Головна Сервіси для юристів ... База рішень" Протокол " Постанова ВГСУ від 06.04.2016 року у справі №910/29782/15 Постанова ВГСУ від 06.04.2016 року у справі №910/2...
print
Друк
search Пошук
comment
КОМЕНТАР від ресурсу "ПРОТОКОЛ":

КОМЕНТАР від ресурсу "ПРОТОКОЛ":

Державний герб України

ВИЩИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД УКРАЇНИ

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

06 квітня 2016 року Справа № 910/29782/15 Вищий господарський суд України у складі колегії суддів:

Мележик Н.І. - головуючого (доповідача),

Дунаєвської Н.Г.,

Кочерової Н.О.,

розглянувши у відкритому

судовому засіданні

касаційну скаргу Приватного акціонерного товариства

"Українська транспортна страхова компанія"

на постанову Київського апеляційного господарського суду

від 03.03.2016 року

у справі № 910/29782/15

господарського суду міста Києва

за позовом ОСОБА_4

до Приватного акціонерного товариства

"Українська транспортна страхова компанія"

за участю третіх осіб, які не

заявляють самостійних

вимог на предмет спору

на стороні відповідача: 1) ОСОБА_5

2) ОСОБА_6

3) ОСОБА_7

про визнання недійсним рішення

за участю представників:

позивача - не з"явились

відповідача - Руденка О.В.

третіх осіб - 1) не з"явились

2) не з"явились

3) ОСОБА_9

В С Т А Н О В И В:

В листопаді 2015 року ОСОБА_4 звернувся до господарського суду міста Києва з позовом до Приватного акціонерного товариства "Українська транспортна страхова компанія" про визнання недійсним рішення наглядової ради відповідача про вчинення правочину щодо якого є заінтересованість.

Ухвалою господарського суду міста Києва від 28.01.2016 року (суддя Турчин С.О.) на підставі статті 79 ГПК України провадження у даній справі зупинено до вирішення по суті та набрання законної сили судового рішення у справі № 910/14080/15.

Постановою Київського апеляційного господарського суду від 03.03.2016 року (судді: Шапран В.В., Дідиченко М.А., Буравльов С.І.) ухвалу господарського суду міста Києва від 28.01.2016 року у даній справі скасовано, а справу направлено до місцевого господарського суду для подальшого розгляду по суті.

Не погодившись з постановою апеляційного господарського суду, Приватне акціонерне товариство "Українська транспортна страхова компанія" звернулось до Вищого господарського суду України з касаційною скаргою про її скасування, у зв"язку з порушенням судом апеляційної інстанції норм процесуального права.

Перевіривши у відкритому судовому засіданні доводи касаційної скарги та правильність застосування господарськими судами першої й апеляційної інстанцій норм процесуального права, колегія суддів Вищого господарського суду України дійшла висновку, що касаційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.

Приватне акціонерне товариство "Українська транспортна страхова компанія" звернулось до місцевого господарського суду з клопотанням про зупинення провадження у даній справі на підставі ч. 1 ст. 79 ГПК України у зв'язку з тим, що від наслідків розгляду справи № 910/14080/15 залежить з'ясування обставин обґрунтованості позовних вимог та ухвалення рішення у справі № 910/29782/15. При цьому, відповідач послався на те, що предметом спору у справі № 910/14080/15 є визнання недійсними рішень Наглядової ради ПАТ "Українська транспортна страхова компанія" від 28.12.2013, від 19.03.2013 та від 04.07.2013, а предметом спору у даній справі є визнання недійсним рішення Наглядової ради товариства від 16.12.2013, проте обґрунтування позовних вимог у справах є ідентичним.

Задовольняючи клопотання відповідача про зупинення провадження у даній справі, суд першої інстанції виходив з того, що прийняття рішення у справі № 910/14080/15 в будь-якому випадку буде суттєво впливати на вирішення спору у справі № 910/29782/15, так як у справі № 910/14080/15 вирішується питання щодо наявності повноважень Наглядової ради Приватного акціонерного товариства "Українська транспортна страхова компанія" у період з 19.10.2012 по 30.08.2014 року. Таким чином, обставини, що встановлюватимуться у справі № 910/14080/15, матимуть значення для справи № 910/29782/15, а встановлені факти - преюдиціальне значення.

Переглядаючи ухвалу суду першої інстанції, апеляційний господарський суд вірно вказав на помилковість висновку суду щодо зупинення провадження у справі, оскільки наведені відповідачем обставини не є підставами для зупинення провадження у даній справі в силу положень статті 79 ГПК України.

Так, згідно частини 1 статті 79 ГПК України господарський суд зупиняє провадження у справі в разі неможливості розгляду даної справи до вирішення пов'язаної з нею іншої справи, що розглядається іншим судом. За змістом даної норми, пов'язаною з даною справою є така інша справа, у якій інший суд встановлює обставини, що впливають чи можуть вплинути на подання і оцінку доказів у даній справі; в тому числі йдеться про факти, які мають преюдиціальне значення (частини 2 - 4 статті 35 ГПК України). Пов"язаність справ полягає у тому, що рішення іншого суду, який розглядає справу, встановлює обставини, що впливають на збирання та оцінку доказів у даній справі, зокрема, факти, що мають преюдиційне значення. Ці обставини повинні бути такими, що мають значення для даної справи. Неможливість розгляду справи до вирішення справи іншим судом полягає в тому, що обставини, які розглядаються іншим судом, не можуть бути встановлені господарським судом самостійно у даній справі.

В абзацах 2, 3 підпункту 3.16. пункту 3 постанови Пленуму Вищого господарського суду № 18 від 26.12.2011 року "Про деякі питання практики застосування господарського процесуального кодексу України судами першої інстанції" роз'яснено, що господарський суд зупиняє провадження у справі в разі неможливості розгляду даної справи до вирішення пов'язаної з нею іншої справи, що розглядається іншим судом. При цьому пов'язаною з даною справою є така інша справа, у якій інший суд встановлює обставини, що впливають чи можуть вплинути на подання і оцінку доказів у даній справі; в тому числі йдеться про факти, які мають преюдиціальне значення (частини друга - четверта статті 35 ГПК України). Під неможливістю розгляду даної справи слід розуміти неможливість для даного господарського суду самостійно встановити обставини, які встановлюються іншим судом в іншій справі, - у зв'язку з непідвідомчістю або непідсудністю іншої справи даному господарському суду, одночасністю розгляду двох пов'язаних між собою справ різними судами або з інших причин.

Разом з тим, як вбачається з тексту оскаржуваної ухвали про зупинення справи, суд першої інстанції, в порушення вказаних вимог, не зазначив, в чому саме полягає неможливість розгляду даної справи, предметом спору якої є інше рішення Наглядової ради товариства, ніж те, що є предметом розгляду у справі № 910/14080/15.

Відтак, висновок апеляційного господарського суду про відсутність підстав для зупинення провадження у даній справі грунтується на вимогах закону, оскільки встановлення факту правомочності та законності рішень Наглядової ради товариства є обов`язком суду в рамках розгляду даної справи з прийняттям законного обґрунтованого рішення.

З огляду на викладене, постанова апеляційного господарського суду відповідає нормам господарського процесуального законодавства і підстав для її скасування, за наведених у касаційній скарзі мотивів, судова колегія не вбачає.

Керуючись ст.ст. 1115 - 1117, 1119, 11111 Господарського процесуального кодексу України Вищий господарський суд України, -

П О С Т А Н О В И В:

Касаційну скаргу Приватного акціонерного товариства "Українська транспортна страхова компанія" залишити без задоволення.

Постанову Київського апеляційного господарського суду від 03.03.2016 року у справі № 910/29782/15 залишити без змін.

Головуючий суддяН.І. Мележик СуддіН.Г. Дунаєвська Н.О. Кочерова

logo

Юридичні застереження

Protocol.ua є власником авторських прав на інформацію, розміщену на веб - сторінках даного ресурсу, якщо не вказано інше. Під інформацією розуміються тексти, коментарі, статті, фотозображення, малюнки, ящик-шота, скани, відео, аудіо, інші матеріали. При використанні матеріалів, розміщених на веб - сторінках «Протокол» наявність гіперпосилання відкритого для індексації пошуковими системами на protocol.ua обов`язкове. Під використанням розуміється копіювання, адаптація, рерайтинг, модифікація тощо.

Повний текст