Т А Н О В И В :

Касаційну скаргу Публічного акціонерного товариства "Харківміськгаз" задовольнити частково.

Постанову Харківського апеляційного господарського суду від 05.11.2015 р. у справі №922/3961/15 та рішення господарського суду Харківської області від 04.08.2015 р. скасувати, справу направити на новий розгляд до господарського суду Харківської області.

Головуючий суддя М. Данилова

Судді: Т. Данилова

В. Корсак

logo

Юридичні застереження

Protocol.ua є власником авторських прав на інформацію, розміщену на веб - сторінках даного ресурсу, якщо не вказано інше. Під інформацією розуміються тексти, коментарі, статті, фотозображення, малюнки, ящик-шота, скани, відео, аудіо, інші матеріали. При використанні матеріалів, розміщених на веб - сторінках «Протокол» наявність гіперпосилання відкритого для індексації пошуковими системами на protocol.ua обов`язкове. Під використанням розуміється копіювання, адаптація, рерайтинг, модифікація тощо.

Повний текст