Головна Сервіси для юристів ... База рішень" Протокол " Постанова ВГСУ від 05.12.2016 року у справі №918/377/16 Постанова ВГСУ від 05.12.2016 року у справі №918/3...
print
Друк
search Пошук
comment
КОМЕНТАР від ресурсу "ПРОТОКОЛ":

КОМЕНТАР від ресурсу "ПРОТОКОЛ":

Державний герб України

ВИЩИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД УКРАЇНИ

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

05 грудня 2016 року Справа № 918/377/16 Вищий господарський суд України у складі колегії суддів:

Карабаня В.Я. - головуючого, Ємельянова А.С., Нєсвєтової Н.М., розглянувши у відкритому судовому засіданні матеріали касаційноїскаргиуправління магістральних газопроводів "Львівтрансгаз" публічного акціонерного товариства "Укртрансгаз"напостанову Рівненського апеляційного господарського суду від 08.09.16 та рішення господарського суду Рівненської області від 06.06.16у справігосподарського суду Рівненської області №918/377/16за позовомтовариства з обмеженою відповідальністю "Любомирське вапняно-силікатне підприємство"до1.Публічного акціонерного товариства по газопостачанню та газифікації "Рівнегаз", 2.Публічного акціонерного товариства "Укртрансгаз" в особі філії управління магістральних газопроводів "Львівтрансгаз",третя особа, відповідача:яка не заявляє самостійні вимоги на предмет спору на стороні національна акціонерна компанія "Нафтогаз України",прозобов'язання вчинити певні дії,за участі представників сторін:

від позивача - Кузбит А.Б., Мазур С.В., Прищепа О.С.,

від відповідача-1 - Замкова М.О.,

від відповідача-2 - Гринько О.А.,

від третьої особи - Громніцький Ю.П.,

У С Т А Н О В И В:

01.04.2016 між товариством з обмеженою відповідальністю "Любомирське вапняно-силікатне підприємство" та товариством з обмеженою відповідальністю "Рівнегаз збут" був укладений договір на постачання природного газу для потреб непобутових споживачів №1141128JCAП046, відповідно до якого останні зобов'язалися передати у власність позивачу в 2016 році природний газ, а підприємство - прийняти цей природний газ та оплатити його вартість у розмірах, строки та порядку, що визначені цією угодою.

На виконання зазначеного договору ТОВ "Любомирське вапняно-силікатне підприємство" перерахували на розрахунковий рахунок товариства з обмеженою відповідальністю "Рівнегаз збут" суму вартості запланованого до поставки на травень 2016 року об'єму природного газу в розмірі 384 390,00грн., що підтверджується платіжним дорученням.

01.04.2016 між ТОВ "Любомирське вапняно-силікатне підприємство" та ПАТ по газопостачанню та газифікації "Рівнегаз" було оформлено та підписано типовий договір з розподілу природного газу та заяву-приєднання №0942128 ЕJCAР046 до умов договору розподілу природного газу, згідно з якими останні, як оператор ГРМ, зобов'язалися надати підприємству послуги з розподілу природного газу, а підприємство - прийняти зазначену послугу та сплатити її вартість у розмірі, строки та порядку, визначені цим договором.

На виконання вищевказаних договору та заяви-приєднання, ТОВ "Любомирське вапняно-силікатне підприємство" оплатили ПАТ по газопостачанню та газифікації "Рівнегаз" грошові кошти за розподіл цього природного газу у сумі 43 788,00грн. відповідно до платіжного доручення №327 від 29.04.2016.

У подальшому, з метою забезпечення стабільності ведення технологічного процесу на обертових печах випалу вапна, попередження утворення браку та зупинки технологічного обладнання, підприємство зверталося до товариства з проханням забезпечити на вході в газопровід підприємства необхідний тиск природного газу, подача останнього була припинена, з повідомлення підприємства про майбутнє відновлення газопостачання з урахуванням бажаної величини тиску газу. Втім, роботи з відновлення газопостачання підприємства виконані не були.

У зв'язку з відсутністю планових поставок обсягів природного газу для ТОВ "Любомирське вапняно-силікатне підприємство", не оформлення останнім з гарантованим постачальником необхідних документів та не оплати відповідних обсягів природного газу, ПАТ НАК "Нафтогаз України" дорученням №314/01.2/08 від 15.04.2014 та додатково листом №25-2820/1.9-14 від 24.06.2014 зобов'язали ПАТ "Укртрансгаз" відключити підприємство від газопостачання шляхом механічного від'єднання газопроводу у відповідності до Порядку пооб'єктного припинення (обмеження) газопостачання споживачам, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №1687 від 08.12.2006.

Між тим, у березні 2014 року ТОВ "Любомирське вапняно-силікатне підприємство" було розпочато несанкціонований відбір природного газу, не допустивши працівників Рівненського ЛВУМГ до обладнання з метою його опломбування, та за період з 12.03.2014 по 01.04.2014 року було відібрано 555,641 тис.м.3 природного газу.

05.06.2014 комісією ПАТ "Укртрансгаз" було складено акт службового розслідування за фактом несанкціонованого відбору газу підприємством у березні 2014 року. А відповідно до акту на відключення від газопостачання та пломбування вхідної запірної арматури від 04.07.2014 року, складеного представниками Рівненського ЛВУМГ, ПАТ "Рівнегаз" та у присутності представника ТОВ "Любомирське вапняно-силікатне підприємство", для останніх припинено подачу природного газу шляхом встановлення силової заглушки на вхідній запірній арматурі, на виконання вищезазначеного розпорядження ПАТ НАК "Нафтогаз України".

Стверджуючи, що всупереч умовам укладеного між сторонами Типового договору з розподілу природного газу від 01.04.2016 ПАТ по газопостачанню та газифікації "Рівнегаз" неправомірно відмовили підприємству у відновленні газопостачання на його об'єкт шляхом відбору газу із газорозподільної системи, починаючи з 5 травня 2016 року, ТОВ "Любомирське вапняно-силікатне підприємство" звернулися до суду із позовом про зобов'язання ПАТ по газопостачанню та газифікації "Рівнегаз" провести розпломбування силової заглушки на вхідній запірній арматурі на підвідному газопроводі підприємства для забезпечення газопостачання відповідно до умов Типового договору від 01.04.2016.

06.06.2016 рішенням господарського суду Рівненської області (суддя Політика Н.А.) позовні вимоги задоволено.

08.09.2016 постановою Рівненського апеляційного господарського суду (судді Філіпова Т.Л., Бучинська Г.Б., Василишин А.Р.) рішення суду першої інстанції змінено, викладено його резолютивну частину у іншій редакції, зобов'язано ПАТ по газопостачанню та газифікації "Рівнегаз" та ПАТ "Укртрансгаз" в особі філії УМГ "Львівтрансгаз" провести розпломбування силової заглушки на вхідній запірній арматурі на підвідному газопроводі ТОВ "Любомирське вапняно-силікатне підприємство" для забезпечення газопостачання, шляхом надання можливості відбору природного газу із газорозподільної системи. Постанова апеляційного суду мотивована тим, що борг позивача перед НАК "Нафтогаз України" за спожитий природний газ може підтверджуватись лише документами первинного бухгалтерського обліку, у той час як типовим договором відповідач-1 зобов'язався забезпечувати можливість цілодобового доступу споживача до газорозподільної системи та передачу належних споживачу обсягів природного газу.

У касаційній скарзі Управління магістральних газопроводів "Львівтрансгаз" публічного акціонерного товариства "Укртрансгаз" посилалися на неповне установлення попередніми судовими інстанціями фактичних обставин справи, що призвело до неправильного застосування норм матеріального і процесуального права та ухвалення незаконних судових рішень, які просили скасувати, а справу направити для нового розгляду до суду першої інстанції.

Проаналізувавши касаційну скаргу на предмет її обґрунтованості у сукупності з іншими матеріалами справи, колегія суддів приходить до висновку про відхилення вимог скарги виходячи з наступного.

Як убачається із матеріалів справи, спірні правовідносини, які виникли між сторонами стосуються питання припинення та відновлення газопостачання, що урегульовано Порядком пооб'єктового припинення (обмеження) газопостачання споживачам, крім населення, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 08.12.20106 р. №1687.

Пунктом 9 Порядку пооб'єктового припинення (обмеження) газопостачання споживачам, крім населення встановлено, що у разі відмови споживача у припиненні (обмеженні) газопостачання або самовільного його відновлення здійснюється примусове припинення (обмеження) газопостачання працівниками уповноваженого підприємства, що надіслало повідомлення, шляхом часткового чи повного перекриття вхідної засувної арматури з її опломбуванням або механічного (зварного) від'єднання газопроводу, про що посадовою особою уповноваженого підприємства складається акт за встановленою Міненерговугіллям формою.

Відповідно до п.11 Порядку пооб'єктового припинення (обмеження) газопостачання споживачам, крім населення відновлення газопостачання здійснюється за умови погашення заборгованості за спожитий природний газ, надані послуги з його транспортування, підтвердженого постачальником, газодобувним, газорозподільним, газотранспортним підприємством, виділення постачальником ліміту природного газу або закінчення строку дії відповідного графіка та компенсації витрат на виконання робіт з примусового припинення газопостачання та оплати наданих послуг з його відновлення.

За змістом пункту 12 вищевказаного Порядку відновлення газопостачання здійснюється працівниками, які обслуговують газопроводи чи газоспоживне обладнання споживача, у присутності посадової особи уповноваженого підприємства, що надіслало повідомлення, або працівниками такого підприємства за визначеною ним черговістю (якщо було здійснено примусове припинення газопостачання), про що зазначеною посадовою особою складається акт за встановленою Міненерговугіллям формою.

Застосовуючи до спірних правовідносин вищевикладені положення закону, суди попередніх інстанцій мотивовано виходили із того, що відновлення постачання природного газу пов'язується з наявністю або відсутністю на час поновлення постачання газу заборгованості споживача за природний газ та послуги з його транспортування. Дійшовши висновку про те, що факт здійснення несанкціонованого відбору природного газу у обсязі 555,641 тис.м3 є встановленим та не заперечується сторонами, суди попередніх інстанцій обгрунтовано виходили із того, що належних та допустимих доказів наявності чи відсутності заборгованості ТОВ "Любомирське вапняно-силікатне підприємство" на час розгляду справи суду не надано. При цьому, будучи обізнаними про несанкціонований відбір природного газу, ПАТ "НАК "Нафтогаз України" відповідного позову про стягнення за спожитий позивачем у результаті порушення природний газ, не заявляли, на що також належно звернуто увагу судами обох інстанцій.

Частиною першою статті 32 ГПК України визначено, що доказами у справі є будь-які фактичні дані, на підставі яких господарський суд у визначеному законом порядку встановлює наявність чи відсутність обставин, на яких грунтуються вимоги і заперечення сторін, а також інші обставини, які мають значення для правильного вирішення господарського спору.

За приписами статті 34 ГПК України, господарський суд приймає тільки ті докази, які мають значення для справи, обставини справи, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватись іншими засобами доказування.

Беручи до уваги викладене, не надання усупереч вимог ст.ст.32-34 ГПК України позивачем належних та допустимих доказів наявності у останнього боргу перед НАК "Нафтогаз України" за спожитий природний газ, якими можуть бути лише документи первинного бухгалтерського обліку згідно приписів Закону України "Про бухгалтерський облік і фінансову звітність в Україні", суди попередніх інстанцій дійшли правильного висновку про наявність підстав для задоволення позовних вимог.

За таких обставин, колегія суддів погоджується з висновками судів першої та апеляційної інстанції, належних обґрунтувань, які б їх спростовували, заявником не наведено, у зв'язку з чим відсутні підстави для скасування оскаржуваних судових рішень, при ухваленні яких правильно застосовані норми матеріального та процесуального права. Доводи заявника, викладені у касаційній скарзі не заслуговують на увагу, зводяться до переоцінки доказів, що в силу положень ст.1117 ГПК України не відноситься компетенції касаційної інстанції.

Керуючись ст.ст. 1115, 1117, 1119 -11111 Господарського процесуального кодексу України, Вищий господарський суд України

П О С Т А Н О В И В:

Касаційну скаргу управління магістральних газопроводів "Львівтрансгаз" публічного акціонерного товариства "Укртрансгаз" залишити без задоволення, а постанову Рівненського апеляційного господарського суду від 08.09.16 та рішення господарського суду Рівненської області від 06.06.16 у справі №918/377/16 без змін.

Головуючий суддяВ.Я. Карабань СуддяА.С. Ємельянов СуддяН.М. Нєсвєтова

logo

Юридичні застереження

Protocol.ua є власником авторських прав на інформацію, розміщену на веб - сторінках даного ресурсу, якщо не вказано інше. Під інформацією розуміються тексти, коментарі, статті, фотозображення, малюнки, ящик-шота, скани, відео, аудіо, інші матеріали. При використанні матеріалів, розміщених на веб - сторінках «Протокол» наявність гіперпосилання відкритого для індексації пошуковими системами на protocol.ua обов`язкове. Під використанням розуміється копіювання, адаптація, рерайтинг, модифікація тощо.

Повний текст