Головна Сервіси для юристів ... База рішень" Протокол " Постанова ВГСУ від 06.04.2016 року у справі №910/22866/15 Постанова ВГСУ від 06.04.2016 року у справі №910/2...
print
Друк
search Пошук
comment
КОМЕНТАР від ресурсу "ПРОТОКОЛ":

КОМЕНТАР від ресурсу "ПРОТОКОЛ":

Державний герб України

ВИЩИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД УКРАЇНИ

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

06 квітня 2016 року № 910/22866/15

Вищий господарський суд України у складі колегії суддів:

головуючого Стратієнко Л.В.суддів Гончарука П.А. Кондратової І.Д.за участі представників: позивача: відповідача: Залевська Н.С. Роменський Р.Ю., Давиденко Ю.К.розглянувши у відкритому судовому засіданні касаційну скаргу Моторного (транспортного) страхового бюро Українина рішення та постановуГосподарського суду м.Києва від 09 листопада 2015 р. Київського апеляційного господарського суду від 27 січня 2016 р.у справі№ 910/22866/15за позовомприватного акціонерного товариства "Страхова компанія "Крона"доМоторного (транспортного) страхового бюро Українипро визнання неправомірними дійВСТАНОВИВ:

У серпні 2015 р. позивач звернувся в суд з позовом про визнання протиправними дій відповідача щодо порушення порядку, встановленого Законом України "Про обов'язкове страхування цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів" та Положенням про централізований страховий резервний фонд захисту потерпілих у дорожньо-транспортних пригодах, в частині повернення коштів ПАТ "Страхова компанія "Крона" гарантійного внеску з Фонду захисту потерпілих у дорожньо-транспортних пригодах та зобов'язання відповідача розпочати процедуру повернення внесків ПАТ "Страхова компанія "Крона" у порядку та у терміни, встановлені Положенням про централізований страховий резервний фонд захисту потерпілих у дорожньо-транспортних пригодах, затвердженого Протоколом координаційної ради МТСБУ 06.12.2012 року №31/2012.

Рішенням Господарського суду міста Києва від 09.11.2015 р. (суддя Чебикіна С.О.), залишеним без змін постановою Київського апеляційного господарського суду від 27.01.2016 р. (головуючий - Тарасенко К.В., судді - Іоннікова І.А., Тищенко О.В.) позов задоволено.

Визнано протиправними дії Моторного (транспортного) страхового бюро України щодо порушення порядку, встановленого Законом України "Про обов'язкове страхування цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів" та Положенням про централізований страховий резервний фонд захисту потерпілих у дорожньо-транспортних пригодах, в частині повернення коштів Приватному акціонерному товариству "Страхова компанія "Крона" гарантійного внеску з Фонду захисту потерпілих у дорожньо-транспортних пригодах.

Зобов'язано Моторне (транспортне) страхове бюро України розпочати процедуру повернення внесків Приватному акціонерному товариству "Страхова компанія "Крона" у порядку та у терміни, встановлені Положенням про централізований страховий резервний фонд захисту потерпілих у дорожньо-транспортних пригодах, затвердженого Протоколом координаційної ради МТСБУ 06.12.2012 року №31/2012.

В касаційній скарзі відповідач, посилаючись на неправильне застосування норм матеріального права, просить скасувати постановлені у справі судові рішення та постановити нове, яким у задоволенні позову відмовити.

Заслухавши пояснення представників сторін, обговоривши доводи касаційної скарги, перевіривши матеріали справи, суд вважає, що касаційна скарга підлягає частковому задоволенню з таких підстав.

Як вбачається з матеріалів справи та встановлено господарськими судами, 15.04.2003 між ЗАТ "СК "Київ-Енерго-поліс", правонаступником якої є Приватне акціонерне товариство "Страхова компанія "Крона" (страховик) та Моторним (транспортним) страховим бюро України (бюро) було укладено договір про співпрацю (надалі - договір), предметом якого є співробітництво сторін у сфері організації та провадження обов'язкового страхування цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів за внутрішніми договорами страхування.

Договір вступає в силу з дати його підписання та діє протягом одного року, тобто до 14.04.2004 року. Якщо немає заяв, зауважень та заперечень сторін, даний договір вважається автоматично продовженим на такий же строк (п.12.1, 12.2 Договору).

Відповідно до ст.39 Закону України "Про обов'язкове страхування цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів" Моторне (транспортне) страхове бюро України є єдиним об'єднанням страховиків, які здійснюють обов'язкове страхування цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів за шкоду, заподіяну третім особам. Участь страховиків у МТСБУ є умовою здійснення діяльності щодо обов'язкового страхування цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів. Одним з основних завдань МТСБУ є здійснення виплат із централізованих страхових резервних фондів компенсацій та відшкодувань на умовах, передбачених цим Законом.

Положеннями ч.1 ст.49 Закону України "Про обов'язкове страхування цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів" визначено, що обов'язкове страхування цивільно-правової відповідальності має право здійснювати страховик, який: має ліцензію на здійснення даного виду страхування; є членом МТСБУ.

Члени МТСБУ зобов'язані сплачувати: а) членські внески у розмірі, визначеному загальними зборами членів МТСБУ; б) гарантійні та інші внески до фондів МТСБУ, створених відповідно до цього Закону та положень про порядок і умови формування централізованих страхових фондів, а також компенсацію здійснених МТСБУ витрат за зобов'язаннями страховиків ч.1 ст.59 Закону України "Про обов'язкове страхування цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів".

04.11.2013 року позивачем було надіслано на адресу відповідача заяву за №910/1 про добровільний вихід із членів МТСБУ з 05.11.2015 року.

23.01.2014 року відповідач надіслав позивачу повідомлення №7/3-09/2072 про втрату статусу асоційованого члена МТСБУ.

25.06.2014 року позивач листом повернув відповідачу свідоцтво №098 про асоційоване членство в МТСБУ від 10.11.2011 року та просив розпочати процедуру повернення гарантійного внеску.

Проте, відповідач не розпочав процедуру повернення внесків позивача у порядку та в терміни, встановлені Положенням про централізований страховий резервний фонд захисту потерпілих у дорожньо-транспортних пригодах, затвердженого Протоколом координаційної ради МТСБУ 06.12.2012 року №31/2012, в зв'язку з чим позивач просив визнати його дії щодо неповернення першої частини гарантійного внеску неправомірними.

Задовольняючи позов, місцевий господарський суд, з яким погодився і суд апеляційної інстанції, правильно виходив з того, що до правовідносин повернення внесків застосовуються норми положень та законів, що діяли на момент виходу страховика із членів МТСБУ, тобто станом на 23.01.2014 року.

Відповідно до ст.51 Закону України "Про обов'язкове страхування цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів" гарантійні внески, сплачені страховиком до централізованих страхових резервних фондів МТСБУ, з урахуванням інвестиційного доходу, отриманого від розміщення таких внесків, та з вирахуванням коштів, сплачених МТСБУ, підлягають поверненню страховику за умови, що стосовно нього не здійснюється процедура ліквідації та/або банкрутства. Строк такого повернення з фонду захисту потерпілих становить три роки з дня припинення асоційованого членства страховика в МТСБУ, з фонду страхових гарантій - п'ять років з дня припинення його повного членства в МТСБУ, але не раніше наступного дня після виконання зобов'язань за договорами міжнародного страхування та перестрахування або передачі зобов'язань іншому страховику - повному члену МТСБУ.

Відповідно до п. 3.12.2. Положення про централізований страховий резервний фонд захисту потерпілих у дорожньо-транспортних пригодах, затвердженого протоколом координаційної ради МТСБУ 06.12.2012 року №31/2012, яке діяло станом на 23.01.2014 року, гарантійні внески повертаються Дирекцією Бюро частинами: 10% його залишку - протягом 12 місяців з дати виходу страховика із складу Бюро, 30% залишку - протягом 12 місяців з дати виплати першої частини і решта залишку не пізніше закінчення трирічного строку з дати виходу страховика зі складу Бюро.

Згідно звіту про рух коштів Фонду захисту потерпілих ПрАТ "СК "Крона" за 2 квартал 2015 року, залишок коштів що підлягають поверненню позивачу станом на 30.06.2015 року становив 1 203 833,20 грн., в тому числі інвестиційний прибуток - 32 013,00 грн. Отже, відповідач повинен був розпочати процедуру повернення внесків позивача та сплатити йому до 23.01.2015 року 10% від вказаної вище суми, чого ним не було зроблено.

За таких обставин суд прийшов до висновку, що позивач обґрунтовано звернувся з позовом про визнання протиправними дій Моторного (транспортного) страхового бюро України щодо порушення порядку, встановленого Законом України "Про обов'язкове страхування цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів" та Положенням про централізований страховий резервний фонд захисту потерпілих у дорожньо-транспортних пригодах, в частині повернення коштів ПрАТ "Страхова компанія "Крона" гарантійного внеску з Фонду захисту потерпілих у дорожньо-транспортних пригодах та зобов'язання Моторно (транспортного) страхового бюро України розпочати процедуру повернення внесків позивача у порядку та в строки, встановлені Положенням про централізований страховий резервний фонд захисту потерпілих у дорожньо-транспортних пригодах, затвердженого Протоколом координаційної ради МТСБУ 06.12.2012 року №31/2012, що діяло на момент виходу ПрАТ "СК "Крона" із членів МТСБУ, тобто станом на 23.01.2014 року.

Гарантійні внески підлягають поверненню страховику на підставі п.51.9 ст. 51 Закону України "Про обов'язкове страхування цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів" протягом 3 років з дня припинення членства і хоча Закон не містить детальної процедури повернення гарантійного внеску, вона регламентується Положенням про централізований страховий резервний фонд захисту потерпілих у дорожньо-транспортних пригодах, затвердженим Протоколом координаційної ради МТСБУ 06.12.2012 року №31/2012, що діяло на момент виходу ПрАТ "СК "Крона" із членів МТСБУ, тобто станом на 23.01.2014 року, яка чітко передбачає, що гарантійні внески повертаються Дирекцією Бюро частинами: 10% його залишку - протягом 12 місяців з дати виходу страховика із складу Бюро, 30% залишку - протягом 12 місяців з дати виплати першої частини і решта залишку не пізніше закінчення трирічного строку з дати виходу страховика зі складу Бюро, а доводи відповідача про неможливість застосування до спірних правовідносин норм Положення про централізований страховий резервний фонд захисту потерпілих у дорожньо-транспортних пригодах, затвердженого Протоколом координаційної ради МТСБУ 06.12.2012 року №31/2012, яке діяло станом на 23.01.2014 року, є безпідставними.

Проте, повністю погодитися з такими висновками неможливо, оскільки задовольняючи позов, суд належним чином не з'ясував характер і суть спірних правовідносин та не перевірив чи є обраний позивачем спосіб захисту права належним у розумінні ст. 16 ЦК України, ст. 20 ГК України та чи забезпечує його застосування поновлення порушеного права позивача.

Фактично позовні вимоги зводяться до зобов'язання відповідача повернути позивачу грошові кошти - гарантійний внесок до Фонду захисту потерпілих у дорожньо-транспортних пригодах відповідно до процедури, встановленої Положенням про централізований страховий резервний фонд захисту потерпілих у дорожньо-транспортних пригодах, затвердженим Протоколом координаційної ради МТСБУ 06.12.2012 року №31/2012.

За таких обставин суд мав з'ясувати чи поновлюється порушене право позивача на отримання цих грошових коштів внаслідок визнання неправомірними дій відповідача щодо їх невиплати та зобов'язання його розпочати процедуру їх повернення, адже з факту визнання неправомірними дій не випливає безумовний обов'язок відповідача сплатити позивачу певну суму коштів, як і зобов'язання розпочати процедуру повернення внесків не свідчить про зобов'язання її закінчити.

Враховуючи викладене, постановлені у справі судові рішення не можна визнати законними і обгрунтованими, а тому вони підлягають скасуванню з передачею справи на новий розгляд.

При новому розгляді справи суду слід встановити чи є обраний позивачем спосіб захисту належним у розумінні ст. 16 ЦК України, ст. 20 ГК України, в залежності від встановленого та відповідно до вимог закону вирішити спір.

На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 1115, 1117, 1119 - 11112 ГПК України, Вищий господарський суд України

ПОСТАНОВИВ:

касаційну скаргу Моторного (транспортного) страхового бюро України задовольнити частково.

Рішення Господарського суду міста Києва від 09 листопада 2015 року та постанову Київського апеляційного господарського суду від 27 січня 2016 року у справі за № 910/22866/15 скасувати, а справу передати на новий розгляд до суду першої інстанції в іншому складі суду.

Головуючий, суддя Л. Стратієнко Суддя П. Гончарук Суддя І. Кондратова

logo

Юридичні застереження

Protocol.ua є власником авторських прав на інформацію, розміщену на веб - сторінках даного ресурсу, якщо не вказано інше. Під інформацією розуміються тексти, коментарі, статті, фотозображення, малюнки, ящик-шота, скани, відео, аудіо, інші матеріали. При використанні матеріалів, розміщених на веб - сторінках «Протокол» наявність гіперпосилання відкритого для індексації пошуковими системами на protocol.ua обов`язкове. Під використанням розуміється копіювання, адаптація, рерайтинг, модифікація тощо.

Повний текст